16 Ook de tuinder van de toekomst kent twijfels r N Werkgevers kunnen ook sparen voor risico zieke werknemers Bitterzoet blijkt broedplaats van aardappelziekte Agrariërs in de B-driehoek moeten knokken tegen negatief imago landbouwsector Mannenkoor en pottenbakker Rechthoek Zoontje vernielt lamp Alimentatie voor 18-jarige Baas vergoedt autoschade j Dwangbevel voor studiefinanciering Rotterdams Dagblad Woensdag 27 maart 1996 ."Ti»' Rotterdam Een beschermd plantje, dat bovendien moei lijk te bestrijden zon zijn, blijkt een ran de haarden te zijn van de aardappelziekte 'bruinrot'. Onderzoekers hebben vastge steld dat de bacterie die *bruin- rot' veroorzaakt, zich bij voor keur ophoudt op twee wilde planten: de zwarte nachtscha de en de bitterzoet. Overal waar deze zogeheten waard- planten voorkomen, is de kans aanwezig dat aardappelgewas sen worden becmet Zwarte nachtschade kan met de gangbare middelen worden aangepakt, maar dat kan niet met de bitterzoet Dat plantje houdt zich op aan de waterkant en daar mag in geen geval ge spoten worden door boeren. Bovendien is bitterzoet een be schermde soort De, landbouwers hebben er meteen een groot probleem bij gekregen: het blijkt gevaarlijk geworden aardappelplanten te besproeien met oppervlakte water. De kans is namelijk groot dat daarbij via bitterzoet de bruinrotbacterie in het ge was terecht komt en daarin enorme schade aanricht Deze complicatie kan zich op korte termijn al voordoen, omdat de grond momenteel zó droog is dat wellicht veel eerder dan normaal met kunstmatig bere genen moetvvorden begonnen. De 'bruinrot' heeft zich ver moedelijk als gevolg van het Versoepelde Europese grens verkeer uit een zuiddijker land naar Nederland kunnen verplaatsen. Inmiddels rijn in Nederland een kleine 90 be smette bedrijven gelocali- seerd. Ongeveer eenderde daarvan bevindt zich in de ak kerbouwgebieden rondom Rotterdam. Bruinrot kan een lelijke streephalen door de Ne derlandse exportrekeniiig; in hetbuitenlandzijn reeds enige partijen besmette Nederlandse (pomjaardappéle^^'aangetrof- fenlDevleldtèlózéjuaaih die Under Frans Bunnik. hierin zijn kas in Bleiswijk, is een van de deelnemers aan het mi heu-vriende lijke warmte/ CUj-project van Energie Delfland, Re- 5u taten ver wacht de agrariër pas op de langere termijn. Foto Ingndvan Beek de aardappelexport had opge- boiiwdjis nl'bezoedeld.en dat kan^ voor de^gehete' 'isector rampzalige gevolgën hebben, Beregening-met-slootwater zal achterwege moeten blijven in gebieden die al besmet zyn- El ders -3krijge^/&iriappëltelers het advies zo min mogelijk met oppervlaktewater te sproeien. Op besmette percelen mogen vijfjaar lang geen pootaardap- pelen worden verbouwd; De controle op pootaardappelen wordt verscherpt Voor de bestrijding'van de bit terzoet zal langs de waterkant vaker gemaaid moeien wor den. Het maaisel zal men moe ten laten verdorren en daarna verbranden. Probleem is dat het boeren in de meeste ge meenten verboden is planten- afval te verbranden, uit milieu- Oogpunt, Door Gert Qnnink Bleiswijk Je zou vandaag de dag maar een boer zijn met runderen, verzuchten de Bleiswijkse tuin ders Frans Bunnik en John Am- merlaan, Dan kun je het wel even tjes schudden. Het gedoe rond de gekke koeienziekte geeft volgens de twee agrariërs aan hoe kwets baar de sector is, die bovendien toch al niet in hoog aanzien staat bij de gemiddelde consument. Daarom moet er hard aan een po sitiever imago van de landbouw worden gewerkt, stellen Bunnik en zijn 'overbuurman' Ammer- laan. De tuinders zijn allebei nauw betrokken