12 Toch bouw op Müllerpier Coalitie denkt er nu uit te zijn 4 Wankele afdaling College: huizen harder nodig dan evenementen Dieren in Blijdorp beter af door gedragsverrijking m Êj 13 Visma: van boten tot 'borrelnoten' Rotterdam en Lille willen drugshulp weer hervatten Hoge opkomst bij OR-verkiezingen Zadkiue wordt speerpunt aantrekkelijkeronderwijs Politie maakt belofte aan Spangen waar Gemeente koopt dealpanden Slachtoffers jongensbordelen zijn nog steeds de weg kwijt Vuurwapen gevonden Inbrekers aangehouden Rotterdams Dagblad ,JpA Donderdag 28 maart 1996 R99 RotterdamDe schitterende boten in de voorste hal van het Ahoy'-eomplex trokken niet echt veel be kijks, en ook de luxe visvakanties in verre oorden werden weinig geboekt. De belangstelling van de be zoekers van de gisteren geopende hengeisportbeurs Visma '95 ging vooral uit naar praktische zaken. Voor de visser die rustig in het zonnetje wil wachten tot hij of zij beet heeft, zijn krukken, comfortabele stoelen en zelfs ligbedden te koop. Maar ook de vis ser die er bij alle weersomstandigheden op uittrekt, wordt op de beurs niet vergeten. Water- en winddich- te pakken en zelfs super-isolerend ondergoed kun nen het 'afzien' van dit soort vissers heel wat draag lijker maken. Het geschuifel langs de stands was niet zonder gevaar, omdat met een nieuwe hengel altijd even een flinke proefzwaai gemaakt moet worden. De vissen in de vijvers op de beurs hebben niet veel te vrezen. De haakjes - van kleine, goed te camoufle ren ijzerdraadjes tot haken die ook als bovenkant van een kleerhanger zouden kunnen dienen - zijn veilig ingepakt. Hooguit raken de beestjes in de loop ran de beurs een beetje overvoerd, want de laatste snufjes op het gebied van lokvoerworden op de Vis ma ook gepresenteerd. Vrolijk uitziende 'borrelno ten' in allerlei kleuren en smaken moeten de vissen verleiden om net even eerder in een haakje te bijten. De lokbolletjes zijn ook zelf te maken, met meel, smaakversterker en olie in allerlei smaken en combi naties. Draai bijvoorbeeld een bolletje van 'red ex- tasy-mix* met wat druppeltjes speciale olie en een beetje 'fruitige flavour'. De vele stands waar ingrediënten voor lokvoer wer den verkocht, deden gisteren in ieder geval één be zoeker naar zijn voorhoofd wijzen. „Wij draaiden vroeger gewoon balletjes van oud witbrood, dat was stukken goedkoper." mompelde hij. Rotterdam -— De-gemeente Rotterdam en de stad Lil le willen het stukgelopen Antenne-project voor Fran se drugsverslaafden in de Maasstad redden. Volgens een woordvoerder van de gemeente Rotterdam heeft het Franse consulaat toegezegd geld te zoeken voor een Franse arts en een medewerker. Die zouden het werk moeten overnemen van de hulpverlener B. La- parüère, die onlangs ontslag heeft genomen uit frus tratie over de gebrekkige opvang van drugsverslaaf den in Lille. Het Antenne-project, door de Franse overheid gefinancierd, heeft tot doel Franse drugs verslaafden uit Rotterdam te repatriëren. Sinds een jaar zijn er enkele tientallen verslaafden terugge keerd, van wie echter meer dan de helft later weer op dook in de Rotterdamse drugsscene. Rotterdam Ruim achttienduizend gemeente- en provinciale ambtenaren in de regio Rotterdam zijn .gisteren naar de stembus gegaan voor de verkiezing ondernemingsraden. Dat is tachtig procent van het aantal stemgerechtigden. Bij de gemeente Westvoor- ne was de opkomst met 9? procent het hoogst, bij de dienst Recreatie Rotterdam en bij de gemeente Spij- kenisse