Brandbeveiliging als missie 'Wijkbeheer slaat aan* Dinaec A Spuitgasten in vrije tijd de boer op met rookmelders poggen - nnHEHg >t&OOnaÊ< qpfö/üiiftii Bewolking langs rivierzone Swingen in de Erker Lentewandeling Krabbeplas Muziek in Schuurkerk Toneel in De Hoekstee nmm Specialist in alle soorten vloerverwarming lm „iljy., PLAVUIZEN GRATIS GELEGD v.a. 25 m2 op vlak beton van den BERG's Ewiwwl UIZENCORNER IIIKVf genda Keukendesign B, l, ^"tnnj mmmmdieküchemm uUHvUlllil Duitse en Italiaanse topmerken. Rotterdams Dagblad Donderdag 29 februari 1996 Voor Schiedam en Vlaardingen stond de wind gunstig, anders had den de oranje-wit-zwarte gifwolken van de Keileweg nog totpanieke- i ige toestanden te onzent ku nnen leiden. De WV hoefde er niet eens aan te pas te komen om de ramptoeristen naar het Hoofd in Schiedam te geleiden, vanwaar men een spectaculair uitzicht schijnt te hebben gehad op de onheilspellende luchtbrug naar Heijplaat Terwijl een deel van de Rotterdamse regio werd klaargestoomd voor evacuatie, verzamelden drommen nieuwsgierigen zich in een aanpa lend deel om tenminste ïe trachten een vleugje van de adembene mende stank in de neusvleugels te krijgen. De factor sensatie ont breekt in het rampenplan voor de Rijnmond; hierin is niet voorzien in de aanzuigende spïtsbeweging van catastrofedagjesmensen die te gen de keer van de beleidsdoelen ingaan. Je kon het de laatste tijd steeds weer merken. "Waar de politie en de brandweer er bij de Pelmo len in Vlaardingen, bij molen De Walvisch in Schiedam en rond de Rotterdamse Keileweg in slaagden om een gebied af te zetten en te ontruimen, vormde zich telkens in de ring eromheen een cordon van dramabeiustigden met spontaan veel vrije tijd. De ramp aan de overzijde van de Merwehaven, 20 nabij tot Sehiedam- Oost en De Gorzen, confronteert ons met de gevaren van het wonen en werken in de Rijnmond, risico's die tot de latente kennis behoren en ineens in het dagelijks bewustzijn integreren als de sirene loeit, Dc schrik zit er plotseling weer in, en dat terwijl de massa nota bene vertrouwde op het scala aan preventieve maatregelen die de indus trie tot onberispelijk gedrag manen. De Koeweit-achtige brandhaard aan de Keileweg is een miraculeus opwarmertje voor de sessie, die morgen in het Vlaardingse Deltaho tel wordt gehouden, Öp een conferentie met workshops gaat het hier over de spanningen tussen wonen en werken in een opeengepakt ge bied. Vertegenwoordigers van bedrijfsleven, bewonersverenigingen en andere instanties bespreken er de knelpunten en potenties van de zuidelijke stadsdelen van Schiedam en Vlaardingen, een vrij om vangrijke strook langs de Nieuwe Maas. Enigszins misleidend wordt die strook 'rivierzone' genoemd. Het gaateehter niet alleen om de oe vers langs de rivier, maar om een 'e'en tot twee kilometer breed lint waarvan de noordelijke grens ruwweg wordt gevormd door de BK- laan. de Vhardingerdijk, de Mr. LA Kesperweg, Vlaardingen-Cen- trum en de Vlaardingse Westwij k tot aan het oeverbos Lickebaert. Hier zijn ingrijpende veranderingen mogelijk. Of ze ook gewenst zijn. daar moet de conferentie een idee van geven. Het kan enorme aanpassingen van bestemmingsplannen tot gevolg hebben. Woning bouw op het oude Gusto-terrein klinkt aanlokkelijk, woningbouw langs de