a 15 Straten blank na leidingbreuken 11 Vervoer op maat Pleidooi voor time-out in proces regiovorming Kater na niet doorgaan stadsprovincie Rotterdams Dagblad METARGUSZIE JE NOG 'NS WAT VAN DE WIRED - OPTIEK ARGUS; SCHIEDAM, VLAARDINGEN/MAASSLUIS. Radiopiraat spookte door ether Honderden woningen uren zonder water in Vlaardingen-Holy Eigenaar wil plan voor Pelmolen doorzetten 'Afketsen stadsprovincie slecht voor onze bevolking' a\e ROTTERDAMMERS uw stem heeft de stad gered GEFELICITEERD! Laffe overval op invalide man Stoptrein vertraagd Snelheids controle Kinders spreken overtreders aan Achtervolging Extra deelraad Waterweg Woensdag 14 februari 1996 Hoek van Holland 'Goeie- avond en welkom bij Mayhem op 103.7 FM.' Elke avond weer werden de vaste luisteraars van de radio in Hoek van Hol land lastig gevallen door een radiopiraat. De plaatjes die de illegale dj draaide, verstoorden de uitzendingen van bijna elke radiozender op de FM-band. Aan de radioprogramma's viel soms geen touw meer vast te knopen. Afgelopen zaterdagavond maakte de Rijksdienst voor Radiocommunicatie (voorheen Radio Controle Dienst) een einde aan de 'zenderpesterij- en'. „Met een huiszoekkings- bevel stonden ze plotseling voor mijn neus," vertelt de 16- jarige Hoekse piraat, Mare Hofmeester gelaten. „Ik had eigenlijk een vriend verwacht toen er werd aangebeld. Ik heb niet moeilijk gedaan en de mannen gewoon binnen gela ten." De zender werd volgens Her man Uyl van de Rijksdienst voor Radiocommunicatie (RRC) uit de lucht gehaald omdat hij storing veroorzaakte op de gehele FM-band. Uyl: „We hebben klachten ontvan gen van verschillende mensen. Onze opsporingsambtenaren zijn toen met de radio-auto, uitgerust met peilapparatuur, op zoek gegaan naar de plaats van de zender." Het vinden van de zender was volgens Uyl niet echt moeilijk. Het signaal was behoorlijk sterk. Omdat de filters niet sterk genoeg waren, stoorde Mayhem andere frequenties. Uyl: „Het gevaar van dit soort piraterij is dat bijvoorbeeld portofoons van de politie of piepers van een ziekenhuis kunnen worden gestoord. Ook vliegverkeer kan last hebben van de illegale zenders." Piraat Hofmeester heeft er al lemaal niet zo over nagedacht „Ik vond het gewoon leuk, een beetje plaatjes draaien. De zen der had ik ergens gekocht. Nu ze mijn spullen in beslag heb ben genomen, zal het voorlopig wel niet meer gebeuren." De zendertreiteraar kan bin nenkort een acceptgiro van de RRC verwachten. „Illegaal uit zenden is strafbaar. Het is zelfs als misdrijf in de wet opgeno men," vertelt Uyl. „Meestal krijgt een piraat die voor de eerste keer wordt gepakt een boete van vijfhonderd gul den." Vlaardingen Twee breuken in het waterleidingnet hebben vanmorgen vroeg in de Vlaardingse wijk Holy-Noord gezorgd voor ernstige wateroverlast. Belangrijke wijkverbindingswe- gen liepen onder water en moesten worden afgezet. Honder den woningen hebben enkele uren zonder water gezeten. De eerste leidingbreuk. aan de Amsterdamlaan, werd omstreeks half vier ontdekt door een bewo ner. die de politie waarschuwde dat de laan volledig blank stond Na het dichtdraaien van de afslui ters van enkele hoofdleidingen werd de toevoer van het water ge stopt. Kort daarna sloeg op acht honderd meter afstand een lei ding lek in de Utrechtlaan, waar ook de straat overstroomde. Volgens een woordvoerder van het energiebedrijf Eneco zijn de leidingbreuken te wijten aan de vorst. „Onder invloed van de vorst gaat de grond werken. Daardoor komen leidingen onder druk te staan. Na afsluiting van een deel van het net wordt dat risico groter door het oplopen van de druk m de nabijgelegen leidingen." Bij Eneco zijn wel flink wat klach ten binnengekomen, maar gezien het grote aantal aansluitingen lijkt de overlast meegevallen. „Om acht uur had iedereen weer water." aldus de Eneco-woord- voerder. Vanmorgen om negen uur waren alle straten weer vrij voor verkeer In het plantsoen naast het gym nastieklokaal bij de openbare ba sisschool