fl^ De andere wereld van Arie de Jager i Uitslaande brand ïegt woning en winkel in as Enquête in Maassluis Dordtenaar al tien jaar overtuigd van bezoek buitenaardse wezens Stel op huwelijksreis in een gestolen auto Hellevoetse krijgt vioollessen in Thailand Us in Lange Haven opgespoten Zeldzame kerstzegels komen onder de hamer 'Meester Blom moet blijven' MiP Rotterdams Dagblad Zaterdag 3 februari 1996 Hoek van Holland - Een felle uit slaande brand heeft vrijdagmor gen een woning en een winkel pand in de Prins Hendrikstraat in Hoek van Holland verwoest. Het vuur ontstond rond tien uur. De bewoners waren beneden bezig in de bloemenwinkel toen door een van de buren de brand werd ge constateerd in de bovenwoning. Het duurde een kwartier voordat de brandweer ter plaatse was De vrijwillige brandweerlieden moesten voor het merendeel van hun werk komen en bovendien was het op enkele wegen spiegel glad. Een van de brandputten in de Schoolstraat bleek helemaal in het ijs te zitten en zat muurvast. Het deksel moest aan stukken worden geslagen voordat van die zijde de brandslangen konden worden aangelegd. Het 'klein alarm1 werd al snel een 'midden alarm'. De twee wagens van de Hoekse brandweer waren vooral nodig om het naast gelegen hotel/ pension nat te houden. Tegen elf uur sloegen de vlam men door het dak van het pand, dat stamt uit ongeveer 1910. De gevraagde versterking van een ladderwagen uit Vlaardingen on dervond ook vertraging door de gladheid De bovenverdieping brandde geheel uit, terwijl de win kel zware waterschade kreeg en waarschijnlijk ook als verloren moet worden beschouwd. De oor zaak van de brand is niet bekend. De bewoners waren in de woning enkele kamers aan het inrichten. Op het moment dat de brand werd ontdekt, waren ze echter in de winkel. Over de schade aan het aangren zende pand valt weinig tf .reggen. De bewoners zijn op vakantie. De brandweer van Schiedam heeft gister middag gepro beerd het ijs in de Lange Ha ven te 'repare ren'. Het ijs werd vorige week tot grote woede van de schaatsliefheb bers kapotge- varen door een bootje van de Havendienst. „Daarna heeft het hard gevro ren, waardoor er op het ijs schotsen zijn ontstaan van acht tot negen centimeter, waarop niet meer te schaatsen viel," zegt woordvoerder Janssen van de brandweer. „Door er nu een nieuwe laag water overheen te spuiten, hebben we geprobeerd het ijs weer zo egaal mogelijk te maken. Of dit gelukt is, kunnen we helaas pas over twee da gen inschatten." Op dit moment is het dus afwachten voor de schaatsers of er binnenkort weer een mooie ijsvloer ligt. Een gemeentelijk woordvoerder verzekert dat de fout nooit meer gemaakt zal worden. Foto Roel Dijkstra Schiedam Omdat hij het geld goed kan gebruiken, heeft Schiedammer C. Heeze besloten het zeldzame velletje kerstpostze gels dat eind vorig jaar in zijn be zit kwam te laten veilen. De zegels komen op 2 maart onder de hamer bij veilinghouder A.A van der Meij in Den Haag. Het velletje word: ingezet op 2500 gulden. De twintig blauwe en oranje-rode kerstzegels, naar een ontwerp van Dick Bruna, kostten oorspronke lijk 55 cent persvak. Heeze kreeg bij toeval een mis druk van de serie in handen. Hij kocht in december op het post kantoor in Schiedam een aantal velletjes met de speciale, goedko pe kerstzegels voor wenskaarten. Thuis bleek dat de zelfklevende zegels van één vel ongetand wa ren. Een fout van de perforatie- machine bij drukkerij