14 Feijenoord verdeeld over asielzoekers Strijd tegen illegale pensions succesvol Oproep tot kruistocht tegen snorfietsen Opnieuw brand in ramploodsen Springer-complex mag toch worden verkocht ■■ÜMi Snel duidelijkheid voor personeel van Stads TV Ombudsman: meer geld Rijn-alarm na ongeluk 'Huurstijging is te hoog' Malafide pensionhouders vasthoudend 'Megabios niet geschikt voor Filmfestival' Opgepakt voor vrouwenhandel Man vermoord Rotterdams Dagblad Vrijdag 29 maart 1996 Rotterdam—Adviseurs van de redactie van Stads TV proberen nog voor het weekeinde een gesprek te krij gen met J. en N. Haasbroek, de leiding van de om roep. Komende maandag zullen zij het personeel van *f Stads TV informeren over het rapport dat G. Krul voor de directie heeft gemaakt over de plaatselijke televisiezender en de verstoorde verhoudingen daar. Hoofdredacteur/directeur N. Haasbroek van Radio - - Rijnmond 'sluit niet uit' dat het door de adviseurs ge- vraagde gesprek er inderdaad zal komen. Volgens hoofdredacteur J. Haasbroek van Stads TV hebben bestuur en directie van de omroep inge stemd met de conclusies van Krul en zullen ze ook de consequenties daarvan aanvaarden. „Het meeste hebben we overigens al achter de rug. Het motto blijft dat er een lastige situatie ontstaat als redactie leden doorgaan met het verzet, maar dat wie leuk wil meedoen van harte welkom is." Bij de Stichting Lokale Omroep Rotterdam laat A, Corral weten dat zijn dagelijks bestuur heeft inge stemd met voorstellen die moeten leiden tot een an dere sfeer en bedrijfsvoering. Wat hem betreft bete kent dat onder meer „dat er een einde komt aan een situatie waarin een onevenredig deel van de energie verloren gaat aan bijzaken, aan kwesties die niet te maken hebben met het product, het maken van tv- programma's" De leiding van Radio Rijnmond/Stads TV heeft de af gelopen dagen een aantal gesprekken gevoerd met 'lastige' leden van de redactie. J. Kortschot, de ■woordvoerder van de redactie heeft te verstaan ge- 7 kregen dat men met hem wil stoppen, al wordt hij niet onmiddellijk op non-actief gesteld. Verslaggever en presentator G. Zevenbergen moet zo snel moge- lijk zelf uitzien naar ander werk, omdat er volgens de r "leiding met hem onoverbrugbare verschillen van me- ning bestaan. Hij wordt niet meer geacht program ma's te presenteren. Van andere leden van de redae- 'tie is een verklaring gevraagd dat ze loyaal zijn aan g en zich zullen conformeren. -de leiding e Volgens hoofdredacteur J. Haasbroek 'valt het wel t mee met de gevoerde gesprekken'. „Mensen hoeven zich niet aan één lijn te conformeren, maar we vra- gen wel om redelijk gedrag, om een normale opstel- Bng en om werkbare yerhoudingen. Dat betekent bij voorbeeld dat er niet langer mensen of programma's 'besmet'verklaard kunnen worden." Over de inhoud ;:l van het rapport-Krul doet de leiding van de omroep noch Krul zelf mededelingen voor het personeel is geïnformeerd. Het personeel van Stads W wordt maandag waar- schij nlijk ook geïnformeerd over de televisieplannen '„'voor de toekomst. Stads TV moet opgaan in een nieu- we regionale omroep die een samenwerkingsver- ,PVband is van Radio Rijnmond, het Rotterdams Dag- blad en kabelexploitant ENECO. De redactie van de plaatselijke tv-omroep is andermaal bezorgd over ,j haar toekomst, temeer omdat het rapport van Krul 'vernietigend' voor het personeel zou zijn. Steeds meer mensen gaan -al dan niet gedwongen- weg bij de zender. Terwijl de leegloop zich voortzet, wordt '.'