13 Veel monumenten zijn niet uitgerust met brandmelders Besluit over rouwcentrum uitgesteld Handeltje m 'bejaarde' legertrucks Rotterdams Dagblad Duyvestein eens met strijdbare huurders Deelraad wil geen beperking recreatie m m .\*e 'Het geld is er simpelweg vaak niet' Restauratie D opgenomen in markante hoe] Stankoverlast - Vlijt bouwplan v Hoogstraat 0 Automobielbedrijfvan Dijk Dochters b.v. schuttevaerweg i 16 officieel mercebes honda deaier biedt aan: ±500 Airrovs (nw, occ, bv, merken) tei., 010 - 4460446 ;(y) Waterweg Vrijdag 16 februari 1996 Door Mettno Haddeman Vlaardingen/Schiedam Een verwoestende brand in het Ne derlands Gedistilleerd Museum in Schiedam kon onlangs op het nippertje worden voorkomen. Dankzij het geïnstalleerde automatische brandmeldsysteem. Brandmelders zorgen voor snel alarm en kunnen zo een hoop schade voorkomen. Foto Roel Dijkstra Door Jelle Gunneweg Maassluis De komst van een rouwcentrum in de Oranjewijk in Maassluis is opnieuw uitge steld. De raadscommissie voor stads- en milieubeheer wil de plannen voor het uitvaartcen trum in het Prinses Julia- naplantsoen en voor bedrijven op het NS-terrein nogmaals be studeren. Een definitief besluit over het bestemmingsplan Oranjewijk wordt waarschijnlijk pas genomen tijdens de ge meenteraadsvergadering op 2? februari. Dat is deze week besloten tij dens de commissievergadering. Voorafgaand aan de vergadering bleek dat tientallen omwonen den fel gekant zijn tegen de komst van het rouwcentrum in het Prinses Julianaplantsoen. Zij vrezen dat door het complex het kleinschalige karakter van de wijk geweld wordt aange daan, de parkeerdruk toeneemt en elf van de veertien bomen moeten verdwijnen. Andere be zwaren zijn de versnippering en vermindering van het toch al schaarse speel- en wandelgebied in de omgeving en het verlies van de volière en. een vaste plek voor festiviteiten. Het ambtelijk advies aan de raadscommissie was deze be zwaren ongegrond te verklaren. Maar staande de vergadering bracht één van de insprekers een alternatief voorstel in, om het uitvaartcentrum te verplaat sen naar een strook groen tus sen de Prinses Julianalaan en de Willem de Zwjjgerstraat. Dit plan is volgens de indiener, de heer R, P. Sorgedrager, minder belastend voor de wijk en gaat zorgvuldiger om met de belan gen van de omwonenden. Nadeel hiervan is dat in-dit* ge bied riooüeidingen Iopen^ waar van de verplaatsing zeern#ost- baar en ingewikkeld is, bracht wethouder J. Storm direct in. Toch was dit voor hem geen re den het alternatief op voorhand af te wijzen, mede op aandrin gen van verschillende partijen. De meeste fracties stelden dat er hoe dan ook een rouwcentrum moet komen, omdat een stad met 33.000 inwoners behoefte heeft aan een neutraal uitvaart centrum e:< omdat de onder neemster al jaren bezig is om haar plan te realiseren. Moeite hadden ze wel met de door de gemeente voorgestelde locatie. Vooral de oppositiepar tijen waren hier stellig tegen. SGP/RPF/GPV-vertegenwoordi- ger J. van der Kolk bracht zelfs een eigen alternatief in, waarbij het rouwcentrum rond het dienstgebouw komt te liggen. De CDA-fractie was verdeeld ge raakt door de discussie. „Nuch tere argumenten en emoties lo pen door elkaar heen, naast commerciële belangen en die van bewoners. De onmacht van de gemeente uit zich in de ver deeldheid van de fractie," sprak A. Keizerwaard. NS-terrein Ook tegen de nieuwe bestem- "ming voor het NS-terrein, waar voorheen Van Gend Loos heeft gestaan, was bezwaar ge maakt Aannemingsbedrijf A. Wamaar bv had op dit terrein een nieuw pand willen bouwen, maar dat plan ziet de