13 Onderzoek naar museumfusie Grootste buizenconstructie ter wereld kiest ruime sop St Dappere buren redden vrouw uit brandende flat Rotterdams Dagblad Drie collecties in één gebouw onderbrengen Hiphop en house moeten jeugd naar Spectrumfestival Sokken Kelderboxen in brand 7 Kopersvereniging Bresbok wil Goudsesingei terug Welstandscommissie akkoord met bouwplan McDonald's 'In Maassluis is er veel meer loos met de goede zeden' föjOMl TOMVAH GAMRQi Waterweg Woensdag 10 april 1996 Door Jan Rozendaal VlaardingenEr komt een onderzoek naar samenvoeging van drie Vlaardingse musea in één pand. Het gaat om het Streek museum Jan Anderson, Archeolog' Jch-Historisch Museum Hoogstad en Muziekinformatie- en documentatiecentrum Ton Stolk. Dat zegt cultuurwethouder K. van der Windt. Hij heeft een werkgroep geformeerd die de mogelijkheden van de museumfusie gaat bekijken. Het Visserijmuseum blijft buiten de plannen. Eén van de redenen om de drie collecties in één gebouw onder te brengen is dat Jan Anderson van het gelijknamige streekmuseum aan deKethelwcg te kennen heeft gegeven 'op termijn' zijn uitge breide privé-collectie elders onder te willen brengen. Behalve onder meer een enorme grote hoeveel heid prenten, kleding en ge bruiksartikelen, is aan de Kethel- weg de geschiedenis van Vlaar dingen en omgeving weergege ven door een oud huisje, een schooltje uit 1900, een boenhoek van een boerderij, werkplaatsen en een oud snoepwinkeltje. „Wij willen de collectie van An derson graag behouden voor Vlaardingen," stelt Van der Windt. In het onderzoek zijn ook de col lecties van Ton Stolk (onder meer een muziekinstrumentenverza meling) en archeologische vond sten die nu in de oude boerderij van dokter Moerman aan de West- landseweg tentoon worden ge steld. „We willen kijken of we de geschiedenis van onze st?d kun nen bundelen op een meer centra le plek," aldus Van der Windt. Een keuze heeft de wethouder nog niet gemaakt. Het liefst zou hij de collectie ergens in een pand aan de Markt onderbrengen. De verhuizing, die niet op al te korte term jn hoeft plaats te vin den, hoopt Van der Windt te kun- aen bekostigen uit de huidige subsidiebedragen voor de musea. Eventueel aangevuld door spon- sors. Schiedam De gemeentelijke welstandscommissie adviseert positief over het bouwplan, dat McDonald's bij de gemeente Schiedam heeft ingediend. De hamburgergigant wil zich op korte termijn vestigen aan de Broersvest, in een gedeelte van de vroegere schoenenwinkel van Van Daalen. Omwonenden protesteren tegen de kömst van de winkel. Onder leiding van voorzitter G. Schoenmakers^keek^de wel standscommissie .gistermiddag naar het deünitieve ontwërp,dat de multinational' voor dé voorge vel en de inrichting van. het be drijf heeft ontworpen. Tn'éen voorgesprek had de onafhanke lijke commissie laten weten niet akkoord te kunnen gaan met een uitvoering volgens de eerste schets. De commissie struikelde in eer ste instantie met name over de in haar ogen te grote reclame-ui ting boven de luifel van de win kel. De verbouwwerkzaamhe- den aan de Broersvest werden vervolgens stilgelegd toen bleek dat de eigenaar van het winkel pand reeds met de luifels aan de slag was gegaan aan de hand van de gewraakte tekeningen. Het aangepaste ontwerp voldoet volgens de onafhankelijke ad- vieselub wel aan 'redelijke eisen van welstand'. De reclame-uk ting boven de luifel bestaat niet langer uit een lichtbak, maar uit losse letters met een. hoogte van twintig centimeter. Alleen de. TW mag als logo van het bedrijf wat groter worden uitgevoerd van de commissie. .