Politie stuurt Letse kinderen naar huis Burgerwacht in Beverwaard 43 Leerlingen van dansschool weggehaald uit massage-salons Trappen klimmen in Kijkdoos Provincie geeft richtlijnen voor bouw nieuwe megabioscopen Meer geld nodig voor woningbouw in kantoren Kerngroep controleert sluiting van dealpanden Certificaat bijscholing voor woonwagenbewoners Bibliotheek krijgt kostbare boeken Giraffe Como overleden Zwervers leven als holbewoners in spoordijk Rottwtamp Rotterdams Dagblad g»ft ysaWKV "P0 Woensdag 27 maart 1996 Rotterdam Het Rijk moet het verbouwen van oude kantoren tot woningen steunen met belastingmaat regelen. Dit kan dooreen versnelde afschrijving van investeringen toe te staan en een laag BTW-tarief toe te kennen. Dat stelt de Stichting voor Beleggings- en Vastgoed- kunde in het verschenen rapport 'Herbestemming Vastgoed'. Het stuk, dat is opgesteld in opdracht van de vier grote steden, is gistermiddag aangeboden aan staatssecretaris D. Tommel van Volkshuisvesting. Aanleiding voor het rapport is het groeiend aantal oude kantoren dat leeg komt te staan en verloede ring veroorzaakt in acoude binnensteden, In Rotter dam, Den Haag en Amsterdam is al bewezen dat het verbouwen van kantoren tot woningen goed moge lijk is. Ook een ander soort bestemmingswijziging is mogelijk. Bij voorbeeld van postkantoor tot winkel centrum, wat gebeurde met het oude Amsterdamse hoofdpostkantoor. De vier grote steden vrezen dat dit soort projecten door het teruglopen van bestaande rijkssubsidies steeds moeilijker van de grond te krijgen is. Niet populair Het Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam (OBR) houdt zich al geruime tijd bezig met herontwikkelïng van kantoorpanden. Volgens D. Boterman, projectcoördi nator Herontwikkeling, zijn leegstaande kantoor panden in het centrum van Rotterdam 'niet populair' onder bedrijven. „Deze panden zijn economisch ver ouderd en ze voldoen niet aan de eisen van deze tijd," geeft hij aan. Boterman noemt gebrek aan parkeer gelegenheid en mogelijkheden voor 'maatvoering' als belangrijkste obstakels. Leegstaande kantoorpanden zouden zich dan ook goed lenen voor woningbouw. De projectcoördinator denkt daarbij aan 'kleine eenheden' voor studenten en werkende jongeren. „Ik merk dat daar vraag naar is," zegt Boterman. „Ik word regelmatig gebeld door projectontwikkelaars die geïnteresseerd zijn in kan toorpanden." Het zijn vooral de eigenaren die roet in het eten gooi en. „Zij denken dat kantoren meer opbrengen dan t. woningen. Dat is ook wel zo, maar zolang een papd leeg staat, levert het helemaal niets op." Volgens Boterman staat 106.000 vierkante meter van -v de kantoorpanden in het centrum leeg. „Grof ge schat zou dat zo'n duizend normale woningen kun nen opleveren. Als je denkt aan studentenhuisves ting, dan kun je dat getal verdubbelen." RotterdamDe Kerngroep Drugsvrij Spangen heeft de politie gisteravond een lij st van negen overlastge vende panden overhandigd die zo snel mogelijk defi nitief gesloten moeten worden. De door de bewoners opgegeven woningen kwamen qua urgentie van aan pak redelijk overeen met de inventarisatie die de po litie zelf al had gemaakt. Als maandag in Spangen de grote Opzoomeractie van start gaat, zal de politie 's ochtends de resultaten aan de bewoners overhandigen. De kemgroepn eist dat minimaal twee panden zijn ontruimd en dicht gespijkerd, terwijl de politie tevens moet aantonen dat tegen drie andere panden ook serieuze stappen zijn ondernomen. De leden van de kerngroep zullen de stappen van de politie