14 Drugsrunners lachen naar agenten in lokauto's CDA houdt hoop na eerste ronde Kindersmokkelaars fungeerden ook als nep-ouders Raad verlangt van fractieleider Dekker eerst uitleg over loyaliteit Kou geeft Rotterdams drinkwater chluorsmaak Scholier dreigt met vuurwapen Cocaïne gevonden Rotterdam krijgt minder geld voor drugsprojecten Dood Goudse verslaafde roept veel vragen op Quod Novum gaat fuseren Race-wedstrijd in hal van Rotterdam Airport Suikerfeest sluit ramadan af Peper roemt Smit als 'ambassadeur van havm' Rotterdams Dagblad I I Dinsdag 20 februari 1996 I ■ANtw. Rotterdam Bij het Waterleidingbedrijf Europoort, gued voor zo'n 680.000 aansluitingen in Rotterdam en omgeving, zijn de afgelopen dagen klachten bin nengekomen over een chloorlucht en chloorsmaak van het drinkwater. Het chloor breekt door de kou van het water minder goed af dan normaal. Het ver schijnsel treedt op wanneer de watertemperatuur zich tussen de nul en de vijf graden bevindt. Europoort heeft de hoeveelheid chloor in het water, gebruikt ter desinfectering, al teruggebracht. Onder normale omstandigheden wordt er 0,3 gram chloor per duizend liter toegevoegd. Dat was deze winter al teruggebracht tot 0,2 gram en is inmiddels verlaagd naar 0,15 gram chloor per duizend liter, 's Zomers kan die hoeveelheid oplopen tot 0,5 gram. Het chloor wordt aan het schone water toegevoegd om te voorkomen dat zich in waterleidingen algen vastzetten of micro-organismen tot ontwikkeling ko men. De klachten zouden moeten verdwijnen als de leidingen in de grond en het water weer een tempera tuur van vijf graden of hoger hebben. Rotterdam Een i5-jarige scholier van een school aan de Montessoriweg in Rotterdam is afgelopen donderdag met een vuurwapen bedreigd op het schoolplein van zijn school. H^t vuurwapen werd hem voorgehouden door een scholter van een andere school aan de Montessonweg. Voorde 13-jarige broer van de 15-jarige scholier was dat aanleiding om de volgende dag met een alarmpistool ie reageren. Hij bedreigde daarmee de eigenaar van het vuurwapen. Bij mede-scholieren zijn de wapens vervolgens door de politie in beslag genomen. Rotterdam De Rotterdamse douane heeft 125 kilo gram cocaïne onderschept in de Waalhaven. De hard drugs waren verstopt in waterdichte zakken in en kele in- en uitiaatleidingen van een uit Colombia af komstig containerschip. Door de douane ingescha kelde duikers vonden de cocaïne tijdens een contro le. De cocaïne met een waarde van vijftig mihoen gul den is inmiddels vernietigd. Rotterdam De gemeente Rotterdam krijgt dit jaar voor de bestrijding van de drugsoverlast veel minder geld van het Rijk dan waarop was gehoopt. In totaal werd aan de landelijke Stuurgroep Vermindering Overlast (SVO), die over subsidies beslist, voor bijna elf miljoen gulden aan projecten ingediend. Begin deze maand liet het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) echter weten maar drie mil joen gulden aan de Maasstad toe te kennen, vertelt fi nancieel beleidsmedewerker verslavingszaken R. van der Steen van de GGD. Dat betekent dat een flink aan tap projecten op de tocht komt te staan. „Het betekent niet," zegt Van aer Steen, „dat alle projecten nu op hun gat liggen. Het houdt wél in dat de gemeente een aanzienlijk be drag zelf moet bijleggen." Dit jaar bedraagt het be drag, dat de gemeente moet bijbetalen' aan versla- vings- en opvangprojecten, zon 23,8 miljoen gulden. Gouda/Rotterdam—De Rijksrecherche onderzoekt de omstandigheden rond de dood van een 37-jarige Gouwenaar, dit weekeinde. Het levenloze lichaam van de man werd zaterdagmorgen rond acht uur dooi een toevallige pissant ontdekt langs de Strandweg in de buurtschap Oud Verlaat in de gemeente Zeven- huLzen-Moerkapelie, De omgeving staat bekend