15 Opslagloodsen niet te redden Dure tijden voor vogelopvangcentrum Rotterdams Dagblad Brandweer heeft grote moeite aan bluswater te komen Mï MGüSZIEJE NOG 'NS WAT VAN P£ WERELD f» OPTIEK ARQUSs SCHIEDAM. VLAARDINGEN; MAASSB& Burger Belangen ook voor dieren Klein Rechts vraagt om koudetoeslag voor minima 'Schiedam moet kansen veei beter benutten' Kwart minder inbraken Plevierstraat tegen plan voor bebouwing Insluiper gesnapt Bromfietsers op de bon Auto zonder papieren Hardrijders gesnapt Waterweg Woensdag 7 februari 1996 Schiedam Het waterfront (de grachten, het Hoofd en de bebou wing in de directe omgeving) en het cultuurhistorisch erfgoed bie den de beste mogelijkheden om Schiedam als toeristische stad te verkopen. Dat wordt gesteld in de nota "Werken aan toerisme wer ken aan Schiedam*. De gemeente raad stemde deze week unaniem met de nota in. maar volgens de volksvertegenwoordigers is er veel meer nodig. „De tijd van pra ten is voorbij. Het gaat nu om de daad." aldus WD'er W. van Wijk. Bij het lokken van toeristen moet Schiedam in de eerste plaats ge bruik maken van attracties als de vijf molens, het Nederlands Ge distilleerd Museum en het Stede lijk Museum. De historische ha vens bieden ook kansen. In de no ta wordt veel aandacht gevraagd voor promotie. Er is veel geld no dig om ook buitenstaanders op de hdogte te brengen van de bood schap dat Schiedam een bezoek waard is. Raadslid T. van den Akker hield gisteren een pleidooi voor nauwe samenwerking in de stad. ..Als er een Miró-tentoonstelling is, moe ten er repros van zijn werk by De Stam hangen en dient de horeca eep Miró-lunch aan te bieden. De Spaanse vereniging in de stad zou in zo'n geval flamenco-demon straties moeten geven." Dat dit in het geval van de Miró- tentoonstelling niet is gebeurd, noemt zij een gemiste kans. Meer ergernis nog heeft de recente ver woestende vaartocht van een ge meentelijk bootje door de havens bij haar opgeroepen. .Als er ijs ligt, moet de gemeente de havens prachtig versieren. De horeca zorgt voor koek-en-zopie en de historische vereniging verzorgt ouderwets Jjsdanscn Er worden prachtige foto's gemaakt die als promotiemateriaal kunnen die nen Als er ijs ligt. ploeg je er in elk geval niet met een gemecntc- Iwoije doorheen." Burgemeester R. Scheeres er kende dat het bederven van het ijs nooit hadt-moge^-^gebeuren. „Maar dat h&fbmie&söveel met toeristische ontwikkeling te ma ken. Zoiets mag in geen enkele stad gebeuren." Los van het inci dent is de burgemeester echter optimistisch over de toeristische ontwikkeling. „Uit contacten weet ik dat wij kwalitatief niet on der doen voor sleden als Dor drecht. Leiden en Delft, Alleen kwantitatief is het iets minder." Raadslid H. Metaal (Gemeentebe langen) vindt dat de historische as tussen het Doeleplein en de Ooi- evaarsbrug versterking verdient. „Na de bouw van de brug is dat een belangrijke route naar de bin nenstad geworden. Het bescher men van historische panden ver dient wat mij betreft de hoogste prioriteit. En de kennis over de stad moet worden verbreed. Hoe Schiedammers weten, des te meer ze van hun stad zullen houden." Vlaardingen Het aantal woning inbraken in Vlaardingen, Maas sluis en Hoek van Holland is in 1995 met bijna een kwart (23 pro cent) afgenomen. Dat heeft het woninginbrakenteam van de poli tie in dit district bekend gemaakt. Verder blijkt dat van de 527 inbra ken' vorig jaar er ruim honderd zijn opgelost. Een oplossingsper centage van 21,8 procent. Het woninginbrakenteam, sa mengesteld uit vijf mensen van de korpsen in Vlaardingen, Maas sluis en Hoek van Holland, heeft in totaal 65 verdachten aangehou den. De helft van hen heeft een leeftijd van tussen de 15 en 24 jaar, De politie noemt het team een succes. De bedoeling van het team was het aantal woninginbraken met vijf procent terug te brengen. Te vens hadden ze zich voorgeno men twintig procent van de wo ninginbraken op te lossen. De werkwijze van het team is tweeledig. Doordat een vaste dub mensen zich alleen met woning inbraken bezig houdt, wordt een beter inzicht verkregen in de pro blematiek. Er kunnen beter ver banden worden gelegd tussen de inbraken en de daders. Daarnaast worden de slachtoffers uitvoerig begeleid. Enkele dagen na de inbraak werd nog een huis bezoek