de komende dagen op de voet volgen. „Want wij laten ons niet opnieuw met een kluitje in het riet sturen," zegt actievoerster A. Verdoold. Het zal van de aanpak van de politie afhangen of de bewoners alsnog zelf tot actie overgaan og het 'ultimatum' met enkele dagen of weken verlengen. Rotterdam Auto's verkopen is één, maar voldoen aan de hoge eisen is twee. Daarom volgen enkele tientallen Zuid-Hollandse woonwagenbewoners een aangepaste ondernemersopleiding auto-bedrijf. De eerste groep van vijftien krijgt morgen het felbe- geerde Innovam-certificaat van de Bovag uit handen van Zuid-Hollands gedeputeerde J. Wolf. Tien van hen komen uit de omgeving van Rotterdam. De vijftien zijn in de tweede helft van 1994 aan de op leiding begonnen. Vijftien anderen, die op hetzelfde moment zijn begonnen, krijgen op 10 mei het certifi caat. Zij moesten eerst aan een vooropleiding deelne men, voordat zij de eigenlijke omscholingscursus konden volgen. Zij hadden een grotere leerachter- stand. Van deze groep komen er acht uit de omge ving van Rotterdam. De twee groepen maken deel uit van een omscho lingsproject dat in '87 in Overijssel van start is ge gaan. De proef in Overijssel moest een succes zijn, voordat ook elders omscholingscursussen van start konden gaan. Uiteindelijk duurde de proef vijfjaar, Sommige woonwagenbewoners moesten eerst leren lezen en schrijven en een tweede vooropleiding vol gen, voordat ze de omscholingscursus konden vol gen. De woonwagenbewoners zijn van oudsher actief in de autobranche. Ze houden zich voornamelijk bezig met het inkopen, opknappen en weer verkopen van tweedehands auto's. Het werd voor hen steeds moei lijker om te voldoen aan de hoge milieu-eisen, vereis te vergunningen en de gewenste vakdiploma's. Ze hebben wel inzichtin de bedrijfsvoering, maar die is meestal niet theoretisch onderbouwd. In de bijscho lingscursus leren ze om te gaan met de juridische as pecten en de boekhouding. Na het project zijn de woonwagenbewoners voor het bijspijkeren van hun handelskennis aangewezen op de reguliere opleiding. Wel krijgen zij misschien de mogelijkheid om er twee keer zo lang over te doen als anderen. Plannen voor andere bijscholingsprojecten zijn nog in een pril stadium. Zo wordt er nagedacht over een bijscholingsproject vanwege de onlangs ge wijzigde Vestigingswet. Rotterdam De Gemeentebibliotheek Rotterdam is vijftienhonderd zeldzame en kostbare boeken rijker. Ze zijn in langdurige bruikleen gegeven door de Re monstrantse Broederschap in Rotterdam. De collec tie bevat vooral filosofische en theologische werken. De waarde ervan wordt op meer dan een miljoen gul den geschat. De boeken blijven minimaal tien jaar in de bibliotheek. De bibliotheek heeft zich verplicht de collectie by elkaar te houden, toegankelijk te laten zijn voor studiedoeleinden en in goede staat te hou den. u„Alftirt Vvr\nff rric.fftT.nn AO T iv\ /Ja nioi nnonffonüan Hailr/Jfinr on4 Rotterdam De politie heeft gisteren 43 Letse kinderen in de leeftijd tussen 11 en 14 jaar terug naar huis gestuurd, uit angst dat deze tieners in de prostitutie terecht zouden komen. De kinderen verbleven hier in massage-salons aan de Mijns- herenlaan in Rotterdam-Zuid en de Zaagmolenstraat in Rot terdam-Noord. landen. Hij heeft in het verleden meermaals onderdak geboden aan Letlandse kinderen en hun begeleiders. Die reizen werden georganiseerd door een Letlandse kennis van de eigenaar. Omdat hij ditmaal geen leeg staand pand in z'n bestand had, besloot hij het groepje tijdelijk on der te brengen in