De Boemerang aan de Lissabonweg staat een pomp te draaien in een gat van enkele vierkante meters Daar is volgens Door twee breuken m het waterlei dingnet zijn vanmorgen vroeg de Am sterdam- en Utrechtlaanm Holy-Noord overstroomd. Foto Roel Dijkstra Eneco het eerste gat geslagen. De school wordt door een noodlei- ding voorzien van water Aan de Utrechtlaan. nabij de Fneslandlaan. hangen drie meter trottoirband los boven een gat van ruim een meter breed en diep Een plantsoen werker van de ge meente Vlaardingen, die het randgroen er omheen bijharkt, vertelt bijna het gat in gereden te zijn. „Ik kwam op de fiets aanrij den en zag die put in het water pas op het laatste moment." Het verkeer op beide wijkonstlui- tingswegen wordt ter hoogte van de gaten over de andere rijbaan geleid. Personeel van Eneco, weg werkers en veegauto's zijn druk in de weer rond beide gaten. Twee brandweerwagens moesten dinsdagmiddag uitrukken om een man uit zijn woning op de hoek Hoflaan/Schiedamseweg in Vlaardingen te halen. De man, een herniapatiënt, werd met een ladderwagen vanaf het balkon van zijn woning naar beneden ge bracht om naar het ziekenhuis te worden vervoerd. „We doen dit zo'n drie a vier keer per jaar," vertelt een brandweerman. „Het kan voor een patiënt soms beter zijn om hem horizontaal te vervoeren. In dat soort gevallen werken we samen met de GGD." Foto Roel Dijkstra Vlaardingen Eigenaar C. Bokx., is vastbesloten het plan voor wo ningbouw in de Vlaardingse Pel molen door te zetten. „Ik heb nog geen idee hoe groot de scha de is aan het pand na de brand van maandagnacht. Maar geluk kig heeft het vuur zich beperkt tot het middendeel. Het zou dan ook een grote verspilling van energie zijn als we nu, na 2,5 jaar plannenmakerij, het project plotseling afblazen." Maandagavond rond half twaalf sloeg de vlam in het al jaren leegstaande fabriekspand aan de Westhavenkade. De brand' begon bovenin en heeft zich daarna in razendsnel tempo naar beneden verspreid. De vlammenzee verwoestte het zes verdiepingen tellende midden deel vanaf de tweede etage tot aan de nok. De eigenaar van het uit 1873 stammende pand, de Rokxgroep uit Schiedam (voorheen SSN), begrijpt niet hoe het vuur heeft kunnen ontstaan. „De slopers hadden alles goed afgesloten toen ze vertrokken, dus daar ligt het voor mijn gevoel niet aan. Na de brand van afgelopen nacht in molen De Walvisch hou ik wel een onbestemd gevoel over aan de hele situatie." Bokx wil in het voormalige fa briekspand 36 driekamer-appar tementen bouwen. Bedoeling was ze begin volgend jaar over te dragen aan de Woningstichting Samenwerking Vlaardingen. Of dat lukt, is niet zeker. Samen1 werking wil de appartementen verhuren tegen 768 gulden per maand. „Ik ga er vanuit dat in de huurprijs niet de kosten van de schade verrekend worden. Dat zal de verzekering moeten dek ken. Ik heb het idee dat we goed verzekerd zijn, maar je weet nooit of je er helemaal goed uit komt," aldus de projectontwik kelaar. Bokx schat de schade ruwweg op een half miljoen gulden. Het gehele renovatieproject be draagt 5,3 miljoen gulden. De politie heeft gisteren maatrege len getroffen om de veiligheid te waarborgen. Wankele muren zijn omgetrokken of gestut, de Westhavenkade is afgesloten in verband met instortingsgevaar en voor de Buitenhaven geldt een vaarverbod. Zodra de tech nische recherche haar onder zoek heeft voltooid, treedt de constructeur in overleg met de gemeente om oplossingen te be denken voor de geleden schade. Net als de eigenaar wil ook het stadsbestuur dat het plan hoe dan ook doorgaat A. J. van Bommel van de Histo risch Vereniging houdt even eens een pleidooi daarvoor: „Met de zes verdiepingen was het destijds één van de grootste gebouwen van de stad en een be langrijk voorbeeld van de over gang van een visserij- naar in dustriestad. Het is historisch dus een waardevol pand. Mede gezien het lange traject dat reeds doorlopen is, zou het een groot verlies zijn als hex uitein delijk toch