13 Kinderen Het Startblok snel uit de kas 8 h Alle beetjes water helpen Rotterdams Dagblad Steun voor PAV ten koste van het koninginnefeest Geen aparte bruidsparen 'Onduidelijkheid blijft troef over A4' Kinderspel in Maaslands museum De Schilpen ingang voor in Maassluis ïiÈmS rm mm Winkelier doorziet oplichter Bouwvakker valt Nep-video Brand in keuken Aanloophuis Subsidie voor Elementumplan Schiedam trekt 2,6 miljoen uit voor slopen milieuvriendelijk klimaatsysteem Beginners moeten jaar werken voor maandloon ambtelijke top fr vrt; - Forse boete voor drugsdealer Jeugd krijgt skateboardbaan DORPSSTRAAT 174 BARENDRECHÏ - TEL. 0180-6111 fiilt j E S Dinsdag 23 aprii 1996 Schiedam Een winkelier aan de Hoogstraat in Schiedam kreeg gisteren te maken met een vreemd telefoontje. Een onbeken de man vroeg de winkelier 50.000 gulden té storten op een reke ning. omdat hij van de gemeente de opdracht had gekregen de Hoogstraat op te knappen. De winkelier vertrouwde dit niet en heeft de politie ingelicht. Deze on derzoekt of er nog meer mensen door de oplichter zijn benaderd. Schiedam Een 57-jarige Rotter dammer heeft gisteren tijdens werkzaamheden aan een woning aan de Koekoekslaan in Schiedam een val van twee meter gemaakt. De man was aan het werk op een steiger toen de plank waarop hij stond brak. De Rotter dammer is voor de zekerheid naar het Schieland Ziekenhuis ge bracht. Dc arbeidsinspectie heeft een onderzoek ingesteld. Vlaardingen Twee mannen heb ben gisteren een bewoner van de Prins Hendriklaan in Vlaardin gen een nep-video aangesmeerd. Nadat de mannen de bewoner een echte video hadden laten zien, haalden ze uit hun auto een soort gelijke koffer. Daar bleek, nadat de bewoner de koop had afgeslo ten, een radio in te zitten die in fo lio was verpakt. Op dat moment waren de oplichters al verdwenen. Maassluis In een woning in de Willem Marikslaan in Maassluis is gisteren brand uitgebroken. Dat gebeurde nadat tijdens het bak ken de olie oververhit raakte. De keuken brandde gedeeltelijk uit. Niemand raakte gewond. V/aardingen De openingstijden van aanloophuis 'De Groene Lui ken' zijn op woensdag, donderdag en vrijdag van 31.00 tot 17.00 uur en van zaterdag tot en met dins dag van 14,00 tot 17.00 uur. En niet alleen doordeweeks, zoals gisteren in deze krant werd ver meld. Maassluis De Woning Stichting Maassluis heeft van de Stadsregio Rotterdam 666.000 gulden subsi die gekregen voor de verbouwing van 252 woningen in Sluispolder- Oost. Het gaat om flats aan de Vincent van Goghlaan, de Breitnerstraat, de Willem Maris- laan en de Jozef Israëlslaan, beter bekend ais het eerste onderdeel van het zogeheten Elementum plan: De subsidie wordt verstrekt in het kader van de Stimuleringsrege ling duurzaam bouwen bestaande voorraad, een.Tegeling.die enkele weken geleden, door de regioraad is vastgesteld. Bedoeling is tus sen 1996-1998 initiatieven te sub sidiëren die leiden tot besparing van energie- en water én het ge bruik van milieuvriendelijke ma terialen bij het verbouwen van be staande woningen. Het rijk heeft hiervoor. 13,76 miljoen gulden toe- gekend. Dè .woningstichting is samen met het Rotterdamse verhuurbedrijf Van Leeuwen Holding BV de eer ste woningverhuurder in de regio Rotterdam die een beroep heeft gedaan op de stimuleringsrege ling én die aanvraag gehonoreerd heeft gekregen. De Maassluise woningen kunnen voor 2600 gul den elk 'verspijkerd' worden. In principe komen alle eigenaren van woningen en huurders in aan merking voor de stimuleringsre geling, Eén van de voorwaarden is wel dat het gaat om een verbou wing aan een bestaande woning- Het ministerie van VROM heeft een lijst opgesteld van voorzienin gen en materialen, waarvan de meerkosten in aanmerking ko men voor een vergoeding uit de stimuleringsregeling. Op de lijst staan onder meer isolatievoorzie ningen, waterbesparende toilet systemen en voorzieningen voor gescheiden afval. De Stadsregio Rotterdam heeft de hoogte van de subsidie vastgesteld op vijftig procent van de meerkosten. Door Carel van der Velden Schiedam In Het Startblok heersen zes maanden per jaar tropische temperaturen, herinnert een vroeger in het gebouw werkzame docente zich. „In de klas was het dertig graden, de leerlingen werden er zo loom als wat van. 