13 'Nieuwe brandweercommandant niet capabel genoeg voor zware functie' Bewoners woedend na illegaal kappen oude bomen 'X Rotterdams Dagblad 'Gemeente mogelijk betrokken bij belastingfraude Lanvasterrein' 'Het is goed toeven in de Oostwijk' "VELDHOEN iSi RQMEIJN Uw vêgtómaktLw - Oud-Beijerland, 12266 Ook beroeps onderhandelen liever met burgemeester Doorn naar jUnerongen Man steekt ex-vriendin Vrouw beroofd Vernielingen in winkelcentrum Televisie-terreur zet Vlaardingse straat op stelten Waterweg Woensdag 6 maart 1996 Door Menno Haddeman Vlaardingen Het beróeps- ^personeel van de Viaar- ,^düigse brandweer vindt H. B'Tejiouw, de opvolger van de t^per 1 april vertrekkende g&nmandant P. Runsink, Öjfet capabel genoeg' als be- -jSfehebber van de gemeente- brandweer. Voorzitter A. Brobbel van de medezeg- genschapcommissie van de •'brandweer zegt dat hij tij dens onderhandelingen lie ver met de burgemeester (als hoofd van de gemeentelijke brandweer) praat, dan met zijn nieuwe commandant. Terlouw is een uitstekend offi cier met veel kennis van zaken. Hy mist alleen de voor een lei dinggevende functie onmisbare sociale vaardigheden," meent Brobbel. De medezeggenschapscommissie (MC, een ondernemingsraad) van de Vlaardingse brandweer heeft het gevoel dat haar de benoeming van Terlouwals interim-comman dant door de strot is geduwd. Na dat bekend werd dat Runsink zou vertrekken naar Rotterdam om daar commandant van de haven en industriebrandweer te worden, is er volgens voorzitter Brobbel te snel gekozen voor Terlouw als vervanger. Terlouw is volgens hem te ambitieus, waardoor hij van tijd tot tijd oogkleppen op heeft. ..Hij vvi) iets te hard lopen en dat komt zijn sociaal gedrag niet ten goede." De MC van de brandweer heeft tij dens de vervangingsprocedure van Runsink bij burgemeester L. W. Stam verschillende sugges ties gedaan. Brobbel: „We hadden graag gezien dat voor de functie twee mensen werden aangetrok ken. Eén voor de praktische za ken en één voor het management. Terlouw had op deze manier de beste geweest als hoofd van het praktische gedeelte. Iemand an ders had het management voor zijn rekening moeten nemen." Burgemeester Stam bevestigt dat er verschillende opties zijn over wogen. ..We hebben gekeken naai de mogelijkheid om een brand weerman uit Rotterdam of Schiedam aan te trekken. Ook hebben we gedacht Terlouw te ruilen tegen een officier in Schiedam of Rotterdam. Er was echter niemand beschikbaar en dus hebben we binnen ons eigen korps gezocht naar de beste. Dat is Terlouw geworden." Niet alleen de benoeming van Terlouw als interim-commandant vinden de MC-leden jammer. Ook het moment van vertrek van Runsink is voor hen lastig te. be grijpen. Commandant Runsink verlaat het korps namelijk op het moment de door hem ingezette reorganisatie van de Vlaardingse brandweer in volle gang is. „Het is natuurlijk een enorme kans voor Runsink. Zoiets laatje niet lopen. Toch hadden wij liever gezien dat hij nog een halfjaartje was geble ven om de reorganisatie verder te begeleiden." De reorganisatie waar Runsink op dit moment mee bezig is. verloopt toch al niet zonder slag of stoot. De beroeps hebben inmiddels een akkoord bereikt met Runsink over de plannen. Het vrijwillige kader kampt echter nog met flin ke bezwaren. „Het vaststellen van de reorgani satieplannen is wel een beetje vreemd verlopen." vertelt Brob bel. ..Runsink had de MC de mo gelijkheid gegeven zelf met een plan te komen. Wij hebben een rapport gemaakt over hoe wij dachten dat de reorganisatie zou moeten verlopen." Volgens Brob bel heeft Runsink het rapport wel gelezen maar er vervolgens niets mee gedaan. „Gevoellige punten die wij in ons rapport hadden aan gestipt, zijn in het plan van Runsink nergens te bekennen." Bang Gevoellige punten zijn er ook