17* Politiek moet dit jaar knopen doorhakken' Ranshuijsen even in Vïaardingen met een 'boodschappen lijstje* voor Tuzla flgenda VSB+BANK Handen af van de Broekpolder ïwirlconcours Huurders in Oost krijgen hun zin niet Kèy Kramer Brandweer moet schipper te hulp komen Vïaardingen kan bezuinigingen niet uitstellen Daar kom je verder mee. Rotterdams Dagblad Woensdag 1 februari 1996 Eigenlijk zouden wij in Vïaardingen ook een enquêtecommissie a ia Maarten van Traa moeten hebben. Als voorzitter stel ik Peter Roovers (PvdA) of John Ransbuysen (W200Ö) voor. Beiden lijken mij heel goed in staat om met dezelfde roofdierachtige vasthoudendheid hun tanden te zetten in getuigen, die zich hullen in vaag geleuter of om de hete brij heen draaien. Het onderwerp: een partycentrum in de Broekpolder. Want ik vind: ze moeten met hun handen afblijven van de Broekpolder. Die polder is mooi. zoals hij is. Qua flora en fauna stelt hij natuurlijk niets voor. De meest voorkomende boom, populier, groeit desnoods in gewa pend beton, Maar je kunt er heerlijk wandelen, fietsen en vooral in stilte mijmeren. Je breekt er godzijdank je benen niet over surfplas- sen en je ziet er hooguit een enkele overjarige jogger met modieus staartje en pitbull-smoking. Maar de recreatiemanagers van tegenwoordig gunnen ons geen rust meer. Overal schieten kioon-gebouwen van de Van der Valk wegres taurants als paddestoelen uit de grond. Daar schettert de mu2ak om je hoofd; daar lopen 16-jarige meisjes zich de benen uit het lijf om een schamele acht gulden per uur te verdienen, die ze zaterdagavond verspillen in de Caribbean Beach Club. en daar eet Jan Klant halve kip met appelmoes en gebakken aardappeltjes, En uiteraard doperw tjes. die eerder op een andere tafel stonden. Voor dat soort nep-recreatie verkwanselen onze gemeentebestuur ders hun principe dat de Broekpolder groen moet blijven. Als een Scrooge teilen ze alvast de dubbeltjes en kwartjes die het horecabe drijf voor ze gaat verdienen. De blauwvingers. En als dadelijk de riet kragen van de Vlaardingse Vaart zijn platgevaren door waterfietsen en kano's, en de polder bezaaid ligt met van mayonaise doordrenkte papieren puntzakken, huilen ze krokodilletranen over hun slecht ge manierde onderdanen. Dit vraagt om een enquêtecommissie! DICK VAN DER LUGT vïaardingen s3§tflniging Twirlteam Vïaardingen verzorgt zater dag een landelijk majorette- en twirlsolistencon- cóyys in sporthal De Westwijk. Op dit concours bren gen 110 deelneemsters vijftig shows in diverse cate gories solo. duo en kleine groepen. Beoordeeld wordt tegelijk we mag deelnemen aan de voorronde •voorde Nederlandse kampioenschappen. De woningbouwvereniging Hoek van Holland wil niet verder tegemoet komen aan de wensen van de huurders in de omgeving van het Jan Mayhof in Hoek van Holland-Oost In deze omgeving is met de vervanging van de riolering het peil van de rijweg en het trottoir /o'n vijftien centimeter gestegen. Hier door liggen de tuinen bij een aantal huizen veel lager dan de straat Do dienst Gemeentewerken is bereid zand en tuinaarde beschikbaar te stellen voor opho ging van de tuinen. De bewoners vinden dat de wo ningbouwvereniging of de gemeente ook de werk zaamheden in de tuinen moeten uitvoeren. Een aan tal bomen en planten moet worden herplant of ver wijderd. Omdat de woningbouwvereniging geen ver dere stappen wil ondernemen, heeft de huurdersver eniging Houdt Zicht de hulp ingeroepen van het ad- vocatencollectief Rotterdam. Advocaat Ton Rhijns- burger constateert dat het terrein bij de bouw in 1967 waarschijnlijk al te laag is opgeleverd. De Hoge Raad heeft eerder een uitspraak gedaan dat ophogen voor rekening van de verhuurder is. Ook in het 'Bewonersboekje' staat dat structurele verzakking voor rekening van de verhuurder komt. De advocaat vraagt de woningbouwvereniging haar standpunt te herzien en de kosten van de werkzaamheden voor haar rekening te nemen. Huurders die al kosten ge maakt hebben, zouden schadeloos gesteld moeten worden. Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Menno Haddeman Ben van Haren Daniëlle Hermans Jan Rozendaal Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vïaardingen Postbus 4008 3130 KA Vïaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Sander Son- nemans Telefoon 2340055 4004310 Mijn monci viel open van verbazing toen ik in het Rotterdams Dagblad van maandag 5 februari een artikel las met als kop 'Key Kramer kan eventueel naar Rozenburg'. In dit artikel staat dat in mijn toekomstvisie geen plaats meer is voor dit bedrijf in Maassluis. Deze uitspraken heb ik op deze wijze niet gedaan en ik betreur het artikel dan ook ten zeerste. Vooral omdat de manier waarop hier stemmingmakende suggesties worden gepresenteerd, onnodige onrust en verwarring kan zaaien bij het personeel van Key Ki amer. Het onderwerp kwam ter sprake in een gesprek met Jelle Gunneweg van het Rotterdams Dagblad overeen aantal actuele ontwikkelingen in Maassluis. Momenteel lopen er enkele onderzoeken in het kader van het ROM-Rijnmond-project met betrekking tot de herstructurering van het haven- en rivierfront. Een van de onderzoeken heeft betrekking op de mogelijkheden en onmogelijkheden van verplaatsing van het bedrijf Key,& Kramer. In het gesprek is zeer duidelijk gemaakt dat het op dit moment nog niet meer is dan een onderzoeksfase. Uiteraard heeft er wel overleg plaats gevonden met de directie van het betrokken bedrijf. De gemeente Maassluis heeft, als opdrachtgever van het onderzoek, als voorwaarde gesteld dat de continuïteit van het bedrijf en de werkgele- g$nKèid behouden moet blijven. Uitgangspunt is dat niet alleen de ge meente maar ook Key Kramer zelf voordeel heeft bij een mogelijke verplaatsing. Het bedrijf ligt immers op dit moment klem tussen woon wijken en heeft daardoor te maken met stringente milieu-eisen en een gebrek aan uitbreidingsmogelijkheden. Over de resultaten van het onderzoek is op dit moment nog niets be kend. Volgens de planning zou er binnen enkele maanden meer duide lijkheid moeten komen of een verplaatsing van het bedrijf al dan niet tot de mógelijkheden behoort. Als verplaatsing mogelijk blijkt te zijn, zal er gezocht worden naar een passende locatie binnen de regio Rijnmond. Dat Key Kramer naar Rozenburg zou moeten verhuizen is een com pleet voorbarige conclusie die voor rekening van de journaliste komt. De zinsnede in het artikel dat 'de wethouder daarover nog geen uitlatin gen 'wil doen' klopt als een bus, en wel om het doodeenvoudige feit dat de wethouder de onderzoeksresultaten nog helemaal niet kent en er dus ook nog geen uitspraken over kan doen. Jan Storm, wethouder ruimtelijke ordening in Maassluis Noot van de redactie: Het bewuste artikel is minder stellig van toon dan Jan Storm beweert. In de kop staat dat Key Kramer 'eventueel' naar Rozenburg kan en ver derop dat er 'eigenlijk' geen plaats meer is voor het bedrijf in de toe komstvisie van Storm. Ook valt te lezen dat hij 'geen idee' heeft waar Key Kramer naartoe verplaatst kan worden. We citeren: „Rozenburg misschien?" Het artikel gaf ons inziens daarmee duidelijk aan dat de wethouder nog volledig in het duister tast over mogelijke alternatieven bij verplaatsing, Ook is duidelijk gemeld dat de wethouder geen uitla tingen doet over de inhoud van de nog lopende onderzoeken. Wel gaf Storm een persoonlijke visie op hoe Maassluis er in de 2isle eeuw uil zou kunnen zien. Staand voor de plattegrond van de regio wees hij de overburen aan als eventuele uitwijkmogelijkheid voor Key Kramer. In voorzichtige bewoordingen is daarvan in het artikel melding ge maakt. rW/alp Het blijft