13 Modelspoorvereniging trots op vernieuwd clubgebouw 'Woningbouw bedreigt economie' Koud gevecht om ijsbaan op Veerplein Veel minder chefs op stadskantoor 'Herenhuis in Brandersbuurt mag niet plat' Rotterdams Dagblad Vlaardingse ondernemers waarschuwen tegen huizen in havengebied Storing aan overweg Bonnenregen houdt aan Jeugd sloopt bedrijfspand Winkeldief pikt bh's Pa laat zoon stiekem rijden b-v.scHuiTCTABKWBcnéwi'K^imcBDBs&iMWADEAigRBiBDTA^ UI Waterweg Vrijdag 26 januari 1996 Schiedam Niets meer dan een weeë brandlucht doet nog herin neren aan die fatale zomeravond vorig jaar. Met tranen in de ogen keken de leden van modelspoor vereniging Schiespoor toen machteloos toe, hoe een vlam menzee een groot gedeelte van hun clubhuis met de grond gelijk maakte. Toch hebben de leden niet lang getreurd. Op de avond zelf begon men al plannen te ma ken voorde wederopbouw en een half jaar later staat er aan de Westerkade in Schiedam een geheel vernieuwd clubhuis. De schade die de brand, waarvan de oorzaak met bekend is, in het clubhuis aanrichtte was enorm. Niet alleen was een gedeelte van het houten pand volledig ver woest, ook de 35 vierkante meter grote spoorwegtafel ging in vlam men op. Treinstellen, huisjes, rails, alles was weg. In één klap verloor de vereniging alles wat zij in de elf voorgaande jaren had op gebouwd. De dag na de verwoestende brand was er voor veel leden een om nooit te vergeten, ..Er heerste in het begin een teneergeslagen stemming," vertelt secretaris Aad Luysterburg. ..Sommige leden konden hun tranen niet bedwin gen bij de aanblik van het pand. Anderen stonden een beetje stil voor zich uit te staren," Als door een vonk aangestoken, veranderde plots de stemming. „Een stemming van: we gaan niet bij de pakken neer zitten," vertelt Luijsterburg. „We begonnen ei genlijk direct plannen te maken voor de werderopbouw." Een aantal leden is, gekleed in ke telpakken en met stofmaskers. toen direct aan de slag gegaan. „Een verschrikkelijk vies werkje was het met al dat roet," vertelt de secretaris. „Binnen een paar da gen was het vuilste werk gedaan en konden we beginnen aan de wederopbouw." „We hebben het gelijk maar goed aangepakt. Voor de brand wilden we ai een stuk aanbouwen. Met hulp van een aannemer staat er nu een prachtig pand. Ook binnen is het heel mooi geworden, want niet alleen een aannemer heeft ons geholpen, ook een loodgieter, een electricien. een vloerenlegger en een timmerman zijn tegen een vriendenprijs aan het werk ge gaan," zegt Luijsterburg trots. Financiële hulp Met financiële hulp van onder meer de gemeente Schiedam, het Anjer en het VSB-Fonds Vlaardin- gen/Schiedam is de modelspoor vereniging nu de trotse bezitter van een geheel 'gerenoveerd' clubhuis. Een keuken, een knut- selkamer een studieruimte en na tuurlijk een spoorbaanzaal zijn te vinden in het gebouw. Het enige waar nog niet zoveel aan is gewerkt, is de modelbaan. „Het opbouwen van zoiets duurt jaren," vertelt voormalig docent Luijsterburg. „We hebben al wel op papier staan hoe de nieuwe baan eruit komt te zien. maar eer die klaar is. zijn we vijf jaar ver der. Het kost enorm veel tijd om zo'n baan compleet met boompjes en huisjes op te bouwen. Al de le den zijn hobbyisten. Veel hebben er overdag een gewone baan, ze kunnen dus niet altijd tijd vrijma ken." Vanmiddag vindt om 15.00 uur de officiële opening van het clubge bouw plaats. Wethouder A.G. Wiegman neemt dan op ludieke wijze het vernieuwde complex in gebruik. Zaterdag houdt de ver eniging in het clubgebouw de Schiespoordag. Er valt nog weinig rijdend materieel te bekijken, maar iedereen kan er terecht voor adviezen over modelspoorbanen. Ook zijn er videofilms over de op bouw van het pand te