De 'ongelooflijke' serie van Goran Ivanisevic Bal na... ft c Wam Buitendijk: 'Een waardige afsluiting' Taument en Vos echte Feyenoorders, zelfs hun schoenen zijn rood-wit... Lucky losers winnen dubbel 'Overal waar ik snel wil verliezen haal ik de finale' Hoekman wil het veld niet uit Wit itoueraams va&oiaa Maandag 11 maart 1996 Rotterdam 'OntxKmabui is al jaren het stopwoordje van Goran Ivanisevic. Het is de Kroa^sche versie van het Engelse woord dat vertaald mag worden met 'ongelooflijk'. De 24-jari- ge tennisser gebruikte het jarenlang, omdat hij zijn eigen stommiteiten niet kon geloven. Gisteren was hij met stom heid geslagen. Hy won het ABK'Amro World Tennis Tourna ment, het was weer een ongelooflijk goede week. Ivanisevic versloeg in de finale van het 23ste internationale ten nistoernooi van Rotterdam de Rus Yevgeni Kafelnikov met 64, 3-6, 6-3. Voor de Kroaat, in Ahoy' winnaar van ruim 160.000 gulden, was het al weer de vierde toer nooizege van het nog korte jaar. Eerder toonde hij zich de sterkste in Zagreb, Dubai en vorige week zondag in Milaan. In Sydney en Antwerpen was hij finalist. Die 'ongelooflijke' lijst leverde de man-in-vorm in de eerste weken van 1996 al bijna een miljoen gul den op. De Kroaat speelde dit jaar al 33 partijen in het ATP-circuit Dat betekent geen dag zonder tennis: het gevolg van succes. De andere gevolgen waren gisteren zicht baar. Ivanisevic is doodmoe. Hij klaagde al een beetje bij aan komst in Ahoy'. Op het centre court was er tot de finale dag wei nig van te merken. „Omdat die vermoeidheid spoorslags ver dween als ik de baan op slenterde. Het was elke keer weer een rare ervaring. Die benen die niet meer vooruit wilden, begonnen in één keer weer te huppelen." Slungel Tijdens de eindstrijd in een bijna uitverkocht Ahoy' slenterde Iva nisevic over de baan. Het hoofd naar beneden. Een paar games lang deed niets meer denken aan 'Goran, de onoverwinnelijke'. Hij was weer die slungel van voor gaande jaren, die klungelde met zijn opslag, twijfelde aan zijn rackets, foeterde op de scheids rechter. Ivanisevic had de eerste set bin nen het half uur gewonnen en leek op weg naar een vlotte over winning. In de achtste game van de tweede set leverde hij echter zijn servïcegame in. Set weg, zelf vertrouwen weg. Bij 2-2 ging het weer mis, Ivanisevic gaf zich ge wonnen. Maar hij kreeg hulp van Kafelnikov, die tot dusver weinig fout deed- Het natuurtalent uit de badplaats Sotsji aan de Zwarte Zee maakte vervolgens echter de grootste blunder die je maar kunt maken in de tennissport: hij dacht dat hy de hoofdprijs al in zijn zak had. „Vreselijk stom. Ik verloor mijn concentratie en dat koste me de zege," bekende Ka felnikov, die desondanks niet echt teleurgesteld was. Jeugdvriend Goran Ivanisevic serveerde de wedstrijd met een aee uit De laat ste bal, na het benutte wedstrijd- punt, ging naar zijn nieuwe coach Vedran Marde. Een landgenoot en jeugdvriend Sinds de 29-jarige Bob Brett opvolgde, slaat Ivanis evic de sterren uit de hemel. Wie denkt dat ast door tactische tips komt, slaat de plank mis. „Ben je gek? Wij praten bijna nooit over tennis. Onze gesprekken gaan ei genlijk nooit ergens over." Hij reisde naar de Maasstad met het Mee snel te verliezen, voor een paar daagjes broodnodige rust. Maai woensdag zag hij de bul al hangen. „Overal waar ik snel wil verliezen, haal