13 kost Vlaardingen geld Kermis weer in de stad Kunstenares genomineerd voor uitvindersprijs Rotterdams Dd|b)0d Officier wil omamoordenaars na cel naar kliniek sturen J^jgu^g OptïOIXW^ ^V0St\Vljk Uitbreiding woningvoorraad met circa 950 huizen Residence De Wetering: serre van 109 woningen Twee genomineerden voor Talens Palet ffBBM aSMfiÜ hIIh Cp«sfïiaiipa*iiSifaii IS Kethel trots op nieuwe basisschool Celstraf voor messentrekker Vechtersbazen mee naar bureau Jongens openen snoepautomaat Vlaardingen wint in Ahoy' Abonnee Service Kleurkopieën tot A? (I. «igNN-r gi-:: Waterweg Vrijdag 26 april 1996 Door Menno Haddeman Rotterdam/Maassluis Hoe groot is de kans dat de twee Maassluise junks die vorig jaar tijdens een beroving de oma van één van de twee doodde opnieuw toeslaan? Volgens de officier is, met een psychiatrisch rapport van het Pie ter Baancentrum in de hand, die kans zeer groot. De raadslieden dachten hier echter anders over en schermden tijdens de rechts zitting voor de Rotterdamse rechtbank met een eerder ver schenen rapport waarin de kans op herhaling minimaal wordt ge acht. Ongeveer een jaar geleden trilde de gemeente Maassluis op haar grondvesten. Een man en een vrouw waren de woning van een 89-jarige Maassluise binnen ge drongen en hadden haar een prop stof in de mond geduwd, gekne veld en beroofd van 1500 gulden, een bankpas en sieraden. Het slachtoffer kon zich niet verzetten en was ook niet in staat de prop uit haar mond te halen. Binnen enkele minuten stierf zij een pijn lijke verstikkingsdood. Tien dagen later werd het tweetal door de politie bij de TT van As sen aangehouden. De mannelijke dader, een kleinzoon van de ver moorde vrouw, was daar samen met zijn vriendin naar het motor racen aan het" kijken. De politie kon de twee verdachten aanhou- den omdat een compositiefoto van hen over het land was ver spreid. Verslaving Tijdens de rechtszitting tegen de twee in september vorig jaar bleek waarom ze tot hun gruwelij ke daad waren gekomen. De twee verdachten hadden geld nodig om hun verslaving te bekostigen. Het plan om de grootmoeder te over vallen werd opgevat nadat zij had den gehoord dat de vrouw flink wat spaarcentjes thuis had liggen. Het was volgens de twee nooit de bedoeling de vrouw te vermoor den. De prop stof die zij in de mond van de 89-jarige vrouw had den; geduwd was gedrenkt ih' am moniak en bedoeld omde vrouw te bedwelmen. Dat ze uiteindelijk stikte hadden de twee, naar eigen zeggen, niet voorzien. Rapport De officier maakte tijdens die zit ting korte metten met de excuses en eiste twaalf jaar celstraf tegen de verslaafden. De raadslieden van de twee vonden de eis van de officier overdreven omdat hun cli ënten in een psychiatrisch rap port als matig begaafd en enigs zins verminderd toerekeningsvat baar werden omschreven. De rechtbank besloot daarop ,de_ verdachten te laten onderzoeken in het Pieter Baancentrum om zo een goed beeld van de twee te krij gen. Dit rapport werd gisteren voor de rechtbank behandeld. In het rapport stellen de psychiaters van het centrum dat beide ver dachten tijdens de overval ver minderd toerekeningsvatbaar wa- ren. Drank- en drugsproblemen speelden een grote rol, maar ook een vervelende jeugd droeg vol gens de psychiaters bij aan de tot standkoming van de overval. Streng Volgens het rapport ging het le ven van de vrouwelijke verdachte niet over rozen. Als kind werd zij geconfronteerd met de geboorte van een zwaar gehandicapt zusje. Het traditionele gezin waarin ze opgroeide, was streng en contact met 'de buitenwereld' werd zoveel mogelijk aan i ;iden gelegd. Op jonge leeftijd vluchtte ze het huis uit door te trouwen mét een veel oudere, drankzuchtige ftian. Dit huwelijk liep al snel op de klippen en de vrouw begon drugs te gebruiken. Om dit te bekosti gen belandde ze in de