15 JB. Agenten oefenen jiu jitsu in Schiedamse sporthal Water helpt kerkorgels de koude winter door Op het tweelingbroertje van het Stadserf hoort geen kop koffie Vorstelijke aanwinst Troubadour winnaar van schoolbasketbaltoemooi Solistenconcours Harpe Davids Assertiviteitstraining in wijkcentrum De Erker Bechterew-oefengroep praat in Kethel Mandala expositie Try-outs van Peutertheater genda Rotterdams Dagblad Vrijdag 8 maart 1996 Kom ik, afgelopen zaterdag, net terug uit de stad om bij Donner een- pas verschenen boek, dat de winkels in de buurt niet in voorraad had den, en bij de Doelen enkele dagen eerder bestelde kaartjes af te ha len, zie ik een artikel van Reinier Scheeres staan op de opiniepagina van onze krant Na een serie bestuurders van Rotterdamse deelraden en oud-wet houder Chris Zijdeveld heeft de burgemeester van Schiedam ook zijn mening over het afblazen van de stadsprovincie aan ons papier toevertrouwd. De politiek heeft gefaald, constateert hij zonder het met die woorden te schrijven. De stadsregio is een maatschappelijke werkelijkheid waaraan de bestuurlijke structuur nog weieens zal worden aangepast. Uitgerekend op deze zaterdag houdt hij me voor dat het grenzenloze van deze regio voor iedereen gewoon is behalve voor ambtenaren, be stuurders en andere politici Nota bene op de zelfde dag. dat ik, tus- sen Donner en Doelen, op de Lijnbaan van de daar werkzame partner van een in Mijnsheeienland woonachtige collega de vraag krijg voor- gelegd: „Wat doe jij hier?" Rij haar klinkt evenveel verbazang als ik zou uiten bij een aanwezigheid van Peter van Heemst (een Rotter- dams Tweede Kamerlid) in Vlaardingen of Schiedam. Zondag, in de Doelen, zie ik voor en na de vorstelijke pianoswing van de Flying Dutchess Pia Beck (inmiddels 70) kennissen uit Vlaardin gen, Schiedam, Alexanderpolder en Delfshaven. Later opde dag kom ik er meer tegen. Bij voorbeeld in 'Kings Queens', de enkele weken geleden geopen de club van Wim Koopmans aan de Glashaven. Mijn medestapper uit Vlaardingen wees ons op de nieuwe horecagelegenheid van de Rot terdamse zanger, die hij kent als vaste bezoeker van een Schiedamse 'K' igs Queens' is een vorstelijke aanwinst voor de regio. I zellige inrichting met dansvloer tussen tafels en bars, goed eten en drinken. Koopmans staat zelf borg voor swingende zang en muziek in de stijl van Tony Bennett, Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Millers, Oscar Petersen en Pia Beck. „Ik heb momenteel een fantastisch trio," vertrouwt hij ons toe. Blijkt het het trio Rob Franken te zijn met de Vlaardingse musicus zelf achter de piano. Vorstelijk betaalde politici hebben meer moeite om over de grenzen van hun buurtje heen te stappen. BEN VAN HAREN De Troubadour mag zich een jaar lang de Schiedams kampioen van het schoolbasketbal noemen. De leer lingen uit groep acht hadden in de finale weinig moeite met de ploeg van Het Windas en b 2,1de met een 16-6 overwinning de beker in huis.' Het toernooi waarvan de voorronden m de kerstva kantie werden gespeeld, staat al sinds 1986 op de sportkalender van het basisonderwijs. Toen werd het nog op één dag gehouden en namen vijftien teams deel. Inmiddels is het evenement uitgegroeid tot een drie daagse met ruim dertig teams. Voor de organisatie tekenen de Dienst Sport en Recreatie en basketbal- verenigmg Juventus. Leden van de christelijke muziekvereniging Harpe Davids strijden zaterdag 16 