de massage-sa lons. Er waren volgens hem dui delijke afspraken gemaakt dat de kinderen er pas na tien uur - de sluitingstijd van de salons - kon den verblijven, omdat ook hij niet wilde dat de groep kennis zou ma ken met deze wereld. De politie was gealarmeerd door omwonenden die de kinderen de twee panden zagen binnenstap pen. Ondanks aanhoudend gebel en geklop door de politie werd er Het ging om leerlingen van een dansschool. Ze werden hier verge zeld door vijf reisleiders die het collectieve visum en de paspoor ten onder zich hadden. De eige naar van de massagesalons had de kinderen gratis onderdak aan geboden. Er zijn geen strafbare feiten gepleegd, maar omdat de politie de zaak niet vertrouwde, zijn de visa van de kinderen met een dag bekort. Een geplande ex cursie naar Amsterdam kon daar door niet doorgaan. Veel (vaak nog jonge) kinderen uit Oost-Eu- ropese landen komen in West-Eu ropa in bordelen terecht. Volgens de eigenaar van de mas sage-salons -een handelaar in onroerend goed - is het nooit de bedoeling geweest om de kinde ren in het seks-drcuit te laten be niet opengedaan. Daardoor ont stond het vermoeden dat een en ander het daglicht niet kon ver dragen en werd besloten de twee salons te ontruimen. Een politiewoordvoerder gunt de eigenaar vooralsnog het voordeel van de twijfel. Contact met de Let- landsed autoriteiten wees uit dat men op de hoogte was van deze trip. Het viel de politie wel op dat de groep erg weinig contant geld bij zich had voor zo'n lange trip. Voordat de bus door de Koninklij ke Marechaussee naar de grens werd begeleid, heeft de politie de kinderen nog onthaald op een ontbijt. Anderen hadden daar niet voor gezorgd. De eigenaar heeft inmiddels laten weten dat hij bij een volgend be zoek van Letlandse kinderen op nieuw voor onderdak zal 2orgen als hij hiervoor wordt benaderd. Ook een mogelijke overnachting in een massage-salon sluit hij daarbij niet uit, omdat hij vol houdt niet kwaads van plan te zijn geweest en dat nog steeds niet te zijn. Rotterdam—Een aantal bewoners uit de Beverwaard is boos op de politie. Ze verwijten de politie na latigheid bij het inrekenen van een (mogelijke) inbreker die de buurt onveilig maakt. De bewo ners hebben daarom een burger wacht ingesteld. Tien personen hebben het afgelopen weekeinde voor het eerst 's nachts gepost met honden. „Ik heb er herhaaldelijk over op gebeld, maar de politie is ondanks toezeggingen niet vaker komen patrouilleren," zegt bewoner J. Melissant die door een van de ver moedelijke inbrekers is bedreigd. „Ze rijden één keer even rond en je ziet ze de verdere nacht niet. We slapen haast niet meer. We zijn niet zeker van onze veilig heid. Voorlopig gaan we door met posten. Als de inbraken aanhou den, nemen we het recht in eigen hand. Dan schop ik zo'n knaap z'n knieschijven kapot." Aan de Rhijnauwensingel en om geving zijn de laatste twee weken enkele inbraken gepleegd en po gingen daartoe gedaan. De daders gingen daarbij brutaal te werk. Ze gebruikten ladders en schroom den niet in tuinen poolshoogte te nemen terwijl de bewoners nog niet naar bed waren. Extra sloten Bewoonster R. van der Werf werd vorige week de dupe van een in braak. Tijdens haar afwezigheid en die van haar kinderen werd haar huis overhoop gehaald en werden onder meer een televisie en een videorecorder gestolen. Ze is er dusdanig door van streek dat ze zich onder behandeling heeft laten stellen van Buro Slachtof ferhulp. „Vorig weekeinde is er 's avonds al iemand in my n tuin ge weest," vertelt ze, „Een paar