als een ontmoetingsplaats van drugverslaafden. Twee politieagenten hebben de man, die eerder bij het sta tion in Gouda voor overlast zorgde, daar achtergela ten. De Gouwenaar - een aan drugs verslaafde be kende van de politie - zag er volgens het stationsper- soneel uit als een 'erg riekende man, die er stoned en dronken uitzag'. Hij bleek de hele toiletruimte met zijn -uitwerpselen te hebben besmeurd. Politiefunc tionarissen pikten de man op en zetten hem af op de plaats wear hij de volgende morgen dood werd aan getroffen, zegt de Haagse persofficier van justitie mr. N. Zandbergen, De vraag waarom de politie de Gou wenaar naar die vreemde plek heeft gebracht, is nog met beantwoord. Rotterdam Het Rotterdamse studentenblad Quod Novum gaat fuseren. Het bestuur van de Erasmus Universiteit Rotterdam wil het blad uit overwegin gen van efficiency laten samengaan met twee inter ne voorlichtingsuitgaven, te weten Desiderius en Erasmus Intern. Veel verzet is er niet tegen het plan. RotterdamOp Rotterdam Airport klinkt tijdens het weekeinde van 9 en 10 maart tussen het geronk van vliegtuigmotoren ook het geraas van race-autootjes. In een hal van het vliegveld worden die dagen race wedstrijden gehouden voor brandstof aangedreven modelauto's. Ei /orden meer dan honderd deelne mers uit heel Eut pa verwacht. Deze Internationale Indoor Race wordt georgani seerd door modelbouwclub De Sluis uit Gouda, ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van Zes tienhoven. Vandaar de naam van de te winnen beker, de Rotterdam Airport 4Gth Anniversary Trophy. De op afstand bestuurde modelauto's die aan het eve nement deelnemen hebben 3,5 cc motoren en kun nen snelheden van meer dan honderd kilometer per uur behalen. Naast de wedstrijden, is er in het pro gramma ook ruimte voor demonstraties met helikop ters en een zelfgebouwde straalmotor. Het programma begint beide dagen om negen uur 's morgens. De entree is gratis. In verband met het race-evenement heeft Rotterdam Aiiport een spe ciaal parkeertarief van vij f gulden per dag ingesteld. Door Done1'1 Bax Rotterdam De Volkswagen, voorzien van Franse kentekenpla ten die aangeven dat de inzitten den uit LiUe afkomstig moeten zijn, draait via het Kralingseplein rustig de Maasboulevard op. Het succes waarin de politie van het district Maas en Rotte zich eerder mocht wentelen blijft die avond uit. Het gaat niet om het idee van de lokauto. Daar is niets mis mee. Het is, zeggen de agenten, waar schijnlijk een opeenhoping van factoren. Met de almaar slimmer wordende drugsrunner als rode draad. Zo lijkt het effect van de wij wel perfect Frans sprekende agent bijna volledig uitgewerkt. Zijn ge zicht moet - gelijk een pamflet - zijn verspreid onder de m Kralin gen en Crooswijk actieve drugs runners. Ditmaal valt ook het la beltje aan de sleutelbos van de huurauto net iets te veel op. Er moeten, zo luidt de conclusie, nieuwe plannen worden uitge broed om in dit deel van Rotter dam nog beter gestalte te kunnen geven aan het ontmoedigingsbe leid. Toch is de start hoopgevend. Ter hoogte van het voetbaicom- plex van Excelsior wringt een wit te Ford Escort zich nog maar net voor de lokauto. De passagiers van de 'Franse' Volkswagen wor den op de Oostzeedijk aan -ten in dringende blik onderworpen. Vrijwel terstond vloeit de belang stelling weg. „Vmd je het gek," zegt teamleider Pierre Winkel man. „Ik heb die drie gasten zelf nog met zo lang geleden al eens ingesloten." Later op de avond zullen de activiteiten van de Es cort regelmatig terugkeren in het portofoonverkeer. Terug de Maasboulevard op. Een enkele onwetende automobilist laat zijn afkeer jegens Fransen blijken. Pas diep in Crooswijk lijkt het eerste slachtoffer zich aan te dienen. Een jongeman wuift