15 'De overheid meet met twee maten' t Kinderopvang legt verantwoordelijkheid van bezuinigingen bij politiek neer Gemeenten bekijken mogelijkheden samenwerking met Roteb en AYR ;<»r Een rondje Stadshart Iraanse balling geeft lezing Schiedamse predikant schrijft over psalmen Omgaan met dementen Schiedamse asbestverwijderaar loopt voorop met nieuw certificaat Igenda Van Kalken nieuwe voorzitter GroenLinks Rotterdams Dagblad V*I Dinsdag 28 maart 1998 Het centrum van ons Stadshart is duidelijk zichtbaar vernieuwd. Mis* schien zelfs wel verbeterd' Betreffende dit laatste, en niet zonder reden, is niet iedere Vlaardinger overtuigd. Er dient nog veel werk verzet te worden. Ik maak samen met u graag een rondje Stadshart. Onze wandeling begmt bij de katholieke kerk op d'Oude Hoogstraat. Het is verdacht stil. Tot de Afrol kom ik niemand tegen. Op dit kleine stukje Hoogstraat tel ik vier winkelpanden die te koop of te huur staan. Hinkstapsprmgend over smeuïge hopen hondenstront, vervolg ik mijn weg. Op het gedeelte tussen Afrol en Korte Hoogstraat tel ik zeven leeg staande winkelpanden. Dat brengt het totaal op elf! De nog gevestigde winkeliers houden met het oog op de toekomst, hun hart en knip kramp achtig vast! Maar velen van hen zullen voortijdig hun koopwaar aan de wilgen moeten hangen en anderen zullen zeker volgen. Waarom? Ik draag enkele suggesties aan waaruit u een keuze mag maken. De tijd van Van Roon ligt ver achter ons. De projectontwikkelaar van nu doet goede zaken. De huurprijs van deze 'winkelpanden' zijn door deze lieden meer dan verdubbeld. Een huur, schrikt u nipt, van rond de di1 mille per maand is voor een startende ondernemer niet op te brengen. Ook is er volgens mij iets mis met het beleid van de gemeente Vlaardïn- gen ten aanzien van het parkeerbeleid en het vestigingsbeleid. De ge meentelijke belastingdruk die voor burgers en ondernemers alsmaar hoger wordt! Zitten wij als bewoners en winkeliers van Vlaardïngen nog steeds opgezadeld met hersenspinsels van de heer Goudriaan en zijn toenmalige kornuiten? Werd het Emaus afgesloten om het centrum on bereikbaar te maken, gelijk de Holierhoek door middel van afsluiting van de busbaan? Voor mij was in ieder geval d'Oude Hoogstraat de meest authentieke en gezelligste winkelstraat van onze stad. Laat dit stukje dus niet verpauperen! Aan beide zijden van het Liesveldviaduct, ter hoogte van de Blokma kersplaats, zie ik smerige houten trappen die later worden vervangen door Spaanse modellen. Alleen vriest het in Spanje nooit! Vlaardingse rolstoelers en ouden van dagen zullen een andere route moeten kiezen! Waar anderen voor hen drempels slechten, bouwen wij ze anno 1996 weer op! Olé! Projectontwikkelaars! Gooi ze maar in m'n pet. Ik sla rechtsaf de Peper straat in. Ook hier een dooie boel en lege winkelpandjes. Bij de viswin kel ga ik de Kuiperstraat in richting 't Liesveld, Onder de toren geniet ik van een diversement aan luchtjes die mij tegemoet komen. Gebakken vis, frieten, kip en kaaslucht, vermengd met luchtjes uit grootmoeders- tijd, die opstijgen uit de handelswaar van ons aller malle Pietje! Nagenietend ga ik bijna kotsend richting Liesveld nieuw stijl. Bij het zien van alweer die rottig Spaanse trappen, zakt mijn humeur naar het nulpunt. Op het Liesveld zie ik een ratjetoe aan namen, maar niet aan artikelen. Ruim dertig van die klerenwinkels met jurken, spijkerbroe ken, hemden en T-shirts. Dit is het summum van 'primair