bij de jaarlijkse manifestatie Kom in de Kasj die zaterdag voor de negentiendè keer wordt gehouden. Zo'n drie honderd bedrijven in het hele land doen mee aan de open dag, die deze keer als motto heeft 'Tuinders halen meer uit energie'. Voor de Bleiswijkse agrariërs, ge vestigd aan de Albert van 't Hart- weg in de Overbuurtse Polder^ be gint Kom in de Kas eigenlijk mor-" gen al. Dan wordt het warmte/CO, -project van het distributiebedrijf Énergie Delfland en het Eleetrici- teitsbedrijf Zuid-Holland (EZH) officieel in gebruik gesteld. De ministers Van Aartsen (Land bouw) en De Boer (Milieu) komen daarvoor speciaal naar Bleiswijk en verrichten bij aubergineteler Frans van Steekelenburg de ope ning, die in het teken staat van de eerste warmtelevering. Aan het warmte-terugwinproject, het grootste in Europa dat in één keer is uitgevoerd, doen 131 glas tuinbouwbedrijven in Bleiswijk en buurgemeente Bergschenhoek mee. Onder hen bevinden zich ook Bunnik (kweker van potplan- ten) en Ammerlaan (tuin- en wa terplanten). De twee ondernemers geloven niet dat zij direct al grote gevol gen zullen ondervinden van het milieu-vriendelijke plan, waar voor de voorbereidingen in 1990 zijn begonnen. „Het zal zeker een jaar duren voordat we er echt iets van gaan merken," stelt John Am merlaan. Ook collega Frans Bun nik verwacht dat het een verhaal van de lange termijn zal worden. „Op korte termijn zie ik weinig verandering. Er is hier nog niks te zien. Alleen de leidingen liggen er, maar die zitten natuurlijk on der de grond. Het is net als stads verwarming." Vanaf morgen krijgen de tuinders door een tien kilometerlange lei- ding warmte aangeleverd vanuit Tuinders in Bleiswijk grijpen Kom in de Kas zaterdag aan om het publiek extra attracties voor te schotelen. De activiteiten voor jong en oud lopen uiteen van het Zoetermeers Mannen koor tot een pottenbakker. In het kader van het warmte/CO,- project is bij het bedrijf van Aad van der Harg (potplanten) een proefopstelling te zien. Bij Kom in de Kas in Bleiswijk worden tussen de'tien- en twintigdui zend bezoekers verwacht. Mor gen verrichten de ministers Van Aartsen en De Boer om 12.15 uur de officiële opening van het pro ject bij Frans van Steekelenburg aan de Albert van 't Hartweg in Bleiswijk. In de omgeving van Rotterdam zijn zaterdag ook agrarische be drijven geopend in onder meer IJsselmonde (Rhoon en Poortugaal), de Hoeksche Waard, Voome-Putten en het Westland. Overal zijn van 10.00 tot 16,00 uur bedrijven te bezich tigen. de RoCa III-centrale in Capelle aan den IJssel, die op dinsdag 12 juni wordt geopend. Met het koel water van de centrale, dat een temperatuur heeffvan circa hpn- derdtwintig gradeh eelsius^ kun nen de kassen' 'céntrail' wotden verwarmd. Door een 'tweede' lei ding gaan vanaf 12 juni CO:-rijke rookgassen stromen. De planten in de kas kunnen dit kool-dioxide goed gebruiken, het is een vorm van mest. De voordelen 'zijn er volgens Energie Delfland, dat ongeveeer 75 miljoen gulden' in het'project investeerde, te over: minder uit stoot van het verzurende COj (koolzuurgas). Ook zullen de tuin ders minder aardgas verstoken en kunnen ze een verlaging van de electriciteitsrekenïng verwach ten. Toekomst De deelnemers worden weieens aangeduid als tuinders van de toe komst, want het gebied in de B- driehoek geldt als het modernste in West-Europa. „Een uniek ge bied," zegt Bunnik, die wijstop de goede infrastructuur en de effi ciënte (vierkante) inrichting. De Overbuurtse Polder, waar zo'n 5.300 mensen werk vinden, is goed voor een omzet van