hartelijk naar de Volkswa gen. Hij meldt zich aan het rech ter portierraampje. Maar voor hij zijn waar kan aanprijzen, haakt het runnertje af „Oh, ik dacht dat je een vriend van me was," zegt hij. Pas dan komt een agent tot de ontdekking dat de sleutelhanger zo goed als zeker de oorzaak is van de argwaan. Er is aan drugsrunners absoluut geen gebrek. Maar de lokauto trekt weinig aandacht. De jon gens -de meesten zijn niet ouder dan zestien, zeventien jaar - heb ben weliswaar hun blik gefixeerd op elke buitenlandse auto, maar zij gaan niet over tot actre. „Ze worden natuurlijk steeds slim mer," zegt Winkelman. „Ze ken nen alle trucs. En daar moeten wij weer op inspelen." Gezien het grote aantal buitenlandse auto's dat heren der geparkeerd staat in Crooswijk komen de drugsrun ners toch wel aan hun trekken. De politie heeft twee mogelijkhe den om een drugsrunner aan te houden. De eerste op basis van de algemene plaatselijke verorde ning (apv), de tweede op grond van de Opiumwet. Zodra een drugsrunner de bekende gebaart jes maakt met de vinger onder de neus kan hij dank zij de aange scherpte apv al worden aangehou den. Als hij instapt en de klant na?: een dealpand loodst, over treedt hij de Opiumwet. Pas dan kan de drugsrunner langer wor den vastgehouden dan de maxi male zes uur. Provisie De verdiensten van een drugsrun- ner liegen er niet om. Hij werkt op provisiebasis. Voor elke gram he rome of cocaïne dat een dealer door zijn bemiddeling verkoopt, ontvangt de runner gemiddeld vijfentwintig gulden. De behoefte van de 'doorsnee-drugstoerist schommelt rond de tien gram per visite. Een eenvoudig rekensom metje leert dus dat een drugsrun ner in pakweg een half uur tijd tweehonderdvijftig gulden in zijn achterzak kan laten glijden. Gemakkelijk verdiend geld zal derhalve altijd een geweldige drijfveer zijn voor die jongelui. Maar dat wil niet zeggen dat de politie moedeloos het hoofd in de schoot werpt. Pure pech, zeggen Winkelman en zijn collega Willem Rijntalder, dat de drugsrunners deze avond niet happen. Enkele weken geleden nog gingen ze 's avonds om zes uur op pad en twee uur later hadden ze al meer dan tien runners ingesloten. Gedach tig de slogan van een bekende verzekeringsmaatschappij zit het dus soms mee en soms tegen. „Vorige week," weet Winkelman, „gingen twee agenten die in een lokauto met Belgische kenteken platen reden ergens een patatje halen. Ze werden meteen aange schoten door een binkie dat zei dat hij wist waar ze goed spul kon den kopen, topkwaliteit zelfs. Da's goed, zeiden mijn collega's. Stap maar vast in. Als wij ons pa tatje gehaald hebben, moet jij ons er maar naar toe brengen. Die jon gen had onderweg het hoogste woord. Neen, zo gemakkelijk gaat het niet meer." Samenwerking De politie van de basiseenheid Kralingen-Crooswijk pleit voor een betere samen- en wisselwer king tussen de districten. Ook in West en Noord gaan de collega's regelmatig met een lokauto toe ren. Het lijkt inderdaad een goede zaak om die auto's uit te wisselen, zodat de runners met onbekende auto's en dito gezichten gecon fronteerd worden. „Sommige drugsrunners beginnen nu vrien delijk te lachen als ze ons zien. Hee, politie! Hoe gaat het er mee? besluit Winkelman. Rotterdam CDA-onderhandelaaxs D. Dekker en S. van der Tak hebben gisteravond laat toch nog lachend het Rotterdam se stadhuis verlaten. De eerste ronde van het duel om de va cant geworden plaats in het college van burgemeester en wet houders was daar niet over gegaan, maar het had zich beperkt tot een vluggertje wederzijds aftasten. Eerder die dag waren de stellin- PvdA en D66 maakten direct dui gen nadrukkelijk betrokken. Het CDA claimde de door R. Smit in geleverde wethouderspost „Onze fractie blijft bereid tot bestuur