Wilhelminahaven is ook een interessant perspectief, even als stedelijk wonen aan de Koningin Wilhelminahaven in Vlaardin gen - maar bij al die fimctiewijzigingen gaat de bedrijfsruimte erop achteruit, en u kunt er donder op zeggen dat de ondernemers com pensatie verlangen. Daar hebben ze ook aanleiding toe. De herstruc turering van de 'rivierzone' Schiedam/Vlaardingen is e?n deelstudie van het ROM-project Rijnmond, dat beoogt de Rotterdamse liaven- ontwikkeling zo te geleiden dat economie en milieu er beide op voor uitgaan. Dus als in een deel van de 'rivierzone' het milieu 'wint', dan wil de economie in een ander deel wat extra's terug. Dat is dus uitke ken geblazen. Heidemij Advies heeft bouwstenen voor een 'ontwikkelingsvisie' aangedragen. As je de plattegronden bekijkt, voel je nattigheid. Me functies (wonen, werken, recre"eren) hebben kleurtjes gekregen. Het valt op dat alleen het groen (van natuur) ook is ingekleurd buiten de grenzen van het studiegebied. Daardoor wordt visueel de valse schijn gewekt dat de herstructurering veel groen oplevert. Het tegendeel is het geval. Er gaat groen verloren. Je ziet het al aan de sloop op volkstuincomplex Vijfsluizen, je kunt het ook zien in het informatiecentrum Beneluxlijn op het Stationsplein in Schiedam, waar de maquette aantoont dat de schooltuinen naast de Slachthuis- buurt verloren gaan door de metro en de tweede Beneluxtunnel plus toebehoren (oortjes). Uit niets blijkt dat economie en milieu eikaar versterken. Eerder lijken ze elkaar te verdringen, als vanouds. Hier doemen don kere wolken op. Of ze giftig zijn, valt te bezien. Als de ge meentebesturen van Schiedam en Vlaardingen de bevolking serieus nemen, mogen we een lange serie van inspraakbijeenkomsten tege moet zien. Een dagje Delta voor intimi is dan hooguit een try-out. KOR KEGEL Wijkcentrum De Erker staat komend weekeinde in het teken van swingen. Zaterdag wordt er muziek ge draaid voor jong en oud. Voor de liefhebbers is er te vens mogelijkheid om te zingen met een muziek band (karaoke). Kaarten voor dit festijn z(jn te ver krijgen bij de balie van De Erker. De zaai gaat om 20.00 uur open en de toegang is gratis. Zondag is er een roek-blues middag Dan zullen de bands The Stash en Repair optreden. De kaarten kosten vijf gul den. De roekmiddag begint om 13.30 uur. Voor meer informatie; telefoon 0104267767. Vlaardingen Het recreatieschap Midden-Del Hand houdt zondag samen met de Groenservice Zuid-Holland een Sente wandeling in het recreatiegebied Krabbepias/Vlaar- dingen-West. Er zijn twee tochten uitgezet, één van 5 kilometer met een puzzel voor de kinderen, en één van 10 kilometer. Deelnemers kunnen tussen 11.00 en 15.00 uur starten vanaf de parkeerplaats van Pa viljoen Krabbeplas. Het is ook mogelijk om onder lei ding van een gids deel te nemen aan een natuurex- cursie. Deze begint om 14.00 uur. Deelnemen aan de wandeling en/of excursie kost twee gulden voor vol wassenen en een gulden voor kinderen t/m 12 jaar. ïn de loop van het jaar worden nog meer wandelin gen gehouden. Degenen die acht of meer wandelin gen meelopen, worden uigenodigd om een boompje te planten in recreatiegebied Oude Maas nabij de golfbaan. Voor meer informatie kan contact opgeno men worden met telefoon 010-5112166. In Theater Schuurkerk vindt