prostitutie. Dan komt ze de mannelijke ver dachte tegen. Hij is, volgens het rapport, 'het spiegelbeeld van de vrouw'. Zijn hele leven al ver wend door z'n ouders en hij heeft het idee de hele wereld aan te kunnen. Hij is, als kickbokser, voor niemand bang en haalt de vrouw bij haar pooier weg. Samen trekken ze vervolgens al stelend en drugsgebruikend Nederland in. In het rapport adviseren de psy chiaters de verdachten na een ge vangenisstraf te behandelen in een TBS-küniek. De kans op her haling is volgens hen vanwege de moeilijke jeugd zeer groot. De of ficier neemt het advies van de deskundigen over en eiste giste ren tegen beide verdachten een celstraf van acht jaar en dwang verpleging. De raadslieden van het tweetal vroegen zich tijdens de zitting af hoe de officier met een eerder ver schenen psychiatrisch rapport in de hand twaalf jaar cel kan eisen om vervolgens met het rapport van het Pieter Baancentrum acht jaar en TBS te eisen. De raadslie den menen dat het oude rapport, waarin geen TBS wordt geadvi seerd, voldoet en dat het delict dat hun cliënten pleegden eenmalig was. Zij stellen voor hun cliënten tot acht jaar zonder TBS te veroor delen. De officier meent echter dat het onderzoek van het centrum meer gedegen is, dan de voorgaande rapportage. Niet omdat de psychi aters deskundiger zijn, maar omdat ze veel meer tijd aan het tweetal hebben kunnen besteden. Het is volgens de officier voor de hand liggend dat de psychiaters na vijf weken onderzoek tot een weloverwogen advies komen. De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak. Door Ben van Haren Vlaardingen „Door de bouw van nieuwe woningen en de ver betering van de bestaande voorraad zal een betere opbouw van de Westwijk ontstaan. Een betere menging van de wonin gen zal ook een betere menging van bewoners opleveren." Met deze tekst is de toon gezet in het Stedebouwkundig plan Westwijk 2005. Vanmorgen heeft wethouder K. van der Windt het plan van de gemeente Vlaardingen gepresenteerd. Bin nenkort geven de raadsfracties hun mening en eind mei gaat het plan officieel de inspraak in. De kers- misexplol tanten wa ren gister middagnog dnik n de weer om de Hand te leg gen aan hun attrac ties. Van middag moest de kermis aan de Hoflaan in Waardin gen volop draaien. Ondanks dat het aantal at tracties dit jaar in V laardin- gen is toe genomen makende kermisex ploitanten door. Zteookpa- g!nal5.Foto Roel Dijkstra In de komende jaren, zo luidt het plan, worden in de veertig jaar ou de wijk zeker circa 845 nieuwe eengezinswoningen en 365 gesta pelde woningen, waarvan 24 op de begane grond met tuin, gebouwd. Ongeveer 260 flatwoningen val len, voornamelijk in de Zuid- buurt, onder de sloophamer. Per saldo vindt dus een uitbreiding plaats van de woningvoorraad met circa 950 huizen. Op langere termijn wordt zelfs ge dacht aan een verdere uitbreiding met nog eens 142 eengezinshui zen. Daarvoor zou dan bij voor beeld tennispark-eigenaar Ruud Stork zijn bezit aan de Claudius Civilislaan moeten prijsgeven en moet het protestants-christelijk onderwijs de collega's van de openbare basisscholen volgen en ook voor concentratie in het nieu we wykcentrum kiezen. Centrum In het door Ontwerpbureau Teun Koolhaas Adviseurs uit Almere uitgewerkte plan krijgt de toe komstige Westwijk eindelijk een centrum. Het sluit aan op de win kels aan de Dr. Wiardi Beckmansingel en loopt uit tot aan de Willibrorduskerk aan het Erasmusplein, In het uit de jaren zestig daterende, oorspronkelijke ontwerp van ir. Wim van Tijen was het wijkcentrum ook op die plek gepland, maar dat idee ver zandde bij de toename van de be langrijkheid van de verschillende buurtcentra. Zoals ook, onder druk van de toenmalige woning nood, de hoeveelheid fiats met na me in de Zuidbuurt werd opge voerd. Het nieuwe centrum van de West wijk zal