14 Hoogvliet: wij ken weg of groenmuur Gehandicapten krijgen geld terug 'Oorlogsverleden' Freling schokt Rotterdamse raad Deelgemeente wil buffer tegen milieuhinder van infrastructuur Door spiraal naar nieuwe parkeergarage 'Rotterdams college werkte met dubbele agenda' Hulpverlener moet van kerk zijn mond houden Studeren verspreiden posters van verdwenen dispuut-lid Ramaker Justitie onderzoekt zelfmoord-poging Eerste ontslag bij Stads TV Rotterdam Capeïse moeder bekent mishandeling van dochter Nederlandse primeur: jongeren kopen kunst Overvaller achterhaald K Bijstandsfraude van ƒ300.000 Overval op bezinestation Vijftig auto kraken opgelost Drugsrunners Rotterdams Dagblad Donderdag 1 februari 1996 Rotterdam Justitie in Rotterdam stelt een onder zoek in '.raar de wijze waarop de directie van het Huis van Bewaring aan de Noordsingel in Rotterdam heeft gehandeld na een zelfmoordpoging van een ge detineerde or> 3 januari. Op die dag sprong een gede tineerde over een hek. Hij verbrijzelde beide benen. Voorzitter Albert van Ginkel van de gedetineerden- commissie van het Huis van Bewaring aan de Noord- singel heeft bij de hoofdofficier mr. L. J. A. M. de Wit een aanklacht ingediend over de handelwijze van de directie van het Huis van Bewaring. Volgens Van Ginkel heeft dezelfde gedetineerde enkele weken te voren een poging gedaan zich van het leven te bero ven door de aderen van zijn hals en polsen door te snijden. „Zulke gevallen horen op de bijzondere zorgafdeling te zitte.i," meent Van Ginkel. Verder be weerde hij dat het Huis van Bewaring kampt met een fors personeelstekort, waardoor de werkdruk van de bewaarders onaanvaardbaar groot is. Het ministerie van Justitie ontkent dat de gedeti neerde in kwestie eerder een suicide-paging heeft gedaan. „Wel heeft hij zich eerder verwond, maar dat was een geval van zelfverminking," zegt een woord voerder van het ministerie. De directie heeft na de zelfverminking onmiddellijk een psychologisch-medisch team ingeschakeld. Het staat volgens het ministerie niet vast dat de sprong over hek een zelfmoordpoging was. Ook betwist het ministerie dat de werkdruk binnen de bajes te hoog is. „Voorzover ik weet zijn er nooit klachten geweest over de relatie tussen gedetineerden en Penitentiair Inrichtings Werkers," zegt de woordvoerder. Rotterdam Bij Stads TV Rotterdam is het eerste ontslag gevallen, Op de dag dat omroep in een perso neelsadvertentie 'mee spoed' freelance redacteuren/ verslaggevers vraagt heeft eindredacteur W. Omta te h oren gekregen dat hij niet meer hoeft terug te ke ren. Ook verslaggever R. van de Rhee, die op dit mo ment nog met vakantie is, zal worden ontslagen. Ver der is het contract met teehnicus H. Wijtman verbro ken. Omta heeft zijn ontslag aangezegd gekregen door N. Haasbroek, directeur van Stads TV en hoofd redacteur/directeurvan Radio Rijnmond. Haasbroek heeft het personeel van Stads TV bijeengeroepen voor een besloten vergadering, komende zaterdag. Capeile aan den UsselDe 40-jarige vrouw, die afge lopen zondag in haar woning aan de Wiekslag in Ca- pelle aan den IJssel werd aangehouden op verden king van mishandeling van haar 9-jarige dochter, heeft bekend het kind verschillende messteken te hebben toegebracht. Het meisje ligt in het Sophia Kinderziekenhuis en inzakt het naar omstandighe den goed. Wat precies de aanleiding is geweest voor de steekpartij is onbekend. De vrouw is te zeer oven* haar toeren om daar een duidelijk beeld van te krik. gen. De vrouw werd aangehouden nadat buren de po litie hadden gealarmeerd. Toen de politie ter plekke