13 Gemeente kan zuiniger met minder ambtenaren Snieuweraadszaal A Rotterdams Dagblad Inbraken en overvallen vorig jaar fors gedaald Symbolisch presentje voor werknemers supermarkten Drie autobestuurders van de weg gehaald ;g ^\E Miljoenen besparen in Vlaardingen door schrappen van banen Maassluise brandweer gaat korps in De Hoek assisteren Incestpleger op vrije voeten 'Vertrek Key Kramer is slecht voor werkgelegenheid' Duiven dood door brand DE GROOTSTE EN DE MOOISTE IN VERF EN BEHANG: VAN LOENEN OP DE DAM IN SCHIEDAM TEL. OIO - 426 6192 Waterweg Dinsdag 6 februari 1996 Door Ben van Haren Vlaardingen Het ambtelijk apparaat van de gemeente Vlaar dingen kan vele miljoenen guldens goedkoper werken. Dit blijkt uit de vanmiddag geopenbaarde eindrapportage van de doorlichting van de gemeentelijke bedrijfsprocessen. Tachtig full-timebanen (van 38,5 nen veranderen, uur) kunnen volgens de door ge- Het vervangen van de koffiejuf- meentesecretaris mr. ing. J. Brinkman geleide projectgroep geschrapt «'orden. Nu nog kosten dubbele administraties en contro les. onderlinge verrekeningen, onzakelijke inkopen en versnip perde verantwoordelijkheden on nodig geld. Dat zou al dit jaar kun- frouw door automaten, het ophef fen van bibliotheken, het schrap pen van educatieve voorstellin gen inde Stadsgehoorzaal, hogere huren voor het gebruik van ge meentelijke zalen, de verkoop van gebouwen en industriegebied Vergulde Hand (aan Ontwikke lingsbedrijf Rotterdam), korte openingstijd van de kinderboer derij, een horecagelegenheid in het Holypark en gedeeltelijke ver huur van de als enige te handha ven centrale bibliotheek kunnen vervolgens tot meer geld in de ge meentekas leiden. Op deze wijze zijn de bij de behan deling van de Vourj aars nota 1995 voorgestelde bezuinigingen te be reiken. Dat blijkt uit de rapporta ge. die nu de inspraak ingaat en waarover in mei de politiek moet beslissen. Met de concentratie van uiteinde lijk -560 ambtenaren in een ver groot secretariegebouw aan het Wcstnieuwland is nog niet gere kend. Zon maatregel is namelijk deze eeuw niet meer haalbaar en past dus niet binnen de taakstel ling om in 1999 tot een structurele bezuiniging van 5,6 miljoen gul den te komen door efficien cymaatregelen. Daarom is ook nog niet uitgegaan van een ver mindering van het aantal compu ters en telefoontoestellen met honderd. Wel met de verminde ring van het aantal gemeentelijke diensten. Zie ook pagina 15 Hoek van Holland Bij een brand in Hoek van Holland rukt binnen kort niet. alleen het plaatselijke vrijwilligerskorps uit met perso neel en materieel, maar ook de brandweer van Maassluis. De offi cier van dienst uit Maassluis treedt dan op als coördinator bij de brandbestrijding. Dat beslis sen waarschijnlijk nog deze week de brandweercommandanten van Hoek van Holland. Maassluis en Rotterdam. Met de maatregel lopen de korps leiders vooruit op de regionale ontwikkelingen bij de rampenbe strijding. die waarschijnlijk eind van het jaar van start gaan. Be doeling hiervan is dat de lokale korpsen ook ingezet worden bij incidenten over de gemeente grenzen, zodat er sneller en doel matiger opgetreden kan worden. .Anders gezegd: de wagen die het dichtst in de buurt is. moet het eerst uitrukken," aldus een woordvoerder van de Rotterdam se brandweer. Voorlopig is deze nieuwe regeling nog niet van kracht en dat was af gelopen vrijdag te merken. Die ochtend werd een van de oudste panden uit Hoek van Holland dorp volledig verwoest, omdat het een kwartier duurde eer de brand weer ter plaatse was. De meeste vrijwillige brandweerlieden moesten eerst van hun werk ko men, bovendien was het op en kele wegen spiegelglad. Tot over maat van ramp bleek ook een van de brandputten in de Schoolstraat muurvast te zitten door het ijs. De bluswerkzaamheden liepen extra vertraging op, omdat een om versterking gevraagde ladder- Schiedam Een 38-jarige Schiedammer die vier maanden in voorarrest heeft gezeten voor het plegen van incest met zijn stiefdochter hoeft niet terug de cel in. Dal heeft de Rotterdamse rechtbank gisteren in haar vonnis bepaaiu. De rechtbank siuol zich in haar uitspraak aan bij de twee weken geleden door de officier van justitie geformuleerde eis. De officier van justitie achtte de in voorarrest uitgezeten straf vol doende omdat de dader succesvol in therapie is geweest. De