gebracht om de zaken door te praten. Door Menno Haddeman Schiedam/Rotterdam De loodsen aan de Kandelaarweg. op de grens van Rotterdam-Overschie en Schiedam, die voorna melijk als opslagruimte werden gebruikt, vlogen gistermid dag door nog onbekende oorzaak in de brand. In de panden stonden ook gasflessen en auto's, waaronder zogenoemde old timers. Het vuur greep zo razendsnel om zich heen dat de brandweer niet meer in staat was de gebouwen te redden. Even was het dinsdagmiddag on duidelijk waar de brand precies plaats vond. Meldingen va., om wonenden verschilden van plaats waardoor het voor brandweer en politie lastig was de juiste plek te bereiken Ook het in groten gelale toegestroomde publiek maakte het de hulpdiensten ingewikkeld ter plaatse te komen „Toen wij aankwamen, was de brand zo hevig dat we niet meer konden doen dan de boel nat te houden." vertelt brandweercom mandant A. van Leeuwen. „Hel was te gevaarlijk om de panden binnen te treden. Ook ontploften verschillende gasflessen waar door wij het aanwezige paard niet uit de vlammen konden redden." De 35-jarige eigenaar van één van de panden was kort voordat de brand ontstond nog in zijn loods geweest. „Ik begrijp niet hoe de fik heeft kunnen ontstaan. Ik was in de loods om wat spullen op te ruimen. Ik vermoed dat de brand is aangestoken." Even na zes uur sloeg de brand weer groot alarm. Het gevaar dat meerdere gasflessen (buta- en acytyleenflessen) konden ontplof fen werd zo groot dat de brand weer de hulp van het korps in Rot terdam-Noord inriep. Daarnaast waren er problemen met de water voorziening. De slootjes rondom de loodsen bleken allemaal tot op de bodem bevroren waardoor het voor de brandweer onmogelijk was daar water uit te halen. Honderden meters slangen wer den uitgerold om bluswater uit de verder gelegen Poldervaart te ha len. „We hebben nog geprobeerd wakken in het ijs te slaan," vertelt Van Leeuwen. ..De ijslaag was echter zo dik dat er nauwelijks nog water in de slootjes was." Terwijl de brandweermannen hard werkten om het vuur onder controle te krijgen, probeerde de politie het massaal toegestroomde publiek op afstand te houden. ..Het is niet te geloven hoe eigen wijs mensen kunnen zijn,*' vertelt een politie-agent. „Ze proberen zo dicht mogelijk bij de brand te ko- 'W De brandweer had gisteren grote moeite over voldoende bluswaterte beschikken. Ondanks dat er gaten in het ijs van nabijgelegen sloten werden gehakt, moester honderden meters slang worden uitgerold om water uit de Poldervaart te halen. Foto Roei Dijkstra men en hinderen daarbij de brandweer. We doen cr alles aan ze op afstand te houden." Het treinverkeer tussen Schiedam en Delft-Zuid werd voor alle zekerheid direct na het ontstaan van de brand stilgelegd. Het vervoer per spoor was daar door tot 19.45 uur niet mogelijk. Het lukte de brandweer het vuur rond zeven uur onder controle te krijgen. Tien minuten later gaf brandweercommandant Van Leeuwen het sein brandmeester. ,.Het treinverkeer kon op dat mo ment met direct worden hervat omdat NS-personeei eerst de spoorlijn naast de panden moest controleren op eventuele, door de explosies veroorzaakte schade." Vandaag vindt technisch onder zoek naar de oorzaak van de brand plaats. Gisteravond was nog onduidelijk of de oorzaak van de brand kan worden achterhaald. Van Leeuwen: „Het vuur heeft de panden zodanig verwoest dat het moeilijk wordt eventuele brand- sporen te vinden." Tijdens de brand zijn vier butagasflessen ontploft. De brandweer wist te voorkomen dat een aantal acyty leenflessen ontplofte door ze vroegtijdig te koelen met bluswa ter. De DCMR Milieudienst Rijn mond heeft metingen verricht. Het is nog onduidelijk of bij de brand schadelijke stoffen zijn vrijgekomen. De zwanen in De Houtsnip eten Piet Rensen de oren van z'n hoofd. Foto Westiands Fotoburo Hoek van Holland In het bassin van het vogelopvangcentrum De Houtsnip in Hoek van Holland is het dringen om een plekje. Zeven tien forse zwanen zwemmen en stappen er dominant rond. Enkele dieren zijn nog maar net binnen gebracht. Hun verenpak ziet er onverzorgd uit. Met name de klei ne veertjes staan overeind. „En dat is een slecht teken," weet beheerder Piet Rensen van het vogelopvangcentrum. .Als zwa nen geen open water tot hun