16 Justitie: Schadeclaim van 'Joep' is kansloos En weer wordt Goliath door David geveld folders Samsung al eerder in zee met Fokker Yolanda Eijgenstein directeur ARA/BDDP Kotug dwingt Hamburgse slepers tot tariefverlaging IfittifÉaia SwSsiass VanDrïel Drukkerij Van Priel drukt ze in alle kleuren. AH zwicht voor Hollands vlees DSM verdubbelt winst in 1995 Staking bij Shell .in Nigeria Ben Knapen naar Philips Boskalis wil Holland kopen Protest tegen hoge tol Brenner GSI Ucoms nu Interchain Zakenman optimistisch over goede afloop HCS-zaak Helvetica eerste in Ridderhaven Celstraf geëist tegen top Samsung Concurrentie wil samenwerken Rotterdams Dagblad Dinsdag 30 januari 1996 EnschedeAlbert Heijn is bereid in tientallen AH-winkels toch Ne derlands rundvlees te blijven ver kopen. Uit een landelijke smaak test zou zijn gebleken dat het vlees van zogeheten Maas, Rijn en Schelde-koeien zelfs beter smaakt dan dat van Noordierse Greenfield-koeien dat AH, tot gro te onvrede van agrarisch Neder land, in z'n supermarkten wil gaan verkopen. AH wil voor het 'goede' Nederlandse vlees zeven tig tot vijfenzeventig cent per kilo extra betalen, bovenop de gelden de kiloprijs van 4,50 tot 5 gulden. Overigens waren er dertig super markten in vooral het noorden en oosten van het land die weigerden Nederlands rundvlees uit de schappen te halen, omdat zij veel agrariërs als klanten hebben. i'eerien DSM heeft de winst uit gewone bedrijfsuitoefening vorig jaar verdubbeld tot ongeveer ƒ1060 miljoen, tegenover ƒ527 miljoen in 1994. Het chemiecon cern had de winstverdubbeling al in oktober voorspeld. De winst is vooral tot stand gebracht in de eerste drie kwartalen, die het con cern ƒ928 miljoen opleverden. Het vierde kwartaal is verslechterd in vergelijking met een jaar eerder. LagosNigeriaanse werknemers -van Shell zijn gisteren in staking gegaan uit protest tegen het ge plande ontslag voor 500 mensen. Zij blokkeerden het hoofdkwar tier in Lagos en hielden bezoekers en andere werknemers tegen. Bij Shell Nigeria werken 5.000 Nige- rianen. De ontslagen maken deel uit van een reorganisatie om de resultaten te verbeteren. Geen van de meer dan 300 buitenlandse werknemers van Shell Nigeria zal worden ontslagen. Eindhoven Ben Knapen, hoofd redacteur van NRC Handelsblad, wordt per 1 mei hoofd communi catie van Philips. Hij volgt oud perschef Eef Brouwers op, die is overgestapt naar de Rijksvoor lichtingsdienst (RVD). Knapen is sinds 1990 hoofdredacteur bij de Rotterdamse krant. Daarvoor was hij tussen 1979 en 1984 correspon dent in Bonn voor het NOS Jour naal en NRC Handelsblad. Het nieuws verraste de redactie van NRC. „Knapen is zes jaar een goe de hoofdredacteur geweest en fris gebleven," zegt Gijsbert van Es, voorzitter van de redactieraad. Papendrecht—Boskalis Westmin ster wil Baggermaatschappij Hol land overnemen. Het bedrijf, ge vestigd in Hardinxveld-Giessen- dam, behaalt met 100 werkne mers een omzet van circa ƒ50 mil joen. Het bedrijf is winstgevend en was dat ook de afgelopen jaren, aldus directeur J. Scheele van Baggermaatschappij Holland. Op name in een groter verband kan de kleine baggeraar volgens hem meer kracht geven bij de ver werving van orders, Den Haag Transportorganisa ties uit Oostenrijk, Zwitserland, Duitsland, Denemarken en Ne derland vinden dat de Europese Commissie stappen moet nemen tegen Oostenrijk wegens de ster ke verhoging van de tol op de au tosnelweg over de Brennerpas. In een periode van slechts zeven maanden is het tarief overdag ver