16 'Rotterdamse' Koreanen volgen Fokker op de voet j 'Mijn leiderschap is bij een groot bedrijf erg vermoeiend' GEZIEN OP T.V.? GROOTSTE SPECIAALZAAK VAN EUROPA UQIHDATIE-VËKKOOP •NDEN GULDENS KORTING OOSTERSE TAPUTEK GALERIE 010-4066066 MACCAIC PERZISCHE-/OOSTERSE TAPIJTEN, CHINESE-/NEPAL TAPETEN alsmede BERBERS, d.m.v, rechtstreekse verkoop aan particulieren zonder tussenkomst van detailhandel, zonder enige opslag of bijkomende kosten. R67TÏR5AS KTISKEf li 12- (C!5)«4 Een nieuwe standaard in fotografie iSSISH9ÊËÏÏBSÊSSSSSBSÊB Rotterdams Dagblad Vrijdag 2 februari 1996 Door Nico de Vries Rotterdam In het Koreaans distributiecentrum in het Rot terdamse bedrijvenpark Noord-West volgen ze de vermeende interesse van Samsung voor Fokker op de voet. De kranten worden er gespeld, elke letter nieuws uit het vaderland volop besproken. Korea als reddende engel voor de noodlijdende vliegtuigbouwer - dat zou nog eens een oppepper zijn voor de toch al groeiende handelsstroom tussen Korea en Nederland. „Met zijn interesse voor Fokker toont Samsung zeker aan dat het Koreaanse bedrijfsleven een se rieuze partij is op de internationa le markt. Samsung is in Korea de onbetwiste nummer één en zal Binnen afzienbare tijd tot de mon diale top zijn doorgedrongen. De Koreanen stoten de Japanners ze ker van de troon," zegt Ed Smits stellig De marketing manager van het Korea Trade and Distribu tion Center voorziet ook dat het amper vijf jaar oude centrum in Rotterdam van die opmars een graantje zal meepikken. Het handels- en distributiecen trum werkt niet voor de giganten van Korea. Het 'bedrijvenconglo- meraal' Samsung, of de nummer twee van Korea, Hyundai, de re der Hanjin en autofabrikanten Kia en Daewoo bewandelen zo hun eigen wegen naar de Wester se markten. „Samsung komt uit op een omzet van rond de hon derd miljard dollar. Daarmee zit het concern in de top van de we reld. Zo'n bedrijf doet uiteraard zijn eigen marketing." De Koreanen in Rotterdam wer ken vooral voor het midden- en kleinbedrijf. Het centrum voor ziet bedrijven in het thuisland van adviezen, zoekt hier naar klanten, en helpt Europese expor teurs weer met de handel op Ko rea. Smits: „We ontwikkelen hier een brede variatie aan activitei- tea We hebben zelfs een functie als groothandel voor de Koreanen in het Westen" Daarbij doelt de marketing mana ger op de bevoorrading van Kore aanse supermarkten in Europa en Suriname. „Nederland telt een Koreaanse gemeenschap die rela tief klein is. Vijfhonderd man in vooral Amsterdam-Hoofddorp en hier in Rotterdam." Maar de Ko reanen ('Het gaat vooral om men sen die actief zijn in de handel') hebben zich ook met honderden tegelijk gevestigd in andere Wes- teuropese steden. „Wij halen het voedsel in containers naar Rotter dam en verdelen dat van uit het centrum naar de supermarkten." Retour gaat varkensvlees. En Russische wodka. En wellicht ook echte jenever. „We zijn nu druk bezig met een Nederlandse jene verstoker. De Koreanen lusten best een borrel, maar of ze nu op jenever vallen, hebben we nu in onderzoek. Als Christen of aan hanger van Confusius kennen zij geen verboden op drank of var kensvlees." Als het aan Smits ligt bloeit straks op de balkons van de flats in hoofdstad Seoel de Hollandse amaryllis of staat in de tuinen de tulp in knop. „We onderzoeken nu de mogelijkheid geprepareerde bloembolletjes op de markt te brengen." In