gemeente niet zitten. Het stadsbestuur wil nieuwe bedrijven liever concen treren op één van de twee Maas- sluise bedrijfsterreinen. Ook passen de activiteiten van de aannemer volgens de gemeente niet in de bestemming 'spoor- wegdoeleinden'. Op verzoek van enkele partyen wordt nu bekeken of de bestem ming spoorwegdoeleinden uit het bestemmingsplan kan wor den gelicht. Dit stelt de gemeen te in staat om een nieuwe be stemming voor het gebied te for muleren, waarna eventueel kleinschalige bedrijfsruimte toch mogelijk is. Ook zou dan bekeken kunnen worden of dit gebied' kan worden onderge bracht bijhridere bestemmings plannen. De gemeenteraad streeft er naar op 27 februari een definitief besluit te nemen over het bestemmingsplan. Mocht dit niet lukken dan wordt in maart een extra commissievergade ring ingelast, om in elk geval vóór 30 maart een uitspraak te kunnen doen. Deze week gingen molen De Wal- visch in Schiedam en de Pelmo len - één van de oudste (1873) in dustriële panden- in Vlaardin- gen in vlammen op. Net als veel andere monumentale gebouwen in de beide gemeenten waren de twee 'molens' slecht beveiligd te gen brand. Uit onderzoek van het Rotterdams Dagblad blijkt dat veel eigenaren het installeren van een brandbeveiligingssysteem te duur vinden. Gisteren zei brandweercomman dant A. van Leeuwen tegen deze krant dat het uitbranden van mo len De Walviseh in Schiedam voorkomen had kunnen worden Door Carel van der Velden Schiedam Het zou gaan over bewonersparticipatie, gistermid dag tijdens een confrontatie tus sen PvdA-kamerlïd en volkshuis vestingspecialist A. Duyvestein en Sehiedamse huurders van een woning van Woningbouwvereni ging Schiedam (WbS). Bij de dis cussie die in Zaal Beatrix werd gehouden ter ere van de opleve ring van de vijfduizendste wo ning van de corporatie werd er echter al rap gesproken over huurverhogingen. Aan deze grootste kwelling van bewoners moet de politiek maar snel iets doen, meenden velen in de zaal. Onlangs vochten bewonersver enigingen en de WbS een stevig robbertje uit over de invloed, die de huurders in de nieuwverzon- nen organisatiestructuur nog zouden hebben. De WbS wilde in het vervolg alle macht gunnen aan de Algemene Vergadering en een Raad van Toezicht Eenvoudige huurders zouden in die constructie weinig of niets meer te vertellen hebben, vrees den actievoerende Schiedam- als er in de molen brandmelders aanwezig waren geweest. „We dringen er ook op aan rook- en warmtemelders te laten instal leren," vertelt A. J. Assié van de Sehiedamse brandweer. „Het kost echter zo veel geld dat veel particuliere eigenaren er van af zien." Maar ook in veel panden die beide gemeenten in beheer hebben, is het bar gesteld met de brandvei ligheid. De Korenbeurs, het stad huis en het kantongerecht in Schiedam zijn voorbeelden van monumentale panden die niet zijn uitgerust met brandmelders. In Vlaardingen moeten onder mers. Zij kregen het uiteindelijk voor elkaar dat de WbS akkoord ging met het instrument van een referendum, dat de WbS onder alle leden moet houden op het moment dat er een voorstel ligt om de organisatie minder demo cratisch te maken. Invloed „Ik kan u feliciteren met de vorm waarin jullie werken," opende Duyvestein de discussie. „Steeds meer woningbouwverenigingen worden corporaties, waardoor de invloed van huurders snel terug loopt. De sociale yerhuurders flir ten steeds meer met de commer cie. Met de vroeger gelijkwaardi ge verhouding tussen huurders en verhuurders is het de laatste jaren helaas flink misgegaan. Verhuurders hebben een hele grote vrijheid gekregen. De huurverhogingen zyn