13 Nieuwe muziekzenders op Schiedamse kabel l Rotterdams Dagblad Discozwemmen voor Turkse gasten een feest 'Tele-Taxi voor gehandicapten zeker een succes' 'Huurverhoging asbesthuizen Stationsstraat is onterecht' Interactieve omroep brengt jukebox in de huiskamer Groen staat droog Huurdersraad bedingt lagere huurverhoging Koudetoeslag ook voor Maassluizers Politie pakt heler op Fietsen beveiligd Helpen bij schoonmaken van strand Vanavond op Stads TV, 20.00 uur Vrijdag 19 aprij 1996 Waterweg Schiedam Het Schiedamse kabelnet wordt opnieuw uit gebreid. Met ingang van 1 mei komen de muziekzender The Box en Stadstext Rotter dam/Spirit er bij. Per 1 juni is - voor abonnees - op de ra dio Music Choice Holland te beluisteren. Muziekzender The Box zendt ze ven dagen per week en 24 uur per dag videoclips van populaire mu ziek uit en is door iedereen die is aangesloten op de kabel gratis te ontvangen. De muziek wordt niet onderbroken door presentatoren. Ook zegt de zender, waarachter uitgever Quote schuil gaat, een podium te willen zijn om aanstor mend (lokaal) talent een kans te bieden voor het voetlicht te tre den. Het meest bijzondere van rheuwe televisiezender is dat hetgeen soort jukebox op televisie is. Door middel van een 06-nummer kun nen kijkers - tegen betaling van één gulden per minuut - hun fa voriete clip aanvragen. De uitge kozen clips -zeventien per uur - worden op volgorde van aanwaag uitgezonden. Elke regio heeft z'n 'eigen jukebox'. The Box The Box richt zich op de 'interacti ve generation' van 14 tot 30 jaar. In Engeland en de Verenigde Sta ten, waar The Box al is te zien, verslaat de nieuwe muziekzender de kijkcijfers van het populaire MTV. Een andere interactieve nieuwko mer op het Schiedamse (én Vlaar- dingse én Maassluise) kabelnet is Stadstext Rotterdam/Spirit. Via het kanaal van Rotterdams Dag blad TV kunnen kijkers die over Teletekst beschikken het pro gramma van Sladslext, een on derdeel van Spirit, oproepen. Bo vendien kunnen kabelabonnees met een pc en modem inloggen op Mediaport, de Internetdienst van Spirit. Spirit is een private organi satie waarin Eneco, de gemeente Rotterdam en het Rotterdams Dagblad participeren. Voor Schiedammers komt er ook op de radio een nieuwe muziek zender bij. Dat is Music Choice Holland, een radioprogramma dat vergelijkbaar is met FilmNet op televisie: tegen betaling van een maandelijks bijdrag van ƒ24.95 ontvangen abonnees een speciale tuner met afstandsbediening waarmee voor een bepaalde mu zieksoort kan worden gekozen. De zender is vanaf 1 juni te beluis teren, abonnementen kunnen vanaf 1 mei bij het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam worden aangevraagd. Music Choice Holland biedt 25 themakanalen, van klassiek tot blues, van dance, country en latin tot new age, kinderliedjes en reg gae. De muziek wordt niet onderbro ken door reclame, dj's, weerbe richten of nieuwsflitsen. De radio zender zendt zeven week, 24 uur uit. Op de speciale afstandsbedie ning, waarmee steeds een ander genre kan worden aangezet, zit een display waarop de belangrijk ste gegevens van het muziekstuk dat wordt afgespeeld staat te le zen. Zoals de naam van de artiest, titel van het nummer, de compo nist. platenmaatschappij en het nummer van de cd. Vlaardfngen De: barre tijden van afgelopen zomer voor het. groen herleven. Vanaf het begin van het plantseizoen in maart is er veel te weinig neerslag geval len. Voor oudere beplanting le vert dit nog niet zo veel proble men op, maar de nieuwe, aan plant, die nog niet doorworteld is, moet het nu juist van het re genwater hebben. En dat wil maar niet