kwam hadden de buren zich inmiddels over het ge wonde kind ontfermd. RotterdamJongeren kunst laten kopen. Dat ambi tieuze iuee krijgt gestalte in de galerie van de Darius Foundation aan de William Boothlam in Rotterdam. De toegang tot de galerie is tijdelijk verboden voor volwassenen. Alleen jongeren tussen vijf en achttien jaar megen gebruik maken van het project Muka Kunst. litho's die door 25 kunstenaars uit zes landen zijn vervaardigd, kunnen voor een luttel bedrag worden aangeschaft. Volwassenen die op slinkse wijze toch aan de goedkope kunst willen komen en kinderen er op uit sturen, komen bedrogen uit: de namen van de kunstenaars op de litho's zijn afgeplakt De jongeren zelf kijken niet naar namen maar kopen met hun hart, zo luidt de achterliggende gedachte. Het project is overgewaaid uit Nieuw Zeeland. Sas- kia (21) en Dominique (22) Baetens-Van Gils zijn de oprichters. De .twee dochters van een kunstenaars echtpaar uit België dat dertien jaar geleden naar Nieuw Zeeland emigreerde en daar de Muka Studio Gallery runt, kwamen via hun ouders a] op zeer jonge leeftijd in aanraking met kunst Al gauw waren ze het zat om niet voor vol te worden aangezien door de kunstenaars die bij hun ouders over de vloer kwa men. Wat hen ook niet beviel, was dat kinderen niet de kans krijgen zelf kunstwerken die ze mooi vinden aan te schaffen. Van hun moeder kregen ze toen te horen: „Dan moet je daar maar wat aan doen." Zo ontstond in 1986 het idee -ze waren net 13 en 14 jaar - om een kunstverkoopproject voor jongeren op te zetten, waarvoor ze bevriende kunstenaars bena derden. Saskia, die op de kunstacademie in Auck land zit, zegt: „Voor mij gaat het erom dat een kind onbevangen binnenstapt en spontaan een t keus maakt" Haar inzet ziet ze beloond door het feit dat de MKJ steeds meer succes krijgt. Uit Nederland doen kunstenaars mee als BobNegrijn, Lydia Schou ten, Ton Slits en Martin Vreden, Tot nu toe heeft geen enkele kunstenaar geweigerd mee te werken. MKJ slaagt er dan ook in iedrr keer weer met origine le kunstwerken te komen. Tot en met 2 februari worden -na telefonische af spraak - groepsgewijs rondleidingen gegeven in de galerie aan de William Boothlaan 13a. Individuele kinderen zijn op 3 en 4 februari welkom en volwasse nen mogen de collectie pas bekijken op 4 februari na vijf uur 's middags, als de verkoop gestopt is. Voor in lichtingen is galeriehov Jster Astrid Benneker te be reiken via (010) 4.13.35T Rotterdam Een 29-jarige Rotterdammer is gister avond op dc Beneden Oostzeedijk in Kralingen op brute wijze door drie jongens van zijn portemonnee beroofd. Een passerende surveillancewagen van de politie achtervolgde de daders, maar bleef zonder succes. Enkele minuten later wandelde een 17-jarige jongen het politieoureau binnen. Hij meldde zijn sleutels te zijn verloren. Het slachtoffer van de bero ving was daar nog aanwezig en herkende de knaap als een van de overvallers. Hij is ter plekke in verze kering gesteld. De andere twee daders zijn nog Spijkenisse Burgemeester M. J. D. Jansen van Krimpen aan den IJssel heeft gistermiddag fel uitgehaald naar de Rotterdamse bestuurders over hun rol bij de vorming van de stadsprovincie. Hij beschuldigde het Rotterdam se college van burgemeester en wethouders te hebben gewerkt met een dubbele agenda. „Door de buurgemeenten niet te be trekken by het uitschrijven van een referendum werd die dubbe le agenda van Simons en ande ren zichtbaar. Willens en wetens hebben de Rotterdamse bestuur ders zich niet gehouden aan het eigen programma," zei Jansen gisteren bij het