da gen later is er ingebroken. Ik woon al vijftien jaar in de Bever waard. Nooit iets gebeurd, maar ik ben nu helemaal over mijn toe ren. Ik heb extra sloten voor mijn huis besteld en denk er hard over om een hond te nemen. Om die ven af te schrikken." Van der Werf is blij dat een aantal bewoners nu een burgerwacht vormt. „Je bent je leven op deze manier niet zeker," zegt ze. „Ze schieten zo een kogel in je kop." Volgens de bewoners maken min stens drie jonge mannen de buurt onveilig. Ook bewoner Metissant beweert dat een inbreker vanuit zijn tuin een schietbeweging naar hem maakte. „Of hij werkelijk ge wapend was, weet ik niet," vertelt hij. „Vrijdagavond zag ik hier weer jongens verdacht rondhan gen. fit meende er een te herken nen. Ik vroeg nog wat'ie hier deed. Hij werd kwaad, zei hier al veertien jaar te wonen, zijn vrien den te halen en 'mijn kop eraf te slaan'. Toen rende hij weg. Dat hoeft toch niet als je niks op je kerfstok hebt? Nadat ik de politie had gebeld, zag ik hem later bij het winkelcentrum weer. De poli tie was er inmiddels ook, Ik waar schuwde ze, maar ze deden niets. Onbegrijpelijk als je dat afzet te gen de bekeuringen die ze uitde len als je fietst in het winkelcen trum." „We kunnen niet iemand aanhou den, alleen omdat hij zich ergens verdacht ophoudt," reageert poli tiewoordvoerder B. Scharloo. „Bo vendien kwamen de opgegeven signalementen niet overeen," Scharloo heeft gisteren met Van der Werf afgesproken dat als de deelnemers aan de burgerwacht iets verdachts signaleren, zij on middellijk de politie waarschu wen, „Want eigen rechter spelen door de bewoners kan natuurlijk niet, al kan ik mij goed voorstel len dat de emoties hoog oplopen. Als de inbraken doorgaan, gaan we meer uren steken in observa ties in de Beverwaard. De aanwe zigheid van de politie zal daar bin nenkort toch verbeteren, omdat het politiebureau van de rand naar het midden van de wijk, aan Oude Wetering, wordt ver- 'Griezelig' A E. Nederveen. vanhet buurtcollec- tief Beverwaard'(BGB)-.vindt'de burgerwacht een 'griezelige' ont wikkeling. „Burgerwacht vind ik ook wel een heel groot woord. Het vervelende is dat de zogenaamd slechte naam van de Beverwaard hierdoor weer wordt bevestigd. Terwijl het slechts om ee%lnci-- dent gaat. Excessen houdjeköö&r Het stempel van veel criminaStötk in de Beverwaard klopt trouwens'1 allang niet meer. Deze wijk steekt in het district Ridderwaarden zelfs gunstiger af bij de gemeen ten Ridderkerk en Barendrecht." Cijfers van de politie lijken Ne derveen gelijk te geven. Het aan tal gevallen van veel voorkomen de criminaliteit (vernielingen, in braken) daalde van 638 meldin gen in 1994 naar 559 in 1995. Het oplossingspercentage nam boven dien toe van twaalf tot 24. Het aan tal woninginbraken in de Bever waard steeg echter van 130 naar 147; de hoeveelheid opgeloste za ken evenwel eveneens: van rijf naar zeventien procent. Om de zeven zalen van de nieuwe mega-bios In Rotterdam te bereiken is heel wat klimwerk no- digl Vanavond al (tijdens dé officiële opening van de 'Kijkdoos', zullen ze worden beklommen om te kunnen kijken naar de Walt Dlsney-film Toy Story. Pathé Cinemas opent het complex voor het publiek morgen. Foto Sett Schouten Rotterdam Een provinciale richtlijn dreigt het voornemen van Capelle aan den IJssel op het bedrijfsterrein Rivium een bios coop met 3500 stoelen te bouwen alsnog te dwarsbomen. De richt lijn, opgesteld door het college van Gedeputeerde Staten, schrijft voor dat megabioscopen, met drie- tot achtduizend stoelen, al