Guus Klepke tegenzitten. Vorig jaar oktober ging zijn schip De Blauwe Kiel vrijwel in vlammen op, gisteren lag het bij na honderdjarige tjalkje haast op de bodem van de Buitenha ven. Op het moment dat de Schiedamse schipper in het voor onder bezig was, stroomde door een gat van zo'n acht centïmer het water met liters tegelijk het vaartuig binnen. „Waarschijn lijk heeft een ijsschots tegen de wand gestoten. Hij is door de ouderdom op sommige plekken zo dun, dat het gemakkelijk mis kan gaan." Klepke heeft het gat nog proberen te dichten met een soort ce ment, maar moest uiteindelijk toch de brandweer bellen voor assistentie. Om de instroom te stoppen, heeft de leider van de Rode Valken het gat volgens oud gebruik proberen te dichten met een grote lap spek. Maar helemaal tegenhouden kan hij het water daarmee niet, vandaar dat hij de komende tijd nog twee keer per dag met een emmertje zal moeten hozen. De Schiedamse schipper wordt er moedeloos van. „Ik was net klaar met het herstellen van de brandschade en dan nu dit. fk begin me langzaam af te vragen waarom ik mijn drie schepen niet gewoon verkoop. Ze kosten me handenvol geld en zorgen. En waarvoor doe je het eigenlijk? De jeugd zit er niet bepaald meer op te wachten, die gaat 's zomers naar de camping. In mei zouden er Fransen op bezoek komen, maar ik vrees dat ik hen moet afzeggen. Voorlopig kan ik door het ijs niet naar de helling om 'm te laten repareren." Foto Roei Dukstra Vïaardingen Dr. Mirza Kuslugic, de rechterhand van dc burge meester van Tuzla, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Vïaar dingen en Rotterdam. Aan de hand van John Ranshuijsen en Mar Aalders. door de beide ge meenten ingehuurd om het pro ject Dutch Cities for Tuzla op po ten te zetten, maakt Kuslugic de ze dagen een rondreis door Neder land om steden warm te maken voor het weder opbouwen van de stad in Bosnié-Kerzegowina. En, zo bleek gisteren aan het ein de van de middag in het stadhuis van Vïaardingen al, de rondreis heeft al het een-en-ander opgele verd. Zo heeft de Roteb toegezegd twee reserve-vuilniswagens en honderd containers beschikbaar te stellen aan Tuzla. Daarmee moet een begin worden gemaakt met het opruimen van de bergen huisvuil die nu overal in de stra ten liggen van de door de oorlog getroffen stad. „Als we dat met binnen twee, drie maanden hebben opgeruimd, voor de zomer dus, dan bestaat de kans dat er grote gezondheidspro blemen ontstaan," aldus Aalders. die -evenals Kuslugic- zeer in z'n sas is met de toezegging van de Rotterdamse reinigingsdienst. De 'Roteb van Tuzla' beschikte voor de oorlog ook over een goed functionerende vuilophaaldienst met 'containers op wielen'. Alleen zijn de wielen in oorlogstijd onder de containers vandaan gehaaid en voor andere doeleinden gebruikt door de bevolking. Het is één van de projecten die precies toi uiting brengt wat Dutch Cities for Tuzla wil doen: het oplossen van problemen die de inwoners het hardst treffen. Ranshuijsen: „Het IMF, de We reldbank. de Europese Unie en andere instanties hebben alle maal hele grote bedragen geld toegezegd. Maar het duurt heel iang voordat dit beschikbaar is. Dc 20.000 Amerikaanse militairen doen goed werk, maar het gaat dan bijvoorbeeld over het herstel len van wegen, bruggen en spoor lijnen. Wij willen dingen doen waar de mensen direkt wat van merken." Ranshuijsen, die wordt betaald door de gemeente Vïaardingen en over enkele dagen weer voor een maand teruggaat naar Bosnië, houdt zich vooral bezig met het opzetten van de opvang kinderen van vluchtelingen. Het iszijn doel om eind februari een gebouw te hebben ingericht waar een deel van de vijftienduizend vluchtelin genkinderen tot veertien jaar uit Tuzla en omgeving kunnen wor den verzorgd. Daarvoor zijn nog een heleboel spullen nodig: van luiers tot bedden