9 SBS 6 mogelijk toch op kabel in Vlaardingen Bewoners tegen plan voor woningen langs Waterweg Rotterdams Dagblad Eneco-onderzoek wijst op vraag naar nieuwe commerciële zender Internationale schalt over Schiedams Grote Markt Fietsverkoopdag: pleister op de wonde Rechtshulp in de knel door bezuinigingen Brand in rietkragen Broekpolder j' Buitengebied Maasland krijgt ook een riool Eigenaar vindt hennepkwekerij Kapitein beboet voor vuil sop Boete wegens uitscheiden van agent Controles bij Parallelweg Huurverhoging jTj I^SiJiisabeftshoeve8, Waterweg Donderdag 2 mei 1996 i i I 1 Maasland Omdat gemeenten in het kader van de Wet milieube heer de verplichting hebben zo veel mogelijk panden in het bui tengebied op de riolering aan te sluiten, gaat Maasland aan de Commandeurskade een drukrio- lenngssysteem aanleggen. Daar op worden zeventien woningen en drie bedrijfsruimten aangesloten. Over de ligging van de leiding en de plaats van de te plaatsen pomp putten is overeenstemming be reikt met de diverse grondeigena ren. Voor het onderhoud van het stelsel wordt een zakelijk recht met de diverse grondeigenaren afgesloten. Met de aanleg is een bedrag gemoeid van 232.000 gul den, waarmee de gemeenteraad nog moet instemmen. Het plan voorziet in de aanleg van de persleiding, het plaatsen van de pompputten inclusief pompin- stallatie en het aansluiten van de installaties op het centrale voe- dingsnet op kosten van de ge meente. Het aanbrengen van de riolering van het woonhuis naar de te plaatsen pompput komt voor rekening van de eigenaren en kan in eigen beheer worden uitge voerd. Vlaardfngen De eigenaar van een leegstaand pand aan de Ko ningin Wilhelminahaven in Vlaar- dmgen ontdekte gisteraavond een hennepkwekerij in zijn huis. Het is niet bekend wie de kwekers zijn. De politie vermoedt dat de onbekenden een ruit van het pand vernielden om binnen te ko men. Alle materialen en plantjes zijn vernietigd. Vlaardingen Een scheepskapi tein moest gisteravond een boete van vijfhonderd gulden betalen werknemer. De man had na een schoonmaakbeurt op het schip in de Vulcaanhaven in Vlaardingen twee emmers met verontreinigd water overboord gegooid. Door het vuile sop ontstond een vlek in het water. Maassluis Een 18-jarige inwo ner van Maassluis kreeg gister middag een bekeuring omdat bi] een politieagent had uitgeschol den op de Lijsterlaan in. zijn woon plaats, De agent gaf de jongen en een vriend een boete omdat ze zonder helm op een bromfiets re den. Hen werd verteld dat ze ver der moesten lopen. De knapen luisterden niet naar de agent en reden toch verder. Daarop maakte de ambtenaar duidelijk dat ze de bromfiets mee zouden nemen naar het bureau. Een van de twee reageerde agressief en werd mee genomen naar het bureau. Vlaardingen De politie houdt vanaf vandaag verkeerscontroles in de omgeving van de Parallel weg in Vlaardingen omdat bewo ners in een enquête hebben aan gegeven deze straat onveilig te vinden. De politie let daarom tot en met eind juli op snelheid, voor- rangregels en parkeren. Hoek van Holland De gemiddel de huurverhoging van de wonin gen van de woningbouwvereni ging Hoek van Holland voor 1996 komt uit op 2,8 procent. Dat is ruim een procent lager dan het bestuur van de woningbouwver eniging aanvankelijk had voorge steld. Na overleg met de huur- dersveremging Houdt Zicht is de verhoging met een procent ver laagd. Het gaat hier wel om een gemiddelde: per complex kan het percentage iets hoger of lager uit vallen, In Nederland ligt