13 Turken voorkomen ontruiming moskee Rotterdams Dagblad Supermarkt-personeel Isehrikt na vrijlaten an overvaller Eerherstel in de str^atnaamgeving Kaarten voor Vlaardingse Chinees hebben succes Problemen verkeerslichten bij nieuwe McDonald's Gemeente-ambtenaren wijken voor massaal aanwezige gelovigen Parkeervergunningen Parkeerplan Binnenstad uitverkocht Kroon akkoord met openstellen Sportlaan Ruim anderhalve ton binnen voor herstel De Walvisch ÜOU4NM ISLAM o Moord op man nog raadsel Geld weg na babbeltruc Bedrijven opgelicht Slecht licht: 28 bekeuringen Oostwijkuur zonder stroom - Oud-Beijerland, Waterweg Woensdag 20 maart 1996 sVlaardlngen Teneergeslagen v en geschrokken reageren de werknemers van supermarkt Hoogvliet in Vlaardingen cp het nieuws dat de man die vorig jaar ">de winkel overviel, binnenkort j wordt vrijgelaten. „Niet te gelo ven. Ik sta te trillen op mijn be nen," zegt een caissière die bij j de overval betrokken was. De 40-jarige aan drugs verslaaf- 'de Vlaardinger, die vlak voor 4 kerst de supermarkt overviel, 'loopt binnenkort weer vrij rond vanwege een fout van bet Open baar Ministerie. De officier van justitie had per abuis in de dag vaarding van de overvaller opge nomen dat het delict on 23 no vember in plaats van 23 decem ber was gepleegd. De rechtbank oordeelde dat de Vlaardinger, „Cftie'de overval heeft bekend, door deze vormfout niet kan ^worden gestraft. „On-ge-lo-fe-lijk," roept de be drijfsleider van de supermarkt uit. „Hoe kan justitie zo stom zijn om zo'n fout te maken. Er zijn. werknemers, $iie door de overvalleen verschrikkelijke rot- kerst achter de rug hebben." „Dat kun je wel zeggen," vertelt de caissière. „En zelfs nu nog krijg ik een eng gevoel wanneer iemand mij vanachter op mijn rug tikt. Als je bedenkt wat een (■feed die man heeft veroorzaakt, had hij eigenlijk voor tien jaar achter de tralies moeten worden gezet." Een andere medewerkster draagt nog steeds niet alleen psychische maar ook lichamelij ke littekens met zich mee. De overvaller spoot, om zijn daad kracht bij te zetten, ammoniak naar de mensen van de super markt. „Mijn collega heeft nog steeds rode vlekken op haar borst," vertelt de geschrokken caissière. „Deze zijn veroorzaakt door dat spul dat hij naar ons spoot. De kleding die ik op dat moment aan had,-zat vol gaten. Wanneer die gozer dat spul in mijn ogen had gespoten, was ik misschien nu wel blind ge weest." De werknemers waren op die be wuste laatste werkdag voor kerst in staat de overvaller di rect nadat hij 975 gulden uit de kassa had gestolen op straat aan te houden. De bedrijfsleider sprong de man op zijn nek en sa men met een aantal collega's wist hij hem vast te houden tot de politie kwam. „Ik ben niet zo'n held," zegt de bedrijfsleider nu.„Maar ik kan het niet aanzien als zo'n idioot er vandoor gaat met mijn spullen. Zonder na te denken heb ik die vent toen besprongen." De woede van de werknemers verandert bij een aantal snel in angst. „Stel jevvoor dat hij nu plotseling de winkel binnen komt," vertelt de caissière. „Brrr, ik moet er niet aan den ken. Ik zou waarschijnlijk ver stijven van angst." De bedrijfsleider stelt zijn werkneemster gerust. „Maak je maar niet druk, die man komt' hier niet meer binnen. Daar zorg ik persoonlijk wel voor." dwenen van -personen cfe zich verdienstelijk hebben gemaakt voor Maassluis, schrijft het be stuur. „Onder meer de straten op het Hoofd, die waren vernoemd naar Matthijs