lijke verantwoordelijkheid en heeft uitstekende kandidaat-wet houders. Zeg maar van plaats twee tot nummer zeven," sprak Dekker. Volgens hem kon het CDA het ook niet helpen dat de vorming van de stadsprovincie niet is doorge gaan. Dat Smit zijn persoonlijke conclusies trekt, okay; maar dat hoeft toch met voor de rest van de fractie te gelden. Vond Dekker. „Wij hebben nooit die koppeling gemaakt om uit de coalitie te stap pen. Het zou staatsrechtelijk ook heel gek worden als wij door om standigheden van buitenaf -in Den Haag- daar toch toe ge dwongen zouden worden." Het was allemaal heel simpel ei genlijk, zei Dekker. „Je lakt de naam Smit weg bij de porfeuilie haven en financiën en zet daar de naam van een andere CDA'er voor in de plaats." De islamitische wereld viert vandaag met het Suikerfeest, het einde van de ramadan. De vastenperiode wordt na zons ondergang thuis met familie en vrienden afgesloten met feestelijke maaltijden, maar overdag bevinden veel gelovi gen zich in de moskee. Vorig jaar leidde de drukte in de moskeeën tot problemen. De Turkse Kocatepe Moskee kon dit jaar uitwijken naar het schoolgebouw aan het Afri- kaanderplein, maar ook daar was er voor veel gelovigen geen plaats in de gebeds ruimte zelf. De Marokkaanse Mevlana Moskee (Ael- brechtskade) kampte even eens met ruimtegebrek en moest er worden uitgeweken naar de galleen. Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad delijk dat daar niet zomaar sprake van kan zijn. Wellicht moet zon der het CDA verder worden ge gaan en kunnen andere partyen er een wethouder by nemen. WD-fractievoorzitter E. ter Kuile laat echter weten daar geen heil in te zien. Wat haar betreft blijft het college uit zes wethouders be staan en wordt ook de samenwer king met het CDA gecontinueerd. Met die gegevens vooraf gingen de politieke partijen gisteravond het extra coalitie-overleg in. VVD en PvdA vergaderden vooraf nog met de regio; D66 zonderde zich enkele uren in de eigen fractieka mer af. Om even over negenen ar riveerde PvdA-wethouder H. Si mons - hij werd eerst verwacht in Crooswijk bij een bijeenkomst over Stille Armoede. „Het zal een eerste verkenning worden," was zijn inschatting. „Gewoon maar eens het rondje maken." Een kleine twee uur later werd de bijeenkomst beëindigd. Voor sommigen laat zat, omdat zij van ochtend om 2even uur alweer bij het stadhuis werden verwachten voor een korte dienstreis met de raadscommissie haven naar Ham burg. Het was PvdA-fractieleid- ster E. Kuijper vergund om na mens alle overlegpartners kond te doen van de resultaten. Ze zei dat over de opvolging van Smit nog in het geheel niet gesproken is, maar dat het vooralsnog alleen draait om de loyaliteit van het CDA in het Rotterdamse streven naar regiobestuur en een onge deelde stad. Het CDA mag dat donderdag nog eens publiekelijk proberen uit te leggen, maar dat zal niet meevallen, bleek uit Kuy- pers uitleg. De coalitie valt erover dat het CDA een stadsprovincie eerst afhankelijk stelde van opde ling van Rotterdam, terwijl het CDA nu gaat voor een regiobe stuur waarbij de opdeling niet als criterium is genoemd. „Tussen die twee standpunten zit veel wrijving - wat heet!" zei Kuijper. Ze is het roerend met Kombrink eens dat het CDA geen rechten heeft om zelf Smit op te doen vol gen. Door Donald Bax Rotterdam De verdedigtng wil de niets weten van een criminele organisatie. Tussen neus en lip pen door gaven deraadslieden toe dat de zeven verdachten waar schijnlijk wel 'iets' hadden ver diend aan de smokkel van kinde ren, maar daar was dan in feite ook alles meegezegd. De smokke laars hadden de kinderen alleen een betere toekomst willen bezor gen door ze uit het politiek insta biele Punjab (in het noordwesten van India, tegen de grens