Actieplan bedrijfsleven 'vreugdevol' ontvangen PiSiiilS Twijfels over nieuwe regionale tv-zender Dood pasgeboren baby'tje nog mysterie Fransman gaf 120.000 gulden uit aan misbruik van jongens Toenemend verzet tegen nieuwe verslaafdenbajes Plan voor ondernemersklimaat en werk blaast koopmansgeest in Rotterdam nieuw leven in NIEUW VAN DAALDEROP. MET ÉÉN DRUK OP DE KNOP NU NOG MEER WARM WATER. -Daalderop Nieuw tandradhuis voor molens De dolfijn van de Retourette Rotterdams Dagblad Woensdag 8 mei 1996 Door Mareel Potters Rotterdam Het verzet tegen de Strafrechtelijke Opvang Verslaaf den (SOV) -een combinatie tus sen detentie en hulpverlening- in Rotterdam neemt toe. Steeds meer juristen, maar ook hulpver leners en junks zélf zien weinig brood in de komst van de zogehe ten 'verslaafdenbajes', waarmee de Maasstad zo snel mogelijk wil gaan experimenteren. Het is één van de manieren waarop de drugsoverlast in de stad moet worden ingedamd. Als de plannen doorgaan, zullen er ook elders in het land klinieken verrijzen met totaal 350 plekken. De bedoeli ng is dat de rechter een criminele verslaafde in de toe komst kan dwingen naar de kli niek te gaan. Dat kan pas na een wetswijziging, die het opleggen van een speciale maatregel moge lijk maakt. De betrokken junk over wie vooraf al een dossier is gemaakt, verdwijnt voor mini maal anderhalf jaar in de SOV waar wordt gewerkt aan een nieu we start in de maatschappij. Daar bij staat intensieve, persoonlijke begeleiding centraal. Drugsge bruik is taboe in de inrichting; slechts methadon is voorhanden. Weerstand Vooral binnen de advocatuur is de weerstand tegen dit initiatief groot. De Rotterdamse advocaat mr. I. N. Weski zegt namens de Vereniging van Rotterdamse Strafrechtspecialisten dat het voorgestelde systeem zal leiden tot Volstrekte rechtsongelijk heid'. Ze noemt het een Verkapte terbeschikkingstelling'. „De as sociatie die meteen by mij op komt is de situatie in China. Daar worden alle opium-gebruikers in een provincie neergezet, en dan kijken ze wel wie er na verloop van tijd overblijft." Verzet Al eerder verzette de Rotterdam- se rechter-plaatsvervanger mr. P. A. M. Mevis zich tegen het ex periment. Het feit dat verslaaf den, die feiten hebben gepleegd waarop normaal enkele maanden celstraf staat, nu voor anderhalf jaar naar de inrichting gaan, stuit ook mr. Weski tegen de borst. „Ei genlijk is het puur opbergen van lastige mensen. Een duur project, waarmee je geen enkele ervaring hebt, En dat terwijl je al een sys teem hebt, namelijk het gevange niswezen. Maar daarop wordt al leen maar bezuinigd. Er komen steeds minder bewaarders, de re giems worden soberder," Ook enkele drugshulpverleners stippen het feit dat de straf niet in verhouding staat tot de gepleegde delicten aan als reden aan het pro ject te twijfelen. Bovendien is de mening dat dwang -criminele junks kunnen na een proef met de inrichting niet meer kiezen tus sen celstraf of hulpverlening - niet werkt. Ze vragen zich verder af wie je precies voor de kliniek moet selecteren. Wachtlijsten Extern adviseur L. Vollemans van de Junkiebond gelooft niet dat de SOV iets heeft te bieden aan ver slaafden. „Mensen moeten gemo tiveerd zyn om af te kicken. Ik zie hoe verslaafden ook best in de ba jes kunnen afkicken, die komen daar ook clean uit. Probleem zijn de wachtlijsten bij de hulpverle ning. Als iemand wil afkicken, dan duurt het soms maanden voordat je ergens terecht kunt." Ze is meer voor opsluiting voor de duur van de werkelijk straf, waar na 'de deur op een kier' moet wor den gezet. „Wat binnen de muren gebeurt zegt niets. Daar kun je