zien. De open dag begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Vlaardingen De spoorweg overgang aan de Wagnerstraat in Vlaardingen is gisteren tus sen 11.00 en 13.00 uur buiten werking geweest. Volgens een woordvoerder van de NS was er iets nis met een sein, waar door de treinen langzaam de overgang moesten naderen. Ongelukken deden zich niet voor omdat de bomen, zij het later dan gebruikelijk, wel ge woon dichtgingen. Volgens de woordvoerder van de NS bevindt zich een flink stuk voor de overgang een soort electronisch oog. Wan neer een trein daar langs rijdt, sluiten de bomen automatisch. Dit systeem functioneerde gis teren niet. Als veiligheids maatregel is standaard vlak voor de overgang een tweede oog aangebracht, zodat het niet kan gebeuren dat weggebrui kers de overgang passeren op het moment dat er een trein langs rijdt. De trein moet het tweede oog wel langzaam naderen, anders -zijn de boriiên niet 'op tijd 'dicht. De sfoftógh'asOïëróVer- wegsysteem werd volgens de NS direct gemeld aan de ma chinisten, zodat die hun snel heid aan de situatie konden aanpassen. Rond 13.00 uur wa ren de problemen verholpen. De oorzaak van de storing is by de NS nog niet bekend. De zegsman verklaart dat het eu vel niets te maken heeft met de kou. Hoek van Holland Voor vernie lingen in een bedrijfspand heeft de politie in Hoek van Holland de ze week zeventien jongeren van rond de 15 jaar opgepakt. De meesten werden woensdagavond aangehouden bij een kampvuur naast het betreffende pand aan de Badweg. In het vuur werd nog een stuk teruggevonden van een kloostertafel die uit het bedrijf kwam. Binnen trof de politie een ravage aan. Tafelbladen waren vernield, keukenkastjes beschadigd, een gedeelte van de muurbeplating was verwijderd en een dressoir werd ïn stukken teruggevonden. Buiten was de waterafvoer stuk getrapt. Vlaardingen Omdat hij een ver dachte bobbel onder zyn jas had, werd een 24-jarige man gisteren in een winkel aan het Liesveld aangehouden. Op het politiebu reau moest de man zijn jas uit trekken. Hij bleek daaronder vier bh's te bewaren. De lingerie was niet afgerekend bij de kassa. De Vlaardinger kreeg direct een dag vaarding mee naar huis. Maassluis In Maassluis is gis teravond een 16-jarige jongen be keurd voor het rijden in een auto. De jonge bestuurder werd aange houden op de Merellaan. Naast hem in de auto zat zijn vader. Hij verklaarde tegenover de politie dat hij zijn zoon rijles gaf. Tegen de zoon werd proces-verbaal onge maakt. Vlaardingen In het Vlaardingse havengebied gevestigde be drijven vrezen dat zij in de toekomst moeten wijken voor de oprukkende woningbouw in het gebied. De Industriële Kring Vlaardingen (IKV) stelt deze kwestie aan de orde in een brandbrief aan het Vlaardingse college van b en w. De angst in ondernemersland kan reeds op korte termijn negatieve gevol gen hebben. De IKV vreest dat bedrijven zich nu reeds terug houdend gaan opstellen bij het plegen van nieuwe investerin gen. Samen met buurgemeente Schiedam treft de gemeente Vlaardingen op dit moment voor bereidingen voor het zogenoemde ROM-project herstructurering ri vierzone. Met steun van rijk en stadsregio wordt onderzocht hoe de economische mogelijkheden van de zeven kilometer lange strook tussen de Vlaardingse Bui tenhaven en de Voorhaven in Schiedam beter kunnen worden uitgebuit. In het ROM-project willen Schiedam en Vlaardingen de eco nomische ontwikkeling echter hand-in-hand laten gaan met een verbetering van de milieukwali teit en een uitbreiding van de woonfunctie langs de havens. En dat laatste gaat niet, menen de ha venbedrijven. „Het voornemen om steeds meer woningbouw toe te staan in de nabijheid van be drijfsterreinen kan er toe leiden dat