Rothmans 1 Lens wil grote buur Lille achterna Interesse wederzijds Rechthoek 'Zuid-Limburg van Frankrijk' lokt internationale bedrijven met goedkope grond Heldere leidraad voor startende ondernemers Conflict over schoenen Dubbel betalen ziekteverzekering Auto in beslag genomen Wie erft? Concurrentiebeding Brengt de gezondheid ernstige schade toe, k.b. 4.10.1994, Stb. 720. Veel werk in Lens wordt nog op ambachtelijke wijze gedaan, zoals hier bij kofferproducent Samsonite, goed voor 4.700 koffers en Rotterdams Dagblad Donderdag 1 februari 1996 Onder redactie van Peter L< In de rubriek Rechthoek behandelt het Rotterdams Dagblad juridi sche consumenten-kwesties. Problemen op het gebied van kopen, hu ren, echtscheiding, ontslag, Ionen en uitkeringen, verzekeringen en dergelijke worden beantwoord door onze deskundigen. Lezers kun nen vragen opsturen naar het Rotterdams Dagblad, Rubriek Recht hoek, Postbus 2999,3000 CZ Rotterdam. Onlangs fcocht ik een paar schoenen bij een winkel in Capelle. Na een paar dagen liet de zool los. De winkelier heeft geen zelfde paar in voor raad en wil de schoenen opsturen naar de fabrikant Ik vind dat hij mij het geld moet terugbetalen, maar hij weigert dat. Als er problemen ontstaan met een gekocht artikel, moet eerst worden beoordeeld of de gekochte zaak wel geschikt is voor normaal gebruik. Met uw schoen is dat duidelijk niet het geval. De verkoper is ver plicht de reparatie volledig voor zijn rekening te ne men. Sandra de Haan 'evéraneier is zelf verantwoordelijk. Hij kan en mag het goedmaken van zijn verzuim niet vertragen onder het mom dat hij met de fabrikant wil overleg gen. U doet er dus goed aan de winkelier op zijn ver antwoordelijkheid te wijzen. Misschien is het een goed idee voor te stellen dat een schoenmaker uit de buurt de reparatie op kosten van de winkelier uit- voert. Voor beide partijen loopt het conflict dan gun stig af. tl hebt u snel uw schoen, en de winkelier kan de zaak op betrekkelijk goedkope wijze schikken. (M.m.v, Consumentenbond) Mijn,vrouw en ik hebwgialieMi éhi vaste baahlfk benflaiticulier verzeg kerd, mijn vrouw zit inliet ziekenfonds. Via mijn teerfegeoér betaal ik een premie aan de ziektekostenverzekering, ongeacht het aantal personen in het gezin. Maar mijn vrouw, die al via mij verzekerd is, betaalt de nomi nale en de procentuele premie voor het ziekenfonds. Kan ik iels doen te gen deze dubbele betaling? Kan mijn vrouw haar premie misschien terug krijgen? Aangezien uw vrouw onder de ziekenfondsgrens zit, is ze verplicht verzekerd voor het ziekenfonds. Ze moet die premies dus betalen, ook al kent uw verze kering het beding over de gezinsleden. Overigens is het zeer ongebruikelijk dat eén particu liere verzekeraar bij een vaste premie alle gezinsle- dén meeverzekert. Dat komt, voorzover óns bekend, alleen voor bij de ambtenarenverzekering IZA. Die regeling houdt echter in dat de medeverzekering niet geldt voor gezinsleden die op basis van een an dere rechtsgrond in aanmerking komen voor een ziektekosten-verzekering. Dat laatste is by uw vrouw het geyal. Het is dus zeer dé vraag of uw vrouw dub- bel betaalt Na een serie verkeersovertredingen is onlangs mijn auto in beslag geno men. Dit in afwachting van een rechtszaak tegen mij. Ik maak me nu ern stig zorgen, zeker omdat ik gehoord heb dat Justitie de auto ook tegen mijn zin kan verkopen. Is dat zo? En wat gebeurt er als ik de recktszaak alsnog win? Krijg ik dan mijn auto terug? De regeling over de inbeslaggenomen goederen is per 1 januari veranderd, fiet ministerie heeft hiertoe besloten omdat de kosten voor opslag vaak niet in verhouding staan tot de waaide van het inbeslagge nomen voorwerp Er is op voorhand geen rechterlijke machtiging