7 'Uiterlijk woensdag volledig bestand' [ïffl Top Moskou vooral verkiezingsplatform Jeltsin Israël en Hezbollah blijven elkaar bestoken met artillerie Moslim-vluchtelingen keren terug naar huis Volkslied v \i Verzekeringsschandaal bij Belgische Assubel Moordcomplot tegen Arafat ontrafeld Londen en Peking blijven het oneens over bestuur Hong Kong Liberianen weer op straat na bestand >- ~V-"lr Abu Abbas is terug Zware bom op pension Delhi Thatcher wilde contact met IRA Smokkelaar met xtcaangehouden Moskovieten sterven jonger leidt tot dood Turkse journalist Groot Brittannië overweegt importstop Europees rundvlees Franse mediamagnaat Hersant overleden HALF OM HALF GEHAKT .1139 Rotterdams Dagblad ff :ri ï;- f> f-'nJ Ml'.' -2 ï- t Maandag 22 april 1996 RafahMohammed (Abu) Abbas, de Palestijn die in 1985 de kaping van de Italiaanse veerboot Achïtle Lauro leidde, is gisteren in de Ga- zastrook aangekomen. Hy wil de ze week de vergadering van de Palestijnse Nationale Raad, het belangrijkste orgaan binnen de PLO. bijwonen. De raad be spreekt dan of uit het handvest het artikel over de vernietiging van de staat Israel moet verdwij nen. De leider van het Palestijnse Bevrijdingsfront - dat zich verzet tegen de vredesovereenkomst tussen de PLO en Israel- kwam de Gazastrook binnen via dc grenspost Rafah, waar zowel de Falestijnen als Israel controleren. New DelhiEen zware explosie in het Arjun Guest House in het cen trum van de Indiase hoofdstad New Delhi heeft aan zeker zeven tien mensen het leven gekost. On der hen zijn acht buitenlanders. Zeker 37 mensen raakten ge wond, onder wie de Nederlandse milieukundige Jacco Kleingeld. Het gebouw is geheel verwoest. Hoewel aanvankelijk ook reke ning werd gehouden met een gas- explosie, lijkt het om een bomaan slag te gaan. Twee splintergroepe ringen hebben laten weten een bom te hebben geplaatst. Zij wil den ermee protesteren tegen de parlementsverkiezingen die van af volgende week in India worden gehouden. Kleingeld, die een rondreis van vijf maanden door India maakt, zegt „ontzettend veel geluk" te hebben gehad. Hij wilde zaterdagavond juist zijn ka mer op de eerste verdieping bin nengaan, toen het licht uitviel en hij naar beneden stortte. Hij heeft brandwonden opgelopen en moet nog enkele dagen in het zieken huis blijven. Londen Margaret Thatcher heeft als Brits premier in 1990 haar fiat gegeven aan het teggen van contact tussen haar regering en het Ierse Republikeinse Leger (IRA). Dat heeft een voormalige minister voor Noord-Ierland, Pe ter Brooke, gezegd. Brooke be sloot destijds, op aanraden van de binnenlandse veiligheidsdienst MI5, om een al eerder gebruikte communicatielijn met het IRA, te heropenen. Thatcher, die tot no vember 1990 premier was, keurde Brookes besluit goed. Tot nu toe werd altijd aangenomen dat de dialoog tussen de Britse regering en het IRA pas mogelijk werd na het aftreden van Thatcher, die op geen enkele wijze met het IRA wilde onderhandelen. Eerder had Sinn Fein, de politieke tak van het IRA, al beweerd dat de contac ten met de Britse regering al in 1990-begonnen, en niet in 1993. Brookes uitspraken lijken die be wering te staven. Jakarta Een 25-jarige Neder landse is op het vliegveld van Ja karta gearresteerd op verdenking van het smokkelen van verdoven de middelen. De Indonesische douane heeft in haar koffer circa 11.300 xtc-tabietten gevonden. De afgelopen weken zijn al twee Ne derlanders aangehouden, omdat zij probeerden hetzelfde type drugs Indonesië binnen te bren gen. Moskou De gemiddelde levens verwachting voor mannen in de