11 Steun voor verhuurbeleid Havenbogen a ,:^0mm^ w-^km ;rv -'-~ #1 Erskine bijna klaar met plan Spinhuispad «UtefnlD Kort geding over de Steendijkpolder is onafwendbaar Inbreker krijgt nog een laatste kans Mij] Schiedams college: Toewijzingscriteria niet discriminerend Vlaardingen breidt bedrijfsterrein uit Schermen tot dertien meter noodzakelijk langs rijksweg Kwekerij opgerold Vrouw zomaar mishandeld Politie vindt nep-doüars Twee jaar geëist tegen messentrekker m ^^^^^^^^^^^^^^iÉÊSsÊiêiÊÊfQxMïx a£.^;:r j >-■ Vrijdag 12 april 1996 Schiedam Wethouder A. Reijnhout (volkshuisvesting) vindt niet dat er sprake is van leeftijdsdiscriminatie bij de verdeling van appartementen in het nieuwe oudereneomplex Havenbo gen aan de Nieuwe Haven in Schiedam. Dat schrijft hij in ant woord op raadsvragen van de fractie Gemeentebelangen/Soli dair '93. Deze gecombineerde fractie vindt het onder meer vreemd dat 75-plussers niet voor de woningen in aanmerking komen. Havenbogen bestaat uit twee half ronde gebouwen die zijn verbon den aan woon-, zorg- en diensten centrum Frankeland. De verde ling van de 101 appartementen vindt op dit moment plaats. De ouderenwoningen zijn gewild vanwege de ruime opzet, de lig ging en voorzieningen als een zwembad, een fitnesscentrum en een zonneterras. Van de woningen worden er 41 ge gund aan vitale Schiedammers in de leeftijd van 55 tot 65 jaar. Der tig appartementen zijn bestemd voor ouderen in de leeftijd van 65 tot 75 jaar die behoefte hébben aan een vorm van beschut wonen. De resterende woningen worden verhuurd aan mensen die een in dicatie voor een verzorgingste huis hebben. Voor deze groep geldt geen leef tijdslimiet. De raadsleden Van Loenen en Metaal vinden de criteria veel te rigide. Zij vinden het onverteer baar dat hulpbehoevende mensen in de categorie 55-65 jaar niet in aanmerking komen. Even vreemd vinden ze het, dat in de categorie AOW'ers juist de vitale en zelfstandige groep uit de boot valt. Volgens het Schiedamse college van b en w willen de verhuurders met hun strikte criteria voorko men dat Havenbogen op den duur ontaardt in een vergrijsd complex vol hulpbehoevenden. „Hei uit gangspunt van de verhuurders is dat gekomen moet worden tot een verantwoord woon-, leef- en zorg- milieu. Dit vereist een verant woorde mengeling van ouderen zowel qua leeftijd als qua vitali teit." Die gevarieerde opbouw van de bewoners van Havenbogen kan alleen worden bereikt als er voor af scherpe criteria worden opge steld. De gemeente vindt het ook te billijken dat er een maximum leeftijd (75 jaar) geldt, met uitzon dering van de woningen die be stemd zijn voor mensen met een indicatie. Bij alleen een onder grens slaat de vergrijzing zeer snel toe, meent het college van b en w, in navolging van de ver huurders. Strüdig Metaal en Van Loenen menen dat de gekozen systematiek strijdig is met de geldende huisvestingsre- gels. Discriminatie op grond van leeftijd en woonplaats is in de nieuwe systematiek min of meer taboe. Het college van b en w deelt die mening niet. „Woningen worden verdeeld vol gens het aanbodmodel. Met de verhuurders zijn prestatie-afspra ken gemaakt. Onder meer is vast gelegd dat 75 procent van alle traploze woningen in de stad aan 55-plussers moeten worden toege wezen." Bij de verdeling van een complex als Havenbogen mogen de ver huurders eigen normen hanteren, onder de restrictie dat ze elk jaar de gemaakte afspraken waarma ken. „Binnen deze kaders is het de verantwoordelijkheid van de sociale verhuurders om zelf de criteria aan de vrijkomende woon ruimte te koppelen. De prestaties worden jaarlijks geëvalueerd. De directe bemoeienis van de ge meente bij de verdeling van wo ningen behoort definitief tot het verleden." Het college stelt, dat er pas kan worden ingegrepen in het ver huurbeleid als bepaalde groepen woningzoekenden consequent worden