bestaan uit 7.500 vierkan te meter winkeloppervlak;-open bare basisscholen, Jopderopvang èri mogelijk een sóciaal-cültureel wijkcentrum. Deels komen die voorzieningen onder nieuw te bouwen (senioren)woningen. Een poging om de VW-garage uit dat gebied te verplaatsen is mislukt. De bouw van geluidsschermwo ningen langs rijksweg 20, die nog wacht op ministeriële toestem ming en aanpassing van de for mele wettelijke regels, is van groot belang voor de. ontwikke ling van nieuwe bouwplannen in - Wethouder A. G. Wiegman (onderwijs) heeft gister middag de geheel vernieuwde en uitgebreide basisschool Kethel aan de Vlaardingseweg geopend. Aan de rand van de Kethelse dorpskern onthulde de bestuur der een schoolnaambord op de luifel by de hoofdingang van het gebouw. De school is het afgelo pen jaaruitgebreid met onder meer vier nieuwe klaslokalen. Het oorspronkelijke schoolge bouw stamt uit de jaren vijftig. Door een verdieping op een deel van het gebouw te plaatsen kon de gewenste vergroting van het sehooloppervlak worden gereali seerd. Naast de nieuwe klasloka len is het schoolgebouw uitge breid met een speellokaal, een ruimte voor remedial teaching, een handenarbeidlokaal, een per- soneelskamer en een vide. Na de feestelijke opening, die werd opgeluisterd door muziek vereniging Harpe Davids, nhmen velen de gelegenheid te baat het vernieuwde schoolgebouw te be kijken. Er is veel lof voor René Meere, de architect in gemeente dienst die tekende voor het ont werp Van de uitbreiding van het gebouw. De protestants-christelijke basis school telt ruim driehonderd leer lingen. De lessen worden ver zorgd door 23 leerkrachten. Basis school Kethel ontstond een paar jaar geleden na een fusie van de Koningin Julianasehool en de Dokter van der Kuipchool. Door Jelie Gunneweg Schiedam Het idee om voortaan als een Willie Wortel door het le ven te gaan, lokt de Sehiedamse beeldend kunstenares Yvon Koopman bepaald niet. Maar met haar nominatie als uitvinder van het jaar 1996, is ze ongemerkt wel terecht gekomen in de wereld van verstrooide professors met rare vondsten en vreemde uitvindin gen. Koopman heeft, de nominatie te danken aan het Innovatiecen trum Rotterdam, waar ze sinds vo rig jaar staat ingeschreven met het door haar ontworpen straat- meubilair. Het centrum vond haar bronzen boomstammetjes zo aar dig als alternatieve 'Amsterdam- metjes', dat het de kunstenares met negen andere innovatoren heeft genomineerd als uitvinder van het jaar. Daarnaast is de Sehiedamse door de Nederlandse Orde van Uitvin ders (NOVU) ook uitgezonden naar de wereld-uitvindersbeurs, die tot 29 april plaats vindt in Ge- nève, Zwitserland. Aan de2e beurs was eveneens een wedstrijd verbonden, maar die heeft ze gis teren verloren. Bij de verkiezing van het innova tiecentrum maakt Koopman kans op een prijs van vijfduizend gul den. Het zou een aardige tege moetkoming zijn in de vele kos ten die ze met haar compagnon, een vrouwelijke kunsthandelaar uit het noorden van het land, al gemaakt heeft en nog moet ma ken. De besteding voor het even tuele prijzengeld heeft de kunste nares dan ook al bedacht. „Ik wil naast de bronzen stammetjes ook een gietijzeren en koperen versie maken, maar daarvoor moet eerst een mal worden gemaakt. Die kost dertigduizend gulden." Urinerende honden Tot nu toe zijn haar boomstamme tjes alleen nog te bewonderen op het Willem Dreesplein in Schiedam. Eenendertig stamme tjes staan er daar, op het in de cember aangelegde plein bij de Parkweg. In de loop der maanden zijn de goedgelykende groen bruin-grijze boomstammetjes langzaam van kleur veranderd door de weersinvloeden, urine rende honden en grijpgrage han den van nieuwsgierige mensen. „Hartstikke mooi toch, dan is het net alsof die paaltjes leven. Blijk baar vinden anderen ze ook mooi, want ik heb nog geen enkele