\j De welstandscommissie' 'vormt, niet de laatste hindernis die Mc Donald's" moet nemërii Omwo- nenden vrezen- voor'verkeers drukte, stankoverlast eixvemii- ling op de Broersvest als de win-, kei haar deuren mag openen! De tegenstanders komen binnen kort aan de beurt op éen hoorzit ting, die het Schiedamse ge meentebestuur houdt. Daarna beslist burgemeester R. Scheeres of de winkel er mag ko men. Door Ben van Haren Vlaardingen—„Hoe kunnen we bij de gemeente een bezwaar indie nen?" Die vraag verraste de Vlaardingse wethouder K. van der Windt gisteren. Hij hoort hem vlak nadat hij de eerste paal heeft geslagen voor 65 eengezinswonin gen in de Babberspolder. Bij navraag blijkt dat het geluk van de jonge stellen, die bij loting voor de koop van de door Koudljs Oud-Bejjeriand ontwikkelde hui zen zijn aangewezen, pas com pleet is als aan de rand van Vlaar- dinger-Ambacht de naam Goud sesingei gehandhaafd blijft. Op de aansluitende feestelijke bij eenkomst in wijkgebcuw De 3 Klavers merkt hij dat dit niet zo maar een wens van een enkeling is. Van verschillende kanten krijgt de wethouder te horen, dat de toe komstige bewoners het tot Lust hofstraat benoemen van het oud ste stuk Goudsesingei verschrik kelijk vinden. Hij maakt tevens kennis met bestuursleden van de kopersvereniging Bresbok, die op advies van de projectontwikke laar eind maart is gevormd. De vereniging, die zijn naam ont leent aan de verschillende wo ningtypes (Breefok, Steven, Boeg en Kotter), zit goed in elkaar. Een vijfkoppig bestuur, onder leiding van voorzitter J. van Vliet ('bouw- nummer 64'), steunt op evenveel commissies voor (gezamenlijke) inkoop en bouw-, algemene-, feest- en gemeentezaken. Die laatste commissie houdt zich on der meer bezig met de door velen gewenste terugkeer van de Goud sesingei ais straatnaam. Wethouder Van der Windt heeft toegezegd de mogelijkheid snel te onderzoeken. Een bezwaar indie nen heeft geen zin meer, omdat het gaat om een al lang geleden genomen besluit van de gemeen teraad. De kopers waren echter verrast toen ze er onlangs over hoorde. Van de plattegrond met bouwnummers in de verkoopfol- der was de wijziging van de oor spronkelijke straatnaam niet af te lezen. „Het schrappen ervan vin den wij jammer en overbodig," zegt een toekomstige bewoner strijdlustig. Hij rekent op inkeer van het gemeentebestuur. In de Wim Oomenzaal van het wijkcentrum, genoemd naar de enkele jaren geleden overleden Vlaardingse ambtenaar en broer van Koudijs-directeur Jac. Oomen, kreeg Van der Windt van de aannemer een cheque van tienduizend gulden aangeboden. De zoveelste bijdrage, die het ge meentebestuur ontvangt voor de Spaanse Trappen tussen Hoog straat en Liesveld. De wethouder roemde de stedebouwkundige kwaliteit van de nieuwe Bab berspolder in het algemeen en van het ontwerp van de erkerwo ningen van architect Herman Zeinstra, waarvoor hij dc eerste paal sloeg, in het bijzonder. o Twee enorme hijskabels kwamen er aan tc pas om het grootste deel van de's werelds grootste'stinger'inéén van de bakken van het schip te krijgen. Hetverlengstuk voor het leggen van pijpen op de zeebodem ging dinsdag op transport naar Newcastle. Foto Roei otjHstra Schiedam Honderd-en-tien precisie vereist. „Dat is het Door Menno Haddeman Schiedam Schreeuwend en stampend probeerde ze gister avond de aandacht van haar me deflatbewoners te trekken. Volle dig in paniek en versuft door de verstikkende rook wist de 85-jari- ge bewoonster van de flatwoning aan de Deiflandspweg in Schiedam niet goed wat ze moest doen. Een onderbuurman hoorde de vrouw gillen en. zag de meters hoge vlammen uit de ramen van de woning slaan. Zonder na te denken stormde de man op leef tijd de brandtrap op om z'n buurvrouw te hulp te schieten. Terwijl de vlammen aan alle kan ten uit de ramen van de woning kwamen en donkere rookwolken zich boven het gebouw samen pakten, lukte het de buurman niet de vrouw te bevrijden. Gil lend en schreeuwend