fors. Huurders en wethouders hebben weinig meer te vertellen." Duyvestein kon rekenen op in stemmend geknik, maar ook op kritiek. Want 'zijn PvdA zit van af 1990 in de regering, en is zo doende voor een belangrijk deel meer het Hollandiagebouw en - ook - het stadhuis het zonder be veiliging stellen. Wanneer een pand wordt onder worpen aan een verbouwing of een restauratie wordt vaak een brandinstallatie aangebracht. Zo is in het Nederlands Gedistilleerd Museum in Schiedam tijdens de verbouwing een rookmeldsys- teem aangebracht. „Een paar we ken nadat de installatie was aan gesloten, brak er brand uit m het museum," vertelt Assié. „We wa ren er, doordat de detectoren de melding gaven, heel snel by. We hebben de brand in de kiem kun nen smoren. Betere reclame voor de melders is er toch niet." Volgens Assié is het niet aan schaffen van brandmelders door de gemeente een geldkwestie. „Zo'n installatie kost toch gauw dertigduizend gulden. En dat geld is er simpelweg vaak niet." De particuliere eigenaren van de oude gebouwen zitten met het zelfde probleem. De meningen van de eigenaren (mede) verantwoordelijk voor de in 1989 ingezette verzakelijking in de volkshuisvesting. Die pri vatiseringsgolf heeft mede tot gevolg gehad dat één miljoen huishoudens tegenwoordig zes tig procent van hun inkomen kwijt zyn aan woonlasten. Ze houden krap zeshonderd gulden per maand over om van te leven, gaf Duyvestein toe. „Ik schaam me tegenwoordig over Nederland," vertelde A. de Wolf, die als bestuurslid van de Bewonersvereniging Schiedam- Oost vaak het spreekuur bemant. „Ik heb tegenwoordig vaak hui lende ouwetjes over de vloer. Die willen naar een nieuwbouwwo ning, maar kunnen dat van hun AOW-tje niet betalen. Dat is een gotspe. Met hun klote-inkoment- je zijn ze aangewezen op een rot- woning. Als mijn kleinkinderen over twintig jaar horen dat ik een huis huur, zullen ze zeggen dat opa schathemeltje rijk is. Anders kun je niet meer in een huurhuis wonen." „Ik ben de laatste om te 2eggen dat de PvdA het de afgelopen ja ren zo goed heeft gedaan met de verschillen niet veel van elkaar. 'Wanneer de gemeente wil dat de panden beter worden beveiligd, mogen ze dat zelf betalen; is hun devies. Molenaar Boekestein van de Aeo lus in Vlaardingen is na de brand in De Walviseh echter wel bereid een duit in het zakje te doen ..Ik ben toch behoorlijk geschrokken. We zouden graag wat aan beveili ging doen, maar het kost zoveel geld en dat is er met Daarom wil ik samen met de gemeente de mo gelijkheden bekijken." Als er hier brand uitbreekt, is het erg jammer," zegt Stigter van het historische pand De Zeeman aan de Hoogstraat in Vlaardingen. „We gaan dan de boel gewoon weer op bouwen." Stigter is niet van plan om zonder hulp van de gemeente een dure installatie te laten aanleggen. „We kunnen de eigenaren niets verplichten," vertelt C.A. Ver meer van de Vlaardingse brand weer. „Ook de gemeente kan niets doen. Ze hebben trouwens volkshuisvesting," trok Duyve stein het boetekleed aan. Hij ver telde dat hij aan verschillende initiatiefvoorstellen werkt die pogen de situatie te verbeteren. Met één voorstel wil de parle mentariër de bewonersinvloed bij corporaties wettelijk veranke ren. „Zelfs bij defensie en de po litie is er medezeggenschap. Dat moet in de volkshuisvesting na tuurlijk ook." Verder wil de PvdA'er driehon derd miljoen gulden extra uit trekken aan huursubsidies. Ook wil Duyvestein dat de corporaties hun enorme reserves (28 miljard gulden in totaal) inzetten om goedkopere nieuwbouw mogelijk te maken. „We moeten collectief werken aan aantrekkelijk wo nen. Als