ne gatieve reactie gehoord van buurtbewoners." De belangstelling van andere ge meenten blijft helaas nog wat ach ter. De prijs blijkt een grote drem pel te zijn. Een negentig centimer hoog boomstammetje kost 1750 De boom stammetjes van Yvon Koopman waarvoor zij genomineerd is als uitvin der van het jaar. FotoSisfvan kunstenares veel steun van het innovatiecentrum èn van de an dere uitvinders. „Het centrum ge looft echt in het succes van die paaltjes, ze steunen me waar ze maar kunnen. Ze heipen me een licentie aanvragen, het model en de naam te deponeren bij het Mer kenbureau en ga zo maar door. Ook de andere uitvinders dragen ongevraagd en kosteloos tips aan. Wat dat betreft is de concurrentie strijd tussen beeldend kunste naars veel groter." Door Ben van Haren Vlaardingen Een enkele hoek woning staat nog leeg, maar toch hadden zich voor de 109 aanleun woningen bij zorgcentrum De We tering maar liefst zeshonderd kandidaten gemeld. De ouderen, die er sinds december 1995 wo nen/zijn zielsgelukkig met hun ongeveer 900 gulden per maand kostende nieuwe behuizing aan de Claudius Civilislaan. Het prachtige ontwerp van de Vlaardingse architect Wijnand Houdijk is open naar de groene omgeving, maar tegelijk intiem en contactrijk voor de bewoners door de aanwezigheid van over dekte, doorzichtige 'straten' op de etages en een warm atrium op de begane grond. Tussen de in U-vorm gekoppelde appartementengebouwen ligt een mét wandelpaden en bankjes om zoomd gazon rond een vijver. Daarin staat sinds de officiële opening van gisteren op een, door twee fonteinen geflankeerde sok kel, een docr kunstenaar Jan van Dorp vervaardigd bronzen beeld van een met opgetrokken benen zittende jonge vrouw. Zij kykt in de richting van de 'overburen' in de villa's van de Karei de Groote laan, die volgens vice-voorzitter P. Stroever van huisbaas Patrimoni ums Woningstichting met hun be zwaren tegen de bouw verant woordelijk waren voor een vèrtra- ging van twee jaar. Directeur A. Meerman van aanne mingsmaatschappij Werner, die in combinatie met Korteweg Bre da de bouw deed, vertelde dat een verzoek van zorgcentrum De We tering om te komen praten over de aanbouw van een serre in 1990 aanleiding was om een voorstel te doen voor de bouw van de aan leunwoningen. .„Wij zagen een mooie bouwlocatie en konden Pa trimonium overtuigen." gulden exclusief BTW. Met de goedkopere gietijzeren en kope ren varianten hoopt Koopman meer orders te kunnen binnensle pen. De prijs daarvan bedraagt waarschijnlijk zevenhonderd gul den. „Dat is slechts honderd gul den duurder dan de prijs van de Amsterdammertjes. Markttech nisch gezien dus veel interessan ter," aldus de uitvindster, die in korte tijd een slimme onderne mersgeest lijkt te hebben ontwik keld. Zolang de goedkopere stamme tjes nog niet worden geprodu ceerd, gaat Yvon Koopman niet actief de boer op met haar uitvin ding, „Eerst moeten de kinder ziektes eruit groeien, pas dan kun je grote orders aan." Om die kin derziektes te verhelpen, krijgt de Vlaardingen De regionale jury van het Talens Palet 1996 heeft haar werk blijkbaar goed gedaan. Twee van de vijf uit de regio Rot terdam-Hoek van Holland voorge dragen amateurschilders zijn door een tweede jury voorgedra gen voor de landelijke prijs. Dat zijn de Vlaardingse J.A.C. van Wieringen-Winters en de Rotter dammer P. H. Slootweg. Het Talens Palet is een landelijke prijs voor amateurschilders die door verffabrikant Koninklijke Talens is ingesteld om de kwali teit en het talent van de niet-pro- fessionele schilders te stimule ren. Dit jaar lieten ruim zesdui zend amateurschilders uit het he le land zich inspireren door een tekstfragment uit het verhaal 'Flesjes' van Tim Krabbé, onder wie 126 deelnemers uit de regio Rotterdam. Boef Alle ingestuurde werken zijn in februari en/of maart in één