Enschede in Haarlem, vermoedde hij. De Schiedammer, die al jaren postzegels verzamelt, wendde zich voor alle zekerheid tot enkele filatelisten. Zij meenden even eens dat het om een misdruk ging. De FIT verklaarde begin ja nuari dat nergens in Nederland een soortgelijk vel was opgedo ken als Heeze had gekocht. Ook bij de Nederlandse Vereniging van Postzegelhandelaren (NVPH} waren geen andere misdrukken bekend. Volgens de NVPH is de controle bjj drukkerij Enschede zo streng, dat de kans dat een mis druk niet wordt ontdekt en ge woon op het postkantoor verkocht kan worden uiterst gering is. Veilinghouder Van der Meij weet bijna wel zeker dat Heeze's on getande vel een uniek exemplaar is: „Ook in 1989 dook er van de kerstzegels slechts één misdruk in het hele land op." Dit vel werd destijds ook door Van der Meij ge veild. Het bracht 3600 gulden op. krijgen van wat er onder de bur gers leeft. Dit is van belang bij het vaststellen van nieuw beleid. Ge kozen is voor een brede opzet, omdat eerdere onderzoeken al leen gericht waren op de woning behoefte en de woonomgeving. De geënquêteerden krijgen iets meer dan honderd vragen voorge legd. In een tweede enquête ko men vragen aan de orde over het ruimtelijk beleid, het woon- en leefklimaat en milieuvraagstuk ken. Maassluis Zo'n duizend inwo ners van Maassluis krijgen in maart een uitgebreide vragenlijst toegestuurd, waarop ze hun me ning kunnen geven over de dienstverlening van de gemeente, het veiligheidsgevoel en het mi lieugedrag. Ook wordt gevraagd hoe ze aan hun gemeentelijke in formatie komen en wat ze vinden van dewoonkeuzekrant. Dit zogenoemde ombinusbuson- derzoek gebeurt in opdracht van het college/ n beter beeld wil Maassluis De gemeenteraad van Maassluis heeft ingestemd met de nieuwe naam voor de fu- sieschool in Maassluis-West: openbare basisschool de West hoek. De naam Is voorgedragen door de medezeggenschapsraad van de school en is via een verkie zing tot stand gekomen. Met de nieuwe naam verdwijnen de namen De Pi^r Meester Blomschool en Pnns Willem- Alexanderschool. Deze drie scho len zijn per 1 augustus 1995 gefu seerd en staan sindsdien onder leiding van J. Storm. RPF/SGP/GPV-raadslid H. G. van Hoeven betreurt het verlies van de naam Meester Blomschool voor Maassluis. Hij hieid deze week tijdens de gemeenteraads vergadering een kort pleidooi voor instandhouding van deze naam, omdat meester Blom een begrip is bij met name oudere Maassluizers. Blom was tussen 1911 en 1936 di recteur van de openbare basis school Zuidvliet, auteur van een belangwekkend historisch na slagwerk over Maassluis en kerk voogd. Wethouder L, Wesenhagen beloofde te bekijken in welke vorm de naam behouden kan blij ven. Door Hans Geurens Dordrecht—Het is een merkwaar dig gezicht, een piramide met een antenne. Het mimatuurbouw- werk staat op de salontafel. De metalen spriet, die eindigt in een cirkel, steekt parmantig uit het dak. Maar opgelet, een demon stratie! Arie de Jager doet een band om zijn hoofd met daaraan een donkere 'edelsteen' die tus sen zijn ogen, net boven zijn neus bungelt. Zijn blik richt zich op de piramide. Dan volgt een reeks on verstaanbare woorden. De combi natie van de hoofdband met zijn Indische trekken geeft Arie iets van een Oosterse goeroe. „Maar hier is niets mystieks aan hoor. Gewoon natuurkrachten, niks bijzonders," zegt Arie. „Zo sturen we gedachtengolven naar het onbemande ruimtestation van