13 Hoek van Holland moet grenzen openen Rotterdams Dagblad Iedereen moet kans maken op een woning Runderen en damherten in Broekpolder BVSZ kritisch over 'susscenario9 Peper Ton Kloots, een markant Vlaardinger TRIO AUTOVERHUUR gj GDEOKOPE BRANDSTOF Nieuwe bomen voor park Roekeloze wegpiraat Vernielingen bij kinderboerderij Te hard gereden Textiel gestolen Mishandeling Feestavond in De Telder Lift voor 500 Schiedammers Verbeterde alarmregeling brandweer In Memoriam Waterweg Vrijdag 8 maart 1996 VlaardingenIn het parkje aan de Kornoeljedreef in Vlaardingen Hoiy worden nieuwe bomen ge pland. De gemeente heeft hiertoe besloten na 'een goed gesprek' met dc omwonenden. Deze week werd door 'een communicatie fout' alle bomen m het parkje om gezaagd. ..We zo:gen dat alles weer in orde komt," zegt een woordvoerder van de gemeente. „Er worden ook wat oudere bomen geplant zodat er niet alleen maar klein grut staat" Uit de stronken van de afgezaag de bomen komen in de lente weer nieuwe loten. Met wat nieuwe struiken en plantsoenbomen als berken en eiken moet het landje aan de singel weer een beetje gaan lijken op wat het vóór de des astreuze kappartij was. Over de oorzaak van de fout kan de woordvoerder van de gemeen te nog niet veel zeggen. De ge meente gaat intern en met het aannemingsbedrijf dat de kap- werkzaamheden weer had onder- besteed aan een ander aanne mingsbedrijf overleg voeren Hoek van Holland Een bestuur der van een blauwe Chevrolet ver loor gisteren op de Haakweg in Hoek van Holland de macht over het stuur. De automoilist reed vol gens getuigen zo hard, dat hij tij dens het nemen van de bocht, de Prins Hendnk"'eg op, frontaal op een tegenligger botste. Vervol gens reed de wegpiraat het talud af waarbij hij een hek kapot reed. Met hoge snelheid vervolgde hij zijn weg over een weiland om een stukje verder weer een hek kapot te rijden en met hoge snelheid de Zekkenstraat in te scheuren. De bestuurder van de frontaal aange reden auto bleef ongedeerd. Op de plaats van het ongeluk werd een kentekenplaat van de auto van de wegpiraat aangetroffen. Een onderzoek naar deze man heeft tot nu toe mets opgeleverd. Vlaardingen Onbekenden heb ben gisteren bij kinderboerdeij Holywood jonge geitjes uit één van de stallen gehaald. Eén van de geitjes is daarbij overleden, een ander is wonder boven won der blijven leven. Ook trapten de vandalen een staldeur kapot. Vlaardingen Tijdens een snel heidscontrole op de Parallelweg in Vlaardingen heeft de politie gisteren veertien automobilisten bekeurd. De controle vond plaats tussen 16.30 en 17.45 uur. Er re den 2.73 auto's langs de radarauto -wande politie. De hoogst gemeten snélheid was 81 kilometer per uur,--.waar 50 is toegestaan. Vol gens de de.oe week in Vlaardingen opgehangen posters levert dit een boeteop van 220 gulden. Schiedam De politie heeft gis teravond in de Nieuwe Passage in Schiedam een 34-jarige vrouw aangehouden wegens winkeldief stal. Bij een textielzaak had ze voor ruim 250 gulden aan goede ren weggenomen. De vrouw heeft de diefstal bekend. Schiedam Vijf jongens hebben gisteren op de Schaperlaan in Schiedam een man mishandeld. Het slachtoffers werd geslagen en geschopt. De gealarmeerde politie zag het vijftal nog juist wegrijden in twee auto's, maar kon de vech tersbazen niet meer achterhalen. Vlaardingen Wijkcentrum De Telder in Vlaardingen houdt za terdag 9 maart een avond voor al leenstaanden en echtparen. Aan deze avond werken verschillende artiesten mee. Het wijkcentrum is te vinden aan de Professor Tei- dersstraat 1 in Vlaardingen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en kaarten kosten j 7,50 per stuk. i Door Jan Rozendaal Hoek van Holland Zowel het deelgemeentebestuui van Hoek van Holland als de wo ningbouwvereniging hebben een reprimande gekregen