gepasseerd bij de toewij zing. In het geval van vitale AOW'ers en niet vitale Schiedam mers in de groep 55-65 jaar is daarvan in Schiedam geen spra ke. „Het is jammer dat woning zoekenden soms niet in aanmer king komen, maar dat is nog niet direct een reden om de regels te wijzigen. In Schiedam zijn veel andeiï woningen wel toeganke lijk voor vitale ouderen." De bedrijfsterreinen in Vlaardingen raken vol. Na een trage start begint Hoogstad vol te lopen. Er zijn nog drie kavels beschikbaar. Aan de Marathonweg is nog één gaatje. Om die reden willen burgemeester en wethouders aan het einde van het jaar met het plan komen om de Vergulde Hand (foto) uitte breiden. Aan dit bedrijventerrein, grenzend aan de spoorlijn naar Hoek van Hol land, kan in de richting van Maassluis in totaal nog zo'n dertig hectare industrieterrein worden geplakt. In eerste instantie gaat het om een uitbreiding van zes hectare. Het liefst ziet wethou der H. Roijers (economische zaken) er schone bedrijven komen die veel werknemers nodig heb ben. Foto Roel Dijkstra Maassluis Naar aanleiding van stankkiachten van omwonenden heeft de politie donderdagavond een woning in de Joubertstraat in Maassluis doorzocht. In de wo ning troffen de agenten zo'n vijf tig hennepplantjes aan. De 34-ja rige bewoner was in de veronder stelling dat de2e hoeveelheid was toegestaan. Dat was het niet en de hele handel werd in beslag genomen. Justitie beraadt zich over een passende straf. Schiedam Een 38-jarige Schiedamse vrouw is gisteravond op de Burgemeester van Haaren- Iaarvin haar woonplaats-mishan deld. Zij liet haar hond uit en werd zonderenige reden gestegen door een voorbij fietsende man. De vrouw liep verwondingen op aan haar gericht en moest zich la ten behandelen door een huisarts. Van de dader, die samen met een vrouw over het fietspad reed, is niets bekend. Schiedam Nadat de politie van Schiedam een tip had gekregen over een man met een vuurwapen in een woning aan het Johan Straussplein is zij gisterochtend een kijkje gaan nemen in het pand. Daar troffen zij geen wapen aan maar wel een honderdtal kopieën van honderd dollar-biljetten en een traangasbusje. De politie nam de spullen en de 27-jarige bewoner mee naar het bureau. Daar verklaarde de man het nep-geld te gebruiken bij het kaartspelen. ORDEN WE£GJE Schiedam Als het aan de Zweedse architect R. Erskine ligt, gaat de korte zijde van zijn bouwplan voor het Spinhuispad er zo uitzien. De tekening toont hét aanzicht vanaf de Vjjgën- stëeg,kijkend in de richting van de molen De Noord. Op twee rechthoekige terreinen in het ge bied moeten 146 woningen eri tweeduizend vierkante meter be- dryfsmimte verrijzen. De eerste grove schetsen voor hef opvallende bouwplan aan de rand van de binnenstad werden verle den jaar getoond in de aula van het Stedelijk Museum. Het ont werp is inmiddels klaar, maar met het houden van presentatie avonden wacht het projectteam Centrum tot het college van b en w een oordeel heeft geveld over de toekomst van het zogenoemde Piet van Gentcomplex. Die be slissing wordt op zeer korte ter mijn genomen, is de' verwach ting. In variant A blijft deze vroegere distilleerderij behou den en begint de Schiedamse on dernemer ;H. Post ér. een bier brouwerij. Volgens variant B wor den de gebouwen aan de Noord- vestsingel gesloopt en kan Erski ne ook voor deze plek een serie woningen ontwerpen. Voor beide varianten heeft Erski ne al een stédebouwkundigë op-. i lossing bedacht Ongeacht de be slissing van b en w is zijn uit-., gangspunt dat in de toekomst een stadspoort bij de spoeling-, brug de toegang tot de binnen stad markeert. De poort legt di rect de verbinding tussen het Piet van Gentterrein en de ande re zijde van het wegdek van. het Spinhuispad. Het is de wens van wethouder Reijnhout (volkshuis-, vesting) dat de eerste paal aan het Spinhuispad voor 1 december