plat moet." Vlaardingen De krater die is ge slagen ip de bestuurlijke verhou dingen in de regio moet snel wor den opgevuld. Dat menen be stuurders in het Waterweggebied als het reactie op het schrappen van het plan voor de stadsprovin cie, Maar tegelijkertijd waarschu wen de bestuurders voor te snelle stappen. „Ik denk dat het verstandig is als we een time out nemen," zegt de Schiedamse burgemeester R. Scheeres. „Maar het is absoluut noodzakelijk dat er alternatieven worden verzonnen. Veel zaken moeten in regionaal verband wor den geregeld. Er moeten con structies worden opgetuigd voor het vervoersbeleid, de volkshuis vesting in het Vinexbeleid en de metrobouw." De Vlaardingse wethouder H. Roijers kan nog niet veel zeggen op de vraag 'hoe het verder moet* met de coördinatie van het be stuur in de regio. Hij wil de conse quenties eerst met de gemeente raad bespreken. Ook kan hjj nog niet overzien wat de financiële consequenties eventueel zijn voor de gemeente. Bij de bezuinigingsoperatie van achttien miljoen gulden die in 'Vlaardingen moet worden doorge voerd weid onder meer rekening gehouden met het overstappen van enkele tientallen ambtenaren (van onder meer de Dienst Milieu) naar de nieuwe provincie. Ook het Visserijmuseum zou in provincia le handen komen. Roijers denkt niet dat de Vmex-bjjdrage -een steunpilaar onder het welslagen van de bebouwing van het Bui zengat - in gevaar komt. Hoop Het Schiedamse lid van het dage lijks bestuur van de regioraad M. Houtkamp weigert ondanks zijn teleurstelling de hoop op een vi taal regiobestuur op te geven. „Het is zaak dat we eerst de won den likken. Daarna komt er wat mij betreft een nieuw initiatief in de regio om andere plannen voor een regiobestuur te ontwikkelen. Misschien kan een aantal frisse, nieuwe mensen ernaar kijken. De regioraad geeft inmiddels al 5 a 600 miljoen gulden per jaar uit. Het grootste probleem is dat er nu zo ontzettend veel geld door een ondemocratisch lichaam wordt verdeeld. Als de regioraad ver dwijnt, gaat de provincie Zuid- Holland de zaak weer regelen. En die heeft juist als handicap dat ze ver van de gemeenten en de wer kelijkheid van het gebied af staat." De Maassluise wethouder J. Storm diende verleden jaar in de regioraad een motie in om dit or gaan op te heffen als de regering de opdeling van de gemeente Rot terdam in elf stukken en de vorming van de stadsprovincie zou afblazen. „Die motie is aange nomen en krijgt nu een belangrij ke functie," meent Storm. „We moeten ons afvragen wat nu nog de meerwaarde is van de re gioraad. Tot dusver kon ik in Maassluis verdedigen dat het re gionaal bestuur een meerwaarde had voor de regio en de gemeente. Dat kan nu niet meer. Er is slechts chaos overgebleven. Mijn loyali teit gaat uit naar de gemeente Maassluis." Storm vindt dat er een snelle her bezinning dient te komen op de bestuurlijke verhoudingen m het Rijnmondgebied. Hij is het met de Schiedamse burgemeester Scheeres eens dat er constructies moeten worden bedacht om za ken als het ROM-project en het Vinex-beleid te kunnen blijven coördineren. „Zaken kunnen het best door de wethouders van de verschillende gemeenten met ean vergelijkbare portefeuille worden geregeld," meent Storm, die de dreiging van een versnipperd be leid wil voorkomen. „Er kan denk ik het best een heel klein dage lijks regiobestuur overblijven. Die moet 2org dragen voor de co ördinatie van de verschillende be leidsterreinen." De Schiedamse burgemeester Scheeres vindt dat Den Haag het voortouw moet nemen bij het ont wikkelen van een alternatief. Het werken met gemeenschappelijke regelingen kan wat hem betreft slechts tijdelijk soelaas bieden. „Het nadeel van gemeenschappe lijke regelingen is dat het alieen werkt als je het eens bent," analy seert hij. „Een direct gekozen, de mocratisch bestuur voor de regio heeft als voordeel dat er veel snel ler knopen kunnen worden door gehakt. Ben je het niet eens, dan beslist de meerderheid." Vlaardingen Een