12 K Havenbedrijf vernieuwt radarketen ■MMS PAASBESTE PRIJZEN NEW BASSY'S FASHION ■MMS CJMS1 i NSiSI m€%w» s?. G?® "Hotel Goeree' in revisie Tropicana kapot van verdrinkingsdrama Verkeers Begeleidend Systeem wordt voor 25 miljoen gemoderniseerd Herhaling incest door psychiater voorspeld Handelaar koopt twaalf bordelen 79,90!! 198,-ü 2voor98,--'! S Si# ~ij *A «S, "1 v' ft, U Gewonde bij Shell-brand Schieland: ƒ70 miljoen voor schoner rioolwater RET-marathonkaart Rotterdams Dagblad Donderdag 4 april 1996 Rotterdam Een Shell-medewerker heeft gister avond een lichte brandwond opgelopen bij een brand op het terrein van Shell Pernis. De brand ging ge paard met een flinke rookontwikkeling. Twintig in woners van Hoogvliet klaagden over stank. De brand brak om gisteravond om half zeven uit bij een ontzwavelingsinstallatie. Volgens de brandweer had nog te ontzwavelen gasolie door nog onbekende oorzaak vlamgevat. De bedrijfsbrandweer van Shell zette poeder- en schuunblussers in. Met waterkanon nen werd de installatie gekoeld. Een uur later was de brandmeester. De regionale brandweer hoefde niet te assisteren. De politie had omliggende bedrijven op de hoogte ge steld. Daarbij was gemeld dat er geen gevaarlijke si tuatie bestond voor de omgeving. Uit de ontzwave lingsinstallatie stromende zware gasolie werd opge vangen en afgevoerd naar de afvalwaterzuivering. RotterdamHet hoogheemraadschap van Schieland heeft gisteren ingestemd met een investering van ze ventig miljoen gulden voor de uitbreiding en aanpas sing van de afvalwaterzuivering Kralingseveer in Rotterdam. Met de investering kan de capaciteit van de zuiveringsinstallatie worden aangepast en ver groot. De werkzaamheden zijn naar verwachting eind 1997 afgerond. Door de verbeteringen zou er meer stikstof uit het rioolwater gefilterd moeten wor den. Het hoogheemraadschap benadrukt 'onder protest' met de investering te hebben ingestemd. Het dage lijks bestuur van het schap is van mening dat de mil joeneninvestering te weinig rendement zal opleve ren. Waterschappen zijn gehouden aan het Lozings- besluit. Op grond daarvan zijn waterschappen met ingang van 1999 verplicht zo veel mogelijk stikstof uit rioolwater te halen, voordat het in het oppervlak tewater terechtkomt. Het hoogheemraadschap heeft zijn standpunt meegedeeld aan de Unie van Water schappen, de rijksoverheid en de Tweede Kamer. RotterdamHet stadsvervoerbedrijf RET gaat vanaf 15 april speciale Marathon-dagkaarten uitgeven voor 28 april. De kaart is op de dag van de Rotterdamse marathon geldig op alle tram-, bus- en metrolijnen van de RET en op alle ZWN-lijnen die een RET-halte aandoen. Bijna al die lijnen hebben op 28 april een andere route in verband met de marathon en het af gezette parcours. Vanwege de verwachte toeloop van reizigers zullen er extra controleurs en metrobeheer ders en wagenbegeleiders aanwezig zijn. In de metro zullen die dag geen fietsen toegestaan worden. De Marathon-dagkaarten zijn voor vijf gulden te koop (Pas 65-houders en kinderen van 4 tot en met 11 jaar betalen drie gulden) bij de gebruikelijke RET-ver- kooppunten, maar ook bij andere zaken die te her kennen zijn aan de marathonposter. Rotterdam Het Gemeentelijk Havenbedrijf gaat het inmid dels tien jaar oude Verkeers Begeleidende Systeem (VBS} mo derniseren. Het vervangen van veel van de apparatuur is no dig, omdat onderdelen door de voortschrijdende techniek al verouderd zijn en het aanbod van informatie zo sterk is ge groeid, dat het systeem sneller en uitgebreider moet worden. De vernieuwingen kosten 25 mil joen gulden en worden voor een derde deel door het Gemeentelijk Havenbedrijf betaald en voor de rest door het ministerie van Ver keer en Waterstaat. De werkzaam heden zuilen tot in de zomer van 1998 voortduren en zullen de le vensduur met vijfjaar verlengen. Het kan dan tot het jaar 2006 mee, tenzij de techniek over tien jaar weer zulke grote verbeteringen biedt, dat opnieuw een vernieu wing nodig is. De