zondag 10 maart een optreden plaats van de Chris Hinze Combination. Chris Hinze staat bekend om de reikwijdte die hij geeft aan jazz, rock maar bovenal exotische Afrikaan se en Indiase klanken. Ook maakte hij toernees door onder meer Amerika, Afrika en India. De toegangsprijs voor dit concert is 25 gulden. Het concert begint om 14.00 uur. Toegangskaarten zijn telefonisch te bestellen aan het theater op telefoon 010-5913700. Hoek van Holland In wijkgebouw De Hoekstee aan de Mercatorweg in Hoek van Holland speelt woensdag 6 maart theater groep Na Water de voorstelling 'Als Alice'. Deze voor stelling is bedoeld voor kinderen vanaf acht jaar. De show start om 14.00 uur en de toegang bedraagt vijf gulden. Voor meer informatie kan gebeld worden met 0174-384588. Door Card van der Velden Schiedam Hun inzet doet denken aan de volharding waarmee sommige evange listen met hun boodschap langs de deuren gaan. Eerst worden er folders verspreid, waarin de blijde boodschap wordt verkondigd dat rook melders levens kunnen red den. Een dag of wat later belt Hans Teijn of een van zijn kompanen aan met het aan bod de2e apparaten te instal leren. Voor 35 gulden per stuk, inclusief installatie. Op het eerste gezicht lijkt Teijn een gewone colporteur die net zo goed met boeken, shampoos of dekbedhoezen langs de deur zou kunnen gaan. Als het maar geld oplevert. De Schiedammer onder scheidt 2ich echter van deze colle ga's. Hij is een handelaar met een missie. Hij is overtuigd van het nut van zijn produkt. dat hij in zijn vrije tijd slijt. Teijn verdient al zestien jaar zijn brood ais brandweerman in Rotterdam. In die tijd bluste hij tal van branden. Hij redde bewo ners van een gewisse dood, doch stond ook voor de ondankbare taak om dodelijke slachtoffers te bergen. Teijn weet dat branden minder snel hun tol eisen als sla pende bewoners tijdig worden ge waarschuwd door hun brandmel der. Idealisme Hans Teijn startte deze maand met zijn nevenactiviteit. Zijn baas vond het prima, „De brandweer besteedt zelf ook veel aandacht aan preventie. Ze vinden het goed dat ik op deze manier mijn steen tje bijdraag aan de veiligheid in woningen, Al kan ik na het blus sen van een brand natuurlijk niet de kaartjes van mijn bedrijf Pros ave gaan uitdelen bij de buren. Je moet zaken gescheiden houden." Veel collega's steunen Teijn. die zeker de eerste jaren geen ambi ties heeft zijn carrière als brand weerman op te geven. Drie colle ga's werken zelfs bij de Schiedammer. Ze vinden het werk leuk en nuttig en willen er geen cent voor hebben. „Het is een soort idealisme," zegt Koos Teijn, ook brandweerman en de oudere broer van Hans. „We heb ben een dag gehad dat we met z'n drieen de hele dag aan het praten waren en dat we één brandmelder verkochten. Daar kun je natuur lijk niet van leven." De brandweermannen weten al jaren dat het moeilijk is mensen brandbewust te maken. De ge middelde Nederlander wil niet aan het idee dat z'n huis in vlam men kan opgaan. Brand? Dat is iets dat anderen overkomt. „Vroeger stonden we met de brandweer wel eens te folderen op de markt," herinnert Koos Teijn zich. „Met tips over brandmelders en andere preventiemaatregelen. De mensen pakten de folder, zei den 'bedankt' en gooiden hem tien meter verderop in de vuilnis bak." Uit de barre