En al die Fransen maar roepen: Poupou, Po Bal na ACH EHl 'Uli' volksheld in Istanbul Töch een aut0 voor BUnker cn wttschge m Fotofinish nekt Nijland 'Ik wist precies het juiste moment' De tocht Rotterdams Dagblad Maandag b februari 1996 MontreuU Daniële Pontoni kon nog wel een beetje lachen om djn tweede plaats, maar zijn landgenoot LuF,! Etramaö had zwaar dé smcoV. in over zijn prestatie öp het W&cydo- cross in Montreuil, De winnaar van de wereldbeker en de nummer één in het Superpres- tige-klassemect was vooraf zwaar favoriet en toonde zich samen met Adrie van der Poel de sterkste renner op de ruim drie kilometer lange omloop. Maar in de. sprint ontbeerde Brarnati de kracht om zijn zo veel oudere, collega te kloppen. Hij werd zelfs nog gepasseerd door Pontoni. Van der Poel toonde zich vanaf het begin op de voorste rij, die uitdunde naarmate de strijd slopender werd. Van de groep van tien die het beeld van de wedstrijd bepaalde, leek thuis- rijder Emmanuel Magnien een van de frissere coureurs, maar toen de finale begon was hij uitgeblust. Nadat Richard Groen endaal een mislukte poging bad on dernomen zijn concurrenten af te schudden, was het anderhal ve ronde voor het einde de beurt aan Van der Poel: „Als ik wereldkampioen wilde wor den, wist ik dat ik moest probe ren wég te komen op het punt waar die balken over het par cours lagen. Daarna volgde im mers die zware beklimming waarop ik vol zou moeten door trekken. Dat lukte goed. Ik verraste iedereen,1 behalve Bramati. Op.de laatste helling heb ik alles gegeven om als eerste aan het laatste rechte eind te kunnen beginnen. Ik had al snel een paar lengten voorsprong. Dat Pontoni er op het laatst nog bij kwam, heb ik niet eens meer gezien." - Door Fred Segaar Montreuil Op een kille zondag middag in een onooglijk park aan de rand van Pa-ijs vond Adrie van der Poel het geluk waarnaar hij zolang op zoek is geweest. Sinds hy als ventje van zeven op het erf van de boerderij in Hoogerheide door zijn vader op de fiets werd gezet, wil hij de beste van de we reld zijn. Hij moest wachten tot zijn 36ste. Zijn vrouw Corinne, zijn zoontjes David en Matthieu, zijn sportsuc- cessen en het daarmee verdiende geld maakten een tevreden mens van de eerzuchtige wielrenner. Maar de wereldtitel, die regen boogtrui waar hij al zo vaak had naast gegrepen, stond intens ge luk in de weg. Nu is hij wereld kampioen, de rest van zijn leven. Even, een fractie maar, liet hij zich leiden door zyn gevoelens. Emoties en Van der Poel, dat is nu eenmaal een combinatie die niet zo wil vloeien. Maar toen hij hon derd meter voorbij de finish zijn vrouw en kinderen in de armen sloot, had zelfs de kille, ijskoude prof het even te kwaad. „Dit is fantastisch, dit is speciaal" riep hij. „Eindelijk is het raak. Alles liep zoals het moest. In de finale heb ik nooit meer angst gehad dat ik weer tweede zou wordea" Iedereen gunt het hem en tiental len vielen hem om de hals. Want wie kent zijn achtergrond niet? Eric De Vlaeininck, zeven keer wereldkampioen cyclo cross, feli citeerde hem uitbundig. Hein Verbruggen, een koele manager, Montreuil Maarten Nijland waande zich zaterdag minu- ten winnaar van hetW&rirons bij demeó^ateecveëdrijtibn. Hij gSgriÖral'öfméCerêgettitfmTstaan met - de-Franse1 wereldkampioen Miguel Martinez es'de zilveren Zwitser Patrick Blum. De 19-jari- ge Overijsselse veldrijder jubelde, grijnsde, lachte, was intens geluk kig. De uitbundige vreugde werd ech ter snel weggevaagd. Dezakelijke mededelingen'de omroeper, dat de Tsjech Zdenek Mlynac als derr de was gejegkrte^'.tiöde^chet WK, deed .Nijland. bijna> door'de grond zakken. De fotofinish was echter onverbiddelijk. Proteste ren had geen zin. Maarten Nyland miste in het Franse Montreuil het erepodium op een banddikte. Op de hoogste trede van het podium moest de 'Spartaan' éven snotteren. Foto anp sprak hem emotioneel toe. En al die Fransen bleven maar roepen: 'PouPou, PouPou. Van der Poel is getrouwd met de dochter van Raymond