13, m Toeleveringsbedrijf staat onder druk I DORZO H VOORDEEL Voor f 43.675,- kunt u tijdelijk twee Laguna's kepen. Aanu de keuze y>nda Goudsesingel moet blijven Zeefdrukken en houtsnedes Bellen met bestuur Bijeenkomst Wijkpanel Lapjeswerk in Kerkcentrum Scout FM Zender Concurrentie en overheid dwingen TBV tot nog efficiënter werken Dsw*LM™°°k De tasuna m Rename fa,rtinncfil ,0ch m0M Senioren naar expositie Vermeer €f Rotterdams Dagblad Vrijdag 12 april 1996 In het op 12 september 1941 in Rotterdam uitgegeven Persoonsbe wijs van 'kraanstoker Steenkolemnij' Petrus van Haren, lees ik bo ven de afdruk van de rechterwijsvinger van mijn vader twee adres sen. Ze staan geschreven pa! onder het registratienummer R 29 No. Bovenaan staat in schrijfmachineletters Bruijnstraat 7b. Het Rotter damse adres, waar ik enkele maanden voor de oorlog werd geboren. Op de smalle tweede regel heeft een ambtenaar in zwarte inkt ge schreven: 3-442 Vlaardingen, Goudschesingel 6. Dit geeft het mo ment aan waarop ons gezin weer eigen huisvesting kreeg. Mijn ouders vluchtten na bombardementen op Rotterdam-West met hun zes kinderen terug naar de Haringstad waar ze geboren en geto gen waren. Na enkele maanden inwoning bij grootouders kregen zij een van de 410 daar gebouwde 'noodwomngen' toegewezen, die in de Babberspolder waren gebouwd voor weggebombardeerde Rotter dammers. We woonden er prachtig, op dat eerste stukje Goudsesingel in een rij tje dat begon met de winkel en woning van melkboer Kerklaan. Het pleintje tegenover de Hartmanstraat was een ideale speelplek en om de hoek hadden we in de Hartmanstraat een grote zandbak/speel tuin. We keken uit op een spruitenveld en de achterkant van de wo ningen van de Rozenlaan. Uitgerekend die oorspronkelijke Goudsesingel is op het stadhuis van de plattegrond geschrapt. Schandelijk Is het. Zonder historisch besef is onder aanvoering van burgemeester Bert Stam de Lusthofstraat plotseling omgebogen tot aan de Anthony Knottenbeltsingel. De toekomstige bewoners van de koophuizen, die Koudijs momen teel in de Babberspolder bouwt, geef ik dus groot gelijk. De aan Am bacht grenzende straat moet gewoon Goudsesingel blijven, met de even nummering die de na vijftig jaar gesloopte semi-permanente woningen ook hadden. Het gemeentebestuur van Vlaardingen moet bet verzoek van kopers vereniging Bresbok dus loyaal en snel honoreren. Het mag trouwens projectontwikkelaar Koudijs wel dankbaar zijn, dat hij de kopers ge adviseerd heeft een vereniging op te richten. Zoiets past geheel in bet gemeentelijke streven naar beter wijkbeheer en kan veel erger nis, ellende en kosten aan bezwaarprocedures voorkomen. Die kopersclub trok deze weekwethouder Van der Windt aan zijn jas je over die merkwaardige straatnaamwijziging. Het is te hopen, dat deze de burgemeester en de fractievoorzitters die als commissie Al gemene Zaken over straatnamen gaat, wat historische besef over de Vlaardingse Babberspolder kan bijbrengen. Drie jaar geleden waarschuwde ik op deze plaats Stam c.s, voor de dreigende stommiteit om de naam Benthemstraat, aan de andere kant van de Rotterdamseweg, te schrappen. Ridder Simon van Benthem was immers de enige van alle daar vernoemden, die een band heeft met Vlaardingen, Deze edelman uit de veertiende eeuw was nazaat van graaf Dirk, aan wie Vlaardingen veel roem te danken heeft. Eigenwijs, of gewoon arrogant, ging men toen op het stadhuis voorbij aan mijn waarschuwing. Mogelijk dat het Kees van der Windt nu wel lukt om te voorkomen dat na de Benthem-, Jonker Frans- en Goudse- straat ook nog eens de Goudsesingel verdwijnt uit de "Rotterdamse buurt'. BEN VAN HAREN De jonge Schiedamse graficus Sasha Zuidam