was het aantal stemmen aanzienlijk lager. De opkomst bedroeg daar respectievelijk nog geen 45 en 53 procent. In het Rotterdamse stadhuis is een krappe zestig procent van het personeel gaan stem men. Van de achttiendduizend ambtenaren heeft negentig procent gestemd op een kandidaat die naar voren was geschoven door een van de vakbonden, waarvan het overgrote deel op de AbvaKabo. De rest van de stemmen ging naar de onafhankelijken. Bij de mees te gemeenten in Nederland zijn gisteren OR-verkie zingen gehouden. Het was de eerste keer dat ambte naren hiervoor kozen. Voorheen bestond de perso neelsvertegenwoordiging van de overheid uit een medezeggenschapscommissie. Rotterdam Het Zadkine College in Rotterdam is één van de vier scholen die zijn uitverkoren om het technisch beroepsonderwijs aantrekkelijker te ma ken. De TRE-groep in Den Haag, het Europa College in Amsterdam en de ASA Onderwijsgroep en het Utrecht College zijn de andere drie scholen. Rotterdam Het eerste gewin was kattengespin. De beoogde ontruiming van een dealpand aan de Mathe- nesserstraat eindigde gisteravond in een luide krachtterm. Waar zich eigenlijk minstens een drugs dealer en een aantal verslaafden had moeten bevin den, trof de distrietsondersleuningsgroep (DOG) van dé politie slechts een drietal illegale Marokkanen aan. De oorzaak van de vergissing was snel achterhaald: spraakverwarring over een niet logisch gesplitst huisnummer. Terwijl de drie verdachten in de boei en werden geslagen, maakten bewoners en bezoe kers van het oorspronkelijke doelwit zich razendsnel uit de voeten. Beduidend voorspoediger verliep de inval in een 'ge renommeerd' dealpand aan de Mathenesserdijk. Daar werd op de eerste en tweede verdieping voor treffelijk 'gescoord'. Op de eerste woonlaag werd een dealer m de kraag gevat en één trapje hoger werden negen verslaafder, aangehouden die op hun gemak zaten te gebruiken. i l Bij elk woud van hengels keuren de kenners het materiaal ;ge- concen treerd, met overgave, ge nadeloos. Foto Victor van Breu kelen RotterdamDe behoefte aan nieuwe woningen in Rotterdam is zó groot, dat de Müllerpier tóch moet worden bebouwd. Daarmee lijkt de bestemming evenemententerrein van de baan. De roep om de pier vrij te houden voor kermissen en cir cussen was de laatste tijd onder meer te horen in de raads commissies ruimtelijke ordening en stadsvernieuwing. Vol gens het college is er op de drieduizend vierkante meter ten noorden van de Schiehaven ruimte voor kermis en circus. Het college van burgemeester en wethouders heeft de gemeente raad voorgesteld op de Müllerpier zo'n 750 woningen te bouwen. Voor het totale gebied, dus inclu sief de grond westelijke van de St. Jobshaven, meoeten een kleine tweeduizend woningen komen. Burgemeester en wethouders noemen het 'ongewenst' dat een zo'n groot terrein als de Müller pier wordt vrijgehouden voor slechts enkele evenementen per jaar. „Als voor de kermis en het circus een alternatief wordt gebo den heeft Rotterdam voldoende mogelijkheden om evenementen en manifestaties onder te bren gen," zo staat ir> een voorstel aan de gemeenteraad. Het college geeft toe dat er dan voor evene menten als het festival Maas- ip en de tennisstrijd om de Davis Cup nog niets is geregeld, maar neemt dit voor lief. Bovendien, zo voert het college aan, heeft de Müllerpier als eve nemententerrein consequenties voor de woningbouw in de buurt. Vanwege te verwachten geluids hinder zullen in de nabijheid min der woningen kunnen