'Die bruggen, nou die stelden echt niks voor' Bcll ücl Finse moeder ongenaakbaar Veld van Vijverberg slecht? 'De aardappels zijn er net af En er was geen bal te zien... ff£ !S1 Records aan flarden bij Rotterdams Dagblad Rruggenloop 4_ sSsmS» ggggligQEggi IÉ ""W Wilson heeft buik vol van Voiendam Het gala Rotterdams Dagblad Maandag 18 maart 1996 Door Jan van den Bos Rotterdam Zij komt uit het land met de 55.000 meren, zijn wieg stond tussen de koffieplantages. Beiden koesteren de zelfde liefde, die geen grenzen kent. Tuija Toivonen uit Fin land en Emerson Iser Ben uit Brazilië 'dansten' gisteren schijnbaar moeiteloos over de Van Brienenoord- en Willems brug en hun optreden (45.25 resp. 39.04 voor 13,3 Ion) deed de illusies van een aantal Nederlandse toppers in rook vervlie gen. Liefst vijf mannen kraakten het voor 13,3 km) en twee vrouwen parcoursrecord van vorig jaar van bleven beneden de toptijd van de Pool Andrezj Novak (40.25 min 46.36 van Wilnia van Onna, even eens uit 1995. Elf mannen volde den aan de gestelde limiet van 41.30 om een 14 karaats gouden medaille ter waarde van vijf hon derd gulden (de KPMG-gold) te bemachtigen. Slechts de snelste drie waren uitverkoren: de kluis was leeg. Hetzelfde ging op voor vijf vrou wen, die binnen de 49.00 min ble ven. Hier konden slechts de rap ste twee door Leo Blok, directielid van het accountantskantoor, ge lukkig worden gemaakt. De Finse Tuija Toivo nen grijpt de bloemen bij de vrouwen in de RD Brug- genloop. Foto Fred Ernst/Cor Vos Rotterdam Ze gaat stilletjes haar eigen weg, Tuija Toivonen. Onopvallend bezoekt de 37-jarige Finse moeder haar wedstrijden en verdwijnt vervolgens geruisloos naar haar woonplaats Werkendam. Haar man heeft een baan in Dordrecht; komende zomer gaat het gezin terug naar Finland. Gisteren won-ze met glans de Rotterdams Dagblad Bruggen!oop in 45.25 en nam ze een loopje met Mie- ke Hombergen (4621), Erica Souverijn (46.38), Barba ra Kamp (47.25) en Johanna Karpinska (47.31). „Ik heb .een stuk met Mieke opgelopen, toen ben ik 2e kwijtgeraakt";Mieke:„Ik ben keihard-weggegaan, samen met Toivonen. We kwamen boven op de Van Brienenoordbrug gelijk aan. Daarna liep ze zo by me weg..."' Toivonen stamt uit de Finse nationale ploeg. Ze liep in de Beriijnse marathon in 1988 naar 2.28.49 en 'deed''ook vijfmaal Boston. „Ik wil naar Atlanta en heb daar veel voor over. De eis bij ons is 2.35, maar in Rotterdam wil ik daar toch flink onder blijven." Hombergen laat Rotterdam, waar het NK wordt afge werkt, links liggen. De tweevoudig nationaal mara- thonkampioene: „Het NK is beschermd, je mag die dag nergens anders lopen. Maar Boston valt dit jaar buiten de periode van twee weken om 'Rotterdam'. Het is altijd al een wens van me geweest om daar te lopen." EUy van Hulst moest genoegen nemen met een plaats op de tweede rang. De Rotterdamse wereldre cordhoudster op de 3000 m indoor: „Ik had vandaag weer last van inspannin gsasthia. D aardóor kreeg ik niet voldoende zuurstof binnen via de. luchtwegen, door inspanning vernauwen zé zich. Al op de Vari Brienenoordbrug verkrampten mijn spieren. Nu heb ik mijn hoop gevestigd op een nieuw medicijn. Waar schijnlijk wordt dat na een lange periode van onder zoek op 1.april voor atleten vrij gegeven. Er mogen geen verboden middeltjes inzitten. Maar eerst wil ik het zwart op