best clean blijven. Maar hoe gaat het daarna buiten, in de gewone maatschappij? Je zou mensen na die periode moeten loslaten, maar wel onder duidelijk voorwaarden, een soort contract opstellen. Dus een meldingsplicht, urinecontro le, afspraken maken." Vertrouwen 'Schandalig' noemt Vollemans het feit dat al aan een selectie van kandidaten voor de kliniek is ge werkt. „Ik hoorde dat de hulpver lening daaraan heeft meege werkt. Het vertrouwen tussen de hulpverleners en de cliënten is daardoor verdwenen." Dominee Visser van de Paulus- kerk is voorstander van een harde aanpak van criminele verslaaf den. Eerst met dwang, en daarna met drang proberen om deze groep 'moeilijke' junks weer op het recht pad te krijgen. „En maar te hopen dat b jj hen het licht door breekt. Op die manier denk ik dat vijftig procent kan worden gehol pen," zegt hij. Wat betreft het Openbaar Ministe rie in Rotterdam kan het experi ment van start gaan. Eerst, voor de wetswijziging, als 'pilot' waar bij de junks nog wél mogen kie zen tussen celstraf of de nieuwe kliniek. „Laten we het proberen, het voordeel van de twijfel ge ven," zegt officier van justitie mr. H. Wesselink. „Hoe het gaat lo pen, dat weet je echter niet. Er is een heel traject voor de betrokke nen uitgestippeld, met een ver volg na die periode in de opvang. Geef dat een eerlijke kans." Op steun van mr. Weski hoeft hij in eik geval niet te rekenen. „Het is een complete hysterie," besluit ze, „en zover moet het .niet ko men." Zie ook pagina Opinie Rotterdam„Buitengewoon vreugdevol" heeft burgemeester 'Peper van Rotterdam gisteren een gezamenlijk actieplan in ontvangst genomen om het ondernemersklimaat en de werk gelegenheid in de regio Rotterdam te verbeteren. Met het plan 'In bedrijf voor resultaat' moet de koopmansgeest die Rotterdam groot heeft gemaakt nieuw leven worden ingebla zen. Het is opgesteld door de ondernemersorganisaties in en om Rotterdam, de vakcentrales FNV en CNV en met de Ka mer van Koophandel. Het besef dat een gezonde maat schappij voor een groot deel af hankelijk is van een goed draai end bedrijfsleven, lijkt volgens de opstellers niet bij alle partijen te leven. De overheid zou daarom meer aandacht moeten besteden aan de ruimte die bedrijven nodig hebben om nieuwe activiteiten te ontplooien. Peper zei de zorg van de organisa ties te delen en betoogde dat er ondanks het niet doorgaanvan de stadsregio toch een gemeen schappelijke economische visie van Rotterdam en het regiobe stuur moet komen: „Dit gemeen tebestuur vindt het nuttig op nieuw in de slag te gaan met de omgeving." Volgens Peper moet Nederland weer gaan nadenken over de functie van de grote stad. .Ook binnen de stad vereist het denken over een grootstedelijk klimaat volgens hem nog zen dingswerk. „In Rotterdam zelf hebben we het wel over de dyna miek die deze stad heeft, maar dat wordt toch onvoldoende naar bui ten doorgegeven." Opstellers van het actieplan zijn de Havenondernemersvereniging SVZ, MKB-Nederland, het MKB- platform Rotterdam, NCW West- VNO, Rotterdam Forum en Euro poort/Botlek Belangen (EBB). Het actieplan telt zeven thema's, zoals verbetering van kennis en scholing, ruimte voor de econo mie, bereikbaarheid, veiligheid, klantgerichtheid, milieu en leef klimaat. Het gaat om een voortdu rende aanpak: plannen zijn nooit af en er worden steeds nieuwe ac ties aan toegevoegd. Naast de meest actuele zaken zo als bestrijding van de files, de aanleg van de A4-Zuid en de aan leg van de tweede Maasvlakte, gaat het ook om zaken als een 'in- cubatiecentra' voor startende on dernemingen (bedrijfsverzamel gebouwen), toeristische