rechter stelde de strafmaat gisteren vast op twaalf maanden gevangenis straf, waarvan acht maanden en zeven dagen voorwaardelijk. De dader heeft een proeftijd van twee jaar. Volgens eenpsychiatrisch rapport is de kans op herhaling heel klein. De inmiddels naar Rot terdam-Zuid verhuisde man heeft na zijn scheiding werk en een nieuwe vriendenkring. De Schiedammer werd veroor deeld voor het plegen van ontucht met zijn 7-jarige stiefdochter. In 1994 legde hij een volledige be kentenis af. Hij was onder meer bij het meisje binnengedrongen. Verder Het hij zich aftrekken door het meisje. Zijn ex-vrouw deed aangifte van de vergrijpen. De officier van justitie stelde twee weken geleden dat een veel zwaardere straf gezien de ernst van het delict gebruikelijk is. „Maar door het volgen van de the rapie heeft u een deel van uw schuld aan het meisje en de maat schappij ingelost. Gelukkig heeft dat goed gewerkt." wagen uit Rotterdam moest ko men. Hoek van Holland heeft geen eigen ladderwagen en is dus aangewezen op het Rotterdamse materiaal. De bovenverdieping van het de woning aan de Prins Hendrikstraat brandde uiteinde lijk geheel uit. De bloemenwinkel op de begane grond moet waar schijnlijk ook als verloren worden beschouwd, door de zware water schade. Het massaal toegestroomde pu bliek leverde vrijdagmorgen flink commentaar op de organisatie van de brandweer, Onbegrijpelijk vonden de Hoekers het dat niet de brandweer uit Maassluis of Vlaar dingen om bijstand is gevraagd. Wellicht had dan sneller ingegre pen kunnen worden. De voorlich ter van de brandweer zegt begrip te hebben voor de vragen die het voorval heeft opgeroepen. „Maar er is een procedure waar we ons aan hebben te houden zolang de nieuwe regeling nog niet formeel van kracht is. Hoek van Holland valt voorlopig nog onder Rotter dam." Of hei overleg tussen de comman danten, dat eind deze week plaats vindt, het gevolg is van het voor val van afgelopen vrijdag, lijkt de woordvoerder onwaarschijnlijk. „Maar het komt wel goed uit." Maassluis De PvdA-fractie in Maassluis vindt het een bijzon der slechte situatie voor de werkgelegenheid als Key Kra mer Ruberoid bv de gemeente verlaat. De fractie schrijft dit aan het college van b en w naar aanleiding van uitlatingen van wethouder J, Storm in deze krant over een mogelijke ver huizing van het bedrijf naar Ro zenburg. De wethouder gaf in het betref fende artikel aan dat in zijn toe komstvisie eigenlijk geen plaats meer is voor Key Kramer. De wethouder heeft het terrein langs de Nieuwe Waterweg no dig voor woningbouw en de ver plaatsing van bedrijven uit het centrum. Op de vraag waar Key Kramer dan heen zou moeten, antwoordde hij: „Geen idee, Ro zenburg misschien? Volgensvde PvdA-fractie is deze stelling in strijd met het siTeven om de werkgelegenheid in Maassluis te versterken. Door het vertrek zouden immers tien tallen arbeidsplaatsen verloren gaan. (ïMet veel moeite worden bedrijven aangetrokken om zich te vestigen op het industrieter rein, doch dit grote bedrijf wordt door de wethouder de gemeente uitgestuurd," schrijft P. Hoo- genraad aan het college. De fractie vraagt zich af of Storm hiermee de mening van het gehele college vertolkt, in het bijzonder van de wethouder van economische aangelegenhe den en van werkgelegenheid. Ook staat het voorstel van de wethouder in de ogen van de Pv- dA'ers haaks op de stelling van het college in de beleidsbegro ting voor 1996: 'Het scheppen van werkgelegenheid is de hoofddoelstelling waar het gaat om bevordering van economi sche aangelegenheden.' Hoogeraad: „Is het niet mogelijk bedrijven in en om de Heldring straat -zo dit ooit in de toe komst nodig zal zijn- te ver plaatsen met behoud van Key Kramer. Zo neen, waarom niet? En heeft wethouder Storm wel voldoende rekening gehouden met de sociale en psychologi sche gevolgen voor zowel de werknemers van Key Kramer, alsmede andere bedrijven die zich mogelijk in Maassluis zou den willen vestigen?" Tenslotte wil de fractie van het college weten of er met het be wuste bedrijf reeds is gesproken over vertrek uit Maassluis. „Wanneer, met wie en op welke termijn zou het bedrijf moeten vertrekken? Wat was de mening van Key Kramer?" Door Carel van der Velden Schiedam Toegege ven, het pleidooi voor het behoud van histo risch erfgoed van raads lid Metaal klonk in het decor van een