circa 2,3 miljard gulden. Het gebied, waar nog ongeveer veertig hectare grond is uit te geven, levert vooral groente, snybloemen en potplan ten op. Veel producten zijn be stemd voor de export. Bunnik (twintig medewerkers) kweekt zo'n anderhalf miljoen plantjes per jaar. Het bedrijf, sinds eind jaren tachtig in Bleis wijk gevestigd, heeft plannen het drie hectare grote complex verder uit te breiden. By buurman Am merlaan zijn zestig mensen in dienst. Hoewel de vooruitzichten voor de tuinders in de B-driehoek kans rijk te noemen zyn, kennen de agrariërs volop twijfels.'Als de boti- staande kabinetsplannen vbbrde^ aanleg van de hogesnelheidslijn (HSL) doorgaan, wordt het kas- sengebied in Bleiswijk ruw door sneden door een 7,5 kilometer lange dijk waarover de snelle trei nen tussen Amsterdam en Rotter dam gaan rijden. Zo'n veertig be: drijven worden bedreigd door het - "spoor, de schade zou wel eens een miljard gulden kunnen belopen, „Je"kunt 'm beter over je heen dan langs je heen hebben," 2egt Frans Bunnik over het 'snelle gevaar', „Het punt is vooral dat de ontwik kelingen gestopt dreigen te wor den, of zelfs al stil zijn komen te liggen." John Ammerlaan roert de concur rentie aan met andere Europese landen. „Wij hebben niet zoals Spanje volop zon. Door die con currentie staan wij ook onder druk. Nee, het wordt er allemaal niet makkelijker op. Daarom moet Kom in de Kas eens veran dering in dat beeld brengen." Bij het aantreden in 1994 heeft het 'paarse' kabinet het voorne men opgevat het ziekteverzuim in Nederland verder terug te drin gen. Eén van de maatregelen is de (gedeeltelijke) privatisering van de Ziektewet. De werkgever én de werknemer dienen op deze wijze meer betrokken te worden bij het terugdringen van het ziektever zuim. In verband hiermee is kort geleden de Wet Uitbreiding loon- doorbetalinpspUcht bij ziekte (Wulbz) ingevoerd. Deze wet Wulbz, die op t maart 1996 van kracht werd, houdt kort gezegd in dat de werkgever verplicht wordt tijdens ziekte van een werknemer gedurende 52 weken het loon door te betalen. In de media wordt vaak gesproken over een afschaf fing van de Ziektewet. Dit is ech ter onjuist. De Ziektewet is in zijn geheel blijven bestaan en blijft van belang voor bepaalde groepen werkenden. Zoals gezegd is er in de nieuwe wet een belangrijke rol weggelegd voor werkgever én werknemer. In verband hiermee is het tijd om eens stil te staan bij de conse quenties van de nieuwe wet voor beide partijen. Ondanks de invoering van de wet Wulbz blijft een werknemer ver zekerd voorde Ziektewet. Er wor den echter géén premies Ziekte wet meer geheven. Daarnaast zal de werknemer bij ziekte geen recht meer hebben op een uitke ring op grond van de Ziektewet. Dit komt omdat de werkgever ver plicht wordt bij ziekte van de werknemer gedurende een jaar minimaal 70 procent van het loon van de werknemer door te beta len. Het loon dat de zieke werkne mer dan zal ontvangen mag ech ter niet minder bedragen dan het wettelijk minimumloon (1996: voor een 23-jarige of ouder 2.184 per maand). Daarnaast blijft het mogelijk dat een zieke werkne mer de eerste twee dagen van zijn ziekte geen loon zal ontvangen. Indien de werknemer na een jaar nog ziek is, zal de WW of de WAO volgen. Wat dit laatste betreft is er niets gewijzigd. Directeuren Het bovenstaande zal voor onge veer 85 procent van de werkne mers in Nederland gelden. Hier onder vallen ook degenen die als directeur werkzaam zijn bij een besloten vennootschap waarin zij meer dan 10 proeent van de aan delen bezitten (de zogenaamde di