van de 43 regio's gejureerd en geëxpo seerd. In deze regio gebeurde dat in de Vrije Academie in Vlaardin gen. Hieruit zijn 154 werken gese lecteerd, die onlangs nogmaals door een landelijke jury zijn be oordeeld. Zij hebben uiteindelijk tien genomineerden gekozen voor het Talens Palet 1996. Eén van hen is de Rotterdammer P. H. Slootweg. Hij heeft op zeer zorgvuldige wijze een ouderwets type boef neergezet, die met bege rige ogen enkele karaffen uit een vitrine in een jutezak stopt. De Vlaardingse Joke van Wieringen- Winters stuurde een zeer verha lend oliedoek in met de beeltenis van een huilend jongetje dat met een bal een ruit in een museum- zaai had kapot getrapt.. Zij schil derde dit tijdens de cursus in ga lerie De Duig in haar woonplaats. De winnaars worden 10 mei be kend gemaakt door staatssecreta ris voor cultuur A. Nuis en auteur Tim Krabbé. Aansluitend gaat de expositie Talens Palet 1996 van start, met alle werken van de lan delijke en regionale winnaars in het Nationaal Museum van Speel klok tot Pierement in Utrecht. de Westwijk. Om te voldoen aan de grenswaarde voor verkeersla waai zijn daarnaast toch nog 'ge wone' geluidsschermen nodig ter hoogte van het, met woningen te bebouwen, handbalveld van WIK aan de Hugo de Vriesstraat en bij de afrit van de rijksweg. Voor de financiering van het ge hele plan, waarin de verplaatsing van sportverenigingen naar on der meer de Broekpolder is opge nomen, moet de gemeente zijn re serves aanspreken. De opbrengst van nieuw voor woning- en win kelbouw uit te geven grond is niet toereikend. Maassluis/Rotterdam Een 35-ja- rïge inwoner van Maassluis is gis- teren door de Rotterdamse recht bank veroordeeld tot een gevan genisstraf van twaalf maanden wegens poging tot doodslag. De Maassluizer stak in december 1994 een man met een mes in de borst. Het slachtoffer overleefde de messteek op het nippertje. De messentrekker had al tegenover de politie bekend. Hij voerde aan dat hij samen met het slachtoffer enkele dagen achtereen coeaïné had gebruikt. En daar was de ver dachte agressief van geworden, blijkt ook uit andere incidenten. Schiedam Twee vechtende Schiedammers trokken rond 2.00 uur vanochtend 'de aandacht van de politie. Toen de agenten bij de vechtersbazen op de Hoogstraat in Schiedam aankwamen, vertel den de twee dikke vrienden te zijn. De agenten vonden dit wat vreemd maar vervolgden toch hun ronde. Op dat moment haalde één van de vechtersbazen om nog onbekende reden uit naar het gezicht van een agent. Deze man is direct in de boeien geslagen om te worden af- gevoerd naar het bureau. Dit luk te echter niet omdat de andere vechtersbaas in de politie-auto zat en weigerde de auto te verlaten; Na een korte worsteling werden vervolgens beide mannen naar het bureau afgevoerd. Maassluis Twee jongens van 16 en 1? jaar jongens zijn vanoch tend door de politie in-Maassluis aangehouden omdat zij hadden ingebroken in NS station Maas sluis Centrum. De twee hadden een ruit van de wachtkamer inge gooid waardoor ze naar binnen kropen. Na een snoepgoedauto maat te hebben opengebroken kroop het tweetal weer naar bui ten. De jongens zijn aangehou-.: den, maar het is nog niet bekend of ze wat hebben gestolen. Vlaardingen De gezamenlijke Vlaardingse ondernemers hebben op de Bedrijven Kontakt-Dagen 1996. die de afgelopen week in Ahoy' werden gehóuden, een oor konde gekregen voor de beste ge zamenlijke presentatie. Boven dien overhandigde beeldend kun stenaar Tom Waakop Reïjers uit Rotterdam een bronzen beeldje. De Vlaardingse ondernemers hadden zich gepresenteerd als "Vlaardingen: Zakenplaats!'. Het aantal stands was ten opzichte van vorig verdubbeld tot 32. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur Telefoon: OIO-4004 444 Rotterdams Dagblad

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1