ver eist voor het verkopen van deze voorwerpen. Dingen waarvoor dat geldt zijn onder meer auto's en motoren (of onderdelen daarvan) met een waarde van minder dan duizend gulden. Bij fietsen én brommers geldt een ondergrens van tweehonderd gulden. Andere voorwerpen die worden verkocht zijn dingen waarvan de tegenwaarde op een eenvoudige manier kan worden vastgesteld. Het gaat daarbij om dieren, video-apparatuur, computers en bovendien auto's en motoren waarvan de waarde tussen de duizend en de vijfduizend gulden ligt. U hoeft dus niet te vrezen voor verkoop als uw auto meer waard is dan vijfdui zend gulden. Overigens blijft het beslag wel op de op brengst rusten als de auto is verkocht. Dit geld wordt uitbetaald als de verdachte later de rechtszaak wint. Een broer en een zus van mij zijn overleden. Zelf ben tk ongetnmwd en keb geen kinderen. Hebben de kinderen van mijn broer en zus later recht op mijn erfenis? Ja, als iemand oveiiydt komen eerst de erfgenamen uit groep I in aanmerking. Hierbij gaat het om kinde ren en echtgenoten. Als de kinderen overleden zijn, komen de kleinkinderen aan de beurt. Maar aange zien mensen uit groep 1 in uw geval ontbreken, komt groep 2 in aanmerking. Dat zyn déouders, broers en zussen. Zijn de broers en zussen overleden, dan er ven hun kinderen (uw neefs en nichten) bij plaats vervanging. Ik werk bij een verzekeringstussenpersoon als commerciële man, met een concurrentiebeding in mijn contract. Stralcs krijg ik een andere baan binnen het bedrijf. Blijft het beding gelden Dat hangt af van uw nieuwe baan. Is er sprake van een ingrijpende wijziging, dan moet uw baas het be ding opnieuw opnemen in het contract. Dat heeft het gerechtshof in Den Bosch bepaald in een vergelijk bare zaak. Doet de werkgever dat niet, dan komt het concurrentiebeding te vervallen. Is er echter sprake van een vergelijkbare baan, dan geldt die eis niet. Door Gert Qnnink Lens Het is een wat verge ten gebied, de regio Lens Liévin in het noorden van Frankrijk. Sinds de vorige eeuw zyn hier tonnen steen kool naar boven gehaald, maar vier jaar geleden moes ten de allerlaatste mijnen noodgedwongen sluiten. Het delven van kolen gold toen al lang niet meer als de belang rijkste bezigheid in en om Lens. Op spotgoedkope in dustrieterreinen vestigen zich tegenwoordig interna tionale concerns, veelal pro- duktiebedrijven met laagge schoolde werknemers. De vraag 'Waarom naar Lens?' is niet zo moeilijk te beantwoorden: de grond kost bijna niks, de ar beidskosten zijn laag en het rijk geeft startsubsidies. Bovendien kent het 'Zuid-Limburg van Frankrijk' een goede infrastruc tuur. Behalve drie autosnelwegen beschikt Lens overeen stopplaats voor de TGV van en naar Parijs. De Lichtstad ligt op anderhalf uur afstand, net als Brussel trouwens. Naar Londen (door de Kanaaltun nel) en Rotterdam is het twee uur ryden en naar Amsterdam en Keulen drie uur. Kees de Kroes uit Capelle a/d JJs- sel is al twee jaar actief voor de Kamer van Koophandel in Lens. De voormalige werknemer van Pakhoed probeert vanuit een kan toortje in Mons-en-Baroeul bij Lil le de regio betér onder de (internationale) aandacht te bren gen. Hij doet dat samen met de ex-studente frans Rianne Küyken uit Tilburg, dié sinds vorige week het 'steunpunt' vormt in Noord- Frankrijk."