13 Rijkssteun verwacht voor restauratie dijkwoningen m Rotterdams Dagblad De Driekleur Grutterij gaat weer open mtbio: AUTOVERHUUR jgjQ GOEDKOPE BRANDSTOF |g|j WASSTRAAT lalleen Rotterdam-West) ROTTERDAM WEST.Aelbtertiiskade 143-150 Tel. 010 -477 4099/BOTTERDAMZUiD, Arlstotalèsstraai 12«Tel. 0)0-4)9; 'We kunnen er echte; monumentjes van maken CDA rekent op coalitiepartners bij verdeling subsidies Deskundigen zitten achter de vitrage Twee Vlaardingse jongens vast in Spaanse gevangenis Jongens gepakt voor branden Vrouw beroofd van haar tas Ruzie op de weg Met slak op de auto in Gelekte olie verwijderd Jongen beroofd Dealer rijdt onverzekerd Gecombineerd spreekuur over werk, inkomen, wonen en zorg 1 Waterweg Vrijdag 29 maart 1996 Heek van Holland De politie heeft vijf jongens van 16 jaar uil Hoek van Holland opgepakt. Zij worden ervan verdacht, eind vorig jaar brand te hebben gesticht in hun woonplaats. Op 22 december 1995 weid brand gesticht in een leegstaand ge bouw van de Koninklijke Mare chaussee op het terrein van de Stationsweg. De schade bedroeg daar 35.000 gulden. Op 11 januari van dit jaar hebben de vijf een ca ravan op de Nieuwlandsedijk in de brand gezet. De schade hier was 5.000 gulden. Schiedam Een 47-jarige vrouw uit Brielle is gisteravond op de Sint Liduinastraat het slachtoffer geworden van een tasjesroof. Zij werd ingehaald door een onbe kende man die de tas van haar schouder probeerde terukken. In eerste instantie lukte dat niet, waardoor de overvaller het slacht offer enkele meters over straat meesleurde. De vtouw liep daar bij schaafwonden aan knie, hand en gezicht op en is behandeld in het Schieland Ziekenhuis. Hoek van Holland Een 35-jarige automobilist is gisteren gewond geraakt na een ruzie op de Konin gin Emmaweg in Hoek van Hol land. De man kreeg ruzie met een onbekend gebleven medewegge bruiker over een voorrangskwes tie. De onbekende werd zo boos dat hij de 35-jarige man op het hoofd sloeg met een metalen pijp. De dader is daarna weggereden. Het slachtoffer moest zich door een arts laten behandelen. Maassluis Een zonder licht rij dende auto trok gisteravond de aandacht van de politie. Toen de agenten de automobilist op de Van Ostadestraatin Maassluis tot stoppen dwongen, bleek de man te hebben gedronken. Na blazen op het bureau bleek de man 1,08 promille alcohol in zijn bloed te hebben. Tegen de automobilist is proces-verbaal opgemaakt. Vlaardingen De DCMR Milieu dienst Rijnmond is gisteren lange tijd bezig geweest om het gebied rond de vier vuilcontainers die sinds lange tijd op de kruising van de Energieweg met de Pro ductiestraat in Vlaardingen staan, schoon te maken. Iemand had in één van de onafgesloten contai ners een jerrycan met olie ge gooid. Deze olie is gaan lekken op straat. Ook haalt de jeugd uit de buurt re gelmatig spullen uit de containers om die vervolgens elders in de wijk te dumpen. Tegen de eige naar van de containers is door de politie proces-verhaal opgemaakt. Schiedam Een 17-jarige Schiedammer is donderdagavond op dc Lange Haven in zijn woon plaats beroofd. De jongen werd door twee daders bedreigd met messen en moest zijn geld afge ven. Om hun dreiging kracht bij te zetten schopten ze de Schiedammer enkele kerc:; in de nierstreek. De overvallers gingen er met een onbekend geldbedrag vandoor. Het slachtoffer is over gebracht naar het Schieland Zie kenhuis. Schiedam De politie hield gis teravond op de Rotterdamsedijk in Schiedam een auto aan omdat deze niet was verzekerd en de be stuurder een overtreding beging. Eenmaal langs de kant gezet bleek dat de Rotterdamse auto mobiliste niet over een rijbewijs beschikte. Zij had wel 9,5 gram crack en een gram heroïne en co caïne bij zich. Verder bleek dat ze nog een boete van 450 