13 Tachtig werklozen aan de slag 'Beter betalen dan dit parkeergedonder' I De uitverkoren Molenwijn is fris, fruitig en mooi rond Rotterdams Dagblad Minister Melkert gunt Schiedam toch extra banen V Moskee poogt ontruiming met kort geding tegen te houden Gouden jubileum voor Schiedams vrouwenkoor Bestolen van portemonnee Overlast door afvaï-brandje Dronken man achter stuur Magere oogst na controle Oorzaak brand nog onbekend CDA krijgt twee weken voor nieuwe voorzitter LU LU Waterweg Vrijdag 15 maart 1996 Door Carel van der Velden Schiedam De Islamitische Culturele Vereniging heeft een kort geding aangespannen om de ontruiming van de moskee op de hoek van de Vygensteeg en het Spinhuispad te voorkomen. Met een gerechtelijke uitspraak in de hand wil de gemeente Schiedam het gebedshuis, op 20 maart dichttimmeren. De gelo vigen eisen in het kort geding een verbod op het toepassen van deze aangekondigde bestuurs dwang. De partijen staan dins dag 19 maart voorde Rotterdam se rechtbank. De gemeente Schiedam wil het vroegere onderkomen van de bedrijfsgemeenschap Schiemond sluiten omdat het gebruik als moskee strijdig is met het bestemmingsplan. De afdeling Bestuursrecht van de arrondisementsrechtbank heeft de gemeente onlangs in het con flict in het gelijk gesteld. Ondanks deze uitspraak ziet de Islamitische Culturele Vereni ging juridische mogelijkheden om het religieuze centrum ais- .nog open te houden. „Eventueel zijn we bereid deze zaak tot de Hoge Raad uit te vechten," zegt - mr. J. G. Petersen, advocaat van het moskeebestuur. „We beroe pen ons op artikel 6 van de Grondwet, de vrijheid van gods dienst. Ook het gelijkheids- en evenredigheidsbeginsel zijn in het geding." De Islamitische Culturele Ver eniging betrok een gedeelte van het BGS-gebouw enkele jaren geleden. Volgens Petersen heb ben de islamieten in totaal 3,5 miljoen gulden geïnvesteerd in het gebouw. Het geld werd inge zameld door de Müli Görns, een Turks/islamitische beweging die als fundamentalistisch be kend staat. Milii Görus is sinds dien eigenaar van het onroerend goed. Volgens de gemeente hadden de gelovigen echter kunnen weten dat zy zich met'deze verhuizing op glad ijs begaven. Het terrein van het vroegere bedrijfspand heeft de bestemming wonen/be drijven. Een religieus centrum past volgens de gemeente niet in deze ruimtelijke visie. De rechter gaf de gemeente in eerste instantie gelijk. „Voor schriften in het belang van de ruimtelijke ordening worden hier te lande als onontbeerlijk beschouwd voor een verant woorde inrichting van de sa menleving, Mij is niet gebleken dat het voor de gelovigen niet re delijkerwijs mogelijk is elders in de regio de beschikking te krij gen over een moskee," aldus de gerechtelijke uitspraak. In het kort geding hoopt Peter sen duidelijk te maken dat deze rechtvaardiging voor de ontrui ming ondeugdelijk is. Er is ge vraagd om een spoedprocedure omdat de gelovigen met 'de rug tegen de muur staan'. „De mos kee gaat failliet als de poort wordt gesloten. De gelovigen staan vervolgens op straat. Dat is in strijd met het evenredig heidsbeginsel. Want ons inziens ondervindt de gemeente hele maal geen nadeel van de aanwe zigheid van de moskee. Die zit inpandig. Daarzie je van buiten af niets van." Naast gebedsruimten en was ruimten zijn onder meer een kantine, een winkel, een logeer- ruimte voor de imam, een mos- keeschool, een begrafenisonder neming en een bedevaartsreis bureau in het pand gevestigd. Het illegale gebruik beperkt zich volgens de gemeente tot de eerste en tweede verdieping van het gebouw. Volgens advocaat Petersen is er heel wat af te dingen op de stel ling dat de activiteiten in strijd zijn met het bestemmingsplan. „De begrafenisonderneming, de supermarkt en het reisbureau zijn bedrijven en bedrijven mo gen er volgens het bestem mingsplan gevestigd zijn. Een Turkse moskee als geheel kun je gerust zien als een echt