15 Schiedam wil Rotterdamse minima weren Rotterdams Dagblad Ombudsman ziet geen reden parkeertarief bij te stellen Jorritsma opeet infocentrum nieuwe metrolijn Vlaardingen in 1998 weer 75.000 inwoners Brand in woning Twee jongens vermist Kleine christelijke partijen tegen kunstwerk 'Overspel' RETMGOniE JU NOU 'NS WfiT VAN DE WERELD OPTIEK ARGUS: SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MMSSDJISI Gemeente vraagt Kamer om rem op toestroom werklozen Flessen drark ingenomen Slachtoffer babbeltruc Diefstal van sigarettenbox Waterweg Woensdag 21 februari 1996 Door Carel van der Velden Schiedam De gemeente Schiedam roept de Tweede Kamer op de mogelijkheid te scheppen om de lokale woningmarkten deels af te schermen tegen buitenstaanders. Volgens de gemeen te is dit nodig omdat de gemeente niet is gebaat bij een instroom van uitkeringsgerechtigden én andere minima. Het gemeentebestuur verzet zich daarmee tegen het volledig af schaffen van huisvestingsregels in Nederland. In een brief roept wethouder A. Reijnhout (volks huisvesting) de vaste kamercom missie voor volkshuisvesting op de armere Schiedammers te be schermen tegen concurrentie op de woningmarkt van buitenaf. Na het volledig vrijgeven van de wo ningmarkt vestigden zich verle den jaar 1081 Rotterdammers in Schiedam. De meesten hebben een laag inkomen en vestigden zich in relatief arme wijken als Schiedam:Oost en Nieuwland. Met de komst van 'arme Rotter dammers' wordt Schiedam vol gens het gemeentebestuur ge straft voor het in het verleden ge voerde sociale huisvestingsbe leid. Daardoor beschikt Schiedam over een relatief grote goedkope woningvoorraad. Deze woningen blijken een grote aantrekkings kracht te hebben -" o Rotterdam mers. In de grotf •uurgemeente wordt het de laatste jaren voor de lagere inkomensgroepen steeds moeilijker een betaalbaar huis te vinden. In Schiedam is dat op dit moment relatief eenvoudig. Leegstand Van concurrentie lijken de lagere inkomensgroepen in' Schiedam op dit moment overigens nauwe lijks last te hebben. Met name in Nieuwland is er veel doorstro ming en tijdelijke leegstand. Wo ningzoekenden kunnen er bin nen betrekkelijk korte tijd een woning tussen de 300 en 400 gul den per maand vinden. Volgens de gemeente Schiedam verandert die situatie in rap tempo. Als gevolg van sloop, woningver betering en de jaarlijks terugke rende huurverhogingen neemt de voorraad goedkope woningen af. De PvdA berekende reeds dat Schiedam binnen enkele jaren een tekort van enkele duizenden goedkope huurwoningen zal heb ben. Dat tekort wordt groter als de aanwas van arme Rotterdammers aanhoudt. In de brief stelt wethouder Reijn hout dat de gemeente en andere partijen in de volkshuisvesting grote inspanningen plegen om goedkope woningen te behouden. Met instrumenten als wijk- en buurtbeheer en nieuwbouw wordt in oudere wijken bovendien ge tracht het sociaal-economisch draagvlak te verbeteren. Hiermee tracht de gemeente Schiedam een maatschappelijke .tweedeling in de stad te voorkomen. „Dat kost grote offers," schrijft Reijnhout. „De bereidheid tot het brengen van offers neemt af als situatie op eigen woningmarkt niet verbe tert." Volgens de wethouder wordt de gevreesde scheiding tussen arme en rijke wij hen bevorderd door het rijksbeleid. De vrije volks huisvestingsmarkt zorgt er vol gens hem voor dat de armen sa menklonteren in wijken met goedkope woningen. „De Rotter dammers komen vooral terecht in wijken waar de leefbaarheid al on der druk staat." Statistieken De stelling