en speelgoed tot stoelen. „Ik heb een boodschap penlijstje en die hoop ik deze da gen af te kunnen werken," aldus Ranshuijsen, die inmiddels een flat in Tuzla heeft betrokken. Behalve met gemeenten praat het gezelschap ook met bedrijfsleven (voor hulpverlening en samen werking met bedrijven in Tuzla), universiteiten (voor de uitwisse ling van kennis) en vandaag ook met minister Pronk (Ontwikke lingssamenwerking). Pronk wordt gevraagd om de helft van het budget (in totaal 1,3 miljoen gulden^ van Dutch Cities for Tuz la bescnutuaar te stelien. „£n dan gaan we daarna naar Van den Broek (Europese Commissie) voor de andere helft" aldus Aalders opgewekt. Door Ben van Haren VïaardingenDe Vlaardingse politiek zal dit jaar harde noten moeten kraken. Mr.ing. J. Brink man verwacht niet dat bezuinigingsbeslissingen over maatschappelijk gevoelige zaken uitge steld zullen worden tot aan het nieuwe verkiezingsjaar 1998. „De opzet is dat er nog dit jaar de finitieve keuzes worden gemaakt," zegt de gemeentesecretaris. Onder zijn leiding hebben de ge meenteambtenaren aangegeven hoe de door de gemeenteraad ver langde bezuiniging van 18 mil joen gulden in 1999 kan worden bereikt. De voorstellen behelzen het terugbrengen van het aantal ambtenaren, verdeeld over alle sectoren, van 765 tot 685, het af stoten van gemeentelijke gebou wen, het stroomlijnen van proce dures, het (tot 2,6 miljoen gulden) afschaffen van subsidies en som mige werkzaamheden. „Moeilijk maar mogelijk," noemt Brinkman de voorgestelde bezui niging van 1 miljoen gulden bij de bibliotheek. Hij en de andere le den van de projectgroep advise ren burgemeester en wethouders hiervoor de bibliotheken in de Westwijk, Holy en de Babberspol- der te sluiten. De centiale biblio theek aan de Waalstraat zou, op de begane grond, meer openbare functies moeten krijgen en in de wijken moeten in dienstencentra en scholen uitleningsmogelijkhe- den komen. Aanpassing van de werkmethode aan deze nieuwe opzet zou voor verdere besparing bij de bieb kunnen zorgen. De in terne werkgroep had overigens vastgesteld, dat de veronderstel de bezuiniging niet haalbaar is. Een ander gevoelig punt betreft een ruimere scheiding tussen De Harmonie en de Stadsgehoorzaal. Alleen nog maar podiumkunsten in de grote zaal, minder voorstel lingen en geen cultuureducatie meer. Een onderzoek loopt naar financieel gunstigere mogelijkhe den van theatercafé, filmzaal, Harmonie en een daarnaast vrij- liggend terreintje. Verzelfstandi ging van het gehele SGZ-complex wordt niet haalbaar geacht. De be oogde besparing is 350.000 gulden op een budget van 1,24 miljoen in 1995. De Vlaardingse politiek zal ant woord moeten geven op de vraag of het sluiten van leeszalen en bi bliotheken maatschappelijk ver antwoord is. En of de beoogde be zuiniging de versobering van de activiteiten van de Stadsgehoor zaal waard is. Een zeer heikel punt is ook hoe de voorbereiding en uitwerking van de ruimtelijke ordening georgani seerd moet worden. Het inge huurde organisatiebureau Ander son, Elffers en Fellx uit Utrecht heeft vorige maand aan Brink man laten weten dat ze haar op dracht door verschillende om standigheden niet volledig heeft kunnen uitvoeren. Om een afge rond voorstel te kunnen maken, is nader onderzoek nodig. Overi gens wekt AEF wel de indruk dat met het minder inschakelen van adviseurs en doelgerichter wer ken op het gebied van plannen voorbereiden en maken een half miljoen te besparen valt. Brinkman weigert om het organi satiebureau de volle schuld te ge ven van hel nog niet beschikbaar zijn van concrete bezuinigings voorstellen; „Het gaat om een complexe materie. Het maken van afspraken over ruimtelijk or deningsbeleid hangt met veel za ken samen. Voorheen werd veel vuldig gebruik gemaakt van de artikel 19-procedure. Dat is ris kanter