het groot bemiddelt het centrum in de export van le lies, „De bollen gaan naar Korea voor de bloementeelt. De lelies vinden hun weg op de Aziatische markt, Japan vooral." Nederland, zo weet Smits uit zijn veelvuldige contacten met de Ko reanen, wordt nog steeds geasso cieerd met tulips, een al even bloeiend gezinsleven en vooral en verzorgende sa- De Koreanen stoten de Ja panners ze kervan de troon,'zegt marketing manager Ed Smits stellig. Foto Niels van der Hoeven/ Rotterdams Dagblad menleving. „Ze hebben een mo delbeeld van ons land dat corres pondeert met de romantiek van de jaren vijftig. Maar pas na een bezoek ervaren zij dat ook hier drugsverslaafden zijn." Toch voelt in Koreaan zich redelijk snel thuis in Nederland, zegt Smits. „Het zijn hardwerkende, flexibele mensen." Maar mocht het tot een overneming van Fokker komen dan zullen de Koreanen ook tegen onaangename verrassingen oplo pen. .Atv-dagen, vier weken va kantie en 36 uurwerken De Kore aan weet niet wat hij ziet! De mo raal daar is een heel andere. Wie bij Samsung werkt, heeft het al zo getroffen. Hij verdient goed, woont in een Samsung-wijk, heeft een Samsung-inrichting, ligt bij ziekte in een Samsung-zieken- huis. Kortom, het concern ver zorgt haar werknemers van de wieg tot het graf. Daar staat wel een langdurige werkweek tegen over, een makkelijke acceptatie van overwerk. Koreanen zijn du3 echte work-aholics en je zult geen vrouw daarover horen klagen." De hardwerkende, flexibele Kore aan is, vervolgt Smits, de kurk waarop de economie daar drijft. De ingenieuze organistatie van de arbeid ook. „Maar ais het gaat om zaken als marketing dan worden er bij de kleinere en soms ook wel de middelgrote bedrijven weieens marketingmethoden gehanteerd die niet aansluiten met wat wij ge- Met Tips bereikt u ruim 1,5 miljoen lezers van 13 jaar en ouder! (Bron Sutvno Scanrtff/D G O. '995) Zakenfiiisen informatie voor adverteerders U kunt Uw TIP op de volgende manieren opgeven: schriftelijk: Algemeen Dagblad, afd. Tips, Postbus 8985,1X109 TE Rotterdam per telefax: 010-406.69.65 (24 uur per dag) telefonisch: 010-406,60,66 (van 8,30-20.30 uur) Internationaal werkende trust-company zoekt bedrijver^ die willen uitbreiden/herfinancieren. Ook deelname/risi cokapitaal. Brieven onder nr 612421727 bur.v.d.bi. Wij bieden aan: kleur- en lees boeken voor de jeugd. Kleur boeken vanal 2,95. Lees boeken vanaf 1,95. Ook een proefpakket Is mogelijk vanaf 1 - exd. verzendkost. Ook fioudo handel voor markten, verenigingen en scholen. Tel. 013-5442538 na 18.00 uur. Pax 013-5442538. VITRINES; méér dan 100 mo dellen. Info: Vitrine Art 01b- 4158400. Vraag vrijbl. dok of bezoek shown Stuttgartetr. 2 R'dam. Aanbieding: Vitrine 50x46x170 nu 299,- excl. BTW. Ook op zaterdag ge- opendv. 10.30-15.00 uur. STROOIFOLDERS. 5000 A4 In kleur 150,-. 10.000 f 295,-. Zetwerk per A4 15,-. Kleurkopieën A4 1,27. Dnikkerlj/Copycenter Harrisons, Graaf Rorlsstraat 16. tel. 010-4769247. Weg. omst.h. t.k.a. EXCLU SIEVE woon- tutndecoratle- wlnkel in R'dam, goede wlr>- ketomgev., omzet indicatie i 275.000, goed rendement, Interessante ovem. prfja In?- o. nr. 618422597 bur.v. d-bl. Wij kunnen geen enkele AAN- kIKHEID SPRAKELkll den, voor schade van aard dan ook. ontstaan door het nlel tijdig of onjuist plaat- sen van advertenties. Lumberjack houten vloeren b.a.: Ponderosa pine, 22 cm br., 65 p/m2, Pitch pine 18 cm br. 62,50 p/m2. Grenen 18,5 cm br.. 32,50 p/m2. 