en recre atieve projecten, ondergronds bouwen, techniekwedstrijden, criminaliteitsbeheersing en acties voor kortere en betere procedu res. Een greep uit de 49 concrete plannen: Het havengebied moet beter wor den ontsloten door de bouw van twee tunnels onder de Nieuwe Waterweg met aansluiting op de A15. Op Voorne wordt voor de toe ristische sector een stimulerings plan gemaakt, omdat door het ver minderde aantal Duitse gastén de ondernemingen in het toerisme, de horeca en een deel van de de tailhandel in hun voortbestaan worden bedreigd. In Rotterdam moeteen evenemententerrein het toerisme vergroten, vooral om het 'doe-imago' van de stad uit te bouwen. Woningen voor hogere inkomensgroepen moeten de koopkracht van deze groepen voorde regio behouden. Voorzitter mr. R. P. M, de Bok van de Kamer van Koophandel zei gis teren blij te zijn met de woorden van Peper dat Rotterdam alles zal doen om de relaties binnen de re gio te verbeteren. „In het plan hebben we aangegeven wat wij willen en we zien wel of de over heid volgt. Het is echter maar ten dele een vingerwijzing. Want het bedrijfsleven gaat met nadruk zelf wat doen. We gaan niet langs de overheid heen werken. We hebben aangegeven wat wij wil len doen en waar we de overheid nodig hebben." Rotterdam De ambtelijke top van de gemeente Rotterdam heeft bedenkingen tegen de voorgestel de constructie voor een regionale televisiezender. Hoofd Culturele Zaken C.H. Weeda twijfelt aan de haalbaarheid en wenselijkheid om een andere organisatie dan de zendgemachtigde de program ma's te laten verzorgen. Ook zet hij vraagtekens bij de verwachte reclame-inkomsten. Weeda laat dit weten aan de raadscommissie voor kunstzaken, die vrijdag de batteert over de regionale tv-zen der. De topambtenaar vraagt zich af of de gemeente Rotterdam wel geld (2,4 miljoen gulden) moet steken in het Rotterdams Omroepbedrijf (ROB), dat de uitzendingen gaat verzorgen. Het ROB is volgens Weeda geen publieke omroepor ganisatie. maar een semi-com- merciële onderneming die streeft naar het maken van winst. Of de overheid dit streven moet subsidi ëren met gemeenschapsgeld vindt Weeda twijfelachtig. Weeda werpt ook de juridische vraag op of het wel wenselijk is om het ROB te laten wérken met de ver gunning van de SLOR (Stichting Lokale Omroep Rotterdam). Maar dat, schrijft hij, moet het Commis sariaat voor de Media uitmaken. De geschatte inkomsten van re clameboodschappen die de regio nale tv gaat uitzenden, komen Weeda nogal hoog voor. Boostknop Set toets Voor éénmalig riptoets- bedienlngvoor opwarmen van een extra elke warmwa hoeveelheid ars» ter-wens GI-QS sÉtotilcfëroö! warmwater. Direct warm water hij het opendraai en van de kraan. Dus nooit meer wachten op warm water. Dat comfort leveren de Close-In!* keukenboilers van Daalderop. Maar met ons nieuwste topmodel, het ultramoderne E-type, bent u absoluut verzekerd van optimaal gebruiks gemak. Want met één druk op de "boostknop", heeft u extra warm water. Daarnaast is dit model, net als de' hele E-serie. vooralen van tlptoetsen voor het instetten van diverse watertemperaturen (5*0 vorststand/ uitstand. 4{yC klndvelllge tem peratuur. 55'C afwastemperatuur. 