wit hebben dat het is toegestaan." Het organiserende Nautilus schatte het aantal deelnemers op ruwweg 4500. De leverancier van de T-shirfcs, waarop de rennende leeuw met de grote platvoeten, had echter 4250 shirts bezorgd. Hoe dan ook, ook dit laatste cijfer van de serie betekende een re cord. De Stichting Bruggenloop Rotter dam had dit jaar voor het eerst een beroep gedaan opV V Inter national BV voor de werving van topatleten, Het resultaat mocht er zyn. Menig organisator 2al zich de vingers aflikken wanneer hij ver neemt dat het topveld met bij de mannen onder anderen John Ver meide, Aart Stigter, Gerard Kap- pert, Ron van Diepen en de Polen Andrezj Novak, Jaroslaw Ciehocki en Krysztof Nawrot voor het lutte le bedrag van totaal 3500 gulden startgeld was komen opdraven. Inclusief de veelbelovende Brazi lianen Emerson Iser Ben (22) en zijn trainingsmaatje Elias Bastos (21) uit Sao Paulo. Beide raspaard- jes logeren in Uden in het 'atle ten-opvanghuis' van Jos Hermens en lopen enkele wedstrijden in Europa. Volgens Hermens is voor al de blonde Iser Ben een belofte voor de tien km. Zijn persoonlijke tijd op de halve marathon liegt er niet om: L0I.36. Vorig week werd by nog vijfde in de Twintig van Alphen. Aart Stigter had bij de start al voorzichtig om zich heen gekeken en meende, dat de blonde atleet naast zich (Iser Ben) wel eens een Tsjech zou kunnen zijn. „Ik wilde me niet laten inpakken door de eerste de beste Tsjech of Pool en was vast van plan om by hem te blijven," lachte Stigter na afloop. In het gedrang bij het startschot dreigde Stigter te vallen, maar het drama van te worden verpulverd door 4500 paar voeten bleef hem bespaard. Gerard Kappert legde in eerste instantie-de zweep,er-, over. Hij voelde zich Weer opti maal. Het was zijn eerste wed strijd-sinds eind december, toen- hij' zijn marathonplannen voor het voorjaar wreed verstoord zag door een' blessure aan de knie schijf. Toch bleek al snel dat het Emer- V; Uplonke naxe i, 4 is 1 - i. 'r-"i Er formeerde zich al snel een kopgroep in de RD Bruggenloop, vlnr: Jaroslaw CIchoki, de latere win naar Emerson Iser Ben, Aart Stigter, John Vermeule, Gerard Kappert en Elias Bastos. Foto Fmd Emst/CorVos son Iser Ben gemakkelijk afging. Hij zwaaide onderweg vrolijk naar de klappende mensen en ge noot zichtbaar, terwijl de concur rentie zuchtte. Het 5 km-punt werd in 14.50 gepasseerd en toen zat de klim naar 27 m boven NAP er al op! Het zevenmanspeloton- netje verbrokkelde, het spel ging op de 'wagen. Kappert sneuvelde bij6 km, gevolgd door Novak. Eenmaal op de Stadionweg aan gekomen opende Iser Ben de aan val. Het trok het veld uiteen, Stig ter moest eraf en bij km 8 (in 23.42) het de 34-jarige John Ver meule de twee jonge honden het verder maar uitzoeken. Met ge spreide armen, als een cirkelend vliegtuig, legde Iser Ben zijn laat ste meters af. „Dat doe ik altijd als ik win. Ik sta erom bekend. En die bruggen, nou dat stelde echt niks voor. No problem at all," lachte hij in zijn beste Engels. John Vermeule, de sympathieke Zeeuw: „Van tevorenhadik al ge^ hoord dat ik het moeilijk zou krij gen. Ik zit in mijn zwaarste weken voor de. Westland Marathon. Daar- n aast draai ik gewoon de drieploe gendienst bij werf De Schelde, veertig uur per week, En ik heb gisteren nog veertig km getraind. Of de wegatletiek in Nederland wordt verpest door al die buiten landse atleten?. Dat hoor je mij niet meer zeggen. Heb ik een keer gedaan, toen kreeg ik iedereen over me heen. Nee, het was genie ten vandaag met die jonge kna pen.