11 1 'Geef natuur de vrijheid in de Lickebaert' Rotterdams Dagblad Crimineel op vrije voeten door 'tikfout' CDA legt bom onder Hoekse coalitie Vlaardingen richt eigen bv op voor behoud werk Toeleveringsbedrijf De Muzikantjes bieden speelgenot aan peuters - Volksbos moet monument worden van de bevolking Hennepkwekerij toevallig ontdekt Valse merken Dieven opgepakt Geen vuiltje aan de lucht Rijtest voor vijftigplussers Eerste Spaanse .trap 'bijna boven' Waterweg Donderdag 4 april 1996 Hoek van Holland Wanneer het CDA de voorzitter niet levert, be schouwt de partij de huidige coali tie als ontbonden. Met die verkla ring legde onderhandelaar P. van der Wel gisteravond een bom on der de samenwerking van Hoeks Welzijn, CDA, PvdA en WD in de Hoekse deelgemeenteraad. Door de benoeming van Willie Doorn als burgemeester van Ame- rongen is de voorzitterszetel va cant geworden. Het CDA meent recht te hebben op die stoel, omdat dit bij de coalitie-bespre king overeen zou zijn gekomen. Maar Hoeks Welzijn, de grootste partij in Hoek van Holland, be strijdt die visie. De raad is alleen akkoord gegaan met Willie Doom als vooratter. Hoeks Welzijn stel- de dan ook L. W. Vreugdenhil (nu portefeuillehouder ruimte) kandi daat voor het voorzitterschap, waar het CDA R. Becqué (nu lid van de Rotterdamse gemeente raad) wilde plaatsen. Het 'duel' over deze zaak kreeg gisteravond een vervolg in een openbare bijeenkomst De PvdA heeft in het overleg een sleutelpo sitie. Hoeks Welzijn en het CDA bezetten elk vier zetels in de deel gemeenteraad, de PvdA heeft er drie en kan een van de twee een meerderheid bezorgen. Woordvoerders A. Bras en W. Ver hagen stelden gisteravond dat de nieuwe voorzitter aan een aantal eisen moet voldoen op bestuur lijk, technisch, communicatief en representatief gebied. Bij Vreug denhil bestaat daarover volgens de socialisten geen twijfel, maar Becqué is voor velen een onbe kende en men wilde daarover eerst meer duidelijkheid. Maar de CDA-onderhandelaars P. van der Wel en C. van der Pol maakten duidelijk, dat het niet in de eerste plaats ging om de per soon, maar om het feit dat het CDA de voorzittersstoel opeist. „In de politiek kies je voor partij en, de persoon moet je voor lief nemen," zo herhaalde Van der Wel nog maar eens. P. Blok. voorzitter van Hoeks Wel zijn, was van menmg dat Vreug denhil op dit moment goed func tioneert als waarnemend voorzit ter. „De sfeer in het deelgemeen tehuis is uitstekend. Het is van es sentieel belang dat de nieuwe voorzitter zijn wortels m Hoek van Holland heeft," aldus Blok. Maar het CDA hield voet bij stuk en na een korte schorsing ver klaarden PvdA en WD zich ak koord met Vreugdenhil als voor zitter, mits de ledenvergaderin gen van de beide partijen daar volgende week hun goedkeuring aan hechten. Voor het CDA bete kent het waarschijnlijk dat Bec qué geen kandidaat is voor de deelgemeenteraad, maar dat C van der Pol zijn plaats opeist en terugkeert. Volgende week vrijdag wordt er verder gesproken. Alle vijf Hoek se partijen zijn daarvoor uitgeno digd. Overigens gaat het dan niet alleen om de positie van de voor zitter. maar ook om die van de an dere dagelijks bestuursleden. Want als Vreugdenhil voorzitter wordt, moet er met de portefeuil les worden geschoven Ook moet worden beslist of het dagelijks be stuur uit vier leden blijft bestaan of dat er wordt teiuggegaan naar drie bestuurders. Door Jan Rozendaal VlaardingenDe gemeente Vlaar dingen gaat twee Rotterdamse be drijven overnemen. Het gaat om Boekbinderij Don bv en Erka bv, de Eerste Rotterdamse Kalender- fabriek. Het stadsbestuur richt te vens een nieuwe besloten ven nootschap op die de aandelen Don/Erka overneemt. Van die hol ding krijgt de gemeente alle aan delen in handen. Wat Vlaardingen op tafel legt voor de overname is niet bekend ge maakt. By Don en Erka werken zestien mensen. De gemeente raad bespreekt het voorstel van burgemeester en wethouders woensdag 10 april. Daarna moet er nog toestemming komen van provincie en de minister van justi tie. De wethouders A, Kool (sociale za