bij het vrijwillige kader. Zij zijn bang dat hun invloed afneemt omdat zij volgens de plannen van Runsink bij het beroeps perso neel worden gevoegd. Nu bestaat hel Vlaardingse korps nog'uit twee aparte onderdelen: de be roeps en de vrijwilligers. Het vrij willige kader personeel moet vol gens Brobbel eerst met gegronde argumenten komen voordat ze gaan roepen dat ze het niet eens zijn met de reorganisatie, „Dit soort dingen behoort intern te worden besproken. Het kader per soneel van de vrijwilligers heeft zijn eigen glazen ingegooid. Zij hadden een overlegorgaan maar hebben dat een tijdje geleden uit protest met de reorganisatie opge heven. Dat Runsink nu niet meer met hen wil praten is logisch. Er is bij de vrijwilligers niemand meer om mee te praten." De drie vrij willige officieren die aan het be gin van dit jaar zijn opgestapt hebben dat volgens Brobbel niet gedaan omdat zij het niet eens wa ren met de plannen van Runsink. „Zij hebben andere werkzaamhe den waarmee ze het veel te druk hebben." Brobbel vindt het vervelend dat de vrijwilligers zich op een recal citrante manier gedragen. „Wij werken allemaal met het doel in woners van Vlaardingen bij te staan. Het maakt de burgers niet uit of vrijwilligers of beroeps hen te hulp schieten." Door Carel van der Velden Schiedam De gemeente Schiedam heeft mogelijk belas tingfraude gepleegd bij verschil lende grondtransacties aan het eind van de jaren tachtig en het begin van de jaren negentig. Dat zegt de Schiedamse projectont wikkelaar G. Toth. Bij de aankoop van het Lanvasterrein in 1989 heeft de gemeente Schiedam ver zuimd de verschuldigde omzetbe lasting te betalen. Alleen al voor deze transactie kan de gemeente Schiedam volgens hem rekenen op een naheffing van 240.000 gul den. Bij de aankoop van het aan palende Bols-terrein hield de ge meente Schiedam in dezelfde pe riode ook geen rekening met de noodzakelijke afdracht van om zetbelasting, die 18,5 procent van het overeengekomen aankoopbe drag bedraagt. De naheffing aan omzetbelasting die de gemeente Schiedam voor deze laatste trans actie moet betalen wordt veel ho ger, kondigt Toth aan. In totaal zou het kunnen gaan om twee miljoen gulden. Beide terreinen kocht de gemeen te Schiedam destijds van Kuvée BV en G-Trade, een besloten ven nootschap van Toth. Op de terrei nen is inmiddels een woning bouwproject gerealiseerd. De ge meente Schiedam heeft de grond in erfpacht uitgegeven. Bij die transacties hebben ze volgens To th minimaal een miljoen gulden aan BTW geïncasseerd. Sanering De Schiedamse ondernemer werd vorig jaar door de Belastingdienst op het matje geroepen voor de grondtransacties. De inspecteur van de Belastingdienst Onderne mingen schreef dat Toth ten on rechte had verzuimd omzetbelas ting in rekening te brengen bij de koper. De inspecteur vermoedde een frauduleus zakelijk opzetje tussen G-Trade en de gemeente, aldus Toth. De ondernemer meent echter dat in de eerste plaats de gemeente verantwoor delijk is voor het door de Belas tingdienst betwiste contract. „Het uitgebreide koopcontract is geheel opgesteld door het Grond bedrijf van de gemeente Schiedam," zegt Toth. „Als bur ger mag ik er toch vanuit gaan dat de gemeente bij het opstellen van een contract naar eer en geweten rekening houdt met de wetge ving." Daarbij verwijst hij ook naar het raadsbesluit van 5 fe bruari 1990, waarin een krediet wordt verleend 'voor de financie- van Holland W. Doorn-van -A-isder Houwen, deelraadsvoorzitter in Hoek van Holland, is benoemd tot burgemeester van Amerongen (Utrecht). De benoeming is per 16 maart. Doorn (CDA), die sinds 1987 deel uitmaakt van de Hoekse deelraad, was één van de tachtig sollicitanten voor de burgemees terspost. Coalitiepartners Hoeks Welzijn en PvdA voelden zich gisteren overrompeld