met Pa kistan) via Europa naar de veilige Verenigde Staten van Amerika te loodsen. Winstbejag Volgens officier van justitie mr. H. H. J. Harmeijer was het de ver dachten uitsluitend te doen ge weest om enorm winstbejag. De Indiase kinderen - m leeityd va riërend van 8 tot 15 jaar - werden voor bedragen van 17.500 tot 27.500 gulden per stuk door hun ouders van de hand gedaan, Ver kocht dus, met het waarschijn lijke oogme.k van de criminele organisatie om de kinderen in Amerika in de prostitutie te doen belanden of af te staan aan de ma fia die zich met orgaandonatie be zighoudt. De zogenoemde Kibo-zaak kwam aan het rollen in het Europoortge- bied. Een paspoortcontrole voor de overtocht per veerboot naar Engeland wees uit dat van een volwassene in het paspoort een ander geslacht was vermeld dan daadwerkelijk het geval was. Het onderzoek bracht eerst een om vangrijke smokkel van volwasse nen aan het licht en vervolgens de smokkel van de kinderen. Medio vorig jaar werden de zes verdach ten m de smokkel van volwasse nen veroordeeld tot celstraffen van achttien maanden waarvan zes maanden voorwaardelijk. Verhoor De verdediging pleitte nadrukke lijk voor een behandeling achter gesloten deuren. Zij beriep zich op het totale gebrek aan mede werking van de Indiase autoritei ten tijdens een zogenoemde roga- toire commissie. De rechter-com- missaris had in India bij voorbeeld getuigen slechts kunnen horen op basis van vrijwilligheid. De raads lieden vreesden voorts dat elke ter zitting afgelegde verklaring in India tot represailles zou leiden voor de familieleden van de ver dachten. De rechtbank wees dit verzoek af. De kinderen - hoofdzakelijk jon gens- werden eerst door nep-ou ders naar Nederland gebracht. Zij reisden veelal onder de naam van het echte kind dat in de paspoor ten van die 'ouders' stond ver meld. Vervolgens werden de kin deren in Amsterdam onderge bracht in de woning van Maikeet S. (38), de leider van de Neder landse tak van de organisatie. Hij werd bijgestaan door zijn broers Juma (23) en Kala (31). Zijn stad genoot Liaqat A (39) zorgde voor valse reisdocumenten. Om de ovtibleek naai New Yoik te kunnen maken, moesten nieu- we nep-ouders worden gerecru- teerd. De Rotterdamse Sosilade- bie G. (42), Melvm M. (28) uit Heemskerk en Amrik S. (33) uit Breda verrichtten dat ronselwerk. Ook deden zij zelf incidenteel dienst als nep-ouders. De kinde ren werden eerst naar andere ste den in Europa gebracht. Reizen via Schiphol was te link, omdat de kinderen de Nederlandse taal niet machtig waren. Vanuit Düsseld- orf, Londen en Parijs werd vervol gens naar New York gevlogen. Toilet Eenmaal aangeland op John F. Kennedy Airport moesten de kin deren in het vliegtuig blyven zit ten of zich geruime tijd verstop pen in een toilet op de luchtha ven. Daardoor kregen de nep-ou ders alle tijd om zich uit de voeten te maken. De organisatie, die in een jaar tijd meer dan zeventig In diase kinderen moet hebben gesmokkeld, wist drommelsgoed dat kinderen die jonger waren dan 18 jaar en die in hun eentje de Verenigde Staten binnenkwamen niet werden teruggestuurd. Een enkeling werd door een eigen fa milielid opgehaald of door familie van Maikeet S. In de Amsterdamse woning van Maikeet S. werden door de politie in november bij een inval negen illegaal in ons land verblijvende kinderen aangetroffen, alsmede een flinke hoeveelheid valse en vervalste reisdocumenten. Acht van de negen kinderen verdwe nen niet veel later spoorloos uit het asielzoekerscentrum Valen- tijn in Lochem. Aanklager mr. Harmeijer bevestigde gisteren dat drie van deze kinderen zijn opgedoken in de Verenigde Sta ten. Dat was hem verteld door de ouders. De officier van justitie eiste tegen hoofdverdachte Maikeet S. 4,5 jaar