ik de fina le. Tot zondag dus..." luidde zyn voorspelling. „Misschien dat ik komende week wat rust kan ne men." Hij reist vandaag naar Indian Wells, opnieuw met tegenzin. Maar ditmaal een graadje erger. Palm Springs is een vakantie oord voor gepensioneerde, maar vooral gefortuneerde Amerika nen. .Misschien dat ik daar wat aan mijn golf-handicap kan wer ken," sprak hij hoopvol. „Want die is 'onbeliewabul' slecht." Door Hans Schelling Rotterdam Wim Buitendijk was dit jaar voor de dertiende maal toernooidirecteur van het ABN/ Araro-tennistoemooi in Sportpa leis Ahoy'. De Numansdorper kan op een succesvolle cyclus terug zien. Immers, de krachtmeting aan de Zuiderparkweg is het best bezochte indoor-tennistoemooi van de wereld. De serie bestsellers telt slechts een paar zwarte blad zijden. Na het startgeld-'schan- daal' (Vilas), de bommeldingin '84 tijdens de nooit uitgespeelde fina le Lendl-Conners en de bijna tra ditionele afzeggingen van Boris Becker moet Buitendijk deze week wel aan het ongeluksgetal 13 hebben gedacht. Het begon allemaal ruim een uur voor de loting, want hij moest heft Botterdam. ABN Amro-tennlstoemooi, 1,25 miljoen gulden. HaJv-finaJe; Kafelni kov (Rus/3)-Henman (GBr) 7-6 6-3, Ivanis- ew' c (Krc/2)-Raoux(Fra) 6-46-4. Final e: Iva nisevic (Krt^Xafelnikov (R as/3) 643-66- 3. Dubbelspel, halve finale; Adams/Barnard (ZAfJ-NyborgiPimek (ZwE/Bel) 64 4-6 64. Finale; Ariams/Bamard (ZAP-Davids/Suk (NettTsj/4) 6-3 5-7 7-S. Moet kunnen „Ik heb mezelf meer gezien als opvolgervan JohanNeeskensen Wülyvan de Kerkhof. Maarniet Wivi van Hanegem duif ik me niet te vergelijken. Ja, ondanks 1 70 interlands. Willem -uw over- albeter in." Jan Wouters in De Telegraaf. „Ik heb nooit met Romano ge- roetfcatóenzoudatmaarschijn- lijk ook niet hebben'gekund. Hem wasikzèkeréen keer aan gevlogen', Ik heb een'hekel aan spelers dielieverdeHigkeersco- ten en geen kampioen worden dan met twintig treffers de titel pakken." Idem. „De man houdt van werken en dat spreekt me aan. Hij mag als straatvechter geduid worden door zijn tegenstanders maar Van den Herik heeft tenminste nietdathopelooslegeendamnve inzijnziel dat juist die wetbal- tegenstanders wel zo vreselijk uitdragen." Mart Smeets in Nieuwe Revu. „Als ik terugkom uit Amerika vallen me in Nederland drie dingen op:daterzo veel mensen roken, dat sex niks meer bete kent fer is bijna harde porno op tv) eu datje pp elke hoek van de straat hasj kunt kopen." Bokser Regilio Tuur in SI ,JDeeultuufisverziektinditwe- reldjè vól intriges. Als Hoogen- dijkeengoedvoorzitterwas ge weest, dan,had hij geprobeerd deze zaken achter de schermen optelossenófdeeeraanzkhzelf te ho-jden. Hij xoakkert juist ai- les aan. Hij is zo geil op zijn functie en status dat hij andere zaken op de koop toeneem t Zelfs verhalen dat hij op bonds- kosten naar de hoeren is ge weest'. Judo is één grotemodder poel/'. Ex-topjudoka Ben Spijker. „Hénk Kmtjenho/ en ifc logen ookweleens op één kamer. Maar er is nooit wat gebeurd. Nelli Cooman in de NRC. op het laatste moment zonder de Duitsers Becker en Stich stellen. Op de vroege vrijdagochtend werd de toemooi-dirCeteur zelfs door zijn publiekstrekker Pete Sampras uit zijn bed gebeld. Wim, it looks bad and I don't think I can play', luidde de mededeling van de nummer één van de we reld, die met een ernstig gezwol len rechtervoet als een speer