van de gemeentelijke om budsman, omdat zij zich niet hebben gehouden aan de Huisvestingswet. In strijd met de sinds 1993 geldende regels kwamen Rotterdam mers niet in aanmerking voor een koop- of huurwo ning in de deelgemeente. De zaak is aanbangig gemaakt door een inwoonster van Hoog vliet, die graag m Hoek van Hol land wilde gaan wonen. Zij had zich in 1991 ingeschreven: het liefst voor een koopwoning, maar ook met een huurhuis zou ze ge noegen nemen Maar zowel bij de deelgemeente -die de voorwaar den om in aanmerking te komen voor een koopwoning bepaalt - als de woningbouwvereniging Rotterdam Aan Zee viste ze ach ter het net. Dit omdat ze met eco nomisch- of sociaal gebonden was aan De Hoek Ook nadat in 1993 de nieuwe Huisvestingswet van kracht ging, werd haar steeds voor de voeten geworpen dat ze geen aanspraak kon maken op een womng m de (andere) deelgemeente van Rot terdam. Door het ontbreken van een economische- of sociale bin ding met het dorp werd ze steeds zo laag op de lijst gezet dat ze kansloos was. En dat terwijl in de nieuwe Huisvestingswet juist die drempels waren geschrapt. De door de Hoogvlietse te hulp geroe pen gemeentelijk ombudsman mr. M.H.J.M. van Kinderen stuurde op 14 februari 1995 een brief naar de deelgemeente. Daar in stelde de ombudsman dat de deelgemeente zijns inziens voor alsnog in strijd handelde met de geldende regels Richtlijnen Behalve dat het afschermen van de woningmarkt niet strookte met de Huisvestingswet, staat het ook haaks op de richtlijnen van de Stadsregio en de gemeente Rot terdam. „Want hoewel Hoek van Holland dan uniek is om de lig ging. blijft het natuurlijk gewoon Rotterdam. Net ais Hoogvliet en Alexanderpolder," aldus mr Van Kinderen. Op 27 juni schrijft het dagelijks bestuur van de deelge meente aan de ombudsman dat 'de hantering van toewijzmgscn- teria bij nieuwbouwkoopwonm- gen een heroverweging verdient'. Deze week, ruim een half jaar la ter dus, heeft het dagelijks be stuur een voorstel aan de deelraad gestuurd. Daarin wordt gevraagd de huidige toewijzingscriteria in te trekken en het dagelijks be stuur de opdracht te geven - na inventarisatie bij gemeenten in de regio- een nieuw voorstel te maken. De ombudsman zegt desgevraagd te vinden dat het allemaal veel te traag gaat. Ook al omdat de wo ningbouwvereniging Rotterdam Aan Zee al een jaar geleden (13 maart 1995) aan het deelraadsbe- stuur heeft laten weten dat het standpunt van de ombudsman 'in principe juist' was. „Men wist het dus al een jaar geleden," conclu deert Van Kinderen daar uit. Met anderewoorden, een jaar lan ger dan eigenlijk noodzakelijk was, hebben met-ingezetenen van Hoek van Holland - onbekend is om hoeveel mensen dat gaat- ten onrechte een met in te halen achterstand gehad bij de toewij zing van een woning in de deelge- meente-aan-zee. Brief Overigens stuurden burgemees ter en wethouders van Rotterdam op 24 augustus 1993 al een brief naar Hoek van Holland waarin een verzoek om 'gezien de bijzon dere liggmg van Hoek van Hol land' de woonruimtegrens op te trekken, werd afgewezen. De ar gumentatie: 'Het belangrijkste kenmerk van deze wet (Huisves tingswet 1993, red.) is namelijk het vrije vestigingsprincipe voor elke woningzoekende in heei Ne derland'. En de vraag is nog maar of de deelraad dit op korte ternujn rechttrekt. Uit het voorstel van het dagelijks bestuur, waarover de deelraad zich donderdag 14 maart buigt, blijkt dat Hoek van Holland afspraken wil maken om toch de toelatingseisen te verho gen. 