13 Rumoer om neonkunstwerk Huiseigenaren praten ook mee in Westwijk mm-wj Winkelier eist vergoeding na intrekken vergunning Rotterdams Dagblad CDA steunt Van Dijk 'Fustopslagplaats bederft uitzicht' De Walviscb maalt weer als vanouds Elementum tegen de grond Bewoners Nieuwland ergeren zich aan negatief advies Welstand Actie Holy-Zuid tegen ruime huurverhoging c Douane vindt ingeblikte drugs Bevroren leidingen Politie blijft bonnen uitdelen Toertocht Westland Kinderraad mag blijven UP DE DAIM IN SCHIEDAM TEL. öiö - 42^0^2 Waterweg Dinsdag 30 januari 1996 Schiedam Omdat zes conser venblikken met daarin drie kilo cocaïne aan hun waren geadres seerd, heeft de politie anderhalve week geleden twee vrouwen van 21 en 42 jaar uit Schiedam en Rot terdam en een 29-jarige man uit 1 Rotterdam gearresteerd Het on derzoek heeft er toe geleid dat de Rotterdammer voor de officier van justitie wordt geleid. De twee vrouwen zijn wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten gesteld "De cocame werd op 16 januari on derschept door de douane op ''Schiphol. De drugs waren ver stopt in voedingspakketten die af- kómstig waren uit Cur§ao. Op de 'twee pakketten met de zes ver dachte blikken vruchtenextract stonden een Rotterdams en een Schiedams adres. De douane lichtte de Schiedamse pohtie in, die de bewoners vervolgens arres teerde. Volgens een woordvoerder van de Schiedamse politie vertegenwoor digde de cocaïne een waarde van enkele tonnen. Een drugsvangst van deze omvang is voor de Schiedamse politie tamelijk zeld zaam Schiedam De vorst heeft in Schiedam op verschillende plaat sen voor wateroverlast gezorgd Diverse waterleidingen knapten nadat zij waren stukgevroren. Brandweer en politie hadden gis teren de handen vol aan het ver helpen van de overlast. Enkele bewoners van de Gordon- straat zaten gisteren al twee da gen zonder drinkwater omdat de leidingen bij de benedenburen waren bevroren. In een woning aan de Dr. Kuyperstraat was de waterleiding gesprongen, waar door de benedenburen forse wa terschade opliepen. En in een pand Achter de Teerstoof stond hét water vijf centimeter hoog doordat de watermeter was ge klapt. 'Aan de BrtiersVest irioert een ondergelopen kelder worden leeggepompt. Vlaardingen In Vlaardingen heeft de politie gisteren de reeks verkeerscontroles van de afgelo pen weken voortgezet met een snelheidscontrole op de Mr. L. A. Kesperweg. De radar registreerde 428 passerende auto's. Daarvan reden er zes te hard. De bestuur ders gingen op de bon. Een auto mobilist die onder de ogen van de politie door een rood verkeers- *1, .licht reed kreeg meteen een be- 'kéuring. J' Bè" Maassluise politie bekeurde ^Jisieren twee bromfietsers we géns mankementen aan hun voer- u/'tÜife. Bij een bromfietscontrole in Schiedam kregen vijftien jonge- ren een prent. De meeste defecten ''waren een onvoldoende verlich ting en een te hoog geluidsniveau. Bij deze controle, die plaatsvond in de buurt van zwembad Groen- oord, werd een snorfiets in beslag genomen omdat de motor was op gevoerd. Vlaardingen Schaatsers kunnen vanaf vandaag weer de Westland- r' ipertocht maken. Dagelijks kan tussen tien en twee uur worden voor een schaatstocht van 15,30,45 en 60 kilometer. De start- 'pjöatsen bevinden zich bij café 1 "hefWapen van Maasland in Maas land, de kanovereniging Natsec "r 'ddnde VlaardingerVaart in Vlaar dingen, bij de molen in Sehiplui- "deïi. bij de Ark in De Lier en bij .Wielerparcours BWV in Honse- lersdijk. Voor meer informatie ,kan gebeld worden naar: 010- 5925295. Schiedam De twee jaar geleden in Schiedam opgerichte kinderge meenteraad blijft bestaan. Het Schiedamse college van b en w stelt ook dit jaar 30.000 gulden be schikbaar om het kleine zusje van de echte gemeenteraad te laten functioneren. In de kinderge meenteraad zitten leerlingen van diverse basisscholen. Door Carel van der Velden Schiedam Verschillende raadsleden hebben het een 'wangedrocht' genoemd en de commissie Welstand heeft er een negatief advies over gegeven. Het gaat om een lichtobject dat op het dak van het nieuwe appartementen