om hulp bleef ze verstijfd van angst in haar woning zitten. „Ik probeerde door het raam aan de galerijkant de woning binnen te komen," vertelt de buurman, staand voor zijn door het bluswa ter beschadigde woning. „Dat luk te niet omdat de vrouw haar wo ning had beveiligd tegen inbre kers. Er zaten allemaal van die spijlen voor de ramen. „Gelukkig werd ik al snel door een aamal andere mannen gehol pen," gaat de man nog steeds ge schrokken verder. „Samen heb ben we toen de deur van de wo ning ingetrapt en de vrouw be- Een vrouw wordt in een red dingswagen geholpen aan haar verwondingen. Foto Roel Dijkstra vrijd. Daarna heeft de brandweer, die vrij snel arriveerde, alles van ons overgenomen." Problemen Toch begonnen voor de onder buurman en ander bewoners van de flat de problemen pas toen de brandweer de slangen had uitge rold. Om het vuur te doven spoten zij talloze liters water op de vlam men. Het bluswater sijpelde door de vloer en langs de muren naar de ondergelegen woningen. Geholpen door de politie en wat brandweerlui haalden deze bewo ners vliegensvlug hun waardevol le en persoonlijke spulletjes uit hun huis. Postzegelboeken, foto albums, schilderden en niet te vergeten de huisdieren. Hondjes en parkieten werden uit de door weekte woningen gehaald. „Je moet er niet aan denken dat al die spullen verloren zouden gaan," zegt een onderbuurvrouw wier huis is veranderd in een zwembad. „Een voordeel is dat we nu niet meer de galerij hoeven schoon te spuiten," zegt ze een beetje spottend. Om daarna direct op te merken: „Ik ben wel ge schrokken hoor van al die vlam men." De brandweer had het vuur vrij snel onder controle. Er kon echter niet worden voorkomen dat de woning op de bovenste etage van de flat volledig uitbrandde. De be woonster is hevig geschrokken en met rookvergiftigingsverschijn selen naar het Sehieland Zieken huis vervoerd. De andere bewoners staan na de brand een beetje versuft om zich heen te kijken. Sommigen mogen hun woning weer in. Anderen moeten wachten totdat de brand weer de woning heeft gecontro leerd. Twee uur nadat de brand weer het sein brand meester heeft gegeven, mogen de bewoners hun woning weer in. Voor de bewoners van zes flatwo ningen loopt de brand minder goed af. Zij moeten vanwege de waterschade de nacht bij familie of in een hotel doorbrengen. meter iang en zevenhon derdvijftig ton zwaar. Het zijn enkele karakteristieken van de 'stingeri, die gisteren uit de produktiehallen aan de Schiedamse Westfrankeland- sedijk werd gehaald om op een 'zeegaand kraanschip' te worden geladen. Daarmee is het gevaarte volgens ir. A Kool, projectleider van de Hol landse StaalbouwMaatschap- pij, drie keer zo groot ais de vorige recordhouder. Een stinger is een grote bui zenconstructie, die achter een schip hangt dat pijpen legt in zee. De buizenconstructie be vindt zich in operationele staat voor een groot deel on der water en zorgt ervoor dat de leidingen op de goede ma nier op de zeebodem wordt Bovenop de buizenconstruc tie bevinden zich censoren en camera's, waarmee in de ga ten wordt gehouden of alles goed gaat en die als een "black bos' kunnen fungeren. Zo'n extra controle is geen overbo dige luxe. Het leggen van een pijp is precisiewerk, terwijl de zee één en al beweging is. Het schip heeft dan ook een enorm vermogen om op één plek te kunnen blijven liggen. „Spijkenisse zou met de nood zakelijke energie verwarmd kunnen worden," geeft Kool als voorbeeld. Hoewel het gaat om enorme projecten, is grote gekke. Het gaat om enorme massieve materialen, die nauw moeten luisteren."