kater, dat heb ben de gemeentebesturen in de regio overgehouden aan de jaren lange discussie over de stadspro vincie, nadat het kabinet gisteren het wetsvoorstel heeft ingetrok ken. Hoewel het er na vorige week al naar uit zag dat de stadsprovincie niet door zou gaan, zei loco-burge meester H. C. J. Roijers van Vlaar dingen 'zwaar teleurgesteld' te zijn. „Je hoopt altijd nog dat bij besluitvorming allerlei rationele zaken de overhand hebben." M. Houtkamp, die namens de ge meente Schiedam in het dagelijks bestuur van de regioraad zit, is het roerend met Roijers eens. „De regering en het parlement heb ben er een chaos van gemaakt. Den Haag is verantwoordelijk voor het binnenlands bestuur, maar ze zijn helaas niet in staat gebleken iets op te bouwen." Houtkamp beseft dat minister Dijkstal en staatsecretaris Van de Vondervoort in een lastig parket waren geraakt donr de verdeeld heid in de Rotterdamse regio. De buurgemeenten van Rotterdam wilden slechts een stadsprovincie onder de voorwaarde dat de macht van Rotterdam door een opdeling van die stad zou worden gebroken. Rotterdam wilde daar na het ver leden jaar gehouden referendum niet meer aan. De lobby was suc cesvol, getuige het gistermiddag in de Tweede Kamer aangenomen amendement, dat zich uitspreekt tegen de opdeling van Rotterdam „Het had van.staatmanschap ge tuigt als de regering toch een be slissing had genomen,*' zegt Houtkamp, die het intrekken van het wetsontwerp over de stadspro vincie een zwaktebod vindt. Deelraadsvoorzitter W. Doom van Hoek van Holland had wel aan zien komen dat het mis zou gaan „Maar beter geen besluit dan een slecht besluit," is haar mening. „Geen stadsprovincie zonder een ongedeelde stad Rotterdam. Want dat, een sterk Rotterdam, zou een onwerkbare situatie opleveren. Op dit moment is het wijs van de staatssecretaris om het wetsvoor stel in te trekken. Maar het blijft natuurlijk zonde voor alle tijd en energie die er is in gestoken." Dat vindt ook de Vlaardingse loco burgemeester Roijers. En de schuld daarvoor legt hij in Rotter dam „Ik vind dat zoals het is gelo pen, by na bestuurlijk onbehoor lijk is. Het is net zoiets als je een spel gaat spelen en dan worden halverwege de regels veranderd. Dan kan je niet meer tot een goed einde komen. Wij hebben ons con sistent opgesteld, volgens de wetsontwerpen die er lagen: een sterke stadsprovincie met een op gedeeld Rotterdam." STADSPARTij ROTTERDAM Vlaardingen Critikasters heb ben de jarenlange besprekingen over de vorming van een stads provincie weieens gekenschetst als een bezigheidstherapie voor bestuurders, maar volgens politi ci is er meer aan de hand. Dat het regionaal bestuur is afgeblazen! heeft volgens regionale bestuur ders wel degelijk effect op de burgers in het Waterweggebied. „Dit was geen grapje van be stuurders onderling," zegt de Vlaardingse wethouder Royers. „De bestuurlijke vernieuwing was een bittere noodzaak om de problemen in de regio het hoofd te kunnen bieden," zegt de WD'er. „Bovendien zou het voor de burger op termijn goedkoper worden." Ook M. Houtkamp, namens de gemeente Schiedam 'lid van de regioraad, vindt het voor de bur ger spijtig dat de stadsprovincie er niet komt: „Het intrekken van het plan is voor de Schiedam mers een slechte zaak. Er glijden een paar kansen weg, ook voor de werkgelegenheid, In Schiedam spelen zaken als de aanleg van de metro, de ontwikkeling van be drijfsterreinen en de herstructu rering van de havengebieden. In een stadsregio had dat alles ma nifester vorm kunnen krijgen." De S cl'ii cd ara ae buigenicèstci R. Scheeres meent echter dat schrappen van de plannen hoog uit in indirecte zin de burger raakt, „Het proces verkeerde na tuurlijk nog in de bestuurlijke fa se, Op de korte termijn merkt de burger er niet zoveel van. Het is moeilijk om de kwaliteiten van twee soorten bestuur te onder scheiden, want het ene komt er wel en het andere niet. Maar het is duidelijk dat dit heel slecht is voor de regio." In Hoek van Holland