centrumma nagement en het bevorderen van het economisch functioneren' van on ze binnenstad. Ik kom tot de conclusie dat de brancheregeling in Vlaar dïngen nog veel te wensen overlaat Een chagrijnige winkelier staart weemoedig voor zich uit. Denkt aan tyden van weleer. Toen ie niet zo veel concurrenten had en dus wat verdiende. Ik heb het wel gezien! Ruim tachtig kledingzaken en twintig lege win kelpanden gingen aan myn netvlies voorbij. En de projectontwikke laars? Zullen zij blijven lachen? Zij hadden gehoopt op meer! Er is dus een grote taak weggelegd voor de winkeliersverenigingen van ons Stadshart, die hun krachten moeten gaan bundelen om hun marktposi tie met succes te verbeteren! Ik wens de winkeliersverenigingen van het centrum met hun 'Stichting Stadshart' veel succes met deze plan nen. Dirk Tempelaar, Vlaardingen Redactie Waterweg; Jelle Gunneweg, Menno Haddeman, Benvan Haren, Daniëlle Hermans, Jan Rozendaal, Caret van der Velden De schrijversavond op vrijdag 29 maart in de biblio theek aan het Bachplein staat in het teken van de Iraanse schrijver Kader Abdolah. Hij geeft een lezing over zijn autobiografisch getinte boeken. Abdolah ontvluchtte in 1985 om politieke redenen zijn land. Hij kwam in 1988 naar Nederland en aan de hand van boeken van Annie M. G. Schmidt en Rui ger Kopland leerde hij de Nederlandse taal. Dit resul teerde in 1993 tot zijn eerste verhalenbundel 'De Adelaars', een bundel poëtische verhalen over heim wee, eenzaamheid en angst. Hij ontving voor deze bundel het Gouden Ezelsoor. Toegangskaarten zijn voor vijf gulden te koop bij de bibliotheek en bij boekhandel Mercurius. Het boek 'En nooit meer oude Psalmen zingen, zin- gend geloven in een nieuwe tijd 1760-1810' van de -Schiedamse predikant Roel Bosch wordt zaterdag 30 maart gepresenteerd in de aula van het Stedelijk Mu seum. Het boek van vierhonderd pagina's gaat oveT de ontstaansgeschiedenis van de 'oude berijming' van de psalmen en bevat portretten en muziekvoor beelden. Na de presentatie zingthet kamerkoor Magister Can- tat evangelische gezangen. De sopraan Patricia Pa- kula brengt geestelijke liederen en - een primeur- één van de eerste Nederlandstalige cantates. Belang stellenden zijn vanaf 15.00 uur welkom. Vlaardingen Vrijwilligers in de thuiszorg en andere belangstellen den kunnen op 28 maart een thema-avond bijwonen over de omgang met dementerende ouderen. Er wordt ingegaan op 'validation', een speciale manier van benadering, waarbij de nadruk ligt op het her kennen en bevestigen van gevoelens van de menterende ouderen. Hierdoor ontstaat een beter contact met deze ouderen. De bijeenkomst is georga niseerd door vrijwilligersorganisatie De Oproepcen- trale Nieuwe Waterweg-Noord, die in de regio hulp biedt aan thuiswonenden en langdurig of ernstig zie ke ouderen. De bijeenkomst is in Zorgcentrum Soen- da en begint om 19.00 uur. Een plaats reserveren k*n onder telefoonnummer4278177. Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Sander Son- nemans Telefoon 2340055 4004310 Door Pieter Vermaas Schiedam Vroeger kon er m de branche zonder al te veel tamtam worden gesloopt. Regels waren er nauwelijks. „Eigenlijk was de sloophamer het enige gereedschap," kiinkt het veelzeggend uit de mond van Cor van der Nagel, directeur van P. van der Kooij Transport nv. Tegenwoordig, en zeker sinds 1 maart van dit jaarmis dat wel an ders. Voor het verwijderen van as best mogen alleen nog bedrijver» in de arm worden