-^" Kool vertelt dat een stinger" gewoonlijk één geheel is, maar dit keer bestaat het uit- drie delen. Het grootste deells met zijn zestig meter en vijf- honderd ten al groter dan de grootste stuwer die ooit is ge- maakt. Het gaxtan giganti- -• sche afmetingen, mam>toch-^ valt de buizeneonstmetiè-'mf het met bij de produktiehal len waarin het geheel gepro- duceerdis. De delen werden gisteren één voor één op mtilti-wheeis, een platte wagen met tien assen eronder, geladen en door hijs kabels op een schip gehesen. Enkele kilometers verder, ter hoogte van de Beneluxtunnel, worden ze overgetakeld op een zeewaardig kraanschip, dat daarna k<xrs zet naar Ne wcastle. Daar wordt de stinger op de Solitaire bevestigd, een schip dat inmiddels voor zo'n drie kwart gereed is. Momenteel is de Solitaire, die met een leng te van driehonderd meter de grootste pijpenlegger ter we- reld 'moet worden, vanaf de Canarische Eilanden op weg naar dezelfde Engelse plaats, waar de boot wordt afge bouwd. Aan het eind van het jaar moet het geheel klaar zijn om proefvaarten te gaan ma ken. Vlaardingen Door onbekende oorzaak ontstond gistermiddag brand in enkele kelderboxen aan de Londenweg m Vlaardingen. Eén kelderbox brandde helemaal uit, terwijl twee andere kelders rook- en waterschade opliepen. Ook enkele woningen liepen rookschade op. Maassluis Samenspel, buiten spel of oeverspel. Geen van deze suggesties is door de Maassluise gemeenteraad overgenomen als naam voor het kunstwerk dat bin nenkort aan de Heldringstraat verschijnt. Het blijft gewoon over spel, zoals de kunstenares A. Dijk man zelfheeft aangegeven. De be zwaren van de RPF/SGP/GPV ten spijt. Volgens de plannen van de kun stenares verschijnen er op het ter rein van de dienst Stads- en Mi lieubeheer langs de kademuur stapels witte olievaten, enkele zwarte gietijzeren lantaarnpalen en zwarte betonnen banken. Met de bankjes die naar het aan de overkant gelegen Schanseiland staren, en de afwachtende hou ding van de lantaarnpalen, wil de kunsienares de vraag bij de kijker oproepen welk spel hier wordt ge speeld. Zij gaf het beeld daarom als titel'Overspel'. Fractievoorzitter H.G. van Hoe ven van de christelijke fractie had eerder al in schriftelijke vragen zijn ongenoegen kenbaar ge maakt over de betekenis van de naam. „Suggestief en ongepast," beoordeelde hij de naamgeving. Gisteravond hield hij een soortge lijk betoog. „De primaire betekenis van het woord overspel is die van ontrouw in het huwelijk en dat is ook de eerste associatie van iedere bur ger bij het horen, en lezen van het woord. In de bijbel komt het woord alleen maar voor in de bete kenis van een zondige relatie, een relatie waarvan God in zijn wet zegt; Gij zult niet echtbreken. Het is voor onze fractie dan ook onver teerbaar dat in de naam van een door de overheid gewild kunst werk een zondige relatie wordt benoemd en~3irzodamg onnodig normvervaging in de hand werkt." F. M. L. Wensveen van D66 haak te half serieus-ironisch in op de bezwaren van Van Hoeven. „De vragen van de RPF/SGP/GPV hebben tot grote verwarring ge leid binnen onze fractie. Hebben wij iets gemist dat grote schade aan de burgerziel kan veroorza ken? Hebben wij wellicht iets po- I sitiefs geadviseerd dat uiteinde- lijk niet door de beugel kan. mora listisch gezien? Of erger nog: zijn wij als fractie zo verdorven dat wij geen oog meer hébben voor de goede zeden en dat het woord overspel ons warm noch koud laat?" Omdat de fractie in het eigen par tijprogramma en het Programma op Hoofdzaken geen antwoord kon vinden op deze vragen, heeft D66 de vragen in een breder ka der geplaatst. „Wat bleek, in Maassluis is er veel meer loos met de goede zeden. De burger wordt telkenmale geconfronteerd met zaken die op zijn zachtst gezegd lichtzinnig zijn en veelal paren aan het begrip oversoel. Wat te denken bijvoorbeeld van de straatnamen als de Wip, Wippers molen, de Kruisstraat en de Hoe ker?" Deze reactie schoot