door het vertrek van Doorn. Over deopyólgirig is nog mets be kend, SJÏëën dat'dezc snel moet worden gerégeld. De déelgemeen- teraad:. van Hoek van Holland komt opJ körte termijn voor een extra vergadering bijeen om zich over de opvolging van Doorn te buigen. Zie ook pagina 17. fSchiedam Een 40-jarige 'Schiedammer is gisteren in verze kering gesteld op verdenking van poging doodslag nadat hij zijn ex- vriendin had neergestoken. De steekpartij vond plaats in de Den *Bommelsestraat in Zuid. Het slachtoffer, een 30-jarige Schiedamse, is met een steek- "worid in de borst naar het Schie- iand Ziekenhuis gegaan. 'Na be handeling heeft ze aangifte ge daan. De verdachte is even later aange houden in een woning aan de Goeman Borgesiuslaan. Schiedam Op de Sehiedamse- weg in Schiedam is gistermiddag rond kwart over vier een 61-jarige vrouw beroofd. De Schiedamse had net boodschappen gedaan en was fietsend op weg naar huis. Onderweg trok een ongeveer 17- jarige jongeman haar-tas weg uit (^fietsmand. Omstanders heb- nog geprobeerd de dader aan ouden door hem te achtervol- mdar hij wist op de fiets in de ranting van het Johan Strauss- t^||n te ontsnappen. Behalve boodschappen zat er in de tas een portemonnee. (Maandagmiddag werd op het Bachplein in Schiedam ook een tfjcpuw van haar tas beroofd door iemand op de fiets. Het signale- meht van beide daders komt sterk overeen. Vlaardingen Een groep jonge ren heeft dinsdagavond vernielin gen aangericht in winkelcentrum De Loper in Vlaardingen. Zij trok ken vuilnisbakken van de muur en haalden enkele lantaarnpalen uit de grond. Het buurtonderzoek dat de politie heeft ingesteld, le verde niets op. De jongeren waren gevlogen. Vlaardingen Woedend, teleurge steld, verdrietig, de bewoners van de Kornoejjedreef en de Ber- kendreef in Vlaardingen Holy hebben er geen woorden voor. Gisterochtend keken zij met lede ogen toe hoe een aannemingsbe drijf de kettingzaag zette in twin tig Lindebomen. Het eens zo groene parkje aan de singel veranderde binnen een uur in een waar slagveld. Het meest pijnlijke is dat het aannemingsbe^ drijf dat de werkzaamheden ui! voerde waarschijnlijk geen kap:' vergunning voor het parkje had^ Raadslid B, E, van der Velde van GoenLinks heeft direct na de kap- partij vragen gesteld aan burge meesterenwethouders. „Ik kon niets doen," vertelt be woonster van de Kornoeljedreef E. van Velen emotioneel, ,,'s Och tends om acht uur werd ik opge schrikt door het geluid van ket tingzagen. Toen ik buiten kwam zag ik dat de beulen de eerste Lin de al hadden omgezaagd. 'Wat doen jullie, stop ermee,' riep ik, maar die werklui gingen gewoon door." Van Velen rende naar binnen en dacht na over wat ze kon doen om de kap-partij te stoppen. Terwijl steeds meer bomen het leven lie ten, belde Van Velen naar de amb tenaren van de Dienst Milieu. „Maar ik kon niemand bereiken. Er was nog geen mens op het kan toor." Aan één stuk door loeiden de ket tingzagen en binnen een klein uur was het gehele parkje ver woest. „Het was verschrikkelijk om te zien hoe de ene na de ande re boom om ging. Ik kon niets doen. Je voelt jc dan zo machte loos. Alles weg. Alle twintig jaar oude bomen in één klap verdwe nen," zegt Van Velen. Omwonenden van het parkje aan de Kor reoeijedreef lopen deso laat over het terrein. Foto Roel Dijkstra Niet alleen de bewoners van de Kornoeljedreef reageren veront waardigd. Ook de mensen in de Berkendreef begrijpen niet hoe de verwoesting heeft kunnen plaatsvinden. „Het aannemings bedrijf had helemaal geen 'kap- vergunning voor dat parkje," ver telt J. Erkelens boos. „Er moesten .wat bomen in de wijk verdwijnen omdat de singel voor onze huizen wordt uitgebaggerd. De bomen in het park hadden echter gewoon kunnen blijven staan. Wat er hier is gebeurd, is bij de konijnen