*'Vermeule kent zijn plaatsin het métier en was best in zijn hum over zijn derde plaats (39.51) ach ter Elias Bastos (39.04). Rotterdam, 13.3 km. Mannen: 1, Iser Ben (Bra) 39.04,2. Bastos (Bra) 39^3,3, Vermeule (Achilles E.L)39,51. 4. Stigter (Hellas) 39.53 5. Cichodd (Pol) 32,57,6. Kappert (Daventria) 40.28,7. Novak (Pol)40.38,8. Van Diepen(Hera)40.45, Vrouwen: I. Toivonen (Fin) 45.26,2. Mieke Hombergen (PAC)46.20,3. Souverein (AAC) 46.37, 4. Kamp (PAC) 47.25,5. Karpinska (Pol)47.30. Meer uitslagen op pagina 20. „Stoatsen is meer een asociaalde- mocmat. Of een asociaal demo craat. Zo, nu zal ikwelweervoorde ggdragscodecommissie moeten ko men" ^yenoord-voorzitter Jorien van den Herik in Nieuwe Revu. 'jjlkzeg altijd: JetiSprengersisuoor mij de 'échte^poorziiter van dé $NVB. Staaisen zou totaal onge- .schikt zijnvoorzo'n zimrefunetie. ,|tls je Sprengers kunt vergelijken, mét koningin Wilhelmim, is Staatsen...noem eens een belabber- de m mister-president.Colijn. Da wasweldeslechtstedieweooitheb- Feyenoord-voorzitter Jorien van den Herik in Nieuwe Revu over JosS taatsen. Hfc ben toch niet té bruin?. Praten, over mijn gebronsde kleur ervaar ïkzo langzamerhand als discrimi nerend, Alsof ik een minderheid ben. Voor de goede orde: ik lig niet ónder de zonnebank. Ikdoed'rniks an" .- Opnieuw Jorien van den Herik. Sparta, dat is van overleven een kunst makenMet minimale mid delen het maximale nastreven, woekeren met watje hebt. Henk van Stee, assistent-trainer van Sparta in Vrij Nederland. Voetbal is business, dan moet je je ook zo gedragen. Ik vind die fami lie-cultuur van Sparta prima, hoor.lkhouookwelvaneenwhishy lachen met elkaar. Maar met goeie relaties en een paar normen en waarden run je nog geen club." .Thijs Libregts, technisch direc teurvan Sparta, in hetzelfdearti- kelinVN. „Vrouwen zijn, veel sfeer- en stem- minggevoeliger dan heren. De mannen zijn veel meerkemgericht en hebben veel sneller oog voor de wezenlijke zaken binnen het werk." Schaatscoach Henk Gemser in NRC/Handeishlad. „Ze lopen al mijn hele carrière te zeuren: hij heeft dit niet, hij heeft daiicel. Ik lig er niet meer wakken vanIk ben zoals ik ben en dat is het." Schaatscoach Henk Gemser in NRC/Handelsblad. Het veld van De .Graafschap was zo slecht,-dat de spelers van Feyehoord zich gisteren af vroegen hoe de KNVB ooit toe stemming heeft kunnen geven voor het spelen van eredivisie wedstrijden na de winterstop. Trainer Fritz Korbach van De Graafschap gaf gistermiddag toe dat de zand- en modderbak op de Vijverberg weinig meer weg heeft van een voetbalveld. Korbach: „Het is gewoon een grote knollen tuin. Maar aangezien wij nog steeds aardig wat puntjes bij elkaar sprokkelen in ons eigen stadion heb ik er niet zo moeilijk over gedaan. Maar in feite moeten ze dit veld gauw gaan afgraven en opnieuw aanleggen." Korbach tegen Arie Haan die hij (om de lachers op zyn hand te krijgen) als een 'Gronings boertje' betitelde: „Het komt allemaal door het experimenteren met landbouwzeilen tijdens de vorst periode. Ja, daar moet jij toch al les van afweten, Arie? Dat zeil moest er van de KNVB op, maar vervolgens ging