be schikking hebben, kunnen ze hun veren niet onderhouden. Ze heb ben weliswaar klieren waaruit ze het nodige vet putten om de veren te verzorgen, maar daarbij heb ben ze ook water nodig. Anders heeft de vetlaag geen effect meer en verliest het z'n beschermende functie. Het verenpak is dan niet meer waterdicht en de zwanen zouden kunnen bevriezen." Eenmaal in het vogelopvangcen trum kunnen de zwanen beschik ken over het overdekte bassin, waar ?e meestal binnen een naar dagen tot een week opknappen. ,,I k hoop dat we er straks weer een aantal kunnen loslaten in de Nieuwe Waterweg. Want zwanen blijken ook in zout water uitste kend te kunnen overleven. Wan neer ze weer op krachten zijn, moeten ze er bij ons uit. Het zijn behoorlijk dure kostgangers." De zwanen vragen dagelijks een behoorlijke portie krachtvoer: ook hebben ze behoefte aan groen voer. Het zijn verder ook dankba re broodeters. De medewerkers van De Houtsnip zijn daar wel blij mee. Enkele bakkers leveren hun restanten brood in het vogelop vangcentrum af. waarmee ze be hoorlijk kunnen worden bijge voerd. Reigers De zwanen zijn niet de enige kost gangers in het bassin aan de Rondgang. Ook vier reigers heb ben er een tijdelijk onderkomen gevonden. De dieren konden in de bevroren sloten geen vis meer vangen De meeste vngels hebben ook verwondingen opgelopen. Ge broken poten, beschadigde vleu gels en bebloede snavels zijn geen uitzondering. De reigers worden gevoerd met vis, want iets anders lusten ze met. Hoewel de medewerkers hun ui terste best doen. kunnen niet alle binnen gebrachte vogels worden gered. En dan moeten de helpers zich weieens hard opstellen. Een meerkoet, die kennelijk ergens hard tegenaan is gevlogen, heeft het niet gehaald. Hij verdwijnt in de afvalbak. In een ander gebouw zijn hokken gemaakt, waar verschillende vo gels een onderkomen hebben. Vier nijlganzen hebben gezel schap van een gewonde zwaan. Een flink aantal meerkoeten hokt op een kluitje in een van de ande re kooien. Meeuwen en eenden ei sen hun eigen manier van verzor ging. In de volière vliegen enkcie uilen, houtduiven en andere land vogels. De uilen worden gevoerd met eendagskuikens. Medewerkers van de Houtsnip zorgen er ook voor dat de dieren in de vrije natuur stevig worden bijgevoerd. Dat doen ze of zelf. of de actie wordt gecoördineerd. Dankzij wat subsidies van omlig gende gemeenten en vrijwillige bijdragen van donateurs kan men het hoofd nog enigszins boven wa ter houden Maar voor De Hout snip zijn het d.ure tijden. Geluk kig laten mensen die zieke of ge wonde vogels binnen brengen vaak tegelijk een bedragje achter voor de verzorging. VlaardingenDe politieke par tij Burger Belangen in Vlaar dingen heeft duizend gulden uit de kas gehaald en overge maakt naar Dierenbescher ming Vlaardmgen/Maassluis. Het geld is bedoeld als bijdra ge in de hoge kosten die Dier enbescherming moet maken voor het bijvoeren van de vo gels. Dierenbescherming bekom mert zich deze weken vooral om de reigers. Die vogels leven van vis en kunnen zich door het ijs in vijvers en sloten niet zelf redden. Dagelijks voeren dc vrijwilligers de reigers bij met zo'n vijftien tot twintig ki lo vis. Dat gebeurt onder meer bij de surfplas, waar elke och tend zo'n dertig reigers trouw staan te wachten. Maar ook op andere plaatsen in Vlaardin gen en Maassluis -de auto van Dierenbescherming maakt elke dag een ronde door beide gemeenten - worden reigers bijgevoerd. „Voor een den cn andere vogels zorgen de mensen meestal wel door brood en andere etensresten neer te leggen," aldus de me dewerker. De dierenbescherming in Vlaardingen en Maassluis voert de reigers al zo'n drie we ken bij. Dat kost per dag onge veer honderd gulden. De bij drage van Burger Belangen is weliswaar een doekje voor het bloeden, maar van harte wel kom, aldus de medewerker. „Vanuit onze achterbanjcwam de noodkreet dat Dierenbe scherming ontzettend veel geld kwijt is aan het extra bij voederen," zegt J. Fial van Burger Belangen. „Daarop heb ik ons bestuur benaderd met het verzoek geld beschikbaar te stellen. We heten dan wel Burger Belangen, maar in zo'n noodgeval kunnen we ook wei eens opkomen voor de dieren. Ik hoop dat andere partijen ons voorbeeld zullen volgen." Vlaardingen - De SGP/RPF/GPV- fractie