12 Politiemonitor moet 'fijner' beeld van veiligheid geven Discotheek gaat zelfstandig inwonen in bibliotheek Hoogvliet verontrust over rampenscenario Trots op 'Kompas van Rotterdam' Dag van de Architectuur in teken van hergebruik 511 li Iedere vier maanden telefonisch 'klantenonderzoek' in regio Kunstsector verdient half miljoen meer Zes jaar voor inbraken en autodiefstallen Van Vonderen woordvoerster van Peper De Bok stopt bij Kamer van Koophandel Spirit voor Chapeau! genomineerd Vrouw (32) was al dagen dood Omgekomen bij ongeval Storingen door hand-telefoons Rotterdams Dagblad Vrijdag mei 1996 Rotterdam De viermaandelijke politiemonitor - een telefo nisch enquête over onder meer criminaliteit- zal volgens plaatsvervangend-korpschef C. Ottevanger van de regiopoli tie Rotterdam-Rijnmond een steeds 'fijner' beeld geven van de veiligheid en onveiligheid in dit gebied. Eerst, in juli, op het niveau van de regio, daarna per district en uit eindelijk per wijk. Om zo begin volgend jaar de korpsleiding goed inzicht te geven in wat er leeft on der de bevolking in de versehil- lende delen van de Rijnmond. Daar dan kan dan beter bijtijds op worden ingespeeld. De 'monitor' is geen nieuw feno meen, maar tot nu toe vond het onderzoek één keer per twee jaar plaats. In het bedrijfsplan 1996- 2001 van prof. dr. A. van der Zwan werd er echter voor gepleit om dergelij ke enquêtes veelvuldiger te houden, om zo nog beter een vinger aan de pols te kunnen hou den. Binnenkort start het inter viewen, begin juli zijn de eerste resultaten bekend. Ottevanger stelt dat signalen uit de burgerij ook nu reeds worden opgepikt. In diverse delen van het korps wordt bijvoorbeeld bijge houden hoe bepaalde vormen van criminaliteit zich ontwikkelen en wat de nieuwste 'trends' zijn. „De monitor is een aanvulling op die cijfers. We maken bepaalde zaken zo beter meetbaar, systematischer ook. Het verdiept ons inzicht in deze onderwerpen." Ruim 4100 mensen van veertien jaar en ouder zullen worden geïn terviewd. Er zal dan onder andere worden gevraagd of ze .recent slachtoffer 2ijn geworden van cri minaliteit, of ze aangifte hebben gedaan en hoe men denkt over de politie. „Het is een soort klan tenonderzoek," weet Ottevanger. Hij verwacht overigens dat de eerstvolgende peiling zal uitwij zen dat de tevredenheid over het functioneren van de politie toe neemt. Rotterdam - De Rotterdamse kunstsector heeft ui 1995 ruim vijf ton meer v erdiend dan op t basis van de gemeentelijke be-' zuimglrigsop&ratie.Afweging; in Breder Kader. (ABK) werd verwacht. De inkornstenstij- een verhoging van de- toe gangsprijzen met S5 procent. De kunstinstellingen' hebben "die ruim 2f^]^Mn^uldatin' het laalje bfachtenlDé^inStél-. */is uiteindelijk^ worden. -td r Dé gemeente Rotterdam gaf in «},va^gesteLd,'dië' inh<mej,tï^]ec-' moest-worden"gehaald; Dater z naast.de.tariefverhógingen, 'V.deixwarden Uit een- onderzoek i van het -Centrum voor Onderzoeken Statistiek-(CÖS) blijkt dat -hef verband tussen hogere* toe-':- gangsprijzen eh het effect op -' 'dè bezoekersaantallen moei; lijk te bepalen' isf Desondanks:' meent het COS dat hogere prij zen niet tot'tegenvallende be- zoekersaantaQeh hebben gé-" leid De grens-is ahtér vrél bè1: reikt,--zo-, luidt' de-waarschü- - wing. - - De Stichting Kunstzinnige Vorming Rotterdam en-ADe: j Doelen hebben de ABK-óp- 1 dracht vrijwel gehaald Beide instellingen moeten dit; jaar nog een laatste deel van het. ABK-trgject - verwezenlijken.;i Gezamenlijk hebben deinstel-: lingen één'.ton naar 1996 mo- gen doorschuiven. Het Rotterdams Philharmb- nisck Orkest heeft de aanslag riet gehaald en is dé enige. in:; stelling waarvaride inkomsten in 1995 zelfs lager,zijn.dan in, .1992. Ook -Lémtaren/Venster' heeft de opdracht niet gehaald. Het tekort wordt echter ruim schoots gecompenseerd door andere kunstinstellingen. Vooral bij dé Schouwburg, het Filmfestival, Scapino, SKAR en het CBK zijn de inkomsten stijgingen relatief hoog. Dordrecht De twee hoofdver dachten in een zaak waarbij in het zuiden van Zuid-Holland op grote schaal'woninginbraken en auto diefstallen werden gepleegd, zijn gisteren in Dordrecht veroordeeld tot zes jaar cel De straffen zijn ge lijk aan de eisen van de officier van justitie. Het tweetal, de 23-jarige Rotter dammers A.P. enP.B.(26),heeft zich volgens de Dordtse recht bank ook schuldig gemaakt aan een ernstige overtreding van de wapenwetgeving. Volgens de rechtbank waren die bedoeld voor handel in wapens of voor het ple gen van gewelddadige acties. De 28-jarige M. B. kreeg voor he ling van de gestolen auto's en het plegen van een woninginbraak zes maanden cel, drie maanden minder dan de officier had geëist. B, heeft belastende verklaringen afgelegd tegen de kopstukken van de bende. De 37-jarige D .P. - hij verhandelde dedure auto's nadat ze waren omgekat- werd veroordeeld tot zes maanden cel, een jaar minder dan dé eis. Rotterdam De Centrale Disco theek Rotterdam kan zelfstandig blijven bestaan,, maar moet wel gaan inwonen, in de hoofdvesti ging van de gemeentelijke biblio theek aan.de Hoogstraat. In ruil voor, dé gratis inwoning - de waarde daarvan is bepaald op 340.000 gulden- zal de disco- theek voor eenzelfde bedrag aan cd's overdragen aan de biblio theek. De gemeente zal naast de 'huisvesting om niet', géén andere subsidies verstrekken aan de cen trale discotheek. De commissie kunstzaken van de Rotterdamse gemeenteraad be- spreekt voorstellen met deze strekking tij dens een vergadering die op 10 mei wordt, gehouden. Het plan iseen uitwerking' van: het al eerder geopperde 'samen wonen' vandë CentraleDisco theek Rotterdam (CDR) eri.de Ge meentebibliotheek .Rotterdam (GBR). Dit is nodig geivorden doordat de CDR kampt, met een gestage -vermindering van het aafital 'uitlemngenen.de structu:. rele daling van de inkomsten. On derzoek naar mogelijke oplossin gen van de financiële problemen van het CDR is verricht door het bureau Smeekês, Van de Wiel Partners (WPS). Bolwerken Bij het onderzoek is ook kort de mogelijkheid aan de orde geko men om het CDR in het geheel niet te 'laten samenwerken met het GBR. Een geheel zelfstandige CDR zou het financieel waar schijnlijk echter niet bolwerken. Verder zou' de CDR zonder ge meentelijke subsidie niet meer aan Rotterdam gebonden zijn en verhuizing naar een andere ge meente zou dan - gelet op de lan delijke functie van het CDR- aantrekkelijk kunnen worden. Daarmee zou de van cultureel be lang geachte collectie van de CDR (dé grootste en meest complete verzameling cd's en lp's van Ne derland) .uit Rotterdam: kunnen verdwijnen. Die variant is dan ook Vertegen woordigers van het comité Verontruste Burgers Hoog vliet hebben gisteren bij burgemeester Peper gepleit voor een betere afbandeling van rampen. De Hoogvtieters vinden dat er veel mis fo gegaan tijdens de CMI-ramp op 28 februari. Kinde ren werden vanuit school bijvoorbeeld naar huis gestuurd hoe wel er een gifwolk boven de wijk hing. „Niets wees erop dat er in Rotterdam een rampenplan bestaat," zes