'Besprekingen met de afde ling Juridische Zaken dienen hierover meer duidelijkheid te brengen.' De woningcorporatie heeft vorig jaar de toewijzingsregels al wel gewijzigd en daardoor heeft de klaagster uit Hoogvliet, die de zaak aan het rollen heeft ge bracht, inmiddels een huurhuis in Hoek van Holland. Vlaardingen Er komen aan het einde van het jaar runderen en herten in de Broekpolder. Het gaat in eerste instan tie om een stuk of vijf Schotse hooglan ders en galioways én een roedel dam herten. Later, zo is de bedoeling, wordt het aantal verder uitgebreid. De dieren komen centraal in het Vlaar- dingse recreatiegebied te lopen. Het terrein blijft vrij toegankelijk voor wan delaars. Wethouder T. W. van der Steen (open baar groen) wil in mei hiervoor een kre diet vragen bij zijn collega's in het col lege. Hij verwacht daarbij geen proble men. „Het geld is er," aldus Van der Steen fn een vraaggesprek, dat morgen in het Rotterdams Dagblad verschijnt. Er zijn al gesprekken geweest met het Recreatieschap Midden-Delfland en Natuurmonumenten. Met name Natuur monumenten voelt er veel voor om mee te doen met het project. Er is sprake van dat in de zomer een aantal van de runderen in de Aalkeetbuitenpolder gaat grazen. In de winter is de Aalkeet buitenpolder, die grenst aan de west kant van de Broekpolder, ingericht als pleisterplaats voor trekvogels. Dan zouden de runderen weer naar de Broekpolder moeten verhuizen. Schiedam Voor naar schatting vijfhonderd Schiedammers be hoort het naar boven sjouwen met zware boodschappentassen bin nenkort tot het verleden. In de omgeving van de Parkweg start Woningstichting Noordvest bin nenkort met de bouw van negen liften bij bestaande galerij-flats van vier hoog. Bijna 250 woningen worden per lift bereikbaar. Per lift heeft Noordvest van het rijk eên subsi die ontvangen van 40.000 gulden. De bouw van de liften vindt plaats als onderdeel van het Beheerplan Nieuwland, dat bestaat uit een scala aan maatregelen om de leef baarheid in de eerste naoorlogse wijk van Schiedam te vergroten. De start van de bouw begint vol gens planning in de zomer. De to tale bouwperiode bedraagt een half jaar. De liften worden vrij staand aan de voorzijde van de flatgebouwen geplaatst De buitenzijde wordt jvvel geheel van glas. De belangstelling voor de lift- bouwis enige tijd geleden gepeild onder de bewoners van dertien flats in Nieuwland. Bij vier wo ningblokken bleek het draagvlak voor de investering gering te zijn. Van de bewoners wordt een offer gevraagd in de vorm van een huurverhoging van ƒ42,50 per maand, exclusief servicekosten. Bij andere flats was de belangstel ling juist heel groot. Met name in de Van Heuven Goedhartstraat werd zeer enthousiast gereageerd op de plannen. Volgens het Beheerplan Nieuw land zouden deze ten zuiden van de Burgemeester van Haarenlaan gelegen flats echter pas in 1999 in aanmerking komen voor liften. Op initiatief van enkele bewoners en de bewonersvereniging Wonen Leven wordt rie nieuwe voorzie ning m één p meegenomen met het voor-mende zomer ge plande liftenproject. De zeven an dere liften worden geplaatst bij flats ten noorden van de Burge meester van Haarenlaan, aan bei de zijden van de Parkweg. De door het Scïüedamse -architecten bureau Dop en Mathot ontworpen liften verschijnen in de Henri Po lakstraat, Klaas Katerstraat, Van Oldebameveltstraat, Van Maan- enstraat en de Jan Oudegeest straat, De plannen zijn voorbereid in de werkgroep 'Liften Nieuwland'. Naast medewerkers van Wo ningstichting Noo. Vest en het architectenbureau bewoners vereniging en indiviüuele bewo ners van de flatgebouwen-in- kwestie in dit orgaan vertegen woordigd. Schiedam Tsjemobyl, een ont ploffing bij Paktank of een brand bij CMI Container Masters in Rot terdam-West. Op het terrein van milieu-incidenten is er sprake van onvergelijkbare grootheden, maar toch is er een overeenkomst. De verantwoordelijke autoriteiten waren er in de drie voorbeelden als de kippen bij om te roepen dat er geen gevaar is voor de volksge zondheid. De bewonersvereni ging Schiedam-Zuid (BVSZ) vindt het