dat niet meer de drijf veer is, kunnen we de corporaties net zo goed opheffen," zei Duyve stein. die geen beloften kon doen. Andere partijen m het par lement zijn gekant tegen zijn voorstellen. Het kamerlid reisde na de discussie direct door naar Vlaardingen. Daar hield hij een lezing vnor de plaatselijke PvdA- afdeling. ook zelf niet alle panden bevei ligd." A. J. van Bommel van de Histori sche Vereniging in Vlaardingen is soms verbaasd over de lakse hou ding van de gemeente op het ge bied van brandbeveiliging. „De huisjes onderaan de Maassluisse- dyk zijn oud en behoorlijk brand- gevoelig. Voor de twee pandjes bij begraafplaats Emaus geldt het zelfde. Wanneer het daar mis gaat, gaat het goed fout en de ge meente doet mets om dat te voor komen." Toch heeft de gemeente in een aantal oude gebouwen wel een systeem laten aanleggen. Al jaren is de toren van de Grote Kerk in Hoek van Holland De aanwijzing van de Kapittelduinen en omlig gende gebieden tot beschermd natuurmonument mag er met toe leiden dat het bestaande recre atieve gebruik wordt beperkt. Met een krappe meerderheid van zes tegen vijf stemmen besloot de Hoekse deelgemeenteraad gister avond tijdens een extra vergade ring om bezwaar aan te tekenen bij de minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij tegen een aantal onderdelen van de be schikking staatsnatuurmonu- ment. Zo wil de meerderheid van de raad openbare toegankelijkheid van het Vinetaduin garanderen, evenals het bestaande recreatieve gebruik van de overige delen van het natuurgebied. Daarbij gaat het met name om de mogelijkheid honden los te laten en in beperkte mate in ongeorganiseerd verband de golfsport te beoefenen. Ook het gebruik als natuurvrien delijk^ camping van het Hillduin moet gegarandeerd worden. Ver der moet de begrenzing van de natuuraanwijzing lopen ter hoog- Vlaardmgen voorzien van een sprinklerinstallatie en het Visse rijmuseum is beveiligd met rook melders. Ook in Schiedam is een aantal panden beveiligd. Het Stedelijk Museum en de Grote Kerk bij voorbeeld. Maar bij heel veel pan den is men afhankelijk van een vroege, menselijke waarneming van een brand. De beveiligingssystemen staan los van een brandverzekering voor oude panden. Deze kan, zon der dat er rookmelders aanwezig zijn, worden afgesloten. Wanneer eigenaren besluiten wel detecto ren aan te leggen, betalen zij een veel lagere premie. te van Badvvcg en de Strandweg, teneinde de ontwikkeling van het Waterwegcentrum mogelijk te maken Het Roomse Duin moet voor het pubhek open blijven. De fracties van het CDA PvdA en WD konden zich vinden in het meerderheidsstandpunt van het dagelijks bestuur. Maar Hoeks Welzijn was van mening dat er niet verder beknibbeld moet wor den op de aanwijzing tot staatsna- tuurmonument die op 2 januari van kracht is geworden. Fractie voorzitter D. van Wijngaarden verwierp de 'Piggelmee gedachte' om steeds maar net een beetje meer te willen. „We hebben het gebied voor het Watervvegcen- trum buiten de beschermde zone kunnen houden en daar moeten we tevreden mee zijn." Ook D66 was tegen het bezwaar schrift. A. Langenberg zei dat hij steeds tegen de aanwijzing tot be schermd natuurmonument is ge weest en dat hij dat nog is. Hij wil geen bezwaar op onderdelen steu nen. CDA-fracücIe:der P. van der Wel vond het ongewenst dat deze zaak apart wordt behandeld. Door Ben van Haren Vlaardingen „Geen Anton Pieck-achtige toestand, maar een modem ontwerp dat in overeen stemming is met de traditionele bouw aan de Hoogstraat." Zo omschrijft de Vlaardingse ar chitect Chiel Verhoeff zijn ont werp voor de invulling