M. Hoornweg na mens het comité. Ook klaagden de bewoners erover dat de metro gewoon doorreed. Bovendien bleken de sirenes in som mige delen nauwelijks hoorbaar en was de geluidswagen de fect. Het comité heeft veertig brieven gekregen van mensen die ongerust zijn over het rampenscenario van Rotterdam. Hoornweg: „Goddank kwamen er geen gevaarlijke chemicaliën in de lucht. Maar waarom zei de burgemeester dat de wind de goede kant op stond? Wil u daarmee zeggen dat Hoogvlieters tweederangburgers zijn?" Hij vroeg namens het comité om een nieuw rampenplan. Burgemeester Peper zei in een reactie hier op. „Ik vind dat u wat somber bent. Dat er geen rampenplan zou zijn is onzin. We hebben juist complimenten gekregen voor onze wijze van optreden." Dan, meteen kwinkslag: „Daar waar zelfs door mij fouten zouden zijn gemaakt, moeten die worden geregistreerd. Dat wordt beoordeeld in de evaluatie die eind deze maand openbaar wordt. Het gaat om communicatie. Hoe breng je berichten over? Ik vond het zelf ook zenuwachtig werk." Het comité was tevreden over die uitleg. „We hadden gehoopt om meer aandacht te krijgen. Dat is gelukt." Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad De wel onderzochte samenwer kingsmogelijkheden van CDR en GBR zijn volledige integratie, ge deeltelijke integratie en samen woning ('shop-in-the-shop'). Het CDR heeft aan volledige integra tie voorwaarden verbonden die deze optie 'weinig reëel' maken. De mogelijkheid wordt afgedaan als zijnde 'niet aan de orde'. Bij de partiële samenwerking zou de uitleenfunctie van de CDR in de bibliotheek worden geïnte greerd, maar de landelijke dienst verlening (onder meer aan andere bibliotheken) zou door de CDR zelf gedaan blijven worden. Voordeel daarvan zou voor de GBR zijn dat die zelf zijn uitleen- beleid kan bepalen en er ook aan sluiting kan worden gezocht bij de al bestaande uitleen van video, cd-i en cd-rom. Bovendien, zou de volledige. CDR-collectie voor Rot terdam behouden blijven. Toch valt ook deze mogelijkheid: af omdat er zeker de eerste vijfjaar, aanzienlijke aanloopkosten zaM* ieri 'zijn, vooral door aanpssémgl van het automatiseringsystëém) afvloeiingskosten ende te ver wachte opwaartse druk óp de. ge middelde salarissen. Het nu gesteunde voorstel is de 'samenwonings-variant', waarbij het. CDR als volledig zelfstandige organisatie de uitleen van/ge luidsdragers blijft verzorgen, maar dat zal doen vanuit de. cen trale bibliotheek. Eén van de be langrijkste voordelen is "dat met de gratis huisvesting de financië le problemen van het CDR groten deels worden opgelost. Zowel CDR als GBR staat achter deze variant, waarbij de bibliotheek aantekent dat beide instellingen tot een goede onderlinge afstem ming moeten komen aangaande het nieuwe-mediabeleid en zaken als uitleenpasjes, openingstijdens en huisstijl. De verwachting is bo vendien dat de CDR kan profite ren van de ongeveer twee miljoen mensen die jaarlijks de centrale bibliotheekbezoeken. Perspectief Nadeel is dat de GBR geen be leidsmatige invloed kan uitoefe nen op de uitleen; Bovendien be staan er twijfels over het optimis tische financiële perspectief dat de CDR voor de komende jaren heeft geschilderd. De discotheek verwacht rr«t name veel van de landelijke C. „istverlening en het Muzïekweb, de activiteitén van de CDR op Internet; In het voorstel worden de verwachtingen en de meerjarenprognose van de CDR echter 'onzeker' genoemd. Veel ruimte wordt daarin overi gens niet aan de discotheek ge gund. Bij tegenvallende