dubbeld naar 5 gulden per kilo meter en 's nachts verviervoudigd naar 10 gulden per kilometer. Zwijndrecht—GSI Ucoms is weer in Nederlandse handen. Het Ame rikaans-Franse ADP-GSI heeft zijn aandelen overgedaan aan personeel en management en aan de participatiemaatschappij Alp- invest De tachtig werknemers en de directie nemen een meerder heidsbelang van 51 procent en ho pen dat belang op den duur uit te breiden. Tegelijk met de manage ment-buy out wordt GSI Ucoms omgedoopt in Interchain. Het be drijf is automatiseerder in de ver- voers- en expeditiebranche en heeft een omzet van ƒ12 miljoen. Amsterdam De kans dat een schadeclaim van Joep van den Nieuwenhuyzen te gen justitie wordt toegewe zen is volgens de Amster damse officier van justitie mr. N. Schaar „minimaal". De ex-topman van de Bege- mann Groep werd, zoals ver wacht, gisteren vrijgespro ken van beursfraude tijdens de overname van scheeps werf KDM in 1991, Van den Nieuwenhuyzen liet na het vonnis weten zich verder te wilen terugtrekken uit Bege- mann, waarvan hij nu advi seur is. Over vergoeding van de schade, die Begemann en Van den Nieu wenhuyzen persoonlijk als gevolg van de beursfraudezaken hebben geleden, repte de nu op Curasao woonachtige zakenman met geen woord. „Daarvan kan alleen spra ke zijn als er geen gegronde ver denking was," aldus mr. Schaar. Hij wees er gisteren op dat nog re cent het rapport van de getuige- deskundige Panjer in opdracht van de reehter-commissans is uit gebracht. „Tot die tijd waren ver- denking en vervolging m ieder geval terecht" Twee weken geleden, bij de be handeling van de zaak door de rechtbank, ging Van den Nieu wenhuyzen heftig te keer tegen het Openbaar Ministerie (OM) en de effectenbeurs Hij betichtte hen van samenspanning, dag vaarding zonder goede gronden en pogingen hem doelbewust ka pot te maken De schadeclaim die daarvoor zou worden onderzocht - eerder noemde 'Joep' een be drag van 500 miljoen gulden- lijkt nu wel van de baan. Niet bewezen De meervoudige kamer van de Amsterdamse rechtbank sprak gistermiddag uit dat Van den Nieuwenhuyzen tijdens onder handelingen over de RDM-over- name méér wist dan andere beleg gers. De openbaarmaking van die informatie, met name de geboden prijs, leidde echter met tot een duidelijke koersstijging van het aandeel Begemann. Voor mis bruik, gericht op voordeel, was om er deze reden onvoldoende be wijs. Van den Nieuwenhuyzens advo caat mr. G.T. J. Hoff bestreed gis teren na de vrijspraak de wetsuit- leg van de rechtbank. „Dit geeft geen duidelijkheid. Deze voor kennis was van onvoldoende ge wacht als we de omvang van Bege mann vergelijken met het relatief kleine en slechte resultaten boe kende RDM. De onderhandelin gen verkeerden daarbij in een vroeg stadium. Deze uitleg past met binnen de bepalingen van de wet." Een hoger beroep om op dit punt meer duidelijkheid te krijgen wil len Hoff noch Van den Nieuwen huyzen. Tegen vrijspraak kan bo vendien alleen het OM in appèl gaan. Persofficier Schaar het doorschemeren dat het OM dat niet van plan is, hoewel de defini tieve beslissing daarover nog niet is gevallen. Schaar vond het rechtbankvonnis wel een aanwinst voor de rms- bruik-jurisprudentie. „Duidelijk is nu dat onder geheime informa tie, die mogelijk tot misbruik leidt, ook de voorgenomen over neming van een bedrijf in een be paald stadium kan vallen." Op de vraag of de huidige vonnissen in middels voldoende aanknopings punten bieden om meer 'misbrui kers' voor de rechter te slepen gaf hij overigens