de Plejaren dat ver boven de aar de hangt. Dit station versterkt de impulsen en zendt ze weer terug naar alle wereldleiders op aarde. Op die manier wordt een kernoor log voorkomen. Want de Plejaren zijn bezorgd om ons." Hij zegt het zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken. Want Arie meent het, ze bestaan echt! Hij gelooft al meer dan tien jaar in buitenaards leven. Niet door mys terieuze cirkels in het graan - „dat doen grapjassen uit de pol der"-, niet in grote witte wor men, zoals op Mars, maar in échte mensachtigen van andere plane ten. Eigenlijk is geloven niet het goede woord, want Arie verwerpt alle vormen van religie. Hij weet gewoon zeker dat er buitenaardse beschavingen bestaan die in hun ruimteschepen de aarde bezoe ken. Contact Ruim tien jaar geleden ontmoette Dordtenaar De Jager de Zwitser Billy Meier, die zegt honderden malen contact te hebben gehad met een bewoonster van de pla neet Erra uit de sterrengroep Ple jaren, uit het dierenriemteken Stier. Meier maakte ook foto's van de vliegende schotels en bewaar de stukjes metaal van de ruimte schepen. Zelfs onderzoek van het ruimtevaartinstituut Nasa kon Van je vrienden moetje het maar hebben. Dat heeft een Ca- pels bruidspaar gisterochtend in negatieve zin ondervonden. Bruid en bruidegom hadden na de eerste huwelijksnacht giste ren de koffers gepakt voor een welverdiende en ongetwijfeld gelukzalige huwelijksreis. Een kennis had heel vriendelijk het gebruik van zijn auto aangeboden, dus het feest kon niet meer stuk. Maar de reis eindigde in Capelle, op de Kanaalweg. Daar hielden surveillerende agenten de met slingers versierde auto aan, omdat bleek dat het voertuig als gestolen gesignaleerd stond. Dus belandde het nietsvermoedende jonge paar in het politiebureau, waar man en vrouw werden onderworpen aan een uitgebreid verhoor. Daarna konden ze vertrekken, maar wel zonder auto. Die is in beslaggenomen. Foto Peter Molkenboer geen *Tlsificaties aantonen Meiers verhaal sprak De Jager zo aan dat zijn leven sindsdien in het teken van de Plejaren-bewoners staat. Hij richtte de Plej aren-stu diegroep Dordrecht op. die deel uitmaakt van de internationale stichting Saaiome. De Jager re kent het tot zijn taak in Neder land en in andere landen waar Ne derlands wordt gesproken be kend te maken hoe wij met de hulp van deze bezoekers uit de ruimte het naderend onheil voor de mensheid, vernietiging van de aarde, kunnen voorkomen. De kleine Dordtenaar begrijpt best dat er mensen zijn die hem een tikje vreemd vinden. Het is ook niet niks wat hij beweert. Een gesprek met Arie betekent voort durend van ongeloof in verbazing vallen, terwijl ook een grinnik af en toe niet onderdrukt kan wor den. Zelfs de grootste fantast zou er van met zijn oren klapperen. De piramides in Egypte bijvoor beeld zijn niet door aardmensen gebouwd. „Dat is een onzinver haal," zegt Arie. En dat de mens afstamt van de aap, is ook flauwe kul. „Darwïn heeft een smerig trucje uitgehaald. Hij vreft ge woon botten van mensen en apen door elkaar heen gelegd om zo te laten lijken dat mensen van apen afstammen. Nee, wij zijn voortgekomen uit reïncarnaties van bewoners van elders uit het heelal. „In het heel al wonen veertig miljoen verschil lende menselijke rassen. Op klei ne planeten leven grote mensen, reuzen van twaalf meter. Daar is de aantrekkingskracht kleiner, dus hebben ze de kans te groeien. Op grote planeten wonen juist