ontstellend dat deze ge ruststellende woorden ook wer den gebruikt bij de brand in de Keilehaven, nu twee weken gele den. Kort nadat de brand was uitgebro ken, maakte de Rotterdamse bur gemeester Peper op de radio be kend dat er geen gevaar was voor de volksgezondheid. Dat ge beurde op het moment dat orde handhavers in Heijplaat en Spij- kenisse met geluidswagens de straat opgingen om mensen te waarschuwen binnen te blijven en ramen en deuren te sluiten. De woorden van Peper ontkracht ten die boodschap, meent de BVSZ. Bovendien zette de Rotter damse burgemeester zijn 'sussce nario' in op een moment dat de meetresultaten van de eventuele schadelijke emissies nog niet be kend waren. Op basis van eerder onderzoek wist de DCMR welke stoffen en typen produkten bij CMI waren opgeslagen. „Rekening houdend met de emis sies van de verbrandingsproduk- ten had men vooruitlopend op de chemische analyses bepaalde ge vaarlijke gassen en sublimatiep- - "lukten kunnen verwachten," aldus het bestuur van de BVSZ in haar brief. Dankzij de noordwes telijke wind ontsnapte Schiedam- Zuid overigens op het nippertje aan de zwarte chloorwolken. Slechts een puntje van het schier eiland kreeg een vlaag mee van de brand, die hemelsbreed een paar honderd meter van de wijk woedde. Shell De sussende woorden van de bur gemeester riepen bij de BVSZ herinneringen op aan een milieu- incident bij Shell-Pernis. In april 1995 werd De Gorzen getroffen door een witte neerslag, afkom stig uit de schoorsteenpijpen van de multinational. Ook na deze ge beurtenis werd direct geroepen dat er geen gevaar voor de volks gezondheid was. Toen aan het eind van die dag de exacte samen stelling van de geloosde stof be kend was, bleek echter dat voor ri sicogroepen als ouderen, kinde ren en cara-patienten wel degelijk een gevaar bestond De bedrijfs arts van de rafflnadeni bevestig de dit later. Mede naar aanleiding van dit inci dent hield de BVSZ verleden jaar een seminar, waaraan onder meer de DCMR, de Rotterdamse brand weer en de GGD-Rotterdam me dewerking verleenden. De con clusie luidde, dat de bevolking in het Rijnmondgebied het meest gebaat is bij eerlyke en eenduidi ge informatie. Liever: „ramen dicht, want er is nog niet bekend m hoeverre de vrijgekomen stof fen schadelijk zijn" dan "er is mets aan de hand' op een moment dat er nog weinig duidelijk is. De conclusie toen verklaart de on vrede m De Gorzen over het op treden van Peper nu. Hoek van Holland—Bij ernstige in cidenten in Hoek van Holland zal er veel eerder dan voorheen een beroep kunnen worden gedaan op de brandweerkorpsen van Maas sluis en waar nodig ook van Vlaar dingen en Schiedam. Deze week is er een nieuwe rege ling van kracht geworden die erin voorziet dat de Hoekse vrijwillige brandweer in ernstige gevallen sneller geassisteerd zal worden. Binnen afzienbare tijd zullen ook in de andere Rijnmondgemeen ten dergelijke afspraken gemaakt worden, maar Hoek van Holland heeft de primeur, nadat onlangs bij een zware brand in een winkel de hulp uit andere gemeenten veel te lang op zich liet wachten. Volgens de bestaande regel is elk brandweerkorps verantwoorde lijk voor de brandveiligheid bin nen de eigen gemeentegrenzen. Assistentie werd alleen verleend als daarom gevraagd werd en Hoek van Holland was dan aange wezen op assistentie uit Rotter dam. Achterhaald Die regeling wordt nu als achter haald beschouwd Er blijken plek ken te zijn waar een buurgemeen te sneller assistentie kan verle nen dan de 'eigen' brandweer en daarover zijn nu afspraken ge maakt, Tijdens de brand in Hoek van Holland in februari gingen kost bare minuten verloren omdat de brandweer uit Rotteidam assis tentie moest verlenen en de 'we gen spiegelglad waren door ijzel. Mede daardoor zijn voor Hoek van Holland nu versneld afspra ken gemaakt