verguld rococo-orgel uit 1773 en natuurstenen zuilen in eens veel overtuigender. Toch is lang niet ieder een blij met de verhui zing van de gemeente raad van de kille kantine in het stadskantoor naar de warmte van de kapel van het vroegere St. Ja- cobsgasthuis. Het galmt enorm in de nieuwe raadszaal. De raad kwam gisteren voor het eerst bijeen in de kapel aan de Hoogs traat. die tegenwoo, dig dienst doet als aula van het Stedelijk Museum. De verhuizing was nood zakelij k geworden omdat de oude raadszaal wordt gesloopt. Een ech te raadszaal was dit feite lijk niet, wan t de raadsle den kwamen sinds 1973 bijeen in de kantine van het stadskantoor. Dat gebeurde nadat het pleidooi voor de bouw van een nieuwe raads zaal smoorde in het in Schiedam levende ver zet tegen nog meer be tonnen hoogbouw in de oude binnenstad. Reeds tijdens de bouw konden veel Schiedammers in het stadskantoor niets anders zien dan een symbool van bestuurlijke hoog moed. Die nieuwe raadszaal komt er nu toch. maar het duurt nog twee jaar voordat de raadsleden gebruik kunnen maken van een permanent beschikbare vergader zaal naast het stadskantoor. In de tussentijd benutten de raadsle den de zaal uit 1789. Het zicht is er veel beter dan in het stadskantoor, waar veel raads- De gemeenteraad van Schiedam kwam gisteravond voor het eerst bij elkaarinde aula van het Stedelijk Museum. Foto Roei Dijkstra leden niet eens oogcontact kon den hebben vanwege de hinder lijk aanwezige steunpalen. Verder genieten veel raadsleden zicht baar van de allure, die de door de Italiaanse architect Jan Guidici ontworpen zaal heeft. Maar de zaal roept tegelijkertijd ook ande re. verkeerde historische associa ties op. Sommige raadsleden klin ken er als de badmeester in wijlen het Sportfondsenbad aan de BK- laan. Toch was de tijdelijke ver huizing naar het Stedelijk Mu seum een logische. Gezien de hui dige omvang van de gemeente raad was een tijdelijke terugkeer naar de vroegere vergaderzaal in het stadhuis op de Grote Markt niet mogelijk. En verder beschikt de gemeente niet over zo gek veel geschikte zalen. De Korenbeurs is in ge bruik bij een tafelten nisvereniging en in De Blauwe Brug zou de ge meente huur aan de voor de exploitatie ver antwoordelijke stich ting moeten betalen. De traditie wil bovendien dat de gemeenteraad nooit in Noord verga dert. Vermoedelijk is dit uit piëteit met de oor spronkelijke bevolking van de gemeente Kethel en Spaland, die in 1941 haar zelfstandigheid kwijtraakte. De aula van het Stede lijk Museum deed al eerder dienst als raads zaal, weten de oud gedienden in de Sehiedamse politiek R. Scheeres en A. G. Wieg man zich nog te herin neren. Ook in 1970 ver gaderde de raad in de vroegere gasthuiskapel, destijds vanwege een ingrijpende opknap beurt van het oude stad huis. Het politieke bloed kleeft nog aan de muren van de kapel, weet het duo. Wethouder van fi nanciën Houtman stap te op nadat hij tijdens de begrotingsbehande ling van 1971 een lange tirade van de christen democratische voorman Van Kinderen over zich heen had gekregen. Van Kinderen, die voor dien twintig jaar wet houder was geweest, uitte op die manier zijn frustratie over het feil dat hij voor het eerst buiten het college was gehouden. De toen malige D66'er B. Kaptein, nu frac tieleider van het CDA, volgde Houtman destijds op als wethou der. De vergelijking met nu ligt voor de hand. Ook anno 1996 ont breken er christen-democraten aan de collegetafel, die in de kapel is opgesteld onder de prachtige houten preekstoel. Schiedam Twintig duiven zijn gisterochtend in Schiedam door ver stikking om het leven gekomen. Door nog onbekende oorzaak ontstond rond kwart over zeven brand in het duivenhok in een tuin van een wo ning aan de Hogenbanweg. Ook explodeerde in de tuin een gasfles waardoor drie voertuigen op een nabij gelegen parkeerplaats werden be schadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het win kelend pu bliek bij Albert Heijnkreegbij de kassa symbolisch een appel en een ei. FotoNteis van der Hoeven/ Rotterdams Dagblad Schiedam—Inbrekers en dieven hebben het afgelopen jaar in Schiedam veel minder kans ge zien toe te slaan. Uit door de po litie gepresenteerde cijfers blijkt dat het aantal woning- en bedrijfsinbraken fors is gedaald. Ook vonden er in het afgelopen jaar aanzienlijk minder straat- en