de grond in gaat. Dit is nodig om de toegezegde gelden op grond van het Besluit Woninggebonden Subsidies in de wacht te slepen. Voor die tijd is er echter nog zeer veel werk te verrichten. Het plan moet de inspraak in en de teke ningen dienen bestekklaar te worden gemaakt. Verder moet de grond bouwrijp worden gemaakt. Ook op .het - procedurele .vlak moet de gemeente weel regelen. Het geldende bestemmingsplan' voorziet niet in de komst van winkels op het terrein. Ook de ge kozen rooilijnen en de bouw hoogtes stroken niet met de uit gangspunten in deze ruimtelijke schets. Bekeken wordt, of er met een zogenoemde artikel-19 proce dure vrijstelling voor het bouw plan kan worden verleend. Het is ook denkbaar dat de gemeente een geheel nieuw bestemmings- plan opstelt voor het gebied; Maassluis De gisteren per fax verstuurde brief van alle fractie voorzitters aan de Vereniging van Huiseigenaren Steendijkpoider- Zuid (VHSZ) had de verhitte ge moederen in Maassluis nog kun nen sussen. Maar. na bestudering van de inhoud van de brief staat voor de ex-bewoners van de groot ste gifwjjk in Nederland het be sluit vast. Het aangekondigde kort geding tegen de gemeente komt er hoe dan ook. Gisterochtend leek er nog een kleine opening te zijn in het con flict tussen de VHSZ en de ge meente Maassluis over de afwik keling van de schadeclaims. WD- fractievoorzitter J. Scheerstra had laten doorschemeren dat het col lege was gevraagd op drie punten enigszins aan de wensen van 138 ex-bewoners tegemoet te komen. Maar uit de later gefaxte brief zelf blijkt hier geen sprake van te zijn, aldus N. Kikke, de voorzitter van de schade-afhandelingscommis- sie van de VHSZ. Kikke: „Ons be sluit staat nu vast. Dit laten we niet over onze kant gaan. Op geen enkel punt is de gemeente ons te gemoet gekomen. Ze lokken ons gewoon uit, willen verder met de uithoudingsvermogensstrijd die al twaalf jaar duurt. Maar als ze echt denken het op zo'n manier te kunnen winnen, zitten ze er hele maal naast" Volgens de VHSZ komt de gemeente haar verplich tingen niet na, waardoor de uit te keren schadebedragen veertig procent lager komen te liggen dan zoals is afgesproken met de bewo ners. De bewoners hebben recht op geld omdat hun woningen na de vondst van gif in de wijk plots klaps veel minder waard waren. De gemeente is veroordeeld de schade te betalen. In een laatste poging tot een overeenkomst te komen, heeft de vereniging eind maart naar de gemeente een goed gedocumenteerde brief verstuurd met een opsomming van alle ge maakte afspraken en hoe de ge meente daar feitelijk mee omgaat. Nu de fractievoorzitters in hun re actie op deze brief het collegehan- delen steunen, is voor de vereni ging de maat vol. Kikke maakt binnenkort een afspraak met de Vereniging van Voormalige Eige naren Albert Schweitzerdreef (WEAS), om de juridische stap pen te bepalen en een gezamenlij ke raadsman te kiezen. Door Kees Verwey Rotterdam Zelfs advocaat W. F. van der Griend van de 26-jarige F. H. wist niet wat hij hoorde. „Dit is cok nieuw voor mij," stamelde hij. Zijn cliënt meldde gistermid dag plotseling dat hij in maart door de rechtbank van Zutphen was veroordeeld voor een serie in braken in december vorig jaar. Ook de rechter en de officier van justitie wisten van niks. Het dos sier van de inbreker was niet vol ledig. F. H. stond gisteren in Rotterdam terecht voor zesentwintig strafba re feiten, in Maassluis, Vlaardin gen en Schiedam, variërend van poging tot diefstal tot woningin braken. Hij pleegde ze in de perio de eind '94 tot maart '95. De advocaat was zijn pleidooi kor daat begonnen. „Het gaat heel goed met mijn cliënt. Hij heeft hulp gevonden in het christelijk opvangcentrum De Schakel in Apeldoorn en hij ontwikkelt zich goed." Maar Van der Griend viel bijkans steil achterover toen hij hoorde waar zijn cliënt tot maart werkelijk had