dan werken met bestem mingsplannen. De gedachte is om bet aantal bestemmingsplannen terug te brengen van tachtig naar achttien. Dat kost veel man kracht. Hierbij komt dat de pro jectleider W. den Hartogh de ge meente heeft verlaten. Een inte rim-manager neemt zijn taak voorlopig waar. Projectontwikke laars, woningcorporaties en ande re belanghebbenden komen met voorstellen en ook de politiek heeft nieuwe wensen. Hoe kan je op soepele wijze een juiste aanpak structureren en toch snel hande len? Het is niet correct te veron derstellen, dat er sinds het O&O- proces geen verbetering heeft plaats gevonden. De afgelopen twee jaar hebben regelmatig ge wijzigde politieke keuzes de eer der met de ambtenarij gemaakte afspraken doorkruist." Overigens wijst Brinkman er op dat het bezuinigingsproces van nu wezenlijk afwijkt van de O&O- ronde, „Toen werd in eerste in stantie aan de vorming van de or ganisatie gewerkt. Nu starten we werkende weg aan noodzakelijk bevonden en politiek goedge keurde veranderingen. Dat kan omdat het management sinds O &0 mandaten heeft." Burgemeester en wethouders zul len volgende maand hun stand punt moeten bepalen over de ambtelijke adviezen. Bij de be spreking van de begroting 1997, in het najaar, moet de gemeente raad de knopen doorhakken. Woensdag? februari SCHIEDAM DC 4Molens. Soos-instuif, 19.00u. VLAARDINGEN Visserijmuseum. Museumcon cert, 20.15u. ROTTERDAM Luxor Theater. Carmen, 20.15u. Rotterdamse Schouwburg Gr.z. Tosca, 20.15u. KLz. Een doodnor male vrouw, 20.30u. Theater Zuid plein Gr.z. Montezuma's Revenge, 20.15u. Kl.z. Theater Maatwerk, 2Ö.30u. De Doelen Gr.z. Vanuit Stravinsky Stravinsky-De Mey, 20,15u. Nighttown. John Carter Cash, 21.00u. Nighttown/Base- ment. Ten Foot Pole, 21.00u. Ro- town. Giant Sand, 22.00u. ROTTERDAM Calypso 1: 'Kids' (16) ma.di.wo. 1.154-6.45*9.30. Calypso 2:'Seven' (16)ma.di.wo. 6.45-9,30.Calypso3: 'The Bridges of Madison County' (al) ma.di.wo. 1.15-4-6.45-9.30, Ci nerama 1: 'Dangerous Minds' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'Goldeneye' (12) dag. 1-3.45-6.30- 9.30. Cinerama* 3: The usual sus pects' (16) 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 4: 'Filmpje' (12) dag. 1,15-4- 6.45-9.30. Cinerama 5: 'Zusje' (12) dag. 4-6.45-9.30» do.vr. ook 1.15. Corso: 'The American President' (al) dag. 4-6.45-9.30, do.vr. ook 1.15. Lantaren 1: 'II Postino' (16) wo. 8. Venster 1:'Heavy'(16) wo.7.30-10.» Venster 2: 'Als de kraanvogels^ overvliegen' (16) zo.t/m wo. 7.30,"' wo.ook 2.30. 'Les silences du pa lais' 16) zo.9.30. 'Burnt by the sun' (16)ma.9.30.'Lamerica'(16)di.9.30. 'Once were warriors' (16) wo.9.30. Venster 3: 'Flirt1 (16) zo.t/m wo. 8- 10, wo.ook 2.30. Venster 4: 'Skin Deep'(16)wo. 8. 'When night is fal ling' (16) wo. 10. Lumière 1: 'Fair Game' (16) ma.di.wo. 6.45-9.30, di. wo.ook 1.154. Lumière 2: "Waiting to exhale' (al) ma.di.wo. 6.45-9.30, di.wo.ook 1.154. Lumière 3:'Babe' (al) ma.di.wo. 6.45-9.30, di.ook 1.15- 4. Lumière 4: 'Filmpje' (12)ma.di. wo.6.45, di.wo.ook 1.154. Lumière 4: 'Dolores Claiborne' (12) wo.9.15. Rex: 'Here comes the bride* (18) dag. vanaf 12. doorl. voorst. het vet? Op 9, 10 en 11 februari a.s. gebeurt er iets bijzonders in Schiedam. Zeg maar rustig iets unieks. Een heuse ijsbaan in het hartje van de stad, omlijst met vertier en gezelligheid. Hel is een feest voor de gehele bevolking van Schiedam, voor groot en klein. De VSB Bank is er ook voor kleine en grote zaken, voor iedereen dus. Want» vriezen of niet, elfstedentocht of niet, de VSB Bank 2orgt ervoor dat er volop geschaatst kan worden in Schiedam. De VSB Ijsbaan is geopend op vrijdag van 14.00 uur tot 22.00 uur, op zaterdag van 10.00 uur tot 22.00 uur en op zondag van 14.00 tot 18,00 uur. Vergeet de schaatsen dus niet!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3