CDA-fractie- voorzitter G.J. Enzerink in het verkeerde keelgat. „De discussie dreigt de verkeerde kant op te gaan en getuigt van weinig res pect voor eikaars mening." Hier op haakte WD'er J. F. Scheexstra in met: „We hadden alle commo tie kunnen voorkomen door een 'e' tussen de 'o' en V te plaatsen, dan werd het oeverspel." Maar daar had wethouder L. D. Wesen- hagen geen trek in. „Met respect voor de kunstenares moeten we de naam van haar werk handha ven. De naam is ook passend, daarom zie ik geen reden voor een wijziging." Door Pieter Vermaas Schiedam De komende editie van het Spectrumfestival biedt een programma dat meer is toege sneden op de jeugd. Het festival, waarin op 16 juni de verscheiden heid van culturen weer centraal staat, moet de jeugd meer dan voorheen naar het Beatrixpark lokken. Hiphop, house, punk en een halfpipe-show gooit de orga nisatie van het evenement daar voor in de strijd, zo bleek gister avond tijdens een presentatie van de festiviteiten in de raadscom missie voor welzijn en volksge zondheid. „Uit onderzoek was gebleken," vertelde E. Dijkhuizen namens de Stichting Medelanders van Over al en Nergens die het Spectrum- festival organiseert, ..dat jonge ren tussen de 16 en 24 jaar tot nu toe ondervertegenwoordigd zijn op het festival. Via een apart jon- gerenpodium proberen we daar nu verandering in te brengen." Een ander thema in de komende festiviteiten vormt 'koren in ver schillende culturen'. De organisa tie heeft reeds een koor van bus chauffeurs uit Mozambique we ten te strikken dat op 16 juni acte de presence zal geven. Overigens staat op die dag ook een typisch Nederlandse feestdag op de ka lender: vaderdag. Volgens Dijk huizen is het vinden van een goe de datum een lastig karwei. „Met name juni staat bol van de toeris tische activiteiten. Vorig jaar is het festival overigens nog op de zelfde dag gehouden als de festi viteiten op de Maasboulevard Dat valt dit jaar in elk geval niet meer samen. Misschien is het voor som mige vaders wel een leuke sug gestie om op vaderdag hun kinde ren mee te nemen naar het Spec trumfestival.'' Ondanks de nieuwe thema's kent het komende festival een wat be perkter programma. Voor de ver scheidene activiteiten, die op ver schillende plekken tegelijk wor den uitgevoerd, legt men nu al leen beslag op de twee grote gras velden bij de ingang van het Prin ses Beatrixpark. Met de wat bescheidener opzet loopt de Stichting Medelanders van Overal en Nergens alvast vooruit op een afbouw van ge meentelijke subsidie aan het fes tival. „De verwachting is immers dat de gemeentelijke subsidie zal dalen." sprak Dijkhuizen. WD- fractievoorzitter W. van Wijk cor rigeerde die 'verwachting' van Dijkhuizen meteen en wees erop dat die financiële knoop al was doorgehakt. Ontvangt de stich ting in 1997 nog maar 50.000 gul den (tegenover 75.000 nu), daarna wordt de gemeentelijke geld kraan immers helemaal dichtge draaid. was vorig jaar besloten. Een raadsmeerderheid gaf toen aan het evenement niet anders te willen behandelen dan andere evenementen. Belangrijk argu ment was daarbij dat de doelstel ling van het festival - het bevor deren van de integratie- onvol doende uit de verf zou komen. Wat integratie betreft, verwacht de raadscommissie momenteel meer heil van een ander Spec- trum-imtiatief. Onder de naam 'Spectrum in de klas' is dit jaar op scholen een project gestart, waar bij de kijk op verschillende cultu ren centraal staat. De raadsleden M. J.E. Ruseler-van Bers (CDA) en M. Engin (PvdA) hadden bij leerlingen een opvallende belang stelling voor het project bespeurd. Levendige discussies over de overeenkomsten en verschillen tussen culturen zouden zij zelfs thuis voortzetten. rr o - c <r> 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3