geen commentaar. Van den Nieuwenhuyzen maakte gisteren duidelijk in overleg te zijn met de raden van bestuur en commissarissen van Begemann over zijn positie bij het concern. Op 9 februari geeft hy daarover uitsluitsel. Het ziet ernaar uit dat de 40-jarige zakenman zich ver der terugtrekt uit het concern en niet terugkeert als topman. „Begemann leiden vanaf Curasao is met echt makkelijk," zei hij. „Maar ik ga daar niet op mijn lau weren rusten. Er is genoeg te doen." Van den Nieuwenhuyzen meldde tevens met onder meer het minis terie van financien in overleg te zijn over een schadevergoeding voor het door hem en zijn bedrijf geleden leed 'op een andere wijze dan langs de financiële weg'. Op 4 en 5 maart behandelt het Haagse gerechtshof de voorken nisaffaire met Van den Nieuwen huyzen tijdens de redding van het technologiebedrijf HCS m 1991. De Hoge Raad vernietigde Van den Nieuwenhuyzens veroorde ling vorig jaar. De zakenman toonde zich opnieuw stellig opti mistisch over de goede afloop van de HCS-zaak. De koers van het aandeel Begemann veerde giste ren na het RDM-vonnis op van 25,70 naar 28 gulden. Goldschalxoord Op de buiten staander komt het merkwaardig over: een bedrijf wordt opgeslokt door een branchegenoot die zelf maar half zo klein is. Toch wordt er bij PKF/Steijn in de Hoeksche- waardse buurtschap Goid- schalxoord niet vTeemd opgeke ken van het bericht dat hun con cern (300 medewerkers, omzet 109 miljoen) wordt overgenomen door Emballagefabriek H. Post in Fin- sterwolde, die de helft minder werknemers heeft en ook de helft minder omzet. „Ach," relativeert bedrijfsleider J. Hordijk, „normaal 2ou je inder daad verwachten dat David door reus Goliath wordt geveld en niet andersom." En ook A Haak, alge meen directeur van de PKF/Steijn groep, geeft toe datje zo'n overne ming „niet dagelijks tegenkomt." Desondanks hebben beiden ver trouwen in de goede afloop. „Het heeft niet te maken met een zwak ke en een sterke partner," zegt Haak, „maar met het feit dat ons moederconcern KNP BT zich he lemaal wil terugtrekken tot zijn kernactiviteiten." Het maken van pallets en kisten hoort daar niet bij, dus worden de PKF-fabrieken in Goidschalxoord (een bundelde huizen langs de dijk van Heinenoord naar Oud- Beijerland), Venlo en het Belgi sche Eeklo verkocht aan het Fries? H. Post. Vooral het feit dat Post ihomenteel uitsluitend actief is in het noorden van het land (Finsterwolde en Winschoten) geeft Haak en Hordijk de gewens te gemoedsrust. „Ik verwacht voorshands geen grote veranderingen," zegt Haak, die ook niet rekent op ontslagen. „De vestigingen van PKF/Steijn zijn strategisch gelegen. Wij dek ken West-Nederland, Zuid-Oost- Nederland en België af. Met de vestigingen van Post in het Noor den erbij krijg je als groep een leuke dekking over het land." De Goidschalxoordse bedrijfslei der Hordijk voegt hier aan toe dat zijn vestiging de klanten 'naast de deur' heeft. Vooral de chemische Vooral de chemische industrie in de Botlek en de land- en tuinbouw zijn grote afnemers van pallets. Kisten worden er ook nog steeds gemaakt, maar de belangstelling voor deze vorm van verpakking is de afgelopen jaren sterk afgenomen. Foto Axel ziocn/Fox industrie in de Botlek en de land en tuinbouw zijn grote afnemers van pallets. Kisten worden er ook nog steeds gemaakt, maar de be langstelling voor deze vorm van verpakking is de afgelopen jaren sterk afgenomen. In ieder geval worden er veel min der in elkaar gespykers dan in het verleden; PKF is ruim honderd jaar