er een stille sanering ont staat." aldus de IKV. Schiedam wil in het ROM-project de nadruk leggen op de ontwikke ling van de Bedrijfsterreinen Gusto en Vijfsiuizen. Vlaardingen zet daarentegen hoog i n op de ver dere ontwikkeling van de woon functies in het havengebied. Ver der wordt de ontwikkeling van hoogwaardige werkgelegenheid in het oostelijk havengebied van Vlaardingen bevorderd. „Er wordt gesuggereerd dat in Vlaardingen een optimale balans wordt gezocht tussen milieu, ruimtelijke ordeningen economi sche belangen," schrijven de on dernemers. „Het gevestigde be drijfsleven dreigt echter het on derspit te delven." De IKV meent dat met het ver strekken van een bouwvergun ning voor de Pelmolen aan de Buitenhaven een gevaarlijk pre cedent is geschapen. Er worden appartementen gevestigd, hoewel er volgens de geldende normen eigenlijk teveel industnelawaai hoorbaar is. „Er wordt gebruik ge maakt van de zogenoemde Zeeha venontheffing, waarbij een hoger geluidsniveau is toegestaan." De Vlaardingse wethouder H. Roi- jers (economische zaken) bena drukte deze week dat het gemeen tebestuur veel waarde hecht aan de bestaande bedrijvigheid. Toch kon hij de ondernemers niet ge ruststellen, vooral niet toen hij stelde dat op bet Havenhoofd in de toekomst meer ruimte moet komen voor daghoreca en wo ningbouw. Het ROM-project herstructure ring rivierzone Schiedam-Vlaar- dingen bevindt zich in een pril stadium. Op dit moment is er niet meer beschikbaar dan een ver kennende studie, die is gemaakt door de onderzoeksbureaus Hei- demij en Buck. Volgens de onder zoekers moet de rivierzone zich in de toekomst richten op activitei ten als recycling, kleinschalige bedrijvigheid en overslag. Een concrete invulling van de plannen is er nog lang niet. maar in de gedachten van de planma kers spelen elementen als de uit koop en verplaatsing van bedrij ven, ingrijpende bodemsanering en de uitbreiding van de woon functie een belangrijke rol. Vlaar dingse bedrijven die moeten ver dwijnen kunnen wellicht terecht op het Schiedamse industrieter rein Vijfsluizen, kondigde wet houder Roijers deze week aan, Het oplossen van eventuele pro blemen lukt volgens hem eerder in regionaal dan in lokaal ver band. Door Carel van der Velden Schiedam De gemeente Schiedam gaat fors schrappen in het aantal staffuncties in de amb telijke organisatie. Van de 120 chefs bij de gemeente blijven er zeventig, hooguit tachtig over. Ook het aantal gemeentelijke diensten wordt door samenbun deling fors ingekrompen. De ge meenteraad beslist na afronding van de inspraak in maart over de toekomstige organisatie. Het college van b en w zette in 1990 de eerste stappen in het ver nieuwingsproces. De wens tot ver nieuwen kwam deels voort uit on tevredenheid over de bestaande organisatie. Tot op dit moment hanteert Schiedam een zoge noemd secretariemodel, waarin gemeentelijke planhen worden voorbereid op een forse secreta rie-afdeling. Voor de uitvoering van het beleid zijn gemeentelijke diensten als Gemeentewerken en Educatie verantwoordelijk. In theorie bestaat er een strikte scheiding tussen voorbereiding en uitvoering, maar in de praktijk zijn er beleidsmakers in alle ge meentelijke diensten. „Dat leidt tot veel dubbel werk," aldus wet houder A. Reijnhout (organisatie vernieuwing). „Er is veel overleg tussen diensten nodig om de voor bereiding en de uitvoering van za ken op elkaar af te stemmen." In het nieuwe model worden de beleidsvoorbereiding en de uit voering ondergebracht in één en dezelfde dienst. Een belangrijk deel van de secretariefunctie wordt in mootjes gehakt en onder gebracht bij de vijf nieuw te vormen gemeentelijke diensten. Om te grote afhankehjkheid van de individuele ambtelijke bolwer