recteur-grootaandeelhouder, dga) Doordat deze dga's voor de werk nemersverzekeringen niet ver plicht verzekerd zijn werd het ri sico in verband met ziekte vaak met een vrijwillige Ziektewetver zekering afgedekt. Door de invoe ring van de wet Wulbz kunnen de dga's niet langer rechten ontle nen aan de vrijwillige Ziektewet verzekering. Zij kunnen deze ver zekering derhalve beter per om- Zieke werknemers kunnen bedrijven veel geld kosten. Er zijn twee manieren om dat risico op te vangen. Archieffoto Rotterdams Dagblad/TIeiernanvan Rijnberk Zoals gezegd zal een bepaalde groep werknemers nog steeds te maken krijgen met de 'oude' Ziektewet. Deze werknemers val len onder de zogenaamde "Vang netbepaling'. Hieronder vallen onder anderen: personen met een arbeidsovereenkomst voor een bepaalde tijd van wie gedurende de ziekte de arbeidsovereen komst afloopt, thuiswerkers, aan nemers van werk. sommige op roepkrachten, uitzendkrachten, en zieke werklozen. Al deze men sen houden bij ziekte hun recht op ziekengeld van de bedrijfsver eniging volgens de oude regels. Voor vrouwen met zwanger schapsverlof bestaat de uitzonde ringsregel dat zij het loon van de werkgever doorbetaald krijgen; deze kan het loon voor 100 pro cent verhalen op de bedrijfsver eniging. Door de invoering van de wet Wulbz komen de lasten van loondoorbetaling volledig ten las te van de werkgever. Om de werk gever enigzins te compenseren is per 1 januari 1996 de overheve lingstoeslag verlaagd. De finan ciering van de vangnetvoorzie- ning vindt hoofdzakelijk plaats door een verhoging van de WW- premic. De werkgever zal zich tegen de fi nanciële risico's willen verzeke ren. Hiertoe bestaan twee moge lijkheden. Hij kan het risico van loondoorbetaling bij ziekte van de werknemer verzekeren bij een particuliere verzekeringsmaat schappij, of hij kan het risico in ei gen beheer houden. Verwacht wordt dat vooral de kleinere werk gevers over zullen gaan tot verze kering bij een verzekeringsmaat schappij. De verzekeringsmaatschappijen zien uiteraard een groot gat in de markt. Het Verbond van Verzeke raars heeft aangegeven dat elk be drijf zich binnen zes maanden na invoering van de wet Wulbz kan laten verzekeren, ongeacht de omvang van het bedrijf. Na de pe riode van zes maanden kunnen de verzekeringsmaatschappijen ei sen stellen, ondermeer een medi sche keuring van de werknemer. In de media wordt momenteel dan ook druk geadverteerd om werkgevers op de diverse moge lijkheden te wijzen. Voor de werk gever is het hierbij van belang te letten op de hoogte van de pre mies, en vooral hoe deze zich de komende jaren zullen gaan ont wikkelen. In het algemeen hebben de parti culiere verzekeringsmaatschap pijen twee verzekeringsvonnen in de aanbieding. Dit zijn de zoge naamde conventionele verzeke ringen, en de zogenaamde 'stop loss' verzekeringen. Bij de con ventionele verzekering wordt in principe het gehele risico van loondoorbetaling afgedekt. Bin nen deze vorm bestaan echter weer diverse varianten voor de pe riode dat een werkgever loon dient door te betalen, en het per centage van het loon dat de zieke werknemer krijgt. Bij de 'stop loss' variant keert de verzekeringsmaatschappij pas uit wanneer de kosten van het door betalen van het loon boven een bepaald bedrag uitkomt. Deze va riant is wellicht het meest ge schikt voor grote bedrijven die een hoog eigen risico aankunnen. Daarnaast kan de werkgever er voor kiezen om het risico van loondoorbetaling in eigen beheer te houden. De werkgever vormt dan ten laste van de winst een ei gen resem