genomen die het Komo-Procescertificaat asbe stverwijdering bezitten. Rijn mond Recycling, een dochteron derneming van Van der Kooij, be schikt als één van de weinige over het benodigde papiertje. Begin maart beschikten slechts drie Zuid-Hollandse asbestverwijde- raars over het certificaat. Die certificering is niet zo maar wat, legt Henny de Swart uit. De kwaliteitscoördinator van Rijn mond Recycling heeft zich inten sief beziggehouden met het ver krijgen van het asbestcertifieaat. Hij slaat ter illustratie een groot boekwerk open. „Aan alle regels die je hierin leest moeten we vol doen. Van begin tot eind moeten we de procedures naleven. Elk karwei moeten we vooraf melden en tijdens het werk vastleggen wat we doen, zodat we eventuele foute handelingen kunnen aart- passen. Doen we dat niet, dan kan het controlerende overheidsor gaan het certificaat zo weer in trekken." Voorbeeld Op deze wijze kan worden voorko men dat asbest een gevaar voor de gezondheid van mensen oplevert. Bij de sloop van onder meer coli- vinyltegels, asbesthoudend zeil, borstweringspanelen, isolatiepla ten en golfplaten komt de verra derlijke stof vrij. Van der Kooij, dat enige jaren terug op milieuge bied zelf ook onder vuur van de DCMR Milieudienst Rijnmond lag, wil nu een voorbeeld zijn voor de rest van de branche. Het zit de overheden zelfs achter de broek. Het lijkt de wereld op zijn kop: een bedrijf dat de overheid aan- i« lit schone inoar Firma Van der Kooij doet er meer dan al les aan om zien aan de milieuregel geving te hou den. Foto Roe) Dijkstra spoort om snel met strengere mi lieu-eisen op de proppen te ko men. Omslag Van der Nagel benadrukt de om slag voor zijn personeel op de werkvloer. „Vroeger was er dus vooral die sloophamer. Nu heb je te maken met allerlei machines, kleding en cursussen die de werk nemers moeten halen. Om als slo per zo te leren werken is een hele grote overstap. We zijn hier geen ingenieurs, maar met z'n allen zorgen we voor veel noviteiten, zoals het 99 procent-milieurende- ment op het wassen van dakgrind. Ik ben er trots op dat die verande ring zo goed wordt opgepakt." Naast de asbestverwijdering en de trai.sportfunetie is het recy clen van dakgrind een belangrij ke taak van Van der Kooij. Oud dakgrind wordt afgezogen, schoongemaakt en weer terugge blazen op de daken. Residu Na het 'wassen' van het dakgrind blijft een gevaarlijk en zeer scha delijk residu achter, vertelt Van der Nagel „Op jaarbasis maken wij 40000 ton dakgrind schoon van de 240.000 ton over heel Ne derland. Tien procent daarvan, dus 4.000 ton gevaarlijk afval, voe ren wij af naar de zogenoemde C3- deponie. Per afgevoerde ton beta len we 145 gulden." Het bedrijf is er niet toe verplicht. Alle andere bedrijven recyclen het grind om die reden niet, zegt Van der Nagel. 200.000 Ton grind- afval, inclusief de schadelijke tien procent residu, dumpen zij in de 'puinbreker'. „Op die manier," do ceert Van dor Nagel in hoog tem po, „komt jaarlijks 20.000 ton ge vaarlijk afval, zeg maar vier klei ne binnenschepen vol, in het mi lieu terecht. Bij voorbeeld ook in asfalt." Blik olie De vraag waarom op dit gebied geen strenge milieuregels gelden, kan Van der Nagel niet beant woorden. „Dat vraag ik me dus ook af, ja. Kennelijk staat het bij de overheid niet hoog genoeg op de agenda, of ontbreekt het de ambtenaren van VROM aan mo gelijkheden. Gelukkig begint er de laatste tijd toch wat meer aan dacht voor te komen. Maar