11 Ontruiming moskee op handen Rotterdams Dagblad Rechter geeft gemeente gelijk 'Drank en dikdoenerij' dreven Vlaardinger tot smokkelen van drugs Kindergemeenteraad op bezoek in Tweede Kamer Celstraf na heling gereedschap Vechtpartij met wapens Dief schuilt achter piano Boetes voor overtredingen Dronkaards bekeurd Vijf aangiften van oplichting .ïssIL •m Waterweg Donderdag 14 maart 1996 Door Carel van der Velden Schiedam—De gemeente Schiedam treft op dit moment voor bereidingen voor de ontruiming van de moskee van de Islami tische Culturele Vereniging aan de Vijgensteeg. Het vroegere onderkomen van de Bednjfsgemeenschap Schiemond (BGS) wordt dichtgespijkerd omdat het gebruik als moskee strijdig is met het bestemmingsplan. De arrondissementsrechtbank heeft de gemeente in het conflict in het gelijk gesteld. De Islamitische Culturele Verem- beurt het wel vaker dat een be ging betrok een gedeelte van het BGS-gebouw enkele jaren gele den nadat de ruimten waren ge kocht van de Schiedamse project ontwikkelaar G. Toth Het beno digde geld was onder Duitse gelo vigen ingezameld door de Milh Gorus, een Turks-islamitische be weging die als fundamentalis tisch bekend staat Milli Gorus is sindsdien eigenaar van het onroe rend goed De islamitische vereniging meen de voor een vrijstelling op het be stemmingsplan in aanmerking te komen. In bestemmingsplan Schienoko heeft het vroegere BGS-gebouw weliswaar een bedrijfsmatige be stemming, maar in Schiedam ge- stemmingsplan wordt aangepast om alternatief gebruik mogelijk te maken. Omwonenden verklaarden geen moeite te hebben met de komst van de moskee. Zij eisten wel de garantie dat het moskeebestuur parkeeroverlast zou voorkomen. De relatie met de gemeente was echter al snel bedorven toen bleek dat het bestuur het pand zonder de benodigde bouwvergunning had verbouwd. De gemeente heeft bovendien an dere plannen. In het gebied Spm- huispad/Vijgesteeg worden voor bereidingen getroffen voor een prestigieus woningbouwplan, ont worpen door de Zweedse architect Half Erskine. Die ontwikkeling is volgens de gemeente niet te rij men met een moskee m een oud bedrijfspand in de directe omge ving. Imam Naast gebedsruimten en was ruimten zijn onder meer een kan tine, een winkel, een logee mum- te voor de imam, een moskee- school, een begrafenisonderne ming en een bedevaartsreisbu reau in het pand gevestigd. Het il legale gebruik beperkt 2seh tot de eerste en tweede verdieping van het gebouw. De eigenaren van het pand kre gen op 9 december van het vong jaar een aanschrijving om het ge bruik van het pand binnen drie weken te beeirtdigen, op straffe van ontruiming Op 17 december diende de Islami tische Culturele Vereniging be zwaar aan tegen deze beslissing Verder vroegen de gelovigen om een schorsing totdat er een defini tieve uitspraak over het bezwaar schrift is gedaan In hun verzet tegen de sluiting be roepen de gelovigen zich onder meer op hun godsdienstvrijheid Ze menen dat de mogelijkheden om hun godsdienst te belijden door het sluitingsbevel worden beperkt Volgens de rechter is hiervan echter geen sprake. „Voorschriften in het belang van de ruimtelijke ordening worden hier te lande als onontbeerlijk be schouwd voor een verantwoorde inrichting van de samenleving Mij is met gebleken dat het voor de gelovigen niet redelijkerwijs mogelijk is elders in de regio de beschikking te krijgen over een moskee Vrijstelling De Islamitische Culturele Vereni ging voelt zich achtergesteld by de Muradiye moskee aan het Raam. Deze andere, aan de rege ring gelieerde stroming binnen het Turks/islamitische geloofs- spectrum kreeg verleden jaar wei toestemming van de gemeente zich te vestigen m een oud be drijfspand De gemeente verleen de hiervoor