gulden open had staan bij justitie. Door Ben van Haren Vlaardingen Het behoud van de dijkwoningen en het complexje Nun Quam Per fectum langs de Maassluisse- dijk is volgens wethouder K van der Windt verzekerd. „Ze kunnen in oude luister hersteld worden en zich ver volgens financieel zelf be druipen." De wethouder verzette zich deze week in de raadscommissie voor stadsontwikkeling met hand en tand tegen voorstellen van CDA en W2000 om de pandjes defini tief af te schrijven. C. T. Oosterom (CDA) en L. F. M. ten Have (W2000) stelden met steun van SGP/RPF/GPV en WD voor om de pogingen tot behoud van de oude panden langs de dijk los te koppelen van de daar uit te voe ren nieuwbouw van projectont wikkelaar Slokker uit Zoeter- meer. De bouw van woningen en een parkeergarage tussen Maas- sluissedijk en Westnieuwland mag niet worden opgehouden door het gemeentelijke streven tot behoud van de laatste restan ten van de oude dijkbebouwing, zo redeneerden zij. De prys voor die belofte aan de Historische Vereniging Vlaardin gen vinden Oosterom en Ten Ha ve te hoog worden. „Eerst kostte het niks, toen één miljoen gulden en nu 2,5 miljoen. Zonder het her stel van die historische panden le vert de exploitatie van plan Dijk- steeg geen tekort op," beweerde de CDA'er. Om die reden wil hij een reservering van ruim 450.000 gulden aan exploitatiebijdrage Dijksteeg uit het fonds Stadsver nieuwing geschrapt hebben. De wethouder noemde die bewe- 1 Dijkwoningen, zoals aan de Maasslulssedijk in Vlaardingen, komen volgens deskundigen van Stadsherstel Den Haagnauwelijks meer voor in Nederland. FotoRoei Dijkstra ring onjuist. Herstel van de histo rische panden zou zelfs een posi tieve invloed hebben op de exploi tatie, „Medio april kom ik met een voor stel van het door ons ingeschakel de Stadsherstel Den Haag, waar uit blijkt dat, we er echte monu mentjes van kunnen maken. De nog hebben zijn heel bijzonder. Ze komen bijna niet meer voor in Nederland en zijn kenmerkend voor onze stad. Het plan is om ze in oude luister te herstellen. Nun Quam Perfectum is om een ande re reden bijzonder en de moeite waard om in stand te houden. Bo vendien is het financieel gun- dijkwonlngen zcais we ze daar stig," aldus Van der Windt. De som van de rijkssubsidies voor monumentenrestauratie en de op brengst van de dan voor heden daags gebruik geschikte panden zouden bij elkaar ongeveer 300.000 gulden hoger uitkomen dan de investeringskosten van de gemeente bedragen. Dat voordeel beperkt dus volgens Van der bestaande exploitatietekort van het plan Dijksteeg. Projectontwikkelaar Slokker, met wie de gemeente oorspronkelijk was overeengekomen om het ge hele gebied tussen Dijksteeg en Sclaavenburg na kaalslag volgens een plan van architect Ger Ver meer te bebouwenzag zelf weinig Quam Perfectum en de dijkwo- ninkjes. Hij wilde, voor één mil joen gulden, nieuwbouw plegen met gebruikmaking van enkele historische vormen en elementen. Daarmee namen de Historische Vereniging Vlaardingen en wet houder Van der Windt geen ge noegen. Zij schakelden Stadsher- Windt juist de hoogte van het al heil in echte restauratie van Nun stel Den Haag in. Vlaardingen „Wij willen een luisterend oor bieden. In de maat schappij is maar weinig begrip voor mensen met een handicap of mensen die rond moeten komen van een uitkering." Dat zegt J. Blankers van de Vrij willigers Vakature Bank (WB). Daarom kunnen Vlaardingers met vragen over werkloosheid, vrijwilligerswerk, inkomen en aangepast wonen en zorg vanaf deze week elke donderdagmor gen terecht op het spreekuur 'De menselijke maat' in buurthuis De Haven aan de Fransenstraat. Het spreekuur is een gezamenlijk initiatief van de WB, de werk groep Arme Kant van Vlaardin gen en het Vlaardings Overleg