Poulidor, hun landgenoot die in zijn tijd op de grote Jacques Anquetil botste en daardoor vaker tweede werd dan hem lief was. Supporters heb ben underdogs lief; Adrie van der Poel verafschuwt ze. Hij houdt al leen van winnen en dat is de laat ste jaren een obsessie voor hem geworden. O ja, hij had een paar hele mooie op zijn palmares, maar hij wilde nog veel meer. Praathuis De eerzucht van de veteraan was inzet van een conflict dat in de da gen voorafgaande aan het WK in Montreuil van het Nederlandse hotel een praathuis maakte. Van der Poel wenste zijn eigen kansen niet op te offeren voor Richard Groenendaal en dat zat de jonge kanshebber dwars. Groenendaal wihóók-graag winnen, maar.mist dé^vei>mbn-lbfementaliteitvvan zdjnouderecollega.die in.de aar,? loop .naar het WK heel ver ging. Groenendaal verweet hem slechts aan zichzelf te denken en in zijn doel het hoogste te behalen soms a-sociaal gedrag te vertonen. Van der Poel verweet zijn ploeggenoot na zijn wereldtitel alleen dat hij die kritiek niet rechtstreeks op zijn bordje had gelegd, maar via de krant tot hem had laten ko men. Spanning Van der Poel sprak er in het ren nershotel over - glaasje cham pagne in de hand, regenboogtrui nog aan - alsof er even daarvoor in het stadspark van Montreuil helemaal geen dromen werkelijk heid waren geworden. Koel: „Van mij zul je zulke uitspraken als van Richard nooit horen want ik weet welke spanning het geeft Boven dien kan je beter vrienden dan vijanden hebben. Ik zou het nooit gedaan hebben, al verandert dat niets aan mijn mening ov. „r Ri chard Groenendaal. Ik vind hem een geweldige crosser en hij wordt vast ook nog wel eens we reldkampioen." De 'Spartaan' onder de wielren ners roemde de hulp die hij van Richard Groenendaal (achtste) had gekregen en de professionele instelling die zijn rivaal had ge toond op het moment dat dat het hardst nodig was. Dat er gisteren tegen half vier een ploeg aan het vertrek stond, was mede de ver dienste van Jan Raas, de manager van de Rabobankploeg waarvan beide renners sinds kort deel uit maken. Toen Raas zaterdagmor gen bij het ontbijt ontspannen de krant opensloeg, wist hij niet wat hij las en vertrok naar Parijs om een hartig woordje met zijn cou reurs te spreken. „Ik zou toch wel gegaan zijn, maar toen ik van die problemen las, heb ik een gesprek tussen die jongens geregeld. We zijn een eind in de goede richting gekomen. In het heetst van de strijd, vlak voor zo'n WK, kunnen karakters nu een maal botsen. Maar je moet wel proberen er met elkaar uit te ko men. Ik .had .liever gehad dat ze dat-zonder mij -hadden gedaan DariRaas ieraan, tq(pas smoest ko men zegt overigens ook iets over de positie van bondscoach Martin van Dijk, de alleraardigste be leidsmedewerker van de gemeen te Kampen die te zacht is voor de harde confrontatie tussen brood- Adrie van der Poel wipt over de balken In Montreuil; rechts de Italiaan Luca Bramati. Fotocor vos renners. Zijn wil was geen wet. Dat was wel de eerzucht Van der Poel, die eiste voor zijn eigen kan sen temogen rijden. Miljonair Als junior was 'Poeleke' geen ta lent, als nieuweling evenmip. Maar Adrie had nu eenmaal zijn dromen. Hij keek met jaloerse ogen naar het gemak waarmee zijn talentvolle broer Jacques koersen won, waarin werd hij werd gelost En dus trainde hij nóg harder. De veteraan js, er trots op.dat hij.met het geringe talent dat hij heeft meegekregen zoveel heeft bereikt. De miljonair is nu ook de beste van de wereld. „En dat is iets waar ik heel lang naar heb uitgekeken. Ik voelde vooraf dat het erin zat. Waar ik bij vroegere kampioenschappen 99 procent was, was ik nu honderd procent. Ik was zekerder van mijn zaak dan in .andere jaren. Of ik nog meer doelen heb? Ik zou graag nog Parijs-Roubaix winnen. Dat lijkt me schitterend." Bij het vertrek naar de kamer geeft hij antwoord op de vraag wat hij de volgende dag gaal doen. „Trainen natuurlijk." „Ik heb mezelf nooit willen zien als een topspeler en kijk nog al tijd niet graag mar de voetbal ler Van Loen op de tv. Maar ik standophétveldmtesanenen hebdat kennelijk zo goed; ge daan dat topch^mijuhtdén hebben. Moetikmij daar achter af voor schamen of zo? Heb ik lo pen bedelen fójiitegrotóclubs?