maart om de wisselbeker tijdens het traditionele solistenconcours in het ver enigingsgebouw aan het Nijhoffplein/Faassenplein in Schiedam. Het gaat om optredens van het B-orkest, de harmo nie, de drumfanfare en de twirlteams. Ook de blokfluitgroepen 1 en 2 van basisschool De Klinker treden op. Het solistenconcours begint om 17.00 uur en de prijsuitreiking is om 22.30 uur v In wijkcentrum De Erker begint binnenkort een as- sertiviteitscursus, die gehouden wordt op dinsdag ochtenden van 9.00 tot 11.15 uur. Deze cursus is spe ciaal voor vrouwen opgezet. In de cursus wordt op al- ierlei onderdelen geoefend. De cursus duurt twaalf f .weHen. Voor aanmeldingen en informatie kan men de gehele dag de cursusleidsters bellen op telefoon- $ummer010-4266443. Bechterew is een ziekte waarbij verstijving van de wervelkolom optreedt. Het verschijnsel treedt laag in de rug op en beweegt zich langzaam naar boven naar de nekwervels. Mensen die lijden aan de ziekte van Bechterew moeten in beweging blijven om niel te verstijven. Om die reden organiseert de Reumapati- entenvereniging Nieuwe Waterweg Noord op dins dagavonden een 'trainingsavond' voor de patiënten, in de gymzaal van Basisschool Kethel, aan de Vlaar- dingseweg. De bijeenkomsten beginnen, om 20.30 uur en eindi- 'gen om 21.30 uur. Voor meer informatie kunnen be langstellenden na 18-00 uur bellen met telefoonnum mer 010-5914535. In de bibliotheek aan de Loper m de Holy in Vlaar dingen is tot 4 april een expositie te bezichtigen met wérken van Cmta van IJperen, Pim Petterson, en Pe tra van Genen. Het woord mandala stamt uit het .Sanskriet en betekent cirkel. De tentoonstelling zal dan ook verschillende mandala's laten zien. Voor meer informatie kunnen belangstellenden bellen naar telefoonnummer 010-4709829. Theatergroep Quibus houdt in het gebouw van de Kerk van de Nazerener aan de Zwanensingel try-outs voor de peutervoorstelling Goeiemorgen Maan. Peu ters zijn vaak ten onrechte een vergeten doelgroep. Quibus probeert daarin verandering te brengen. De try-outs staan gepland op 14 maart, om 9.30 uur. Be langstellenden kunnen voor meer informatie bellen met telefoonnummer 010-4357167. Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Menno Haddeman Ben van Haren Danielle Hermans ian Rozendaal Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: SanderSon- nemans Telefoon 2340055 4004310 Schiedam Wat doe je nou als je als agent in een kroeg komt en daar wordt vastgepakt door een dronken bezoeker. Natuur lijk kan de agent zeggen: „Hé joh, laat me los." Waarschijnlijk zal dat weinig impact hebben. De agent kan de aanrarder een knal voor zijn hoofd verkopen zodat de lastpak in één keer uit geschakeld is. Of deze tactiek zo functioneel is blijft ook de vraag. Los van mogelijke disciplinaire maatregelen van de korpsleiding lokt dit in een café eerder nog meer geweld uit. Om in dit soort situaties toch be slagen ten ijs te komen, kunnen agenten in Schiedam deelnemen aan jiu-jitsu-lessen. Een keer per week wordt de dienders in een sporthal in Schiedam geleerd hoe zij, zonder al teveel geweld te ge bruiken, lastige klanten van zich afkunnen houden. „De agenten hebben tijdens hun opleiding wel wat aan vechtspor ten gedaan," vertelt Ed Nales, sportmstructeur van de politie. „Het gaat dan meestal om boksen en kickboksen. „Deze veehUporten zijn er op ge baseerd iemand op een harde ma nier uit te schakelen," vertelt