naar de zon van het Amerikaanse Tam pa vertrok. De volgende ochtend zag Buitendijk, dat een finale tus sen de nobodies Tim Henman- Guillaume Raoux zelfs tot de mo gelijkheden behoorde. Zo ver kwam het echter niet. De toer- nooibaas had gisteren alle reden tot lachen, want een eindstrijd tussen Goran Ivanisevic en Yev geni Kafelnikov telt internatio naal veel meer. Topvorm „Een waardige afsluiting," oor deelde Wim Buitendijk. „De man in topvorm'als winnaar. Ik heb Ivanisevic op heteentre court met de zege gefeliciteerd en Goran vertelt dat het een voordeel is dat hij wekelijks een toernooi wint. Hij kan dan op het volgende ATP- evenement pas op woensdag star ten. Of Ivanisevic volgend jaar zyn titel zal verdedigen? Ik ga jaarlijks achter alle top 10-spelers aan. Ivanisevic is dus een serieu ze kandidaat. We zullen wel zien welke toppers er dan na de schif ting overblijven." Beck«r Twee toppers haakten dit jaar op het laatste moment af. „Stich is inmiddels geopereerd en van de advocaat van Becker ontving ik deze week nogmaals een fax met de tekst dat hij absoluut ziek was. Je leert er mee leven. Ik ben nog steeds gezond en ik heb ook geen last van hartkloppingen. Becker hoopt het trouwens in de toe komst goed te maken..." Of het weieldtennistoemooi vol gend jaar op een eerdere datum wordt gespeeld, zal wellicht al op 21 maart blijken. Buitendijk: „Dan valt er een beslissing over het faillissement van het Ant werpse sportpaleis, waarvan de ei genaar ook het toernooi aldaar or ganiseert. Als die week op de ka lender vrijkomt, schuiven we graag naar voren. We zouden dan ook verder van de Amerikaanse evenementen komen te zitten, waardoor top 10-spelers eerder ge neigd zijn om naar Rotterdam af te reizen." Over één ding is Wim Buitendijk het wel eens,„De loting," vervolg- In Europa is hij niet de eerste, maar van alle Nederlandse deel nemers aan de Europa Cup heeft niemand hem voor durven gaan. Henk Vos liep donderdagavond in net Rheinstadïon in Düsseldorf opeens in smetteloos witte schoe nen, Fraaie 'kicksen' van Adidas, die hij zich door de 'dedingspon- sor van Feyenoord had laten aan meten. Het was een openbaring, al kon Vos dat later niet van zijn spel op zijn nieuwe schoenen zeggen. Gisteren, in de Kuip tegen FC Utrecht, had de Brabander zijn zwarte, 'normale', schoenen weer aan. Toch dreigt er een aan de mode gril voorlopig geen einde te kó men. Volgens Adidas-topman Piet Korteweg was de witte schoen al maanden geleden speciaal ont worpen voor Ulrich van Gobbel. Die wilde ais eerste Feyenoorder in de Kuip op witte voetbalschoe nen gaan 'open. Door zijn transfer naar Galatasaray ging dat niet door. „Ik moet nog eens nakijken of Vos nou op de schoenen van Van Gobbel heeft gelopen of dat hij nieuwe heeft gekregen," aldus Korteweg. Bij de Feyenoorders zijn gekleur de schoenen populair, al hangt het juist van een paar topspelers af of ze straks door iedereen ge dragen worden. Gaston Taument, die bekend staat als een zeer modegevc ,e jongen en die een goede smaal: heeft voor dergelijke noviteiten, heeft bij Korteweg ook al gekleur de de toemooi-direeteur, die over tien dagen naar Amerika vliegt om daar al weer de eerste ge sprekken met enkele topspelers te voeren. „Die wil ik volgend jaar pas op de zondagmiddag vlak voor het toernooi verrichten. Bij afmeldingen op vrijdag heb ik meer tijd bij