's Avonds had ik vaak hoofdpijn. Sinds ik ergens anders werk, is dat eigenlijk niet meer gebeurd.1' Boosdoener was het energetische kli maatsysteem. Het wordt' er binnenkort uitgesloopt. De gemeenteraad is gevraagd 2,66 school werd ingepakt in een grote miljoen gulden uit te trekken voor de operatie, die van Het Startblok aan de Burgemeester van Haarenlaan weer een moder ne school met een leefbaar bin nenklimaat moet maken. Tot ver driet van hel lerarenkorps en de leerlingen was daar de afgelopen tien jaar geen .sprake van. De el lende begon in 3986, toen de ge meenteraad een renovatie van de school aangreep om vergaande energiezuinige maatregelen in het gebouw aan te brengen. De glazen kas. Die diende om bij het verwarmen van het gebouw opti maal gebruik te kunnen maken van het zonlicht. Niet te harten De ramen werden hermetisch af gesloten. Een geavanceerd venti latie- en afzuigsysteem zou vol gens de ontwerpers voldoende zijn om een prettige temperatuur en voldoende frisse lucht in de klaslokalen te garanderen. In de praktijk kwamen de schone ver wachtingen niet uit. ..Vanaf het vroege voorjaar was het in de klas niet te harden," herinnert de do cente zich. „Die pui werkt als een kas, waardoor het bloedheet wordt. Voor de vorm zetten we in de klas de ventilatie aan. maar in de praktijk hielp het niets." 's "\Vinters deed zich een omge keerd effect voor. „In dc donkere wintermaanden had de verwar ming te weinig capaciteit om de zaak warm te stoken. Het hele systeem heeft nooit gefunctio neerd." In 1985 investeerde de gemeente Schiedam 1,3 miljoen gulden in het project. Als grote animator leidde de toenmalige wethouder C. Zijdeveld tal van buitenlandse gasten trots rond in de school. De klachten van de gebruikers sloeg hij de eerste jaren in de wind. Vol gens hem hadden de docenten zich de gebruiksaanwijzing van het gebouw onvoldoende eigen gemaakt. Toch werd de roep om aanpassingen na vier jaar ge hoord. Met een investering van drie ton hoopte de gemeente in 1990 de problemen met het energetische systeem op te lossen. De maatre gelen bleken echter geen wezen lijke verbetering. Warme zomers Drie warme zomers legden de 'laatste jaren genadelozer dan ooit de zwakke plekken van het ener getische systeem bloot. De afde ling onderwijs heeft daarom be sloten alle investeringen in één klap af te schrijven. .Alleen een volledige herziening van het kli maatsysteem biedt soelaas," schrijven de ambtenaren in het raadsvoorstel. In de voorgestelde aanpak wor den de glazen voorzetgevels ge sloopt. Zowel aan de zijde van de Burgemeester van Haarenlaan als aan de zijde van het plein krijgt de openbare school een nieuwe gevel, met ramen die net als vroeger open kunnen. Een nieu we cv-installalie moet in de win termaanden de kou kunnen ver drijven. Het schoolgebouw wordt tegelijk uitgebreid met een speel lokaal. Er komt een centrale in gang, die de herkenbaarheid van het gebouw moet vergroten. De opknapbeurt past volgens de ge meente prima in het Beheerpian Nieuwland, dat onder meer be doeld is om de wijk een fraaier ui terlijk te geven. 