ken/werkloosheidsbestrijding) en H. J. Roijers (financiën), die de onderhandelingen voor Gaardin gen hebben gevoerd, beseffen dat het overnemen van commerciële bedrijven geen kerntaak van de gemeente is. „Het gaat ons puur om het behoud van werkgelegen heid," aldus de wethouders. De werkgelegenheid waarop de wethouders doelen is die bij het Toeleveringsbedrijf Vlaardingen (TBV). Don en Erka zijn vaste klanten van de sociale werkvoor ziening in Vlaardingen. Voor Erka bijvoorbeeld zet het TBV jaarlijks meer dan een half miljoen recla mekalenders in elkaar. Het gaat onder meer om het bekleden van een kartonnetje met velours en het monteren van de kalender en het haakje waaraan ze worden op gehangen. Daarna gaan de kalen ders terug naar Erka, waar ze wor den bedrukt met reclame. Grote klant Bij elkaar houden Don en Erka ruim! twintig mensen voornamelijk lichamelijk- en geestelijk gehandicapten - aan het Werk in de sociale werkvoor ziening in Vlaardingen. „Een gro te kif nt dus voor ons," zegt TBV- direeteur W. Hoevenaars, Bij het toeleveringsbedrijf werken 250 mensen volgens de Wet sociale werkvoorziening en 26 begelei ders. De werkgelegenheid van Don en Erka kwam in gevaar omdat directeur R, J. M. Plag het bedrijf wil verkopen. De kans was groot dat de nieuwe eigenaar van het bedrijf zijn werk aan iemand anders 2ou uitbesteden. „Het behoud van werkgelegen- heid'voor het toeleveringsbedrijf is de reden waarom deze transac tie tot stand is gekomen. Het is een wat onorthodoxe manier van binding, maar de werkgelegen heid voor bijna tien procent van het personeel blijft zo structureel behouden," aldus Kool. De nieuwe holding koopt Don en Erka met geleend geld. De rente en aflossing van de iening moeten worden betaald van de winst die de bedrijven maken. Het financi eel risico dat de gemeente loopt is dat ze garant staat voor de lening. Eventuele winsten blijven binnen de holding. „Het is niet zo dat we met de even tuele winst de tekorten van de bi bliotheek gaan zuiveren. Boven dien moet er ook worden geïnves teerd in machines. En wellicht is het op termijn aantrekkelijk om de bedrijven te verhuizen naar Vlaardingen," aldus wethouder Roijers, die niet uitsluit dat in een later stadium meer ondernemin gen onder de holding worden ge hangen. „Maar het mag nooit een taak van de gemeente worden be drijfsmatig winst te maken. Dat kan een fatsoenbjk bestuur niet doen. De winst moei ten goede ko men aan de werkgelegenheid." Moordend Directeur Hoevenaars van het toeleveringsbedrijf is zeer in zijn sas met de actie van de gemeente Vlaardingen. „De concurrentie is moordend," zegt hij. Behalve van andere sociale werkvoorzienin gen, vissen ook steeds vaker ge vangenissen in de vijver van het eenvoudige productie- en verpak kingswerk. „De komende vijfjaar worden er in de regio vier nieuwe gevangenissen geopend die alle maal werkgelegenheid opslokken die wij ook graag zouden willen. Veel klanten kiezen er ook voor hun werk in lage lonenlanden te laten doen of bij gespecialiseerde bedrijven die de processen heb ben geautomatiseerd. Het is op het moment heel moeilijk om nieuwe klanten binnen te halen," aldus Hoevenaars. Toch draait het toeleveringsbe drijf in Vlaardingen heel behoor lek. Dc- rijkssubsidie en de op brengst uitwerk is voldoende om het TBV draaiende te houden. „Het is daarmee tamelijk uniek in Nederland (in totaal 85.000 werk nemers, red.)," zegt wethouder Kool. „Maar de subsidiekraan wordt door de rijksoverheid steeds verder dichtgedraaid. En als de subsidie niet toereikend is, dan moet de gemeente bijpas sen." Waarmee de wethouder maar het (financiële) belang aan wil geven van een goed draaiend toeleveringsbedrij f. .'