van Heel, Arie Krijgsman en Hendrik Schoon- brood. Deze namen zijn in het ver leden bewust door het stadsbe stuur gegeven wegens de bijzon dere verdiensten voor Maassluis of om de herinnering aan hen le vend te houden. Nu is het een stukje Maassluise geschiedenis dat al weer dreigt te verdwijnen in de vergetelheid." Het college van b en w heeft in middels toegezegd om in de toe komst bij het benoemen van stra ten en gebouwen aandacht te be steden aan personen die zich ver dienstelijk hebben gemaakt voor Maassluis. Maasslws^Dè.Historisohe Ver eniging Maassluis-wil dat perso nen die zich in het verleden ver dienstelijk hebben gemaakt voor de stad, eerherstel krijgen door alsnog hun namen aan straten of gebouwen te geven. De vereniging schrijft dit naar aanleiding van het verdwijnen van de Meester Blomschool, om plaats te maken voor de nieuwe fusieschool met de naam De West hoek. „Wij hebben begrip voor het slopen van die school, doch niet voor het verdwijnen van die naam inA onze stad. Meester S. P'om hdeft met 'De geschiedenis van Maassluis' een belangrijk naslag werk _geschreven. Het doet ons dan ook leed dat weer een naam van een Maassluizer is verdwe nen." Éerder al zijn meer namen ver- VlaardingenDoor een gróte hoe veelheid steunbetuigingskaarten die dè Vlaardingse bevolking naar het ministerie van Justitie heeft gestuurd, wordt het dossier van de in Vlaardingen wonende Chi nese vluchteling L. Y. H. opnieuw geopend. De Vlaardingers protes teerden met de kaarten tegen de dreigende uitzetting van him stadgenoot naar zijn geboorte land. Ook heeft een lid van de Tweede Kamerfractie van het CDA gezegd de gegevens van L. te bestuderen en daarover met staatssecretaris Schn^tifi.(Justitie) contact op te nemén?? V L. is Vijfjaar geleden gevlucht uit China omdat hij zijn hele leven werd geconfronteerd met discri minatie en vervolging. Hij was het mikpunt omdat zijn vader of ficier was in het in 1949 verslagen legervan nationalistisch China. L. zat voordat hij naar Nederland kwam onder meer twee jaar in een heropvoedingskamp. De organisatie Platform Ander Vlaardingen, die de kaartenactie op touw heeft gezet, is tevreden met het heropenen van het dos sier. Toch realiseert de club zich dat het nog lang niet zeker is dat de Chinees in Vlaardingen mag blijven. „Er wordt in ieder geval weer aan gewerkt," is het com mentaar. ten. De gemeente heeft een kwart miljoen gebeurd voor de grond waarop de hamburgerketen, nabij Hotel Ibis, een drive-in restaurant neer wil zetten. Daarvan moeten de kosten af die nogdig zijn om de af- en toerit aan te leggen. Daarbij horen ook verkeerslich ten, die op de installatie van de Marathonweg/Westlandseweg zouden worden aangesloten. Vol gens de geruchten waarover Groenlinks opheldering wil, zou dit echter niet kunnen omdat de ze installatie vol is. Vlaardingen Groenlinks in Vlaardingen heeft wethouder T. W. van der Steen (verkeer) om opheldering gevraagd over een gerucht dat er op de kruising Ma rathonweg/Westlandseweg een nieuwe verkeersliehtingstallatie moet komen. Als dat het geval is, zou dit bete kenen dat de winst die de ge meente Vlaardingen heeft ge maakt met de komst van McDo nald's ziet omgezet in een fors verlies. Zo'n nieuwe verkeersin- stallatie zou enkele tonnen kos- Door Carel van der Velden Schiedam Honderden Tur ken hebben vanochtend de aangekondigde ontruiming van hun moskee op de hoek van het Spinhuispad en de Vijgesteeg in Schiedam voor