gezeten: in de ge vangenis in Doetinchem. De zaak van gisteren diende in april 1995 voor het eerst. Toen werd de zaak aangehouden, omdat F.H. net voor de eerste keer in De Schakel zat. Daarna werd de zaak in juni vorig jaar met nog eens negen maanden vooruit geschoven. Gisteren boog de rechtbank zich voor de derde keer over de zaak. Na acht maanden in De Schakel voelde hij zich verleden jaar sterk genoeg om de maatschappij in te gaan. Dat bleek toch niet zo te zijn: hij verviel direct weer in zijn oude rolpatroon van drugsge bruik en het plegen van strafbare feiten om zijn verslaving te bekos tigen. Pastor T. Pooters van De Schakel, die optrad als getuige-deskundi- s, kon de misstap van H. wel ver klaren. „Als je bij ons binnen komt, zit je in een diepe depres sie. Op het moment datje uit zo'n depressie komt, voel je je sterk. Maar dan begint het proces pas. H. wilde zich eind november aan het gezag van De Schakel onttrek ken, omdat hij dacht het zelf weer aan te kunnen." Na een felle ruzie met de directie van het opvang centrum nam H. de benen. Voor de nieuwe serie inbraken werd hij door de rechtbank van Zutphen veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waar van drie voorwaardelijk. Hij hoef de niet meer de cel in omdat hij al drie maanden in voorarrest had gezeten. De voorwaarde was dat hij opnieuw naar opvangcentrum De Schakel moest om zich twee jaar te laten behandelen. En daar mee was hij terug bij af, conclu deerde ook officier van justitie C. de Kimpe. De Kimpe constateerde dat de verdachte met die behandeling 'gloeiende mazzel' heeft. Als alle zaken in elkaar waren geschoven, had hij volgens de officier onge twijfeld enkele jaren cel gekre gen. De officier bleek gisteren bereid de verdachte een laatste kans in De Schakel te geven. Rechtbank president L. C. P. Goossens stem de met dit idee in. „Maar als hij de kans niet grijpt, is het absoluut raak." In dat geval is F. H. zeker van een gevangenisstraf van zo'n twee tot driejaar. De rechtbankpresident maakte met Pooters de afspraak dat als F.H. daadwerkelijk De Schakel voortijdig de rug zou toekeren, hij binnen 24 uur op de hoogte wilde zijn. Bovendien wil Goossens elk kwartaal een rapportage over de vorderingen hebben. Alleen on der die voorwaarden wilde Goos sens voor de derde keer de zaak aanhouden, dit keer voor een jaar. Door Ben van Haren Vlaardingen—Alle straten rond de Stadsgehoorzaal staan vol met au to's. Volgens een mededeling van Rijkswaterstaat vindt in het Vlaardingse theater een informa tiemarkt over de Trajectnota/ MER A 4 plaats. Hoewel, gezien de ingrijpende ge volgen voor Vlaardingen en Schiedam bij aanleg van die rijks weg tussen Kethelplein en Delft, behoorlijke belangstelling voor die markt verwacht zou mogen worden,büjkt het niet druk te zijn op de bijeenkomst. De auto's zijn van bezoekers van de al weken lang uitverkochte show van Rob de Nijs, die in de echte Stadsge hoorzaal optreedt: In bijzaal Harmonie overtrof gis teren in alle uren, dat de markt gehouden werd, het aantal infor matieverschaffers het bezoe- I kerstal. „Het is vergelijkbaar met de belangstelling, die we eerder in Den Hoorn kregen," zegt één van de ambtenaren van Rijkswater staat. Een ook ingeschakelde ge meente-ambtenaar is het opgeval len dat er maar weinig plaatselij ke politici langs komen om zich te laten informeren. De weinige bezoekers, die langs de informatiepanelen gaan, ont dekken dat ook fervente tegen standers van de doorsnijding van Midden-Delfland als Werkgroep Stop RW 19 en de Zuidhollandse Milieufederatie een plekje heb ben gekregen. leneke van Deursen van de werk groep vertelt dat de houding van Rijkswaterstaat tegenover de ac tievoerders de afgelopen jaren aanzienlijk verbeterd is. Ze heb ben zelfs invloed gehad op onder delen van de nota, die basis is voor de politieke discussie overde mogelijke