Russische hoofdstad Moskou is tussen 1990 en 1995 gedaald van 65 naar 57,4 jaar. Die van vrouwen daalde van 74,5 naar 71,5 jaar, blijkt uit hetzelfde onderzoek. Ook de kindersterfte in de Russi sche hoofdstad neemt toe, evenals het aantal onwettige kinderen. Door Ad Bloemendaal Tel Aviv De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Warren Christopher, hoopt uiterlijk woensdag een volledig be stand te bereiken in Libanon. Volgens diplomaten in zijn ge volg heeft de minister zijn oorspronkelijke plan - de afkondi ging van een tijdelijk staakt-het-vuren, gevolgd door onder handelingen- losgelaten. Hij zou tot de conclusie zijn geko men dat zoiets niet levensvatbaar is. De strijd m Libanon leek vanmor gen afgezwakt. De afgelopen nacht zijn er door de Hezbollah weliswaar Katjoesja-raketten af geschoten, maar ze kwamen niet in het noorden van Israel terecht. Ook de Israëlische beschietingen zijn minder intensief dan m voor gaande dagen. Maar een weekeinde van intensie ve onderhandelingen heeft nog geen staakt-het-vuren opgele verd. Vandaag praat Christopher opnieuw met de sleutelfiguur m het overleg, de Syrische president Hafez al-Assad. De verwachting is dat hij later vandaag een ontwerp- bestandsregeling zal opstellen, waarover de partijen zich morgen moeten uitspreken. Gisteren voerde Christopher in Jeruzalem twee langdurige ge sprekken met Shimon Peres. De Israëlische premier verklaarde dat het bereiken van een staakt- het-vuren nog een kwestie is van 'een paar dagen'. Maar hij voegde eraan toe dat het beter is wat lan ger te onderhandelen als dat een betere regeling oplevert. In geen geval zal Israël het initiatief ne men tot een staakt-het-vuren, zei hij ook. Volgens Peres is de Israëlische onderhandelingsdelegatie bereid terug te keren naar Washington voor een hervatting van het over leg met Syrië, als onderdeel van een regeling in Libanon. De Syri- ers zouden dat als voorwaarde hebben genoemd voor iedere op lossing van de crisis. Christopher noemde een bestand 'een reele mogelijkheid', maar wilde zich niet uitlaten over een termijn. „We hebben nog moeilij ke onderhandelingen voor de boeg," zei hij gisteravond voor zijn vertrek naar Damascus. Naar verluidt is het belangrijkste strui kelblok de toekomst van de door Israël bezette veiligheidszone in het uiterste zuiden van Libanon. Syrië en Libanon willen dat de Is raëli's de verzekering geven dat het leger zich binnen een vastge stelde termijn uit het gebied te rugtrekt. Peres weigert dat, ook al omdat zo'n toezegging zijn kan sen in de verkiezingen van 29 mei zou schaden. In een bijeenkomst van de Israëli sche ministerraad presenteerde premier Peres gisteren vier moge lijkheden voor een oplossing uit de impasse in Libanon te komen. Daaruit bleek dat hij niet langer vasthoudt aan al zijn oorspronke lijke eisen, zoals een garantie dat de Hezbollah het Israëlische leger in de veiligheidszone verder on gemoeid laat. Als ideale oplossing noemde hij een staakt-het-vuren, aangevuld met een afspraken die rust aan weerszijden van de grens verzekeren. De tweede mogelijkheid is een tij delijk bestand dat de mogelijk heid biedt voor verdere onderhan delingen. Als derde optie noemde Peres een tussentijdse regeling met Libanon, dus nog voor er een overeenkomst is bereikt met Sy rië. Die mogelijkheid omschreef de premier als zeer onwaarschijn lijk. Tenslotte is er een kans op een hervatting van de vredeson derhandelingen met Syrië, een land dat Peres omschreef als 'het werkelijke adres in het conflict'. Israel staakte de onderhandelin gen met Syrië vorige