geleden als klompenmaker (Jongekrijg) begonnen in Heinen oord. Over de afzet van pallets maakt Haak zich weinig zorgen. „Het is een heel licht groeiende markt, Het zou zo kunnen zijn dat in de verdere toekomst kunststof pal lets een kans krygen in de trans portwereld, maar of dat een sub stantieel onderdeel van de markt zal uitmaken, betwijfel ik in hoge mate," aldus de directeur, die ove rigens nu ook al plastic pallets van een buitenlandse partner op de markt brengt, maar dan meer om de 'concurrentie' in eigen hand te houden. Ook toenemende milieubezwaren tegen het gebruik van hout als grondstof verwacht Haak niet. „Hout heeft een plezierige eigen schap: dat groeit ieder jaar weer. Dat kun je van plastic niet zeg gen. Het is dus heel wat minder milieu-onvriendelijk dan weieens wordt beweerd. Wij gebruiken po pulierenhout, grenen, vuren en soms gaat er wat beuken tussen door. In ieder geval is daar ruim schoots voldoende van voorhan den in Europa; er wordt voortdu rend nieuw aangeplant." Rotterdam—Yolanda Eijgenstein, directeur van 'Wie Mailt Wat' in Rotterdam, treedt toe tot de direc tie van reclamebureau ARA/ BDDP-Zij neemt de taken over van algemeen-directeur Pieter Kuijvenhoven en directeur Theo van den Broek. Zij zullen zich aan het eind van het jaar terugtrek ken. Met haar benoeming denkt ARA/BDDP een eerste en belang rijke stap te hebben gezet in de vernieuwing en verjonging van het management. Successen De 29-jarige Yolanda Eijgenstein startte haar bedrijf vijfjaar gele den in Rotterdam en heeft sinds dien een groot aantal successen geboekt. In 1991 werd zij be noemd tot commerciële commu nicatievrouw van het jaar, in 1993 won zij de Echo Award en de Gol den Mailbox voor de meest innovatieve Direct Mail-campag ne in de wereld, in 1993 en 1994 was zij genomineerd voor de Di rect Mail man/vrouw van het jaar, in 1994 werden haar eigen bu reaucampagnes nationaal en in ternationaal bekroond door de 'Gouden Brief en eveneens in 1994 kreeg zy de 'Coq d'Honneur' van het Genootschap voor Recla me. Yolanda Eijgenstein. Foto Rob 't Hart Hamburg De door het Rotter damse slepersbedrijf Adriaan Kooren (Kotug) aangezwengelde tarievenoorlog in de haven van Hamburg heeft geleid tot een for se tariefverlaging door de Duitse concurrentie. Bugsier, Fairplay, Lütgens Reimers, Louis Meyer en Petersen Alpers brengen hun tarieven met 25 procent om- Fairplay-directeur Udo Wehmann zei gisteren dat ook de werkne mers zich op slechtere tijden moe ten voorbereiden. Hij wil met de vakbonden gaan onderhandelen over langere werktijden. De be manning van de dertien Duitse slepers die in haven van Ham burg actief zijn, werkt gemiddeld 210 uur per maand, voor de werk nemers van Kooren is dat 360 uur. Een loonsverlaging is volgens Wehmann niet aan de orde, maar er staan wel zo'n honderd banen op het spel. Hij zinspeelde erop dat via vervroegde pensionering van ouder personeel een oplos sing kan worden gevonden. De burgemeester van Hamburg, Henning Voscherau, heeft de Duitse rederijen „rugdekking" beloofd. Hij vindt dat voor ieder een dezelfde regels moeten gel den, zeker wat betreft de techni sche vereisten en veiligheidsre gels, Voscherau haalde uit naar de .Joondumping" op de Kotug- schepen. Hij wil daar langs wette lijke weg tegen optreden. Goedkoop Kooren heeft sinds begin dit jaar vier slepers in de Hamburgse ha ven, Met zijn goedkope tarieven joeg Kotug de vijf Duitse bedrij ven, die tot dan toe het werk on der elkaar verdeelden, tegen zich in het harnas. De