-■er gewerkt aan een 'schaduwredactie': programma's „op het gebied van sport en cultuur zijn al in voorbe- -reiding met 'mensen van buiten' of worden inge- kocht. Rotterdam Gemeentelijk ombudsman mr. M. van Kinderen heeft gisteravond een dringend beroep ge- iL.daan op de raadscommissie algemeen bestuurlijke g^zaken om in de toekomst meer financiële armslag te - "krijgen. Alleen op die manier zou de gewenste uit breiding van de werkzaamheden mogelijk zijn. - „Ik ben het er helemaal mee eens, dat de ombuds- -f man meer mensen moet bereiken, maar het ont- breekt me aan geld en menskracht," sprak Van Kin- deren, die zegt om die reden ook zo veel mogelijk uit -°de publiciteit te blijven. Wordt het instituut beken- 1 ider dan zal er vaker een beroep op worden gedaan en -"'datwerk kan de ombudsman niet aan. dCDe raadscommissie had hem in een eerder stadium ^verzocht de mogelijkheden van een spreekuur 'op ->'• Zuid' te onderzoeken. Dit omdat er veel minder "klachten binnenkomen van de linker Maasoever. In Vlaardingen, waar Van Kinderen eveneens werk- - dzaam is, is zo'n spreekuur een groot succes gebleken, 'f De ombudsman wees er gisteren in een toelichting - /-op het jaarverslag over 1995 op, dat Amsterdam ver- -1 houdingsgewijs twee maal zo veel mensen bij het 5> klachtenbureau in dienst heeft. Ook gemeentesecre taris Van Eek erkende dat 'het bureau wat mager is 'bemensd'. j' KeulenNa een ongeluk met een tanker in de buurt -van Keulen is gisteren voor het eerst dit jaar een in- temationaal Rijn-alarm afgegeven. Woensdagnacht L-is een met elfhonderd ton gasolie geladen vracht- schip aan de grond gelopen en lek geslagen. Over de <^hele breedte van de rivier is een dunne olievlek van vijftig a zestig kilometer lengte ontstaan, die gister- -■ middag Düsseldorf had bereikt. Op plaatsen waar de 'vervuiling zich voordoet wordt geen drinkwater meer ingenomen. Rotterdam—De bewonersorganisaties in Rotterdam .zijn in het geweer gekomen tegen de huurverho- "ï'gingsplannen van het Woningbedrijf Rotterdam (WBR), de grootste woningverhuurder in de stad. Het f' Woningbedrijf wil de huren per 1 juli met gemiddeld "6,5 procent laten stijgen. De bewonersorganisaties alsmede het Steunpunt Wonen hebben een scherp protest aangetekend, mede omdat ze slechts schrifte- lijk mogen reageren op de plannen. Over de vorige huurverhoging bestond ook al wrijving tussen de be- wonersorganisaties, Steunpunt Wonen en het WBR. f Als grootste bezwaar tegen de nieuwe huurverho ging, zo blijkt uit een onderzoek onder huurders van de 36.000 WBK-woningen, wordt de stijging van 6,5 ^procent genoemd. Met name grote woningen en wo- "ningen voor ouderen dreigen zodoende onbetaalbaar te worden voor de huurders voor wie 2e zyn bedoeld. De bewonersorganisaties en het Steunpunt zijn una- niem van oordeel dat het Woningbedrijf de gevolgen van de huurverhoging onvoldoende kan overzien. 'Bovendien worden vraagtekens gezet bij het tempo waarin het WBR (dat zichzelf een 'arme corporatie' vindt) de financiële positie wil verbeteren. Veel huurders vinden, zo wijst het onderzoek verder uit, dat dc posten waarvoor het WBR extra verhogin- gen bedingt, onterecht of slecht onderbouwd zijn. -Het WBR is de grootste verhuurder van Nederland. RotterdamIn detwee opslagloodsen aan de Keile- straat in Rotterdam-West waar een maand geleden tijdens brand een omvangrijke chloorwolk ont snapte, is gistermiddag opnieuw brand uitgebro ken. Kort na elkaar laaiden de vlammen tweemaal op. In beide gevallen kon het vuur onmiddellijk worden geblust. Niemand raakte gewond. De branden braken rond het middaguur uit tijdens sloopwerkzaamhf^en in de grotendeels verwoeste chemïcaliënloodsen. Bij het werken met snijbran ders vielen vonken op restanten overgebleven che mische stoffen. De slopers bedwongen het vuur met eigen blusapparatuur. De rookontwikkeling bleef beperkt; vrijkomende chloorlucht. verspreid de zich snel met de