maand na de reeks zelfmoordaanslagen. Ankara De Turkse journalist Metin Göktepe is drie maan den geleden in Istanbul door de politie doodgemarteld, omdat hu het volkslied en de oproep tot gebed niet uit het hoofd kende. Dat blijkt uit de zaterdag door de Turkse krant Yeni Yüzyil gepubliceerde be kentenissen van politiefunc tionarissen. - De 1.200 pagina's vullende be kentenissen van tientallen po litiemensen waren samen met het 45 pagina's dikke onder zoeksrapport door inspecteurs van het ministerie van Binnen landse Zaken aan een parle mentaire onderzoekscommis sie aangeboden. 'Bestraft' Volgens het bericht in het libe rale dagblad hèbberi enige po litiemensen bekend dat zij de 27-jarige verslaggever van de links georiënteerde, krant Evrensel hebben 'bestraft'* omdat hij het volkslied in hei Turksen dc oproep tot gebed in hei'Arabisch niet uit het hoofd bleek te kennen. In to- taal komen elf politiemensen, die, Göktepe met knuppels,; vuistslagen en schoppen zwaar heten te hebben' verminkt, voor de rechter. Tegen 34 .anderen loo^ nog een onderzoek in verband met de dood van de journalist. Zij lopen kans op gevangenisstraf tot tien jaar. Göktepe was tijdens de begra- fem's van slachtoffers van de gevangenisrellen-, in Istanbul samen met honderden deelne mers aan een illegale demon stratie opgepakt en naar een sporthal gebracht 1 Later werd hij dood aangetrof- fen in een theetuin met zware hoofdwonden, De politie ver klaarde aanvankelijk dat Gök tepe van een muur was geval len. eruggekeerde Moslim-vluchtelingen uit centraal-Bosnlë gebruikten gisteren bij Doboj een telefoonpaal om de andere kant van de rivier Spreca te bereiken. Hier werden zij nog een handje geholpen door bevriende Serviërs. Op een brug ongeveer acht kilometer ten zuidwesten van Doboj was de ontvangst minder hartelijk. Serviërs gingen de teruggekeerde vluchtelingen op de brug te lijf met stokken en bekogelden ze met stenen. Volgens ooggetuigen raakten verscheidene mensen gewond en scheerden NAVO-heli- kopters over om de menigte uiteen te drijven. FotoSamirAmaut/Reutere Brussel Berichten over groot scheepse financiële malversaties, waar mogelijk 200.000 particulie ren de dupe van zijn geworden, hebben in België de verzekerings maatschappij Assubel dit week einde ernstig in diskrediet ge bracht Assubel, bevreesd voor het verlies van klanten, dreigt met schadeclaims tegen onder meer de Financieel Economische Tijd en De Morgen, de Vlaamse media die zaterdag met onthullin gen over financiële manipulatie en vervalste overboekingen kwa men. Een woordvoerder van het minis terie van Justitie in Brussel be vestigde desgevraagd dat binnen kort, mogelijk al morgen, een be sluit genomen wordt over de dag vaarding van zeven gewezen com missarissen en directieleden we gens fraude en valsheid in ge schrifte. Onder hen is ook de voor malige president-directeur van Assubel, baron Gaston de Gerla- che de Goméry, die in 1994 terug trad toen de groep werd overgeno men door het Franse AGF. Justitie heeft het dossier, dat in middels 48.000 pagina's telt, al se dert 1987 in onderzoek. Kern van de verdenking is dat Assubel ja renlang met winsten uit het ver zekeringsbedrijf de zwaar verlies lijdende dochtermaatschappij 'ongevallen en schade' (OS) over eind heeft gehouden. In totaal zou tussen 1982 en 1992 voor ruim 315 miljoen gulden aan verzekerings winsten naar Assubel-OS zijn overgeboekt Dit bedrag kwam volgens De Morgen en Financieel Economische Tijd uit de zakken van particulieren die bij Assubel een levensverzekeringspolis had den afgesloten met