leen 'op plaatsen binnen de centra van grootstedelijke gebieden' aanvaardbaar zijn. De brief, waarin het provinciale Rotterdam Como heeft het ongelukje, dat hem ruim anderhalve week gele den in de Diergaarde Blijdorp overkwam, toch niet overleefd. Naar pas nu bekend is geworden heeft een dierenarts de sterk ver zwakte Como afgelopen vrijdag uit zy n lijden verlost. Vorige week zondag kwam Como met zijn nek vast te zitten tussen de tralies bo ven de deur tussen het binnen- en buitenverblijf in Blijdorp. Mede werkers hebben de tralies moeten doorzagen om Como te bevrijden. De dagen erna verzwakte Como steeds verder en uiteindelijk is hij uit zijn lijden verlost. De precieze oorzaak van zijn plotselinge ver zwakking is nog niet bekend. Er wordt rekening gehouden met de mogelijke besmetting met een herpes-virus. Datzelfde virus kostte vorige maand giraffe-moe- der Frederika en haar vorig jaar geboren zoon Baringo het leven. Rotterdam In de voormalige spoordijk op het Noordereiland huizen sinds enige tijd 'holbewo ners'. In het talud zijn minstens zes gaten gegraven die duiden op bewoning door mensen, Woord voerder A. C. C. Canter Cremers van de buurtwinkel Noorderei land bevestigde gisteren met be hulp van dia's de aanwezigheid van zwervers en junks in het dijk- lichaam. Een van de dia's toont hoe een zwerver in een van de ga ten kruipt. Canter Cremers: „Sinds operatie Victor is gestart is de overlast van zwervers en junies op het Ncord- ereiland toegenomen. Het pro bleem van het centrum heeft zich helaas voor een deel verplaatst in onze richting," Volgens Canter Cremers is ook het aantal auto-inbraken toegeno men, vooral onder klanten van de ABN Amro die hun wagen even parkeren in de doodlopende Feijenoordstraat, De politie ont kent dat. Canter Cremers: „In een mum van tijd is een auto ontdaan van de inhoud. De dader vlucht vermoedelijk via een van de gaten in de omheining naar een van de holen in de spoordijk. Vorige week nog is in de Feijenoord straat de auto van onze fotograaf leeggeroofd." Woordvoerster A, van Campen van de politie reageert bij navraag uiterst verbaasd over het bivakke ren van mensen in holen in de spoordijk en plaatst ook vraagte kens bij deze bewering van de buurtgroep. „Dit is ons volstrekt niet bekend, ook de wijkagent is hiervan niet op de hoogte. Als er één is die daarvan op de hoogte moet zijn, dan is hij het wel," Onder meer in dit hol zou geslapen worden op het Noorderei- land, zeggen omwonenden. Foto Peter de Jong/Cor Vos geeft ze als commentaar. En: „De criminaliteit in het gebied is even min gestegen. Die cijfers kunnen wij direct aflezen. Niettemin stel len we een nader onderzoek in/' Een wandeling langs het hek van het talud laat inderdaad gaten zien als ingang van een hol met daaromheen afval dat kan duiden op bewoning. Ook de ter plekke opgeslagen 'hondekop' toont dui delijk sporen van bewoning. beleid voor de vestiging van grote bioscopen staat vermeld, wordt nog deze week verstuurd naar alle gemeenten in de provincie. De Rotterdamse wethouder J. Kom brink heeft de belangrijkste pas sages gisteren al voorgelezen tij dens de vergadering v^r. de raads commissie ruimtelijke ordening Rotterdam is inmiddels geruime tyd verwikkeld in een verbeten gevecht met Capelle. Het vindt de Rivium-bioseoop, die wordt ont wikkeld door de Belgische Kine polis Groep, te groot en te concur rerend met de bioscopen in de stad. In Rotterdam opent van avond Pathé Cinemas zijn bio scoop met zeven zalen op het Schouwburgplein, terwijl hetzelf de concern