waaraan premies wor den toegevoegd, de zogenaamde 'reserve assurantie eigen risico'. Voordeel van zo'n 'spaarpotje' is dat geen premies worden betaald aan een verzekeringsmaatschap pij. Bij ziekte van de werknemer komt de verplichte loondoorbeta ling gedurende een jaar ten laste van de werkgever, welke loon doorbetaling vervolgens ten laste van de gevormde reserve dient te worden gebracht. Een dergelijke reserve mag echter alleen worden gevormd als 30 procent van de werkgevers in de betreffende be drijfstak het loondoorbetalingsri sico verzekert. De verwachting is echter dat veel werkgevers hier toe zullen overgaan. De vraag is of de doelstelling van de wet Wulbz, het terugdringen van het ziekteverzuim, gehaald zal worden. De verwachting is dat dit zal lukken. Een mogelijk na deel van de wet wordt echter ge zien in het feit dat werkgevers mogelijk selectiever zullen zijn bij het aannemen van nieuw per soneel. In verband hiermee zal een half jaar na de invoering van de wet een eerste effectenrapport aan de Tweede Kamer aangebo den worden, waarin de gevolgen van wet aan de orde gesteld zullen worden. Mogelijk worden dan de scherpe kantjes van de wet Wulbz afgeslepen. Drs. J. A. W. Beljaars is fca?itoor- partnervan Delóitte Touche Be lastingadviseurs in Rotterdam. Onder redactie van Peter Louwerse In de rubriek Rechthoek behandelt het Rotterdams Dagblad juridi sche consumenten-kwesties. Problemen op het gebied van kopen, hu ren, echtscheiding, ontslag, lonen en uitkeringen, verzekeringen en dergelijke worden beantwoord door onze deskundigen. Lezers kun nen vragen opsturen naar het Rotterdams Dagblad, Rubriek Recht hoek, Postbus 2999,3000 CZ Rotterdam. Mijn dochter brengt haar zoontje 6) twee keer per week naar een vrien din die dan op het kind past. Een poosje geleden heeft het jongetje tn Het huis van de vriendin een schemerlamp omvergegooid. Mijn dochter kreeg van haar WA-verzekenng te horen dat de schade met wordt vergoed omdat hier sprake is van een vriendendienst. Kan de vriendin nu haarei- gpn WA-verzekmng aanspreken* Illustratie Sandra de Haan Kr spelen hier verschillende juridische kwesties door elkaar. Ten eerste is er de vraag van de aansprake lijkheid voor de mmdeijange. Volgens het Nieuw Burgerlijk Wetboek zijn de ouders verantwoordelijk voor hun kinderen onder de 14 jaar. Het betreft rjsi- co-aansprakelykheid. De schuldvraag komt dus niet aan de orde. Wel is vereist dat het kind een actieve-, handeling heeft verricht. Op het eerste gezicht is,uw dochter dus aansprakelijk voor de schade die haar zoontje heeft veroorzaakt. Het ligt echter anders als de vriendin geld kreeg voor(- haar oppasdiensten. In dat bedrag zou ook een ver goeding voor schade ingecalculeerd kunnen zijn. - Misschien hebben uw dochter en haar vriendin daar afspraken over gemaakt. Dat ligt voorde hand omdat kleine kinderen nu eenmaal veel brokken maken. Het onderwerp vriendendienst' speelt hier ons in ziens geen rol. Bij de vriendendienst-jurisprudentie werd de schade steeds veroorzaakt door degene die de dienst bewees. In het geval van uw dochter is de - vriendin echter geen 'dader' doch 'slachtoffer'. Sinds mtjn echtscheiding betad ik alimentatie uoor mtjn zoon. Binnen kort wordt hij 18 jaar. Betekent dat nu dat de plicht tot betaling stopt? Nee, de verplichting tot het betalen van alimentatie'-* is geregeld in Boek 1 van het Burgerlijk Wetboek. By het verlagen van de algemene meerderjarigheids- i grens naar 18 jaar is een speciaal artikel ingevoerdop grond waarvan de algemene wettelijke verplichting tot