dat met name armere Rotterdammers zich in Schiedam vestigen, ontleent het gemeente bestuur onder meer aan statistie ken van de Sociale Dienst. Van de Rotterdammers die verleden jaar naar Schiedam zijn verhuisd, doet 15,5 procent een beroep op de bij standswet. Van alle Schiedam mers loopt 7,3 procent in de steun. Het gemiddeld inkomen in Schiedam daalt als gevolg v_.. de Rotterdamse invasie, stelt het ge meentebestuur. Die ontwikkeling is in strijd met het beleid var. dc gemeente Schiedam, dat zich richt op het verhogen van het sociaal/econo misch draagvlak. De gemeente wil dit onder meer bereiken door de bouw van woningen vanaf 250.000 gulden. Op Rotterdam na is het gemiddeld inkomen in Schiedam het laagste.van de ge hele regio. De Schiedamse roep om voorrang voor huishoudens met economische- en maatschap pelijke binding vindt vermoede lijk weinig weerklank in de Twee de Kamer. De meerderheid van de parlementariërs vindt dat wo ningzoekenden het best aan hun trekken komen als ze zich in prin cipe overal mogen vestigen. Schiedam vindt echter dat ge meenten de mogelijk moeten krij gen minimaal een deel van de goedkope woningen voor de eigen bevolking te reserveren. Vlaardingen De gemeentelij kje ombudsman ziet geen reden om het gemeentebestuur van Vlaardingen terug te fluiten met betrekking tot het besluit om de tarieven voor het belang hebbenden parkeren drastisch ie verhogen. Hoewel mr. M. H. J. M. van Kinderen de ge meente op enkele administra tieve onvolkomenheden heeft betrapt, is dit niet zo onzorgvul dig dat hier consequenties aan zouden moeten worden verbon den. Vorig jaar besloot de gemeente- raad om de parkeervergurmin- gen voor belanghebbenden- in Vettenoordsepolder en Cen trum op te schroeven van 7,65 per jaar tot 60,- (voor bewo ners) en J 840,- (voor onderne mers). Burgemeester, wethou- ders en raad zagen dit; als een van de mogelijkheden om het parkeerbeleid .van de gemeente meer kostendekkend te':' ma-; ken. Jaarlijks moesten er ton nen worden bijgepast. De gedupeerden zagen hun ac ties op niets uitlopen. Nadat de gemeenteraad had besloten, werd de gemeentelijke om budsman ingeschakeld in de hoop dat hij de maatregel (deels) zou terugdraaien. Stuk voor stuk heeft Van Kin deren de bezwaren nagelopen, Het begon met het verwijt dat b en wte weinig inspraak zouden hebben verleend, maar volgens de ombudsman heeft het colie- ge de regels gevolgd. Weliswaar is een keer vergeten om een be-^ nadeelde. uit te nodigen voor een commissievergadering in het stadhuis. Maar, concludeer- de Van Kinderen, de man kwam toch voor in het verslag van de vergadering. „Een ad- ministratievëonvolkomend- heid van de gemeente, die zon der gevolgen is gebleven." De bewoners van de Vetten oordsepolder vertelden de om budsman dat de gemeente by het invoeren van het belang hebbenden parkeren in de wijk de verwachting had gewekt dat d e tarieven niet zouden stijgen. In elk geval niet in deze mate. Van Kinderen: „De.bewoners hebben daarvoor geen.bewijs materiaal aan kunnen dragen. En ook ik heb er niets over ge vonden .dat die toezeggingen zouden zijn gedaan." Een terecht verwijt vindt de ombudsman wel dat op de ach terkant van de acceptgirokaar ten die de gemeente heeft ver stuurd nóg wordt/gesproken van leges, terwijl aan de voor zijde staat parkeerbelasting. Ook hier zegt Van Kindéren: „De gemeente had wat zorgvul diger moeten zijn. Maar het is duidelijk -ook door de bege leidende brief- waaróm het gaat. Daarom hoeven daar geen verdere consequenties aan