afscheid van zijn collega L. Vïeggeert, net als Jan sen een voorvechter van de stadsprovincie. De kiezers konden volgens Jan sen tijdens het referendum al leen voor of tegen de vorming van de stadsprovincie én de vorming van nieuwe gemeenten uitspreken, „Tegen deze vorm van volksre^dspleging in Rotter dam hebben wij ons verzet, omdat deze ook over de belangen van de buren ging en de beslis singsbevoegdheid al lang niet meer in Rotterdam lag, maar by de Tweede Kamer. De kans op volksverlakkeri) was te groot. Rotterdam Een flinke buffer tussen petro-industrie en woongebied is 'bitter noodzakelijk' om te voorkomen dat Hoogvliet enorme milieuproblemen krijgt. Die ongewenste overlast kan, mits gezamenlijk en doelmatig aangepakt, tot aanvaardbare proporties worden teruggebracht. Dan moet er wel minimaal een afvoerwegen. milieubelastende De bouw van de parkeergarage van het World Trade Center en Vroom Dreesmann is bijna voltooid. Na een aanzienlijke vertra ging door enkele bezwaarschriften kon de bouw van de garage in de Leeuwenstraat pas' in januari vorig jaar van start gaan. De nieuwe parkeergarage in het centrum biedt ruimte aan 250 auto's die straks via een 'spiraal' de acht verdiepingen kunnen berei ken. Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad half miljard gulden worden geïn vesteerd. Dat zijn de kosten voor de aanleg van een kilometerslan ge en minstens 30 tot 40 meter ho ge buffer ten noorden van de deel gemeente. Deze peperdure oplossing is even wel een reëel alternatief voor de massale sloop van minstens drie woonwijken ten noorden van.de Groene Kruisweg. In het laatste geval zouden zo'n drieduizend huishoudens min of meer op straat komen te staan. Onderzoe ker ir. A. Geerse, van het stede bouwkundig team van bureau Zandvoort Ordening en Advies, is mede-opsteller van de rapportage 'Kwalitatieve Verkenning' van de ze deelgemeente. Hij meldt dat al le belanghebbenden, waaronder Shell Pernis, Rijkswaterstaat, de Nederlandse Spoorwegen, de ge meente Rotterdam, deelgemeen te Hoogvliet en zijdelings het Rijk, bereid zijn de handen ineen te slaan. Ook op financieel gebied. Binnenkort wordt hiervoor een convenant opgesteld. Hoogvliet ligt na het jaar 2000 praktisch ingekapseld door druk- bereden (internationale aan- en groot-industrieén en aanverwante economische bedrijfsdrukte. Langs haar noordelijke grenzen vindt de komende jaren de aanleg van de Havenspoorlijn (Betuwe lijn), yieuwe Botlektunnels, Be- neluxlijn (metro Schiedam) en verbreding van rijksweg A15 plaats. In een later stadium volgt ooste lijk, op de grens met Albrands- waard, de aanleg van rijksweg A 4-Zuid (richting Oud-Beijer- land). Alles te samen zorgt dit voor nog meer geluidsoverlast en luchtverontreiniging dan men in Hoogvliet al gewend is. De gren zen van toelaatbaarheid zijn straks overschreden, vindt het da gelijks bestuur van Hoogvliet. Verkeerstechnisch zal het er dus niet rustiger op worden in Hoog vliet. Echt veilig en gezond wonen doet men er ook al tientallen jaren niet meer, zo is de redenrtg. Ze ker niet in de buurten ten noor den van de Groene Kruisweg waar men vaak met een oogopslag van uit het slaapkamerraam aan de schoorsteenrook van nabijgele gen petrochemische industrie kan zien hoe de wind waait. Door Canis Zijlmans Rotterdam Gehandicapten met een inkomen op bijstandsniveau krijgen alle eigen bijdragen terug die zij vanaf april 1994 hebben be taald voor voorzieningen als wo ningaanpassingen en allerhande hulpmiddelen. De eigen bijdra gen voor rolstoelen daarentegen worden aan alle gehandicapten