dwergen van dertig centimeter. Wij hebben dezelfde voorouders als de Plejaren, maar hun ontwik keling is veel verder," legt Arie uit. „Ze hebben de aarde 22 mil joen jaar geleden gekoloniseerd en daarna weer verlaten. Vanwe ge hun bezorgheid over de aardse mensheid en hebben contact ge zocht met Billy Meier en gebrui ken de Zwitser als medium." Komeet Afschaffing van politiek en religie („laat de paus maar condooms gaan uitdelen in Afrika"). Jezelf als mens ontwikkelen om de mensheid een stapje hoger te brengen. Samenwerking. En te rug naar de natuur. Dat is in het kort de boodschap van de stich ting Saaiome International. Want er liggen allerlei bedreigingen op de loer. Haast is geboden voor Meier, De Jager en hun geest verwanten, want in 2004 al zal een Dordtenaar Arie de Jager is er van overtuigd dat Plejaren over ons waken. Foto Ad Molendijk enorme komeet op de aarde afsui- zen. „Daar moeten we een kemra- ket voor lanceren om dat ding uit zijn baan te krijgen," zegt Arie. Maar veel bedreigender is vol gens hem de overbevolking van de aarde. Hij schetst het spook beeld van vervuiling, honger, oor log. „Straks is de aarde uitgeput. Dus moeten we de schouders er onder zetten om de boel te red den." Ook moeten er ruimtesche pen op 'vrije energie' worden ont wikkeld, volgens Arie. „Waar we in weg kunnen als de boei hier m elkaar dondert." Arie heeft op elke vraag een ant woord. Waarom tonen die buiten- aardsen zich niet gewoon aan ie dereen in plaats van aan zo weinig mensen? Waarom zo geheimzin nig? „Ze willen geen massahyste rie," volgt het zonder dralen. Nog eentje. Als die Plejaren dan zo veel verder ontwikkeld zijn dan ons eenvoudige aardmensen, waarom geven ze de oplossing voor alle bedreigingen dan niet gewoon? „Ze willen onze evolutie niet verstoren," flapt het er on middellijk uit. Koningin Talloze brieven schreef hij al. Naar allerlei instellingen, naar ook naar belangrijke mensen per soonlek. De koningin kreeg er een, en minister-president Kok. Maar de respons is tot nu toe mi nimaal, geeft Arie toe. „Bolke- stein heeft me wel een nieuw jaarskaartje gestuurd." Ja, beledi gingen. Die krijgt hij wel. Hij be grijpt er niets van. „Ik krijg wel eens brieven, waarin ze me maf kees noemen. Terwijl ik het toch goed met de mensen voor heb," zegt hij verongelijkt in zijn Dordt- se flatwoning. Maar hij geeft de moed niet op. „De toekomst zal uitwijzen dat we gelyk hebben. We gaan gewoon door met men sen informatie verstrekken. Al zou ik wel graag willen dat het kwartje eens valt" Toch heeft h momenteel over be langstelling niks te klagen. De media zijn tegenwoordig kind aan huis bij hem. Al heeft hij een beet je spijt dat hij meewerkte aan het programma 'Spijkers' van Jack Spijkerman. „Ze leken heel seri eus toen ze hier kwamen filmen, maar ze hebben de draak met me gestoken," klinkt het teleurge steld. Toch weerhoudt die slechte ervaring hem er niet van opnieuw voor de camera's te verschijnen, deze keer die van SBS 6 in het programma 'Obsessies.'Volgende week zyn de opnamen. Eind fe bruari is de uitzending. Nog één laatste vraag. Heeft hij zelf eigenlijk al eens contact ge had met de buitenaardsen? „Was het maar waar", verzucht Arie. Door Rob Snijder Hellevoetsluis/Rotterdam Of ze ook al precies weet wat ze er gaat doen? In elk geval vioolspelen, klinkt het resoluut. Vioolspelen op Thaise scholen en een aantal officiële concerten, daarvoor gaat ze naar