bedrijf." Het moskeebestuur en de ge meente staan tegenover eikaar sinds de gelovigen twee jaar ge leden zonder vergunning aan het verbouwen sloegen. De ge meente wil van de moskee af om ruimte te scheppen voor een wo ningbouwproject, dat wordt ont worpen door de Zweedse archi tect RalfErskine. - Schiedam Dit jaar zou weieens 'de;geschiedenis in kunnen gaan als het jaar van de 50-jarigen. De ^eerste lichting 'babyboomers' ziet dit jaar Abraham en ook menige vereniging viert dit jaar het gou denjubileum. Tot die categorie behoort het Schiedams Vrouwenkoor, dat na de beklemmende bezettingsjaren werd opgericht. De dames droe gen vanaf 17 augustus 1946 een steentje bij aan het opbloeiende culturele leven. Het jubileum wordt vanavond ge vierd in de Grote of St. Janskerk, waar Marjorie Ginezinger (so praan), Joke de Vin (alt), Laettitia Schouten (fluit) en Christo Lelie (orgel, piano) meewerken. Het 42 leden tellende koor brengt onder meer werken ten gehore van Rheinberger, Strategier en Schu bert. Kaartjes kosten vijftien gul den. De kaarsen in de kroonluchters branden, om uitdrukking te ge ven aan 'de gevoelens van bevrij ding en opluchting' die de oprich ters van het koor destijds moeten hebben gevoeld. Het koor kan te rugzien op een rijk verleden. De zangprestaties van de dames wer den dertig keer vastgelegd voor radio-uitzendingen. Er werden concertreizen door heel Europa gemaakt. Een tweede prijs bij het internationale koorfestival in Llanglonen en de kwalificatie 'zeer goed' tijdens een zangcon- eours in Innsbruck worden als hoogtepunten uit de koorgeschie denis beschouwd. In Schiedam werkte het wouwen- koor onder meer mee aan grote concerten als het requiem van Verdi, het requiem van Fauré en de Carmina Burana van Carl Grif. Naast goed musiceren beschou wen de koorleden 'onderlinge steun in het maatschappelijk le- ven' als een belangrijke doelstel ling van de vereniging. De laatste jaren is er voldoende aanwas van leden, waardoor de toekomst er hoopvol uitziet. Toch zal het Schiedams Vrouwenkoor nooit meer hetzelfde zijn, wanneer diri gent Ria Borgmeijer aan het eind van het jaar het dirigeerstokje bij de voorzitter inlevert De drijven de kracht fungeerde maar liefst47 jaar als dirigent. 1/ SchiedamHet ministerie van Sociale Zaken heeft anderhalf miljoen gulden beschikbaar gesteld om de werkgelegenheid in Schiedam te bevorderen. Met het geld kunneii 82 langdurig werklozen aan de slag in zogenoemde Melkertbanen. Deels wordt uitkeringsgeld ingezet om de salarissen op minimum niveau te betalen. De langdurig werklozen kunnen aan de slag in vier projecten, die de gemeente Schiedam verleden jaar bij het ministerie heeft inge diend. Veertig mensen gaan aan de slag in zogenaamde buurtser- viceteams. In de verzorgingssec tor kunnen 27 mensen gaan wer ken. Tien langdurig werklozen krijgen een toezichttaak in win kelcentra. De gezamenlijke mi- lieuwinkel van Schiedam-Oost en Qud-Mathenesse krijgt vijf nieu we werknemers. Deze winkel in de Franselaan richt zich onder meer op voorlichting en het her gebruik van door anderen afge schreven spullen. Schiedam vroeg verleden jaar subsidie voor 160 banen via de zo genoemde Melkert 2 regeling aan. Het betreft banen in de marktsec tor, bij instellingen of bedrijfjes die zichzelf op den duur moeten kunnen bedruipen. Het ministerie wees het voorstel aanvankelijk af omdat de projec ten volgens het rijk niet voldoen de 'vernieuwende elementen' be vatten. De gemeente ging tegen deze beslissing in beroep, met nu als resultaat dat er alsnog 82 men sen extra aan de slag kunnen. Volgens voorlichter R Jaggie van de Sociale Dienst moet nu beke ken worden hoe dc banen worden ingevuld „Zolang de bezwaarpro cedure liep. lagen de plannen in de kast Het kan zijn dat de inge diende projecten inmiddels aan herijking toe zijn. Dat willen we zo snel mogelijk m kaart bren gen." De buurtsemceteams gaan