06-53205799. Te koop uit faill. party luxe boekhoudpakketton, ind. fac tureren. handleiding en zelf studie. Prijs per stuk 180,- partijen op aanvraag, info tel. 0345-618079. Bent u een startende onderne mer en op zoek naa' een leu ke sfeervofte kapsalon In de omg. van R'dam, dan moet u nu reageren, Vr.pr. 47.000. Br.o.nr. 616421091 bur.v.d.bi. T.k./ uh. sportcentrum, 300 m2, goodwill voTetfge in vent 10 km van Gofjachem. Vr.pr. 92.500,-. Br. O. nr. 615419610 bur, v. d. bl. Brabant tk. cafe/ cafetaria biljarts, zaai Omzet 350.000 pi. Vr.pr. goodwill/ Invent. 6Ó0.Q0Q. Br, o. nr. 619419615 bur, v.d. bi. Hef TiPS-faxnummf Is 010- 406.69.65. Te koop gevr. Schlidersbedljf onderhoud/renovatie. Omzet Indicatie: 2-4 mlij. regio Rijn mond-N.Brabant. Dlscr. verz. Br.o.nr, 615420939 bur.v.d.bi. T.k./ t.h ZEECONTAINERS 6 an 12m. steal, insulated, ree fers, flats, tankcontainers, ai soorten. Tel.: 010-4622919 B.M.S. Op en overslag. Hon derden gebr. KANTOORMEU BELEN. Moet weg door plaats pebf- 0181-625P BV t.o.a. leeg schoon met vrij waring R&p Groep Den Boa 073-6418380 fax 6419505 OOSTERSE TAPIJTEN GALERIE GAAT DEFINITIEF STOPPEN van gehele omvangrijke importeurs- en groothandel voorraad Onderneming behoort tot de oudste en meest gerenommeerde tapijt- Importeurs ter wereld, met een uitzonderlijke reputatie ten aanzien van collectie en kwaliteit. De voorraad, zoals die in een lange reeks van jaren werd opgebouwd, omvat vde duizenden stekken w.o. zeer fraaie yerzametaarsexrmplaren In wol en zijde, kostbare antieke alsmede hedendaagse tapijten in alle gangbare afmetingen, zoals eetkamer-, salon-. n tafelmaten. loop - - hal-, en a Nieuwe 13,75 p/m2 met verlichting èf 23 p/m2. 030-6067135. T.h/t.k. LASERSHOWS er prof. vuurwerk voor elk ge slaagd evenem. 0318-554493 ZONNESTUDIO t.k. R'dam-Z., evt. halve compagnonsschap. Tel.: 010-4191277. TAPUT en vinyl nergens goed koper en gratis gelegd. Vraag staten! 'Proffla" 06-52628073 Tropische winkel to.a. in R' dam-ZukL Tel. 010-4324142 of 0168-464581. Tot deze thans ter liquidatie opgedragen voorraden ter waarde van enige miljoenen behoren am. zijden Quooms, Jsphahara, Mains, Meshed$,Tabriz: Herekes, Afshari's, Heriz Bid]ars, Karsl Keshans,Ya/aiis, Kazaks, Shirvans, BelouehIstans, Yageebedlrs, Kashmirs, Dosemealds, etc. etc. etc. In vele maten (ook zeer grote) en variëteiten. Chinese tapijten in de zwaarste knopingen uitgevoerd In vele pastel tinten. Authentieker! tapijten uit Nepal Marokkaanse Berbertapijten (zware kwaliteit) in vele maten. Div. oude en nieuwe houtsoor ten 9 - 26 cm. v.a. f 17,50 L BAX BV 0342-420880. Alles moet verkocht worden ongeatht de prils. Stuk voorstuk voor een fractie van de waande aj vanaf 50 gulden per stuk. Kantoor- en winkel* benodigdheden AVEHA OFFICE PRODUCTS voor verkoop, verhuur, leasing van alle kant oorma chines, supplies, computers, software enz- kantoor-/directie meubi lair en sioeten. met eigen Technische Dienst, ook zater dag open, Schieweg 45/53 Rotterdam, tel. 01CM663399. ABC KANTOORMEUBELEN 5000 m2 showroom en maga zijn. /dies uit voorraad! Voor jaarscol lectie '96 binnen. Nu ook tease- en verhuur moge lijkheden. Schieweg 89 t.c. Makro petit 015-2623231 BAS RUTS voor Kantoormeu belen, Brandkasten, Kassi _r Schrijf- en Rekenmachines etc. W. de Withstraat 15, Rot- Tel. 010-4140644. AJIe tapijtentijn