vrijstelling op grond van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening. Volgens de rechter kan het be stuur van de moskee aan de Vijge- steeg echter met hard maken dat de gemeente toezeggingen heeft gedaan om m dit geval eveneens vrijstelling te verlenen. Uit de door de Turken overlegde corres pondentie kan dit volgens de rechter m elk geval niet worden afgeleid Na de gerechtelyke uitspraak staat mets een ontruiming tn de De moskee aan de Vijgensteeg moet binnenkort op last van de gemeente Schiedam worden ont ruimd. Foto Dennes var» der Wet/Roel Dijkstra weg. Achter de schennen wordt de gemeente reeds verschillende, druk onderhandeld over een vrij- aan het moskeebestuur gestelde willig vertrek van de gelovigen, ultimata laten verlopen. Maar vol- Hangende deze gesprekken heeft gens verantwoordelijk wethouder L. A Hafkamp wordt er uiterlijk volgende week opgetreden tegen de moskee. Een precieze datum is nog niet bekend. Door Menno Haddeman Rotterdam/Vlaardingen— Het liefst noemt hij zichzelf slachtoffer van zyn eigen praatjes. 'Dikdoenerij, drank en gekrenktheid' zijn vol gens zijn advocaat de oorzaken van de penibele situatie waarin de 53-jange voormalige aannemer zich nu bevindt Gisteren stond de Vlaardinger voor de Rotter damse rechtbank terecht op ver denking van smokkel van amfeta mine naar Noorwegen. De man bekende in 1994 éénmaal twee kb lo van de grondstof voor xtc naar het land van de Noren te hebben laten smokkelen. Van een door hem opgezet volledig netwerk naar het land is naar zyn zeggen geen sprake. Een aantal jaren geleden ging plotseling het aannemingsbedrijf van de Vlaardinger failliet. Bin nen korte tijd bestond het in twin tig jaar opgebouwde bedrijf uit met meer dan een naam en dui zenden guldens schuld. Gedesil lusioneerd en met de wetenschap dat het voor een 50-jarige man niet eenvoudig is een nieuwe baan te vinden, raakte de Vlaar dinger in hetNovotel in Schiedam in contact met precies de verkeer de personen. Zijn 'praatjes en drankgebruik' brachten hem m een situatie waar hy achteraf, zo- ais hij zelf zegt, spijt heeft als ha ren op zijn hoofd. Volgens officier van justitie mr. G Th Sta waren de gesprekken die de ex-aannemer m het Novotel met de Noorse mannen voerde be doeld om een groot netwerk op te zeiten. Dat het achteraf bij één le vering is gebleven, is volgens de officier te danken aan het 'goede optreden van de politie'. Deze had al vrij snel in dg gaten dat de Vlaardinger zich bezig hield met duistere praktijken. Met taps op verschillende com municatiemiddelen kon de politie de handelingen van de verdachte nauwkeurig volgen. De twee kilo amfetamine, die dient als grondstof voor de ver vaardiging van xtc, werd door de verdachte gebaald in Amsterdam, De amfetamine moest vervolgens in een reserveband van een auto worden verstopt. Een ingehuurde chauffeur, een kennis van de Vlaardinger, zou de smokkelwaar naar Noorwegen rijden. Op het laatste moment haakte de chauffeur af. Tijdens verhoren op het politiebureau verklaarde de man meerdere malen door de Vlaardinger te zijn bedreigd om de handel toch m Noorwegen af te leveren. De chauffeur bleef weige ren, maar zocht wel een vervan ger. Deze stand-m, een Duitse vtouw, heeft de smokkelwaar ver volgens in Noorwegen afgeleverd. Kort daarop werden de Vlaardin ger en zijn kennis aangehouden De officier meent dat de Vlaardin ger deel uit maakt van een organi satie die op grote schaal drugs naar het buitenland smokkelt. Het Openbaar Ministerie heeft m de hele zaak twaalf arrestaties vemcht. Andere smokkelaars, die Spanje als hun afzetgebied hadden geko zen. zijn eerder al veroordeeld tot zware onvoorwaardelijke gevan genisstraffen," zegt officier mr. Sta tijdens de zitting „Ook deze verdachte had. als hij niet zo snel door de politie zou 2ijn gepakt, meerdere leveringen gedaan Ik eis daarom een gevangenisstraf van achttien maanden, waarvan zes voorwaardelijk. Daarnaast wil ik terzynertyd een ontnemmgs- vordenng indienen. Het geld dat de verdachte heeft verdiend met de transactie moet hem worden ontnomen." Mr. A Roelofs, de advocaat van de Vlaardinger, vindt een jaar gevan genisstraf veel te zwaar.