de huur verhoging naar verwachting rond vier procent, zodat de huurders- vereniging tevreden is over het bereikte resultaat. Door Ben van Haren Vlaardingen De kans be staat, dat binnenkort einde lijk ook in Vlaardingen SBS 8 op de kabel wordt gezet. De nieuwe Nederlandse com merciële zender van Fons van Westerloo neemt hier vermoedelijk de plaats in van Eurosport. Het Vlaardingse kabelnet is een van de laatste in ons land waar SBS 6 ontbreekt. Het program ma-aanbod voor de Vlaardingse kabel-abonnee is aanzienlijk kleiner dan in andere steden. Schiedam heeft bijvoorbeeld 27 en Rotterdam 24 zenders naast kanalen voor abonneeteievisie, vi deo, tv-krant en mozaïek. Vlaar dingen komt met verder dan acht tien zenders. Woordvoerder Cor de Ruijter van energiebedrijf Eneco wijt dit aan de ouderdom van het kabelnel. „Het is het maximum dat haal baar is op dit moment. Een miljoe- neninvestenng moet plaatsvin den om de capaciteit op te krik ken, Krachtiger versterkers moe ten door de gehele stad geplaatst worden en het leggen van glas vezelkabels is nodig. Bij de over name zijn we met de gemeente overeengekomen om binnen twee jaar het kabelnet in Vlaardingen op dezelfde capaciteit te brengen als het Rotterdamse net. De dead line is dus 15 april 1997 en ik denk niet, dat het veel eerder wordt, hoewel wethouders in Vlaardin gen dat ooit geroepen hebben." De Vlaardingers moeten het voor alsnog doen met wat er nu is. Een uitbreiding met muziekzenders als MTV en TMF en themanetten zoals Discovery bijvoorbeeld zijn het komende jaar onmogelijk. Ook de in populariteit met Veroni ca vergelijkbare Nederlandse commerciële zender SBS 6 kan pas in Vlaardingen bekeken wor den als een andere zender van het net wordt gehaald. De Ruijter: „Die mogelijkheid ontstaat als een contract afloopt of, zoals in het geval Eurosport, een wijziging wordt voorgesteld die wij met kunnen accepteren. We hebben indicaties, dat Euro sport geld wil vragen voor doorgif te van haar programma en daar zijn wij principieel tegen. In het basispakket worden dergelijke zenders niet opgenomen." „Als Eurosport uit het pakket gaat, overwegen wij SBS 6 toe te voegen omdat uit telefonisch on derzoek onder driehonderd Vlaar dingers is komen vast te staan dat voor deze zender vrij veel belang stelling bestaat." In tegenstelling tot andere ge meenten maakt in Vlaardingen het regionale energiebedrijf uit hoe, naast de landelijk voorge schreven zenders, het kabelpro gramma verder wordt samenge steld. „We overleggen altijd wel met de gemeente en melden wat we van plan zijn. Verplicht zijn we dat met, want met de verkoop van de kabel heeft het gemeentebestuur van Vlaardingen ook de machti ging voor programmering aan Eneco verkocht," aldus De Ruij ter. „Om inzicht te krijgen in de wen sen van de Vlaardingse kabel abonnees en de waardering voor de verschillende zenders hebben we dus recent een peiling gehou den. Over veertien dagen is de uil slag hiervan bekend. Deze gege vens gebruiken we om het uitein delijke zenderaanbod vast te stel len. Zenders die geheel uit de toon vallen verdwijnen van de kabel evenals zij, die geld van ons ver langen" Carta Huijs- man en Mar cel Braak van de PvdA in Schiedam he- sen gisteren tijdens de vie ring van de dag van de ar beid de rode Vlag. Foto Roef Dijkstra. Schiedam'Ontwaakt, verworpe nen der aarde!', schalde het giste ren over de Grote Markt in Schiedam. Zo'n veertig Schiedamse socialisten zongen na het hy sen van de rode vlag uit vol le borst