Revalidatie (VOR). Gebundeld „Wij merkten in de praktijk dat uitkeringsgerechtigden die vrij willigerswerk zoeken, vaak ook vragen hebben over hun inko men, Daarom hebben we de krachten gebundeld en proberen we hulp op maat te geven. We zul len niet op elke vraag direct ant woord weten, maar we kunnen mensen in elk geval doorverwij zen naar de juiste instanties. We willen ze vooral steun bieden," al dus Blankers. Vijf vrijwilligers van de drie orga nisaties zitten elke donderdag van 10.00 tot 12.0(1 uur klaar om mensen te woord te staan. Vooraf een afspraak maken, is niet no dig, Naast het gezamenlijk spreekuur blijft het huidige spreekuur van de Vrijwilligers Vakature Bank op dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur ge handhaafd. De instantie bestaat sinds 1985 en helpt jaarlijks zo'n zestig mensen aan een baan op vrijwillige basis. Blankers: „We werken in principe als een ar beidsbureau. Instellingen zonder winstoogmerk en verenigingen kunnen bij ons een vacature plaatsen. Wij zoeken, dan geschik te kandidaten." De Driekleur Grutterij, het winkeltje dat voor heen In Molen de Walvisch was gevestigd, gaat weer open. De molenaars Gerrit en Leen Arie van Drie! Kluit hebben tijdelijk een nieuw onderkomen gevonden in molen de Drie Koor- nbloemen. Frans Kroon, de molenaar van deze molen aan de Veilevest In Schiedam, bood nog dezelfde dag dat De Walvisch in vlammen opging (in de nacht van 14 op 15 februari), de molenaars een tijdelijke stek aan. Daardoor kunnen vanaf morgen alle thuisbakkers weer hun vertrouwde recepten maken, met de vers gemalen bakspullen en eieren van scharrel- kippen. Met het oog op de feestdagen hebben de mo lenaars ook een sortering paasgamering in de aanbieding. Ter gelegenheid van de herope ning krijgt elke klant een kaart van De Wal visch en de hele week tien procent korting op atle producten. De Drie Kleur Grutterij is dage lijks geopend van tien tot drie uur, met uitzon dering van maandag. Fuio Roef Dijkstra Door Jan Rozendaal VlaardingenHet bestuur van het CDA in Vlaardingen. sprak deze week een oordeel uit over de be zuinigingsvoorstellen van burge meester en wethouders. De pijn moet eerlijker worden verdeeld. Desnoods moet er maar wat min der prioriteit aan die achttien mil joen worden gegeven door de be zuinigingen uit te smeren over een wat langere periode. Dat was de boodschap. De coali tiepartners waren niet echt blij. We' hadden toch een afspraak? En de belangrijkste vraag: wat doet de fractie er mee? Cf: wat móet de fractie er mee doen? Volgens CDA-voorzitter P. van der Zwan hoeven de raadsleden zich formeel niks van de uitspra ken van het bestuur aan te trek ken. „Ze moeten zelf bepalen wat voor waarde ze hechten aan de achterban. Want namens hen, de achterban, spreekt het bestuur. „Raadsleden worden voor vier jaar gekozen en er staat zelfs in de wet dat ze niet verplicht zijn ver antwoording af te leggen. De frac tie moet over enkele weken de af weging maken wat belangrijker is: de onderhandelingspositie met de coalitie of anderzijds kiezen voor de achterban," aldus Van der Zwan. Niet reëel Eigenlijk hoopt de voorzitter dat het niet zo ver komt en wil hij het 'niet. zo zwart-wit bekijken'. „Ik hoop dat de coalitiepartijen geza menlijk inzien dat het zo niet kan. De bezuinigingen zijn voor be paalde instellingen niet reëel. Dat is de visie van het bestuur. Ge woon een feit." Het gaat Van der Zwan vooral om de plannen van b en w om de tota le subsidie van de christelijke jeugdvereniging CJV en scouting, die in plaats van nu respectieve lijk zo'n twee ton en 64.000 gul den, niets meer krijgen. In plaats van een jaarlijks vast bedrag moe ten scouting en CJV samen met andere clubs delven in een pot van 190.000 gulden voor