voorzien van een eththdd-/herkomst- alsmede garantie-certificaat. Als u deze grote tapijt/liquidatie verkoop mist, dan mist u de kans van uw leven om een blijvend waardevol tapijt van buitengewone allure te verwerven. BETALING: CONTANT OF VIA GIROSETAALK AART/EUROCHEQUE PIN AUTOMAAT. Tussen van Brienenoordbrug en Feyenoord-stadion achter Sligro MAANDAG T/M ZATERDAG VAN 10,00-17.30 UUR. VRIJDAG KOOPAVOND. To koop/huur occasion RANK XEROX cop Iers/faxen v.a 650,- excl. BTW. Met gar. Xercop- Tel: 030-2849100. wend zijn." Maar met extra hulp en 'geïmporteerde' kennis zijn verschillende exporten naar het Westen inmiddels met succes af gerond. „Een fabrikant van roest vrij staal keukengereedschap doet nu goede zaken in de Bene lux en Duitsland. Verder zijn wij heel succesvol met auto-accessoi res als alarm-installaties, luid sprekerboxen en radio's." En, met de stelligheid van het be gin: „Samsung is al lang geen fa- merk meer. Wat betreft kwaliteit van de produkten kan dit concern zich meten met de beste. Er wordt nu markt gekocht. De prijs is laag, de service goed. Bij de opmars van de Japanners was iedereen destijds eerst huiverig voor de kwaliteit van hun produkten; la ter gingen de radio's als zoete broodjes over de plank. Zo ver gaat het straks de Koreaanse pro dukten ook. Ook al omdat Ko reanen in zaken vriendelijker en flexibeler zijn dan Japanners." Lenden De belangrijkste foto grafiefabrikanten hebben een nieuw standaardsysteem geïntro duceerd voor films, camera's, ont- wikkelmgsapparatuur en fotopa pier. In dit 'Advanced Photo Sys tem' zijn volgens de fabrikanten veel technologische verbeterin gen aangebracht, waardoor de kwaliteit van de foto's aanzienlijk verbetert. De belangrijkste veranderingen 2ijn de introductie van een negati efformaat dat 40 procent kleiner is dan het huidige. Om de kwali teit van de afdrukken te verbete ren hebben de fabrikanten nieu we filmemulsies, camera's, ont- wikkelingsapparatuur en papier ontwikkeld. De nieuwe camera's zullen zo zijn aangepast dat het maken van fou ten bij het laden en verwisselen van films volgens de fabrikanten vrijwel is uitgesloten. Ook kan de gebruiker voortaan uit drie for maten kiezen: het huidige klein- beeldformaat, bredere opnamen voor bij voorbeeld het fotografe ren van groepen en het panora maformaat. Bij elke opname die met het Ad vanced Photo Systeem is ge maakt, legt de camera digitale in formatie op een magnetische filmlaag vast over de belichting, de compositie en de afdrukformö^ ten. De nieuwe ontwikkelappara-' tuur leest deze informatie en voert vervolgens „automatisch1 aanpassing door om de kwaliteit van de afdruk te verbeteren". ri 1 déficite enkele jaren wis. en s natimriiiuideinl.eWen.il ^IHtoicMte'IMdSNBÜSMr. toidse dochter opvau het 1 f^èriÉ^n^iG^Iitfonua- tëon^yï&nü' Drié jaaèfitéf .kocUtliy hét bedrijf en sloop-, tehcf öminBureau voor Sys teem Ontwikkeling (BSO). Wintaen introduceerde daar., zijn cel-HosoEe. llij goloofde iatmeiisenfiét beste preste- nen in rïnbjes van maximaal *0 mensen. Werd dat aaoto) overschreden, dan moest de oei rich splitsen in twee nieu we onderdelen. la oktober 1S93 haalde Wint- isensijn opvolger in huis: Henk Cohea, aftomsügvan Sara Lee,DE. Nu'BSO/Origm dit jaar is gefuseerd met Hii- Bps-doehterC&P, verdwijnt Wisteen definitief naar de achtergrond. Sinds 1 januari is hij lid van de raad van Voor hem geen donkerblauw pak met wit overhemd, de battle-dress van de moderne 2akenmqn.,; Eckart Wintzen draagt langhaar, flitsende vestjes en heeft een hekel aan hiërarchische verhoy-i dingen. 