we zijn er nog lang niet." In feite berispt Van der Kooij de overheid voor het meten met twee maten. Van der Nagel: „Als ik een blik verf of olie in een putje gooi, krijg ik een bekeuring en wordt er gedaan alsof er sprake is van een milieuramp! Maar als ik tonnen gevaarlijk afval in het milieu laat verdwijnen dan is er zeker niets aan de hand?" De Swart valt hem bij. 7,Op die manier word je eigenlijk gestraft voor milieuvriendelijk optreden. Je gaat afval scheiden voor een beter milieu en vervolgens ben jij degene die daar zelf de knip voor moet opentrekken. Terwijl je goedkoper uit bent, als je alles op een hoop stort Dat kan toch niet de bedoeling zijn?" Door Jan Rozendaal VlaardingenEen grote instelling als de kinderopvang in Vlaardin gen is, kan op verschillende ma nieren bezuinigen. Er kan worden overgegaan tot het sluiten van lo caties, het aantal kinderen per centrum zou verminderd kunnen worden of een optie is een aantal taken af te stoten. Directeur A. de Booij zal binnenkort een lijstje met mogelijkheden opstellen en die voorleggen aan de Vlaar dingse politiek. „Want met die verantwoordelijkheid laten wij ons niet opzadelen," aldus De Booij. Nu ontvangt de kinderopvang nog 3,2 miljoen gulden subsidie. Met dat geld worden zeven kin derdagverblijven, twee opvang centra voor halve dagen en tien peuterspeelzalen geexploileerd. Dagelijks komen daar tussen de vijftienhonderd en tweeduizend kinderen. De kinderopvang telt inclusief oproepkrachten zo'n 150 medewerkers. In de vorige week gepresenteerde bezuinigingsvoorstellen hebben burgemeester en wethouders een half miljoen gulden weggehaald bij de kinderopvang, ,,'t Is nog er ger," onderbreekt De Rooy. „Die vijf ton komt bovenop de bezuini- Om In 1998 een financieel gezonde gemeentebegroting te krijgen, hebben burgemeester - enmifjaengutden nodig. Het uitgangspunt Isdepfjnte vei wethouders van Vlaardingen achttien miljoen gutden nodig. Het uitgangspunt!! len: de gemeente bezuinigt zelf, Inwoners en bedrijven krijgen d rïe jaarfangeen extra verhoging van acht procent op de aanslagvoor de onroerende-zaak-belasting(OZB) en allerfel instellingen en verenigingen moeten het met minder subsidie doen. Maar, zoals altijd, moeten sommigen meer inleveren dan anderen. Het Rotterdams Dagblad zet een aantal Instellingen op een rijtje dat fors moet inleveren. Vandaag: de kinderopvang, T© bezuinigen bedrag: 500.000 gulden. ging van 270.000 gulden die we al doorgeschoven hebben gekregen op grond van de korting die het rijk heeft doorgevoerd. In totaal moeten we dus 770.000 gulden be zuinigen. Inderdaad een forse kluif." Sinds 1 januari is de kinderop vang door de rijksoverheid gede centraliseerd. Dat ging -zoals dat onderhand gebruikelijk is- gepaard met een bezuiniging. Het rijk redeneert dat de lokale over heden effieiénter kunnen werken en daarom minder geld nodig hebben voor hetzelfde werk. In plaats van 1,5 miljoen gulden voor kinderopvang, krijgt Vlaardingen nu 1,2 miljoen extra via het ge meentefonds. Hoewel De Booij samen met zijn bestuur de diverse opties nog moet uitwerken, zegt hij er op voorhand weinig voor te voelen 'in het wilde weg te gaan sluiten'. Ook de bouw van de nieuwe Kren tenmik in 't Hof komt volgens de directeur niet in gevaar. „Nie mand kan dat nog stopzetten. In de loop van april gaat de eerste paal de grond in en het is de be doeling dat voor de jaarwisseling De Krentenmik open gaat. Een prachtig kindercentrum, dat