jeugdac- tiviteiten. Van der Zwan: „Dat betekent de doodsteek voor een aantal instel lingen. En dat is het ons niet waard. Daarom pleiten wij voor een andere verdeling van de las ten. Scouting en CJV worden beti teld als niet-scorende activiteiten die samen met de andere instel lingen in deze categorie gemid deld voor zestig procent worden gekort. Terwijl de door b en w aan gewezen scorende activiteiten (op de lijst van voorwaarden voor sub sidie die het college heeft ge maakt, red.) er gemiddeld zo'n zestien procent op achteruitgaan. Waarom wordt dat niet eerlijker verdeeld? Ik weet ook wel dat je dan geen keuze maakt, maar de keuze die nu wordt gemaakt, daar staan wij als CDA niet achter." Pijn Als de pijn niet eerlijker kan wor den verdeeld, dan moeten de be zuinigingen desnoods over een wat langere termijn worden uit gesmeerd, vindt Van der Zwan. „Het is niet zo dat ik dus zeg: laat die achttien miljoen maar zitten. Nee, dat blijft onze insteek. Alleen moet de pijn evenwichtiger wor den verdeeld. Wij zeggen niet dat het onacceptabel is om ergens an ders op te bezuinigen. Maar als dat allemaal niet lukt, pas dan vinden wij dat je je kunt afvragen of het niet beter is om qen deel naar de volgende raadsperiode door te schuiven." Ondanks dat hij nog geen twee weken afdelingsvoorzitter is, weet Van der Zwan wel wat het CDA met de coalitiepartners WD, PvdA en D66 heeft afgesproken over de noodzaak van de bezuini gingen. „Ja, natuurlijk is dat een coalitie-afspraak geweest. Maar ik denk dat maar weinig raadsleden hebben beseft toen de criteria voor de bezuinigingen op de sub sidies werden geformuleerd, dat 't zo hard aan zou komen. Boven dien nemen die afspraken niet weg dat de bezuinigingen op een wat evenwichtiger manier ver deeld kunnen worden. Het CDA heeft niet ingestemd om op de2e manier te bezuinigen. Het CDA hecht van oudsher heel sterk aan maatschappelijke groeperingen als scouting en CJV. Wij vinden het belangrijk dat mensen ergens bijhoren." SchiedamDe mensen achter de vitrages, dat zijn, volgens de me dewerkers van de Bewoners Ver eniging Schiedam Centrum (BV- SC), de deskundigen. Niet de ho ge heren in hun ivoren toren aan het Stadserf in Schiedam. Daar om gaan de medewerkers van de BVSC regelmatig bij de bewoners van het centrum op bezoek. On der het genot van een kopje thee bespreken ze dan wat er in de ver schillende buurten kan worden verbeterd. Meer verlichting hier en een groenstrookje daar. Met die informatie stappen de mede werkers vervolgens naar de ge meente en leggen daar hun plan nen voor. De tactiek van de BVSC is in de laatste jaren veranderd van een 'actiemodel' naar een 'meedenk- model'. De bewonersvereniging gaat met de gemeente een ge sprek aan in plaats van de strijd. „Je ziet dat de gemeente, maar vooral de politiek tot veel meer bereid is als je zelf met plannen komt," zegt voorzitter J. van Ge stel. Een onderdeel van het mee denken en plannen maken is het uitschrijven van enquêtes. Bewo ners van verschillende buurten in het centrum van Schiedam wordt persoonlijk een formulier met vragen overhandigd. De vragen hebben betrekking op de buurt waarin ze leven. *Wat is uw oor deel over het groen in de buurt, de speelvoorzieningen en het straat- meubilair?' Bij elke vraag moeten de bewoners onderbouwen waar om ze iets vinden. Ook wordt er in de enquête gevraagd of de bewo ners wel eens hun kritiek hebben geuit bij de gemeente en hoe daarmee door de ambtenaren is omgegaan. „De enquêteformulieren worden, nadat ze zijn ingevuld, door ons weer opgehaald bij de mensen," vertelt Van Gestel. „We maken dan ook een praatje met de men sen zodat ze desnoods hun ant woorden mondeling kunnen toe lichten." „De antwoorden worden door ons vervolgens bekeken en