„Mtfn cli ent heeft inmiddels ander werk gevonden. Op zijn leeftijd is dat vrij uitzonderly'k. Een jaar gevan genisstraf zbu betekenen dat mijn client moet stoppen en waar schijnlijk niet opnieuw een baan kan vinden." Roelofs pleit daarom voor een straf met een onvoorwaardelijk deel dat kan worden omgezet in dienstverlening (maximaal zes maanden).My n cliënt heeft veel spijt van wat hij heeft gedaan. Het zou niet goed zijn wanneer hij ook nog zijn baan zou kwijtraken. Daarnaast wil de officier hem het verdiende geld ontnemen. Het vervelende is dat het geld er nooit is geweest Als de officier het geld toch wil hebben moet mijn client dat op één of andere manier kun nen verdienen." „Ik had me nooit moeten inlaten met die Noren," vertelt de ver dachte aan het eind van de zitting „Ik ben zo stom geweest. Mijn praatjes hebben my de das omge daan. Ik had voordat ik de ge sprekken met de Noren voerde nog nooit van amfetamine ge hoord. Ik weet eigenlijk nog steeds niet wat het is." De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak. Dezetel waarop dekoninginzichaltfjdbevindttijdenshetuitsprekenvandeTroonrede, magzich verheugen In de speciale belangstellingvandeSchiedamse jongeren. Foto Henrlötte Guest Door Pieter Vermaas Den Haag Of het een sneer was naar de volwassen politici bleef in het midden, maar de boodschap van de Schiedamse kinderge meenteraad aan de parlementari ërs was klip en klaar. „We praten met alleen, we voeren het ook uit," hield Silham Moudnib de jongerenspecialïsten van de grote landelijke partijen voor. De dis cussie met de Kamerleden was een onderdeel van een gisteren gemaakt raadsreisje naar het Haagse Binnenhof, waar ook een rondleiding en een Kamerdebat op het programma stonden. Al weer bijna twee jaar functio neert de gekozen kindergemeen teraad, die binnenkort wordt om gedoopt tot een soort adviserende jeugdraad De 13- en 14-jangen schudden de Rotterdam/Schiedam De politie rechter in Rotterdam heeft giste ren drie maanden cel opgelegd, of 140 uur dienstverlening, aan de voormalige taxi-chauffeur Nieo- laas W. (46) wegens heling van twee partijen elektrische gereed schappen. De schuur-, boor- en slijpmachines, met een gezamely ke waarde van 50,000 gulden, zyn in oktober 1994 doormbrekers on der meer weggehaald bij Formido in Schiedam. Na een tip van de Criminele Inlichtingen Dienst (CID) werden ze aangetroffen bij W. thuis. In de dagvaarding had officier van justitie mr. G. F. van de Beek de Rotterdammer ook het mede- plegen van beide inbraken ten laste gelegd. Op de vraag van poli tierechter mr. R P. Schoonaard of W, iets met de inbraken te maken had, antwoordde hij resoluut: „Pertinent niet." Zyn betrokken heid by de inbraken was ook, vol gens het OM, moeilijk te bewy- zen. En omdat er wat de strafmaat betreft nauwelijks verschil is tus sen heling en inbraak met dief stal, beperkte de officier zich in de tenlastelegging tot het eerste mis drijf. Hij eiste daarvoor een ge vangenisstrafvan vier maanden De financieel aan de grond zitten de Nicolaas W. trachtte aan de ver koop van de apparaten wat geld over te houden. De voormalige taxi-chauffeur is werkloos en po gingen om weer aan de slag te ko men als vrachtwagenchauffeur strandden, omdat hij geen geld heeft om z'n groot rybewys te ha len. W. is