zuidenwind. De directie van het op- en overslagbedrijf CMI, eigenaar van één van de loodsen, wilde vanochtend geen reactie op de branden geven. De werknemers van het Leidse sloopbedrijf Van Eijk waren gistermiddag bezig met het omvertrek- ken van muren van de twee loodsen. Daarbij werd onder meer snij-apparatuur gebruikt Nadat de branden geblust waren, werd het sloopkarwei als nog geklaard. De komende dagen zal de inhoud van de loodsen - grote hoeveelheden verbrande chemi caliën waaronder chloor- worden afgevoerd. Dat gebeurt met afgesloten containers die hun lading, in totaal 80 ton, afleveren bij de AVR. Het contract daarvoor wordt vermoedelijk vandaag getekend. Vorige week zaterdag is, naar nu bekend is gewor den, bij de twee ramploodsen een werknemer van een particuliere bewakingsdienstonwe1 geworden. De man die ter plaatse wachtdienst had, kon na on derzoek in het ziekenhuis weer naar huis. De sloop- en opruimwerkza am heden aan de Keilestraat die enkele dagen in beslag zullen nemen, worden van overheidskant in de gaten gehouden door de Ar beidsinspectie en de DCMR Milieudienst Rijn mond die meermalen per dag grond- en luchtmon sters neemt Bij de brand op 28 februari waarbij een reusachtige chloorwolk richting Rotterdam-Zuid dreef, raakte het openbare leven in Heijplaat, Spjj- kenisse en Pemis totaal ontwricht. RotterdamNiet alleen onder be woners van Vreewyk heerst ver deeldheid over de vestiging van een opvangcentrum voor asielzoe kers in het Zuiderparkhotel. Dat geldt ook voor de fracties van WD, CDA en JOP (Jongeren en Ouderen Partij) van de deelge meente Feijenoord. De drie oppo sitie-fracties kwamen gisteravond in een rumoerig verlopen verga dering niet tot een advies. De poli tici zeggen eerst duidelijkheid te willen over zaken als veiligheid, de omvang van het aantal opvang plaatsen, een onderzoek naar de haalbaarheid van meerdere klei ne opvangcentra, de duur van de opvang en de financiële kant. JOP-raadslid C. Ista bepleitte het 234 slaapplaatsen tellende hotel niet langer dan vijf jaar te gebrui ken voor asielopvang. Daarnaast wil hij dat het ministerie van Jus titie asielaanvragen binnen zes maanden afhandelt. WD'er C. M. R. Kleiwegt: „Kleinschalige opvang is beter. Waar landelijk de tendens ombuigt naar verkleinen gaan wij in Vreewijk juist de an dere kant op." J. M. A. Steenber gen van het CDA: „Grootschalige centra geven overal problemen, dat blijkt telkens weer. Dat moe ten we dus niet uitl- kken." Groenlinks, PvdA en D66 stem den wel in mits de al eerder aan gemeente en rijk gestelde voor waarden worden ingewilligd. Dit zijn vrijwel dezelfde voorwaarden als waarop WD. CDA en JOP eerst een antwoord willen krijgen. Overigens hekelden alle fracties de gebrekkige wijze waarop de deelgemeente tot op heden heeft gecommuniceerd met de bevol king, Deelraadsvoorzitter H. van den Brule trok het boetekleed aan en beloofde beterschap. Overigens drong hij bij de 'twijfel- partijen' vergeefs aan op het toch geven van een advies. „Juist het inwilligen van onze voorwaarden op het gebied van veiligheid, vol doende leefruimte voor asielzoe kers, voorzieningen en een goede communicatie zijn onderdeel van een besluit. Als daaraan niet wordt voldaan, dan kan het ook niet doorgaan." Rotterdam Ondanks signalen dat in Rotterdam veel meer il legale, brandonveilige en onhygiënische pensions bestaan dan werd aangenomen, gaat de situatie voor kamerbewoners langzaam vooruit. Exploitanten van pensions die door de ge meente worden aangeschreven om - op straffe van sluiting - hun verbiijfsinrichting te legaliseren en betere voorzieningen te treffen, reageren dikwijls positief. Toch neemt het aantal slaapplaatsen in de reguliere pensions