Na- les. „Jiu-jitsu is meer een zelver- dedigingsport en richt zich op al lerlei handigheidjes." Wrijven Vrijdagochterfd vroeg staan de agenten in de sporthal op een ju- domat. Ze krijgen nauwelijks tijd om de slaap uit hun ogen te wrij ven. Instructeur Nales zet ze di rect aan het werk. De agenten le-«n bij voorbeeld wat ze moeten doen als een bela ger ze bij de revers vastpakt. „Het belangrijkste is dat je onthoudt dat de duim de zwakste schakel van de hand is. Probeer daarom altijd naar iemands duimen toe te draaien," vertelt de imposante Nales. Nadat de instructeur het een aan tal keer heeft voorgedaan, moeten de agenten zelf aan de slag. Wat onwennig staan ze op de mat te genover elkaar in plaats van zij aan zij. Voorzichtig pakken de he ren en dames, nu in witte judo- pakken in plaats van blauwe uni formen, elkaar vast. „Fanatieker jongens," roept Nales naar zijn pupillen, als hij vindt dat de dien ders wel erg lief met elkaar om gaan. „Veel agenten hebben behoefte aan iets meer scholing op het ge bied van zelfverdediging," zegt agent Bert Lankester, die zelf al aardig wat kennis van de jiu-jitsu heeft vergaard. „De lessen zijn in het leven geroepen na een een Sportinstructeur Ed Nales laat zien hoe een lastig persoon het best kan worden aangepakt. Foto Roel Dijkstra flinke knokpartij tussen politie en kroegbezoekers, een aantal jaren geleden in Schiedam. De betrok ken agenten wisten toen niet goed wat ze aanmoesten met de groep vechtersbazen." Aan het eind van de les wordt door de agenten een wat steviger trucje geoei .id. Met een soort van achterwaartse worp leren ze zich uit een houdgreep te bevrij den. „Je moet deze actie wel snel uitvoeren. Wanneer je te lang wacht heeft het geen zin," doceert Nales. Rollebollend over de judo- mat wordt de les afgesloten. „Het idee achter deze lessen is dat de agent zich wat zekerder voelt op straat," vertelt Nales. „Ze hoe ven natuurlijk niet direct in prak tijk te bTengen wat ze hebben ge leerd. Het gevoel de kunst onder de knie te hebben is vaak al ge noeg." Door Pieter Vermaas Schiedam De bouw van het Stadserf is reeds maanden vol tooid. Bouwduur: drie maanden. Kosten: vijfhonderd gulden aan milieuvriendelijke materialen. Bouwer Vlc Biemans is er tevre den over, maar kan zich mateloos ergeren aan koppen koffie die achteloos op 'zijn' Stadserf wor den gezet. Zijn maquette, want daar praten we over, geeft nu al een duidelijk beeld van hoe de gemeentelijke nieuwbouw in het stadshart er da delijk uit gaat zien. Uitgezonderd dan de veelbesproken ligging van de in- en uitrit van de parkeerga rage. Vreemd vond Biemans het des tijds. Vreemd, dat er bij de bouw plannen van de gemeentelijke nieuwbouw op het Stadserf een groot project op stapel stond, ter wijl nauwelijks iemand wist hoe het eindresultaat eruit zou gaan zien. Toch ging het maar eventjes om een theater, gemeentearchief, bestuurscentrum, bibliotheek en parkeergarage aan de bakermat van Schiedam, naast en om de ru- ine op het Emmaplein. En dus besloot de ambtenaar, die onlangs zijn tweeëndertigste jaar in Schiedamse gemeentedienst telde, in zijn vrije tijd die ge voelde leemte meende op te moe ten vullen. Hij scharrelde intern de bouwtekeningen bij elkaar en ging al snel aan de slag op een schaal van 1:100. Toen hij de eer ste vleugel van de bouw gereed had en het resultaat liet zien, rea geerde de gemeente blij verrast. Hokkie „Vanaf dat moment heb ik