het gras broeien en is de hele bovenlaag losgela ten." Over het gebruik van het zeil zei Korbach: „Dat heeft een rooi- tje of vijftig gekost Go Ahead pleurde gewoon de wedstrijd eruit en kreeg 10.000 gulden boete." Maar de meeste boeren blijken toch in de Achterhoek te zitten. René van dé Brink, doelpunten maker tegen Feyenoord: „Ik be grijp niet waar al die lui zich zo druk om maken. Het veld van De Graafschap ligt er best puik bij. Zeker gegeven de omstandighe den. We hebben vorigè week juist de aardappels er vanaf gehaald..." oords laatste aankoop, viel zondag in Doetinchem de eer te beurt de 500e gele kaart voor Feyenoord in het betaalde voetbal te ontvan gen, De eerste ontvanger was op 13 augustus 1972 Willem van Ha- negem. De Zweedse politie heeft zater dag het rijbewijs van Martin Dah- lin ingenomen. De Zweedse spits van Borussia Mönchengladbach, die in de eerste wedstrijd tegen Feyenoord voor de kwartfinales om de Europa Cup 2 in Düsseldorf (2-2) na een paar minuten uitviel met een spierblessure, werd op weg naar Stockholm betrapt op te hard rijden. Dahlin reed 162 kilo meter per uur op een weg waar 110 de limiet is. Tegenover de po litie verklaarde hij in tijdnood te zijn. De politie nam desondanks zijn rijbewijs in én bekeurde de international. Hij kan een maand intrekking van zijn rijbewijs tege moet zien plus een boete. Benfica zat weer op de tribune voor Dennis de Nooijer. Technisch directeur Thijs Li bregts oriënteert zich in Engeland en Schotland voor versterking van Sparta. Pierre van Hooijdonk sprak za terdag na Glasgow Rangers-Celtic even met bondscoach Guus Hiddink. De tweevoudig interna tional: „Hij vertelde me dat het tussen Youri Mulder en mij gaat." Het was gisteren in Voiendam voor de eerste keer in 47 competi tiewedstrijden dat Ajax in een wedstrijd niet scoorde. Een duel van Ajax bleef voor het laatst maagdelijk op 20 november 1994, bij Utrecht. Een eenzame supporter wacht in het Olympisch Stadion van Rome vergeefs op het begin van de wedstrijd Lazio-Fiorentina. Hij kon lang wachten, want de Italiaanse voetballers staakten giste ren. De werkweigering treft de spelers in hun portemonnee. De voorzitter van AC Milan, Adriano Gaïliani, houdt twee tot drie dagen loon in. Dat kost Gianluigi Lentini bijvoorbeeld bijna 20.000 gulden. „Het is duidelijk dat wij miljonairs zijn," zei Inter-doelman Walter Zenga. „Dat betekent niet dat we als slaven behandeld moeten worden." De Italianen reageerden verdeeld pp de sta king. Uit een enquête bleek dat 53,7 procent van de ondervraagden de voetballers steunt, 31,4 procent vindt de werkweigering' onrechtvaardig. Van 19,9 procent van de ondervraagden kregen de spelers de schuld van de staking tegen 22,7 procent de voetbalbond. Foto Reuters Jean-Paul van Gastel, Feyen- De 0-0 tegen FC Utrecht bete kende dat PSV voor het eerst in 28 maanden niet tot scoren kwam. De Emdhovenaren scoorden in al le thuiswedstrijden voor de com petitie na 27 oktober 1993 toen de wedstrijd tegen Vitesse met 0-ï 'verloren ging. Vblendams 0-0 tegen Ajax was op zich een verdienstelijk resul taat maar intussen heeft de num mer laatst van de eredivisie al 580 minuten niet gescoord. De laatste voltreffer kwam op naam van de Pool Bociek op 17 december 1995 in Enschede tegen FC Twente (2- 1). In het seizoen '89-'90 vestigde Haarlem het