gaandeweg af, zodat aanvullende vormen van huisvesting noodzakelijk blij ven. Dit staat in de eindrapportage Ir reguliere Logementen van de dienst Stadebouw en Volkshuis vesting. Dit onderzoek kwam op gang na de brand in een Haags pension in 1992, waarbij elf men sen om het leven kwamen. De in druk, dat ook in Rotterdam een groot aantal brandonveilige pen sions bestond, werd in de loop van het onderzoek bevestigd. Naast tweehonderd legale pen sions, werden een kleine vierhon derd illegale, vaak brandonveilige ver blij fsinrichtingen geteld, veel al gelegen in Bloemhof, Hille- sluis, Tarwewijk, Nieuwe Westen, Middelland en Spangen. Bij het klachtenmeldpunt van de afde ling Woningtoezicht komen nog regelmatig nieuwe meldingen binnen. Het gaat om inrichtingen waar de broodvoorzieningen niet in orde zijn, onhygiënische toe standen heersen en vaak illegalen en drugshandelaren huizen. De strijd tegen dergelijke pen sions, vaak een toevluchtsoord voor afgewezen asielzoekers, ex- psychiatrische patiënten en thuis loze nieuwkomers, is sinds het be gin van het onderzoek geïntensi veerd. Er zijn betere regels ont wikkeld om de exploitanten aan te pakken, water in heeft geresul teerd dat veel eigenaren inmid dels hun pension hebben verbe terd. Anderen voelden daar niets voor en kozen voor sluiting. Saillant detail is, dat sommige ex ploitanten die in het kader van de stadsvernieuwing hun pand aan de gemeente verkopen, met de opbrengst direct elders een nieuw irregulier pension openen. Een aantal namen van malafide eige naren keert steeds terug, schryft de dienst Stedebouw en Volks huisvesting in zyn eindrapport. De dienst heeft permanent een aantal medewerkers vrijgemaakt om de pension-markt in de gaten te houden. Inmiddels wordt, naar Haags voorbeeld, gewerkt aan een certificerings-sysleem voor kamerverhuurbedrijven. Woning bouwcorporaties zijn door de ge meente Rotterdam gevraagd, ook kamers en 'sociale pensions' te gaan exploiteren. Rotterdam Patrimoniums Wo ningstichting (PWS) mag de reste rende 114 woningen in het Sprin gercomplex toch verkopen aan Terra Woningen BV, onderdeel van het verzekeringsconcern Ae- gon. Wethouder H. Meijer (stads vernieuwing en volkshuisvesting) is na lang beraad met deze trans actie akkoord gegaan. Vorige week nog verklaarde Meijer 'grote bedenkingen' te hebben bij de verkoop van sociale huurwonin gen aan een particuliere belegger. Ook in de Tweede Kamer beston den bezwaren tegen de verkoop. Volgens Meijer is gebleken dat er geen enkel juridisch of beleids matig argument bestaat dat steekhoudend genoeg Lsom Patri moniums Woningstsichting te verbieden het complex in de Alexanderpolder te verkopen. De verkoop druist, zegt de wethou der, niet in tegen de belangen van de volkshuisvesting. Eerder profi teert de volkshuisvesting ervan, omdat het gaat om huurwoningen van een duurdere categorie. De opbrengst van de verkoop kan PWS besteden aan de bouw van woningen voor de lagere inko mensgroepen. De huidige huurders van het com plex hadden de gemeente Rotter dam verzocht de verkoop tegen te houden. Maar volgens Meyer lo pen zij geen enkel risico. Wethouder Meijer vindt dat er grote onduidelijkheid heerst over de voorwaarden waaronder de ge meente sociale woningen aan par ticuliere instellingen kan verbie den. De formulering dat dit niet mag als er 'ernstige schade aan het volkshuisvestingsbelang' wordt toegebracht, is naar het oor deel van de wethouder veel te vaag. Meijer overweegt daarom de verkoop door PWS van een ander woningcomplex te gebruiken als testcase om meer duidelijkheid te verkrijgen van staatssecretaris TommeUvolkshuisvesting). Feyenoord- aanvoerder Peter Bosz stelt de vra gen aan de deelnemers