gescheiden, heeft de zorg over twee minderjarige kin deren en kampt ook nog met een belastingschuld van 2,5 ton. „Zelfs bij schuldsanering," stelde zyn raadsvrouw mr H. Tummers vast, „kan hij niet terecht Hy leeft van de by stand Nicolaas W. vertelde de rechter dat hij met wist zich met het aan nemen van de enorme hoeveel heid elektrische.gereedschappen aan heling schuldig te hebben ge maakt W had de spullen van twee 'kennissen' uit Hoogvliet, die een café runden m het Bra bantse Dinteloord. Zij zyn inmid dels opgepakt en zullen zich ook moeten verantwoorden. „Zij had den een voormalig schipperseafé. Ik had al eerder tafels, barkruk ken en oude ankers voor hun ver kocht. Ik vermoedde niks," legde W. uit. „Ik zou na de verkoop 10 000 gul den aan hun betalen en de rest mocht ik zelf houden." De rechter fronsde de wenkbrouwen. „Kykt u nooit tv? Vindt u het een norma le manier, dat ze die spullen zo bij u thuis afleveren9 Gmg by u niet een heel klein lichtje branden? Dan moet je wel van ontzettend ver komen, wil je met m de gaten hebben, dat er hier wat aan de hand was," reageerde rechter Schoonaard. Nico W. reageerde schouderophalend voorbeelden van hun gerealiseer de beleid uit hun mouw de speel tuin 'Avonturenland' tussen de Van Haarenlaan en Vlaardinger- dyk, de verhchtingsacties om de pai ken samen met het nutsbedrijf veiliger te maken, collecteren voor SOS Kinderdorpen, een cul tureel uitwisselingsprogramma met de Turkse plaats Karaman Met al die zaken is aan de weg ge timmerd. Over Turkije gesproken, uit dat vakantieland komt het idee van de Schiedamse kindergemeente raad, legt Lonneke van Otterdyk uit aan de Kamerleden De Turk se leider Atatrk stelde in 1925 het Turkse Kinderfeest in, dat op 23 april op de kalender staat. Die dag hebben de kinderen het voor het zeggen, zo wil de traditie In Schiedam leidde het tot een kin dergemeenteraad, die via wijkge- bonden fracties een afspiegeling van de stad vormt „Maar," licht Lonneke de Kamerleden in, „in de praktyk vormen we geen ge scheiden partijen Het is eigenlijk één geheel geworden Interruptie Op dat moment is een eerste poli tieke les reeds geleerd, namelijk dat ook in politiek Den Haag ge duld een schone zaak is Als de jonge delegatie emdelyk de Mar cus Bakkerzaal in mag, zyn nog lang niet alle 'bestelde' Kamerle den aanwezig Niet dat de jonge sprekers overigens nog zoveel po litieke lessen nodig lijken te heb ben Als geroutineerde sprekers treden zy even later zonder plan kenkoorts de Kamerleden tege moet. Het hanteren van de micro foontjes in de Marcus Bakkerzaal gaat hen gemakkelijk af. En de in terruptie wordt met geschuwd. „Mag ik even wat toevoegen?" doorkruist de zelfverzekerde Ste fan Zwaneveld achteloos een nau welijks gestart betoog. „Men klaagt wel over criminaliteit by jongeren, maar dat komt toch ook omdat er voor die jongeren nau welijks wat te doen is?" Maar dan krijgt hy met een weerwoord een koekje van eigen deeg „Het is na tuurlijk met zo dat iedereen die op straat rondhangt direct maar dingen moet gaat slopen. Daar moeten we toch met van uitgaan," probeert D66-Kamerlid S van Vliet Stefan wat af te remmen. Lobby Wat geld betreft, start de jeugdige raad in Den Haag maar eens een serieuze lobby voor het oplossen van een groot probleem: het te krappe budget voor de kinder- raad „In Schiedam hebben we wel een budget, maar dat volstaat slechts voor het hoognodige. Ei genlijk willen we veel meer" GroenLmks-Kamerlid L Sipkes wenst zich daar de handen niet aan te branden „Spreek daar de gemeenteraad in Schiedam maar op aan," is haar advies. „Dat geldt ook voor jullie vraag waarom de RET-kaartjes in Schiedam en Vlaardmgen steeds duurder wor den. Op lokaal niveau is daar mis schien wat aan