vallen. Daarom roept de afdeling Groen van de gemeente Vlaardingen inwoners op om jonge aanplant naast of voor het huis mee te ne men bij hét sproeien van de tuin. Of af en toe een emmertje water erbij gooien wordt ook zeer op prijs gesteld door de gemeente, die zelf onmogelijk alle plekken afkan gaan. Met namé.in de wijken waar dit voorjaar nieuwe bomen eh strui-, ken zijn geplant na de ophoging van de straat (zoals in de drevén- en kruidenbuurt), staat heel veel groen dat het moeilijk heeft. „Nu een emmertje water voor komt dat u de rest „van het jaar- tegen een kaal perk aankijkt," aldus de gemeente. niet naar de 'streefhuur' brengen, die overigens hoger ligt dan het landelijk gemiddelde, yoordat zij iets heeft gedaan aan de kwaliteit ■vande woningen.- Daarmee doeltdftraadoprieaan- merki ngen die veelhuurders heb ben op het onderhoud van de hui zen door hét woningbedrijf en het gebrek aan voorzieningen als een lift De huurdersraad is gematigd te vreden ovèr het bereikte resul- taalt. Aan de ene kant vindt zij de daling van de gemiddelde huur verhoging iets aan de lage kant. De raad had tijdens de onderhan delingen ingezet op een daling tot 3,6 procent. Maar aan de andere kant blijkt volgens de voorzitter dat de bewoners serieus worden genomen. Er worden nu al afspra ken gemaakt voor onderhandelin gen tijdens de volgende huurver hogingsronde. Vlaardingen De huurdersraad heeft bij de Stichting Woningbe drijf Vlaardingen (SWV) kunnen bedingen de maximale huurver hoging -niet hoger te daten ruit- vallen dan 5,5*procenfe*D€wSW wilde de huur van de duurdere huizen verhogen met 6,5 procent. De gemiddelde huur gaat daar door met met 5,2 maar met 4,6 procent omhoog. Reden voor de wijziging in de huurverhoging is onder meer dat niet alle huizen voldeden aan de gestelde basis kwaliteit. Het was volgens voorzitter G. Lens van de huurdersraad, waar in de bewoners zijn vertegen woordigd, een taaie klus. Niet al leen het onderhandelen met de SWV, maar ook de voorbereidin gen en het opstellen van het ad vies vergden veel tijd en moeite. Volgens de huurdersraad kan de SWV de huur van de woningen Maassluis In navolging van Vlaardingen heeft ook het ge meentebestuur -van-'Maassluis- besloten een eenmalige 'koude-. toeslag uit!te keren. Maasslui- zers met een minimum inko men kunnén op. maximaal hon derd gulden rekenen. Het ge meentebestuur hoopt hiermee de financiële gevolgen van de koude winter, enigszins te ver zachten. Alleen inwoners die over zelfstandigehuisvesting beschikken en een inkomen hebben op of net iets boven het bijstandsniveau, komen voor de ■koudetoeslag in aanmerking. Verder geldt dat het bedrag van de jaarafrekening 1995/1996 van energiebedrijf Eriéco minimaal honderd guldën hoger moet zijn dan dat van de afrekening 1994/ 19951 Deze drempel isinge bouwd omdat; er. jaarlijks ook sprake is van de gebruikelijke tariefstijgingen. Als het verschil tussen beide afrekeningen ho ger is dan honderd gulden, wordt het bedrag tot een maxi mum van honderd gulden ver goed. De uitgaven voor de kou detoeslag worden gefinancierd uit het budget bijzondere bij- stand. De gemeente heeft hier voor een bedrag van hon derdduizend gulden gereser veerd. Wie in aanmerking wenst te komen voor de koudetoeslag doet er verstandig aan eerst con tact op te nemen met de afdeling Sociale Zaken en Werkgelen- heid van de gemeente. De re kenregels voor Maassluizers met een uitkering zijn anders dan voor mensen met een iets hoger inkomen darï bijstandsni veau. Een aanvraag vooreen koudetoeslag kan op werkdagen tussen 8.30 en 11;3Q üür worden vingediend./ Dikke ogen van