plannen heeft klaar liggen om ook op het Piet Smit- terrein een groot bioscopencam- plex te bouwen. Capelle tekent op korte termijn een contract met de Belgen voor de bouw van een mc- gabios met zestien zalen en 3500 stoelen. De Capelse wethouder P.P.J, Doodkorte reageerde opvallend optimistisch op de provinciale richtlijnen. „Als je praat over al leen plaatsen binnen de centra van grootstedelijke gebieden dan past dat keurig netjes op Rivium, want hemelsbreed ligt dat dichter bij het centrum van Rotterdam dan bijvoorbeeld Ahoy' of Ooster hof. Overigens, als ik die richtlij nen er bij haal betekent dit wel dat Rotterdam moet stoppen met de bioscoop op het Schouwburg plein een megabioscoop te noe men. Daar is het veel te klein voor." Achterdeur Toch klonk er ook duidelijk erger nis in de stem van Doodkorte. „Ik vind het op z'n zachtst gezegd flauw dat de provincie nu ineens weer meent om met deze brief te moeten komen," vervolgt hy. „Het lijkt er op dat de provincie en de gemeente Rotterdam langs een achterdeur alsnog proberen onze plannen te torpederen. Ter wijl gedeputeerde Brouwer in middels wel positief heeft gerea geerd op onze plannen. Dan be grijp ik het allemaal niet meer zo best." De bioscoopplannen op het Piet Smit-terrein stonden gisteren ter discussie in de commissie ruimte lijke ordening. Kombrink las de passages uit de brief van GS voor als ondersteuning van het Rotter damse beleid. De provincie geeft immers ook richtlijnen voor de vestiging van 'multiplexbiosco pen'. complexen met twee- tot drieduizend stoelen. Die mogen alleen worden gevestigd op plaat sen die goed bereikbaar zijn met het openbaar vervoer. Het zalen complex op het Piet Smit-terrein strookt met wat de provincie voor schrijft over de multiplexbiosco pen, luidde tussen de regels door de onuitgesproken conclusie van Kombrink. Ondanks die steun uit provinciale hoek zette een aantal raadsleden grote vraagtekens bij de bouw van een bioscoop op het Piet Smit-ter rein. „Een bioscoop in Rotterdam- Zuid is een buitengewoon goed idee, maar dan liever bij het Zuid plein, dat toch veel meer het cen trum van Zuid is," zei R. van Mid delkoop (PvdA). Ook M. A. van Grur.sven zag meer heil in een bioscoop op het Zuidplein. „Ik ben legen versnippering van uit gaansmogelijkheden in de stad. Het Piet Smit-terrein is onbereik baar, onvindbaar en onzichtbaar." Kombrink liet zich door de kri tische geluiden niet uit het veld slaan. Hij gaf aan dal het Piet Smit-terrein juist de ideale plaats is voor zo'n grote bioscoop, omdat Rotterdam-Zuid al jarenlang ver stoken is van een goed filmthea ter, Verder speelt de bioscoop een belangrijke rol in de verdere ont wikkeling van de nieuwbouw- plannen voor het Piet Smit-ter rein. „De parkeerfunctie is er goed en het terrein zal straks heel goed met het openbaar vervoer bereik baar zijn. Kijkend naar het bedie- ningsgebied van Zuid is dit een goede plaats, zeker wanneer de bioscoop in Capelle, afgaande op de brief van de provincie, niet tot stand komt," voegde Kombrink er fijnfles aan toe. De wethouder vestigde nog eens de aandacht op een rapport dat is uitgebracht door het onderzoeks bureau Kolpron, waarin het Piet Smit-terrein als beste plek voor een grote bioscoop wordt aange wezen, wanneer moet worden ge kozen tussen het Zuidplein, Kop van Zuid en Piet Smit. Tegen zo veel argumenten kon raadslid Van Middelkoop niets meer in brengen Hij ging alsnog akkoord met de bioscooppianr.cn voor het Piet Smit-terrein.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2