af." Raadslid Van der Velde van GroenLinks reageerde eveneens furieus toen hij te horen kreeg welke onomkeerbare fout er in Holy was gemaakt. „Ik ben ver schrikkelijk pissig. Er moeten zo snel mogelijk weer grote bomen worden geplant." Vanmorgen heeft hij een brief bij b en w op het bureau gedeponeerd: 'Hoe kan zo iets gebeuren,' vraagt hy zich af. Verantwoordelijk wethouder T. W. van der Steen (groen) be treurt wat er gisterochtend in Ho ly is gebeurd. ,;Wij zijn nu aan het uitzoeken hoe dit heeft kunnen gebeuren. Het ziet er naar uit dat er door de aan nemer of de gemeente een fout is gemaakt. Ik moet eerst de toe dracht onderzoeken voordat ik ie mand de schuld in de schoenen schuif." Van der Steen belooft de bewo ners het parkje zo snel mogelijk te herstellen. Hij zegt er voor te zul len zorgen dat deze week nog de afdeling Groenvoorziening con tact opneemt met de omwonen den. Fotograaf Jan Roovers (tweede van rechts) bekijkt het fotoboekje van de Oostwijk met (v.l.n.r.) de vroegere huisartsen H. S. Mulder, Jac. van den Pol en H. A. Imhoff. Foto Dennes van derwei/Roei Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen— „Doodzonde, dat er niks gebeurt met de 5000 opna mes die ik in Schiedam heb ge maakt. In Vlaardingen kwam ik niet verder dan 750 foto's en daar van is nu al het tweede boekje ver schenen." Jan Roovers, inmiddels 83 jaar, kan niet nalaten het beperkte ge bruik van zijn in opdracht van ar chiefdiensten verrichte werk aan de kaak te stellen. Hij sjouwde als fotograaf in de vijftiger jaren door Rotterdam, Schiedam en Vlaar dingen om de veranderende ste den op de gevoelige plaat vast te leggen. Gisteren was hij aanwezig bij de presentatie van het tweede deel in de serie Tijdsbeeld van Vlaardingen, waarin zijn foto's de Oostwijk van 1954 in beeld bren gen. Wouter C. den Breems en Eric van Rongen schreven er een toelichting bij. De presentatie vond plaats in het door Schiedammer Fons Hosman tot 'cave' omgetoverde oudste deel van de voormalige kunstbo- terfabriek HoUandia aan de Nieuwstraat in de Vlaardingse Oostwijk. Een uitgelezen entoura ge in het 'Jaar van het Industriële Erfgoed'. Tussen de koelte garan derende, veertig centimeter dik ke, ruim honderd jaar oude mu ren en de honderden soorten op fles bewaarde wijnen, werden de eerste exemplaren van het foto boek uitgereikt. Aan drie artsen in ruste, die na de overdracht van hun praktijk de Oostwijk niet hebben verlaten. De dokters Jac. van den Pol, nu 80 jaar en vyftien jaar met pensioen, H. A- Imhoff (76), elf jaar geleden opgevolgd door zijn zoon en H. S. Mülder (67), wiens zoon zes jaar geleden de praktijk overnam. „Het is goed toeven in de Oost wijk," zei de jongste in een dank woord. „Wij zijn de enige artsen die in de wijk zijn blijven wonen. Voorheen woonden hier zeer veel collega's. Het is trouwens nog een wijk waarin je verzorging vindt van voor je wieg tot na je graf met de aanwezigheid van vroedvrou wen, artsen, predikanten en nota rissen, voor het testament." Oud-dokter Imhoff, een Braban der die zich hier in 1946 met zijn echtgenote vestigde, verklapte in het begin moeite te hebben gehad om te wennen. „Ik miste de leut. Maar later hoorde ik bij de fami lie." Hij haalde zoete herinnerin gen op aan onder meer een 107 jaar geworden patiënte. „Toen ze al honderd was geweest en een in jectie in haar bil moest hebben 'zaai ze tegen maai'; Joh, kom lek ker bij me op bed zitten." Voor Jan Roovers was Vlaardin gen gewoon een aardig foto-on derwerp. Hij maakte, buiten re clame-opdrachten om, tussen 1925 en 1986 ruim 65.000 foto's. Veruit het grootste deel in op dracht van het Rotterdamse ge meentearchief. De ongeveer 130 in het nieuwe boekje afgebeelde opnames van gebieden tussen Markt en station Vlaardingen- Oost komen uit de