-'C v „Hef lelijke eendje Is een'mooie zwaan geworden," zegt De Kroes beeldend over 'zijn' regio. Vrijwel wekelijks toert hij heen en weer tussen Capelle aan den IJssel en Irille/bensri'De Kroes zégt-grote plannen te hebbèrrimét de streek rond Lens,-waar ongeveer 339.000 mensen wonen. Over twee maan den wordt begonnen met een in tensieve reclame-campagne, waarin Nederlandse bedrijven wordt gevraagd zich in het noor den van Frankrijk te vestigen. Het werven blijft overigens niet beperkt tot ons land, zegt Dé Kroes. Ook in andere Europese landen eri zelfs in de voormalige Franse kolonie Vietnam zoekt Lens naar nieuwe 'bewoners'. De Capelse ondernemer ziet dui delijke verschillen tussen Lens (35,000 inwoners) eh de veel grote re buurman Lille, ruim dertig ki lometer verderop. „In Lens gaat hei vooral om industrie, Lille daarentegen richt zich meer op de kantorenmarkt." Of Lens eenzelf de vlucht kan nemen als Lille, dat onder het bewind van burgemees ter Pierre Mauroy een posieve ge- Kitmiiigzanncii peruig. Foto samsonite daanteverwisseling onderging, is nietduidelijk. In ieder geval wordt verlekkerd gekeken naar de uitstraling van Lille, met zijn splinternieuwe TGV-station en enorme complexen als het door Rem Koolhaas ontworpen Euralil- le. De stad is nu zelfs in de race voor de organisatie van de Olym pische Zomerspelen van 2004. Attachékoffers Volgens Kees de Kroes zou het met de regio Lens nok zo kunnen gaan. Hij wijst op énkele succes: jes, Samsonite,.: de Amerikaanse fabriek van de overbekende atta chékoffers' (S2ö£'mëdewerkers), vé'stigdé rich 'Ïh^l984 in Hénih- BeaumofthdKenjjaarteérderal zet te Europa te,een Amerikaans con cern in diepgevroren deegwaren, voet aan wal in Liévin. De dochter van de bakkerstak van Anheuser Bush, de grootste bierbrouwer van de wereld (Budweiser), is on der meer bekend van de ingeblik te croissants Danerolles. De fa briek biedt nu 385 mensen werk. De grootste werkgever in de regio is Setradis, dochter van het Duit se uitgeversconcern Bertels mann. Dit postorderbedrijf in boe ken, magazines en cd's, sinds 1971 in Noyelies-sous-Lens, telt circa negenhonderd werknemers. Andere ondernemingen die de re; gio Lens als vestigingsplaats ko zen,- zijn het Canadese McCain, acht Belgische bedrijven (samen goed voor honderd banen) en de Nederlandse ondernemingen NMF (dochter van Unilever), de Rotterdamse transporteur Nabek, Agubat (Nijverdal ten Cate), Assi- domen (NBC) en Bosal. Ook de Vender Food Group zetelde met een distributiedochter vijf jaar lang in de streek, maar deed deze vorig jaar van de hand. Volgens- de Kamer van Koop- handel in Lens biedt de regio op di1 moment werk aan ongeveer 100.000 mensen. Dat is nog altijd maar de helft van het aantal dat aan het begin van deze "eeuw een baan had in één van de twintig ko- lenmijnen. Het gebied telt 20.000 werklozen, 17,7 procent van de be roepsbevolking. Bijna dé helft zit al langer dan een jaar zonder werk, een derde van de werklozen isjongerdan21 jaar. Gratis De gevolgen van de teloorgang in de mijnbouw zijn dus nog steeds zichtbaar in Lens. De Franse rege ring werkt hard aan de wederop bouw. Het begon met het gratis schenken van de leeggekomen terreinen aan het gemeentebe stuur van Lens. Dié kan geïnte resseerde bedryven nu goedkope grond in het vooruitzicht stellen. De prijs per vierkante meter (bouwrijp!) schommelt volgens de Kamer van Koophandel tussen de twee en de tien gulden. Kees de Kroes merkt treffend op hoe hoog de nood is. „Als zich een onderne ming met tweehonderd arbeids plaatsen zou melden, dan kunnen ze de grond bij wijze van spreken gratis krijgen." De overheid geeft daarnaast sub- sidies aan bedrijven die naar Lens verhuizen. Staatbedrijf Renault was:één van de eerste onderne mingen die een vestiging in het voormalige mijngebied opende. Peugeot volgde, nadat dit concern met geld was gelokt. Een nieuw bedrijf dat zorgt voor minimaal zes arbeidsplaatsen, krijgt een premie van 33.000 gulden. Ook is er steun voor investeringen in ter reinen, gebouwen en machines. En als je het treft hoefje bepaalde belastingen helemaal niet te beta len. Over alles valt te praten. Pijnlijke bijkomstigheid is dat de verschillende regio's elkaar fors beconcurreren. Speelgoedgigant Fisher Price had een vestiging in Lens, maar werd met een zakgeld naar een andere streek gelokt. De arbeid is goedkoop in de regio Lens. Zo verdient en medewer ker bij het postor :edryf Setra dis 1.650 gulden netto in de maand. Om iets te doen aan het opvallend hoge aandeel laagge- schoolde medewerkers moet Lens veel aandacht besteden aan on derwijs. Een belangrijke rol is daarbij weggelegd voor het tech nologisch universiteitscentrum; hier worden jaarlijks. 