teruggegeven, ongeacht de hoog te van het inkomen Dat is giste ren overeengekomen door de le denvan de raadscommissie maat schappelijke dienstverlening en volksgezondheid tijdens de evalu atie van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG). Eerder is op landelijk niveau be sloten tot restitutie van eigen bij dragen vanaf januari 1995, maar verantwoordelijk wethouder H. den Oudendammer vond dat de gehandicapten recht hebben op teruggave vanaf april 1994, toen de WVG werd ingevoerd. Daar mee is een bestemming gevonden voor de pot van circa 23 miljoen gulden die sinds de invoering van de WVG was ontstaan doordat veel gehandicapten vlak voor de invoering een nieuwe rolstcal hadden aangevraagd. Het geld dat na teruggave straks resteert wordt gereserveerd voor de circa zevenduizend aanvragen voor nieuwe rolstoelen die Voorzienin gen Gehandicapten de komende jaren voorziet Hoewel het functioneren van Voorzieningen Gehandicapten - een afdeling van de dienst Socia le Zaken en Werkgelegenheid- over het algemeen nis redelijk werd beschouwd, zijn er de no dige punten die verbetering be hoeven. Dat blijkt uit onderzoek onder gebruikers door de Eras mus Universiteit Rotterdam en de wetenschappelijke afdeling van SoZaWe. De wachttijden voor aanpassingen aan woningen bij voorbeeld zijn vaak te lang, vin den de gebruikers. Gemiddeld geldt voor dergelijke klussen een wachttijd van acht maanden. Pro jectleider P. Meens van Voorzie ningen Gehandicapten benadruk te echter dat die wachttijd al aan zienlijk is ingekort door het inzet ten van particuliere klussendien- sten. Een voorstel waarin alle commis sieleden zich konden vinden is het instellen van een tijdslimiet van bijvoorbeeld twee maanden. Is de aanpassing na verstrijking van die termijn nog steeds niet gebeurd, dan heeft de dient recht op een soort bonus. Dit voorstel moet evenwel nog nader worden uitgewerkt. Voorstel Een ander voorstel was het instel len van een verhuurservice voor scootmobielen, een zogeheten rent-a-scoot. Want hoewel de ver strekking van deze karretjes in middels is versoepeld - voorheen werden deze alleen verstrekt aan 'rolstoelafhankelijken', nu ook aan mensen die niet meer dan vijftienhonderd meter kunnen lo pen- blijkt de behoefte aan deze voorziening groot. Het is de be doeling dat de scootmobielen op centrale punten als winkelcentra per dag worden verhuurd. Rotterdam De in een voormali ge garage aan de Rotterdamse Westzeedijk gevestigde Stichting Igreja Universal Reino de Deus (Universele kerk van het Rijk Gods) wil hulpverlener A. Santos via de rechter dwingen zijn 'gepe perde' aantijgingen aan het adres van de stichting voor zich te hou den. Om dit voor elkaar te krijgen is de stichting vandaag tegen San tos een civiele procedure gestart bij de an'ondissèhië'ritsrechtbank. Santos verricht welzijnswerk on der de vijftienduizend Rotter damse Kaapverdiërs en ontvangt sinds de vestiging van de kerk aan de Westzeedijk in '93 een zee van klachten over de sekte. Vol gens de hulpverlener zijn veel ge zinnen -die vaak van een bij standsuitkering moeten zien rond te komen - in financiële nood ge raakt omdat de kerk hen dwingt grote geldbedragen af te staan. Volgens zijn berekeningen 'offert' een lid van de sekte gemiddeld zo'n 2700 gulden per jaar. De acht honderd sekteleden zouden de or ganisatie zo aan een omzet helpen van ruim twee miljoen gulden per jaar. 