winstuitke ring. In een verklaring ontkent Assubel ten stelligste dat interne verrekeningen ten koste zijn ge gaan van „welke klant dan ook". De voormalige Assubel-top wordt ervan verdacht zich ook persoon lijk verrijkt te hebben. Zo is vol gens justitie jarenlang dividend uitgekeerd aan de aandeelhou ders van Assubel OS (lees: direc tie en commissarissen), terwijl dit bedrijf in werkelijkheid verlies leed. Door Hans Hoogendijk Moskou Meer nucleaire veilig heid op alle gebieden door nauwe re samenwerking en de sluiting van het kernenergiecomplex van Tsjernobyi in 2.000. Dat zijn de be langrijkste resultaten van de top over kernenergie van de zeven rijkste industriestaten, G-7, en Rusland die dit weekeinde in Moskou is gehouden. Verschillende milieu-organisaties hadden geen goed woord over voor de besluiten. „Een duidelijk stap terug nu ze oude onveilige re actoren willen oplappen in plaats van ze te sluiten," zo reageerde voor een goed advies over medische verzorgingsproducten SESSIE®®®uw medlKh(, speciaalzaak Motorstraat 7-9, 3083 AP Rotterdam Tel. (OIO) 493 32 OO, fax (OIO) 410 23 50 Alleen voor sloma-verzorgingsprodukten en mcontinentiematerialen Voor bestellingen en informatie 05 - 022 28 28 (gratis) Goudsesmgel 225A. 3031 EK Rotterdam. Te! (OIO) 411 84 42, fax (OIO) 411 02 24. Zuidplein 117, 3083 CM Rotterdam. Tel. (OIO) 485 OO 13, fax (010) 484 52 84 Broersvest 72C, 3112 DG Schiedam Tel (OIO) 426 79 64, fax (OIO) 427 09 22. een Greenpeace-woordvoerder. „De grote verliezers zijn de men sen in het vroegere Oostblok, die aan veel grotere nucleaire risico's blootgesteld blijven dan de men sen in het Westen," aldus een gro te Amerikaanse milieu-organisa tie. De Zeven oefenden flinke druk op de Oekrainse president Koetsjma uit om hem zo ver te krijgen de centrale van Tsjer nobyi in 2.000 te sluiten. Koetsj ma, die zaterdag het tweede deel van de top bijwoonde, had eerst verklaard dat zijn land het zich niet kan permitteren de drie over gebleven reactoren te sluiten in ruil voor Westerse hulp van ruim zes miljard gulden. Maar uitein delijk ging hij schoorvoetend ak koord. Oekraïne krijgt hoogstwaar schijnlijk wel extra financiële steun om de sarcofaag, die over de rampreactor is gebouwd, te repa reren. Onder het betonnen om hulsel ligt nog altijd 200 ton zwaar radio-actief afval. De tweedaagse top bracht het Russische lidmaatschap van de G-7, bestaand uit de VS, Groot- Brittannië, Frankrijk, Italië, Ca nada, Duitsland en Japan, weer een klein stapje dichterbij. Gast heer president Jeltsin had het al consequent over de G-8, maar de andere staats-en regeringsleiders maakten hem op diplomatieke wijze duidelijk dat het zover nog niet is. Ook op Jeltsins aanval op de uitbreidingsplannen van de NAVO gingen de andere deelne mers niet in teneinde zijn kansen om op 16 juni herkozen te worden, niet te ondermijnen. Dezelfde flu welen aanpak gold de oorlog in Tsjetsjenië. Stuk voor stuk boden de Zeven Jeltsin hulp aan by zijn economi sche hervormingsplannen, maar even duidelijk maakten ze dat dit niet als verkiezingssteun of in menging in de binnenlandse aan gelegenheden van een ander tand mocht worden gezien. Hoewel de diverse milieu-organi saties de resultaten van de twee daagse top mager noemden, on derstreepten de deelnemers dat er een nieuwe fase in de samen werking na de Koude Oorlog was begonnen. „Tien jaar geleden zou zelfs het denken overeen ontmoe ting als deze nog ais een lucht spiegeling zijn afgedaan," zei de Duitse kanselier Helmut Kohl. En de Amerikaanse president Clin ton verklaarde dat de besluiten