Thailand. Wat er daar naast op het programma staat is nog een verrassing. Of op z'n Thais, fïjoi pen rai: het komt wel goed. Daarvan is ook de 12-jarige Dag- mar Blanken uit Hellevoetsluis overtuigd. Ze heeft zich in elk ge val voorgenomen de Floating Market te bezoekerde drijvende groentemarkt van Bangkok. Ook het enorme tempelcomplex van het Royal Palace wordt zeker met een bezoekje vereerd. De leerling van de Hellevoetse ba sisschool Hendrik Boogaard stapt vandaag met drie 'collega's - Eveline Klumpers, Clémence de E-.er en Marietje de Savomin Lobman- van het Rotterdamse Hellendaal Vioolinstituut in het vliegtuig voor een 'viool-promo- tiereis' naar de Thaise hoofdstad Bangkok. „Het Rotterdams con servatorium heeft al een aantal ja ren muzikale contacten met Bangkok," legt dekaan Erika de Wijs uit. „Het gaat dan om afspra ken met zowel de opleidingsinsti tuten van de verschillende uni versiteiten als met het Bangkok Symphony Orchestra Met enige regelmaat vinden er uitwisselin gen van studenten plaats. De Thaise studenten volgen hier in Rotterdam een studie aan het conservatorium terwijl de onze praktische ervaring opdoen in het symfonie-orkest van Bangkok." Die conlaeit-n weiuen e«n kleine zes jaar geleden gelegd toen De Wijs met haar toenmalige echtge noot Henri Bok, bas-klarinettist aan het Rotterdamse conservato rium, 'mister' Sugree Charoen Sook ontmoette „Sugree geeft les aan een van de universiteiten van Bangkok. Daarnaast heeft ie een winkel waar muziekboeken ver kocht worden. Hij had toen plan nen om met een orkest deel te ne men aan het wereldmuziekcon cours dat al jaren in Kerkrade ge houden v-dt. Bij terugkomst .in Nfderb ebben we hem toen in con^i gebracht met John Floore, de directeur van het con servatorium hiei. De toevallige ontmoeting leidde uiteindelijk tot een duurzamer relatie. Zo nam de kleindochter van de koning, wiens zoon beschermheer is van het Bangkok Symphony Orche stra, in 1993 deel aan het Eduard Flipseconcours." „Op een gegeven moment kwam ter sprake dat wij hier aan het conservatorium op zaterdag een uitgebreide vooropleiding voor jonge strijkers hebben, in samen werking met het Hellendaal Vi oolinstituut," vervolgt ze. „Dat is in feite een particuliere muziek school waar op heel jonge leeftijd begonnen kan worden met viool spelen. Jozef Schebal, die ook aan het conservatorium verbonden is, heeft die opleiding opgezet. Zo'n tw'ntig leerlingen stromen door naar de vooropleiding van het conservatorium zelf. Dat gaat naadloos, want de lessen van het Hellendaal vinden hier ook plaats. Dagmar Blanken is een van die leerlingen die hier viool lessen volgt." De Wijs: „Bangkok wilde ook zo'n soort constructie opzetten en heeft ons gevraagd daarbij te hel pen. Ruim een jaar geleden, in ok tober '94, zyn Jozef en ik naar Thailand geweest om een aantal zaken door te praten en plannen te maken hoe dat zou kunnen. We hebben toen op een rijtje gezet wat er materieel gezien allemaal voor nodig is. Wat voor ruimtes, ivat voor instrumentarium en De 12-jarige Dagmar Blanken uit Hellevaetsluis, hier op de mo numentale trappen van het Rotterdams conservatorium, brengt een bezoek van ruim een week aan de Thaise hoofdstad Bang kok, waar ze een aantal Vioolconcerten voor leeftijdgenoten zal verzorgen. Foto John de Pater noem maar op. Het afgelopen jaar zijn die plannen verder uitge werkt. In elk geval gaan nu vier jonge violisten met de vaste