eredivisierecord im- produktiviteit met 830 minuten. Kami heeft zich gisteren met Nigeria geplaatst voor de Olym pische Spelen na een 1-0 zege op Zimbabwe door een treffer van Roda's Babangida. Het duel had eigenlijk zaterdag gespeeld moe ten worden. Volgens Ajax' tech nisch directeur worden te-pas en te onpas wedstrijden verschoven. De oorzaak van het laatste geval? „De president van Nigeria heeft een wind gelaten," zei Van Gaal. De ware reden was dat het duel door plaatselijke verkiezingen een dag werd uitgesteld. Dick Advocaat wil samen met de trainers van de twee andere topclubs bij de KNVB aandringen dp een latere afloop van de compe titie. Van Ajax' technisch direc teur Van Gaal zal hy geen steun krijgen. Deze noemde de plannen uit Eindhoven „een beetje dom." René Stam, doelman van FC Den Haag, is met onbetaald verlof gestuurd. De keeper had zaterdag het bestuur gevraagd zyn con tract te ontbinden. Dat verzoek werd geweigerd. Daarop werd de 31-jarige Stam, die zijn hele loop haan voor de Haagse club uit kwam, naar huis gestuurd. Over een paar maanden mag Ulrich Wilson de deur achter zich dichttrekken, dan zit zijn dienstverband by FC Voien dam erop. „Ik heb mijn zaakwaarnemer laten weten dat-ie naar een andere club voor me móet uitkijken. Ik heb het hier wel gezien. Wat ik bij Voiendam heb meegemaakt is onbeschrijfelijk,!'" Vorig jaar onder, Wim Eijsber- gen ging het allemaal nog wel. Jtysbergen was niet'één van de prettigste mensen,. Hij schopte naar alles en iedereen, maar hield met zijn provoce rend gedrag wel de hele zaak scherp. Uiteindelijk werden we achtste en haalden de be kerfinale. Dan mag je toch ver wachten dat er iets met dat succes wordt gedaan, dat het wordt uitgebouwd. Maar in Vo iendam liet men alles op zijn beloop. Spelers vertrokken, maar er kwam niets voor terug. Ja, een amateur en een Joegoslaaf. Daar moesten we het mee doen. Zo run je toch geen voetbalclub? Ja, Bert Ja cobs werd gehaald. Maar ik moet het. voor hem opnemen. Jacobs kan ook geen ijzer met handen breken. Hij moest steeds het ene gat met-het an dere dichten," Wilson geeft toe dat-ie zelf ook niet bracht wat ervan een prof verwacht mag worden. „De trainer heeft me daar ook te recht op aangesproken. Hij riep me vlak voor de winter stop bij me. 'Ulrich, nou is het over. Nu ga je weer voetballen', zei hij. Ik heb z'n bevel opge- volgd, want ik wist dat-ie gelijk had,. Maar het viel ook niet mee, de motivatie te vinden om te spelen in een ploeg die gewoon' niet goed in elkaar stak!" Jan D. Swart HET JAARLIJKSE GALA van profvoetballers is een organisatie van de spelers vakbond, maar in tegenstelling tot die spelersvakbond nooit een succes geweest. Een groter com pliment kan ik de WCS niet ma ken, want het bewijst dat hoe meer je voetballers in weelde laat wentelen hoe zwaarder het hun valt om nog een wending naar waardering te maken. Ze komen wei, maar niet van harte. Profvoetballers beschouwen hun jaarlijkse gala als een soort kerst feest dat vanuit traditioneel eer betoon met hun stralende ouders moet worden gevierd. Daarom zijn ze er. Maar hun gedachten zijn elders. U ziet als 't ware het uitzitten van een opoffering en op de gezichten leest u het gefoeter dat aan dat uitzitten is vooraf ge gaan. Ze dragen allemaal een strik, maar wie goed naar die strikken kijkt ziet dat ze met