inkom sten zal in de toekomst bezuinigd moeten worden op het aankoop budget, maar desnoods zal de lan delijke dienstverlening worden stopgezet en wordt zelfs sluiting van de uitleenafdeling klassieke muziek niet uitgesloten. De bi bliotheek heeft wat dat betreft meer zekerheden. Omdat in ruii voor de gratis inwoning cd's wor den overgedragen aan de biblio theek, zal die op een gegeven mo ment beschikken over een werk bare basiscollectie voor de eigen uitleen. Een eventueel faillisse ment of vertrek van de CDR zal de bibliotheek dan dus niet al te hard hoeven Taken. De voorwaarden die aan het samenwonen worden gesteld moeten nog verder wor den uitgewerkt, onder meer wat betreft de verbouwing van de hoofdvestiging van de GBR voor de komst van de discotheek. De directie van de CDR moet zo snel mogelijk laten weten of ze ak- koord gaat met de voorwaarden voor de verhuizing. Daarna moe ten de verbouwingsplannc-n wor den gepresenteerd. I Zonder problemen isyanrnorgendeErasmusbnig'gesloten'doordeplaatsingvanhetlaa^t^jrjLjg- deel. Op de brug vierden de aannemers met bijna tweehonderd genodigden een feestje.. Fotpcees Kuiper/Rotterdams Dagblad Rotterdam Architect Ben 'van Berkel, de Amsterdamse ontwer per van de Erasmusbrug, glom vanmorgen van trots. Hij" noemde de brug 'het kompas van Rotter dam'. „Het is geweldig om té zien hoe enthousiast iedereen over de Erasmusbrug is," sprak Van Ber kel in de stromende regen boven op de brug. Staal-aan.nemer Heerema en de Belgische combinatie CFE/MBG, die de betonbouw voor haar reke ning heeft genomen, vierden van morgen op de noordelijke brugop- rit een feestje. Daarvoor was een reusachtige feesttent op de oprit geplaatst en werd voor de kleine tweehonderd genodigden (raadsleden, Tweede-Kamerle den, topambtenaren en' aanne mers) een luxe ontbijt geserveerd. Na plaatsing van het laatste brag- deel las Jules Deelder enkele ge dichten voor. Het Westlands Man nenkoor zong vanaf zeven uur honderdtwintig man sterk in.de' tent. Dirigent Hans de Wit had voor deze gelegenheid zelfs een extra couplet over de Erasmus? brug gemaakt voor het lied De Rotterdamse Vlag van Piet Straijk. Aannemer Heerema had voor Rotterdam ook nog een pre sentje op zak. Hij kondigde bur gemeester Peper namens zijn be drijf een bedrag over te maken op de rekening van de Dr. Daniel den Hoek Kliniek. Groots feest „De Erasmusbrug zal op woens dagmiddag 4 september door ko ningin Beatrix officieel worden .geopend. In de dagen daarna zal, gelijk met de Wereldhavendagen, een groots feest worden gevierd De Erasmusbrug heeft een 'totale' lengte, inclusief de opritten, van achthonderd meter. Het.totale ge- RotterdamBurgemeester Peper krijgt op 1 juni een nieuwe woord voerster: de dan 57-jarige Jessa van Vonderen. Zij is nu persoonlijk woordvoer ster van leden van het koninklijk huis en heeft eerder gewerkt voor de toenmalige minister van Ver keer en Waterstaat, Pepers echt genote Neelie Kroes. Deze heeft destijds uitstekende ervaringen met haar opgedaan; de public relations van Neelie sta ken altijd uit boven de imagebuil ding van andere bewindslieden. wicht is 6800 ton. De pyloon is 139 meter hoog. Over de brug komen fiets-en voetpaden, twee rijbanen voor autoverkeer en een tram baan. Tweeëndertig tuien houden vijftien van de 28 briigsecties vast. Het brugdeel achter de py loon, aan de zuidzijde, is opgehan gen aan acht tuien. Behalve de definitieve bevesti ging van het laatste brugdeel moet de komende weken nog hard worden gewerkt aan de af werking