van de hoek Hoogstraat/Korte Hoog straat na het verdwijnen van de tijdelijke vestiging van C&A en de sloop van twee pander, aan de Hoogstraat, De nieuwbouw zal bestaan uit zes tien woningen, aan de Hoogstraat in twee en aan de Korte Hoog straat in drie lagen boven win kels. Het Jugendstilpand De Vlijt aan de Hoogstraat 130, nu nog be- hangwinkel, is in het plan ver- Schiedam/Vlaardingen Ruim dertig inwoners van Schiedam en Vlaardingen hebben gisteroch tend de miheuklachtendjenst van de DCMR Milieudienst Rijnmond gebeld om stankoverlast te mel den. Uit onderzoek van de DCMR blijkt dat dezé stank te zijn ver oorzaakt door de chemiealientan- ker Stolt Excellence. Openstaan de tankdeksels en een uitwase mende leiding veroorzaakten de stank, die de klagers omschreven als 'chemisch en als verbrand plastic'. De tanker was geladen met de stof ethylacrylaat. Het schip lag bij Paktank Botlek in de 3de Petroleumhaven. Op last van de meldkamer zijn de tankdeksels gesloten en is het open leidingstuk met een flens af gedicht, waarmee de stankover last werd beëindigd. werkt. Het wordt gerestaureerd en aan de achterzijde uitgebreid. Aan de Hoogstraat verbindt een glazen pui dit pand met een rond hoekgebouw, dat aan de Korte Hoogstraat aansluit op een licht terugbuigende gevel naar de lijn van de bestaande winkels en wo ningen. Dat gebouw wil Verhoeff laten uitvoeren in een rood-oran- je, hard gebakken tegel. Tussen de nieuwbouw en de bestaande bebouwing komt een vijf meter brede trap naar de Komelis Speel manstraat. Op dat lagere niveau komen par keerruimte, garages, bergingen en de toegangen tot de woningen. Zij grenzen aan de beoogde 'Stadstuin', een plein, dat daar met speeltoestellen en groenvoor zieningen wordt ingericht ten be hoeve van birmenstadbewoners en-bezoekers. Verhoeff, die donderdag zijn plan nen aan de welstandcommissie heeft voorgelegd, was vereerd met deze gemeentelijke opdracht. „Het gaat om een gevoelige plek in onze binnenstad. De oude rug- gegraatstructuur en de dwarsver binding van de vernieuwing aan de Korte Hoogstraat komen daar samen." Het gemeentebestuur hecht zeer aan een kwaliteitsontwerp op de ze plek, maar wil bovendien uit gaan van zogenaamde 'middel- dure' woningen (maximaal 250.000 gulden). Een eerder voorstel van Patrimo niums Woningstichting, die eige naar was van de al gesloopte pan den in de Komelis Speelman straat, voldeed niet aan die eisen. Daarom heeft de gemeente nu voor een andere aanpak gekozen. Zij Iaat het ontwerp maken, waar na een projectontwikkelaar ja of neen kan zeggen. Eerste gegadig de is Adboma BV uit Rotterdam. SS* Het mobiïïsatiekamp aan de Hofsingel heeft zijn functie nog maar net verloren, of elders in Maasland duiken alweer legervoertuigen op. De elf trucks die op een perceel grond aan de Molenweg staan, hebben echter niets met het voormalige defensieterrein te maken. Het is gewoon handel. De wagens zijn gekocht door Maassluizer Jelle Waslander, die de uit de jaren vijftig daterende le gervoertuigen een tijdje geleden van Domeinen overgenomen. Deze dienst van Defensie stoot steeds meer complexen en materieel af. Waslander: „Het zijn overjarige trucks. Ik zag daar wel han del in, want ze staan opeen opkoper te wachten. Het zijn DAF'svan het type 314 met een vierwielaandrijving." Detrucks hebben een iage open laadbak, die met een zeil is afgedekt. „Als je er een nieuwe accu in zet rij je er zo mee weg," zegt de eigenaar. „Of ze in Nederland blijven of naar het buitenland gaan, maakt me in principe niets uit." FotoWestiandsFotoburo

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1