verzameling van 750, die het Vlaardingse stadsarchief aankocht. Volgens uitgever H.A. Voet uit Capelle aan den IJssel is de serie Tijdsbeeld van Vlaardingen deel 1 (Van Markt tot Holyweg) al byna geheel uitverkocht. ring, verwerving alsmede van de kosten van een bodemonderzoek, voor het slopers en het bouwrijp- maken van 5.806.000,- (exclu sief BTW)'. Bij de aankoop van grond is de gemeente door de wet vrijgesteld van het betalen van zes procent overdrachtsbelasting. Vaak hoeft de gemeente ook geen omzetbelasting te betalen bij aan koop van grond. Volgens de Be lastingdienst ligt de situatie ech ter anders als grond voorafgaande aan verkoop wordt gesaneerd. Dat gebeurde zowel op het Bols- als het Lanvasterrein. In het geval van het Lanvasterrein besteedde Toth ruim een ton aan een gedeel telijke sanering. In de redenering van de inspec teur is er by bodemsanering spra ke van 'vervaardiging van onroe rend goed'. In zo'n geval moet de koper omzetbelasting betalen over de gehele koopprijs. „Als de gemeente weet had van dié bepa ling, hebben ze een frauduleus contract opgesteld," zegt Toth. „Of ze wisten het niet en zijn te goeder trouw. Maar dat is moeilijk voorstelbaar. Het Grondbedrijf hakt wel vaker met dit bijltje en bij verkoop weten ze wel dat BTW berekend moet worden. Ik heb het idee dat ze bewust toewerken naar een transactie waarbij de omzetbelasting buiten beschou wing blyft." Een woordvoerder van het Grondbedrijf werpt dé be schuldigingen van Toth ver van zich af. „Dit conflict is te vergelij ken met de aanschaf van een pot je stroop bij Albert Heijn. Als ko per vraag je ook niet of er wel of niet BTW is berekend. Dat is een verantwoordelijkheid voor de on dernemer." Toth vindt dat de gemeenteraad moet uitzoeken of er meer van dit soort frauduleuze grondtransac ties hebben plaatsgevonden. De verantwoordelijke ambtenaren zouden ter verantwoording geroe pen moeten worden, meent hij. Zie ook pagina 15. VlaardingenBelletje trokken, deuren vastbinden met tou wen, tennisballen in knalpij: pen stoppen en drollen door de brievenbus duwen zijn uit. De nieuwe methode van kattenk waad uithalen is gisteren door een groepje Vlaardingse jonge tjes toegepast: de zogenoemde tv-terrcur. Het idee is simpel. Je neemt, als je ouders niet thuis zijn na- tuurlijk, de afstandsbediening van de televisie mee naar bui ten.. Dan loop je met je vrien den naar een straat waar je niet zo veel komt (herkenning moet je zoveel mogelijk voorkomen) Vervolgens zoek je een huis met een voortuin uit zodat je jc tussen de struiken kan ver stoppen. Voorzichtig haal je de afstandsbediening uit je zak en richt die op de tv in de 'vreemde' huiskamer. Elk knopje op de afstandsbedie ning dat je dan indrukt heeft succes. De bewoners van het pand schrikken zich rot wan neer plotseling de tv aan gaat. Het meeste succes heeft het knopje voor het geluid. Een stuk of tien keer erop drukken en de kijkers weten niet wat hen overkomt. Het groepje Vlaardingse pest koppen dat gisteren de Anna van Burenweg als werkterrein had, zorgde met zijn kattenk waad voor nogal wat opschud ding in de straat. Zij 'hadden met hun afstandsbediening al verschillende huiskamers op stelten gezet, voordat ze aan kwamen bij een woning waar niemand thuis was. Hier had den zij de grap met het geluid bedacht. Na een aantal keer op het plusje te hebben gedrukt en er «zich in de huiskamer niets bijzonders voordeed zijn de jongens weer verder ge gaan. En de buren werden na twintig minuten herrie toch lichtelijk gestoord. Ze belden de politie, die met behulp van de afstandsbediening van de buurvrouw het toestel uitzette. De politie adviseert de televi sie niet op stand-by te laten staan om dit soort overlast te voorkomen, r V>

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1