het chloor, verstopte oren en hoofdpijn van het te lang onderwaterzwemmen. Dat waren de klachten van de Turkse kinderen uit Karaman, gister avond na afloop van het discozwemmen in het Schiedamse zwembad Groenoord. De gasten waren duidelijk niet gewend aan zo'n groot waterparadijs, maar leuk dat ze het vonden! Vooral de zeventig meter lange glijbaan was favoriet bij de groep van zestig kinderen. Eerder op de dag waren de 9- tot 18-jarigen wezen carten bij de ïndoorcart-baan in de Spaanse Polder. In kleine race-autootjes scheuren over een nepcircuit, ook dat kennen ze thuis in Karaman niet. Dat maakte deze tweede dag van de uitwisseling waarschijnlijk tot de beste dag van de week. Foto Roel Dijkstra Door Pieter Vermaas Vlaardingen De Tele-Taxi, het systeem van collectief vervoer voor gehandicapten, is direct na inwerkingtreding van de Wet Voorziening Gehandicapten niet echt omhelsd door de minder vali de gebruikers ervan. Maar nu, twee jaar later, kan het systeem 'zeker een succes' worden ge noemd. Dat meent het Regionaal Orgaan Gehandicapten (ROG), dat het vervoersbeleid uitstippelt voor gehandicapten in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Zo'n succes zelfs, dat het ROG de ze week de aanvrager van de 250.000ste rit in de watten legae. De heer Dirksen uit Vlaardingen - hij was de gelukkige - werd of ficieel ontvangen in het stadhuis van Maassluis, waar het ROG ze telt. Daar ontving hij een bloemet je, kreeg hij een dagtochtje aange boden, en mocht hij uit een mand nog veertien gelukkigen loten vooreen dagje uit met bekenden. Het ROG vindt die feeststem ming niet misplaatst. „Die 250.000ste rit," zegt ROG-direc- teur C. M. Tanis, „geeft eigenlijk het succes al aan. We vervoeren op dit moment ongeveer zeven honderd mensen per dag. Voor een nieuw product dat we in 1994 op ons bordje kregen is dat niet slecht." Dat wil niet zeggen dat net nieuwe systeem voor iedereen goed uitpakt, erkent Tanis zonder omwegen. „Er zijn wel pijnpun ten, ja. In de oude regeling kreeg men een vergoeding voor ge maakte vervoerskosten recht streeks in de eigen portemonnee. Dat pakte voor de gehandicapte financieel wel beter uit," zegt de directeur over de oude regeling, die mede is geschrapt uit bezuini gingsoverwegingen bij het rijk. De nieuwe regeling is nog het meest geliefd bij de doelgroep van 55-plussers, weet Tanis. „Vooral voor die groep is het vervoerssys teem een welkome aanvulling op het openbaar vervoersnetwerk dat Nederland kent. Je moet het niet vergelijken met de taxi, dat is een heel ander product. Maar in vergelijking met het reguliere openbaar vervoer werkt ons deur tot-deur systeem prima." Verbeteringen Daarnaast wijst de ROG-directeur graag op een drietal verbeterin gen die na 1 april 1994 zijn inge voerd. Zo is het 'reisgebied' uitge breid door samenwerking met "Vervoer op Maat', het Rotterdam se systeem van collectief vervoer voor gehandicapten. Inmiddels wordt ook het gehele Westland be streken. Ten tweede hebben de vervoers- busjes een aantal technische ver beteringen gekregen, op advies van een klankbordgroep waarin het ROG, de vervoerders en ge handicapten zijn vertegenwoor digd. Het gaat dan om zaken als een betere vering, meer veilig heid, en gemak by het in- en uit stappen. Een derde verbetering behelst een centrale planning in Schiedam van alle ritten per dag in de Waterweggemeenlen. Wan neer gehandicapten een rit heb ben besteld bij een het taxibedrij f, worden ze later nog teruggebeld met de mededeling wanneer het busje zo ongeveer zal verschijnen. Dat neemt veel irritatie weg die het wachten soms veroorzaakt. Uit