hun strijdlied de Interna tionale, Met de traditionele han delingen werd de viering van de dag van de arbeid ingeluid. Rond het middaguur verzamelde de groep zich voor het stadhuis. Daarvoor hadden de socialisten samen koffie gedronken en ge sproken over de socialistische be weging in Nederland. „Een flinke opkomst waar we niet ontevreden over zijn," zegt de irrde voor de gelegenheid rood Ieder colbert ge stoken PvdA-voorzitter C. Zijde veld na afloop. Zijn partijgenoten Carla Huijsman en Marcel Braak hesen dit jaar de symbolische ro de vlag in top. Daarna zongen de aanwezigen zonder haperen de Internationa le, het lijflied. van de socialisten. „Grappig om te horen hoe ieder een dat lied uit z'n hoofd kent," zegt Zijdeveld. „Je hoeft alleen de beginregel in te zetten en ieder een zingt mee." De hoge opkomst doet Zijdeveld goed. Het is volgens hem de laat ste twintig jaar niet zo druk ge weest. „Zo'n dag van de arbeid leeft blijkbaar nog steeds. Je ziet dat nog aardig wat mensen be hoefte hebben met elkaar te pra ten over de macht van het kapita lisme en het geld. Het geeft een gevoel van solidari teit en dat is uiteraard ook de be doeling van de viering van de dag van de arbeid." Schiedam—De mensen meteen nummertje tussen de één en de tien hadden gisteren geluk op het Schiedamse politiebureau. Zij konden tijdens de fietsver koopdag op het bureau de mooi ste 'appels' er tussen uit pikken. Voor de cngelukkigen met een hoger nummer bleven alleen de rotte over. „Is dat alles wat jullie in de verkoop hebben," zegt één. van de teleurgestelde bezoe kers. „Er staan alleen nog ver roeste fietsen." Tijdens de fietsverkoopdag biedt de politie de tweewielers die zij in de gemeente hebben gevonden of in beslag hebben genomen te koop aan. Stalen rossen die nooit door de eige naar zijn opgehaald, kunnen worden gekocht door de inwo ners van Schiedam die zelf het slachtoffer zijn geworden van diefstal van hun fiets. Het geld dat de politie verdient met de verkoop, wordt geschonken aan. een goeddoe!. „Wanneer iemand aangifte doet van diefstal van zijn fiets kanhij op een zogenoemde fletskijkdag op het politiebureau langsko men om te zien of zijn fiets bij ons in de garage staat," zegt de agent die de verkoop coördi neert. „Wanneer blijkt dat zijn ros er niet tussen staat mag hij een nummertje trekken en op de fietsverkoopdag langsko men." Wie pech heeft krijgt de voor raad gevonden fietsen op het binnenterrein van het politiebu reau pas aan het eind van de ver koopdag te zien. De mooiste fiet sen zijn er dan al uit Wat over blijft is een allergaartje aan gammele, verroeste tweewie lers. „Lekker zeg!" baalt een wat late bezoeker, „Is je gloednieuwe fiets gestolen, krijg je hier een keur aan roest voorgeschoteld. Ik ben er niet blij mee" Toch vindt de mopperkont na een kwartiertje zoeken een rij wiel naar zijn zin. Het enige wat er volgens hem aan schort is de prijs. „Zeg agent, kunnen we niet wat regelen. Ik vind vijf gul den wel wat veeL" De agent laat zich niet ompra ten. „Wij steken dat geld niet in 0112e zak. Het is bestemd voor een goed doel. Voor vijf gulden mag u 'm meenemen." Twyfel Een andere bezoeker van de ver koopdag twijfelt tussen twee fietsen. „Zal ik nou deze nemen, of toch maar die ander?" denkt ze hardop. Een agent probeert de vrouw te helpen. „Ik vind de ze het mooist, mevrouw" zegt hij. „Wilt u zich er niet mee be-' moeien," dient de vrouw de agent van repliek. Uiteindelijk wordt het een oude witte sport- fiets met handremmen en een loshangende koplamp, een ge broken spatbord en verroeste velgen. „Een goede keus mevrouw. U kunt uw aanwinst direct gratis laten graveren. Dat Voorkomt misschien dat het ding opnieuw wordt gestolen," zegt de agent" „Dit oude brik nemen ze toch' niet mee," reageert' de vrouw. Toch laatzehaarposteode inhet frame van haar 'nieuwe' fiets branden. 