komen. De gemeente Schiedam wilde het pand dichtspijkeren nadat de Rot terdamse rechtbank gister middag hiervoor in tweede instantie toestemming had gegeven. Hoofd Bouw- en Woningtoezicht D. Schweitzer van de gemeente kreeg vanochtend assistentie van drie agenten, maar bij aankomst bij de moskee werd al snel duide lijk dat zij voor een onmogelijke taak stonden. „Dit gebouw wordt vandaag echt niet ontruimd," sprak een strijdlustige jongere. Alle gelovigen hebben vandaag vrij genomen om de sluiting te voorkomen." „Hafkamp, ga je eigen huis ont ruimen," stond er vanochtend te lezen op het spandoek. Omstuwd door gelovigen stapte hoofd basis eenheid Zuid I. de Jongh van de Schiedamse politie even na nege nen nog wel de moskee binnen, maar dat was alleen om een ge sprek te voeren met de leiding van de moskee. „We zitten van daag in een situatie die we geen van allen hebben gewild," sprak De Jongh, die duidelijk maakte dat de politie geen partij is in het conflict, dat is gerezen tussen de gemeente en de moskee. „Er liggen twee gerechtelijke uit spraken die op uitvoering wach ten. Maar met zoveel mensen met zoveel emoties zal dat vandaag niet gebeuren. Maar er zal een keer ontruimd moeten worden. Wij adviseren de gemeente alleen om dat niet vandaag te doen." Buiten-op de stoep ging ambte naar Schweitzer direct akkoord niét het pclitie-voorstel. De mas sale aanwezigheid was een streep door de rekening van de gemeen te, die gisteravond nog had ge poogd de Turkse gelovigen te Door de ingang te blokkeren, hebben honderden Turken in Schiedam vanmorgen de ontruiming van hun moskee tegen gehouden. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra overreden geen verzet tegen de ontruiming te plegen. „De menin- gen binnen het moskeebestuur waren echter verdeeld," aldus een gemeentevoorlichter vanochtend Voorzitter Ukar van de Neder landse Islamitische Federatie ver telde vanochtend in het gesprek met de politie dat hij de gelovigen heeft opgeroepen geen geweld te gebruiken. „Maar ik kan er niet voor instaan dat iedereen zich daar aan houdt. De ontruiming van een moskee ligt heel gevoelig. Dat,zou bij eetfkerk niet anders zijn. Maar als u denkt dat u de aanwezigen kupt4^?egen weg te gaan", danKtmf uuw gang gaan." De politiewoordvoerder typeerde de stellingname van de voorzitter als 'te passief. Ukar heeft echter geen keus, zegt hij. „Als ik de aan wezigen dwing weg te gaan, ben ik geen voorzitter meer." De Turkse jongeren op de stoep begrepen niets van de ontrui ming. „Het is niet alleen een mos kee, ook een ontmoetingsruimte," legde een van hen uit. „Zeker driehonderd jongeren komen hier om te sporten en elkaar te ont moeten, Dat kost de gemeente geen cent. Hafkamp wil zeker dat die jongeren gaan zwerven en het criminele pad gaan bewandelen." Rechtbank Toch zag rechtbank-president mr. C.H.B. Boot er gisteren in het kort geding geen been m op het vonnis van vonge maand terug te komen, waarin de rechtbank had bepaald dat de gemeente de mos kee mocht ontruimen. „Mijn col lega heeft laatst gezegd dat er geen reden is de beslissing om te ontruimen te schorsen. De ontrui ming is daarmee toelaatbaar ge worden. Ik kom daar niet op te rug. U stelt twee keer dezelfde vraag aan dezelfde rechtbank. Dat kan niet. Ik kom aan een inhoude lijke beoordeling niet toe. De ge meente heeft het recht te ontrui men, zoals mijn collega onlangs impliciet heelt meegedeeld." Advocaat mr. J. G. Petersen van