pia- nobegeieidster fnge Hess een week lang gastoptredens verzor gen op scholen Joachim Kruithof, die hier het diploma docerend musicus vjooI behaald heeft, gaat er voor ten minste een half jaar lesgeven én meespelen in het symfonie-or kest. We willen in feite laten zien wat er muzikaal gezien mogelijk is als je op jonge leeftijd r iet viool spelen begint. Daarom nebben we gezocht naar leerlingen die én van een behoorlijk niveau én van een verschillende leeftijd zijn. We hopen op die manier een goed doorsneebeeld van onze leerlin gen te geven. Laten we duidelijk stellen dat het beslist géén won derkinderen zijn. Die hebben we hier niet. Ze zijn hoogstens wat muzikaler." Marching bands Het instrumentale muziekonder wijs in Thailand is volgens De Wijs weinig gestructureerd. Het lesgeven in de scholen daarente gen -de reoretische schooimu- ziekkant- s er wél goed gere geld. „Het instrumentale onder richt vindt vooral in de privé-sfecr plaats, muziekscholen zoals hier in Rotterdam de SVKR, die zijn er niet. Er is geen traditie op het ge bied van de westerse instrumen tale muziek. De eigen authentie ke muziek is vooral gericht op de blazers. Er zijn vee' zogenaamde marekingbandharmonie- en fanfare-orkesten. Strijkers 2ijn er weinig Op dit moment vindt er een inhaalslag plaats. De echte know-how en de methodieken ontbreken echter nog. Daarvoor hebben ze ons benaderd." De innige contacten tussen hot Rotterdams conservatorium en het Bangkok Symphonie Orche stra hebben cr ook voor gezorgd dat cr het nodige instrumentari um 'in oostelijke richting' ver trokken is „In Thailand zijn niet zo veel goede violen te koop. En als ze er al zijn, dan zijn ze onbe taalbaar. Jozef Schebal Y>i be middeld m de aankon, Schebal is Tjech van geboorte en heeft nog steeds goede contacten met een vioolbouwer in Praag. Ook vioolbouwer Vedral uit Den Haag heeft heel wat oude, Bo heemse violen aan Bangkok ver kocht. We hebben er natuurlijk heel wat nodig, ook kleintjes, de halve en dnekwartsvi^'en." legt Enka de Wijs (52) uit, d" muziek theorie en solfège - genooront- wikkeüng- doceert. De kwaliteiten van Dagmar Blan ken leidden al eerder tot 'uitstap jes'. Zo verbleef de basisschool leerlinge al eens voor een enkel optreden in Tel Aviv in Israël en trad ze op m Bmo en Praag in Tjechie De Hellevoetse heeft zich nauwgezet voorbereid op het 'werkbezoek' in het verre oosten. De t-shirts zijn inmiddels aange schaft en ook de inenting tegen hepatitis-B heeft ze 'binnen'. In Bangkok schotelt ze met haar reisgenoten de belangstellenden een vioolkwartet van de Duitse barokcomponist Telemann voor. Daarnaast speelt ze een eigen pro grammaatje met onder meer het vioolconcert in A-klein van Johan Sebasbaan Bach. Twee weken geleden trad ze voor het laatst op „Dat was in Den Haag," vertelt Dagmar. „Ter voor bereiding op Bangkok deed ik mee aan de voorronde van een vi oolconcours." Door de bank geno men studeert ze res dagen per week. „Ik oefen dan zo'n twee uur. Op zaterdag ben ik de hele dag hier op het Hellendaal. 's Mor gens krijg ik dan muziektheorie van Enka en 's middags wordt er met het orkest ivoefend." De jonge K se is benieuwd staat. De vliegreis zelf, die hoeft van haar met zo nodig. „Twaalf uur vliegen is wel erg saai. Mis schien kan ik nog eens door het fotoboek bladeren dat ik speciaal hiervoor heb gekocht. En anders ga ik wel gewoon slapen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1