van de gemeente alle medewerking en materialen gekregen om de ma- quette te voltooien. Drie maanden lang heb ik er in mijn vrije tijd De maquette van het Stadserf van Vic Biemans: 'Drie maanden lang heb ik er in mijn vrije tijd aan gewerkt. Het was thuiskomen, eten, hokkie in en bouwen.'Foto Roei Dijkstra aan gewerkt. Het was thuisko men, eten, hokkie in en bouwen," beschrijft Biemans die periode in het werkkamertje van zijn wo ning, waar vooral veel bootjes in het oog springen. Biema die vóór de gemeente Schiedam Wilton-Fijenoord als werkgever had, beschouwt het bouwen en tekenen van de model vaartuigen als zijn grootste hob by. „Toen ik mijn vader goed leer de kennen, merkte ik dat knutse len ook zijn hobby was. Ik heb hem niet zo lang gekend, maar die hobby heb ik een beetje van hem geërfd." Die liefhebberij blijkt even later. Met behulp van een modern te kenprogramma zoomt hij achter het beeldscherm van zijn PC en thousiast in op de kleinste details van zijn opgeslagen tekeningen. Ooit solliciteerde Vic Biemans te vergeefs bij de gemeente Schiedam als maquettebouwer. Het was in een tijd dat dergelijke kunstzinnige functies bij de ge meente nog met waren wegbezui- nigd. „De gemeente Schiedam had vroeger nog zelf een maquet tebouwer binnen haar gelede ren," weet Biemans zich te herin neren. „Tegenwoordig zijn het vaak de aannemers zelf. die bij grote bouwprojecten de maquet tes maken." Dat Biemans het Stadserf koos als object voor zijn creatieve daden' drang heeft alles te maken met zijn bewondering voor de bouw plannen. „Ik vind het echt een mooi ontwerp, hoewel ik weet dat de meningen daarover verdeeld zijn. Verder moetje als gemeente dit soort projecten gewoon een keer starten. Neem nu het ge meentearchief. In de nieuwbouw wordt dat voor het eerst ingericht naar de wensen van de gebrui kers," zegt Biemans met voldoe ning. Trots Vic Biemans hoeft met met een foto in de krant, dat zegt hem niet zoveel. „Joh, er zijn zó veel men sen die m de anonimiteit de mooi ste dingen bouwen en maken dat dat voor mij niet hoeft." Hij is ech ter wel degelijk trots op zijn ma quette, die hij in bruikleen aan de gemeente heeft gegeven. Veel leuke reacties vielen hem al ten deel. „Aan de andere kant is het best frustrerend voor r modelbouwers die ergens maanden of jaren aan werken om te horen dat het 'wel aardig' is. Die mensen die dat zeg gen zien gewoon de enorme in spanning met die erachter ligt." En met lichte afschuw in zijn stem: „Sommigen zetten dood leuk hun kop koffie op de kap van de maquette." Dat de bouwer geen half werk heeft geleverd, blijkt bij een blik op zijn werk. Wie door het 'dak' van de maquette naar binnen gluurt, ziet dat zelfs aandacht is besteed aan kleinere details als de stoeltjes in het theater. Vandaar dat Biemans zijn werk met gevoel voor understatement 'redelijk ge slaagd' noemt. Op één punt wijkt de maquette echter af van de toe komstige meuwbouw zelf: de lig ging van de m- en uitrit van de bij behorende parkeergarage. Nadat de maquette af was werd die ligging gewijzigd. Dat ge beurde na onderhandelingen tus sen de gemeente, die nog niet over vereiste vergunningen bleek te beschikken, en Emmastraat- bewoners, die veel hinder van de uitrit vreesden Pas na een door de rechter afgedwongen bouw- stop bereikte r, gemeente over eenstemming met de bewoners over een alternatieve ligging. Biemans moet wat lachen om het 'foutje' m zijn