ken te voorkomen, richt het colle ge van b en w een stevige be stuursdienst op. In dit orgaan moet het gemeentelijk beleid wor den gecoördineerd. Naast de gemeentesecretaris krij gen de vijf sectormanagers een plekje in dit orgaan, waarin ver der een belangrijke rol is wegge legd voor de dienst Financiën. Zo genoemde planners en controllers moeten erop toezien dat de diver se sectoren de gemaakte afspra ken nakomen. Er worden meer nieuwe functies in het leven geroepen. In de be stuursdienst is een plaatsje inge ruimd voor een of meerdere zoge noemde stadsstrategen: dit zijn mensen die bekijken of het ge meentelijk beleid strookt met de (mede door hen) ontwikkelde lan ge termijnvisie. „Toch wallen we de bestuurs dienst zo beperkt mogelijk hou den in omvang," zegt Reijnhout. „Het mag geen nieuwe secretarie worden." Hij spreekt van een 'Schiedams organisatiemodel1, dat in elk geval in theorie de voor delen van andere, meer gangbare organisatiestructuren in zich ver enigt. De reorganisatie is een poging de kwaliteit van het gemeentelijk produkt te verhogen. Meer snel heid en betere coördinatie moeten de service aan de burger verho gen. Om de creativiteit te stimule ren wordt de organisatie 'platter', in een poging een einde te maken aan de parafencultuur. .Ambtenaren krijgen meer ver antwoordelijkheden. Hun voor stellen hoeven in de toekomst niet meer langs vijf meerderen," belooft Reijnhout. „We hebben liever meewerkende voorlieden dan chefs." De werkgelegenheid van de ruim 900 ambtenaren in Sehiedam wordt gegarandeerd. Projectma nager organisatievernieuwing H. Klop sluit zelfs niet uit dat er werkgelegenheid bijkomt. Al zal dit in de eerste plaats het gevolg zijn van de verkorting van de ambtelijke werkweek van 38 tot 36 uur. Met de schaatsen om de schouder stonden gisteroch tend ai enkele ongeduldige sportievellngen aan de rand van het Veerplein te wachten tot de brandweer het sein 'baan meester' zou geven. Maar de pogingen om het voormalige parkeerterrein in de Vlaardingse binnenstad te herscheppen in een schaats baan zijn mislukt Zelfs van morgen, na een nachtje pitti ge vorst, bleek de ijsvloer niet bruikbaar. De brandweer probeerde het vandaag nog één keer. Zonder succes. Verwacht werd gisteren dat het karwei wel in een paar uurtjes geklaard zou zijn. De weersomstandigheden waren ideaal: de temperatuur schommelde rond negen gra den onder nul. Maar er rezen problemen. Het eerste probleem was dat de zandzakken die als afschei ding rond het Veerplein waren aangebracht, in de afgelopen weken een fors deel van hun inhoud hebben verloren. Het plein bleek zo lek als een mandje. Veel water dat er op werd gespoten stroomde de omliggende straten op waar het direct bevroor. De actie werd afgeblazen; eerst moest het plein volledig waterdicht worden gemaakt. Toen dat was gebeurd, her vatte de brandweer gister avond de aanvoer van water. Op dat moment kwam het tweede probleem aan het licht: het plein zit vol kuilen en hobbels. Op verschillende plaatsen steken de straat klinkers dwars door de ijs vloer. Om er een egale schaatsbaan van te maken, moesten er met de nevelspuit nog ver schillende laagjes water wor den opgebracht. Dat lukte niet. De brandweer hield goede moed, maar hoopte stilletjes dat het werk vandaag snel af gelopen zou zijn. De koude was bijna ondraaglijk. Brand weerman W. Spanjaard: „Als je het niet constant laat stro men, bevriest het water in de slangen. Alleen de vogeltjes hebben tot nu toe plezier van ons werk. Die vinden het heerlijk, zo'n zwembad mid den in de stad." Foto Roet Dijkstra Schie 68. Een karakteristiek en historisch pand in oud Schiedam. Of het behouden blijft is een kwestie van poli tieke wll.Maar niet elke fractie