worden verbonden." De gemeentelijke ombudsman tot slot: .Hoewel we nog een aantal kieine dingen moeten uitzoeken, hebben wij geen za ken gezien die zo onzorgvuldig zijn dat wij maatregelen voor stellen." bevwonerub Minister Jorritsma (Verkeer en Water staat) heeft vanmorgen in Schiedam het Informatiecentrum Beneluxlijn ge opend. De Beneluxlijn is de metrover binding die tussen het bestaande sta tion Marconiplein (oost-westlijn) in Rotterdam-West via Schiedam, de 2de Beneluxtunnel en Pernis naar Hoogvliet voert. Daar sluit de lijn aan op de bestaande metroverbinding met Spijkenisse (noord-zuidlijn). Bezoekers komen het informatiecen trum, dat is gevestigd aan het Sta tionsplein in Schiedam, binnen door een nagebouwd metrorijtuig. In het centrum staat een 23 meter lange maquette, die laat zien hoe de Bene luxlijn zich door de bestaande bebou wing 'worstelt'. Ook is er een interac tieve computerpresentatie. Minister Jorritsma heeft vanmorgen bekend gemaakt dat Rotterdam zo snel mogelijk zal kunnen beschikken over dertig miljoen gulden als bijdra ge in de aanlegkosten van de Bene luxlijn. Vanmiddag hebben de Rotterdamse wethouder Van den Muijsenberg (als bestuurder van de stadsregio) en de Schiedamse wethouder Hafkamp de zes plancommissies geïnstalleerd. In deze commissies overleggen do pro jectorganisatie en omwonenden over de plannen en de uitvoering ervan. Tij dens de uitvoering van de werkzaam heden worden de plancommissie om gevormd tot begeleidingscommissie. Bewoners van het Witte Dorp in Rot terdam hebben de minister een brief gegeven waarin ze zeggen liever een ondergrondse metrolijn te willen bij de Tjalklaan. Foto Niels van den Hoeven/Rotterdams Dagblad Vlaardingen Ergens in het jaar 1998 passeert het inwoneraantal van Vlaardingen (weer)de 75.000. Uit de jongste prognose van de gemeente blijkt dat Vlaardingen op 1 januari 1999 75.100 inwoners telt. Het jaar 2000 wordt met 75.350 Vlaardingers ingegaan. Het is voor het eerst sinds lange tijd dat de gemeente met derge lijke hoge verwachtingen naar buiten durft të komen. In de be groting voor 1996 werd nog uitge gaan van een stabilisering rond de 74.000. Enkele jaren geleden, in 1991 om precies te zijn, in het Volkshuisvestingsplan, werd zelfs een dalende trend voor-, speld. Van 73.000 in 1990 en 71.000 in 1995, tot 68.500 in het jaar2000. Maar zelfs zonder een 'betonnen Broekpolder' blijkt er nog groei in het inwonertal van Vlaardin gen te zitten. Met name de op knapbeurt van de Westwijk (1100 woningen erbij in 2005) en de 550 huizen die er begin volgende eeutv rond het Buizengat moeten staan, heipén dat ook na het jaar 2000 het inwonertal zal blijven stijgen. Daarnaast doen de bouw plannen voor Babberspolder en Kolpabad-terrein (bij elkaar zo'n 400 tot 500 huizen) nog een flinke duit in het zakje. Per 1 januari 1936 telde Vlaardingen 74.275 in woners, die rriet z'n allen ruim 34.000 woonruimten tot hun be schikkinghebben. Met een goeie 75.000 inwoners in 1999 zit Vlaardingen weer op het peil van 1987. Alleen werd die mijlpaal toen van bovenaf door broken. In 1972 telde Vlaardin gen het hoogste aantal inwoners tot nu toe: 81.785. Daarna kelder de het tot een dieptepunt in 1993 (73.774), waarna er weer een stjj- dende tendens kwam. De daling kwam door een vermindering van de gemiddelde woonbezet- ting, want het aantal huizen nam in dezelfde periode toe van ruim 29.000 in 1972 tot ruim 33.000 in 1993. Ook in Schiedam is er op het mo ment weer sprake van een stij gend inwonertal. Afgelopen