van de brug. Op dii mo ment wordt de trambaan aange bracht. Het wegdek moet nog wor den voorzien van een slij tlaag van kunsthars en ook moeten alle re iingen en wegafseheidingen nog worden aangebracht. Voor de offi ciële opening wordt de pyloon nog tweemaal geschilderd. tooide Beurstraverse voor het ;pubUék té:zi^,OndëC'de;ri^> mer 'hergebruik' wordt ook een:, aantal busritten uitgevoerd. Een rondrit voert lang het Bis nenrotteplein, waar na hst ver dwijnen van het spoor de markt ruimer' is gehuisvest, naar/het i Beursplein dat een gedaantever wisseling heeft ondergaan, naar de Kop van Zuid, het Ölympia- gebied en het Piet" Smit-terrein nabij bet Stadion Feijenoord en naar het DWL-terrein;1 t j Een andere rondritbrengt de be- langstellenden .langs gereno-, veerde woningbouw iri Rottér- dam, zoals de Bergpolderöal van architect "Van Tijen, de Kief- hbek van Oud en de experimen- 5 tele betoncömplexen-Kasseien/ Stulemeyer in Rotterdam-Zuid.:O Erfgoed De Open Monumentendag, die traditiegetrouw enkele maan den inter, op 14 september, wordt gehouden, staal in hei le ken van het jaar. van het Indus- De tiende Dag van woiritg^piidéhpstaatm het; té-} ."kén yari}:hel thema hergebruik. COódëHdé/fil&'Eéh "tweede le- '-'ven' zijn gebouwen te zieri.die i mtiddels zijn aar g-'pacf de i erandfc rde eisen van de tijd en aan nieuwe gebruikers. Door aandacht te vestigen op het hergebruik moet het besef wor- föen versterkt dat jèr ineen stad, die zich laai voorstaan op haai' dynamische karakter en daar voor al menig bouwwerk heeft opgeofferd;rnet zorgvuldige paMpassingembèbt nog. Wat is de j maken van het gebouwde va le lden! zonder dat meteen de slo pershamer gehanteerd behoeft ieworden: Zbalsëlk jaar op «le Dag ran de Architectuur staan er ook nu weer tal tor gebouwen open voor het publiek Deze kunnen onder leiding van deskundige gidsen worden be zocht. Het gaa dar. om bijvoorbeeld ba vroegeri GEB kantour aan de Rochussensiraat, waa rvun dc toren is verbouwd tot woningen ma behoud var het karakteris tieke exterieur, om het Entre- potgebouw op de Kop van Zuid, waarin woningen en een super markt worden gebouwd en. eveneens op de Kop van Zuid, het 'Leidsche Veem' dat wordt omgebouwd tot een bolwerkyan studentenwoningen. 1 Belastingmuseum Vérder kunnen belangstellen den op.de Dag van.de Architec tuur teen .bezoekbrengenl.aan /Hét Belastingmuseum aan de Pai-klaan} dat. Hoorl-samenvoe- ging van twee panden werd ver- groot en aan ;de Specer(jhof in Kralingen, het oude; fabrieks pand au Sülev old waarin m- ^tüw^IutóppaHèitiira^d:^n:'.'- gehuisvest. Ook is de bijna vol der uitroepen van 1996 tot jaar van het industrieel erfgoed is een initiatief van de Rijksdienst voor Monumentenzorg en het Projectbureau Industrieel 'Erf- goed (PIE). De bedoeling is dat er op K sep tember verschillende monu mentale representanten van in dustrieel erfgoed in Rotterdam zijn te bezichtigen, zoals de Van Neliefabriek en wellicht de Maastunnel, de Meneba meelfa briek en de Graansilo Brielsel- aan/Maashaven Ook wordt er nog bekeken wel- ke gebouwen per deelgemeente voor het publiek toegankelijk zuileirzijn. Verder.worden er die dag verschillende excursies ge- houden, waarbij dé Rotterdamse haven rn zijn uitbreiding en de moderne waterhuishouding In de stad de thema's zullen zijn. Rotterdam Voorzitter mr. R.P.M. de Bok van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam en de Beneden-Maas stelt zich niet meer beschikbaar voor een nieuwe zittingsperiode per 1 januari 1997 van