waar schijnlijk als eerste aan de slag in Nieuwland, m de omgeving van de Mgr. Nolenslaan en de Park weg, m het wijkje tussen de spoor lijn en de Burgemeester van Haarenlaan. De leden van dit team moeten het vaste aan spreekpunt gaan worden voor be woners als het om de woonkwali teit gaat Dc werknemers kunnen zich bezighouden met zaken als onderhoud, toezicht en kleine re paraties m en om de portiekwo ningen. De toezichthouders in de winkel centra kunnen deels ook aan de slag Naast de Mgr. Nolenslaan werd winkelcentrum Spaland ge noemd als werkplek. De toezicht houders dienen het gevoel van veiligheid van het winkelend pu bliek te bevorderen en zaken als criminaliteit en vandalisme te sig naleren. Over de invulling van de 27 banen in de zorgsector bestaat nog geen concreet plan. Gedacht wordt on der meer aan werk als activitei tenbegeleider van ouderen en als klusjesman of -vrouw in de diver se centra in de stad. Naast de 82 nu toegekende Mel kertbanen werken er inmiddels meer Schiedammers op basis van deze regeling. Vijfentwintig voor heen werkloze Schiedammers zijn inmiddels aan de slag dankzij het Instroomservicestelsel van het RBA, het regionaal bureau ar beidsvoorziening. Verder zijn er dertig Melkertba nen in de zorgsector. In april praat de gemeenteraad boven dien over de verdeling van 35 zo genoemde Melkert 1 tvnen. Deze mensen kunnen aan de üag bij de gemeente en de gesubsidieerde sector. Per werknemer is een maximale subsidie van 18.000 gul den per jaar beschikbaar. VlaardingenEen ambtenaar van de gemeente Vlaardingen en de wijkagent in het centrum A. Meij er hebben gistermiddag bekeken of er iets valt te doen aan de par keerproblemen in de Van Rie- beeckstraat, Nieuwelaan en Struyckstraat. Bewoners klagen de laatste weken steen en been over de zogenoemde wildparkeer- ders. Veel bezoekers van het Vlaardingse centrum stallen hun auto's op plaatsen waar dat niet mag. „Ik kan soms niet eens mijn huis in omdat er zo'n idioot zijn wagen voor mijn deur heeft ge parkeerd," zegt één van de bewo ners verontwaardigd. De conclusie van het stukje wan delen is voor de wijkagent en ge meente-ambtenaar eigenlijk vrij eenvoudig: maak ook van de stra ten achter het gemeentehuis be langhebbenden-gebied. „Daar wordt op dit moment dan ook seri eus over nagedacht," vertelt P. Knoester van de gemeente Vlaar dingen. „Extra parkeerplaatsen maken om op die manier het wild parkeren tegen te gaan is eigen lijk geen optie. Er is simpelweg te weinig ruimte." Winkelend publiek dat op vrijdag avond en zaterdag het centrum van Vlaardingen in gaat, parkeert de auto's niet in de daarvoor be stemde parkeergarages. Zij moe ten betalen voor zo'n overdekt plekje en gaan dus opzoek naar een gratis ruimte. In de'straten achter het gemeen tehuis kan nog gratis worden ge parkeerd. Het probleem is echter dat er te weinig plaatsen z(jn. „De mensen zetten hun auto's soms op de meest onmogelijke plek ken," vertelt wijkagent Meijer. „De auto's staan dan zo vreemd dat bewoners de parkeergarages onder hun huis of zelfs hun wo ning niet meer in of uit kunnen. Het gekke is dat duidelijk staat aangeven dat erbuiten de vakken niet mag worden geparkeerd. Men wil dat eenvoudig niet zien." De afgelopen dagen is de politie streng opgetreden tegen de wild- parkeerders. De ene bekeuring na de andere werd uitgeschreven en niet zonder resultaat, „De par keerders zijn flink geschrokken. Het is daarom ook iets rustiger ge worden. Toch zijn we bang dat als we een tijdje niet schrijven de au tomobilisten weer terugkomen," vertelt Meijer, „Ze moeten er een belanghebben den-gebied van maken," meent een buurtbewoonster. „Wij zijn dan van alle gedonder af en kun nen ook onze eigen auto's in de straat kwijt. Nu moeten wij soms de auto in de parkeergarage aan het Liesveldviaduct zetten. Dat is toch te gek voorwoorden," Volgens Knoester van de gemeen te zijn er aan zo'n belanghebben