te doen." Onge vraagd willen de Kamerleden ook nog wel een advies geven „Pas op voor de pers. Haagse journalisten bellen je op de meest rare tijden op, omdat hun stukjes nog even af moeten." De kindergemeenteraad is begon nen als educatief project op scho len. De doelstelling om de jonge ren de democratische spelregels uit te leggen en hen bewust te ma ken, lykt behaald. „Ik begon er aan," zegt Silham. „omdat het me wel leuk leek, het was eigenlijk op goed geluk. Later zijn we m gaan zien dat we nuttig werk doen En bijna verontschuldigend* „We werden zelfs een beetje populair Loopbaan Of voor de Schiedamse jongeren, die al by de Schreeuw van de Leeuw te gast waren, daadwerke lijk een politieke toekomst gloort, zal de tijd moeten leren. Feit is wei dat de Kamerleden die hen te woord staan één ding met hen ge meen hebben: ook zy begonnen meestal al op jonge leeftijd aan hun bestuurlijke en politieke loopbaan Bijvoorbeeld S. Dyks- ma, die schoherenstakingen orga niseerde ten tyde van de verhitte kernwapendiscussies. Zij trad toe tot de jongerenorganisatie van de PvdA m Groningen, om vervol gens met succes de stap naar poli tiek Den Haag te zetten Veel tijd om met de Kamerleden over carrièreplanning na te den ken krijgen de kinderen niet. Plots schrikt een irritant geluid dat verdacht veel op de schoolbel lykt hen op* het vragenuurtje is vooiby. De Kamerleden grissen hun spullen bij elkaar en nemen afscheid Over vijf minuten start voor hen een plenaire vergade ring. SchiedamBij een vechtpartij op het Boerhaaveplein in Schiedam heeft de politie vanochtend vijf mannen aangehouden. De man nen zijn meegenomen naar het bureau. Eén van hen is in het zie kenhuis behandeld. Hy had een lichte hersenschudding, kneuzin gen en schaafwonden. De oorzaak van de vechtparty is nog met bekend. Bij een buurton derzoek vond de politie twee mes sen, een ploertendoder en een fietskettmg. Schiedam De politie heeft van ochtend een 30-jarige^Amster- dammer tijdens een inbraak in een pand aan het HargpJein m Schiedam op heterdaad betrapt De man had een ruit ingegooid en verstopte zich in het pand. De po litie vond de man verscholen ach ter een piano. De Amsterdammer is meegeno men naar het bureau. Vlaardingen Tijdens een grote verkeerscontrole in de Waterweg- gemeenten heeft de politie giste ren 64 bekeuringen uitgedeeld. Op de Zwanensingel en Rozen- laan m Vlaardingen werden res pectievelijk een autogordel- een algemene controle gehouden. Op de Burgemeester Zaneveld- straat m Maassluis deelde de poli tie boetes uit voor te hard rijden en door het rode licht rijden. In Schiedam werden automobilisten bekeurd omdat ze door het rode licht reden, in een onverzekerde auto zaten en geen gordels droe gen. Schiedam De politie van Schiedam heeft vanochtend twee automobilisten aangehouden die dronken achter het stuur waren gekropen. Eerst haalde de politie rond 02.00 uur op de .«aan van Bo- l'es in .Schiedam een 29-jarige man uit Spijkemsse van de weg die 0,7 promille alcohol in zijn bloed had. Even later werd een 42- jarige Rotterdammer met 1,2 pro mille in zijn bloed van de weg ge plukt Tegen beide mannen is proces-verbaal opgemaakt Maasluis Er hebben zich na het bericht van de politie over oplich- tingspraktijken in Maassluis in middels al vijf slachtoffers ge meld. Ook deze inwoners reageer den op een advertentie waarbij men een tientje moest storten op een rekening om hiermee 'dik geld' te verdienen. Slachtoffers van deze praktijken kunnen zich melden op telefoonnummer 010- 5913444. jHet ySor^n. F Spijl^ois$eKGnddïjk43. TefOI 81 ---641 9 SS Voorstraat 54.^Sfsijkennvse. 0181-619066 Spijkeni^se 't Oudste HuyV,^6csfci»i\, - - - -■ 'i.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1