vindt zeven ton uitgeven aan restauratiewerk verantwoord. VotoKoéi Dijkstra 1 40 i Schiedam Voor de PvdA is het door de hoge kosten al bij- voorbaat onbespreekbaar, D66 ziet wel wat in restauratie maar wil eerst een nauwkeuri ge prijsopgave en de overige fracties hebben nog geen me ning. Veel concrete steun voor be houd van een karakteristiek herenhuis aan de Schie kreeg de Historische Vereniging Schiedam deze week niet van de raadscommissie stadsont wikkeling. Het Projectteam Centrum, dat toevallig dezelf de avond over hetzelfde punt vergaderde, lijkt daarentegen wel te neigen naar herstel van het pand. Dat steekt de pleitbezorgers van het histo risch, erfgoed toch weer een hart onder de riem. De discussie over het al dan niet behouden van Schie 68, een pand uit de tweede helft van de achttiende eeuw, vloeit voort uit een bouwplan in de vroegere Brandersbuurt. In de driehoek St. Anna Zuster straat, Groenweegje en Schie is ruimte voor circa dertig wo ningen. Daarvoor zal het een en ander tegen de grond moe ten, en een van de bedreigde percelen is het herenhuis op de hoek van de Sehie en de St. Anna Zusterstraat De historische vereniging maakt zich sterk voor restau ratie van het pand, dat in ge bruik is bij J.B.H. Beining, een installatiebedrijf dat de begane grond benut als werk plaats. Een architect en een constructie-adviesbureau hebben berekend dat het in oude staat brengen van de wo ning annex werkruimte rond de zeven ton kost. Het perceel heeft een rijke geschiedenis. In het verleden diende het on dermeer als woonhuis, moute rij, slijterij en als opslagplaats voorwijn, bronwater en gedis tilleerd. In de benedenruimte heeft de Christelijk Gerefor meerde Gemeente nog een tijdje gekerkt. Bouwkundig is het huis nog in goede staat, en dat maakt opknappen volgens de histori sche vereniging aantrekke lijk. Temeer daar het in een toeristisch gevoelig deel van de stad staat, met molenmu seum De Palmboom en enkele distilleerderijen (Uto, Dirk zwager) op een steenworp af stand en een ambachtelijke bierbrouwerij (aan de Noord molenstraat) in ontwikkeling. Schie 68 wordt door de histori sche vereniging betiteld als een 'hoeksteen van de histori sche beleving' in het gebied, waar in het verleden heel veel dat aan het jeneververleden herinnerde, is gesloopt. „Dit pand kan eigenlijk niet wor den gemist. Vanaf de Ooi- evaarsbrug bepaalt het de be leving van het gebied." PvdA-vertegenwoorcüger M. Reuderink zei deze week in de raadsommissïe dat hij Schie 68 geen imponerend voor beeld vindt voor de inzet van de historische vereniging. „Het is een mooi pand, dat wel, maar het is ons geen ze ven ton waard." Wethouder A. Reijnhout verzekerde verte genwoordiger S. Rosman van de historische vereniging dat er nog geen sloopbesluit is ge nomen. „We moeten uiterst voorzichtig met onze monu menten omgaan." Schie 68 staat overigens nog niet op de plaatselijke monumentenlijst De historische vereniging heeft daar wel voor gepleit. Maassluis Bij een snelheidscon trole door de regionale verkeers dienst in Maassluis gingen giste ren 164 automobilisten op de bon. Op de Westlandseweg kregen bin nen één uur tijd 59 bestuurders een bekeuring wegens te hard rij den. Op de Industrieweg werden in vijf kwartier 105 bonnen ge schreven voor het overtreden van de snelheidslimiet. In Vlaardingen zette de politie de controle op verlichting van (brom)fietsers voort. Bij acties op de Lepelaarsingel, de Deltaweg en het Geuzenplem werden in to taal 32 prenten uitgedeeld aan scholieren die zonder licht reden. Een roodlichtcontrole op de kruising van de Kethelweg en de Van Hogendorplaan leverde 's middags nog eens drie bekeurin gen op.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1