2,66 miljoen Voor de sloop- en verbeterwerk zaamheden denkt de gemeente 2,66 miljoen gulden nodig te heb ben. Nieuwbouw zou tussen zes en zeven miljoen gulden hebben gekost. Er wordt een beroep ge daan op de post Reserve Onder wijs. Vlaardingen PvdA, CDA en GroenLinks hebben gisteren een dringende oproep gedaan aan burgemeester en wethouders om het Platform Ander Vlaardingen niet weg te bezuinigen. Het PAV krijgt jaarlijks 22.000 gulden, pre-- cies het bedrag dat het college op het PAV wil bezuinigen. Daarmee verliest de vry willigers- club, die nu zo'n vier jaar bestaat in "Vlaardingen, haar bestaans recht. Het PAV is destijds in het leven geroepen om het werk van organisaties op het gebied van mi lieu. mensenrechten, ontwikke lingssamenwerking, migranten en vrede in Vlaardingen te coördi neren en gezamenlijke activitei ten te organiseren: de wouwen- dag, een milieumarkt en het mul ticulturele feest Allemaal Vlaar- dingers. Inhouden Volgens de drie partijen, die geen meerderheid vormen, in de ge meenteraad, moet het geld om het PAV te behouden worden inge houden op de subsidie van de Stichting Nationale Gedenkda gen. De organisator van de festivi teiten op koninginnedag en 5 mei hoeft in tegenstelling tot veel an dere organisaties in Vlaardingen van b en w niet in te leveren. In plaats van 45.000 gulden wil hét college vanaf volgend jaar 50.000 gulden naar de stichting overboe ken. Inleveren A Attema: „Iedereen moet lijden, dus dan mag ook de Stichting Na tionale Gedenkdagen wel wat in leveren. Voor 30.000 gulden kan ook een mooie koninginnedag worden ge organiseerd." Het betoog van de PvdA-fractievoorzitter werd over genomen door CDA en Groen Links. Burgemeester L.W. Stam beloof de dat het college zich over het voorstel zal beraden. Half mei, bij de behandeling van de Voorjaars nota 1996, wordt de definitieve be slissing genomen. $5ji SchiedamNederland heet op sa- larisgebied een genivelleerd land te zijn, maar in de ambtelijke we reld blijken de onderlinge sala risverschillen toch aanzienlek te zijn. Dat blijkt uit het arbeids voorwaardenakkoord, dat de ge meenteraden van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis op kor te termijn vaststellen. In Schiedam en Vlaardingen moeten beginnende ambtenaren een jaar werken voor het salaris dat de bestbetaalde ambtenaren per maand verdienen. Over de ar beidsvoorwaarden tot en met 1997 bereikte de Vereniging Neder landse Gemeenten (VNG) een ak koord met de vakbonden. In grote lijnen zijn de afspraken bindend voor de individuele gemeenten, al zijn er op sommige punten afwij kingen. In veel gemeenten wordt de landelijke richtlijn gevolgd bij het verstrekken van een gratifica tie bij VUT-ontslag. Schiedam handelt in dergelijke situaties van geval tot geval. Veel van de aan passingen in de arbeidsvoorwaar den hebben betrekking op ont slagbescherming. Ambtenaren die worden ontslagen op grond van arbeidsongeschiktheid of re organisatie kunnen in het vervolg standaard aanspraak maken op een gratificatie. Deze uitkering vormt een evenredig deel van de gratificatie die de ambtenaar zou hebben gekregen als hij of zij tot het pensioen had kunnen door werken. Verder is geregeld dat be zetters van zogenoemde Melkert- banen in vaste dienst treden. Ambtenaren krijgen dit jaar twee procent loonsverhoging. Begin ners van vijftien jaar moeten het dit jaar doen met een bruto salaris van 2190 gulden per maand. De ambtelijke top, komtbeter weg. Ambtenaren met elf dienstjaren in de hoogste salarisschaal 18 staan voor ruim 180.000 gulden per jaar op de gemeentebegro ting. Vorige week al deed dé afdeling groen van de Dienst Milieu een oproep aan de bevolking om naast de eigen tuin de jonge beplanting rondom het huis mee te ne men in de besproeiing. „Sommigen zien we inderdaad met een extra emmertje over straat lopen, zeker als er een vijver in de buurt is. Maar het kan beter," zegt A. Bijl van de gemeente Vlaardingen. „Niettemin, alle beetjes helpen." De Dienst Milieu rijdt al een week met een waterwagen door de stad. Vooral de verplante bomen en de jonge aanplant kunnen een extraatje gebruiken, willen ze niet het loodje leggen. Per boom wordt er zo'n vijfhonderd tot duizend liter water bij gepompt. Ook de wijkploegen zijn er met de pomp op uit gestuurd. Vandaag gaat een trekker met een met water gevulde tank de straat op om bomen en plantvakken van water te voorzien. Voor vandaag is regen voorspeld, maar daar wordt Bijl niet warm of koud van. „Het moeteen paar dagen achter elkaar regenen wil