expo seert tot 5 rrfei haar zeefdrukken en houtsnedes in theater de Teerstoof. Zij studeerde in 1994 af aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. Haar zeefdrukken zijn kleurrijk en geven een vrolij ke indruk. Zij maakt veel gebruik van de thema's vliegen en vogels. De inspiratiebron voor haar huidi ge werk is de Vuurvogel'. Wie een bezoek brengt aan het theater kan de grafieken een half uur voordat de voorstelling begint bewonderen en na de voorstelling tot 24.00 uur. Vlaardingen Evenals vorig jaar houdt het gemeentebestuur van Vlaardingen een telefonisch spreekuur. Inwoners kunnen op werkdagen tussen 12.00 en 13.00 uur met de burgemeester, de wethouders of de gemeentese cretaris, die per tourbeurt aan de telefoon zitten, van gedachten wisselen over het gemeentelijk beleid. De nadruk zal daarbij liggen op de aangekondigde be zuinigingen, zoals die door burgemeester en wethou ders zijn neergelegd in de Voorjaarsnota 1996. Het te lefonisch spreekuur duurt tot en met vrijdag 17 mei. Het telefoonnummer is 2484080, De werkgroep 'Sociale Veiligheid' van het Wijkpanel Holy houdt dinsdag 16 april een vergadering. Dan worden onder meer de vorderingen van de werkgroe pen Jongeren en Verlichting besproken. De vergade ring begint om 20.00 uur m wijkcentrum Holy. In de hal van het kerkcentrum Holy in Vlaardingen is tot 22 mei een collectie patchwork te zien van de dames T. Verburg en K Vons. Zij houden zich sinds 1989 bezig met hetzogenoemde lapjeswerk, een tech niek die uit Amerika is overgewaaid. Rond 1625 trok ken veel emigranten naar Amerika. Ze hadden het niet breed en bewaarden elk lapje stof. Dit werd ver werkt tot lapjesdekens en kleding. Hierdoor ontston den mooie patronen. Tegenwoordig worden nieuwe stoffen gebruikt De scouts uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis maken vrijdag 12 en zaterdag 13 april voor het eerst gebruik van een eigen 'Scout FM zender'. De wed strijden worden gehouden rond de Maassluise Ijs baan aan de Vlaardingerdijk. Zo'n 250 scouts willen een plaats veroveren voor de Landelijke Scouting Wedstrijden. Vrijdagavond slaan 45 ploegen de tenten open wordt er een avondspel en playbaekshow gehouden. Het kamp is verdeeld in acht subkampen, die elk een ei gen muzieksoort moet vertegenwoordigen van house tot klassiek. De deelnemers moeten zaterdag tijdens een fietstocht allerlei opdrachten uitvoeren waarvan enkele via de radio worden doorgegeven. Het week einde wordt aan elkaar gepraat door een echte dee jay. Om ongeveer 17.00 uur maakt de leiding bekend welke ploegen het district Rijnmond gaan vertegen woordigen op de Landelijke Scouting Wedstrijden in Baarn. Redactie Waterweg: Jelie Gunneweg, Menno Haddeman, Ben van Haren, Danielle Hermans, Mariëtte Olsthoorn, Jan Rozendaal, Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Sander Son- nemans Telefoon 2340055 4004310 Door Jelie Gunneweg Vlaardingen Wie niet beter weet, zou denken dat het Toeleveringsbedrijf Vlaar dingen een 'echt' bedrijf is. Grote produktiehailen, pro fessionele apparatuur en honderden personeelsleden. Het is er lawaaierig en warm, daar aan de George Stephen- sonweg. Gezellig ook. De per soneelsleden praten en la chen wat af, begroeten nieuwsgierig iedere gast die binnenkomt. Alleen het tempo ligt niet zo hoog als bij een 'gewoon' bedrijf. En de handelingen die de personeelsle den verrichten zijn eenvoudig. Mannen en vrouwen leggen klei ne boekwerkjes op honderden, over de lopende band rollende pakjes boter. Anderen vouwen kartonnen dozen en vullen ze met levensmiddelen of verpakken bhlges ijsthee in setjes van vier. Eén man pakt met een grote mag neet tientallen schroeven en laadt ze over