•«A-r, ■V - De glijbaan in de nieuwe peuterspeelzaal De Muzikantjes werd gistermiddag in werkinggesteld. Tot groot genoegen van deze jonge Schiedammertjes Foto Roei oijfcstra Schiedam—Vaders en moeders in de Schiedamse wijk Spaland en andere kinderrijke wijken klagen vaak over het gebrek aan plaatsen in peuterspeelzalen, De wachtlijs ten zijn af en toe zo lang, dat kin deren al lang en breed op de basis- School zitten als het telefoontje komt dat er een plekje vrij is. De komst van een nieuwe peuter speelzaal aan het Bachplein schept daarom vreugde in het le ven van veel ouders. Onder de naam De Muzikantjes werd het centrum gistermiddag geopend. Dat gebeurde met een feestelijke voorstelling van peutertheater groep Quibus. In het lokaal bij ba sisschool De Notenkraker hadden de verse peuters veel pret met de Vlaardingen/Rotterdam De 40-ja- rige Vlaardinger die vorig jaar de cember supermarkt Hoogvliet in Vlaardingen heeft overvallen is deze week door de Rotterdamse rechtbank vrijgesproken. Twee weken geleden werd bekend dat het Openbaar Ministerie een fout in de tenlastelegging van de over valler had gemaakt. „Spijtig, maar waar mensen werken, wor den fouten gemaakt," luidt het antwoord van een woordvoerder van het OM. De medewerkers van de super markt in Vlaardingen reageerden geschokt toen twee weken gele den bekend werd dat het OM de blunder had begaan. „Zelfs nu nog, een paar maanden nadat de overval plaatsvond, krijg ik een eng gevoel wanneer iemand mij vanachter aantikt," zei de caissi ère die door de overvaller in de cember werd bedreigd. Ammoniak De overvaller griste 23 december vorig jaar 975 gulden uit de kassa nadat hij verschillende medewer kers van de supermarkt had be- drtógd en bespoten met ammo niak. Enkele werknemers liepen bij de overval lichte brandwonden op. „Een collega van mij loopt nog steeds rond met rode vlekken op haar borst," vertelde de caissière twee weken geleden. Op de tenlastelegging van de overvaller schreef het OM dat de man de supermarkt in november in plaats van december overviel. De advocaat van de Vlaardinger maakte de rechtbank-president daar tijdens de rechtszitting op at tent. De rechtbank kon niet meer doen dan de Vlaardinger, die bij de politie zijn daad al had bekend, vrijspreken. „Iemand heeft waarschijnlijk een tikfout gemaakt," zegt persoffi cier mr. Wesselink. „Het komt ge lukkig zelden voor dat verdachten op vrije voeten worden gesteld omdat het OM een vormfout maakt. Van de de 34.000 zaken die we per jaar behandelen gaat erbij 0,01 procent iets fout." Toch houdt dit in dat er per jaar zo'n drie tot vier verdachten wor den vrijgesproken. Het vrijlaten van daders van zware misdrijven zoals in dit geval een overval met geweld schokt de slachtoffers enorm en werkt het 'eigen rech ter' spelen van de bevolking in de hand. De bedrijfsleider van de su permarkt reageerde twee weken geleden dan ook dat hij er per soonlijk voor zou zorgen dat de overvaller de winkel met meer binnen zou komen. Volgens Wesselink wordt er veel aan gedaan vormfouten m de ten lasteleggingen te voorkomen. „Al le informatie wordt gecontro leerd. Het wordt echter een pro bleemwanneer meerdere mensen over de fouten heen kijken en de onvolkomenheden pas na het re- quisitor van de officier ter rechts zitting worden opgemerkt." Het ministerie van justitie is op dit moment bezig met verande ringen aan te brengen in de Ne derlandse strafwet. Wesselink: „Om vrijspraak ten gevolge van vormfouten in de toekomst te voorkomen is het ministerie bezig in de wet op te nemen dat er ook na het requisitor van de officier nog zaken in de tenlastelegging kunnen worden veranderd." Persrechter mr, J. P. G. Poell ver telt dat wanneer er door het OM fouten worden gemaakt in de dag vaarding van een verdachte, de officier nog genoeg mogelijkhe den heeft om de onvolkomenhe den te herstellen. „Hij moet dat alleen wel voor zijn requisitor doen. Daarna mogen geen veran deringen meer worden inge voerd." Zelfs wanneer een verdachte een misdrijf heeft bekend, kan hij op een vormfout worden vrijgespro ken. Poell: „In dit geval heeft de verdachte bekent op 23 november een overval te hebben gepleegd. Over 23 december wordt niet ge sproken en omdat er op 23 novem ber geen overval is gepleegd, gaat de man vrijuit. Zelfs m hoger be roep kan het OM hier niets meer aan veranderen." 