worden ge bouwd, mogelijk zo'n zeshonderd. Daardoor worden de wel te bouwen woningen stukken duur der. Het tekort per woning stijgt dan van 20.000 naar 35.600 gul den, zo rekent het college voor. Dat is nog zonder de kosten die moeten worden gemaakt om de 'gemiste' zeshonderd woningen elders uit de grond te stampen. Van de om precies te zijn 1882 ge plande woningen op de Müller pier moeten 41 procent in de so ciale sector worden gerealiseerd. Dat betekent meer doorstroming m Delfshaven, wat goed wordt ge noemd voor het volkshuisves tingsbeleid. Naast de woningen moet er veer tigduizend vierkante meter be drijfsterrein komen Dat versterkt weer de economie in de deelge meente, stelt het college. B en w voelen er niets voor de discussie over de toekomst van de Müller pier als evenemententerrein twee jaar de tijd te geven. Door Marcel Potters RotterdamDe gemeente Rotter dam is bezig met de aankoop van drie drugspanden in Middelland en het Nieuwe Westen om zo de overlast die de drugshandel op de ze plekken veroorzaakt te stop pen, Volgens voorzitter T. Harre- man van de deelgemeente Delfs haven is aankopen van deze pan den 'een uiterste redmiddel' om de problemen het hoofd te kun nen bieden. Rotterdam heeft voor dit doel een speciaal budget van een miljoen gulden ter beschik king. De actie vindt plaats op na drukkelijk verzoek van Delfsha ven. Pogingen om de particuliere verhuurders op een andere ma nier aan te pakken zijn mislukt. „We hebben lang geaarzeld," zegt Harreman, „omdat niet de indruk mag ontstaan dat je een soort pre mie geeft op slecht gedrag. Alleen bevinden deze panden zich op dermate kritische punten in de Een sprong gevolgd door een wankele afdaling. Line-skaters zijn In staat tot halsbrekende toe ren. Balancerend op de railing voor het hoofdpostkantoor van Rotterdam oefent Marco iedere dag zijn favoriete sport, die het volgens de student helemaal gaat worden. Foto Paul stoiK/ANP Door Donald Bax Rotterdam De Rotterdamse rechtbank buigt zich deze week opnieuw over de geruchtmakende HIK-zaak (handel in kinderen). Gistermiddag moesten zeven als 'vriendelijk' omschreven klanten van de Rotterdamse jongensbor deelhouders Lothar G. (veroor deeld tot zes jaar gevangenisstraf) en Henk S. (vijfjaar) zich bij de politierechter verantwoorden. Morgen staan drie zwaardere klanten terecht voor de meervou dige kamer, alsmede de boekhou der van G. en S. en een 'leveran cier' van de jongens die vrijwel zonder uitzondering jonger dan 16 jaar waren. De recherche en de jeugd- en ze denzorg van de politie zijn meer dan een half jaar in de weer ge weest om deze zaak op te iossen. Na de arrestatie van de hoofdver dachten 'regende' het als het ware arrestanten die zich één of meer keren aan die jonge jongens had den vergrepen. Naast de uitba ters, die opereerden in de Bever straat en de Overblaak, werd eind vorig jaar al aan Martin S. (Arn hem), Johannes B- (Maassluis) en de Amerikaan Alf U. III celstraf fen opgelegd. Officier van justitie mr. P. Oskam, die halverwege de zitting zijn werkzaamheden overdroeg aan mevrouw mr. A. van Strien, wees de rechtbank en de verdachten er nogmaals op dat het met het gros van de slachtoffers zeer slecht is afgelopen. Een deel is, zo zei mr. Oskam, 'volledig geflipt en door gedraaid', sommigen zijn in de criminaliteit beland en weer an deren zijn vanwege het geldelijk gewin nog steeds werkzaam in de prostitutie. Politierechter mr. E.W. Koning wilde en kon gisteren vier van de zeven bij hem