in een emmer. Die eenvoud verraadt de werkelij ke achtergrond van het Toeleve ringsbedrijf. Het TBV levert aan gepaste arbeid aan werknemers die onder normale omstandighe den niet aan het werk zouden ko men. Haast 250 personeelsleden meteen geestelijke en/of lichame lijke handicap werken bij deze so ciale werkvoorziening {de vroege re sociale werkplaats), onder be geleiding van 25 personen zonder een handicap. Het personeel houdt zich bezig met assemblage, papier en cartonnage, boekbin den, machinaal en handmatig ver pakken, opbouwen van displays, drukkenjwerkzaamheden. kopi ëren, bottelen en samenstellen van diverse pakketten. „We draaien op acties en op de fouten van anderen," vertelt di recteur W. Hoevenaars. „Dat is onze kracht: om binnen twee of dne weken een miljoen produk- ten opnieuw te verpakken, te stickeren of van een cadeautje te voorzien. Snel reageren dus, daar in onderscheiden we ons van an deren. Zo krijgen we binnenkort een order voor het bedrukken van miljoenen petjes als het Neder lands voetbalteam mee doet aan de Europese Kampioenschappen. Dan ziet de hele hal oranje." Ook buiten het bedrijf, dat in het uiterste puntje van industriege bied de Vergulde Hand is geves tigd, zijn personeelsleden aan het werk: by een boomkwekerij, bij de gemeentelijke plantsoenen dienst en op de kinderboerderij. Anderen verzorgen de vuilafvoer bij enkele flats of zijn gedeta cheerd bij de politie en het Visse rijmuseum. „Waar ze terecht komen is afhan kelijk van de mogelijkheden van ons personeel. Met het uitzend- werk proberen we ook de wacht lijst enigszins weg te werken. Daar staan nu 68 personen op. Ik zou ze graag allemaal ergens wil len plaatsen, maar het probleem is: waar is het werk? Het is niet so ciaal om mensen aan te nemen als ze niets te doen hebben." Waakzaam De werkgelegenheid is een eeuwi ge zorg van directeur Hoevenaars. Want hoewel het VTB tamelijk goed draait, blijft de concurrentie om de hoek loeren, „De lage Io nen-landen, geautomatiseerde bedrijven, gevangenissen en an dere werkvoorzieningen, allemaal zitten we in dezelfde vy ver te vis sen. Daarom moeten we uiterst waakzaam zijn als één van de klanten over de kop dreigt te gaan of wordt verkocht," aldus de ai ruim 25 jaar aan de VTB verbon den directeur. Hoevenaars doelt hiermee op de constructie die hij onlangs met de gemeente Vlaardingen heeft be dacht, om twee belangrijke Rot terdamse klanten van het Toele veringsbedrijf over te nemen en onder te brengen in een nieuwe besloten vennootschap Met deze deal behoudt het VTB een klant die goed is voor opdrachten van zo'n twee ton per jaar. En is de werkgelegenheid van twintig werknemers gegarandeerd. Hoevenaars: „We moeten wel. De concurrentie dwingt ons tot crea tieve oplossingen. Alles moet sneller en beter. Dat was vroeger wel anders. De werkvoorziening is in de jaren zestig opgericht om mensen die door bepaalde proble men in de vrije sector met worden geaccepteerd, aan het werk te hel pen. Dat gebeurde in een periode dat er nauwelyks werkloosheid bestond. Het idee was toen: hou ze van de straat. Nu is de werkplaats uitgegroeid tot een aangepaste kopie van een gewoon bedrijf, met een cao, volwaardige lonen en I alles wat er verder bij komt kij- Het Toeleve ringsbedrijf: het tempo ligt niet zo hoog ais bij een'ge woon' bedrijf en de hande lingen zijn eenvoudig. Foto s Roel Dijkstra Directeur W. Hoevenaars met een van de medewer kers. 