aanleg. Het Vlaardingse gemeentebe stuur heeft inmiddels besloten niet meer te strijden tegen de aan leg, maar voor de meest zorgvul dige inpassing van de weg. Bij de Burg. Luyerinksingd. ko men volgens planning tot vijf me ter hoge geluidsschermen te staan. Dan nog vermindert het verkeerslawaai nauwelijks. Ster ker nog, op een enkele plek is on danks die schermen een toename tot 63 decibel onvermijdelijk-Het met, ongeveer drie meter verho gen van de Burg. Heusdenslaan tussen Holysingel en Lepelaarsin- gel en het daar aanleggen van op en afritten is, met de uitbreiding van de verkeerstroom, verant woordelijk voor die toename. Afschuwelijk Overigens komt op die plek niet het hoogste punt van het in totaal veie honderden meters lange ge luidsscherm, dat in Vlaardingen nodig is. In Hoiy-Noord, bij de Ril landhoeve, is een scherm van der tien meter hoog gepland. In een geluidscabine kunnen bezoekers van de infomarkt van Rijkswater staat horen hoe het verkeersla waai met en 2onder afscherming klinkt, ,,'t Is afschuwelijk," zegt leneke van Deursen. Volgende week doet Rijkswater staat Schiedam aan met de infor matiemarkt. Op 14 mei vindt in die gemeente (Blauwe Brug, 19.30 uur) ook een hoorzitting plaats, waar reacties gegeven kunnen worden op de nota. Maassluis/Rotterdam Tegen de 35-jarige C.K uit Maassluis is voor de Rotterdamse rechtbank 24 maanden gevangenisstraf ge- eist, waarvan acht maanden voor waardelijk voor een poging tot doodslag. De Maassluizer stak in december 1994 in Rotterdam een man met een mes in de borst. Het slachtof fer overleefde de aanslag op het nippertje. Volgens de verdachte gebeurde het incident in een wo ning waar het tweetal enkele da gen achtereen cocaïne had ge bruikt. De Maassluizer verklaarde dat zijn vriend hem na wat geru zie over coke een klap in z'n nek gaf. Daarop pakte hij in een flits een mes en stak hem neer. „Het is gelukkig goed afgelopen," aldus de Maassluizer, die nog steeds co ke gebruikt. Het slachtoffer vertelde bij de po litie een geheel andere versie "van het verhaal. Hij zou op straat voor zijn woning zijn neergestoken omdat hij de verdachte had weg gestuurd. Advocaat mr. E, R. Weening vond de tegenstrijdige verhalen aanleiding om de achter gronden van het incident nader te onderzoeken. Hij vroeg de officier van justitie de zaak aan te hou den, zodat het slachtoffer gehoord kan worden. Volgens de raadsman gebruikt zijn cliënt sinds de steekpartij be duidend minder cocaïne en is een onderzoek door een psychiater op zijn plaats. Bovendien vond Weening het een vreemde zaak dat de officier de zaak nu na twee jaar opeens zo snei wii afhandelen. „Mijn diëni is wegens .plaatsgebrek of een fout van het Openbaar Ministerie na twee weken naar huis ge stuurd. Daarna is er geen contact meer met hem geweest" De offi cier van justitie, C. de Kimpe, hield echter voet bij stuk: „Het gaat om de steekpartij zelf. De oorzaak is niet doorslaggevend en het is de vraag of we daar achter komen als we de zaak aanhouden. Feit is dat het slachtoffer net zo goed had kunnen overlijden. De verdachte heeft niet meegewerkt aan een onderzoek 'door de psy chiater. En uit het verleden blijkt dat hij vaker zo agressief is gewor den als hij langere tijd achter elkaar coke had gebruikt." De officier doelde op een kwestie in februari 1994 toen de verdachte na een ruzie een man met een honkbalknuppel op het hoofd sloeg. Bovendien stak hy in juni vorig jaar na een klein me ningsverschil over geld de ban den lek van de auto van een vrien din. De Kimpe betreurt het dat de Maassluizer zo snel na het neers teken van zijn kennis naar huis is gestuurd. Dit is overmacht, maar dat betekent volgens haar niet dat de rechtbank minder belang aan deze zaak hecht dan aan andere zaken. De rechtbank doet op 25 april uit spraak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1