^ Johnvan Loen in De Telegraaf. ,>Mijn vrouw is een echte JJtrechtse. Die zegt: laat ze lek ker de kolere krijgen. Zeheeftin hei stadion wel eenseenpevkïn het haargedruktvaneenvwuw diemij constant zat uit teschel- den" Nogmaals John van Loen. ,Jk heb mijn temperament steeds beter onder contrefe ge kregen. Alleen als we een be langrijke p^js winnen,Tact ik mezelf gaan. Het. r'port-veel mensen dat ik danzo uitzinnig mn vreugde ben, maar die be grijpen niet wat heivoor mij be tekent. Mensen die mïjmijngro- tevreugdekwalijknemén. Vind ik nogal dom. Voor mij zijn kampwensschctiefy r Europa Cups, wereldbeker, Super Cups geweldig bh te winnen: Iedere voetbal^rdroomtdaarvan. Dat gewei kan ïfc niet relativeren, eh dat wil ik ook niet" Winsten Bogarde in SI. ,Jkvjnddaljejenooit tésociaal op kanstellen. Wantfet istoelzo dat in ctie keiharde voetbalwe reld regelmatig asociale beslis- singeh worden genomen. Mee, dat mil niet zeggen dat devóet- baltoereld asociaal is, maar het zit misschien wel op het randje. In het algemeen gédt maar één wetiiedervoorzxchenGodvoor ons allen," Henk ten Cate in 'Voetbal1. „federeert- zou goed moeten be seffen dat het fluiten van een loedstrijd moeilijk is. Het gezag van een scheidsrechter valt moeüijfcZijnfcrutenzijnduide- lijk zichtbaar. Vroeger werden dézelfdefouten gemaakt, alleen had je toen nog geen herhalin gen en slow-motionbeelden." John Blankenstein in het AD. Ulrich van Gobbel is in korte tijd al uitgegroeid tot een volksheld in Istanbul. De verdedi ger, die in december Feyenoord verruilde voor Galatasaray, scoor de dit weekeinde voor de tweede keer in drie wedstrijden. Van Gobbel, die bij Feyenoord nog niet een keer had gescoord dit seizoen, knalde vorige week vanaf de penalty-stip raak. Zaterdag avond won Galatasaray met 5-2 van Altay en Van Gobbel nam de tweede treffer voor rijn rekening. De Turken sprongen hem met tien man tegefijk om zijn nek. Van Gobbel: „Ze zijn ongelooflijk blij. Het zijn natuurlijk van natu re al emotionele mensen. Na deze start gaan ze helemaal uit hun dak. Toch is het niet zo gek dat ik al een paar keer heb gescoord. De manager, Graeme Souness, stuurt mij bij elke corner of vrije trap naar voren." Van Gobbel komt morgenavond opnieuw in actie. Galatasaray treedt voor de beker aan tegen Be- siktas. Een uiterst beladen derby in Istanbul. Het duel is zo belang rijk dat Van Gobbel en zijn mede spelers meteen na de wedstrijd van zaterdag al in trainingskamp zijn gegaan. De enige Spartaan die woens dag na het tekenen van het nieu we sponsorcontract door Goudse Verzekeringen met een kater op het Kasteel rondliep was John Veldman. Bij Capelle was hij ge snapt met een snelheid van 130 km per uur, waar 100 mag worden gereden. Driehonderd gulden be droeg de bekeuring. „Achteraf heb ik nog geluk gehad," kon Sparta's centrale verdediger even later weer lachen, „want normaal rij ik op dat stuk 170." Voor het eerst in dertig jaar is verzorger Henk Hamer zaterdag tien minuten te laat op de training gekomen. Eerst dacht hij dat er op de Erasmus universiteit werd ge traind, vervolgens op het kunst grasveld van Nieuw-Vreelust en daarna op Spangen. Sparta train de gewoon op Spartanello, het complex aan de Schulpweg. „Dat kost hem gebak," glunderde elf talleider Puck de Vries handen wrijvend, gedachtig de laatste keer dat Klamer traeteerde. Uit FC Utrecht-Spar ta: Ferdy Vier klau (I) deelt een hoek uit aan Michael Renfunn. De bokspartrj eindigde on beslist. Fotocor Vraag: is Roelof Luinge in de nieuwe spelling een honde- of hondenlul? Henk van Stee leeft 'op voet van oorlog' met zijn 6-jarige zoon tje Clint, overal ter plekke waar de bal is bij de Fjes van PPSC. On langs is hij gescout door Feye- noorder Henk Dorsman. Van Stee: „Mijn zoontje