die deze dagen zijn genomen de veiligheid van de mensen op de hele wereld zullen vergroten. De Franse president Chirac, met Jelt sin voorzitter van de conferentie, herhaalde dat gevaarlijke reacto ren in de vroegere Sovjetunie en Oost-Europa gesloten moeten worden, indien modernisering on mogelijk is. Maar het Westen heeft geen idee waar de daarvoor benodigde miljarden vandaan moeten komen. De Russen zeg gen niets te kunnen ondernemen zonder financiële hulp. LondenDe Britse regering over weegt een totaal invoerverbod in te stellen op rundvlees uit de Eu ropese Unie. Volgens het Britse ochtendblad The Financial Times is de Britse premier John Major „witheet" dat zijn belangrijkste Europese collega's weigeren mee te werken aan een snelle beëindi ging van het exportverbod van Brits rundvlees. Major probeerde afgelopen vrij dag, in de marge van de topconfe rentie over nucleaire veiligheid in Moskou, tevergeefs Frankrijk, Duitsland en Italië er toe te bewe gen een einde te maken aan het exportverbod. De Europese Unie besloot met ingang van 27 maart het Verenigd Koninkrijk een to taal uitvoerverbod op rundvlees en rundvleesprodukten op te leg gen uit vrees voor een verdere verspreiding van de zogeheten gekkekoeienziekte. Nu zijn Europese collega's hem in de kou laten staan, zint Major op vergeldingsmaatregelen. Een in voerverbod op vlees uit de andere landen van de Europese Unie is daarbij een van de opties, aldus de krant. Het argument dat de Britse regering daarbij gebruikt is dat ook in andere Europese landen de gevreesde ziekie voorkomt. Ge noemd worden Ierland, Frank rijk, Portugal, Duitsland, Italië en Denemarken. Gara-Stad De Palestijnse poli tie zegt een complot van de mili tante Harnas om PLO-leider Yasser Arafat te vermoorden te hebben ontrafeld. De aanslag had gepleegd moeten worden op 28 april, tijdens een bezoek van Arafat aan een kerkhof in Gaza- stad, verklaarde Tawfiq Jaber, het hoofd van de Palestijnse po litie in de zuidelijke Gazastrook, gisteren. Jaber maakte het nieuws be kend op een persconferentie, waar hij zes van de zeven Ha- mas-leden toonde die zijn gear resteerd in verband met het complot. Hij zei dat twee van de gearresteerde mannen de politie naar 16 ondergrondse Hamas- cellen hebben geleid, waardoor een onbekend aantal arrestaties verrichtkon worden en zes voor genomen zelfmoordacties in Is rael zijn voorkomen. De twee zullen in ruil voor hun medewerking worden vrijgela ten, aldus de politiechef. Een van de twee, die werd aangeduid als Motaz, zei drie maanden ge leden door de in Jordanië ver blijvende Hamas-activist Ziad Qishawi te zijn benaderd om Arafat te vermoorden. Motaz zei het verzoek na overleg met an deren van de hand te hebben ge wezen en te hebben besloten zich te melden bij de politie. Den Haag Londen en Peking blijven het oneens welke rege ringsvorm er in Hong Kong moet komen na de overdracht van deze Britse kolonie aan China, op 1 juli volgend jaar. Londen houdt vast aan een systeem met democra tisch gekozen vertegenwoordi gers, China wil een soort 'Wetge vende Raad', die benoemd wordt. De ministers van Buitenlandse Zaken van Groot-Brittannië en China, Malcolm Rifkind en Qian Qichen, spraken elkaar afgelopen zaterdag op de Chinese ambassa de in ons land. Groot-Brittannië en China liggen al een tijd met elkaar in de clinch over het rege ringssysteem. De huidige gouver neur van de kolonie, de Brit Chris Patten, organiseerde verkiezin gen die echter door China niet worden erkend. Een woordvoer der van Rifkïnd zei evenwel dat het meningsverschil over de rege