'Oplichters' noemt Santos de kerkleiders. „Zieke gelovigen ra ken duizenden guldens kwijt en worden niet genezen," zegt hij. „Daar komen mensen met klach ten over impotentie, hoofd- en rugpijn, die meestal een psychi sche oorzaak hebben. Als je maar genoeg offert, zal God je genezen. Ze zeggen zelfs, dat ze mensen van Aids kunnen afhelpen." Door lid te worden verplichten aanhangers van de uit Brazilië overgewaaide sekte zich om tien Door Jolande van der Graaf RotterdamDe vier grote fracties van de Rotterdamse gemeente raad reageren geschokt op de ont hullingen van CP'86-raadsiid M. Freling die tussen 1991 en 1993 verschillende malen bij de Kroati sche HOS-militie heeft gevoch ten. D66 wil dat loco-burgemees ter H. Simons volgende week tij dens de vergadering van de raads commissie openbare orde en vei ligheid te onderzoeken wat be kend is over Frelings activiteiten in het voormalige Joegoslavië. D66-fractieIeider F. Ravestein: „Als Freling ook strafbaar is ge weest, neeft dat gevolgen voor zijn gemeenteraadsiidmaatschap. Is hij niet strafbaar of als het niet te bewijzen valt, is er niets aan te doen. Maar het blijft een uiterst ernstige zaak dat een van onze collega-raadsleden er zulke activi teiten op na heeft gehouden." Fractievoorzitter E. ter KuiLe van de VVD noemt de ontboezemin gen van de CP er 'stuitend', maar vindt het belangrijk dat de kwes tie aandacht krijgt. „De Rotter dammers die op deze partij heb ben gesterad, moeten weten wie Freling is: een oorlogszuchtige vent die er genoegen in schept om bevolkingsgroepen tegen elkaar op te hitsenHaar collega B. Kru* se (GroenLinks): „Hoe meer be kend wordt óver die nare Freling hoe beter." Ook de PvdA reageert onthutst. „Het is schokkend, maar Freling is zelf ook schokkend," vindt frac tieleider E. Kuijper. „Dat hij er heeft gevochten is daarom bijna niet verbazend te noemen." Het CDA onthoudt zich van een oor deel. „Wij staan hierdoor niet an ders tegenover Freling," zegt CDA-leider D. Dekker. „Moreel gezien is het op zijn zachtst ge zegd vreemd dat mensen zich als huurling aanmelden. Je vraagt je af welke motieven daarachter schuilen" Oorlogstribunaal Freling die bij de Duits- eenheid van de HOS-miMe was inge deeld, vreest geen vervolging door het Oorlogstribunaal omdat hij niet op een lijst met dertien na men van Nederlandse huurlingen staat. Een zegsman van het tribu naal wil niet ingaan op de vraag of er onderzoeken tegen HOS-mili- tairen lopen. Het treden in vreemde krijgs dienst vormde tot voor enkele ja ren een automatisch verlies van het Nederlanderschap. „Dat is niet meer zo," zegt de Amster damse universitair docent J, Zuijdwijk. „Tenzij die andere mo gendheid de oorlog aan Neder land zou verklaren. Het ronselen van Nederlanders voor vreemde krijgsdienst is wel strafbaar. Ui teraard is iemand die oorlogsmis daden heeft gepleegd altijd en overal te vervolgen. Zulke mis drijven veijaren niet." Volgens Oost-Europadeskundige M. van den Heuvel, verbonden aan instituut Chngendael. is de aanvankelijk para-militaire een heid HOS kort na het uitbreken van de ooriog opgegaan in hei re guliere Kroatische leger -in Bos nië. „Net als de Serviërs en mos lims hebben de Kroaten er vrese lijke dingen gedaan," zegt hij. „Zoals de etnische zuiveringen in 1992,1993 by Mostar waarbij veel moslims zijn vermoord." Rotterdam—Studenten van het Heerendispuut Duysz Ther Ghast verspreiden' morgen twee- a drieduizend posters met de afbeelding van de sinds 6 ja nuari spoorloze Gideon Paul Ra maker in de stad. Hij verliet die dag zijn huis aan de. Oostmaas straat in de wijk Kralingen, zon der ook maar een spoor achterte laten. Sindsdien heeft de 26-jari- ge man, die net was afgestu deerd aan de Erasmus Universi teit, niets meer van zich laten