eigen doos P. van Gijzen van het Provinciaal Samenwerkingsorgaan Gehandi captenbeleid (PSG), een belange norganisatie van gehandicapten, beaamt het succes van het nieuwe vervoerssysteem. „Natuurlijk kan het altijd beter, maar dit systeem levert inderdaad een bijdrage aan een verbetering van de mobiliteit. Dat is niet voor alle categorieën gehandicapten zo. Zoals voor jon geren met eigen vervoer die vroeger een vervoersvergo.eding kregen. En bijvoorbeeld voor mensen die buiten de tijden van het systeem willen reizen. In het laatste geval zul je moeten beta len voor het openbaar vervoer." In het systeem van collectief ver voer hebben gehandicapten recht op zestig 'gratis' regionale ritten per jaar. Voor een rit die de gren zen van het regionale vervoersge bied overschrijdt wordt drie gul den per zone in rekening ge bracht. Van Gijzen nuanceert het voordeel van de gratis voorzie ning direct. „De vervoersvergoe- dingen uit het verleden zijn afge schaft. Daarom pakt dit nieuwe systeem voor de gr .iandicapte fi nancieel toch minder goed uit dan de vorige regeling. Noem het maar een sigaar uit eigen doos. Daarnaast willen gehandicapten helemaal niet anders behandeld worden met 'gratis' ritten. We wil len juist integreren." Vlaardingen/Maassluis—De politie heeft gistermiddag op de Dr. Wi- ardi Beckmansingei in Vlaardin gen een 19-jarige inwoner van Maassluis gearresteerd omdat hij op een gestolen snorfiets reed. De tweewieler was op 9 februari bij JlS-station Vlaardingen-Gost ge stolen. De Maassluizer werd mee genomen naar het politiebureau. Daar bekende hij de snorfiets voor weinig geld van een onbe kendejongen te hebben gekocht. Ongeveer tegelijkertijd pakte de politie in Maassluis twee inwo ners van die gemeente op. Zij heb ben bekend op de Merellaan in hun woonplaats een snorfiets te hebben gestolen. De tweewieler stond inmiddels bij de jongens in huis. Ze konden door de politie worden achterhaald aan de hand van een signalement dat door een getuige was gegeven. Schiedam Onlangs bleek uit een enquête dat meer dan de helft van de bewoners van Sehiedam- West geen aangifte bij de politie doet als hun fiets is gestolen. Zij gaven als reden op dat ze te wei nig over hun eigen fiets wisten om een zinnige aangifte te formu leren. Om die reden heeft de Schiedamse politie de afgelopen drie dagen rondom de Jan van Avennesstraat mensen geadvi seerd hoe ze hun fiets beter kun nen beveiligen. Zo'n zeshonderd buurtbewoners hebben hun post code in de tweewieler laten grave ren. Ook kregen ze eeneomputer- uitrdaai van de politie mee waarin de belangrijkste gegevens over hun fiets staan. Hoek van Holland Morgen, zater dag 20 april, "wöraraë jaarlijkse strandschoonmaakdaggehouden. Dat gebeurt op initiatief van de Stichting Nederland Schoon, de ANWB, de Stichting Werkgroep Noordzee en de Stichting Milieu communicatie FEEEN. Ook de VWs langs de kust ondersteu nendeactie. De afgelopen jaren was de strand- schoonmaakdag een groot succes. Gemeenten en strandexploitan- ten verrichtten veel inspanning om de stranden schoon te houden. Vorig jaar werd langs de Noord zeekust 140 kubieke meter zwerfafval verzameld. Dat is vaak afkomstig van schepen, omdat flessen, jerrycans, piastic, touw, lampen en ander afVal nog maar al te vaak over boord wordt gezet. De organisatie nodigt jong en óud uit om te komen helpen het strand schoon te maken. Men kan zich daarvoor aanmelden bij de VW in Hoek van Holland. Voor een aantal deelnemers zijn vrij kaarten te winnen voor een be zoek aan het Sea Life Centre in Scheveningen. Op de stranden wordt om half elf verzameld en de actie