hard nodig is," aldus De Booij. De nieuwbouw werd noodzakelijk nadat vandalen het kinderdagver blijf in 't Hof in 1993 vernielden. Vetrandjes „Maar zo'n bezuiniging betekent natuurlijk altijd inkrimpen," ver volgt de directeur, „Want zo'n groot bedrag dat kun je niet ver halen op de ouders." En door de bezuinigingen van voorgaande ja ren -'al enkele tonnen bij elkaar' - zijn de vetrandjes er vol gens de directeur wel af. „B en w hebben ons geschreven dat ze met ons over de verdere invulling van de bezuinigingen willen over leggen. Wij zullen dan precies uit de doeken doen wat er met de subsidie gebeurt." Naast de gemeentelijke subsidie kent de kinderopvang nog twee grote inkomstenbronnen: de zo genoemde bedrijfsplaatsen leve ren jaarlijks 1,8 miljoen gulden op en de ouderbijdragen zijn goed voor 900.000 gulden. In Vlaardin gen betalen ouders een inko mensafhankelijke bijdrage, die voor een volledige weekopvang varieert van rond de honderd tot vijftienhonderd gulden per maand. Ook bedrijven betalen vijftien honderd gulden per maand. Dat bedrag is kostendekkend. De Booij erkent dat een uitbreiding van het aantal bedrijfsplaatsen de p|jn zou kunnen verlichten. „Maar dit gaat dan ten koste van kinderen met mrnder-draag- krachtige ouders. Ons bestuur en ik willen zo'n beslissing niet voor onze rekening nemen. En ik denk de politiek ook niet," aldus De Booij. „Mam* we zullen alle opties voorleggen. Met daaraan gekop peld de mededeling: als u deze maatregel neemt, dan bent u ver antwoordelijk voor die en die ge volgen." Dinsdag 26 maart SCHIEDAM Podium. Jamsessie, 21.30u, VLAARDINGEN DC. Soen da. Lenteconcert, Shanty- koor De MaezeSanghers, 14.00u. ROTTERDAM Luxor Theater. The Glory of Gospel - A spiritual experience, 20.15u. Diz zy. Loet van der Lee Jazzquartet, 22.00u. Rotterdams Conservato rium. Beetboven-Zimmermann. RO Theater. Weiger nooit een dans, 20.15u. Rotterdamse Schouw burg. Ki.z. Het Grote Hoofd, 20.30u. Theater Zuidplein. Gr.z. introdans Programma III, 20.15u. St. Lau- renskerk. Past Masters, 20.15u. Woensdag 27 maart ROTTERDAM De Doelen. Gr.z. Lunchconcert, 12.45u. Matthaus Passion 1996, 19.30u. Luxor Theater. The Gloiyof Gospel - A sp/ntual experience, 20.15u. Rotterdamse Schouw burg. Gr.z. Orfeo en Eundice, 20.15u. Kl.z. Het Grote Hoofd, 20.30U. Rotterdams Conservato rium. Beetboven-Zimmermann. RO Theater. Weiger nooit een dans/ 20.15u. Theater Zuidplein. George Groot, 20.30u. Jeugdtheater Hof plein. Lieve Buurvrouw, 14.00u. Bi bliotheektheater. Giobedorus, 15.00u. SCHIEDAM Dorpskerk. Vesperdienst, 19.00u. VLAARDINGEN DC. West. Thema-ochtend 55-pius- sers, de wereld van het ouder wor den, 09.30u. Harmonie. Eindpre sentatie jeugdtheaterschool Vlaar dingen, 14.00u-22.00u. Grote Kerk. Cantlonconcert, 16.00u, Stadsgehoorzaal. 'Vrolijke verha len voor onderweg', Peter Faber, 20.15u. ROTTERDAM Calypso 1: 'Sense and Sensibility' (al) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15. Calypso 2: The usual Suspects' (16) dag. 6.45-9.30. Calypso 3: 'Seven' (16) dag. 6.45-9.30. do. vr.ma.di. ook 1.15-4. Calypso 2 Riksbioscoop: 'Kiss of Death' (16) dag. 12.45-3.30. Cinerama 1: *Ju- manji' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama2: 'MoneyTram* (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30, Cinerama 3: 'Dead man walking' (16) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Cinerama 4: 'Leaving Las Vegas' (1$) dag. 4-6.45-9.30. do.vr.ma.df. ook 1.15. Cinerama 5: 'Goldeneye' (12) dag. 1-3,45-6.30- 9.30. Corso: 'Heat' (16) dag. 1- 4.30-8.30. Imax Theater: The Li- vingSea(al) dag. 2-4. ma.di. wo.ook 7.45. 