aangebrachte za ken niet direct afhandelen. De aanklachten tegen de Rotterdam se Jeanelte A. (34), die haar toen 15-jarige zoon tot prosititutie zou hebben gebracht, en Rudi van D. (52) uit Utrecht, die voor soortge lijke misdrijven al vier veroorde lingen achter zijn naam heeft staan, werden door de rechter ge zien de ernst van de situatie en de daarbij behorende hogere straf maat doorverwezen naar de meer voudige kamer. Mr. Koning ging akkoord met het verzoek van de raadslieden van Karei van der V. (45) uit Arnhem en de Belg Francis M. (52) om de ze zaken pas later inhoudelijk te behandelen. Van der V. moet eerst nog een psychiatrisch on derzoek ondergaan. Voorts dient er binnenkort voor de meervoudi ge kamer van de rechtbank in Amsterdam tegen hem ook een strafzaak wegens ontucht met jongens. B. was gisteren niet in staat de rechtszitting bij te wo nen. Trainingsprogramma Van de drie resterende verdach ten kwamen Erik de M. (44) en Bjame B. (34) uit Vlissingen mir. of meer met de schrik vrij. De Rot terdammer De M., die gedurende zes weken drie jongens had mis bruikt, werd tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van vier maanden veroordeeld. De eis van officier van justitie mevrouw mr. A. van Strien was zes maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Wel moet De M. twee jaar lang een trainingsprogramma van de re classering volgen. B. hoorde mr. Koning een voorwaardelijke cel straf van twee maanden uitspre ken. Dat was conform de eis van het Openbaar Ministerie. Minder dementie had de recht bank met Hendrik H. (52). Het werd de inwoner van Zeist zwaar aangerekend dat hij opnieuw in de fout was gegaan, vlak nadat hij door het Gerechtshof in Amster dam in hoger beroep tot 210 uur dienstverlening was veroordeeld. De rechter concludeerde dat niet langer met een voorwaardelijke gevangenisstraf kon worden vol staan. Hij veroordeelde H. tot vijf maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Rotterdam Binnenkort zal in diergaarde Blijdorp worden be gonnen met de bouw van een nieuw verblijf voor de stokstaart jes. Deze Afrikaanse roofdiertjes krij gen een negebootste woestijnbio toop, waarbij veel aandacht wordt geschonken aan het welzijn van deze stokstaart jes. Het zijn be drijvige en nieuwsgierige beesten, die voort durend op onderzoek gaan en de grond afgraven naar voedsel. Bij het ontwerp van het nieuwe verblijf is rekening gehouden met voorzieningen die het natuurlijke gedrag van de stokstaartjes sti muleren. Zo komen er termieten heuvels, waarvan er een is voor zien van een uitgebreid gangen stelsel. Door technische ingrepen kunnen de gangen in deze 'dool- heuvel' steeds worden veranderd en moeten de stokstaartjes keer op keer een nieuwe weg naar voedsel zoeken. Een van de ter- mietenheuvels zal toegankelijk zijn voor het publiek en biedt, van achter glas, zicht op het gangen stelsel. Het stimuleren van hetnatuurlijk gedrag is tegenwoordig in Blijdorp beleid. Dierentuinen bie den de beesten doorgaans minder afwisseling dan de vrije natuur. Maar, voor het (psychologisch) welzijn van de dieren zijn variatie en uitdagingen van groot belang. Zo krijgt de wapitibok tegenwoor dig grote takkenbossen en oude kerstbomen, waarmee hij zich uit stekend vermaakt, Blijdorp heeft goede ervarin gen met dit soort 'gedrags- verrijking'. Eerder kregen de ijsberen al eens 'ijsjes'; in blokken ijs gevro ren vis. Voor roofdieren wordt soms het vlees opgehangen zodat de beesten moeten springen om bij hun