aanpassingen vinden in fasen plaats, zodat het scheepvaartverkeer geen hinder ondervindt. De modernisering bestaat uit ver vanging van de radarschermen, de hardware, de communicatie apparatuur, de wind- en zichtme- ters en tv-camera's. Het is nog niet bekend welke bedrijf de op dracht krijgt. Voor het project is een Europese inschrijving ge opend. De uitbreiding is noodzakelijk omdat steeds meer berichtenver keer tussen schepen en de wal elektronisch gebeurt via het zoge noemde Electronic Data Interex- change (EDI). Veel schepen die de Rotterdamse haven aandoen, melden nu al op die mamer hun verwachte aankomsttijd, lading en de aard daarvan (gevaarlijke stoffen) aan de havenmeester. Ook wordt het verschuldigde ha vengeld elektronisch verrekend. Er bestaat bovendien een koppe ling tussen het Havenbedrijf en het Loodswezen. Het VBS zorgt 24 uur per dag voor een vlotte en veilige afwikkeling van het scheepvaartverkeer en de onderlinge communicatie in de haven. Het systeem omvat 29 ra darstations en -doelvolgsyste- men, communicatiesystemen en computers. Het VBS bestrijkt een werkgebied van zestig kilometer uit de kust tot veertig kilometer landinwaarts. Er zullen in de ko mende tijd nog twee radarposten bijkomen. Het systeem volgt jaar lijks tachtigduizend bewegingen van zeeschepen en 360.600 bewe gingen van binnenvaartschepen. Tegelijkertijd verzamelt het sys teem informatie over lading, her komst en bestemming van elk schip dat de haven aandoet. Sommige onderdelen van het sys teem zijn al zo verouderd dat ze niet meer leverbaar zijn, of duur der in aanschaf zijn geworden. Het aantal storingen neemt toe, zoals bij de luchtbehandeling in de gebouwen. De snelheid blijft Rotterdam—De psychiater vatf het in zijn rapport zeer waar schijnlijk genoemd dat deman. opnieuw zou toeslaan. De psy chiater meent dat de ontwikke- -ling van de man verwaarloosd 2js door een ernstig gebrek aan "intellect. Bovendien heeft de man in zijn jeugd zelf te ma ken gehad met incest-praktij- ken, waardoor er een groot ge brek aan besef en emotie is op dit gebied. Hij weet niet wat hij slachtoffertjes aandoet en kan daardoor niet zien wat hij voor- schade aanricht. De man geeft ook voortdurend anderen de schuld. Zo zou,.vol gens zijn zeggen, zijn dochter tje (toen 6 jaar) de initiatieven - 'voor het seksueel contact Reb ben genomen. De psychiater "meent in het rapport dat het lijkt of de man zich voorzijn ei gen gedrag wil excuseren, maar bagatelliseert incest of het aangaan van andere pedo- seksuele contacten, die in zijn beleving niet zo ernstig rijn. Advocaat mr. R. Corten ont kent dat zijn dient zich na be handeling in de tbs-inrichting nog schuldig heeft gemaakt aan incest- en ontuchtprakty- ken. „Mijn cliënt zijn vier oude zaken ten laste gelegd. In 1987 is hij veroordeeld voor ontucht met zijn dochter. De zaken waarmee hij nu wordt gecon fronteerd stammen ook uit die tijd." - - De politiewoordvoerder Y. Ed- dini spreekt dat tegen en ont kent dat de man alleen oude zaken ten laste zijn gelegd. „De man heeft wel degelijk in "zijn 'verlof-periode' slachtof fers gemaakt. Hij is daarvoor ook opgepakt." Het gaat om verkrachting en incest met vijf neefjes en nich tjes. Dat gebeurde in een wijk in Rotterdam-Zuid. „Ik ben op de tenlastelegging van mijn cliënt, die inmiddels weer is opgenomen in de tbs-kliniek, geen adressen van slachtoffers tegen gekomen in Schiedam," vertelt"advocaat Corten. „Hét zijn allemaal straten in het Rotterdamse,' beneden de ri vier# Door Peter Louwerse Rotterdam Een Delftse hande laar in onroerend goed heeft in één kJap twaalf sekshuizen in Rotterdam gekocht. De Delfte naar J. van der Meer betaalde vol gens de akte bij het Kadaster 8,5 miljoen gulden aan de twee ver kopers, J. Hokke en H. I. Kleine. Door deze transactie is Van der Meer eigenaar geworden van be kende Rotterdamse privé-huizen als de Mayfair en de Ambassa deur, alsmede een pand in Breda. De nieuwe eigenaar is niet van plan zich