maquette. „Ach, toen 'ie klaar was, klopte die. Nee, ik ga hem nu niet aanpassen, ten- zy me dat van hogerhand wordt De maquette was al op verschil lende plaatsen te bezichtigen, zo als in de bibliotheek op het Bach- pleïn en tijdens de nieuwjaarsre ceptie van de gemeente in de Ko renbeurs. Momenteel staat hij op de veertiende verdieping van het stadskantoor, bij de Dienst Ge meentewerken waar Biemans werkt. Vlaardingen Hoewel elders in het land veel grote kerkorgels ontstemd of beschadigd zijn ge raakt door de strenge vorst, kin ken de meeste kerkorgels in de regio nog als een klok. Al kostte dat af en toe wel de nodige moei te. Zo hielp organist Aad Zouten dijk hef orgel in de Grote Kerk in Vlaardingen met allerlei nood grepen ongeschonden door de vrieskou. „Dagelijks hing ik nat te lakens en doeken over de ban ken en kapstokken in de kerk. Ook besproeide ik de stenen kerkvloer en vulde ik de water- Hakken die in het orgel staan re gelmatig bq. Op deze manier kon ik het vochtpeii aardig onder con trole houden en bleef het orgel in i daling van de luehtvochfig- heidsgraad .is het grootste pro bleem dat door de vrieskou ont staat. Door de te droge lucht die dan optreedt, kunnen houten on derdelen van een orgel als orgel pijpen en windladen krimpen en zelfs scheuren. Ook vloerverwar ming en heteluehtverwarming kan funest zijn voor oude, houten instrumenten. De Grote Kerk in Schiedam heeft met dit laatste rekening gehou den. Alleen de plaatsen waar kerkgangers zitten worden ver warmd door een uitgekiend in- fra-rood systeem. Volgens koster Pietersma is deze manier van verwarmen niet alleen goed voor de vochtigheidsgraad in de kerk, maar scheelt het ook in stookkos ten. Pietersma: .."Wij hebben dan ook geen problemen gehad met ons mechanische pijporgel." De Grote Kerk in Maassluis had ook weinig last van de vorst De kerk is na de restauratie in 1987 uitgerust met een klimaatrege ling en in het orgel zelf zijn be- vochtigers aangebracht. Deze hulpmiddelen ontbreken vooralsnog in de Hervormde Kerk in Maasland. Kosteres Boudesteijn-Vos moest tijdens kritieke dagen net als Aad Zou tendijk de kerkvloer natspuiten en de waterbakken bijvullen. Het orgel uit 1880 - een monument van de beroemde orgelbouwer Batz-Witte staat overigens op de nominatie gerestaureerd te wor den. Organist Kees Kelderman: „Ik ben elke zondagmorgen blij dat hij het nog doet Als het vochtge halte te laag is kunnen er allerlei vervelende dingen gebeuren. En kele jaren geleden kwam er tij dens een strenge winter geen ge luid meer uit het orgel Door de droogte waren er toetsen klem komen te zitten-. Dit soort proble men verdwijnen ovengens meestal als de temperatuur m tte lente weer wat stijgt. Deson danks is het nodig dat er op ter mijn automatische luchtbevoch tigers in het orgel worden ge plaatst." Vrijdag 8 maart SCHIEDAM Teerstoof. Sfïnkx, 20.30u. Grote Kerk. Kon. Chr. Zangersbond, 20.00u. Filmhuis. Eatdnnkmanwo- man, 21.30u. Grote of St Jans- kerk. Vier mannenkoren, 20.00u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. 'Met een Breier- deck', HansTeeuwen, 20.15u. Har monie. De Ramingo's, 22.00u. Ca ribbean Beachclub. 