eten te komen. Papegaai en krijgen af en toe dennenappels gevuld met zaadjes en de gorilla's bamboestokjes gevuld met ho ning. wijken dat er niets anders restte dan ze op deze manier uit de markt te nemen." Het gaat onder meer om een loge ment dat telkens van eigenaar verwisselde, ,4e loopt daar als overheid dan alleen maar achter aan te hijgen," zegt de deelraads voorzitter. De bedoeling is dat tenminste twee panden dienst gaan doen als 'uitvalsbasis' voor de toezichthou ders in Delfshaven. Naast het 'uit kopen' van huisbazen die hun be zit verhuren aan drugsdealers, nodigt de deelgemeente regelma tig verhuurders uit om een praat je te komen maken. In sommige gevallen lukt het dan om die te be wegen maatregelen te nemen te gen zich misdragende huurders. In Delfshaven wordt op dit mo ment hard gewerkt aan meerdere plannen om de overlast van drugshandel in te dammen. Har reman noemt het creëren van 'verwijsplekken' voor bepaalde groepen junks, die na sluiting van een dealpand op straat komen te staan. Om te voorkomen dat ze zich bij andere panden vervoegen en daar weer overlast veroorza ken, denkt de deelgemeente aan een soort 'mobiele opvang' waar de verslaafden terecht kunnen. De deelgemeente broedt verder op een 'proefproces' waarbij van een particulier verhuurder in kort geding wordt geëist dat hij een huurder -iemand die met drugs handel veel overlast veroor zaakt - tot de orde roept. Dat be tekent echter dat in direct omwo nenden hun klachten bij de rech ter op tafel moeten leggen. „Pro bleem is dat die mensen dan met naam en toenaam bij zo'n dealer bekend worden. We bekijken of dit eventueel anoniem kan gebeu ren," zegt Harreman. Hij wil overigens benadrukken dat heel Rotterdam-West aan dacht heeft van de plaatselijke po litiek en politie. „Met alle respect voor de acties van de bewoners van Spangen, denk ik niet dat die het slechtst af zyn. Als je het tota le beeld bekijkt, zijn er plekken waar de problematiek nog dwin gender, nog heviger is," zegt Har reman. Hij noemt onder meer Grote Visserijstraat, deMathenes- serweg, de Nieuwe Binnenweg en de Volmarijnstraat 'Heel erg alert' is Delfshaven ook op de ont wikkelingen op het Heemraads plein. Zie ook pagina 13 Rotterdam Bij een inval in een woning aan de Oranjeboomstraat in Feijenoord heeft de politie gis termiddag een vuurwapen, hon derd gram harddrugs en een grote voorraad gestolen goederen aan getroffen. Het ging onder meer om een muntenverzameling, een zwaard, gereedschap, kleding- met-prijskaartjes en een enorme hoeveelheid pakjes sigaretten. De bewoner is aangehouden. Rotterdam Twee jongemannen van 16 en 19 jaar oud hebben zich gisteren zelfbij de politie gemeld in verband met een inbraak in een woning aan het Karei de Stoute- plein in Chariois, Daarbij werden kasten in het huis opengebroken en enkele honderden guldens weggenomen. De ?2-jarige bewo ner van het pand werd later door een gezinsverzorgster Ieveloos aangetroffen. Hij bleek een ^na tuurlijke dood te zijn gestorven,. Door John Bunte Rotterdam De onderhandelin gen tussen de fracties van de vyf coalitiepartijen in de Rotterdam se gemeenteraad lijken op de val reep succes te hebben opgeleverd. Er is opnieuw een voorlopige overeenstemming bereikt over een college met de huidige vijf partijen, waarbij de door bet ver trek van drs. R. M Smit ontstane vacature niet automatisch door een CDA-partijgenoot zal worden ingevuld. De begin deze week ingebrachte voorstellen van burgemeester dr, A. Peper zijn