aan de Weet en Scoor'- show. Oud schaatser Ben van der Brug (rechts) verzorgt de rugdekking. Foto Niels van der Hoeven/ Rotterdams Dagblad Door Canis Zijlmans Rotterdam Sport in zjjn alge meenheid en Feijenoord in het bijzonder spreken jongeren meer aan dan verkeersveiligheid, be dachten de organisatoren van het symposium 'Drive Future'. En de jongeren zijn inderdaad in gro te getalen afgekomen op de 'Weet en Scoor'-show in de Kuip met vedetten als voetballer Peter Bosz en (oud-) schaatser Ben van der Burg. Het is het eerste sympo sium waar sportschoenen ver plicht zijn. Op de middenstip van het 'heili ge' groen verrichtte minister A, Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) gistermiddag de aftrap en start van de Weet en Scoor'-show. De symposiumgasten bestrijden elkaar in teams. Bosz en Van der Burg stellen vragen over ver keersregels en bij een goed ant woord moet vanaf de middenstip met zo min mogelijk trappen de bal in het doel worden geschoten. Maar bij de toespraak van de mi nister ging het er een stuk ern stiger aan toe. Als het aantal ver keersongevallen onder jongeren niet terugloopt, komt er een prak- tijkryexamen voor brom- en snor fietsers, waarschuwde zij de jon geren, tijdens het symposium in het Stadion Feyenoord. Zij wees de aanwezigen zonder omhaal op de grote gevaren van opgevoerde snorfietsen. Onder de 1298 dodelijke verkeers slachtoffers, die vorig jaar vielen, waren 295 jongeren. Weggebrui kers tussen de achttien en 25 jaar raken bijna drie keer zo vaak bij een ernstig verkeersongeval be trokken als oudere weggebrui kers. Het aantal dodelijke onge lukken onder 15-, 16- en 17-ja- rigen is ten opzichte van 1994 met vrijwel de helft gestegen. Jorritsma acht de snorfiets hier in hoge mate verantwoordelijk voor. Bij haar 'kruistocht' tegen de op gevoerde snorfiets rekent de mi nister op krachtige steun van de politie. „Nog een paar maanden geleden," zei ze, „nadat ik ge dreigd had al die voertuigen tot bromfiets te verklaren, waarvoor het dragen van een helm ver plicht is, legden ANWB, Bovag en Rai bij mij plannen neer om snor fietsen effectief aan te pakken. Dat is hard nodig. De opgevoerde snorfiets is een gevaar op de weg. Echt levensgevaarlijk. Niet in de laatste plaats voor de berijder zelf. Het is beslist noodzakelijk, dat het opvoeren van de snorrende hi kes wordt gestopt." Minister Jorritsma was met en kele honderden Rotterdamse middelbare-scholieren en beleids makers voor verkeersveiligheid uit het hele land te gast op het door verkeers- en vervoersorgani saties gehouden symposium. De clubs, die zich verenigd hebben in een nationaal comité, proberen door, voor en met jongeren met de doelgroep in contact te komen over verkeersvraagstukken. „Veilig verkeer," verduidelijkt één van de organisatoren, „is saai. Tenminste, dat vinden veel jonge- Feyenoord- aanvoerder stelt de vra gen aan de deelnemers aan de 'Weet en Scoor'- show. Oud- 17 KONTRoir schaatser Ben van der Brug (rechts) verzorgt de rugdekking. Foto Niels van der Hoeverv Rotterdams Dagblad ren. En dus proberen we ze er met een sausje bij te betrekken. De formule werkt. Vorig jaar trok het Drive Dance Festival in Am sterdam vijftienduizend bezoe kers. En jonge kunstenaars van kunstacademies maken onder de noemer Traffic Art aansprake lijke tv-spotjes, posters en kle ding over veiligheid in het ver keer." Voorbeeld De minister riep de jonge wegge bruikers op om naar Belgisch voorbeeld een eigen vereniging op te richten, om zich in te zetten voor een 'veiliger verkeer'. Die vereniging moet, volgens haar, met beleidmakers om de tafel om aan te geven, wat voor de veilig heid van jongeren in het verkeer moet worden gedaan. Zij kunnen, volgens