na jaar passeerde Schiedam de 74.000. In de Jeneverstad groeit het aantal inwoners sinds het eind van de jaren tachtig, toen de bouw van enkele duizenden wo ningen in de uitbreidingswijk Spaland startte. Op dat moment telde Schiedam minder dan 70.000 ingezetenen. Op basis van het forse bouwpro gramma verwacht de gemeente Schiedam dat het inwonertal de komende tien jaar stijgt tot 77.000. En daarmee duelleren de beide steden voorlopig nog om de titel 'tweede stad van de Rijnmond' (na Rotterdam), de eervolle ver melding die voorlopig Vlaardin gen nog te beurt valt. VlaardingenEen 43-jarige bewo ner van een flat aan de Wenemveg in Vlaardingen is gisteren aange houden op verdenking van brand stichting. In de keuken van zijn flat was 's middags door onbeken de oorzaak brand ontstaan. Twee voorbijgangers zagen rook uit de woning komen, trapten de deur open en haalden de bedwelmde bewoner uit de woonkamer die vol rook stond. Met hulp van een der de omstander en de brandweer heeft het tweetal de brand geb lust. De bewoner maakte na af loop een warrige indruk en legde tegenstrijdige verklaringen af over het ontstaan van de brand, waarop besloten is hem aan te houden. Raimond van der Kuil. Foto Politie Vlaardingen Julïën van der Linden. Foto Politie Vlaardingen Vlaardingen Sinds zondagoch tend 18 februari worden twee 13- jarige jongens uit Vlaardingen vermist: Raimond van der Kuil en Juliën van der Linden. Rond half tien zondagochtend zijn de jon gens weggelopen uit hun woning in de Westwijk. Tot op heden zijn ze niet teruggekeerd naar hun ou derlijk huis. Het laatst zijn ze gezien bij het NS-station Vlaardingen-West. De politie vermoedt dat zij ergens in de regio Rotterdam rondzwerven. Raimond van der Kuil is 1,65 me ter lang, heeft donkerblond krul lend haar, grijs-blauwe ogen. Hij was gekleed in een zwart jack, zwarte muts, groene sweater en een zwarte trainingsbroek. Juliën van der Linden is 1,50 me ter lang, heeft blond glad haar, een mager postuur en auwe ogen. Hij was gekleed in een zwart jack met witte letters op de rug, een lichtblauwe sweater en witte sportschoenen. De afdeling- jeugdzaken van de Vlaardingse politie vraagt een ie der die inlichtingen kan verschaf fen over de twee blanke jongens contact op te nemen. Dat kan tele fonisch: 010-4342355, toestel 320. Maassluis Suggestief en onge past. Dat is het kunstwerk 'Over spel' in de ogen van de RPF/SGP/ GPV-fractie in Maassluis. Een kunstwerk met een dergelijke ti tel zou volgens de christelijke par tijen niet op de kademuur bij de dienst Stads- en Milieubeheer mogen verschijnen. Of op z'n minst aangepast moeten worden. In schriftelijke vragen aan het college van b en w uit de fractie haar 'ernstige bezorgdheid' over de gemeentelijke plannen om het kunstwerk 'Overspel' van Anne- lies Dijkman te plaatsen op het braakliggende terrein aan de wal kant bij de gemeentelijke dienst aan de Heldringstraat. De kunste nares kreeg de opdracht voor het ontwerp reeds in de zomer van 1994, maar door de slechte onder- houdsstaat van de kademuur kon haar plan nooit eerder worden uit gevoerd.