het binnenhalen van spelers. De loting op vrijdagavond had vooral een publicitaire waar de." Over belangstelling had men de afgelopen week in het jubilerende Sportpaleis niet te klagen. De 23ste editie trok met 94.585 een record aantal bezoekers. De totale capaciteit tijdens 2even dagen tennis in Ahoy* is 105.000 toe schouwers, De 'ladies day5 met een mode-show was op de dins dagmiddag zelfs goed voor 7.000 kijkers. Nederlanders Wim Buitendijk had nog een dui delijke mening over de prestaties van de Nederlandse tennissers: „Teleurstellend. Zy hebben geen van allen de hoge verwachtingen kunnen waarmaken. De Neder landse inbreng was dit jaar groter dan in het verleden. Een leuke bij komstigheid, maar wij hebben de intentie om een groot internatio naal tennistoernooi te zijn." Goran Ivanisevic verbaasde zichzelf In Ahoy'. Zijn bankrekening werd niettemin gespekt door de 160 mille die hij met zijn zege opstreek. In totaal won de Kroaat al 1 miljoe i t jaar. Foto Cees Kul per/Rotterdams Dagblad Rotterdam Alleen omdat de Zwitser Mare Rosset ziek was, kregen de Zuidafrikanen David Adams en Marius Barnard een plekje in het dubbelschema. De 'lucky losers' waren gisteren de gelukkige winaars. Het Zuidafrikaanse koppel, dat in Ahoy' voor het eerst samenspeelde, won in de eindstrijd met 6-3 5-7 7-6 van de Nederlands-Tsjechische combinatie Hen drik-Jan Davids-Cyril Suk. De beslissende tiebreak eindigde in 9-7. Davids en Suk waren in Rotterdam als vierde ge plaatst. De hoger ingeschaalde koppels Eltingixl Haarhuis, Kafelmkov/Olhovski en Oostmg/Vaeek haalden de halve finales niet eens. De 27-jarige Davids dubbelde in Rotterdam voor de derde maal met Suk. Vorig jaar haalden de twee de kwartfinales in Dubai en de halve eindstrijd in Mi laan. De Eindhovenaar kon in Ahoy* met zijr partner ongeveer50.000 gulden verdelen. ze wedstrijd werd evenwel giste ren gespeeld, Sparta's chief- scout: „Normaal kijk ik voor de zekerheid altijd naar het pro gramma, maar door mijn verhui zing is daar niets van gekomen." de schoenen besteld. De pr-man: „Sterker zelfs, hij heeft er al op gelopen, Tijdens de warming-up bij Borussia Mönchengladbach- Feyenoord had hij ze aan. Prachti ge rode Predators. Op het laatste moment heeft hij toch voor zijn oude dingen gekozen. Maar bin nenkort zal het publiek hem wel in actie zien op die rode schoe nen." In Italië spéélt AC Milan-spits George Weah eveneens op rode schoenen, Roberto Baggio loopt op blauwe en in Duitsland is Bra ziliaan Giovanni Eiber topscorer van VfB Stuttgart op witte schoe nen. Dus er is nog hoop voor Henk Vos... Het gekleurde Ieder is niet het enige revolutionaire bij de voet balschoenen van de topspelers bij Feyenoord, Ajax en PSV, die op schoenen lopen van het merk met drie strepen. Luc Nilis, Jari Lit- manen, Henk Vos en Orlando Trustfull hebben geen noppen meer onder hun schoenen. Aan de zool zitten kleine hoekprofielen. Honderdduizenden jonge voet ballers zullen daar in de komende jaren op gaan lopen, verwacht de fabrikant. Henk ten Cate is van de B- groep bij de tafeltennissende Spartanen teruggezet naar de C- groep. Nadat tweede doelman Frank Kooiman hem tien punten voorsprong had gegeven en de trainer er zelfs toen niet in slaag de te winnen, was degradatie on- Koos Waslander (ex-Excelsior), trainer van WCR, heeft zich ook opgegeven voor de scheidsrech- terscursus