heeft burgemeester en wethouders van Vlaardingen ge vraagd met voorstellen te komen die de minima tegemoetkomen in de extra kosten door de koude. „Door de langdurige winterse koude moeten alle Vlsardingcrs extra kosten maken om hun huis te verwarmen. Hierdoor zal de energienota extra hoog uit gaan vallen," schrijft G. W. van Veelen namens de SGP/RPF/GPV aan b en w. Het instellen van een eco- tax zorgt er voor dat de minima dubbel vorder ^ctroffon aldus hel Vlaardingse raadslid. Minister Melkert (Sociale Zaken) heeft in antwoord op vragen van de Tweede Kamer aangegeven dat het in zijn ogen een verant woordelijkheid van dc gemeenten is om in het kader van de bijzon dere bijstand te bezien of cn in hoeverre hiervoor maatregelen moeten worden getroffen. De SGP/RPF/GPV verzoekt het ge meentebestuur nu met voorstel len te komen om de Vlaardingse minima een tegemoetkoming te geven in de extra kosten die door de kou moeten u oi den gen Laakt. Maassluis De bewoners van de Plevierstraat in Maassluis zijn te gen de plannen voor bebouwing op het voormalige schoolterrein voor hun deur. In een vrijwel una niem ondertekend bezwaarschrift stellen zij dat de voorgestelde wo ningbouw in strijd is met het gel dende bestemmingsplan. De be woners vrezen voor toenemende parkeerdruk en een te hoge bevol kingsconcentratie. Vorige maand maakte de gemeente de gewijzig de plannen bekend voor de be bouwing van enkele voormalige schooliocaties in Maassluis. Daar uit bleek dat het plan voor eenge zinswoningen op het schoolter rein bij de Plevierstraat gehand haafd blijft, omdat hier tijdens de inspraak geen bezwaren tegen waren. Op de plek van de gymzaal aan de Leeuwerikstraat komen eveneens woningen. In het be zwaarschrift uiten de bewoners kritiek op de manier waarop zij zijn geattendeerd op de mogelijk heid om in te spreken tijdens de commissie voor stads- en milieu beheer. Alleen de bewoners die tijdens een eerdere bijeenkomst hadden ingesproken, kregen hier voor een schriftelijke uitnodiging. Anderen werden dooreen bericht in De Schakel geïnformeerd. Deze informatie was volgens de bewo ners echter uiterst summier en de berichtgeving verscheen te laat om voldoende achtergrondinfor matie te kunnen vergaren op het stadhuis of in de bibliotheek. In houdelijk hebben de bewoners, onder aanvoering van mevrouw B. M. I. Scheffers-Noordijk, veel kritiek op de plannen. Woning bouw zou in strijd zijn met het be stemmingsplan, een hoge bevol kingsconcentratie draagt niet bij aan het algemeen welbevinden en nog meer auto's in de omgeving leidt tot ongewenste parkeerpro blemen. Toch zeggen de bewo ners zich ervan bewust te zijn dat aan bebouwing niet ontkomen kan worden. Maar als het aan hen ligt wordt slechts een beperkt aantal woningen gebouwd, zodat een parkachtige omgeving ont staat. De bewoners hebben een voorkeur voor lage seniorenwo ningen. VlaardingenDe politie heeft gis teren een 48-jarige Rotterdammer gearresteerd die zich had opgeslo ten in een kamertje in het Holy Ziekenhuis. De man verklaarde dat hij op dievenpad was, maar dat hij eenmaal in het ziekenhuis aangekomen de diefstal niet had aangedurfd. De man is een nacht opgesloten in een politiecel. Hij kreeg een be keuring wegens het zonder rede lijk doel verblijven in een publiek toegankelijk gebouw. Vlaardingen Bij een verkeers controle op de Freöerik Hen driklaan en de Sportlaan zijn gis teren 22 bromfietsers bekeurd. De meesten hadden teveel vermo gen, waardoor ze een te hoge snel heid kunnen ontwikketen, Ande re brommers vertoonden techni sche gebreken. Vlaardingen Een 31-jarige man uit Sambeek is gisteren aange houden op de Frederik Hen driklaan in Vlaardingen wegens het rijden in een onverzekerde auto. Ook het kenteken bleek ver vallen. De chauffeur beschikte bo vendien niet over een rijbewijs. Een tweede betrokkene werd aan gehouden omdat hij zich niet tij dig bij de politie had gemeld. Het betrof een asielzoeker met een Joegoslavisch paspoort. Schiedam By twee snelheids controles op de Burgemeester van Haarenlaan zijn gistermiddag en gisteravond 68 hardrijders op de bon geslingerd. Zij overtraden de maximumsnelheid van 50 kilome ter per uur. In totaai werden 879 I voei tuigen geeontroieeru.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1