complex op het Willem Dreesplein zou moeten ver rijzen. Van plaatsing willen deze stedelijke autoriteiten niets weten, maar dat is te gen het zere been van in Nieuwland actieve bewoneis. Zij bepleiten juist de installa tie van de gekleurde persp- explaten die vanaf de achter zijde worden beschenen. In het kunstwerk van ïr. A. J. Veld man zijn vei schillende Schiedam se buurten op de gekleurde persp- explaten te herkennen. Tezamen vormen ze de wijk Nieuwland De platen worden m het ontwerp ge dragen door drie stalen staanders. De geplande afmetingen zijn fors. De oppervlakte is een kleme vijf tien vierkante meter. De maxima le hoogte bedraagt 5,90 meter, iets Het kunst werk van A, J. Veldman. Nu al omstreden. Foto Roet Dijkstra minder dan twee verdiepingen van het flatgebouw waarop het lichtobject gebouwd zou moeten worden. De in de bewonersvereniging ac tieve Nieuwlanders en de ge meentelijk projectleider m Nieuwland hechten aan de komst van het lichtobject. Ze noemen het een 'luchtige, vrolijke toevoe ging, een verlevendiging van het plein.' Verder is er sprake van een cadeau. In 1993 won Nieuwland een derde prijs en een pu blieksprijs in een landelijke stadsvemieuwingscompetitie. De 25.000 gulden die werd gewonnen wordt aan het lichtobject besteed. Op deze manier wilden de Nieuw landers de waardering voor het kunstwerk zichtbaar maken. Het lichtobject heeft voor de be woners ook een symbolische func tie. De afgelopen jaren is er veel geld en energie gestoken in de grootschalige opknapbeurt van de eerste naoorlogse wijk in Schiedam. Naast stadsvernieu wing en de zich langzaam ontwik kelende sociale wijkaanpak ge beurt er in Nieuwland meer om de leefbaarheid te bevorderen. Er is meegewerkt aan een kunst project m een portiek aan de Van Hogendorpstraat. Verder is een ambitieus kunstenplan voor de gehele wijk in voorbereiding. Het lichtobject wordt gezien als een belangrijk oriëntatiepunt m de wijk. In de nieuwbouw aan het Willem Dreesplein is onder meer een nieuw wijkcentrum geves tigd. Zonder het gewraakte licht object is er volgens de wijkbewo ners sprake van een erg magere herkenning van het nieuwe ge bouw. De commissie Welstand oordeel de anders. De commissie, die bouwplannen beoordeelt, stelt juist dat de het lichtobject 'de toch al heterogene omgeving onrustig maakt.' De commissie vreest ver der dat de technische uitvoering van het object snel tot verpaupe ring leidt. Voorzitter C. Putters van de bewo nersvereniging Wonen Leven in Nieuwland begrijpt niets van deze redenering. „Is het oordeel over het lichtobject een test voor de nieuwe commissie die haar po sitie nog moest vestigen? Is het omdat plaatselijke kunstenaars zelf iets zouden willen ontwerpen en om deze reden een discussie in gang 2etten of het lichtobject al dan niet een kunstwerk zou zijn?" maakt Putters een verwijzing naar S. Henderickx, Schiedams kunstenaar en lid van de commis sie Welstand. De gemeenteraad, velt begin fe bruari een definitief oordeel over de installatie van het lichtobject. Voordat tot plaatsing wordt over gegaan, dient een zogenoemde ar- tikel-19 procedure te worden doorlopen. De bewonersvereni ging heeft goede hoop dat de ge meenteraad haar zijde kiest en het negatieve oordeel van de com missie Welstand in de wind slaat. Naast de bewonersvereniging is ook het projectteam Nieuwland voorstander van het lichtobject. In het projectteam zitten bewo ners, ambtenaren en winkeliers. Schiedam De ledenvergadering van het CDA heeft zich gister avond in Schiedam in grote lijnen achter de bevindingen van de commissie-Van Dyk geschaard. De dertig aanwezigen oordeelden dat het een goed idee is om de door interne twisten gehavende afdeling door een externe kracht te laten ondersteunen. Oud-wet houder Van der Schalk uit Rotter dam is voor dit doel inmiddels aangewezen als adviseur van de raadsfractie. Oud-minister C. van Dijk gaf gisteravond een toelich ting op het rapport, dat vorige maand verscheen. Van Dyk ver diepte zich in de interne verhou dingen nadat er in de raadsfractie een hard conflict was uitgebro ken. Een