den-gebied ook nadelen verbon den. „Bewoners moeten wel zes tig gulden per jaar betalen om hun auto in de straat te parkeren. Daarnaast kunnen mensen die op visitie komen bij de bewoners hun auto niet in de wyk kwijt Zij moeten dan naar de parkeergara ges in het centrum." „Dat maakte me allemaal niets uit," vertelt de bewoonster. „Alles beter dan de problemen die we nu hebben." Volgens Knoester moet eerst een onderzoek naar de mo gelijkheden van de uitbreiding van het belanghebbenden-gebied worden gestart. Daarna krijgen bewoners de kans zich uit te laten over een eventueel belangheb benden-gebied voor hun deur. „Het is de bedoeling het onder zoek binnenkort te starten, bin nen twee maanden." Schiedam Een zakkenroller heeft gisteravond vier bezoekers van het Sehiedamse centrum be stolen van hun portemonnee. Twee slachtoffers werden in de Nieuwe Passage gerold, de andere twee op de Hoogstraat en de Koe markt. Over de dader is bij de po litie niets bekend. Vlaardingen Donderdag in de vooravond woedde in de Verheij- straat in Vlaardingen korte tijd een afval-brandje. Onbekenden hadden daar wat plastic stoelen, een rol linoleum en een houten kast in de fik gesto ken. Het vuurtje zorgde voor nog al wat overlast in de straat omdat de brand gepaard ging met een hevig stinkende rookontwikke ling. De brandweer heeft vuurtje geblust. Wijkagent A Meijer en P. Knoestervan de gemeente Vlaardingen met een buurtbewo ner over de optie van een belangheb benden-ge bied. Foto Roel Dijkstra VlaardingenEen 44-jarige Vlaar- dinger is vanochtend even na middernacht aangehouden op de Amsterdamiaan in Vlaardingen omdat hij dronken achter het stuur was gekropen. De politie t hield de man tijdens een routine controle aan. Tegen de man, die 1,05 promille alcohol in zijn bloed had, is proces-verbaal opgemaakt. Hoek van Holland Op de Har- wichweg in Hoek van Holland voerde de politie gisterochtend een snelheidscontrole uit. Vier au tomobilisten werden bekeurd. In totaal passeerden 350 voertuigen de radarauto van de politie. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 79 kilometer per uur. SchiedamHet onderzoek van de politie naar de oorzaak van de brand in café Buitensluis in de Lekstraat in Schiedam verloopt moeizaam. Het is de politie nog niet gelukt vast te stellen of er sprake is van brandstichting. In eerste instantie bestond dat ver moeden omdat verschillende mensen een flinke knal hoorden voordat de brand uitbrak. Er zijn echter tot nu toe nog geen sporen van brandstichting gevonden. De politie zoekt om het onderzoek vlot te trekken getuigen die heb ben gezien of er zich voor de brand iets op straat heeft afge speeld. Deze mensen kunnen bellen met de Sehiedamse politie oo nummer 0104494499. Door Jelie Gunneweg Schiedam De Sehiedamse bur gemeester Reinier Scheeres staat erom bekend dat hij graag een je never mag drinken, maar gister middag sloeg hij toch een borrel tje af tijdens een opening van een nieuw bedrijf. De burgervader had die middag namelijk ook nog een wijnproeverij op het program ma staan. Samen met dertien an dere 'deskundigen' was hij uitge nodigd om in de wijnhandel van Willibrord Hosman aan de Lange Haven een wijn te selecteren, waarvan een deel van de verkoop prijs ten goede komt aan de res tauratie van de verbrande molen DeWalvisch. Tien rode wijnen hadden de drie Sehiedamse restaurateurs van La Duchesse, Le Pecheur en Bistro/ Auberge Hosman Frères alvast geselecteerd voor de 'keurmees ters'. Vier Spaanse, drie Franse, een Italiaanse en een Chileense. Uit deze wijnen moest het gezel schap de beste kiezen. Die zou het predikaat Molenwijn krijgen. „Zalig," merkt Scheeres op na een slok van de eerste wijn. Ook de tweede wordt aldus beoor deeld. En bij de derde laat de Bor deaux-liefhebber opnieuw goed keurende geluiden horen. „Het zijn allemaal goede wijnen, dat proef je zóT geeft hij een verkla ring voor zijn