'Afnca:TheSerengeti'(ai)dag. behalve ma. 3. ma.dï.wo. ook 6.45. 'Casino' (16) dag. 8.45. 'Ace Ventu ra'When nature calls (al) do. vr.za.zo. 7. Lantaarn i: 'IComoam'jubileum- concert(al)za. 8.30. Venster t 'An gel baby' (16) dag. 7.30-10. do. vr.zo.wo. ook 2. Venster 2; 'Corridor' (al) dag. 8. 'La Dolce Vita' (16) dag. beh.wo. 9.30. do.vr.zo.wo. 2. 'Inter- vista' (16) wo. 9.30. Venrter3: The incredible story of Two Girls in Love' (16) dag. 8. 'Smoke' (16) dag. beb- ma. 10. do.vr. ook 2.30. Sneak pre view ma. 10. Venster 4: 'Blue In the Face' (a!) dag. 8-iO. do.vr. ook2.30. Lumière 1: 'De Jurk' (al) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Lumière 2: 'Aceven- tura' Wgen nature calls (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 3: 'Sudden death' (16) dag. 6.45- 9.30. do.vr.ma.di. ook 1.15-4. Lu mière 4: 'Clueless' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Thalia: 'Casino' (16) dag. 12.45-4.30-8.15. Kindermatinees: Calypso 3: 'De Boeljes' (al) za.zo.wo. 1.15-4. Cine rama 4: 'De Boeljes' (ai) za.zo.wo. 1.15. Imax; 'Pocahontas' (al) za.zo. 12-5. Lumiere 3: 'Babe' (al) za, zo. wc. 1.15.4. Venster 3: 'Pinkeltje' (al) Ned. zo.wo. 2. Venster 4: 'Lang leve de Koningin' (al) zo.wo. 2. Vlaardingen De gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis zijn bereid te zoeken naar vormen van samenwerking met de Roteb en de AVR, die samen het plan hebben het grootste vuil- ophaal- en verwerkingsbedrijf op te nchten. In deze gezamenlijke onderneming gaan de Rotterdam se reinigingsdienst en de Afval verwerking Rijnmond de concur rentie aan met de snel oprukken de particuliere afvalbedrijven. Het Maassluise college van b en w heeft inmiddels besloten een on derzoek te laten verrichten naar de financiële voordelen die vormen van samenwerking kun nen bieden. Gedacht kan worden aan de inzameling en de schei- Arnold van Kalken is de nieuwe voorzitter van de Vlaardingse afdeling van GroenLinks. Hij volgt Ad van der Kolk op, die zich niet herkiesbaar stelde. Van Kalken is raadslid geweest voor GroenLinks in Vlaardingen, voordat hij -zoals vooraf afgespro ken- halverwege de vorige raadsperiode plaats maakte voor de huidige fractievoorzitter Ben van der Velde. Van Kalken staat bekend als 'filosofisch'. Na zijn raadslidmaatschap heeft hjj zich vooral bezig ge houden met de positie van GroenLinks in de regio. Het bestuur van de oppositiepartij bestaat nu verder uit Ed Boender (penningmeester), Irene Boer (secre taris) en Abdel Benomar. Het nieuwe bestuur is van plan om elke eerste donderdag van de maand een le denvergadering te houden. In Schiedam is de noodzaak tot samenwerking kleiner. Toch is ook die gemeente niet tegen het samenwerkingsplan. Foto Roei Dijkstra ding van huishoudelijk afval. Het eigen personeel is reeds over dit voornemen geïnformeerd. Samenwerking heeft voor Maas sluis alleen zin als het de doelma tigheid bevordert. In dat geval is er de grootste garantie dat de hoogte van de afvalstoffenheffing voor de burgers de komende jaren het best kan worden beheerst. Za ken als de milieukwaliteit, de dienstverlening en de positie van het eigen personeel wegen ook zwaar bij het uiteindelijke oordeel over het samenwerkingsaanbod. Door gemeenten in de Rijnmond wordt al enkele jaren gestudeerd op schaalvergroting. Het