Kotug-schepen hebben vooral werkloze zeevaren den uit het (vroegere) Oostduitse Rostock in dienst die tot de helft goedkoper zijn dan de beman ningsleden van de Duitse slepers. Ton Kooren, de huidige directeur van het slepersbedrijf, slaagde er in de jaren tachtig in in Rotter dam het bijna-monopolie van Smit Havensleepdienst te door breken. Hij voer per sleepboot met minder bemanningsleden dan de bonden bij Smit hadden afgedwongen. De doorbraak van Kooren leidde tot een aantal forse afslankingen bij Smit en versobering van de ar beidsvoorwaarden. Als gevolg hiervan blokkeerden boze beman ningsleden van Smit nog begin 1994 enige tijd de Nieuwe Water weg. Ridderkerk/Barendrecht Het Barendrechtse transportbedrijf Helvetica verhuist naar het nieuwe distributiecomplex Rid derhaven, aan de rivier de Noord in Ridderkerk. Helvetica is de eerste huurder in dit centrum, dat bestaat uit 50.900 vierkante meter loodsruimte en 7.000 m2 kantoren, die worden gebouwd in de vorm van een cruiseschip. Het complex moet begin juli worden opgeleverd. Helvetica huurt één loods met een opper vlakte van 3.600 mJ. De keuze viel op deze plek omdat binnen schepen en kleine coasters er kunnen aanleggen. Vanaf mid den dit jaar kunnen er ook over het water aangevoerde of ver trekkende containers worden overgeslagen. Dit past goed in de behoefte van Helvetica, dat vooral actief is met auto-lijn diensten op Zwitserland, Oost- Frankrijk en Zuid-Duitsland. Den HaagAl in maart 1995 sloot Samsung Aerospace Industries uit Zuid-Korea een contract met Dasa en Fokker om een nieuw straalvliegtuig te ontwikkelen. Het denk- en tekenwerk moet een verkeersvliegtuig van 100 tot 120 stoelen opleveren. Na de eeuw wisseling moet het nieuwe toestel op de markt verschijnen. Samsung, dat nu in de markt is om Fokker over te nemen, is dus geen onbekende voor de noodlij dende vliegtuigproducent. 'Een republiek in de republiek' wordt het grootste Koreaanse industrie conglomeraat wel genoemd. De macht van het concern werd vong jaar nog verder versterkt toen pre sident Kim Young Sam van Zuid- Korea hoogst persoonlijk het licht voor Samsung op groen zette om zich op de vliegtuig- en ruimte vaartmarkt te storten. Samsung wierp zich direct op als leidende onderneming bmnen het Korean Commercial Aircraft Consortium, waar ook Daewoo Heavy Indus tries, Korean Air en Hyundai Technology Development deel van uit maken. Samsung maakte in 1994 en ook in 1995 een snelle expansie door. Zo maakte het industrieconglo meraat in 1994 2,2 miljard gulden winst, een stijging met 139 pro cent ten opzichte van 1993. En de omzet steeg met 21 procent tot 119 miljard gulden. Daarmee nestelde Samsung zich in de prestigieuze top-10 'van het Amerikaanse za kenblad Fortune. De enorme winststijging van het concern is vooral te danken aan het succes van de halfgeleiders (chips). Maar ook in andere secto ren scoort Samsung goed: machi ne- en scheepsbouw, elektronica en huishoudelijke apparaten. On langs betrad het concern de vlieg- tuigmarkt en sinds kort doet het ook een poging zich een plaats te verwerven op de automarkt. Afgelopen jaar kwam Sarrsung vooral in het nieuws door specta culaire deelnemingen, zoas de verwerving van een 40-prooents belang (620 miljoen gulden) in de Amerikaanse computergigant AST Research. AST is de zesde fa brikant van personal computers ter wereld. Een andere, veel op zienbarender, transactie was de overname van het Duitse bedrijf Rollei, een grote naam in de foto grafie. De 72-jarige