eensluidende oor deel. Uiteindelijk gaat hij door de knieën voor de laatste fles uit de Culinair Schiedam toast samen met burge meester R. de keuze van deMolenwijn. Foto Dennes van der wel/Roel Dijkstra Kfei.,- rij, de Spaanse Vina Alberdi Cri- anza uit 1991. „Die brengt me weer met beide benen op de grond." Ook de restaurateurs kiezen voor deze pittige Rioja Alta. „Vol aro matisch met aan het eind een friemelde zoet," oordeelt Hos man. Zijn*collega Michael van Bruggen van La Duchesse: „Een beetje straf, maar het zoetje maakt 'm makkelijk drinkbaar." Edwin Lansbergen van Le Pe cheur vindt 'm in eerste instantie te stevig voor zijn menukaart en te zwaar voor de smaak van een breed publiek, maar gaat later toch overstag onder druk van de enthousiaste lobby van Van Brug gen. De chefkoks en de dames uit het gezelschap lopen daarentegen warm voor een andere Spaanse wijn, de Castano Tinto uit 1994. „EVis, fruitig, mooi rond en mak kelijk te drinken bij vele gerech ten," stelt chefkok Rudo van Leeuwaarden van Le Pecheur. „Deze wijn doet het goed bij het publiek, en daar moeten we na tuurlijk aan denken. Want hoe meer wijnen we verkopen, des te groter is de opbrengst voor de mo len." Ook de kersverse kok van La Duchesse, Sybren Meerema, valt zijn baas af bij de keuze van de wijn. „Deze Rioja is geen door drinker, hij is te geprononceerd en te eigenwijs. Dat moeten we niet doen. We moeten natuurlijk ook rekening houden met de as pergetij d die eraan rit te komen. Daar past een lichter wijntje veel beter bij dan zo'n zware soort." De beide molenaars van De Walvisch onthouden zich van commentaar. „Wij drinken geen alcohol, zelfs geen koffie." Na de stemming, waarbij de Rioja één stem meer krijgt dan de Cas tano, komt Hosman met een com promisvoorstel. „Waarom niet de zware tot aan het eind van het voorjaar serveren en de lichtere gedurende de zomermaanden? Eventueel kiezen we er een witte Molenwijn bij voor de vis- en as pergegerechten." In dit voorstel kunnen de mees ten zich vinden. Groot is dan ook onze verbazing, als 's avonds een fax bij de redactie binnenkomt waarin staat dat de restaurateurs toch voor de Castano Tinto heb ben gekozen. „Bij nader inzien geven we de voorkeur aan een wijn met een wat lichter karakter. Die kunnen we beter combineren bij zomerse gerechten, dan de Rioja die achteraf misschien toch een te zware smaak had voor een breed publiek." Zowel de rode als de witte Molen- wijn worden vanaf 1 april voor 45 gulden per fles in de drie Sehiedamse restaurants geser veerd. Bij wijnhandel Hosman aan de Lange Haven zijn de wij nen gedurende vijf maanden voor 17,50 per fles te koop. In beide gevallen geldt dat vijf gulden per fles wordt overgeschreven op de rekening van de stichting Behoud Molen DeWalvisch. Door Leen van Ooijen Hoek van Holland—Het CDA in Hoek van Holland heeft van de coalitiegenoten twee weken gekregen om een voor alle par tijen aanvaardbare voorzitter van de deelgemeenteraad te le veren. Door het vertrek van voorzitter W. C. Doorn-van der Houwen, die burgemeester wordt van Amerongen, kwam de voorzittersstoel vrij. Bij het coalitie-akkoord is twee jaar geleden afgesproken dat het CDA de voorzitter zou leveren in. de persoon van Doom, De overige partijen zouden zich bereid hebben, verklaard op nieuw een CDA'er als voorzit ter te accepteren. Maar de christen-democraat zal ook voor de anderen acceptabel moeten zijn, In verband daar mee zijn enkelen al afgevallen. Ook een voorstel om een kan didaat uit Hoeks Welzijn naar voren te schuiven, strandde op onwil. Het is duidelijk dat de partijen er nog lang niet uit zijn. Wel lijkt het zeker dat C. van der Pol en R. Becqué van het CDA en'L. Vreugdenhil van Hoeks Welzijn niet in aan merking (willen) komen. 10 AUTOVERHUUR GOEDKOPE BRANDSTOF' g| WASSTRMf (aileen Roëei<«n-w»«n, [ïiOTTHto^ I4t-i50 »T»i.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1