- Vorige maand berichtte deze krant dat het beeld komend voor jaar eindelijk geplaatst kan wor den, omdat de kademuur dan is vernieuwd. Volgens de plannen komen over een lengte van zeven tig meter en een gemiddelde breedte van drie meter grijze te gels, met daarop zes zwarte beton nen banken streng in een rij ge plaatst. Naast, voor en tussen de ze banken nemen zeven zwarte nostalgische lantaarnpalen achte loos hun plaats in. Achter deze op stelling verschijnt een wand van witte, op elkaar gestapelde olie drums. Dijkman heeft in het ontwerp ge probeerd de sfeer van zowel het opslagterrein als dat van het aan de overkant gelegen Schansei land te verwerken. De oliedrums symboliseren het voormalige Shell-terrein, de banken en lan taarnpalen verwijzen naar het Schanseiland. Met de bankjes die naar de over kant staren, en de afwachtende houding van de lantaarnpalen, wil de maakster de vraag bij de kijker oproepen welk spel hier wordt ge speeld. Zij gaf het beeld daarom als titel 'Overspel'. Suggestief en ongepast, oordeelt de RPF/SGP/ GPV-fractie nu. „'Overspel' kan volgens het arti kel in Rotterdams Dagblad veel suggereren. In het gewone ge bruik heeft dit woord echter de betekenis van ontrouw. In deze tijd, waar normen en waarden weer in de publieke belangstel ling komen, waar het huwelijk, het gezin hard aan opwaardering toe zijn, meet met name de over heid het goede voorbeeld geven. De (lokale) overheid moet uiterst waakzaam zijn waar het gaat om het bewaken van nonnen en waarden voor de samenleving en zeer terughoudend zijn als daar mee in negatieve zin wordt omge gaan. Wij verzoeken u derhalve dringend van het laten vervaardi gen en plaatsen van genoemd kunstwerk af te zien." Het college zou op z'n minst be reid moeten zijn om 'uiteraard in overleg met de kunstenares' tot een ander of aangepast ontwerp te komen. De comH^tiefractie vraagt zich verder a, or wie en wanneer de opdracht oor het ver vaardigen van het kunstwerk is gegeven. „Wat zijn de kosten er van en wie heeft het thema be dacht? Waarom is de locatie van een gemeentelijke dienst geko zen? En als deze zogenaamde kunstuiting op basis van de één- procentsregeling is bedoeld, waarom is dan geen thema be- denkbaar dat met deze gemeente lijke dienst te maken heeft?" Schiedam Tijdens een dinsdag middag gehouden horecacontrole in Schiedam heeft de politie tegen drie bedrijven proces-verbaal op gemaakt. Bij de horecazaken aan de Van Beverenstraat, Gordon- straat en Paulus Potterstraat trof fen de controleurs een hoeveel heid drank aan waarvoor zij geen vergunning hadden. Bij de eerste twee genoemde bedrijven ging het om enkele blikjes bier, bij het derde bedrijf nam de politie ruim tweehonderd flessen alcohol in beslag, In totaal werden negen be drijven bezocht. Schiedam Een bewoonster van de Loeffstraat in Schiedam is dinsdag waarschijnlijk het slacht offer geworden van een bab beltruc. Twee mannen van onge veer 30 tot 40 jaar belden bij haar aan en gaven rich uit voor mede werkers van de gemeente. Eén man hield de bewoonster aan de praat, de ander doorzocht het huis. Na hun vertrek miste de vrouw een kleine dertig gulden. Vlaardingen Twee Rotterdam mers-zijn woensdagnacht aange houden op verdenking van dief stal van een sigarettenautomaat uit een café aan de Westhavenka- de in Vlaardingen. De inbraak- werd rond half vier bij de politie gemeld, waarna een buurtonder zoek werd ingesteld en alle poli tievoertuigen uit de regio is ge vraagd uit te kijken naar de moge lijk bij de inbraken betrokken au to. Op de rijksweg A16 ontdekten agenten een auto waarin een siga rettenautomaat lag en waarvan het stuurslot was doorverbonden. De twee inzittenden zijn voor na der onderzoek ingesloten. Dezelf de nacht is op de Deltaweg nog een personenauto ontdekt met een doorverbonden stuurslot. De politie heeft dit voertuig naar het bureau gebracht vooronderzoek. - -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1