1.500 stu denten opgeleid. Ambachtelijk Wie een kijkje neemt in enkele fa brieken in de regio Lens ziet dat veel werk nog op ambachtelijke wijze wordt gedaan. Bij Europate staan vooral vrouwen aan de lo pende band de talloze croissants en deegwaren in blikjes of andere verpakkingen te stoppen. Ook bij Samsonite, goed voor 4.700 kof fers en kledingzakken per dag, komen bij de produktie opvallend veel handen te pas. Het gebied rond Lens heeft grote mogelijkheden, vat Kees de Kroes samen. Hij is daarom verbaasd dat de Thalys, de snelle trein die vanaf juni.tussen Amsterdam, Rotterdam en Parijs gaat rijden, niet in Lille stopt. „Ondenkbaar, want veel Nederlandse bedryven •zitten in het noorden. Bovendien is Lille vandaag de dag ook een toeristische trekpleister." De interesse van de regio Lens in buitenlandse investeerders, waar onder Rotterdam, bestaat overigens ook wederzijds. Vandaag brengt een gezelschap van 65 verladers uit Nord-Pas-de-Calais een bezoek aan de Rotterdamse haven. Deze streek omvat meer dan alleen de re gio Lens. Ook de voor Rotterdam belangri jke en stragische industrie gebieden rond Lille, Duinkerken en Calais maken er deel van uit. De Franse gasten weden vanmorgen met een speciaal gecharterd straalvliegtuig naar Rotterdam gebracht Tijdens de trip, opgezet door de Rotterdam Port Promotion Council maakten de verladers on der meer een rondvaart door de haven. Ook namen zij eén kijkje bij de ECT Delta Terminal op de Maasvlakte, waar veel (container-Ha ding per zeeschip arriveert en vervolgens naar het achterland wordt vervoerd Eten Haag Startende onderne mers bereiden hun bedrijf in Ne derland uitermate slecht voor, blijkt uit onderzoek door Robert Blom van Graydon Management Systems. Het bedrijf wordt haas tig in elkaar gezet en men reali seert zich niet over welke kennis men tenminste moet beschikken. Slechts 42 procent van de starters haalt de eerste vijf jaar. De rest stopt of gaat failliet. Vooral de 'ge dwongen starters', werklozen, uit keringsgerechtigden, die het ei gen bedrijf als laatste strohalm aangrijpen, gaan uitermate iichi- zinnig te werk. De sterk versoe pelde vestigingswet zal leiden tot een groter aantal faillissementen, voorspelt Blom. Blom heeft daarom een boek ge schreven als leidraad voor star tende ondernemers. Het boek 'leidt' starters naar het eigen be- u dr.jf en staat de beginnende on dernemer daarna ook nog ge ruime tijd bij. Blom heeft gepro beerd het vakjargon in zijn boek zoveel mogelijk te vermijden en het biedt tips. nuttige adressen en het is bovendien bruikbaar als na slagwerk. „Een cursus in handfor maat," aldus Blom. „Het boek zou verplichtende lite ratuur moeten zijn voor iedereen die overweegt een bedrijf te wil len starten," schrijft algemeen-di recteur van het Instituut Midden en Kleinbedrijf Nederland, mr. E. Kruiderink in zijn voorwoord. Om iedere beginnende onderne mer in staat te stellen hoe boek aan te schaffen, wordt het tegen kostprijs verkocht. Leidraad Startende Ondernemer. Honderd dagen voor en honderd dagen na de start van het bedrijf. f25,- Graydon Nederland, Am- sterdam/Den Haag

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 4