fractiemeerderheid eiste destijds het aftreden van raadslid Schoenmakers, naar aanleiding van zijn gedrag tijdens een raads- reis in Zweden. Naar het oordeel van zijn fractiegenoten was Schoenmakers te genereus met eenwhiskyfles omgesprongen. Van Dijk c.s. oordeelden dat het gedrag van Schoenmakers welis waar laakbaar was, maar dat het incident van onvoldoende ge wicht was om te rechtvaardigen dat hij uit de fractie werd gezet. De vergadering werd gisteren on der anderen bijgewoond door de ex-raadsleden D. Baart en N. Gel derblom-Hupse. Beide volksver tegenwoordigers gaven hun func tie op uit onvrede over het fat dat hun pogingen om Schoenmakers weg te krijgen van hogerhand werden geblokkeerd. In de commode stapte in septem ber ook het bestuur op. De leden vergadering kwam er gisteren niet aan toe een nieuw bestuur te kiezen, al had Van Dijk de terug getreden bestuursleden opgeroe pen terug te keren in hun functie. Gisteren is afgesproken dat er binnen drie maanden een nieuw bestuur wordt geformeerd. In het CDA leeft de gedachte het be stuur te versterken. Waar nemend-voorzitter Janssen heeft aangegeven dat hij niet in het be stuur wil terugkeren. Vlaardingen De particuliere ei genaren van woningen in de Westwijk gaan zich nadrukkelij ker bemoeien met de veranderin gen in de Westwijk. Verenigingen van Eigenaren van flahrboven de winkels aan de Van Baerlestraat en Dr, Wiardi Beckmansingel zijn inmiddels betrokken bij de keuze van een projectontwikkelaar voor het nieuwe winkelcentrum. Ver der is een Federatie van Eigena ren Westwijk in oprichting. Afgelopen week hebben de pro jectontwikkelaars Blauwhoed Vastgoedontwikkeling en Johan Matser bv aan de begeleidings commissie winkelvoorzieningen een presentatie gegeven van hun plannen. Behalve vertegenwoor digers van gemeente, Patrimoni ums Woningstichting, Stichting Woningbedrijf Vlaardingen en de middenstand waren deze keer ook twee van de drie betrokken "Verenigingen van Eigenaren uit genodigd. De bedoeling is dat zij aanstaande maandag,een advies formuleren Voor burgemeester en wethouders die in onderhande ling moeten treden met de twee proj eetontwikkelaars. Beide gegadigden gaan uit van het plan zoals stedebouwkundig bureau Teun Koolhaas Adviseurs voorlopig heeft geschetst. Dus een concentratie van supermark ten en andere winkels rond de parkeerplaats aan de Dr. Wiardi Beckmansingel, sehooivoorzie- ningen en woningen op het Eras- musplein en hoge appartemen tengebouwen nabij Mamixlaan en Agricolastraat. Wel is in de laatste bespreking al de twijfel uitgesproken over een gebrek aan parkeerplaatsen. Naast Vereni gingen van Eigenaren, waarvan het bestaan via het appartement- recht wettelijk is voorgeschreven voor bezitters van woningen in flatblokken, heeft de veranderen de Westwijk ook dringend behoef te aan een breed platform voor al le particuliere huiseigenaren, re deneert een aantal hunner. Zij hebben het initiatief genomen om een Federatie van Eigenaren Westwijk op te richten, waarin ook eigenaar/bewoners van een gezinshuizen deelnemen. 'De fe deratie is bedoeld om het overleg met de gemeente te stroomlijnen en door samenwerking voordelen binnen te halen en verbetering van de kwaliteit van het particu liere woningbezit en de woonom geving te bewerkstelligen. Zie ook pagina 15 Vlaardingen De SGP/RPF/GPV-fraetie in Vlaardingen ergert zich aan de fustopslagplaats van Albert Heijn in het centrum. Vanaf het Liesveldviaduct zijn de stapels kratten duidelijk zichtbaar. Dit is in strijd met de beoogde allure van het nieuwe winkelcentrum, aldus de fractie in een brief aan het college van b en w. De fractie wil niet het winkelconcem op de vervelende inkijk aan spreken maar het college, omdat die de vergunning voor de opslag plaats heeft verleend. Raadslid C. de Jonge: „De gemeente had alerter moeten reageren bij het beoordelen van de bouwtekeningen. We maken ons druk om dakkapellen en schuurtjes, maar uitgere kend op zo'n beetje de drukst bezochte plek van Vlaardingen knijpen we een oogje dicht. Dat doet afbreuk aan het geheel" De Jonge vervolgt: „Natuurlijk, Albert Heijn moet een fustopslag plaats hebben. Maar of de bevolking daarvan moet meegenieten, is een heel andere vraag." De Jonge stelt dat het college van b en w in overleg moet treden met Albert Heijn en projectontwikkelaar Multi Vastgoed om tot een goede oplossing te komen, „Het moet toch op z'n minst mogelijk zijn de ramen van zodanig materiaal te voorzien, dat de vervelende inkijk niet meer mogelijk is." Vlaardingen „Geen zes procent! Met deze leuze is bewonersorga nisatie De Toekomst in Holy-Zuid een handtekeningenactie gestart tegen het risico van een ruime huurverhoging. Gisteravond kwa men bijna 200 huurders van wo ningen in de omgeving van Sper wer- en Spechtlaan hun handte kening zetten in de buurtwinkel aan de Spechtlaan. „We hopen op deze wijze de rest van Vlaardingen en de huurders- raad wakker te schudden, dat zo'n huurverhoging in deze tijd niet acceptabel is," licht voorzitter D. van der Werf de bliksemactie toe. „Je ziet om je heen de stille ar moede toeslaan. In zo'n periode is een verhoging van zes procent dus niet acceptabel. We hebben dat inmiddels al aan de Stichting Woningbedrijf Vlaardingen (SWV), onze huisbaas, laten weten in een gesprek met de heer Even huis" Gisteravond kwamen ongeveer 200 huurders naar aanleiding van in de flats opgehangen pamflet ten al uit zichzelf een handteke- mng plaatsen op de in de buurt winkel klaarliggende lijsten. On dertussen zijn ook vrijwilligers gestart met het langs de deuren inzamelen van protesthandteke ningen. De verwachting is dat het aantal nog aanzienlijk zal groeien. „Wie mee wil doen, moet contact opnemen met bestuursleden van de Toekomst," aldus Van der Werf. Hij heeft gisteren ook steunbetuigingen ontvangen van andere huurdersverenigingeii. „Wij zijn ermee gestart en hebben ons werkgebied van 576 wonin gen al iets uitgebreid, maar hope lijk volgt de rest van Vlaardingen uit zichzelf." Directe^ A. Theissen van SWV zal de protesthandtekeningen aangeboden krijgen. Tevens zul len de lijsten worden gebruikt om op 10 februari een grote manifes tatie tegen de huurverhoging m Den Haag kracht bij te zetten „Hoe meer handtekeningen du hoe beter. Want zes procent is na tuurlijk veel te hoog zegt Van der Werf. -r\ Slopers zijn vorige week be gonnen met de ontmanteling van het Elementumterrein aan de Industrieweg in Maas sluis. De zijmuren van het ge bouw zijn al tegen de vlakte, ook enkele delen van het kantoor van de voormalige betonfabriekzijn reeds door de slopershamer neerge haald. Vanaf de straatkant oogt het sinds 1991 leeg staande pand echter nog het zelfde: een verlaten, door ver- nielzuchtigen geteisterd com plex. Vandalen hebben in de loop der jaren al het nodige voorwerk verricht voor de slo pers. De grond is eind vorig jaar aangekocht door projectont wikkelaar Hopman uit Zoeter- meer, die er samen met J. Schouten/De Jong uit Leid- schendam woningen en be drijfsruimten wil bouwen. Schouten was eerder in Maassluis betrokken bij het woonparkje Boonervliet en recenter het luxe apparte mentencomplex op de hoek Haven/Zure Vissteeg. Over de precieze plannen wil de projectleider nog geen uit latingen doen, daarvoor moet hij eerst in overleg met de ge meente. Vast staat in elk ge val dat er geen overlastge vende bedrijven komen. „Ge dacht moet worden aan showroom-achtige bedrijven zoals ook verderop aan de In dustrieweg, met daarachter de koopwoningen," aldus J. Jongepier. Naar verwachting kan de nieuwbouw binnen een jaar starten. Eerst moet echter nog een klein hoekje van het in totaal 3,3 hectare grote terrein worden gesa neerd. De kosten van de sa nering komen voor rekening van de projectontwikkelaar, maar zijn door het geringe op pervlakte relatief laag. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur 2aterdagvan 14.00 tot 16.00 uur HÊTelefoon: 010 - 4004 444 Schiedam De molen is 201 jaar oud, maar na een uitgebreide res tauratie draaien de wieken weer alsof De Walviseh net is gebouwd. De molen aan de Westvest heeft de afgelopen tijd een uitgebreide onderhoudsbeurt gekregen. De molen is voorzien van een nieuwe binnenroe (wiek). In de tweede fa se van de restauratie heeft de mo len onder meer een nieuwe kap- bedekking en staartwerk gekre gen, De werkzaamheden aan het ambachtelijke monument kon den worden uitgevoerd dankzij sponsors. Ter ere van het 200-jang bestaan van de molen kregen de molenaars van De Walviseh geld om de werkzaamheden uit te voe ren. Naast het VSB-fonds kreeg de molen geld van de Schiedamse distilleerderij Nolet, in een grijs verleden aandeelhouder van de molen. De Walviseh wordt draaiende ge houden door vader en zoon Van Drie! Kluit, telgen uit een mdle- naarsgeslacht dat reeds sinds 1818 op De Walviseh werkzaam is. In molen verkopen zij een uitge breide serie zelfgemalen meelpro- dukten, Veel bakkerijen in de "re gio betrekken hun meel eveneens van de Schiedamse molen. SchiedamWinkelier R. van Vel- zen van het gelijknamige mode huis aan de Rotterdamsedijk eist een schadevergoeding van ruim 200 000 gulden van de gemeente Schiedam. De eigenaar wil zjjn winkel aan een horeca-exploitant verhuren, maar krijgt daarvoor geen kans. Het stadsbestuur meent dat een verdere uitbrei ding van horecabedrijven op de Rotterdamsedijk een te zware be lasting is voor de omgeving Van Velzen wilde vong jaar na ruim veertig jaar de modebranche vaarwel zeggen. Tegen zijn zin moet hij echter zijn winkel nu al ruim een jaar langer openhouden. Terwijl afgelopen voorjaar de on derhandelingen met een nieuwe huurder voor het pand toch voor spoedig verliepen. De onderne mer wilde m het hoekpand een horecabedrijf beginnen en kreeg daarvoor ook een vergunning van de gemeente. In augustus werd de vergunning echter weer ingetrok ken, op advies van de bezwaar- en beroepschriftencommissie. Deze commissie was door enkele bewoners ingeschakeld, omdat ze vreesden voor toenemende over last Ook de politie achtte het ver standiger de vergunning alsnog in te trekken. En zo geschiedde. „Bij nader inzien oordeelde het gemeentebestuur dat een verdere uitbreiding van horecagelegenhe den op dit korte stukje van de Rot terdamsedijk ongewenst is voor het woon- en leefklimaat in de wijk," aldus een gemeentelijk woordvoerder. Hij vervolgt: „In de leef- en mi lieuverordening is vastgelegd dat er maar twee horeeaconcentraties mogelijk zijn in Schiedam: op de Koemarkt en rond het He- mapiein. De Rotterdamsedijk valt weliswaar buiten deze verorde ning, maar ligt wel vlak naast de Koemarkt. Er zitten op dit korte stuk al twee horecazaken; als er een derde bijkomt breidt het ge bied zich sluimerend uit en loopt de situatie langzaam uit de hand. Bestuurlijk en voor de omwonen den achten wij het daarom onge wenst als er op deze plek een der de horecaconcentratie komt." Beroep Tegen deze beslissing is Van Vel zen m beroep gegaan bij de arron dissementsrechtbank in Rotter dam, Vooruitlopend op de uit spraak vroeg hij tevens om voor schot op een schadevergoeding, omdat hij meent ruim twee ton benadeeld te zijn door het besluit. De winkelier schijnt met het oog op het sluiten van zijn zaak reeds enkele personeelsleden ontslag te hebben aangezegd. Ook werd hij geconfronteerd met huurderving en heeft hij een nieuwe collectie moeten bestellen omdat hij de voorraad al in de uitverkoop had gedaan. Het verzoek om het voorschot (een bedrag van 35.000 gulden) is emd december afgewezen. Naar het oordeel van de bestuursrech ter wordt de winkelier door het gemeentelijk besluit niet met fail lissement bedreigd en kan hij desnoods zijn winkel aan een an dere dan een horeca-ondernemer verhuren. De modespecialist liet het daarbij niet zitten en schakelde de ge meenteraad in, met het verzoek m de vergadering van komende maand een uitspraak te doen over het voorschot op de schadever goeding. Omdat het beroep tegen het intrekken van de vergunning nog loopt, zal de raad hoogstwaar schijnlijk oordelen dat dit voor schot (nog) niet verleend kan wor den. „De onrechtmatigheid van deze beslissing staat immers nog niel vast," aldus de gemeentelijk woordvoerder. „Daarover moet de rechter eerst oordelen." T v,V/- j/ i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1