met de bedrijfsvoering te bemoeien. De panden worden verpacht aan seksclubhouders, die hiervoor bedragen tot twee duizend gulden per week betalen. Van der Meer en ïïokke willen geen toelichting geven op de transactie. Ingewijden in de Rotterdamse seksclub-branche zeggen dat de verkopers hun bezit van de hand hebben gedaan omdat de rende menten in de sekswereld op dit moment fors dalen. „Er is een enorm overaanbod," zegt woord voerder Vincent van de Boeren bond. „Vijftig procent van alle clubs heeft geen bestaansrecht. Alleen als je de zaak aankleedt met toeters en bellen, heb je suc ces." Volgens de Hoerenbond wordt de prostitutiemarkt op dit moment verziekt door grote aan tallen buitenlandse vrouwen die onder de marktprijs werken. Ver der zie je ook dat drugshandela ren' de privé-hutzen opkopen als dekmantel voor witwas-activitei ten," aldus de woordvoerder van de Hoerenbond. Een Rotterdamse bordeeleige naar bevestigt dat het niet goed gaat met de sekshuizen in Rotter dam. „We vreten elkaar op," meent hij „Mijn pachter moet heet hard werken voor een redelij ke boterham." Moordpoging Directeur J. Scholtens van de nv Stedelijk Wonen, die kantoren en herenhuizen aan singels wil om bouwen tot woningen, heeft ooit geprobeerd zaken te doen met Hokke en diens opvolger Van der Meer. Scholtens wilde, als onder deel van het opkalefateren van het Nieuwe Westen, het pand aan de Heemraadssingeï 189 (Royal Garden, voorheen Continental) opkopen om daar woningen in te vestigen. Van der Meer reageerde helemaal niet Met Hokke had Scholtens eerder wel een gesprek, maar dat leverde niets op. „Ze zijn slechts in één ding geïnteres seerd: bordelen# zegt Scholtens. „Dat brengt nog altijd veel meer op dan woonhuizen. Ik kon maxi maal vierhonderdduizend gulden neertellen. Ik denk dat dit pand als privéhuis het dubbele waard is." Van der Meer (46), nu woonachtig in Kapellen in België, is een be kende figuur in Delft en Noot dorp. Hij heeft in de afgelopen de cennia een groot bezit aan onroe rend goed opgebouwd in Delft. In 1986 kwam hij in opspraak toen zijn naam werd genoemd in ver band met de moordpoging op de Noordwijkse projectontwikkelaar M. Kuijpers, die in zijn villa werd neergeschoten. Van der Meer werd ervan verdacht dat hij een Rotterdamse nachtclubeigenaar opdracht zou hebben gegeven tot de liquidatie. De Nootdorpse on- roerend-goedhandelaar had met Kuijpers een conflict over een stuk grond ter waarde van drie miljoen gulden. Kuijpers overleefde moordaan slag en herkende later de nacht clubeigenaar als de schutter. Uit een telefoontap bleek dat deze Rotterdammer tegen zijn ver meende opdrachtgever heeft ge zegd: „Ja, hij is dood." De Rotterdamse cafébaas werd door de rechtbank veroordeeld tot zeven jaar cel, maar het gerechts hof sprak hem vrij wegens gebrek aan bewijs. Toen besloot justitie om Van der Meer niet te vervol gen. Verdomd slim Van der Meer staat bekend als 'een slimme zakenman'. In de ja ren tachtig liet hü een woning aan de Veenweg in Nootdorp verval len tot een bouwval, in de hoop daarna een vergunning te krijgen voor de sloop van het huis en de bouw van nieuwe woningen. Na veel touwtrekken met de gemeen te kreeg Van der Meer in 1986 zijn zin. Een soortgelijk voorval deed zich voor met drie geblakerde pandjes in het dorp. De Nootdor per A. H. van der Helm zat toen tertijd voor de WD in de gemeen teraad. Hij beschrijft Van der Meer als 'een slimme zakenman'. „Het is verdomd slim hoe hij het altijd weer flikt# zegt het voorma lige raadslid. „Maar ik zou zelf nooit zaken met hem doen. Hij is mij te glad# In 1986 liet Van der Meer het aan komen op een surseance van beta ling. dit ondanks zijn aanzienlijke vermogen. Hij wordt door een in gewijde in de Delftse zakenwe reld omschreven als 'een nette ke rel met een grote villa en een Ja guar'. „Hy heeft overal zijn men sen voor. Hij werkt altijd met stro mannen. Zelf blijft hy buiten schot# ver achter bij die van moderne computers. Voor de gebruiks