eigenaar-aan deelhouder van Rollei, Heinrich Manderman, verklaarde by de overname: „Samsung kan elk jaar 20 miijoen Mark in onderzoek ste ken; dat geld heb ik niet." Lage prijzen In Nederland is het Koreaanse be drijf vooral bekend door de be storming van de markt van consu mentenelektronica. In 1994 en 1995 wist Samsung tegen de da lende tendens in toch meer vide orecorders en televisies te verko pen dan de concurrenten. Lage prijzen vormden het belangryk- ste handelskenmerk van het con cern. Na detv's volgden afgelopen jaar de wasmachines en de stof zuigers van Samsung de weg naar Nederlandse huishoudens. Nu lijkt het Zuid-Koreaanse con glomeraat te hengelen naar ken nis van de vliegtuigindustrie om zo ook op die markt een leidende rol te kunnen spelen. Samsung is kapitaalkrachtig genoeg om Fok ker over te nemen. Het ontwikke len van een eigen vliegtuig kost tijd; kenners spreken over 10 tot 15 jaar. Eenvoudiger is het dan om de kennis in te kopen, des noods door een bestaande vlieg tuigproducent over te nemen. Samen met Hyundai is Samsung een samenwerkingsverband aan gegaan met het Chinese concern Aviation Industries om een straal vliegtuig naar Aziatisch model te ontwikkelen, Fokker en Dasa po pelden al om mee te doen in dit project, maar ook Boeing, McDo- - neil-Douglas en het Europese sa menwerkingsverband Air (Bntish Aerospace, Aerospatiale en Aie- nia) staan te trappelen om in het 'samenwerkingsverband van de toekomst' mee te mogen doen. De Chinezen en Koreanen heb ben nog geen partner gekozen. Elke keer wordt de keuze weer uitgesteld. Maar mocht Samsung Fokker overnemen, dan lijkt de keuze gemaakt. Het is dan wel de vraag of de werkgelegenheid in Nederland op lange termijn daar mee gediend is. Fokker zal dan weliswaar blijven bestaan, maar de produktie zal dan zeer waar schijnlijk en zeker voor een groot deel naar China worden overge plaatst, SeoulHet openbaarministerie in Seoul heeft gisteren drie jaaf ge vangenisstraf geëist tegen het hoofd van het Samsung-concern, Lee Kun-hee. Deze wordt beschuldigd van het betalen van steekpennin gen aan de voormalige Zuidkoreaanse. president Roh Tae-woo, Lee staat wegens corruptie terecht "met Roh en 13 anderen, onder wie de hoofden van zeven Zuidkoreaanse concerns. De aanklagers eisten te vens vier jaar gevangenisstraf tegen de voorzitters van de raad van bestuur van Daewoo, Hanbo en Dong Ah. Roh is ook aangeklaagd we gens een gewapende staatsgreep door de militairen in 1979. Toulouse AIR, de Brits-Frans- Italiaanse combinatie van vlieg tuigbouwers, is niet blij met de problemen bij Fokker. De onder neming die begin vorig jaar van start ging, vindt dat nu het mo ment rijp is voor versterking van de Europese luchtvaart, zeker met het oog op de Amerikaanse concurrentie. Ook Dasa, de meer derheidsaandeelhouder van Fok ker, is welkom. De onderneming, bestaande uit de Italiaanse Ale- nia, de Franse Aérospatiale en British Aerospace, beweegt zich op de markt voor vliegtuigen met twintig tot 120 stoelen. Topman Jean-Henri Puel verklaarde dat zijn bedrijf in de periode tot 2013 een van de grote aanbieders op die markt wordt. Naar schatting kunnen er in de genoemde perio de 4000 vliegtuigen voor dé regio nale luchtvaart worden verkocht. AIR denkt er daarvan 1600 voor zijn rekening te kunnen nemen, Adverteren? Tel: 010 - 4004 263 DRUKKERIJ V,*. H PC- M AC-FILES ^KEN WIJ D R U KWE R lts 3079 DA Rotterdam Tel. 010 - 482 90 44 Fax 010 - 479 07 4S

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 4