betaling van de kosten van levensonderhoud en -> studie verlengd is tot het bereiken van de 21-jarige leeftijd. Dit geldt m principe ongeacht eventuele ei- gen inkomsten van het kind. Wel kan de rechter om - verlaging van de bijdrage worden verzocht indien het kind zich zodanig gedraagt dat verstrekking van levensonderhoud in redelijkheid niet of niet volledig kan worden gevergd. Daarbij kan volgens sommigen onder meer worden gedacht aan niet serieus stude- ren door het kind. n Ik rij voor mijn werkgever regelmatig in mijn eigen auto. Pas geleden heb ik tijdens werktijd een ongeval gehad. Kan ik mijn baas hiervoor aCtn- sprakelijk stellen? Is het daarbij nog van belang o/hel ongeval aan mijn schuld te «rijten u>as? Over deze kwestie heeft de Hoge Raad zich uitge-.,_ sproken in een arrest uit 1992. Werkgevers die hïift* werknemers een autovergoeding betalen die onder de ANWB-norm ligt, lopen het risico op te draiieh voor eventuele schade aan de auto van de werkne mer. De werknemer kan ook het (gedeeltelijke) ver- lies van de no-claimkorting op de premie van de au toverzekering verhalen op zyn werkgever. Het risico geldt in principe alleen voor werknemers met een voertuig met een WA-verzekering, Als u all-risk bent verzekerd, kunt u er geen aanspraak op maken. In het arrest stelt de Hoge Raad dat de kilometerver- J goeding die de werkgever aan zyn werknemer be- taalt ook ïs bedoeld voor het afsluiten van een verzV kering. Als die vergoeding lager is dan de ANWB- norm (die afhankelijk is van het type auto) kan in r$- delijkheid niet worden verwacht dat de werknemer,,' zich volledig, all-risk, verzekert. Het risico voor dp- met-verzekerde schade komt dan volgens de Hoge Raad bij de werkgever te liggen. Dat geldt nadrukké- - ly k ook voor de schade die een werknemer lijdt als na een aanrijding zijn no-claimkorting wordt verlaagd.' j Nietvan invloed is of de werknemer bij de aanrijding schuld draagt Wel moet hij op het moment van het v incident aan het werk zijn geweest. De verhaalsmor gelijkheid vervalt als de werknemer roekeloos rijge- drag of opzet kan worden verweten. Het arrest kwam tot stand in een geschil tussen een 'J tapijtwinkel in Joure en één van de werknemers, die tijdens werktijd betrokken was bij een aanrijding.? Vandaag ontving ik van de deurwaarder een dwangbevel van de Infor matie Beheer Groep uit Groningen. De IBG, de oude Jn/ornmtiserings-.v, bank, stelt dat ik het lesgeld voor mijn 11-jarige zoon nog moet betalen, maar volgens mij heb ik dit al lang betaalt. Raadt ti mij aan een be zwaarschrift in te dienen bij de deurwaarder of bij de IBG zelf? De procedure die de IBG tegenwoordig volgt bij 'de inning van vorderingen zoals het lesgeld, leidt tot erg veel problemen, Wanneer er eenmaal een dwangbe vel is uitgebracht en de vordering is niet juist, kunt u niet volstaan met het indienen van een bezwaar- schrift. Het is ook onvoldoende de deurwaarder te la- n ten weten dat u het niet met de vordering eens bent. 4 Wat moet er wel gebeuren? Zoals in kleine letters op het dwangbevel vermeld staat is het mogelijk binnen een termijn van 28 da- gen tegen het dwangbevel in verzet te komen. Dit moet gebeuren met een verzetsdagvaarding. In uw geval zou (gezien het bedrag van de vordering) deze verzetsprocedure bij de rechtbank aanhangig moe ten worden gemaakt. Bij zo'n procedure is de bij stand van een advocaat niet verplicht Toch is het verstandig een raadsman of een medewerker van - een Buro voor Rechtshulp in te schakelen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 4