haar, zelf in actie komen tegen alcohol- en drugsgebruik in het verkeer en een 'onzinnige' le vensstijl als 'live life to the max'. Jorritsma: „Dat is natuurlijk fan tastisch, maar niet op de weg." De Amsterdamse politie-psycho- loog dr. F. A C. M. Denkers brak een lans voor een positievere be nadering van de rol van de jeugd in het verkeer. "Volgens hem neemt de problematisering en stigmatisering van jongeren de laatste jaren ernstige vormen aan. „Zij hebben straks niks positiefs meer, waarmee zij zich kunnen identificeren,waarschuwde Denkers. „Van alle interacties op de openbare weg is hoogstens één procent onderworpen aan regels en controle. Van alle ontmoetin gen gebeurt 99 procent op eigen verantwoordelijkheid en naar ei gen inzicht. In dat licht mag het verkeer een paradijs van disci pline worden genoemd." De psycholoog vindt dat ouderen het beste het goede voorbeeld in het verkeer kunnen geven. „We moeten het niet hebben over het probleem van de verkeersveilig heid onder jongeren," besloot hy. „Dat is in hoge mate een pro bleem van en voor ouderen. Wat zij aantreffen bij de jeugd is een koekie van eigen deeg. Al die pat sers met hun autotelefoons, die daarmee de verkeersveiligheid in gevaar brengen, kunnen zich dit aantrekken." Rotterdam De gloednieuwe megabioscoop op het Schouw burgplein zou in zyn huidige staat volkomen ongeschikt zijn voor het International Filmfestival Rotterdam. Tij dens de onderhandelingen met Pathé, eigenaar van de megabios, eiste de gemeente Rotterdam dat de zeven zalen jaarlijks tien dagen voor het festival vrijgemaakt zouden worden. Die overeenkomst geldt nog steeds, maar een aantal tecbnischebeperkmgen zet die' afspraak op losse schroeven. „De apparatuur op het Schouwburgplein is alleen ge schikt voor wide-screen er. ci nemascope-films. Tijdens het festival draaien we vrij veel films op afwijkend formaat, bijvoorbeeld klassiekers op normaalbeeld. Dat kunnen die projectoren niet aan en boven dien kunnen de kaderranden niet op het juiste formaat ge bracht worden," zegt N. Ko men, medewerker van het filmfestival. H. van der Linden, manager van Pathé Rotterdam, ontkent de problemen. Hij verzucht „In dit gebouw kan alles, tech nisch is alles mogelijk. Met een masker in de projector kunnen we dat formaat zonder proble men draaien." Nog moeilijker wordt volgens Komen de vertoning van films op 16-mÜlimeter formaat „De projectoren kunnen we huren, maar de zalen hebben geen ge schikte projectievensters zo dat 16-millinleter domweg niet kan worden vertoond." Het volgende filmfestivalheeft in januari 1997 plaats. Beide partijen praten binnenkort over de stand van zaken. Rotterdam Een 4ö-jarige man uil Krimpen aan den I Jssel is door de politie aangehouden op ver denking van vrouwenhandel. De arrestatie is mede het gevolg van een maandenlang Rotterdams on derzoek naar mensenhandel, ge dwongen prostitutie, mishande ling, bedreiging en verkrachting van uit het voormalige Oostblok afkomstige vrouwen. Begin dit jaar hebben bij de poli tie zeven vrouwen (zes uit Lithou- wen, één uit Polen) verklaringen tegen de man afgelegd. De vrou wen hadden eerder kans gezien de gedwongen prostitutie te ont vluchten. Uit het onderzoek is ge bleken dat de wouwen onder val se voorwendsels naar Nederland zijn gelokt. Rotterdam—Terwijl zijn twee kin deren (van 2 en 4 jaar) lagen de slapen, is gisteravond in zijn wo ning in de Kramerstraat, Alexan derpolder, een 35-jarige man met messteken om het leven gebracht. De echtgenote van het slachtoffer was niet thuis. In verband met de moord is vannacht een 31-jarige Capellenaar aangehouden. Hij was een bekende van de dader.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2