1 Tijdens de verkoopdag heeft de Schiedamse- politie 95 fietsen verkocht. Ze haalden daarmee een bedrag van 1900 gulden op. Aan welk 'goed doel' de op- brengst wordt besteed, is'nog niet bekend. VlaardingenAls de geplande be- zuinigmg van 25.000 gulden op het raadsliedenwerk in Vlaardin gen doorgaat, worden de cliënten daar direct de dupe van. De Stich ting Instituut Burgerraadslieden (IBR) ziet zich dan genoodzaakt een halve formatieplaats te schrappen, waardoor de dienst verlening met 25 procent terug loopt. Het IBR doet daarom in een brief aan de gemeente Vlaardingen een dringend beroep om de bezuini ging te verlagen, zodat burgers die vaak tijdelijk in een noodsitu atie zitten, niet nog verder in de knel komen. De behoefte aan rechtshulp neemt namelijk niet af: er bestaat nog steeds een wachtlijst van een week. Uit het onlangs verschenen jaar verslag blijkt dat de raadslieden vorig jaar 1362 keer telefonisch zijn benaderd voor advies, terwijl Maassluis Zeventien bewoners van de drive-in woningen aan de Lisztstraat in Maassluis vinden het 'onverteerbaar' dat de ge meente woningen wil bouwen in het buitendijkse gebied langs de Nieuwe Waterweg. Volgens de be woners ontneemt de bouw hen het uitzicht op het water en leiden de plannen tot een drastische waardedaling van hun huizen. De bewoners van de Listzstraat schrijven in een brief aan het col lege van b en w dat het gemeente lijk plan de zoveelste tegenvaller voor hen betekent. Woordvoerder Ruud Hoogwegt: „Bij de aankoop van onze woningen was ons niet meegedeeld dat de grond onder onze huizen zwaar verontreinigd was. Ook bleek later dat het bui tendijkse gebied was opgespoten met vervuild havenslib, waardoor we jarenlang hebben moeten uit kijken op een rommelig veld. We hebben verder hinder ondervon den van stuwende bergen zand en van het vervoer van dit zand naar buiten Maassluis gelegen stort plaatsen. U begrijpt dat het voor ons een onverteerbare zaak is dat we nu met deze plannen worden geconfronteerd." Volgens de ge meente passen de plannen voor woningbouw langs de Waterweg in het regionale onderzoek naar de herstructurering van. de haven en het rivierfront. Hierbij staat het versterken van het woon-, werk- en recreatieklimaat cen traal. Ook moet Maassluis voor 2005 tweeduizend woningen bouwen, wil de stad het voorzie ningenniveau op peil houden. Nu de Dijkpolder voor woningbouw door de provincie is afgewezen, zoekt Maassluis naar nieuwe mo gelijkheden binnen de eigen ge meentegrenzen. Het buitendijkse gebied is één van die oplossingen. Uitzicht kwijt De bewoners vrezen dat, als de plannen doorgaan, zij het uitzicht op de Waterweg en Rozenburg kwijtraken. „Terwijl we onze wo ningen juist daarvoor gekocht hadden. De waarde van onze hui zen daalt daardoor ook met 50.000 tot 75.000 gulden." De plannen zijn des te meer tegen het zere been van de zeventien Maassluizers, omdat hen van ge meentewege vanaf de bouw in 1976 is verzekerd dat er niet ge bouwd zcu worden op het terrein tussen de spoorlijn en de Nieuwe Waterweg. „Ons is altijd voorge houden dat er eerst een aantal dij ken op hoogte gebracht moesten