start om elf uur. In Hoek van Holland komen de deelnemers bijeen bij het strandpaviljoen De Golfslag bij de strandopgang Badweg. In het kader van de landelijke strandschoonmaakdag kan te vens een petitie worden onderte kend. Daarin wordt aan de minis ters Jorritsma (verkeer en water staat) en De Boer (VROM) ge vraagd de afspraken na te komen die tijdens de laatste Noordzee ministersconferentie werden ge maakt. Daarin wordt onder meer de afgifteplicht geregeld voor huisvuil voordat schepen de ha ven verlaten. Door Carel van der Velden Schiedam —Bewoners van de Sta tionsstraat en de Reamurstraat in Schiedam dreigen massaal de aangekondigde huurverhoging te weigeren. Ze vinden het schanda lig dat ze meer geld moeten beta len nu een project om giftige asbe- stplaten van de woningen te ver wijderen vertraging heeft opgelo pen. Veel bewoners maken zich zorgen over hun gezondheid sinds verleden jaar bekend werd dat er asbest kan loskomen van de gevelbeplating, waarvan de totale oppervlakte vergelijkbaar is met die van een voetbalveld. De pro blemen met de gevelbeplating in het in 1986 gebouwde woning complex werden in het voorjaar van 1995 bekend. De zaak kwam aan het rollen toen bewoners zich in een eerder stadium beklaagden over de vervuiling van de gevels, die in de besmettelijke kleuren wit en blauw zijn geverfd. Verhuurder Noordvest stuurde een monster van de gevelbepla ting op naar het Bouwfonds, waar werd vastgesteld dat de gevelpla ten verkleurden als gevolg van de luchtverontreiniging. Bij die test kwam tevens aan het licht dat de asbestplaten een pro- duktiefout vertonen. Het in de platen verwerkte zogenoemde witte asbest heeft onvoldoende gehecht, waardoor blaasvorming ontstaat en asbestvezels kunnen vrijkomen. Metingen in de prak tijk hebben niet aangetoond dat dit ook werkelijk is gebeurd, al dus Noordvest. De asbestvezels kunnen kanker veroorzaken. Volgens artsen van de GGD is er niet direct gevaar voor de volksge zondheid, maar de woningstich ting Noordvest en de bewonersor ganisatie trokken al snel de con clusie dat de platen op korte ter mijn vervangen dienden te wor den. Het betreffende asbesttype mag sinds 1993 niet meer in de bouw worden gebruikt. Van de belofte om snel te begin nen kwam echter niks terecht, meent inmiddels ex-bewoner Pe ters. „In september van het vorig jaar werd besloten snel te begin nen. En toen zou hel maart wor den. Ze zijn nog niet begonnen. Het i s de vraag of de werkzaamhe den nog voor de winter kunnen worden afgerond." Mannen in 'maanpakken' moeten eraan te pas komen om de platen te verwijderen. Bij de werkzaam heden aan de gevel dienen de di rect omwonenden alle deuren en ramen een paar dagen potdicht te houden. Kinderen mogen ten tij de van de werkzaamheden niet in de omgeving van het flatgebouw spelen. De bewoners begrijpen dat werk zaamheden gepaard gaan met overlast. Maar ze vinden dat er wel iets tegenover moet staan. Een rem op de huurverhoging vinden ze in het licht van de opge treden vertraging en daarmee sa menhangende onzekerheidge- voelens niet te veel gevraagd. De bewoonsters Leeuwin en Van Rooijen: „Noordvest schrijft doodleuk dat ze een negatief ver mogen hebben van 29 miljoen gulden hebben. Maar dat is toch ons probleem niet? Denk je dat wij huur terugkrijgen als de ver huurder een keer een meevaller heeft van een paar miljoen?" Zie ook pagina 15: Verhuurder tracht kosten Asbestoperatie te verhalen. -Acht-Rotterdammers-pratenmet-Victór-Deconinck- over de rol die zij kunnen en willen spejen bij het leefbaar houden van dé stad.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1