de kamer. De 68-jarige De Bok is inmiddels al tien jaar voorzitter van de Rot terdamse Kv.K. Gezien zijn leef tijd en het feit dat een nieuwe zit tingsperiode wederom voor vier jaar geldt heeft hij te kennen ge geven te wiüen stoppen. De Kv.K. gaat nu zijn reglement van orde aanpassen om de mogelijkheid te hebben zo snel mogelijk al te kun nen zoeken en reeds aan te wijzen een nieuwe voorzitter. Volgens het huidige reglement wordt er pas een nieuwe voorzitter be noemd in de eerste vergadering van de nieuwe periode waardoor even een 'voorzitterloos tijdperk' ontstaat. De Rotterdamse Kv.K wil per 1 januari ook de samen stelling van de kamer gaan wijzi gen vooruitlopend op de nieuwe Wet op de Kamers van Koop handel en Fabrieken die naar ver wachting pas per 1 januari 1998 in werking zal kunnen treden. De in dustrie en bouwnijverheid krijgt drie zetels meer en de vervoers sector d: 'er. Rotterdam De jury van Cha peau! heeft het Rotterdamse Spi rit genomineerd voor de kwali teitsprijs publieke dienstverle ning van Chapeau! Spirit, een ac tiviteit van het Rotterdams Dag blad, ENECO en de gemeente Rotterdam, biedt een van breed palet van (semi) publieke dien sten aan via teletekst, interactie ve teletekst, videotekst en inter net. De jury van Chapeau! staat" onder vóorzitterschap, v*r. Aad van den Heuvel en Kstaat verder uit Cox Habbema Paul Nouwen, Ella Vogelaar en Dick Westen dorp. In totaal zijn er 39 projecten door gemeenten ingediend die de dienstverlening aan .de burger verbeteren, Hierbij gaat het om het op een hoger peil brengen van de schriftelijke of telefonische dienstverlening óf om het verbe teren van de directe contacten tussen burgers en ambtenaren. Uiteindelijk zijn er zes projecten genomineerd. Bij de beoordeling van de projecten door de jury zijn de volgende criteria gehanteerd: aantoonbare en duurzame verbe tering van de dienstverlening; creativiteit en innovatie; de com municatie met de burgers; het ge bruik van informatie- en commu nicatietechnologie en de voor beeldwerking.. De prijsuitreiking van Chapeau! 1996 door staatsse cretaris Kohnstamm zal plaats vinden op woensdag 23 mei in het World Trade Center te Rottërdam tijdens het congres 'De Kwali- teitscarrousel'. Om aan succesvol le projecten meer bekendheid te geven en het denken over kwali teit binnen gemeenten te stimule ren heeft staatssecretaris Kohn stamm 'de Chapeau!' in het leven geroepen. Rotterdam De politie heeft gis termiddag omstreeks twee uur in een woning aan de Van Bleiswijk straat in het Oude Noorden het stoffelijk overschot aangetroffen van een. 32-jarige vrouw/^Set slachtoffer is vermoedelijk door een misdrijf om het leven geko men. Het is nog niet bekend wat de doodsoorzaak is. De vrouw was zo goed als zeker al enkele dagen dood. De uitslag van de sectie wordt vanmiddag verwacht. Stellendam Een 40-jarige in woonster van Stellendam is gis termiddag rond kwart over twaalf op de provinciale weg N215 -ter hoogte van Melissant - om het lé ven gekomen. Haar auto begon te slingeren, waardoor de bestuur ster tegen een boom reed. Het slachtoffer werd uit de autp.ge slingerd en overleed ter plaatse. - Rotterdam De politie heeft gis teren samen met medewerkers van de Rijksdienst voor de Radio communicatie, draadloze tele foons in beslag genomen bij zes bedrijven op de veiling in Bleis- wijk. Aanleiding voor de controle waren klachten over storingen van het GSM-netwerk. De tele foons waren niet goedgekeurd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2