'knotsgekke' artiesten, die 's och tends ook al een voorstelling op de basisschool hadden gegeven. De opening vormde direct een uit zondering op de reguliere 'schooluren' want normaliter is de peuterspeelzaal op woensdagmid dag dicht. Ouders kunnen hun kroost twee dagdelen in het centrum laten spelen. Naast een ochtend (van negen tot twaalf uur) worden de kinderen "een middag (van half twee tot half vier) beziggehouden. De stichting De Muzikantjes be schikt over een gediplomeerde beroepskracht, die wordt bijge staan door wisselende vrijwilli gers. In de gekozen opzet kunnen wekelijks 75 kinderen in het cen trum terecht. Een groep bestaat uit maximaal vyftien kinderen. Peuterspeelzaal De Muzikantjes wordt niet gesubsidieerd. Een bank heeft de initiatiefnemers geld geleend voor de inrichting van het speellokaal. De basis voor het centrum is gelegd door ouders van De Notenkraker. Ouderlijke bijdragen moeten de kosten dek ken. Per maand kost de opvang van een kind 95 gulden. Volgens Kemps vinden veel ouders dit een redelijk bedrag. De opening van de peuterspeel zaal vormt een voorlopige bekro ning van de enthousiaste vrijwilli gers. Een tijdje geleden werd be gonnen met zogenoemde kinder- instuiven, die werden bezocht door twintig, vijftig en soms wel honderd peuters. Aan het succes van De Muzikantjes wordt door de initiatiefnemers niet getwijfeld. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Nu het doemscenario van een vuilstort in de Lickebaert definitief van de baan is, maakt Vlaardingen zich op voor de toekomst van het gebied. Als het aan wethouder K. van der Windt en de actievoerders ligt is daarvoor niet zo heel veel nodig. „Ik vind het Volksbos een mooi uitgangspunt. Daarmee komt dit stukje natuur goed tot z'n recht. We moeten kijken hoe het onder houd geregeld kan worden," zegt de Vlaardingse milieuwethouder. Volgens Nico Koffeman van de stichting Groeiend Verzet in de Lickebaert, de drijvende kracht achter de boomplant, zoeken nu al veel bijzojidere vogels hun toe vlucht in het Volksbos. De stich ting denkt er aan een aantal wan delpaden aan te leggen en een vo gelobservatiepost. „De rest van het gebied moeten we laten ver wilderen," zegt Koffeman, die zich opmaakt voor een grote pick nick om het feest van het afblazen van de stortplaats te vieren. „Dat doen we als het wat beter weer is." Een andere actievoerder van het eerste uur is Remi Poppe. „We zi-c-n dat dankzij de acties van pak weg tienduizend mensen het ge zonde verstand toeh boven is ko men drijven. Zo zie je maar weer dat actievoeren nut heeft," aldus de SP'er. En over de toekomst van de Lickebaert: „Ik hoop dat we met de stichting, in samenwer king met de gemeente, er een prachtig natuurgebied van kun nen maken. Het Volksbos als een monument van de overwinning van de gewone mensen tegen on nadenkende politici, die los staan van de bevolking." Kille cijfers Milieugedeputeerde Brouwer deed de ommezwaai van het pro vinciebestuur gisteren in de raadszaal van Vlaardingen af als een die is gebaseerd op kille cij fers. De afvalstromen nemen af, dus is er geen behoefte meer aan een vuilstort in de Lickebaert. En de protesten van de bevolking en de tegenwerking van de gemeen te Vlaardingen dan? „Alle juridi sche procedures waren doorlopen. De toestemming lag er," aldus Brouwer. Koffeman vond het 'een beetje flauw' van de gedeputeerde dat hij de actievoerders geen eer wil de geven. Volgens hem hebben de acties wel degelijk bijgedragen aan het besluit van GS.Als de ge deputeerde zegt dat het juridisch allemaal rond was, waarom heeft hij de lickebaert dan niet aange wezen als reservelocatie. Dat was voor de provincie toch veel een voudiger geweest dan het opstar ten van procedures voor andere reservelocaties voor vuilstort in Zuid-Holland, Ze hadden de Lick ebaert op de plank kunnen leggen en die daar, als het in de toekomst nodig was geweest, zo vanaf kun nen halen." Maar met de definitieve afwijzing is Koffeman natuurlijk 'ontzet tend blij'. Het argument van de af nemende afvalstromen voerden de actiegroepen al jaren aan. De stichting Groeiend Verzet in de Lickebaert gaat zich nu richten op de