praktijk weten ze dat nonchalance tot gevaarlijke ex cessen kan leiden. Wasmachines die zijn aangesloten met het snoer van een schemerlamp. Twintig jaar oude gasslangen die totaal zijn verpulverd. Als oorzaak van brand hebben Teijn en zijn mede werkers dit soort zaken regelma tig meegemaakt. Bewust Met die ervaring in het achter hoofd kiezen de brandweer mannen in hun vrije tyd voor een indringender benadering van de potentiele clientèle. Ze bellen bij mensen aan en trachten een ge sprek op gang te brengen over de brandveiligheid m de woningen. Het is een aanpak met wisselend succes. .Als er m een flatgebouw ooit brand is geweest, zijn mensen veel bewuster. Daar lukt het om ze te verkopen. Op andere plek ken zijn de mensen nonchalant. Ze zeggen dat brand hen niet deert omdat 2e het huis huren. Anderen hebben het geld gewoon niet. Van vijfendertig gulden moeten ze twee dagen eten. Mis schien moeten we proberen af spraken te maken met de woning bouwcorporaties. Die hebben er tenslotte ook belang bij dat hun bezit niet afbrandt." In Engeland is het heel gebruike lijk dat brandweerlieden in hun vrije tijd brandmelders aan de man brengen bij particulieren. Voor Nederland is de aanpak van Teijn betrekkelijk nieuw, weet hij. Brandbeveiligingsbedrijven richten zich meestal op het be drijfsleven, voor de verkoop van brandweerinstallaties die op 24 Volt werken. Minimale kostprijs: 3600 gulden. Als particulieren al op het idee komen een rookmel der aan te schaffen, kopen ze er meestal één voor twee tientjes bij een bouwmarkt. □MM TAPIJT - VINYL - VITRAGES - LAMELLEN ♦LAMINAAT -JALOUZIEËN PLAVUIZEN -MARMOLEUM - DRAPERIEËN - OVERGORDIJNEN WIJ VERZORGEN UW GEHELE INTERIEUR OP EEN VAKKUNDIG GEADVISEERD EN SERVICE GERICHT NIVEAU. |'°E 5 KRONEN I WH TON ÈeI •SïSS* KOM EN OVERTUIG U VAN DE AANBIEDINGEN! PLAVUiZENCORNER TAPIJTCORNER FILIAAL TAPIJT-. Oranjestraat"!-5. Oranjestraat 1-5,' Vijgesteeg'4 Tel. 010-473 5425. -/Schiedam Tel. 010-473 0717 Schiedam '.Tel, 010-473.0.2 23. Schiedam Maar zelfs zo'n aanschaf is vaak geen remedie tegen nonchalance. „In Bijdorp zagen we er laatst één hangen met een afgekoppelde batterij. De eigenaar zei dat hij gek werd van het vals alarm. Het probleem is dat mensen hun rook melder op een verkeerde plaats ophangen. Als de deur van de douche opengaat, komt er een walm naar buiten die de melder activeert. Na een tijdje zijn de mensen het zat en sluiten hem af," Teijn is ook bij mensen thuis ge weest die een melder ingepakt al twee jaar in de kast hebben lig gen. „Voor een oude vrouw heb ik hem al eens opgehangen," zegt de brandweerman. Liever verkoopt hij echter zijn eigen waar, en niet alleen vanwege de omzet. Kwali tatief zijn zijn spullen beter dan het gemiddelde aanbod in de win kel, zegt de handelaar. „Onze mel ders gaan niet direct af als er een beetje stoom in komt. Pas na drie rookimpulsen kort achter elkaar gaat hij af. Je hebt niks aan vals alarm." De recente brand in molen De Walvisch heeft de discussie over het nut van brandbeveiligers in Schiedam aangewakkerd. Deze Hans Teijn en zijn collega's moeten soms uren praten om mensen van het be lang van een brandmelder te overtuigen. Foto Roel Dijkstra aandacht legt het bedrijfje van Teijn geen windeieren. „Verschil lende mensen die aanvankelijk geen