horen. Een van de weinige aan knopingspunten ïs de kleine, rood geschilderde fiets van. Ra maker die eveneens is verdwe nen. De studenten hebben deze week Rotterdam afgestruind op zoek naar het rijwiel, zonder re sultaat. Op de fiets is een sticker geplakt met de naam van het dispuut. De studenten zijn mede-inge schakeld door Rotterdamse poli tie in een poging opheldering te krijgen over het lot van Rama ker. Onder leiding van een re chercheur proberen de studen ten aanwijzingen te vinden over wat er met hun voormalige stu- diegenoot is gebeurd;' of waar hij verblijft Zo hebben de studen ten een zoekactie opgezet via. In- temet, Volgens de politiewoordvoerder is het voor het eerst dat de Rot terdamse politie op een dergelij ke manier de hulp inroept van het publiek. „Gideon is- vorig jaar afgestudeerd aan de facul teit Wijsbegeerte in Rotterdam. Smsdien is hij aan het sollicite ren, maar hij had nog geen werk gevonden. Hy had een druk so ciaal leven en was lid van diver se studentenverenigingen. Omdat zo veelmensen hem ken nen, lag het voor de hand Gi deons kennissenkring te benut ten. Zijn voormalige studiegeno ten kwamen zelf met het idee om via Internet een zoekactie te starten. Die heeft overigens nog Wie meer informatie heeft over de verdwijning van Ramaker, of wellicht zijn fiets heeft gezien, kan zich meiden bij de politie aan de Taborstraat, telefoon nummer. (010}4243331. procent van al hun inkomen af te staan aan de kerkleider. Tijdens gebedsbijeenkomsten haalt de Braziliaanse voorganger mensen met de bijbel in zijn hand over om nog eens grote bedragen aan de kerk te schenken. Hij houdt ze de tekst Maleachi 3:10 voor, waarin staat: 'Breng de gaven voor mij bestemd naar de voorraadkamers van de tempel'. Rotterdam—De dienst Sociale Za ken en Werkgelegenheid (SoZa We) heeft aangifte gedaan van fraude door een 63-jarige man, die de sociale dienst voor driehon derdduizend gulden heeft bena deeld. De man heeft twaalf jaar lang een bijstandsuitkering ont vangen, terwijl hij in die periode een volledige baan had. SoZaWe vordert het ten onrechte geïncas seerde bedrag terug. De uitke ring aan de man werd werd vorig jaar stopgezet, maar de verdachte won de door hem aangespannen beroepszaak. De uitkering moest weer worden voortgezet. Nieuw onderzoek leverde vervol gens voldoende bewijs op voor de fraude. Normaal gesproken zou die eerder aan het licht gekomen zijn door koppeling van de be standen van SoZaWe en de belas tingdienst. In dit geval was dat niet mogelijk omdat de buiten landse werkgever van de man in Nederland geen belasting en pre mie hoeft af te dragen. Rotterdam Een onbekende man heeft gisteravond even na acht uur een bezinestation op de Groe ne Kruisweg overvallen. Hy be dreigde met een vuurwapen cais sière, Zij moest geld uit de kassa lade pairken en in een plastic tas stoppen. Bij het verlaten van het station botste hij op een onbe kend gebleven klant, maar slaag de er toch in de benen te nemen. Rotterdam Met de aanhouding van een 32-jarige Rotterdammer heeft de politie vijftig auto-inbra ken in vooral Pendrecht en Zuid- wijk opgelost. De politie was de auto-kraker op het spoor geko men nadat hij eind vorige week was betrapt. Dank zij een goed signalement werd de verdachte later aangehouden in de Melis- santstraat. Rotterdam De politie heeft gis teravond in het westen van Rot terdam elf drugsrunners gearres teerd. Bij de arrestanten werden een gasalarmpistool, een busje traangas en een geldbedrag van 1580 Duitse Marken angetroffen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2