Door Ben van Haren Vlaardingen Geheel onver wacht, tijdens een vakantie in Jordanië, is op 82-jarige leeftijd A. G. Kloots overleden. Ton Kloots was een markante per soonlijkheid, die tientallen jaren een belangrijke rol heeft gespeeld in het openbare leven, voorname lijk in Vlaardingen. Hij begon hier als inspecteur van politie in de dertiger jaren, was chef van het kabinet van burge meester Heusdens van 1956 tot en met 1961, raadslid voor de Partij van de Arbeid vanaf 1968 en wet houder en loco-burgemeester van 1970 tot 1978. Na zijn pensione ring als wethouder in 1978 werd hij lid van de Rijnmondraad. Hij was dat tot aan de opheffing van het Openbaar Lichaam in 1986. Van 1980 tot 1982 was hij gecom mitteerde. Het verzet tijdens de Tweede We reldoorlog heeft in het leven van Ton Kloots een belangrijke rol ge speeld. Hij zat er tot zijn nek toe m, sinds hij als dienstplichtig ma rine-officier uit krijgsgevangen schap was ontslagen en terug keerde bij het Vlaardingse politie korps. „Het politiepak was een geweldi ge dekmantel," vertelde hij me vorig jaar. Kloots was vanaf het begin verbonden aan Vrij Neder land en werd in het voorjaar van 1944 door do Rotterdamse KP-lei- der Witte Piet (de Beer) bij specta culaire acties betrokken. Op de Veluwe gedropte Nederlandse verbindingsmannen moest hij naar Rotterdam brengen. Na het mislukken van Market Garden kwam Kloots terecht in Amster dam bij het illegale hoofdkwartier van de Bi menlandse Strijdkrach ten Na de oorlog kreeg hij opdracht de in de duinen verstopte persoonlij ke bezittingen van prinses Julia na en prins Bernhard op te sporen en raakte daarna betrokken bij de oprichting van het Bureau Natio nale Veiligheid, de voorganger van de BVD. Van 1948 tot 1951 zat hij in Indonesië om daar gevan gen gezette Duitse burgers te screenen. In al deze functies was hij gedetacheerd vanuit het Vlaar dingse politiekorps, waarin hij in 1951 terugkeerde. Kloots betrokkenheid bij verzets werk was onvermijdelijk. Ze kwam voort uit zijn opvoeding, zijn opleiding (HBS en zeevaart school) en brede ervaring (van zeeman tot ambtenaar), zijn posi tie bij de politie en zijn aan onver schilligheid grenzende lef. Van huis uit was hij ook betrok ken bij de politiek. Zijn vader, do mmee in Maassluis, was bestuurs lid van de kieskring van de CHU. Toch werd hij zelf pas m de zesti ger jaren lid van een politieke par tij. Na de Nacht van Schmelzer, waarin de KVP het rooms-rode ka binet Cals opblies, meldde Ton Kloots zich aan bij de Partij van de Arbeid. „Ik was aanhanger van de stroming Nieuw Links," zei hij zelf. Hij ontpopte zich als een sterk be stuurder en vurig aanhanger van programcolleges. Hij werkte nauw samen met de jonge hon den, die m 1974 in spijkerpak aan schoven bij de aan decorum ge hechte burgemeester Heusdens. Het leven van Ton Kloots werd in hoge mate gemar keerd door het verzet. Archieffoto Roe! Dijkstra Kloots was, als commissaris van uitgeverij Dorsman Odé, in de zeventiger jaren ook betrokken bij de verkoop van de Nieuwe Vlaardingse Courant aan de Ne derlandse Dagblad Unie. Hij be klonk de zaak op een moment dat Sijthoff Pers het redactionele per soneel van die krant al had inge lijfd. Ton Kloots was een harde onder handelaar, altijd recht door zee en bereid iets voor een ander te doen. Hij was nog steeds actief als secre taris van de Vereniging Voorma lig Verzet Zuid-Holland en lid van de Oude Sobots (vrienden van de Raad van Verzet). Hij nam on danks zijn 82 jaar intensief deel aan het leven. Zijn bulderende iach en ironische opmerkingen zullen we missen. WASSÏRAAT (alleenBotterdam-West) ROÏTERDAMWEST,Aelbrechtskade148-1SO «Tel. 010-4774099/ROnERDAMZU!D,AiislotBl8sai3ati2» J):Stt^|è^aÓ i ii i i ,ni i i"i IIM-'■-■V

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1