gevangenisstraf en voor 2ijn broers Juma en Kala -de twee voornaamste handlangers - 3 jaar waarvan 6 maanden voor waardelijk. Meivin M. hoorde 3 jaar eisen, Sosiladebie G. (roep naam Gitta> eveneens 3 jaar waar van 6 maanden voorwaardelijk en Amrik S. 2 jaar waarvar, 6 maan den voorwaardelijk. De zaak te gen Liaqat A werd voor een her nieuwd onderzoek terugverwezen naar de rechter-commissaris. Uitspraak maandag 4 maart. RotterdamBurgemeester Peper ziet het vertrek van* wethouder Smit als 'een buitengewoon groot verlies voor de stad', „Hy is gedu rende een reeks van jaren een fe nomenale ambassadeur voor stad en haven geweest," zegt Peper in een reactie. De burgemeester heeft naar zyn zeggen met grote spijt kennis ge nomen van het besluit van de CDA-wethouder om af te treden. „Hij heeft als raadslid en als wet houder voor Rotterdam gewerkt met een opvallende betrokken heid bij de publieke zaak. Ik heb groot respect voor zijn inzet, zijn bestuursstijl en zijn visie die on der meer is gebleken bij het vast leggen van de koers van de stad en de haven op langere termijn." Hoofddirecteur W. Schoften van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam betreurt het aftreden van havenwethouder Smit zeer. „Omdat we door onze gezamenlij ke inspanningen voor de Rotter damse haven een hechte band hebben gekregen," zo reageert Scholten. „Met het aftreden van Smit komt een eind aaneen zes jaar lange in tensieve samenwerking. Ik stel vast dat we in die periode voor de Rotterdamse haven veel tot stand hebben kunnen brengen. Ik denk aan de uitvoering van omvangrij ke projecten uit ons bedrijfsplan en aan een aantal grote investe ringen die we in de wacht hebben gesleept," zegt Scholten. „Daarbij hebben we onze rollen optimaal op elkaar afgestemd en kunnen vervullen, hij vanuit zijn bestuur lijke verantwoordelijkheid en wij vanuit de taakstelling van het Ge meentelijk Havenbedrijf." Directeur H. Welters van de ha venondernemersvereniging SVZ betreurt Smits vertrek eveneens. „Wij hebben er bij hem op aange drongen aan te blijven. Hij is toch weg en dat is jammer," zegt Wel ters, die Smit als dé exponent ziet van ondernemerschap in de poli tiek, een' eigenschap die Welters voor de stad en de haven zeer be langrijk vindt. „We hadden in hem een bekwaam bestuurder en een bekwaam manager. Hoe dich ter je op het uitvoerend niveau zit, hoe meer je een manager moet zijn. Op plaatselijk niveau gaat het er nu eenmaal om knopen door te hakken." Welters is het helemaal eens met de inzet van Smit om toch uitzicht op een regiobestuur te houden. Hij noemt het een Verwijtbaar feit' dat de stadsprovincie er nu niet komt. Welters: „Dit is een droeve zaak. Driekwart van het even blykt op emotie te stoelen. Dat is niet altijd goed. Ook Vlaar- dingers, Maassïuizers en Schiedammers hebben rechten." Welters kondigt aan dat de SVZ nu zelf ook hard gaat meedenken over alternatieven. „Misschien moeten we doorgaan op het idee van directeur haveninnovatie Van der Steenhoven van het Gemeen telijk Havenbedrijf Rotterdam om de haven daadwerkelijk een zaak van nationaal belang te ma ken. De landelijke overheid zou bijvoorbeeld aandelen in de ha ven moeten nemen, zoals bij de luchthaven Schiphol. We moeten de impasse met creativiteit door breken." Burgemeester R. Bosua van Ber- nisse liet eerder al weten dat zij het vertrek van Smit zou betreu ren. „Het is zonde dat juist de wet houder die het meest bij de regio betrokken was zijn conclusies trekt." Het Capclse lid de regioraad A. Cachet (PvdA) zei het te betreuren dat Smit toch is opgestapt. Hij noemde Smit 'verreweg de beste wethouder die Rotterdam heeft' maar toonde desondanks begrip voor de redenering van Smit.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2