worden en dat er daarna een plantsoen zou komen. Dit laatste zou de waarde van onze woningen alleen maar verhogen." Het college van b en w schrijft in een reactie op de brieven van de bewoners dat, zodra woningbouw langs de Waterweg haalbaar is, de gebruikelijke procedures gestart worden. Daarbij worden de ver schillende belangen (het uitzicht en de behoefte aan woningbouw) tegen elkaar afgewogen. De ge meente wijst de bewoners erop dat zij een verzoek tot schadever goeding kunnen indienen, als blijkt dat uiteindelijk voor wo ningbouw gekozen wordt. De bewoners steken binnenkort de koppen bij elkaar om zich te beraden op verdere acties. Een ding is hen wei duidelijk: woning bouw langs de Waterweg is de pro blemen op je afroepen. „Als het een flink waait, giert en fluit het hier rond de flat van alle ka- En dan zitten wij nog acht t dijk. Als je direct aan de wal kant woont, is dat waarschijnlijk nog veel erger. Dan vraag je je toch af waar de gemeente mee be zig is." ♦ShsgSBS» Een korte, felle brand woedde gisteravond omstreeks half acht in de rietkragen langs de Water sportweg in het Vlaardingse Broekpolder-gebied. De brandweer was snel ter plaatse en wist te voorkomen dat het vuur over zou slaan naar de iets verder gelegen jachthaven de Bommeer. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Foto Roei Dijkstra 2229 mensen het bureau bezoch ten. Dit aantal ligt iets lager dan het jaar daarvoor. Volgens de Vlaardingse coördinator Albert Cool komt dat omdat de contacten vorig jaar niet allemaal geregis treerd zijn. „Met het schaamrood op de kaken beken ik dat niet alle adviezen zijn bijgehouden. Dat komt door personele wisselingen en de grote werkdruk. Maar we gaan niet rommelen met de cij fers," vertelt Cool, De meeste vragen die de raadslie den krijgen, gaan over uitkerin gen en sociale zekerheid, gevolgd door consumentenzaken, woon- kwesties en arbeidsrecht. Naast het verstrekken van juridisch ad vies, plegen de medewerkers tele foontjes naar instanties, schrijven ze brieven voor klanten en raad plegen ze veel literatuur. „Het is vrijwel onmogelijk om op efficiency-kostente besparen," al dus Cool. „Het pand van het IBR aan de Oosthavenkade 39 wordt gehuurd van de gemeente. En naast een halve administratieve kracht worden de leidinggevende taken uitgevoerd door onbetaalde vrijwilligers." De raadsman trekt per afspraak maximaal een half uur uit Door deze kortdurende maar professionele hulp worden veel problemen als torenhoge schulden, ontslag of huisuitzet ting vaak tijdig voorkomen. Van de mensen die aankloppen bij het bureau, heeft het meren deel een uitkering waarvan bijna 25 procent een bijstandsuitke ring. Cool piekert er daarom niet over om in plaats van te bezuini gen op het personeel, een eigen bijdrage te vragen aan de klanten, „Onze eerste prioriteit is om bur gers onafhankelijke, juridische adviezen te geven. Het gaat vaak om een paar gulden. Dan kun je toch geen eigen bijdrage vragen. Dat is een principe-kwestie. Daar naast geeft het ook een admini stratieve rompslomp." Onderzoek De coördinator meent dat er een onderzoek moet komen naar mo gelijke bezuinigingsposten. Het batig saldo van ruim 2.000 gulden waarmee de stichting het jaar 1995 afsloot, wil hij daar liever niet voor gebruiken. „Dat bedrag is waarschijnlijk niet eens vol doende. Eigenlijk is een dergelijk onder zoek ook meer een zaak voor de gemeente, want die legt ons de be zuiniging op."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1