besef leeft dat kleine gemeentelijke af valbedrijven op den duur geen be staansrecht meer hebben. Zij kunnen niet op tegen de schaal voordelen, die grote eommerciele concurrenten boeken. Bedrijven als het Amerikaanse BFI hebben hierdoor de laatste jaren een flink marktaandeel veroverd. Het initiatief van Roteb en AVR is een streep door de rekening van een stuurgroep die verleden jaar onder leiding van de Maassluise wethouder J. Storm zocht naar een andere vorm van samenwer king. Ze bekeken de mogelijk heid om een nieuwe paraplu-orga nisatie voor de vuilophaal en de afvalverwerking op te zetten. Veel gemeenten in de Rijnmond zagen m dit plan, dat uitging van een ge leidelijke groei, de beste garantie op behoud van de gemeentelijke invloed op het beleid. Het pleit werd echter beslecht door Rotterdam dat het plan be dacht voor de samenbundeling van AVR en Roteb. Rotterdam gaf daarmee de voorkeur aan de zoge noemde zwaan-kleef-aan metho de. Onder het motto: 'gewoon be ginnen, later kijken wie er mee doet'. In Schiedam (74.000 inwoners) is de noodzaak tot samenwerking kleiner dan in Maassluis. De stad beschikt over een flink afvalbe drijf. „Het is een goede club met goede mensen," zegt wethouder A. G Wiegman, verantwoordelijk voor het afvalbeleid in Schiedam. „Ik heb er geen omkijken naar. In regionaal verband zitten we met onze tarieven bovendien aan de lage kant. Het gaat goed." Met het blazen van de loftrompet keert Wiegman zich echter niet te gen het samenwerkingsplan. In tegendeel, de wethouder vindt dat de plannen van Roteb en AVR qua reikwijdte eigenlijk nog niet ver genoeg gaan. „Ik ben voor samenwerking in de gehele nutsseetor. Het is verstan dig het afvalbedrijf aan de ener giesector te koppelen. Die hebben over het algemeen dezelfde klan ten. Op lokaal niveau doen we dat ook. Maar je praat natuurlijk over een heel ander concept," zegt de wethouder van de gemeente Schiedam, die zowel een vinger in de pap heeft bij de AVR als bij Eneco, het grootste energiebedrijf in de regio. Volgens Wiegman zijn er techno logische ontwikkelingen die een dergelijke samenwerking recht vaardigen. „Er bestaan 3 syste men om afval te gebruiken als brandstof voor het opwekken van elektriciteit. Zat ik in de top van de AVR, dan zou ik daar het blik veld op nchten. Hoe eerder hoe beter zou ik zeggen. Maar ik ben maar een eenvoudige wethouder uit een bescheiden gemeente." In Vlaardingen wordt momenteel nagedacht over verzelfstandiging van de afdeling Stadsreiniging. Op die manier hoopt verantwoor delijk wethouder K. van der Windt dat de kosten kunnen wor den gedrukt. Het ophalen en ver werken van (huis)vuil gebeurt kostendekkend in Vlaardingen. Hoewel Van der Windt erkent dat door schaalvergroting de kosten - en daarmee de reinigingsrech ten voor de inwoners- verder naar beneden kunnen, vindt hij het nog te vroeg om een stand punt in te nemen over een samen werking op Rijnmond-niveau. Ook al om de gesprekken over de verzelfstandiging niet te vertroe belen. Aan de andere kant stelt hij ook dat samenwerking met Maas sluis en Schiedam misschien wel even efficiënt kan zijn. Voor Van der Windt staat in elk geval bovenaan dat de overheid zich niet uit de markt moet laten drukken door commerciële vuil ophaal- en -verwerkingsbedrij ven. Wat de wethouder betreft blijft de overheid enige invloed houden op de tarieven, zodat die niet (verder) de pan uit rijzen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3