tegenzin zijn vastgemaakt. Als ze hun neus snuiten, friemelen ze onhandig in hun zakken omdat ze gewend zijn dit anders te doen. Eigenlijk ziet u honderden ongelukkigen in mooie verkeerde kleren, zij aan zij, rij aan rijworstelend met de factor tijd. Hoe lang nog? Voor de vakbondmensen is het gala het hoogtepunt van het jaar. Het is een kroon op hun werk. Daarom ben ik blij dat elke club altijd wel een speler in zijn mid den heeft die dit als zodanig uit legt en de anderen met een arm over de schouders aanspoort om te gaan. Op die manier is met lich te drang de zaal elk jaar weer vol. Net op tijd beseffen voetballers gelukkig altijd weer de plicht om een zekere mate van blijdschap te fingeren. Bij de indeling van de stoelen wordt daar ook rekening mee ge- houdéri. Vooraan zitten de routi niers. Zij zijn in voortdurende staat van paraatheid, Het is hun ingepeperd dat als de rode knop van de camera gaat branden dat een glimlach het minste is wat verlangd wordt. Daar zitten dus nooit de jongens van Veendam. Dat zouden ze ook niet willen. De beste plaats is een plaats achterin. Slechts daar is nog 'n beetje lol te trappen. Applaus! Het klonkt liet spontaanst toen Karei Jansen werd gehu!digd,,Hij kwam dit toe. In alle andere geval len moest Jack van Gelder eraan te pas komen om dit te stimule ren. Zelf kwam de profvoetballer niet op die gedachte. Zodoende loopt er al jaren een volautomati sche applausmachine mee ter on dersteuning. De cameramannen zoemen ook pas de zaal in zodra ze een groepje weiwillenden heb ben ontdekt Daardoor zijn altijd dezelfden in beeld. Ook de luide lach is van een band. Er zijn twee redenen waarom een profvoetballer tijdens zo'n gala moeilijk lacht en klapt. Hij is dit niet gewend. Dat ten eerste. En ten tweede is er geen reden voor, Hij ziet de laureaat en denkt: waarom ik niet? Dat vertraagt zyn reactie. Bovendien zijn profvoet ballers om duistere redenen in een zaal niet te amuseren. Niet door Hazes, Door Anita Meyer evenmin. Zelfs schaars geklede bluegirls mogen niet baten. Prof voetballers willen maar één ding en dat is zo snel mogelijk die zaal uit. Die beenruimte is een benau wing. Het gala is in de loop der jaren ge presenteerd door Jos Kuyer, Ron Brandsteder, Kees Jansma, Harry Vermeegen, Henk van Dorp, Frits Barend, Koos Postema en Jack van Gelder. Niemand doet het dus een tweede keer. Dat is een teken aan de wand. Ik heb na afloop pre sentatoren meegemaakt die als getekenden aan de bar stonden en met de laatste restanten aan veerkracht stamelden: dit nóóit meer. Aan profvoetballers is geen eer te behalen. De enige die wel licht ooit de zaal nog eens in bewe ging kan krygen is Paul de Leeuw, maar dan heb je het pro bleem dat niemand meer een prijs wil winnen. Het mooiste moment van zo'n avond is daarom altijd het laatste woord. Dan hoort men een zucht van verlichting ten bewijze dat de flinkheid is opgebruikt en het tijd wordt voor een borrel. Het is dan altij d net alsof er luchtalarm is. De Tros liet dat afgelopen maandag ook zien. Toen Jack van Gelder zwetend afsloot, spoten onderin beeld de eersten weg. Ik heb nog nooit een zaal zichzelf zo snel zien ontruimen. Later aan de bar gin gen de strikken los en Karei Jan sen en zyn vrouw op de schou ders. Daar zijn ze op hun best.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 4