belangstelling hadden voor brandmelders hebben na de brand in De Walvisch gebeld. Zij beseffen ineens dat hun woning ook kan afbranden als zo'n oud monument ook in de fik vliegt." De brandweerman vindt het om die reden niet meer dan logisch dat hij ook iets voor de molen doet. „Tot het molenfestival op 8 juni sta ik van elke verkochte rookmelder 2,50 af aan de mo len." Door Ben van Haren VlaardingenDe ambtenarij kan de vraag naar maat regelen op het gebied van wijkbeheer niet bijbenen. Mankracht, financiën en organisatie zijn nog onvol doende. Projectleider Rob de Jong hoopt dat de fusie tussen de diensten Stadswerk en Milieu over een halfjaar tot verbetering zal leiden. Sinds de verspreiding van een nieuwsbrief in alle wijken is het bezoek aan de wijkspreekuren en het gebruik van de klachtentelefoon toegenomen. In middels is de gemeente duidelijk dat bijna alle Vlaar- dingers bekend zijn met het ruim een jaar geleden gestarte wijkbeheer. Dat geldt voor negentig procent van de ondervraagden in een gemeentelijk onder zoek. Ruim een derde vindt het in wijkverband ver beteren van de openbare ruimte een goed idee en zal zeker gebruik maken van de mogelijkheden. Veel klachten hebben betrekking op de kwaliteit van de verlichting. De opzet van wijkbeheer is dat bewoners via vaste aanspreekpunten rechtstreeks terecht kunnen bij hun ambtelijke wijkbeheerteam, waarin politie en al le gemeentelijke diensten zijn vertegenwoordigd. Voor regelmatig overleg zijn al twaalf bewonerspa nels gevormd. De Jong: „Wijkbeheer slaat duidelijk aan. In die panels zitten gemiddeld tien mensen. Ruim honderd Vlaardingers zijn dus actief bezig met de verbetering van hun woonomgeving. Zij korden regelmatig met plannen en daar spelen we zoveel mogelijk op in. Zo zijn momenteel bijvoorbeeld jon gelui in Holy bezig om bij hun skatebaan een nieuwe funbox te maken. Ze doen alles zelf, wij hebben de grond gelijk gemaakt. De bewoners lopen harder dan de ambtenarij," constateert De Jong. „Een aanpas sing van de organisatievorm en meer politieke stu ring zyn nodig." Het ambtelijk apparaat is duidelijk nog niet inge steld op de behoefte van de bevolking. De Jong ver wacht dat hierin verbetering zal komen als de ge meentelijke reorganisatie op het gebied van beheer van de openbare ruimte gestalte heeft gekregen. Een fusie tussen de diensten Stadswerk en Milieu met een splitsing van stad- en wijkbeheer staan op het programma. Voorts denkt de leider van het project bureau wijkbeheer dat dit jaar via het Werkbedrijf 22 langdurig werklozen in een Melkertbaan bij het wijk beheer betrokken kunnen worden. Momenteel wor den de mogelijkheden op een rijtje gezet. Gedacht wordt aan banen als toezichthouder of hulpconeiër- ge. Men wil ook. de vestigingen voor wijkbeheer verde len over de verschillende stadsdelen. In de begroting voor volgend jaar zullen vrijwel zeker eigen posten voor de diverse wijken voorkomen. Daarvoor moet nog een splitsing gemaakt worden van de aanleg- en onderhoudskosten voor groen, straten, riolen, sin gels en andere openbare voorzieningen. B en w, die deze week met de activiteiten van het pro jectbureau instemden, gaan weer op wijkbezoek. De bezoeken worden beter voorbereid, in overleg met de bewonerspanels. Onderzocht wordt verder of er