740 Bojc, 22.00u. MAASSLUIS Koningshof. Slotavond muziek- week, 19.30u. ROTTERDAM Luxor Theather. Evrta, 20.15u. Theather Zuidplein. Gr.z. Aire de Sevilla, 20.15u. Mano Gngorov, 2Q.3Cu, Zaal De Unie. Festival En- semblage, 20.30u. Bibliotheek- theather. Lao Andrea Salome, 20.30u. Jeugdtheater Hofplein. De droom van Mozart, 19.00u. Rot terdamse Schouwburg. K!.z. Har- teklop, 20.30u. Zaterdag 9 maart SCHIEDAM Filmhuis. Eat drink man woman, 20.30u. Grote Kerk. Inloopconcert met sopraan en klarinet, 15.00u. Teerstoof. Paul Pleysier met 'De na tionale gitanst', 2O.30u. Podium. Ernie's Green Monkey Nerve, 22.00u. MAASSLUIS Kunstuitleen. Zuiddijk 16, opening expositie Nel de Haan, 15.00u. ROTTERDAM j Rotterdamse Conservatorium. Masterclass trombone. Lunchcon cert, 12.45u. Luxor Theater. Evita, 20.15u. De Doelen. Kl.z. African Roots, 20.15uRO Theather. Three ofa ktnd,20.15u. Bibliotheekthea ter. Lou Andrea Salome, 20.30u. Theater Zuidplein. Jetty Mathunn, 20.30u. Gr.z. Paniek in Duckstad, 13,13-15.45u. Maritiem Museum Prins Hendrik. Lola Gaos, 12.00- Jeugdtheater Hofplein. De Droom van Mozart, 19.0Qu. Rotterdamse Schouwburg. Ki.z. Harteklop, 20.30u. Gr.z. Assepoester, 20.15u. Zondag 10 maart SCHIEDAM Wijk zorgcentrum Thuriede. Ou- derenkoor The Frankie Singers', 14.30u. Podium. Dezondagandsrs, 21.30u. VLAARDINGEN Dienstencentrum Soenda. Thé- dansant,14.00u." MAASSLUIS Theater Schuurkerk. Chns Hmze Combination, 14.00u. Bioscopen ROTTERDAM Calypso i: The Usual Suspects' (16) dag. 6.45-9.30. ma.di. ook 1.15-4. Calypso 2: 'Nrxon' (al) dag. 8.15. Calypso 3: 'Filmpje' (12) dag. 1.15. 'Seven' (16) dag. 4-6.45- 9.30. Calypso 2 Riksbioscoop: 'Bad Boys' (16) dag. 12.45-3.30. Ci nerama 1: 'Jumanji' (al) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'Golden- eye' (12) dag. 1-3.45-6.30-9.30. Cinerama 3: 'Dangerous Minds' (al) dag. 4-6,45-9.30. ma.di. ook 1.15. Cinerama 4: "Home fore the Holi days' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 5: 'Showgirls' (16) dag. 6.45-9.30 ma.dt. ook 1.15-4. Cor so: 'Heat' (16) dag. 1-4.30-8.30. Imax Theater: The Living Sea' (al) dag. 2-4. behalve ma. 'Afnca: The Serengeti' (at) dag. 3. behalve ma. 'Casino' (16) dag. 8.45. 'Ace Ventu ra' When nature calls (al) dag. 7. Venster 1: 'Blue in the face' (al) dag. 8-10. Venster 2: 'Ben Hur' (ai) dag, 7.30. Venster 3: 'Smoke' (16) dag. 7.30. 'Clockers' (16) dag. 10. Ven ster 4: 'Zusje' (al)do.vr.zo.wo.2.30, 'Pasolini, Un Delitto Italiamo' (al) dag. 8. 'Heavy' (al) dag. 10. met op ma. Lumière 1: 'Ace Ventura'When Nature Calls (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Lumière 2: 'Clueless* (al) dag. 4-6.45-9.30, ma.di. ook 1.15. Lu mière 3: 'Waitmgto exhale' (al) dag. 4-6.45. 'Sudden death' (26) dag. 1.15-9.30. Lumière 4: Tne Amen- can President' (al) dag. 0.45-9.30, ma. di. ook 1.15-4. fcex: Tiffany Minks' (18) dag. 12.00. Thalia: 'Ca sino' (16) dag. 1.45-4.30-8.15. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: 'Ace Ventura'When Nature Calls (16) va.za.00.15. Lumière 2: 'Fairgame' (16) vr.za. 00.15. Lumière 3: 'Sud den death' (16) vr.za. 00.15. Lumiè re 4: 'Kids' (16) vr.za. 00.15. Kindermatinees: Calypso 1; 'De Boefjes' (al)do.vr.za.zo.wo. 1.15-4. Cinerama 3: 'A little pnncess' (al) do.vr.za.zo.wo. 1.15. Cinerama 5: 'De Boefjes' (al) do.vr.za.zo.wo. 1.15-4. imax; 'Pocahontas' (al) do- .vr.za.zo. 12-5. Lumiere 2: 'Babe' (al)do.vr.za.zo.wo. 1.15. Lumière 4: 'Pocahontas' (al) Ned. do.vr.za .zo.wo. 1.15-4. Venster 1: 'Lang le ve de Koningin' (af) Ned. do.vr.zo.wo. 2. Venster 2: 'Mijn eigen Tijger' (al) do.vr.wo. 2. Venster 3: 'Pinkeltje' (ai) Ned. do.vr.zo.wo. 2.30.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3