voor oud-voetballers. De witte AdJdas-klcksen van Henk Vos. Een modegril? Nee, straks Joopt ookTaumentop rode voet balschoenen. Foto Adidas vermijdelijk. Tijdens zijn ultieme poging zich te handhaven, had Nico Ja- link de thermostaat op Spartanel- lo voluit gedraaid, waardoor het zweet van het gezicht van de fana tieke trainer droop. Korrie de Vries, vrouw van Sparta's elftalleider Puck, is giste ren opgenomen in het Dijkzigt- ziekenhuis, waar zij een galsteen operatie moet ondergaan. Clubarts Casper van Eijck heeft een tweepersoonskamer vrijge houden, waardoor Puck bij haar kan intrekken tijdens het verblijf in het ziekenhuis. De Vries: „Wie moet er anders voor mij koken?" Sparta's verzorger Henk Kla- mer heeft nog steeds niet op ge bak getracteerd, René de Hoon maakte zater dagavond een vergeefse reis naar Haarlem, waar hij op verzoek van Sparta's technisch directeur Thijs Libregts de wedstrijd tegen FC Den Haag zou gaan bekijken. De- Als het Jan Everse, de nieuwe trainer van FC Zwolle ligt, wordt Zwolle de hoofdstad van Neder land. De wereldvoetbalfederatie (FI FA) heeft plannen om de doelen te vergroten afgewezen. Het voor stel werd in de bestuursvergade ring in Rio de Janeiro snel van de tafel geveegd. „In de hele wereld is fel gereageerd op de plannen, die nog in een heel prematuur sta dium waren," zei de Engelsman Graham Kelly. De Roemeense international Anghel Iordanescu heeft ver klaard dat er in de competitie in dit Oosteuxopese land wordt ge rommeld met uitslagen. Iordane scu zei dat in de hele wereld met wedstrijden wordt geknoeid, maar dat in Roemenië de limiet is bereikt. „Er zijn duels waarvan de uitslagen van te voren al bekend zijn," aldus de international, die met het Roemeense elftal in 1994 de kwartfinales van het WK in Amerika bereikte. Danuy Hoekman rolde, ooit knokkend over de tafel met de suikeroom van Roda JC. En een paar seizoenen terug moest hij voor.hét oog van de tv-camera's rennen' voor zijn leven na" provo caties aan het adres van FC Den Haag-supporters. Gisteren was het opnieuw raak met de spits van NEC. Hoekman, eindelijk weer eens in debasis tegen Vïtes- - se, werd gewisseld maar hij ver tikte het om het veld te verlaten. Pas na veel getreuzel en na zach te drang van scheidsrechter Ui lenberg maakte Hoekman plaats voor Jeffrey Kooïstra De scène rond Hoekman, in de, zeventiende minuut van de twee de helft, was een 'hoogtepunt' in de vervelende derby (0-1 voor Vi tesse). „Ik vond dat er een extra aanvaller hij moest komen," ver klaarde Hoekman zijn koppige gedrag.' „We konden Vitesse,op dat moment redelijk onder druk zetten. Dan moet je aanvallend iets extra's doen. En dat doe je niet door mij te wisselen." Rode kaart Scheidsrechter Uilenberg diende al zijn tact aan te wenden om de NEC-rebel tot de wissel te bewe gen, Hoewel tact. Hoekman: „Hij zei dat ik een rode kaart zou krij gen als ik het veld niet zou af gaan!" Henk Vos voetbalde tijdens Bo russia Mónchengladbach-Feye- noordopw .te schoenen. Ik zou liet op pnjs stellen wanneer u daar even over nadenkt, want mijns inziens kan dit met. Een voetballer in betrekkelijke lom pen gehuld toont een aanzienlij kere schoonheid dan wanneer al les klopt behalve de kleur van de schoen. Voor mijn part gaan alle kousen naar beneden. Als men dit lekker der vindt: één van de twee. Trust full heeft ze soms zelfs