is fan van Feyenoord en wil daar graag gaan voetballen. Maar ik geef geen toe stemming. We praten nu niet meer met elkaar." Huub Stevens, trainer van Ro- da JC, heeft zijn collega Henk ten Cate 2ijn excuses aangeboden voor het feit dat hij een gesprek voerde met Carlos Fortes, terwijl Sparta daarvan niet op de hoogste was. „Ik dacht," zo verontschul digde hij zich, „dat het bestuur contact met Sparta had opgeno- John van Loen werd gisteren tegen Sparta niet alleen uitgeroe pen tot man van de wedstrijd, ook werd hij 31 jaar. Bovendien kreeg hij wegens praten een gele kaart. „Zeker voor mijn verjaardag?" vroeg hij scheidsrechter Roelof Luinge. Arjan van der Laan speelde gis teren zijn 100ste competitiewed strijd voor Sparta. In totaal scoor de hij daarin 23 keer. Ger Stolk (54) is met onmiddel lijke ingang geen perschef meer van het Nederlands elftal. De oud- journalist, die vanaf 1988 als vaste woordvoerder en begeleider op trad van de diverse bondscoaches, wordt in deze functie opgevolgd door Rob de Leede. De laatste werkt al geruime tijd op de afde ling voorlichting van de KNVB. In het voorliehtingsapparaat heeft de KNVB nog enkele wijzi gingen aangebracht. Naast hoofd communicatie Harm Rozie en De Leede zullen ook Herman Poos en Monique Kessels voor het betaald Horen ze nou wel of niet bij de A-selec- tle? Als er een bal aan te pas komt met, maar zodra er auto s worden uit gedeeld tellen ze nog mee Gelukkig maar, want op de fiets is het toch een eind vanuit Hoofddorp of Zoetemeer naar de Kuip. Blinker: „Ik zou bij Delft al zadelpijn krijgen..." In elk geval zagen Regi Blinker en Rob Witschge vrijdagmiddag voor het eerst sinds weken hun collega's van Feyenoord weer van dichtbij, toen alle spelers van de A-selectie mochten opdraven om een nieuwe Opel Vectra in ontvangst te nemen. De vorige bolide was een Calibra. Een auto die een stuk sneller was, die moeiteloos 230 kilomter per uur haalde. Het probleem was alleen dat nogal wat Feyenoorders dachten dat ze die snelheid elke dag moesten halen... Fotogm voetbal werkzaam zijn. De afde ling voorlichting voor de sectie amateurvoetbal bestaat vanaf 1 februari uit Ger Stolk, Jan de Ko ning en Jaap Wagenaar. Han van der Zeeuw, die enige jaren gele den bij FC Twente als commerci eel manager begon, is weer terug in Zeist. Hij moet het marketing- en communicatiebeleid van de amateurtak gestalte geven. George Boateng is aan zijn hand geopereerd. De verdediger brak in december een midden- handsbeentje en speelde een aan tal wedstrijden met een speciale manchet. Omdat hij last bleef houden moest er alsnog operatief worden ingegrepen. Arie Haan, die zijn verdediger opnieuw en kele weken moet missen: „Boa teng is even buiten gevecht ge steld..." Een verslaggever van een Am sterdamse krant na een komische buiteling van Ed de Goey in de sneeuw bij een verkeerde terug speelbal van Ruud Heus: „Die Ed lijkt net Joan Haanappel.. Nee, Van der Sar trapte lekker uit in Leeuwarden! Winston Bogarde in datzelfde Leeuwarden: „En dat is twee." Dennis Bergkamp heeft Guus Hiddink laten weten dat hij geen kandidaat wil zijn voor de rechter vleugel nu Overmars tot de zomer is uitgeschakeld. Bergkamp heeft nog steeds last van vliegangst Scheidsrechter Herman van Dijk keurde het veld in de Kuip goed ondanks de voorzichtige protesten van Arie Haan en Huub Stevens. Beide trainers waren van mening dat er op de glibberi ge sneeuwvlakte eigenlijk niet kon worden gevoetbald. Stevens wilde er na afloop niet veel woor den meer aan vuil maken. „Omdat het dan net is alsof ik ex cuses zoek." Maar uit zijn woor den was wel op te maken dat de trainers in de eredivisie de wur gende greep, waarin competitie leider Wil van Rhee de clubs houdt, langzamerhand als bela chelijk ervaren. ,Ik wil alle spelers complimenteren voor de manier waarop ze op dit veld hebben ge voetbald. Liever speel ik niet op deze ondergrond, maar de KNVB heeft daarover nu eenmaal een andere mening..." Raymond Atteveld van