gecategoriseerd," vertelt F. Klij- zen, één van de twee professione le medewerkers van de BVSC. „Dat houdt in dat we gaan kijken waaraan veel behoefte bestaat in de buurt. Als bijvoorbeeld een flinke hoeveelheid mensen heeft ingevuld dat ze ontevreden zijn over de hoeveelheid groen in de buurt, gaan we daar kijken. Wan neer we ook vinden dat er iets aan moet worden gedaan, maken we een plan waarin we zorgen dat er meer groen in die buurt komt. We rekenen in dat plan precies uit hoeveel dat gaat kosten en stap pen er vervolgens mee naar de ge meente." Volgens Klijzen werkt de2e methode perfect. Als voor beeld noemt hij het plaatsen van een hek voor de ingangen van het complex bij het Sint Janshof. „Veel mensen klaagden daar over overlast van figuren die eigenlijk niets te zoeken hadden op het complex. Dronken cafébezoekers die in de nissen of tussen de bos jes stonden te urineren. Junkies die er drugs gebruikten. Rommel in de plantsoenen." Enquête De bewonersvereniging heeft toen een enquêteformulier rond laten gaan waarop de bewoners van het complex konden invullen wat ze graag zouden willen veran deren en hoe. Nadat de formulie- reft waren bekeken, heeft de BV SC de bewoners uitgenodigd voor een gesprek. Tijdens het gesprek werd al snel duidelijk dat een hek voor alle ingangen van het com- plex de oplossing zou zijn. De bewonersvereniging heeft toen een plan bedacht en een schatting gemaakt van wat het neerzetten van een hek kost. Met dit plan is men naar de gemeente gestapt waarop deze heeft beslo ten het hek te plaatsen. ,-,Met de bewoners is afgesproken dat ze het complex zei? schoonhouden," vertelt Klijzen. „De bewoners moeten wel sleutelgeld betalen. Wanneer ze verhuizen krijgen ze het bedrag van 21 gulden weer te) rug." Op dit moment heeft de be wonersvereniging net de planned voor de buurt Lange-/Korte Ach terweg afgerond. De voorstellen aan de gemeente variëren van het beschilderen van het PTT-huisje aan de Hoflaanstraat tot het her- inrichten van het speeltuintje aan het Kastanjeplein. „Het is natuurlijk niet de bedoe ling al deze maatregelen binnen een jaar uit te voeren," zegt voor zitter Van Gestel. „Sommige din gen zijn voor de langere termijn. Dat hangt ook af van het bedrag dat veranderingen kosten. Iets doen aan het probleem met zwerf katten in de omgeving van de Pastorietuin kan bijvoorbeeld di rect gebeuren." VlaardingenTwee Vlaardingse jongens (23 en 24 jaar) zijn opge pakt iri Zuid-Spanje op verden- king van drugssmokkel. De twee waren daar op vakantieen hadden vanuit Nederland een flinke hoeveelheid LSD-trips meegenomen. Volgens een in Vlaardingen verblijvende vrien- din van één van de twee hadden de jongens de drugs meegeno-" men voor vrienden,in Spanje. De twee Vlaardingers zitten al. enkele weken vast en bevinden zich op dit moment in een grote gevangenis in de Spaanse stad Cadiz. De Spaanse politie is be zig te onderzoeken hoeveel drugs de Vlaardingers bij zich hadden. Wanneer de jongens duidelijk kunnen maken dat de drugs niet voor de verkoop be stemd waren, bestaat de kans dat ze binnenkort worden vrij gelaten. Anders kunnen ze een lange gevangenisstraf tegemoet zien. De Spaanse wetgeving is zeer streng op het gebied van de handel in verdovende middelen. Volgens de vriendin van één'van:' l de twee maken de Vlaardingers het redelijk in de gevangenis. Ze worden netjes behandeld en re- gelmatig gelucht. De twee do-i den de. tijd door met een van plastic lepeltjes gemaakt schaakspel te spelen; Het onder zoek van de Spaanse politie had op 21 maart moeten zijn afge rond. De jongens hebben echter. nog niets gehoord. Hun Spaanse advocaat is op dit moment bezig de jongens op borgtocht vrij te krijgen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1