hetgoedkomen. De grond is zo droog dat het lang duurt voordat deze is verzadigd. Met het zonnetje erop is ie zo weer uitgedroogd." Foto Roel Dijkstra Maassluis Toekomstige bruids paren blijven voorlopig op de 'be langrijkste dag van hun leven' aangewezen op de hoofdingang van het stadhuis in Maassluis. Het college wil geen aparte entree maken bij de tuin achter het stad huis naar de trouwzaal toe, on danks herhaalde verzoeken van de bevolking en van de CDA-frac- tie. Maassluis ontbeert een oud sfeer vol stadhuis, waar het romantisch trouwen is voor bruidsparen. De meeste stelletjes die in onder trouw gaan besluiten daarom in een andere gemeente het huwe lijk te laten voltrekken. Om het trouwen in Maassluis aantrekke lijker te maken heeft de gemeen te in het verleden al verschillende maatregelen getroffen. Eén daar van was de aanschaf van een blau we loper bij de hoofdingang van het stadhuis. Ook krijgen de Vlaardingen Pas van twee kan- ten heeft GroenLinks-fractielei- der.B. E. van der Velde van GroenLinks antwoord gekregen op zijn vraag om politieke duide lijkheid over rijkswegverlenging ndar. het noorden vanaf het Kethelplein naar Delft. Actie voerders en burgerij hebben recht op de concrete standpun ten van burgemeester en wet- houders en de .verschillende raadsfracties, redeneert hij. SGP/RPF/GPV schrijft hem de zorg van GroenLinks voor het al zwaar belaste milieu' in deze re gio te delen en erkent dat aanleg van de A 4 een extra aanslag op het milieu betekent. „Wij willen echter ook een oplossing voor de toenemende files en vinden een goede doorstroming van hét ver- këèri.'op derijkswegen ook erg belangrijk," staat daarachter.; Van der Velde is ontevreden over deze reactie: „Onduidelijkheid is weer prijs, hier." Fractievoorzit ter M. W. Lensvelt van de chris telijke combinatie heeft zijn'col lega van GroenLinks gemeld dat hij nog even geduld moet heb ben. Lensvelt wil wachten met het innemer. van een eigen standpunt tot hij weet hoe het college van burgemeester 'en wethouders erover denkt. Overi gens zei hij onlangs in de com missie stadsontwikkeling ervan .uit te gaan, dat op de bouw van de Tweede Beneluxtunnel met de nu voorgestelde aan- en af- voerwegen automatisch de aan leg van een rijksweg door Mid den-Delfland volgt. SP en GL, die 'als enigen tegen het bestemmingsplan Benelux- ccrridor hebben gestemd, CDA. D66, WD en BurgerBelangen deelden die mening. Alleen PvdA-wethouder K. van der Windt en zijn partijgenoot P. Roovërs dachten;er anders over. Aan Van der -Velde schrijft Róoyers riunamens zijn fractie: „De^dAwilijóprprocederen tot het mordent waaropminister' Joiritsma, gesteund door.het ka- binet, ons de aanleg dóór de strot duwt (de zogenoemde aanwij zing). Vanaf dat moment dient Vlaardingen zich bij dit besluit neer te leggen en te proberen de gevolgen van deze snelweg zo minimaal ongunstig als mogelijk in te passen." De PvdA'er verwijst naar de uit drukkelijke stellingname, die hij heeft verwoord bij de behande ling van het bestemmingsplan voor de uitbreiding van de Bene- luxtunnel. „Ons ja-woord voor dit bestemmingsplan houdt niet in, dat de PvdA voor doortrek king van de A 4 naar Delft is. Daar waren we tegen, daar zijn we tegen en daar blijven we te gen!" Ook met deze reactie heeft de voorman van GL geen vrede. Waarom, vraagt hij zich af; gaat dé PvdA nu al zeggen een aan- - wijzing van Jomtsma te zullen volgen? „Ik had liever argumenten ge hoord om te gebruiken voor het verzet tegen de- aanleg,"aldus Van dér Velde, Vlaardingen De Rotterdamse rechtbank heeft een 33-jarige Schiedamse drugsdealer veroor deeld tot een boete van anderhal ve ton. Officier van justitie mr. J. H. Tonino had drie ton geëist. Volgens Tonino was dit het be drag dat de Schiedammer heeft verdiend aan de drugshandel. Daarvoor is hij overigens al in ja nuari dit jaar tot vier jaar cel ver oordeeld. Tegen deze uitspraak is hij in hoger beroep gegaan. De officier van justitie had zich