het moskeebestuur erkende gis termiddag dat hij zich geen al te grote voorstelling had gemaakt van het resultaat van het kort ge ding „Mijn clienten wilden alles aangrijpen om de sluiting van de moskee te voorkomen. Op dit mo ment zijn we hier echter aan het verkeerde adres. De gemeente Schiedam stelt zich op als een stelletje regenten. Een inhoudelij ke reden om deze moskee te slui ten heb ik nog niet gehoord." Namens de gemeente Schiedam herhaalde mr, M. J. Faro gisteren het standpunt dat het gebruik van het vroegere pand van de Be- drijfsgemeensthap Schiemond als moskee strijdig is met het be stemmingsplan. In deze ruimtelijke schets heeft de plek m kwestie de functie wo ningen/bedrijven. De vestiging van een. moskee was en is in strijd met die regel. Vanmorgen tegen het middaguur heeft burgemeester R. Scheeres een gesprek gevoerd met een de legatie van de Turken, die met honderd mannen, vrouwen en kinderen naar het Stadskantoor was getrokken. Zij posteerden zich voor de ingang aan de Emma- straat. Het ging er gemoedelijk aan toe. Schiedam Het aantal onbezette Promotors parkeerplaatsen is drie weken na van het toe invoering van het Parkeerplan Ililil"stisch beleid Binnenstad voor Schiedamse be- zien hun doel- grippen ongekend, maar toch zijn -'j' stelling van er zware tijden aangebroken voor yV, - een autovrije een aantal centrumbewoners. In- Lange Haven middels hebben 25 autobezitters -l. j; jm' 1 langzaam iets te horen gekregen dat de parkeer- ff V"' dichterbij ko- vergunningen zijn uitverkocht. ff men. Overdag Ze zijn onverbiddelijk naar de tPTPBHRWSMfM j°IPSlrfl^iT fffx "f" staan er nau- wachtlijst verwezen, ondanks het jÉJaKiffi 111 MPir/fSil.'welijks auto's feit dat er op bet oog ruimte ge- geparkeerd, noeg is voor veel meer parkeer- l V - f jjgfgg ';V "'lSlechts ver ders. gunninghou- Hoe aanlokkelijk de vele lege 188»? ,-,1 ders mogen plekken voor de mensen op de HBhI er hun blik wachtlijst ook mogen zijn, voor stallen. Velen het vinden van een parkeerplek fy van hen ver moeten ze nu buiten het belang- trekken 's hebbendengebied als vanouds de ochtends per concurrentie aan met andere au- auto naar het tomobilisten om de auto te stai- werk. Foto len. En die concurrentie is hard, Dennes van der merken bewoners van onder meer wei/Roei Dijkstra de net buiten de parkeerzone ge legen Korte Haven, Rotterdamse- dijk en Westvest. Naast bewoners willen ook veel centrumbezoekers gratis op straat parkeren, waardoor er in de peri ferie van de binnenstad inmid dels soms 'Amsterdamse toestan den' heersen. Sommige automobilisten rijden net zolang rondjes totdat er een parkeerplaatsje vrij komt Waarna ze wandelend langs een soms geheel lege Lange Haven de weg naar het winkelhart o'f de eigen woning vervolgen Ondanks het ongemak heeft de gemeente geen medelijden met de mensen op de wachtlijst. Ze krijgen op volgorde van inschrij ving pas een vergunning ais een andere vergunninghouder ver huist, maar volgens een voorlich ter hebben de 'wachtlijsters' dit lot min of meer over zichzelf afge roepen. „We zjjn eind december gestart met de uitgifte van ver gunningen. Pas begin maart wa ren ze op. Deze mensen hebben alle tijd gehad om erbij te zijn." De grote belangstelling heeft de gemeente Schiedam wel verrast. Vooraf berekende de Dienst Ge meentewerken dat de 525 be schikbare vergunningen voldoen de zouden zijn om aan de vraag te voldoen. De veronderstelling was dat zo'n tachtig procent