definitieve inrichting van het gebied. De vraag die de actie voerders bezighoudt is met welke plannen het recreatieschap Mid den-Delfland komt. Door het mis lopen van geschatte inkomsten van zo'n zestig miljoen gulden door het afblazen van de vuilstort, moeten de kósten van de inrich ting en onderhoud ergens anders vandaan komen. Brouwer ('Ikheb nog geen claim aan m'n broek hangen') wil daarover op korte termijn overleggen met Midden- Delfland en de deelnemende ge meenten. Koffeman, die dus evenals wet houder Van der Windt geen al te wilde recreatie wil ontwikkelen in de Lickebaert, voelt niks voor surfplassen ('uit de tijd') of een skibaan, wat het recreatieschap tot nu toe van plan was. Zowel Midden-Delfland als het Provinciaal Afvalverwijderings- bedryf Proav wilde vanmorgen nog niet reageren op de medede lingen van de provincie. Ze wach ten de officiële brief van Brouwer af. Zie ook pagina 13 Schiedam De politie heeft gis teravond per toeval een hennep kwekerij opgerold in een woning ,aan de Warande in Schiedam. Ie mand had gemeld dat de voordeur van de woning openstond. De po litie ging een kijkje nemen en trof op zolder een professioneel inge richte kwekerij met 235 planten Maassluis In een winkel aan de Koningshof in Maassluis zijn gis termiddag 29 kledingstukken in- beslaggenomen waarin een vals merklabel was gestikt. Het gaat om onder meer t-shirts, overhem den en jacks. De politie kwam de merkvervalsing op het spoor omdat de fabrikant aangifte deed. Vlaardingen Vlaardingse winke liers betrapten woensdag drie winkeldieven. Op het Liesveld ging een 25-jarige inwoner er met een pak amandelbroodjes van door. Op de Westhavenkade wer den twee mannen uit Rotterdam van 48 en 58 jaar aangehouden. Zij hadden een tas vol gestolen goederen bij zich. Beide mannen ontkenden de winkeldiefstallen, maar zijn wel ingesloten voor na der onderzoek. Vlaardingen Een inwoner van de Westwijk in Vlaardingen vond het maar een vreemde zaak dat een schoorsteenveger -woensdagoch tend zomaar aan de deur kwam. Hij belde de politie die meer tele foontjes had gekregen van wan trouwende bewoners. De politie stelde een onderzoek in, maar de ze keer bleek er geen vuiltje aan de lucht. De schoorsteenvegers werkten voor bonafide bedrijven. De politie blijft er echter op wij zen dat het altijd goed is om voor zichtig te zijn met mensen die aan de deur komen. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur fg^ggTelefoon: OIO - 4004444 Maassluis Automobilisten die de vijftig zijn gepasseerd, kunnen vrijdag 24 mei mee doen aan een ryvaardigheidsrit. Op deze zoge heten 'Broem-dag' wordt de ken nis van verkeersregels getest en krijgen deelnemers advies van een ervaren rij-instrugteur. De test is bedoeld om de verkeers veiligheid te verbeteren. De laat ste jaren is het verkeer behoorlijk veranderd; het is drukker op de weg en sommige verkeersregels zijn veranderd. Automobilisten die hun rijvaar digheid onder de loep willen ne men, kunnen voor 25,deelne men aan de test. De rijtest is geen herexamen. Evenmin wordt er ge probeerd om rijstijlen te verande- Voor meer informatie: W. van 01- deren of P. van Wetten, 5913444. De Spaanse trappen beginnen vorm te krijgen. Afgelopen dinsdag kon een select gezelschap, onder wie enkele ambtenaren, journalisten en het stichtingsbestuur, een kijkje nemen in de loods van het Vlaardingse terrazzobedrijf To- maello. Daar krijgen de treden hun uiteindelij ke vorm. Op twee treden na is de eerste trap, die naast de Hema kamt, gereed. Eind juni of begin juli worden de stukken aangelegd tus sen de Hoogstraat enet Liesveld. Een van de pronkstukken is de onderste tre de, die breed uitwaaiert. Het uiteindelijke re sultaat is minder fel gekleurd dan de met stof jes bewerkte maquette. Maar de vele kleuren en het enthousiasme zijn gebleven. Vooral dat laatste moet ook, want de financiering van de trappen is ondanks alle publiciteit en acties nog niet rond. Er moet nog geld gevonden wor den voor de ornamenten. Foto Ruud Kimmelaar k.;- -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1