Vitesse heeft de duizendste gele kaart van dit seizoen ontvangen. De verdediger kreeg de prent tijdens het duel met FC Groningen uit handen van scheidsrechter René Temmink. In 367 wedstrijden in het betaalde voetbal zyn na de dit weekeinde 1008 gele kaarten uit gedeeld. Vorig seizoen was de stand na evenveel duels 1018, een 'verbetering' van tien kaarten. Ur- vin Lee van Fortuna Sittard was dit seizoen de eerste speler die de gele kaart kreeg. Hij ontving de boeking op IS augustus vorig jaar. MEN HEEFT MIJ tekeningen-la ten zien uit de tijd dat de eerste Elfstedentocht nog gereden werd door vrijwel uitsluitend Friezen, die de avond tevoren nog niet eens wisten wat ze de volgende morgen zouden doen. Twaalf stevige jongens uit Grouw hadden om elf uur 's avonds het dorpscafé verlaten, de kraag van de jas hoog in hun nek gestoken en waren met een stuk erin naar huis gegaan. Morgen zouden ze wel verder zien. Het was de tijd dat moeders nog sokken stopten. Er was geen haast, geen stopwatch, geen tv cn van fosforescerende schaatspak ken, daar hadden ze gelukkig nog nóóit van gehoord. Zelfs Miss Hol land werd nog niet verkozen. De volgende ochtend vier uur was de wind gaan liggen en hoewel het nog donker was konden ze in Grouw vanuit de kleine stalramen de sterren aan de hemel zien: er wachtte dus een mooie, zonnige dag. Een half uur later gooiden twaalf stoere jongens welgemoed hun houten schaatsen over de schou ders en fietsten bij gebrek aan een B&W, met de zelf gesmeerde spekboterhammen onder de snel binders, in colonne in de richting van het noorden vanuit het ijze ren geheugen dat daar Leeuwar den lag. Ze konden nog steeds geen hand voor ogen zien. Maar ze roken het Ze roken het spoor dat naar de tocht moest leiden en gooiden er een kleine doch natuurlijke ver snelling uit Leeuwarden, toen al voor één dag een bijna profetische stad in de omringende kou. Daar fietsten ze heen, de klompen stevig op de pe- dalen.ppengesnedenmutsen voqfde.ogen, de mond dicht om kouvatten (e voorkomen, kleine, dichtgeknepen halfbevroren oog jes en zie, daar aan den einder, daar was de klok van de toren at. Half zes. Vanachter de zware gordijnen had de herbergier het al tevreden vastgesteld: daar komt Grouw. Hij had het aan de bel van hun bakfietsen kunnen horen. Geen snerperde remmen van boli des nog in die tijd, geen westerse luidruchtigheid. Geen Hollands olé.olé. De Elfstedentocht was toen nog in een maagdelijke pu berteit en er was ook nog geenU Fries bij de Aegon verzekerd', i Een kwartiertje later deelde Grouw ter begroeting hartelijke schouderklappen uit op de rug-' gen en schouders die dit op prijs stelden; ruggen en schouderde zojuist stram en gebogen dezelfde fietstocht hadden volbracht, maar dan vanuit Marssum, Stiens én Warfstermolen. Tijd voor de eerste versnapering. Tien minuten later de tweede. En toen de klokken zes uur bimbam- beierden voelden ze: we zijn ont dooid. Gooi die poort maar open. Voor me liggen tekeningen uit de tijd dat t'e Elfstedentocht nog he lemaal c riesehe glorie was. Bij de start één voor één het ijs op. Hel pende handen. Billen op de hard- bevroren kant om de schaatsen onder te binden. Het flakkerende weerschijn van lucifers rond de mond en de pijp. Dikke wanten met een duim en tenslotte één/. lange sliert van mannen mei "rug zakken met daarin hun fourage. En daar gleden ze, zwaaiend paar een toevallig passerende boer, tot dat ze bij de eerste hoek van'ijs vaart uit zijn oog waren verdwe?. Drie dagen later keerden de laat- sten onder daverend applaus in Leeuwarden terug. Zij waren de echte winnaars. Voor de snelste stond aan de finish slechts één verkleumde vrouw: de zijne. Er was geen publiek. Dat schaatste namelijk zelf mee en stond in Bolsward nog vlijmscherp aan de cognac om het genot zo lang mo gelijk te laten duren. Dus nu de tocht deze week niet doorgaat, niet getreurd, de Friezen hebben 'm gisteren al op hun manier gere den.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 4