vriendelijkheid geldt hetzelfde. Het in gebruik houden van het huidige systeem zou volgens het havenbedrijf tot hogere onder houdskosten leiden. Modernise ring heeft bovendien het voordeel dat de wachttijden voor schepen kleiner worden. Met de modernisering blijft de Rotterdamse haven volgens di recteur Scheepvaart ir. P. Struijs van net havenbedrijf in de wereld voorop lopen met zijn Verkeers- begeleidend Systeem. „De Rotter damse haven is de veiligste in de wereld. Dat is essentieel voor de Behalvevuur- haven en voor het leefklimaat. Zo- toren, radio dra die in discussie zou zijn, zou baken en de haven niet interessant voor re- weerstations ders meer zijn# zegt hy. is het llchtei- Volgen Struijs was het levensver- land Goeree lengende onderhoud bij de start ook Neder- van het systeem in 1997 al voor- lands enig© zien. „We brengen het systeem nu radarpost ter weer op een 'state of the art'-ni- zee. De an- veau. tenne krijgt Het Gemeentelijk Havenbedrijf momenteel maakt de modernisering juist nu bij het Haven- bekend, omdat over twee weken bedrijf zijn in Rotterdam een wereldwijd con- vijfjaarlijkse gres plaats vindt over verkeersbe- revisie. Foto De geleidende systemen. jong en van es Door Theo den Boer Rotterdam „Op zich voldoet het Verkeers Begelei dend Systeem goed," zegt Frans Borsboom, chef van de dienst Technische Infrastructuur (TIS) van het Havenbedrijf. „Maar de apparatuur is gewoon verou derd en wordt met meer geproduceerd. Vandaar dat het aan vernieuwing toe is# We zitten 25 meter boven de zeespiegel in de kantine met verreweg het wijdste uitzicht van Rijnmond en omgeving: die van hchteiland Goeree, ruim 25 kilo meter buitengaats. Het oranje-witte bouwsel, dat veel weg heeft van een olieplatform, is behalve vuur toren, radiobaken en weerstation ook de enige Ne derlandse radarpost ter zee. Hij signaleert als eerste de schepen die op Rotterdam aan koersen. Maar van daag ligt 'ie er even uit, want de antenne is toe aan zijn vyQaariijkse revisie. Wat op afstand nog een be scheiden 'balkje' lijkt dat doorgaans loom op het dak van de vuurtoren zijn cirkels draait, blykt in werke lijkheid een gevaarte van negen meter. Zonder man keren tast tot vijftig kilometer m de rondte de Noord zee en de mondmg van de Waterweg af. De radarantenne kost een slordige tweehonderddui zend gulden, voldoende reden om hem met de groot ste voorzichtigheid neer te takelen op het beton- ningsvaartuig 'Rotterdam'. Die ligt al uren aan de voet van het eiland te wachten totdat het tij keert en de deinig afneemt. Vandaag moet het kunnen, maar de wind van vijf Beaufort is een tikkeltje straffer dan voorspeld. Toch landt de antenne even na het mid daguur zachtjes in de twee houten steunen op het dek. Hy ziet er een beetje gebutst uit: het gevolg van diverse aanvaringen met vogels. „Hij maakt twintig omwentelingen per mmuut, dus dat komt met zo'n lengte best aan," verklaart Hans van Oostenbrugge van de firma INA, die voor het Ha venbedrijf het onderhoud van het radarsysteem doet. „Die vogels zijn uit koers geraakt en komen bekaf op het licht van de vuurtoren af. Het eiland ligt bezaaid met dooie spreeuwen en mussen# Jachtjes Een van de grootste voordelen van de vernieuwing van het VSB is volgens Van Oostenbrugge de uitbrei ding van de capaciteit. „Nu kan je op de monitor zo'n vierhonderd schepen volgen. Maar soms varen er meer in het gebied rond, bijvoorbeeld op een mooie zomerdag als er veel zeiljachljes zijn. Met een grotere capaciteit kunnen we die ook blijven volgen. Dat is wel zo prettig, want die jachtjes varen in feite het minst voorspelbaar. Daarnaast zal een nieuw sys teem minder onderhoud aan bijvoorbeeld de compu- ter-apparatuur vergen." Ondertussen leggen de onderhoudsmensen van INA op het dak van de vuurtoren de laaste hand aan de in stallatie van reserve-antenne die nu een paar maan den dienst moet doen. Op 35 meter hoogte snijdt de wind ongenadig. „Had je gisteren moeten komen# zegt Wilfred Heuvelman terwijl hij nog enkele bou ten natrekt. „Geen zuchtje. De zee was zo glad als de Kralingse Plas. Toen zaten wij lekker in het zonnetje. Bel ik even m'n vrouw, blijken ze thuis in de sneeuw te zitten# Vier uur 's middags is de klus geklaard. Ook de drie aanwezige dieselaggregaten kunnen er na een on derhoudsbeurt weer even tegen aan. 