is het effect van de kabinetsbeslissing voor de burgers nog zichtbaarder. Want de deelgemeente van Rot terdam was in de nieuwe opzet Vuoi het legionale bestuur e«n zelfstandige positie toebedacht. In plaats van met een burge meester zullen de Hoekers het ook in de toekomst met een deel raadsvoorzitter aan het hoofd van de gemeensrhap moeten doen. W. Doom, die deze functie op dit moment bekleed: „Met de plan nen voor de stadsprovincie is ook een zelfstandig Hoek van Hol land van de baan. Dat verhaal kan voorlopig ook de kast in. We zullen ons de komende weken beraden hoe we als deelgemeen te meer bevoegdheden binnen kunnen halen. Op die manier moeten wij proberen om de be volking beter van dienst te kun nen zijn." Vlaardingen Op de Lepelaarsin gel in Vlaardingen is gisteren een 47-jarige invalide man beroofd. Even na de middag reed de man in zijn rolstoel over het trottoir van de Lepelaarsingel in de rich ting Van Linden van den He- vellsingel toen hij door vier jon gens van ongeveer 16 jaar werd aangesproken. De jongens, gekleed in zwarte jacks, liepen de man tegemoet en vroegen hem om een vuurtje. Toen de invalide man hun dit aan bood, kreeg hij een klap op zijn achterhoofd en gingen de jongens er met zijn portemonnee vandoor. Het viertal verdween uftie rich ting van de Van Hogendorplaan. De politie is op zoek naar getui gen en hoopt dat mensen die iets gezien hebben contact opnemen met de recherche (telefoonnum mer 0104342355, toestel 306). VlaardingenDe stoptrein tussen Rotterdam en Hoek van Holland heeft vanochtend ernstige vertra ging opgelopen doordat de boven leiding bij station Vlaarcüngen- Centrum was gebroken. Door de breuk konden de treinen maar van één spoor gebruik maken en liep de dienstregeling grote ver traging op. Het traject tussen Rotterdam en Hoek van Holland is tweesporig. Dat betekent dat treinen uit beide richtingen op elkaar moesten wachten. De NS besloten de dienstregelingen aan te passen, waardoor er een tijdlang maar twee treinen in plaats van vier, van en naar Rotterdam reden. De stremming was rond 11.00 uur verholpen. Vlaardingen De politie van het district Waterweg heeft dinsdag op verschillende plaatsen snel heidscontroles gehouden. In to taal werden 706 voertuigen gecon troleerd op de Parallelweg, A Jop- laan, Marathonweg, Dr. W. Beckmansingel en de Deltaweg. Drieënveertig bestuurders reden te hard. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 90 kilometer per uur. Deze automobilist reed op de Deltaweg. Alle overtreders zijn bekeurd. Vlaardingen Leerlingen van de school 't Ambacht in Vlaardingen hebben dinsdagochtend op de kruising Kethelweg en Burge meester Verkadesingel/A. Knot tenbeltsingel, samen met de poli tie, een actie gehouden tegen au tomobilisten die in de fout gin gen. Bij de voetgangersoversteek plaats werden bestuurders die aan overstekende leerlingen geen voorrang verleenden aan de kant gezet. Vervolgens stapten de kinderen naar de bestuurder toe en spra ken die aan op het rijgedrag. In to taal kregen negentien personen een waarschuwing. Vlaardingen/Maassluis Een 24- jarige dronken bestuurder uit Maasland is dinsdagnacht na een achtervolging aangehouden. De verdachte negeerde in eerste in stantie een stopteken die agenten hem op de Laan 4045 in Maas sluis gaven. Vervolgens reed de man met hoge snelheid weg. Tij dens de achtervolging die werd ingezet, werden snelheden be reikt van boven de 100 kilometer per uur. Bovendien doofde de Maaslander onderweg zijn lichten om zo politie af te schudden. Op de Hofsingel in Vlaardingen werd de man aangehouden. Hoek van Holland De Hoekse deelgemeenteraad komt morgen avond bijeen in een extra verga dering, Tussen half acht en acht uur wordt gesproken over de na- tuuraanwijzing van de Kapittel- duinen. Het dagelijks bestuur van Hoek van Holland had op een aantal punten bezwaar gemaakt tegen de aanwijzing tot natuurmonu ment. ..a.*i--g- ...-y-fr

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1