van de huishoudens in het gebied in de directe omgeving van het winkel- circuit Hoogstraat/Lange Kerk- straat/Broersvest (de zogenoemde Grote Omloop) een auto bezit en een parkeervergunnmg zou wil len kopen. Praktijk In de praktijk blijkt de belangstel ling groter te zijn. Mogelijk heeft de gemeente een te conservatieve schatting van het aantal huishou dens gehanteerd. Ook het aantal centrumbewoners dat een stukje lopen voor lief neemt om gratis te kunnen parkeren, is kleiner dan verwacht. De vergunninghouders betalen 120 gulden per jaar voor het recht het blik in de eigen straat te stallen. Ook de uitgebreide parkeerver gunningen (inclusief koopavon den en zaterdag) voor bedrijven zijn vergeven. Er resteert slechts een beperkt aantal vergunningen voor bedrijven die alleen op kan toortijden een parkeerplaats bij het bedrijf villen claimen. Vlaardingen De politie tast nog altijd in het duister over het mo tief van de moord op de 44-jarige Dirk Boot. De Vlaardinger werd zondagmiddag door de politie dood in zijn woning boven kapsa lon Joke aan de Schiedamseweg in Vlaardingen aangetroffen. Sec tie op het lichaam heeft uitgewe zen dat het slachtoffer door mes steken om het leven is gebracht. De politie is op zoek naar de man die zondagmiddag zijn hond aan het uitlaten was op de Schiedam seweg en omstreeks 13.40 uur de politie heeft gebeld. Kapsalon Joke is vanwege de ge welddadige moord deze week ge sloten. Vlaardingen Een 79-jarige be woonster van de Vondelstraat in Vlaardingen is dinsdagochtend het slachtoffer geworden van een babbeltruc. Een man, die zich voorstelde als iemand van de riooldienst, hield de vrouw in de keuken aan de praat. Op datzelfde moment drong een tweede man de woning binnen en nam geld weg dat in de woonkamer lag. De poütie is opzoek naar de twee blanke mannen van ongeveer 25 en 40 jaar. Maassluis Twee bedrijven in Maassluis zijn dinsdagochtend opgelicht door een jongeman. Hij vertelde dat hij zijn autosleutels kwijt was en vroeg aan personeel hem geld te lenen. De werkne mers van een bedrijf aan de Van der Horststraat gingen daar niet op in en waarschuwden de politie. De werknemers van twee bedrij ven aan de Sintmaartensdijk in Maassluis gingen wel in op het verzoek. Zij leenden de man zo'n veertig gulden. De politie ver moedt dat de man meerdere be drijven heeft bezocht en vraagt gedupeerden te bellen met de po litie in Maassluis, telefoon 010- 5913444. Schiedam Op de Burgemeester van Haarenlaan in Schiedam heeft de politie gisteravond een verlichtingscontrole gehouden, waarbij 28 bestuurders werden aangehouden. Zij kregen een boe te opgelegd omdat hun kenteken- plaatverliehting niet in orde was. Ook werd een aantal fietsers aan gehouden en bekeurd omdat zij geen verlichting voerden. Vlaardingen De Vlaardingse Oostwijk heeft gistermiddag on geveer een uur zonder stroom ge zeten. Een graafmachine trok om streeks kwart over twee een zoge noemde middenspanningskabel kapot. Het ongeluk ging gepaard met een doffe kiap en een flinke rookwolk. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Het energiebedrijf Eneco, waar van de vestiging aan de Hoflaan zelf ook zonder stroom zat, ont ving in korte tijd honderden tele- foontjes. Met man en macht is geprobeerd de storing zo snel mogelijk te ver helpen Tussen kwart voor drie en half vier kreeg de Oostwijk gelei delijk weer stroom. Den Haag/Maassluis De vrees dat het openstellen van de Sport laan in Maassluis leidt tot druk sluipverkeer in de Korte Buurt en de Zuidbuurt is volledig uit de lucht gegrepen. Tot deze conclu sie komt de Kroon, De Maasslui zer A. Dorresteijn, bewoner van de Zuidbuurt, heeft bij de Kroon geprocedeerd tegen het besluit van het gemeentebestuur van Maassluis uit 1993, waarbij de sinds 1968 voor auto's afgesloten Sportlaan weer werd opengesteld voor alle verkeer. Tegelijkertijd met deze verkeersmaatregel werd besloten tot de aanleg van een verplicht fietspad tussen de Korte Buurt en de Sportlaan. Bij de Sportlaan zijn ongeveer 75 huizen gebouwd. Voor de ontsluiting van deze woningen vanaf de Vermeer laan is openstelling van de Sport laan vuor alle verkeer noodzake lijk. aldus de gemeente. De Sport laan was gedurende 25 jaar alleen toegankelijk voor fietsers. De Kroon, feitelijk minister Jorrits- ma (Verkeer), stelt dat alleen be stemmingsverkeer van de Sport laan gebruik maakt. Deze straat is immers alleen te bereiken via de Vermeerlaan, omdat de verbin dingsweg tussen Sportlaan en Korte Buurt en Zuidbuurt is aan gewezen als verplicht fietspad. Schiedam Tienduizend gulden maakte een bejaarde molenlief-' hebster üit Rotterdam onlangs over op het gironummer van de stichting Help De Walvisch uit de Brand. Of dat bedrag wel klopte, vroeg de Schiedamse molen- stichting zich geschrokken af. Had mevrouw misschien een paar nulletjes teveel neergezet? Nee hoor, reageerde de vrouw verbaasd, „Het zou toch doodzon de zijn als die molen niet geres taureerd wordt?" Deze en andere voorvallen ma ken de medewerkers dagelijks mee, na de brand van de molen in de nacht van 13 op 14 februari. Voor het herstel van de molen aan de Noordvest heeft de stich ting nu al ruim 150.000 gulden ontvangen. Zeer onder de indruk zijn ze van deze spontane giften en van de almaar nieuwe initia tieven die Schiedammer blijven ondernemen om geld voor de op een na grootste molen ter wereld in te zamelen. Zo organiseert café Nergens aan de Vlaardingerdijk zaterdag 30 maart een 24-uurs bingo- en dart marathon vanaf 12.00 uur. Wie daarna nog fit genoeg is, kan op 31 maart meedoen aan de bow lingmarathon van bowiingver- eniging De Walvisch. De Schiedamse filialen van Albert Heijn verkopen een Walvisch- wijn en de drie restaurants La Duchesse, Le Pêcheur en Hos-' man Frères schenken een Molen- wijn. Van beide wijnen komt een deel ten goede aan het herstel van de molen. Voorts zijn tijdens de actie Hon derd piek voor een stukje wiek alle 25 beschikbare stukken mo lenwiek verkocht. De eerste groe- - pen van basisschool De Singel hebben onlangs 236 gulden aan de molenaars overhandigd. Ook het bedrijfsleven beeft een* hel pende hand geboden: zo schonk Hans Textiel 25.000 gulden, de vereniging Zakenkringen 1500 gulden en TSM bv duizend piek. Over het bedrag dat de verzeke ring zal uitkeren, is nog niets be kend. De afwikkeling van deze tamelijk ingewikkeldeprocedure duurt naar verwachting nog zo'n vier weken. Vast staat wel dat het verzekeringsgeld alleen niet ge? noeg is voor de herbouw: Er zijn reeds contacten gelegd met hét ministerie van Onderwijs, Cul tuur en "Wetenschappen en met', de gedeputeerde voor ...cultuur van de provincie, Zuid-Holland over financiële steun aanDe"Wal visch. De stichting SchiedamseMolèns streeft ernaar met het herstel van' de molen te beginnen op 8 juni, de dag van het Schiedamse HaT ven-, Muziek- en Molenfestival.-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1