'Ik houd er niet van mensen een memo te sturen; ikwilzezïen, spreken.'Foto MarcvanderKorV' Geen wonder dat TIPS succes hebben... Ze worden door 1,5 miljoen mensen gelezen. Door Erik van der Struijs Utreu1 Zijn indianentooi hangt tl ogaan de deur, maar bin nen is liet eerste schilderij al in gepakt. Het zijn de laatste dagen van Eckart Wintzen op het hoofd kantoor. Nog even, en dan ver huist hij naar zijn nieuwe onder komen: kasteel Moerstegen in Doom. „Tijdelijk hoor," haast hij zich te zeggen. „Ik heb het gehuurd, voor zo lang als het nodig is." Hij heeft al een ander optrekje op het oog. Volgens een foto prachtig gelegen aan een meertje. „Waar het is,' zeg ik lekker niet. Dat zou de onderhandelingen over de prijs maar frusteren." Wintzen vertrekt om rijn opvol ger, Henk Cohen, niet in de weg te zitten. ,J)e fusie met C&P van Philips is een mooi moment om eruit te stappen. Er ligt nu een kindje met 10.000 medewerkers. Dat moet een eigen structuur krijgen* een eigen cultuur ook. En dat moet Henk doen. Het is aan hem om het bedrijf naar zfan beeltenis te vormen. Ik kan hem daar niet bij helpen." Als het aan hem had gelegen, was hij al eerder opgestapt, bekent hij nu. ,AIs je je opvolger binnen haalt, zijn er twee scenario's. Je kunt hem vertellen waar de pot loden liggen, hoe iedereen heet en dan oprotten. Of je blijft nog even. Henk wilde het laatste. Ik ben daarmee akkoord gegaan, op voorwaarde dat hij direct een sein moest geven wanneer hij vond dat ik weg moest. Achteraf ben ik daar erg blij mee." Tijdens de persconferentie waar in Cohen werd voorgesteld als de nieuwe topman, in november '93, vertelde Wintzen meer te willen reizen. Hij zou een vrije rol krij gen, speurend naar nieuwe trends in bedrijfsvoering en au tomatisering. waarmee BSO zijn voordeel zou kunnen doen. 'De leukste baan van de wereld, waar ik mijn hele soul in kan leggen', noemde hij het '~gn. En nu geeft hij die droombaan op. „Omdat ik last had van jeugdige overmoed toen ik dat zei" glimlacht hij. „Als je twee, drie keer rond de aarde bent gevlo gen, gaat de grote romantiek van het reizen er een beetje af. Dan wegen de voordelen niet meer op '."gen de vertragingen, de gemïs- lv' aansluitingen en de slechte te lefoonlijnen. Bovendien moet je zo'n vrije rol niet overschatten. Je blijft voortdurend met je na velstreng aan het bedrijf hangen. Waar je ook bent." Geen ramp Binnen BSO vinden veel mede werkers het jammer dat hij ver trekt Maar een ramp is het zeker niet. .Misschien is het toch wel goed," zegt Gerard Oostendorp, directeur Nederland, in het be drijfsblad Besognes. „We hebben een nieuw bedrijf; dat heeft een nieuwe start nodig. Het is mis schien beter dat anderen het overnemen." Marketing-directeur Jan de Moor drukt zich in hetzelfde orgaan nog iets duidelijker uit: „Het ge zicht van het bedrijf kan met meer alleen worden bepaald door een kop met lang haar, dikke wenkbrauwen en een brilletje. Dat past niet bij een internatio nale onderneming." Wintzen vindt die opmerkingen over rijn uiterlijk 'niet echt leuk'. Maar hii kan zich wel wat voor ste'1 n bjj de kritiek op zijn lei- d vende kwaliteiten. „Het type leiderschap dat ik voorsta, is by een groot bedrijf