'Onze kracht is snel reageren,' zegt hij ken. Dat stelt bepaald andere ei sen dan m de beginjaren." Hij vervolgt: „Vroeger moest het personeel bij wijze van spreken wasknijpers opeen kaartje zetten. Tegenwoordig gaat vrijwel alles geautomatiseerd. We moeten ons aanpassen aan de ontwikkelingen en de eisen van de opdrachtgever, anders tel je met meer mee." Enorme groei Ook het rijk stelt andere eisen. Het aantal personeelsleden dat werkzaam is volgens de Wet socia le werkvoorzieningen is in twintig jaar enorm gegroeid: van 22.900 m 1970 naar 88 000 arbeidskrachten in 1990. Die enorme groei drukt flink op het budget van het minis terie van Sociale Zaken: de kos ten zijn in dezelfde periode geste gen van één naar 3,5 rmljoen gul den. „Om die reden is al verschillende malen gekozen voor een andere wyze van financiering Vroeger kregen we by tekorten bijbetaald van het rijk en de gemeente. In 1989 werd de budgetfinanciering ingevoerd, waarbij we zo'n 20,000 gulden per persoon kregen, óók voor de part-timers. Omdat dat een ongelijkheid teweeg bracht, werd in 1992 het Meer Objectief Leermodel ingevoerd, waarbij de uitbetaling per FTE geschiedt in plaats van per persoon. We wor den ook elk jaar verder gekort op ons budget, wat betekent dat we op eigen kracht meer opleveren." Dit betekent met dat er van de in dividuele medewerker meer wordt verwacht, benadrukt Hoe venaars. Wél van de gehele orga nisatie. „We werken veel efficiën ter, letten meer op werkmetho des, de logistiek, de routing. Daar waar het werk met acht personen kan, doen we het natuurlijk met met z'n tienen." Daarnaast is geprobeerd het werk gedisciplineerder te laten uitvoe ren „Het is met meer het betutte lende van vroeger, dat willen de mensen zelf ook niet. Ze willen volwaardig worden behandeld, zij het onder aangepaste omstandig heden De werkomgeving is daar om toegespitst op hun handicaps en mogelijkheden." Maar ondanks alle efficientere maatregelen, blijft de toekomst somber. Want nieuwe ontwikke lingen kondigen zich aan. Het rijk wil de 38-urige werkweek van. de WSW'ers m 1997 omzetten in een 32-urige werkweek. Ook het loon gaat drastisch omlaag, naar het minimumniveau. Bovendien krij gen straks alle arbeidskrachten om de twee jaar een herkeuring, m plaats van nu alleen bij aanmel ding. „Er wordt vanaf 1997 ook onder scheid gemaakt in de Wet Inscha keling Werkzoekenden, waaron der alle langdurig werklozen, ba nenpoolers, Melkert-krachten vallen. En er is de WSW, waar ie dereen die niet in aanmerking komt voor de WIW terecht komt. De werkvoorziening dreigt daar door naar een ander niveau te lei den. Er zal kritischer gelet gaan worden op de toelating, alleen de JaagrcmpeJigcn blyven over. Dit betekent dat wij dus bepaalde werkzaamheden niet meer aan kunnen, omdat alle goede krach ten naar de WIW doorstromen Hij vervolgt: „Ik vind dat op zich geen dramatische ontwikkeling, want ik ben al doodgelukkig als ik wie dan ook aan het werk kan hel pen. Maar de geschiedenis leert dat een hoge werkloosheid nooit tot iets positiefs leidt, zeker niet voor achterstandsgroepen. Hoe wel ik er ook nog wel enigszins be grip voor kan opbrengen ook, dat er wordt getrokken aan de WS- Wers, Tyden en opvattingen ver anderen nu eenmaal, daar moet je rekening mee houden. Ik ben een realist." De Laguna Alizé least u al vanaf f999,- per maand! De extra luxe Laguna Afcé KT 1.8 voor de prijs van f 43.675,-. met Ot DeLaguna Tiize RN 2.0 mettachügeïditer- j motor en handbediende ^conditioning j voor de prijs van (43.675,-. u heeft altijd duizenden guldens voordee Pnjs Vrijdag 12 april SCHIEDAM Teerstoof. 'De kapitein en de Kan nibaal', Hakim en René Groothof, 2ö.30u. Filmhuis. EdWood,21.30u, VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Aanstormende komieken, 20.15u. Harmonie. De Fakkel met '4x verkocht', 20.30u. ROTTERDAM De Doelen. Klx Muziek uit Noord- Afrika. 