'Hotel Goeree' gaat voor een week of acht weer op slot. Met de nodi ge acrobatiek springen de 'eilandbewoners' in de jol die ze op de 'Rotterdam' overzet. Twee uur later meert hij afin thuishaven Maassluis. Rotterdam Het subtropisch zwemparadijs Tropicana is vol gens de provincie Zuid-Holland een 'moeilijk' zwembad, maar wel een dat aan alle maximale eisen voldoet. De provincie, die verant woordelijk is voor de controle op de Zuid-Hollandse zwembaden, verklaart dat in een reactie op de verdrinking van een 5-jarig meis je, afgelopen dinsdagavond. Het moeilijke van het zwembad zit volgens een woordvoerster van de provincie in het feit dat er ver schillende baden op verschillende niveaus zijn met een glijbaan en een wildwaterbaan. „Dat komt de overzichtelijkheid van het bad niet ten goede. Een eenvoudig 50- meterbad is wat dat betreft een stuk makkelijker in de gaten te houden# Bij alle controles van Tropicana blijkt het zwembad steeds aan de door de provincie gestelde eisen te voldoen. De provincie contro leert de waterkwaliteit in zwem baden, de hygiëne, het toezicht en de veiligheid. De ongeveer drie honderd Zuid-Hollandse zwem baden worden ieder jaar minstens één keer bezocht. Bij de vierjaarlijkse controles van Tropicana komt het bad er steeds weer goed vanaf. „Het bad houdt zich aan het toeziehtsplan en doet nog meer. Planten die voor de tro pische sfeer zorgden zijn wegge haald omdat ze het uitzicht be lemmerden. Er zitten toezicht houders in het water om te letten op ongewenste intimiteiten en als controleurs dingen aantreffen die niet kloppen, worden ze onmid dellijk verholpen# Verslagenheid Bij Tropicana heeli de verdrin kingsdood van het meisje geleid tot grote verslagenheid. Eigenaar L, C. F. Blom, die Tropicana twee- eneenhalf jaar geleden overnam van Center Pares, spreekt van 'een verschrikkelijk drama, zeker voor de familie van het kind'. „Ik kan hier niet van slapen, dit kost me tien jaar van mijn leven# Het is de tweede maal dat Blom als eigenaar van Tropicana een verdrinking meemaakt, „We doen er hier alles aan om dit soort onge lukken te voorkomen en dat bete kent onder meer maximaal toe zicht, Dit is geen oefenbad van vijftig bij dertig meter, maar een recreatiebad met allerlei attrac ties. Dat vergt extra toezicht en daarmee lopen we voorop. We zit ten op de toezichtsnorm of erbo ven, maar nooit eronder. Dat kun nen we ons niet permitteren." Volgens Blom hangen ongeluk ken in ieder zwembad altijd als een zwaard van Damocles boven het hoofd. „We zullen de voorlich ting nog opvoeren. Erop wijzen dat kinderen zonder diploma nooit alleen het water in mogen. Aangeven dat mensen altijd moe ten oppassen, dat ze niet mogen rennen. Mensen komen hiervoor hun plezier, om te ontspannen, zijn onbezorgd. Daardoor kan ook de aandacht bij de bezoekers ver slappen, hoezeer we daar ook voor waarschuwen# Maar zelfs goed toezicht kan niet altijd voorkomen dat zich onge lukken voordoen. Blom: „En ze ker met kinderen kan dat snel fa taal zijn. Als een volwassene on der water in problemen raakt, zorgt hij ervoor zo snel mogelijk boven te komen. Een kind niet. Dat schrikt, raakt in paniek'en denkt maar aan één ding: adem halen. En dan kan zich in heel korte tijd een drama voltrekken." "BEATLE SLUITING" ELDERS 249,- ALLEEN BIJ NEW BASSY'S DIVERSE KLEUREN 129,-!! BIJPASSENDE PANTALONS ELDERS 149,- ALLEEN BIJ NEW BASSY'S New fashion tel. 010-4134668 DOUBLE BREASTED MARINE-ZWART- BORDEAUX-GRIJS ELDERS 449,- ALLEEN BIJ NEW BASSY'S KNOCVEN RITS BLAUW-ZWART-KAKI-GROEN- GEEL-ORANJE-ZAND ENZ. OOK 1 VANAVOND geopend!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2