door zijn 'eigen' frac tie voor kennisgeving aangeno men. De PvdA'ers, nog steeds in meerderheid in de Rotterdamse gemeenteraad vertegenwoordigd, nemen er zelfs nadrukkelijk af stand van. Het is voor hen onac ceptabel dat een nieuw college wordt geformeerd met extra wet houders voor D66 en WD (inclu sief haven), terwijl de PvdA daar voor inlevert. Het wordt als 'isole ren' van het van meet af aan al niet met Peper harmoniërende wethouderskoppel Simons/Kom- brink gezien. Met een aantal wet houders erbij zou de macht van het duo, dat door het vertrek van Smit nog overheersender is ge worden, worden ingedamd. Een PvdA-fractielid: „Wij beschouwen het voorstel van Peper als 'niet ge daan'." Ook D66 en WD zien sinds gister avond in dat de Peper-optie welis waar aanlokkelijk (want allebei een wethouder erbij), maar niet haalbaar is. De PvdA zal er altijd het veto over uitspreken. Daarom resteren alleen de eerder inge brachte opties, die variëren van zes tot en met negen wethouders. Daarbij is het volgens de sociaal democraten onmogelijk dat de (twee 'maal zo grote) PvdA op een zelfde aantal wethouders blijft als de WD, zoals Peper (met ook nog havenzaken naar de liberalen) heeft voorgesteld. Met die voorlopige conclusie gin gen de fracties gisteravond om streeks half negen uit elkaar. Sommige vertegenwoordigers spoedden zich, enigszins verlaat, nog naar de opening van de mega bioscoop aan het Schouwburg plein. Daar zou, als het aan Peper lag, wethouder J.C. Kombrink zijn laatste officiële taak als wet houder kunstzaken verrichten. Andere onderhandelaars zochten, in de wetenschap dat er ook van daag nog veel te bespreken zou zijn, vroeg het bed op, Uit de diverse vandaag rond het middaguur nog voor liggende va rianten is duidelijk geworden dat in ieder geval alles in het werk zal worden gesteld met de huidige vijf partijen de resterende twee jaar vol te maken. Of dat met zes, zeven, acht of misschien zelfs ne gen wethouders zal gebeuren moet nog uit de laatste, cruciale, onderhandelingen blijken. Inge wijden denken zelfs dat daar van avond tijdens de reguliere ge meenteraadsvergadering nog ex tra schorsingen voor noodzakelijk blijken. AUe betrokkenen hebben zich echter wel ten doel gesteld er vanavond uit te komen. Cruciaal daarbij is de opstelling van het CDA, dat afstand lijkt te hebben gedaan van de portefeuil le haven2aken. PvdA-wethouder H. J. Simons, formateur van het eerste uur, trok hen gisteren (vrij wel direct na terugkomst uit Toronto) vooralsnog over de streep. Enkele van de voorstellen van zijn fractievoorzitter E.L. Kuijper, die de afgelopen weken hemel en aarde heeft bewogen om enkele op het oog voor de hand liggende varianten geregeld te krijgen, zijn nu weer nadrukke lijk in beeld. Het staat het huidige college van burgemeester en wethouders (PvdA, D66, WD, CDA en Groen links) in principe vrij om zelf over de feitelijke invulling te pra ten, Het college mag desnoods met de huidige vijf personen door. Dat gebeurt uiteindelijk ze ker niet. Het college zal, mis schien nog niet vandaag, worden uitgebreid tot zes en (maximaal) negen wethouders. Over die twee uitersten gaat het vanmiddag en vanavond. De Kamer van Koophandel heeft in een verklaring gezegd graag de CDA'er Smit terug te zien keren als havenwethouder. Die uit spraak is onderschreven door de stichting Europoort/Botlekbelan- gen en de ondernemersorganisa ties Scheepvaart Vereniging Zuid en Rofor.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2