ook erg ver moeiend. Ik houd er niet van mensen een memo te sturen met de opdracht' doe dit. Ik wil ze zien. spi eken. En dat gaat niet als je over de hele wereld m-jewer- kers hebt zitten." Henk is daar veel beter in, zegt hij. Een heel warme man, ma3r meer gewend om de zaken for meler te regelen. ,JÜs het moet, heeft hij geen moeite met een streng telefoontje. Ik kan dat niet. Ik heb al gauw zoiets van: ach lieverd, geeft niet, volgende keer beter. Dat is meestal niet goed; dat './eet ik ook wel, maar zo zit ik nu eenmaal in elkaar." Cellen-theorie Wintzen maakte bij BSO naam Tnet zijn cellen-theorie. Mede werkers functioneren volgens hem het beste in kleine clubjes, met zo veel mogelijk eigen ver antwoordelijkheid. Wordt zo'n team te groot, dan moet het zich opsplitsen. In het begin lag het plafond bij 35 mensen. Later ging het stapsgewijs omhoog naar mensen. Die strikte norm is de afgelopen jaren verdwenen. Niet omdat het idee achterhaald is, zegt Wint zen, maar omdat de markt veran derd is, „Vroeger kon je alle ken nis in je bedrijf bundelen in 35 mensen. De meeste opdrachten deed je met drie, vier man. Dat kan nu niet meer. De automatise ringsbranche is zo veelomvat tend en ingewikkeld geworden, dat een cel soms 200 mensen moet tellen wil je alle kennis on derbrengen." De basis is echter gebleven. Ook in het nieuwe Origin wordt ver antwoordelijkheid zo veel moge lijk gedelegeerd. Een smal mana gement en veel mensen 'in het veld": dat is de toekomst." Wintzen: „De een noemt het af slanken, de ander streeft naar een platte organisatie of splitst zich op, zoals AT T. In wezen komt het op hetzelfde neer. De logge organisatie, waarbij alle be velen uit de top komen, ver dwijnt. Waarom? Omdat de tijd te snel gaat Bedrijven die vol gens het pyramide-model zijn ge organiseerd, zijn niet wendbaar genoeg. In de huidige concurren- tie-strijd is dat dodelijk." Een sterke man of vrouw aan de top staat in zijn ogen niet haaks op die ontwikkeling. „Sterker nog: die heb je juist nodig. In de top moet de standaard worden, ontwikkeld, waaraan iedereeem zich muet houden. Daar is niet al-_ leen een hoge graad van wjjsheictl voor nodig, maar ook een streng^ hand. Want aan het eind van,de^ rit moet iedereen, binnen diezélf de standaard, wel worden afgere- kend op zijn plannen." Boek Wintzen is niet tang dat straks de verveling toeslaat. Naast het commissariaat bij Origin heeft' hij tal van andere maatschappe lijke functies. Bovendien werkt hij aan een boek over de duurza me economie, een onderwerp dat hem al jar^n aan het hart gaat'. Voor de Kerst moet het in de win kels liggen, „Wat veel mensen nog niet in de gaten hebben, is dat wij op het breukvlak van een nieuwe tijd le ven. Het industriële tijdperk gaat over in dat van de communicatie. Natuurlijk is het vreselijk dat er, bij Fokker duizenden mensen op straat kunnen komen te staan. Maar laat de overheid er in gods naam geen miljarden tegenaan gooien om de zaak overeind te houden." Dat geld. zegt hij, kan het rijk veel beter besteden aan de aan leg van een digitale snelweg. „Dat levert misschien wel 70.000 hoogwaardige banen op. Boven dien is het beter voor het milieu. Ik vind het leuk om jou nu de hand te schudden. Maar een vol gende keer zou je me ook via een beeldtelefoon kunnen intervie wen. Kun je je auto thuislaten."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 4