20.15u. SKVR Muziek school Centrum West. Open Po dium Popschool jongeren, 20.00u. Luxor Theater. Lang Leve de Ope ra, 20.15u. Theater Zuidplein. Gr.z. Mooi Katendrecht, 20,15u. Baroeg. Dissection Satyricon Gorgoroth,2l.0Öu, De Vlerk. Vlerk gaat vreemd: Utrecht, 22.0ÖU. RO Theater. Three of a kind, 20.15u. Castagnet. Vaderlanders, een cur sus voor ingezetenen, 20.15u. De Dam. Toneelgroep Feijenoord, 20.30u.'tKapeUetje.CompactC.V. i.s.m. Dancing Colours Gouda, 20,3Qu. Rotterdamse Schouw burg. Gr.z. Caligula, 2Ö.15u. Kl.z. Vavoom, 20.3ÖU. Jeugdtheater Hofplein. De Droom van Mozart, 19.00u. Zaterdag 13 april SCHIEDAM De Erker. Abba Fanclubdag, ll.OOu. Grote Kerk. Open orgel middag, 14.0ÖU. Margriethal. Mo- torbeurs, 10,00-17.0Qu. De Harga- Hoeve. Jubileum Stichting Vrien den van de Hargahoeve, ll.OOu. VLAARDINGEN Rehobothkerk.Bazar, lO.OOu. Vre- deskerk. Film Doornroosje, 10.30u en 14.00u. ook in in delchtuskerk, 13.0ÖU. ROTTERDAM Dodorama. Rotterdamse Improvi satie Poel, 15-ÖOu. Tarwewijk.EUa Snoep, 14.00u. De klant centraalde auto optimaal James Wattweg 12-14, 3133 KK Vlaardingen Te< 010-4353533. RENAULT ROTTERDAM Calypso 1: 'Sense and Sensibility' (al) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15. Ca lypso 2: 'The Usual Suspects' (16) dag. 6.45-9.30. Calypso 3: 'Antonia' (16) dag. 1.154-6.45-9.30. Calypso 2 Riksbioscoop: 'Drop Zone' (16) dag. 12.45-3.3Ö. Cinerama 1: 'Mon ey Train' dag. 1.154-6.45-9.30. Ci nerama 2: 'Jumanji' (al) dag. 4- 6.45-9.30. do.vr.ma.di. ook 1.15. Ci nerama 3: 'Braveheart' (lb) dag. 1.154.30-8.15. Cinerama 4: 'Lea ving Las Vegas' {16) dag. 1.154- 6.45-9.30. Cinerama 5: 'De Jurk' (al) dag. 1.154-6.45-9.30. Corso: 'Broken Arrow' (16) dag. 1.154- 6.45-9.30. Imax Theater: 'The Li ving Sea' (al) dag. 24. 'Africa: The Serengeti' (al) dag. beh. ma. 3. za- .zo. ook 1. 'Toy Story'(al) dag. 5.15- 7.15. 'Casino'(16)dag.9. Venster 1: 'Bye Bye' (16) dag. beh. ma. 10. 'Smoke' (al) dag. 7.30.Sneak Pre view' ma. 10. Venster 2; 'L'Annee Demiere a Marienbad' (16) dag, 7.30. do.vr.zo.wo, ook 2.30. 'Tirez sur le Pianiste' (16)do.vr. 9.30. 'Bal- sersVolees'(l6)za. 9.30.'Les Deux Anglaises et le Continent' (16) zo. 9.30. 'L'Hoinme qui Airmait les Femmes'(16)di.9.30. 'LaChambre Verte' (16) wo. 9.30. Venster 3: 'Chüderen ofNature' (16)dag. 7.30. do.vr.zo.wo. ook 2,30. THysses'ga- ze' (16)dag. 9. Venster4: 'Angelba by' (16) dag. 7.30. do.vr.zo.wo. ook 2.30. 'Blue in the Face' (al) dag. 10. do.vr.zo.wo. ook 2.30. Lumière 1: 'Heat' (16) dag.4.30-8.30. do.vr.ma .di. ook 1Lumière 2: 'AceVentura' When nature calls (al) dag. 1.154- 6.45-9.30. Lumière 3: 'Sudden death' (16)dag.6,45-9.30. do.vr.ma .di. ook 1.154. Lumière 4: 'Clu eless' (al) dag. 1.154-6.45. Pathé: 'Murder in the First' (16) dag. 9.30. Pathé 1: 'Toy Story' (al) dag. 6.05- 8.10-10.15. do.vr.ma.di. ook 11.50- 1.554. Pathé 2: 'Casino' (16) dag. 12.154,15-815. Pathé3:'DeadMan Walking' (16) dag. 11.05-1.454.25- 7.05.9.45. Pathé 4: 'Get Shorty' (al) dag. 11.35-24.25-6.50-9.15. Pathé 5: 'Broken Arrow3 (16) dag. 11.00- 1.354.10-6.45-9.20. di, alleen 6.45- 9.20. Pathé 6: 'Copycat' (16) dag. 3.20-6.10-21.do.vr.ma.di.ookl2.30. Pathé 7: 'Mr. Holland's Opus' (al) dag. 12.304.30-8.30. Rex: 'Captain Lust' (18) dag. 12.00 doorlvoorst. Vlaardingen—De derde Kunst bus voor Senioren rijdt vrijdag 19 april naar detentoonstelling 'Delftse Meesters, Tijdgenoten van Vermeer' in het Stedelijk Museum het Prinsenhof in Delft. De bus vertrekt om 11.45 uur vanuit het Hollandiage- bouw in Vlaardingen en is om 16.00 uur weer terug. De kos ten bedragen 26,-. Informal tie over deelname is verkrijg baar by de administratie van de Vrije Academie, telefoon: nummer 43Ó6225.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3