mogelijkheden zijn om wijkkranten in het leven te roepen. Donderdag 29 februari SCHIEDAM Podium. Evert draait, 21.30u. 2 maart VLAARDINGEN Grote Kerk. Lunchconcert, 12.45- 13.15u. Café D'Oude Stoep, Hans Dulfer Friends, 21.30 uur. Stads gehoorzaal. Momenten (theater en poppenspel), 20.15u. Vrije Acade mie. Vlaamse Zeep, 20.30u. MAASSLUIS Schuurkerk. Theo Maassen (caba ret), 20.30u. ROTTERDAM Luxor Theater. Evita, 20.15u. Rot terdamse Schouwburg. Gr.z. De Neus, 20.15u. De Doelen. Kl.z. Het Russisch-Nederiands Pianoduo, 20.15u. Zaal de Unie. The Beaty and the Beat, 20.30u. Theater Zuidplein. Gr.z. Peter Faber, 20,15u. Rotterdamse Schouw burg. Kl.z. In de eenzaamheid van de katoenvelden, 2Q.30u. Theater Zuidplein. Reinder van der Naait, 20.30u. Lantaren/Venster. Stili/A Novel, 21.30u, Bibliotheekthea ter. Schnjverdiner,19.00u. Vrijdag 1 Maart SCHIEDAM Filmhuis. Maverick, 21.30u. Teer- stoof. Ajuinen en Look (cabaret), 20.30u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Grant Forsyth, 20.15. De Harmonie. Stand-upCo medy Ni^its, 20.30u. ROTTERDAM Luxor Theater. Evita, 20.15u, De Doelen. Kl.z. Meesters aan het kia- vier, 20.15u. Theater Zuldplein. Bert Schuiling, 20.30u. Rotterdam se Schouwburg. Gr.z. Nederlands Dans Theater, 20.15u. De Vlerk. Slick Meachanis, 22.00u. 't Kapel letje. Roth. 20,30u. Theater Stu dio. MARes, 2Q,30u. Rotterdamse Schouwburg. Kl.z. Shakespeare, eindelijk Shakespeare, 20.30u. ROTTERDAM Calypso i: 'Nixon' (al) dag. 4.30- 8.15. do.vr. ook 0.45. Calypso 2: The Usual Suspects' (16) dag. 6.45- 9.30. Calypso 3: 'Filmpje' (12) dag. 1.15. 'Seven' (16) dag. 4-6.45" 9.30. Calypso 2 Riksbioscoop: 'Braveheart' (16) dag. 12-3.15. Ci nerama 1; 'Jumanji' (al) dag. 1.15- 4-6.45-9.30.Clnerama2:'Golden- eye' (12) dag. 1-3.45-6.30-9.30. Cinerama 3: 'Showgirls' (16) dag. 115-4-6.45-9.30. Cinerama 4: 'Sabrina' (al) dag. 6.45-9.30 do- .vr.ook 1.15-4. Cinerama 5:'Father od the Bride' (al) dag. 6.45-9,30 do- .vr.ook 1.15-4. Corso: 'Heat' (16) dag. 1-4.30-8.30. Venster 1: 'Blue in the face' (al) dag. 2.30. (niet opza- .mid.) 8.10. Venster 2: 'A Bout de Soufflé' (16) vr. t/m wo. 7.30 do- .vr.ook 2.30,'Stili/A Novel'do. 8.'Oi-1 v.films(16) vr.9.30. 'SauveQui Peut' (16) za. 9.30. 'Zoo' (16) zo. 9.30. 'Sans Soleil' (16) ma. 9.30. 'Family viewing' (16) di9.30. 'Blue' (16) wo. 9.30. Venster 3: 'Smoke' (16) dag. 7.30. 'Clockers' (16) dag. 10. Ven- ster4: 'Zusje' (16)dag. 2.30 (nietop za.) 'Flirt' (16) dag. 8. 'Heavy' (16) dag. 10. Lumière 1: 'Clueless' (ai) dag. 4-6.45-9.30, do.vr. ook 1.15. Lumière 2: 'Dangerous Minds' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 3: 'Waiting to exhale' (al) dag. 4-6.45 'Sudden death' (16) dag. 1.15 9.30. Lumière 4:'The American Pre sident' (al) dag. 6.45-9.30, do .vr.ook 1.15-4. Thalia: 'Ace Ventura' When nature calls (al) dag. 1.15-4- 7.45-9.30. Koken en genieten horen bij elkaar. Daarom is een keuken van Dinaro niet alleen een keuken waarin u graag kookt, maar ook een kamer waarin u graag verblijft. Showroom: Maasweg 10-Maassluis(Industriegebied Nwe. Waterweg)Tel.010-5917009. Fax010-5916235 Openingstijden: maandag van 13.00-18.00 uur dinsdag t/m donderdag van 09.30-18.00 uur vrijdag van 09.30-21.00 uur zaterdag van 10.00-17.00 uur

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3