tot halfop het scheenbeen. Abe Lenstra sloeg de kousen om daar waar de scheenbeschermers eindigden. Ook het shirtje mag over de broek Desnoods alléén van vo ren. Ik zeg niet dat dit mooi is. Mooi is strak en alles gestoten. Een broek kan niet lang genoeg zijn. Maar aan de andere kant moet men ook weer niet te kinder achtig zijn, Behalve met een witte schoen. Dat kan met. Toen de ten nisser Agassi besloot om er als een vod bij te gaan lopen heb ik me ook van dié sport afgewend. Temidden van voetballers met donkere voetbalschoenen isoleert een voetballer met witte voetbal schoenen zich van de anderen. Dat kan nooit de bedoeling zyn. Er heerste afgelopen donderdag dan ook onder de traditionelen een ernstige verslagenheid. Wit ging te ver. Aan de zuiverheid van de schoenenkleur wordt gelukkig nog altijd een groot gewicht toe gekend. Het mag niet zo zijn dat we gaan schipperen. Er zijn grenzen. Henk Vos heeft die overschreden. Hij heeft de Vereeniging tot Behoud van Voet* balmonumenten een kunstje ge flikt waarvan ik zeg: hier past een waarschuwing, want anders wordt het een rommeltje. Er mag geen schoonheid verloren gaan. Het is niet eens een kwestie van authenticiteit Vos heeft gewoon geen smaak. Hij blijkt een man die m de voetbalkleedkamer ie mand naast zich nodig heeft om hem te kleden. Die mannen be staan. Die moet men ook helpen. Daarom had ik verwacht dat Gas ton Taument hem voor de wed strijd waarschuwend op de schou ders had getikt. Taument was ooit dressman. Maar hij lietz'n mede speler met een royaal gevoel voor humor de veters strikken en dacht: je merkt 't vanzelf wel. Zelf heb ik in de rust van de wed strijd niet stil gezeten. Ik belde onmiddellijk Frank Govers en vroeg hem te kijken. Dat doe ik niet graag. Govers is ongeveer de laatste Nederlander die ik in tra ditionele gevoelsconflicten zou willen raadplegen, dus toen ik z'n nummer draaide had ik al spijt Maar het moest eruit. Wit kan niet. Dat vond Govers ook. Ik wil dat maar even gezegd hebben. Gelukkig hebben wij als Vereni ging in het verleden al vaker een uitwas in de kiem kunnen smo ren. Ik noem u de satijnenbroek. Zonder onze actie had iedere voetballer er nog steeds in rond gelopen. Nu draagt niemand meet zo'n broek. Het was ook géén ge zicht. Toch heeft het er enkele ja ren behoorlijk om gespannen. De broek spande zelf ook. Tussen 1960 en 1966 was het een rage. Totdat scheidsrechter Frans Derks deze satijnenbroek in hon derd graden ging wassen. Daarna bleef er nog slechts een héél klein broekje over. Hij introduceerde daarmee de hotpants. Enerzijds was dat het dieptepunt in de jaren van ons verzet. De broek veroor zaakte chaos. Anderzijds was dit meteen ook het einde. Pas toen zag de voetballer in dat het op de ze manier enigszins smerig werd. Daarna kwam de haarband. Ver volgens de diadeem, terwijl we meteen elastiekje tevreden wa ren. We hebben zakkammetjes in de broekzakjes waargenomen, terwijl een zakdoek de afspraak was. Er is een tijd geweest dat er tien centimeter mallot onder een broekje vandaan kwam. Soms zelfs in afwijkende kleur. Ook dat was vreselijk om naar te kijken. Maar we hebben met gezamenlij ke inspanning alle puberteitsver schijnselen altijd weer tijdig on der de knie kunnen krijgen. Ook met die witte schoen moet dit luk ken. Nóóit meer graag.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1