bij het bepalen van de hoogte van de vordering gebaseerd op getuigen verklaringen en observaties van agenten. Een strafrechtelijk fi nancieel onderzoek (SFO) had echter niets van de vermeende winst kunnen achterhalen. De ad vocaat van de Schiedammer sug gereerde dan ook dat het SFO een NVO, een Natte Vinger Onder zoek, was. De raadsman typeerde zijn cliënt eerder als een gebrui ker, die kleine hoeveeiheden ver handelde om voor zichzelf drugs te kunnen kopen. Maasland In het Maaslandse museum De Schilpen gaat vrijdag een nieuwe tentoonstelling van start, genaamd.'Kinderspel'. Vrij wel alle aspecten van kinderspel over een tijdvak van drie eeuwen (van ongeveer 1640 tot 1940) zijn op deze tentoonstelling aanwezig. De grote zaal van Tavenu is omge toverd in een speelgoedparadijs uit vervlogen tijden. Op een grote carrousel in het midden van de zaal lijkt alles rond te gaan wat be wegen kan. rijdend met fietsjes, steppen en vliegende Hollander, glijdend met slede en schaatsjes of hobbelend met bolderwagen en hobbelpaard. Iets verderop staan de vitrines met mecanodozen, blikken treintjes en alles wat daarbij hoort. Ook de tuinkamer van De Schil pen is ingericht met speelgoed in de nostalgische sfeer van Verle den tijd'. Computerspelletjes, bar- bie-poppen en plastic spullen be horen daar niet toe. Slechts een klein deel van het ge- exposeerde komt uit eigen bezit van het museum; het overgrote deel is door verzamelaars en lief hebbers van speelgoed in bruik leen afgestaan. Winkeltje Oud speelgoed heeft iets. Zeker ouderen zullen op deze tentoon stelling heel veel zien dat hen on middellijk terugbrengt in de da gen dat zij zelf nog met de trein, brandweerauto of paard en wagen over de grond kropen. Poppen, be ren, speelgoedbeesten, poppen huizen, keukentjes en een speel goedwinkeltje zijn eveneens te zien. Dat kinderen in vroeger eeu wen ook speelden, blijkt uit de ve le bodemvondsten in aardewerk en tin, uit oude tegeltjes, schilde rijen en prenten. De tentoonstelling is vanaf 27 april elke zaterdag geopend, van 10.00 tot 17.00 uur. Ook op Konin ginnedag, Hemelvaartsdag .en- Tweede Pinksterdag is het mu-, seum geopend. bruidsparen tegenwoordig enkele attenties, zoals een fotoboek en wijnglazen en worden ze ge trouwd door een ambtenaar die in Maassluis bekendheid geniet. Een aparte 'trouwingang' bij de tuin behoort tot het wenseniijstje van aanstaande bruidsparen. Ge zien de praktische en financiële bezwaren bij de afdeling stads- en milieubeheer ziet het college hier toch van af. Wel wordt onderzocht of het haalbaar is Maassluise mo numenten aan te wijzen als gele genheid voor het sluiten van hu welijken. Maasland De Maaslandse jeugd heeft lang moeten wachten, maar het in november 1994 ingediende verzoek voor een skateboardbaan wordt nu toch gehonoreerd. De baan krijgt een plaats op de speel weide bij het hertenkamp. De politiek heeft het licht op groen gezet, zodat binnenkort met de aanleg kan worden begon nen. Het wordt een zogenoemde half-pipe baan, waarvan zowel rol schaatsers, skateboarders als skeelers gebruik kunnen maken. Met de aanleg is een bedrag ge moeid van 17.583 gulden, waar voor het fonds 'dorpsuitleg' wordt aangesproken. Het gemeentebe stuur beraadt zich nog over de vraag hoe in het vervolg met der gelijke verzoeken moet worden omgegaan. Naar de opvatting van het college van b en w moeten ver zoeken van de bevolking steeds op hun merites worden beoor deeld en is het niet gewenst dit in een beleid te vatten. Raadslid W. Gouma (PvdA) is het met die op vatting eens, maar vreest dat ge lijkluidende verzoeken van ande ren dan ook gehonoreerd zullen moeten worden. „Daar kunnen we dan niet onderuit. We beknot ten wel op subsidies aan de ver enigingen. Dit wijkt af van de in tentie van beleid, dat is moeilijk uit të leggen Gouma wil dat der gelijke verzoeken voortaan in de begroting worden geregeld. A fjCtVÏAplR

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3