ringsvorm geen sta-in-de-weg is voor verdere onderhandelingen over de overdracht en de toe komst van Hong Kong. Zowel Rifkind als Qichen bena drukten dat hun twee uur durend gesprek 'vruchtbaar' was. „We hebben belangrijke vooruitgang geboekt," veridaarde Rifkind. Zo zijn Londen en Peking het eens geworden over de toekomstige po sitie van de ambtenaren. Zij hoe ven geen loyaliteit te zweren aan China, zoals Peking eerder wilde. „Ze zjjn en blijven onpartijdig," aldus de Britse minister. Hij was ook 'zeer tevreden' met de verkla ring van Qichen dat China tot juli volgend jaar het huidige bestuur van Hong Kong ais de enige auto riteit erkent. Eerder had China al toegezegd dat het economisch systeem van Hong Kong de ko- mende 50 jaar niet gewijzigd wordt. Kwesties die nog opgelost moeten worden betreffen onder meer de status en toekomst van in China gevangen ingezetenen van Hong Kong, regels voor woon- en ver blijfsvergunningen en de be scherming van in Hong Kong wo nende (ex-Chinese) dissidenten. Monrovia/Nairobi Soldaten van de West-Afrikaanse vredesmacht Ecomog hebben gisteren strategi sche posities in wijken van de Li beriaanse hoofdstad Monrovia in genomen om het bestand tussen de diverse milities van vrijdag te handhaven. De inwoners van de stad, nog onder de indruk van de plunderingen van de afgelopen twee weken, waagden zich voor zichtig weer op straat op zoek naar voedsel en drinkwater. De strijdgroepen werden het vrij dag eens over een bestand. Het staakt-het-vuren kwam tot stand na gesprekken met bemiddelaars uit Ghana, Nigeria, de Verenigde Naties en buitenlandse diploma ten in de ambassade van de Ver enigde Staten. Volgens de Ameri kaanse ambassadeur in het West- Afrikaanse land houdt het be stand in dat de milities zich terug trekken, zodra de Eeomog-troe- pen het gezag in de gehele stad Parijs/Londen De Franse media magnaat Robert Hersant is gister middag in zijn woning in de Pa- rijse voorstad Saint-Cioud overle den. Hersant, die leider was van de grootste mediagroep in Frank rijk, is 76 jaar geworden. De op 31 januari 1920 in Vertou geboren Hersant was directeur van Socpresse -uitgeefster van de conservatieve kranten Le Figa ro en France-Soir en van diverse belangrijke regionale dagbladen als de Dauphiné Libéré, de Pro- grès de Lyon, Paris-Turf en de Demières Nouvelles d'Alsace. Hersant was voor velen omstre den. Hij vocht diverse conflicten uit met de journalistenvakbond. Ook is hij beschuldigd van colla boratie met de Duitsers tijdens de Tweede Wereldoorlog. In Londen overleed dit weekein de Christopher Robert Milne. De held uit de verhalen van Winnie the Pooh werd 7 5 j aar. Milne stond model voor het jonge tje met het goud-blonde haar wiens speelgoed in de boeken van zijn vader, A A. Milne, tot leven kwam. Zelf heeft Milne weinig plezier gehad van deze bekend heid. De aandacht van vader Mil ne voor zijn zoon beperkte zich tot de boekenverhalen. uitoefenen. 127 mensen konden de kazerne verlaten van de Krahn-militie in Monrovia, waar zij opgesloten wa ren. Onder hen waren 71 buiten landers, vooral West-Afrikanen en Libanezen. Zij hadden evenals ongeveer 20.000 vluchtelingen van de Krahn-bevolkingsgroep dagenlang in de door milities be- - legerde kazerne honger en dorst J geleden, maar zij waren volgens - hun eigen zeggen niet mishan deld. HEAVEN TEMPLE CHINESE BONEN blik 400 gram van VERSE SPINAZIE kilo Aanbiedingen geldig van ma 22 t/m WO 24 apnl 1996 A&P Services B V tel 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS t

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1