roofovervallen plaats. Districtschef E. J. van der Horst is tevreden met deze flinke da ling. „Het plan vorig jaar was er op gericht het aantal delicten te stabiliseren. Dat het beleid tot een afname heeft geleid, is een goede zaak." Het terugdringen van deze vorm van criminaliteit werd volgens Van der Horst bereikt door bete re beveiliging van woonhuizen en auto's. Werden er in 1994 nog 646 inbraken in woningen ge meld, vorig jaar deden 488 inwo ners aangifte. „Burgers worden zich steeds meer bewust van het feit dat ze zelf iets kunnen doen. Ze volgen onze adviezen over beveiligen op. Ook de autodiefstallen zijn daardoor van 408 naar 318 ge daald." zegt Van der Horst. Toch spelen niet alleen de pre ventieve maatregelen een rol bij het terugdringen van inbraken en overvallen. Vooral bij de laat ste vorm van criminaliteit moet de politie het hebben van arres taties. „Wanneer we de daders achter de tralies kunnen krij gen, zijn ze vanzelfsprekend niet meer in staat een volgend delict te plegen. Het opsluiten van de criminelen heeft ook bij gedragen aan de forse daling in zaken vorig jaar." De stijging uit 1994 van het aan tal levensdelicten heeft zich in 1995 niet doorgezet. De hausse in 1994 is volgens de korpschef gedeeltelijk te verklaren door een verandering van de definitie van het begrip levensdelicten. Van der Horst: „Door de verrui ming van het begrip, twee jaar geleden, vielen er meerdere de licten onder dat kopje. Zaken die we voorheen tot een andere categorie rekenden, kregen in eens het stempel levensdelict opgedrukt. Dit was voor ons nogal verwarrend waardoor het leek alsof er zich een flinke stij ging in het aantal moorden en pogingen tot doodslag had vol trokken." Zie ook pagina 15. Schiedam Een appel en een (paas)ei, verpakt in een magne trondoosje. Dat symbolische pre sentje had de Dienstenbond FNV vandaag voor de werknemers van een groot aantal supermarkten in dit gebied. Op deze manier vroegen bestuur ders en kaderleden van de bond aandacht voor de weer oplaaiende strijd om de supermarkt-cao. Daarin draait het om de hoogte van de toeslagen voor avond- en weekeindwerk. .Als je niet oppast werk je straks voor een appel en een ei en kun je je eten opwarmen in de magne tron." luidt de boodschap van de bond, die vreest dat de werkne mers het slachtoffer worden van de verruiming van de winkelslui tingstijden. De FNV wil dat het personeel in de supermarkten een loontoeslag van dertig procent krijgt voor de uren tussen 18.00 en 20.00 uur en zelfs vijftig procent voor alle uren tussen 20.00 en 7.00 uur en op za terdagmiddag na twee uur. Bo vendien zouden die toeslagen ook moeten gelden voor parttimers. De werkgevers in de supermark ten willen, nu zij vaker en langer de deuren mogen openen, juist af van toeslagen. De supermarkt van Albert Heijn in het Hof van Spaland werd van morgen als eerste bezocht door de 'actiekaravaan'. Bedrijfsleider A. W. Kuipers was daar niet echt mee in zijn sas. ,,Het is jammer dat ze alweer bij Albert Heijn te recht komen, want onze relatie met het personeel is goed. Wij houden ons altijd aan de cao. maar sommige andere super markten niet. Het wordt tijd dat ze daar ook eens actievoeren." Dat gebeurde niet. In de loop van de dag werden nog wel appelen en eieren uitgedeeld in een reeks an dere supermarkten in de regio, maar het waren allemaal AH's. Vlaardingen De politie heeft vanochtend rond 01.30 uur een onverzekerde auto van de Delta weg in Vlaardingen gehaald. De 23-jarige bestuurder uit Schiedam verklaarde dat de auto nog op naam stond van een in het buiten land verblijvende man. Het ken teken zou volgens de Schiedam mer bij een woninginbraak zijn gestolen. De politie heeft de man de tijd gegeven zijn verhaal te be wijzen. Op de Vloot in Maassluis verbood de politie een 28-jarige Maasslui- zer verder te rijden. Hij bestuurde een auto zonder dat hij daar een rijbewijs voor had. Hij kreeg een proces-verbaal. Ook was de auto niet APK gekeur^ **n was het ken teken vervallen, .gen de 55-jari- ge eigenaar van de auto werd daarom eveneens proces-verbaal opgemaakt. Op de Pastoor'Onderwaterhof in Hoek van Holland werd ook een onverzekerde auto van de weg ge haald. De eigenaar kreeg geen be keuring maar moet op korte ter mijn het verzekeringsbewijs van de auto overleggen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1