70°C royaal gebruik! Efficiënt en zuinig. Naast het E-type is er een standaard model met een op WC Ingestelde knop, die u des gewenst op een andere temperatuur" kunt instellen (b.v. S0°C). Al onze CIo- ||fc*s3|s se-in* boilers zijn voorzien van een CE-label. En zijn overal te Installeren waar een kraan en stopcontact aan wezig zijn. Vraag om royaal warm wattrcomfort bij uw installateur. WARM WATER WARMTE Daalderop bv. Postbus 7.4000 AATlel 0 ownhk&zrt. 2e Barendxechtseweg 184 Barendrecht» tel. 0180-612866 Opnieuw groot onderhoud aan het windmolenpark van ENECO. Nadat eerst windmolens van het energiebedrijf op de Maas vlakte ingrijpend waren vernieuwd - de generatorgondels wer den vervangen en de drie wieken maakten plaats voor twee an dere-, zijn nu de molens aan het Hartelkanaal aan de beurt. Bij de operatie aan de Europaweg gaat het om de vervanging van het tandradhuis. De tien enkel-assige windmolens zijn vier jaar geleden tussen Dintelhavenbrug en De Beer geplaatst. Foto Peter de Jong^Cor Vos Dedobd-yèa'hét pasgeboren ba by'tje, dat maandag langs het. talud van de Rijnhaven in het water werd gevonden, is nog steeds een groot mysterie. ;Een eerste sectie leverde gisteren; slechts de conclusie op dat het kindje geen inwendig of uitwendig letsel had. Veel vragen worden mogelijk vanavond be antwoord, als de politie op televisie een op roep doet aan mensen die mogelijk meer van deze zaak afweten. Dan zullen ook het deken- tje en de plastic zak worden getoond, waarin het lijkje door een visser werd aangetroffen. Zelfs de tijd dat het kindje in het water heeft gelegen büjft een raadsel. „Die schatting vari eert van een paar uur tot een paar weken," ai- d us politiewoordvoerder J. Hameetman. Verder is het voornamelijk gissen geblazen, ook voor de politie. Een van die theorieën is dat het baby'tje bij de steiger, waar het werd aangetroffen, in het water is gegooid. De na velstreng zat namelijk vast achter een steen die boven water uitstek. Vandaag zal de politie-arts contact opnemen •'met Rotterdamse ziekenhuizen om wellicht daar een spoor te vinden dat naar dé moeder leidt. De politie werd'in het. verleden nog. maar zelden geconfronteerd met dit soort gruwelijke zaken. Uitzondering, vormt de vondst van 'n babylijkje in april 1992 op het Afrikaanderplein in Rotterdam-Zuid. Nadat sectie was verricht in het Gerechtelijk Labo ratorium in Rijswijk werd het lichaam van het kind gestolen. Daarbij werd de chauffeur van de wagen, die het lijkje vervoerde, in de buurt van Schiedam bedreigd. Diezelfde dag werd de dode baby teruggevonden Incident Ook volgens de GGD büjft het wat betreft het in de steek laten van baby'tjes by incidenten. En als het gebeurt, gaat het meestal om een levend kind dat wordt achtergelaten. „Maar ook dat is de laatste twee, driejaar niet meer voorgekomen," zegt een woordvoerster van de GGD. De redenen waarom een moeder haar kind vlak na de geboorte om het leven kan brem'., gen, lopen enorm uiteen, zegt prof. F.:C.;Ver- hulst, hoogleraar kinder- en jeugdpsycholo- gie en verbonden aan het Sophia Kinderzie kenhuis. Een oorzaak voor dit soort drama's :s de zogeheten 'post partum psychose': een ernstige vorm van verwardheid. „Ze verlie zen elk contant met de realiteit en kunnen een kind dan vermoorden." Wat ook kan is dat een moeder onder enorme druk staat en daarmee geen raad weet. „Die grote angst, om morele of culturele redenen, kan ertoe leiden dat iemand kiest voor eigen lijfsbehoud. Of dat een moeder geen enkele band met het kind heeft, omdat ze bijvoor beeld zelf vroeger verwaarloosd is geweest. En een verslaafde moeder kan ook een nega tieve reactie hebben op een geboorte." Het hulpeloos achterlaten van baby'tjes komt in Nederland zeiden voor, aldus Verhulst „Door onze openheid en de tolerantie ten op zichte van zaken als abortus." De HIK-zaak (Handel In Kinde ren) beleefde gisteren voor de. Rotterdamse rechtbank de voor laatste zittingsdag. In oktober vorig jaar werden de jongensbordeelhouders Lothar G. (35) - hij opereerde in een huis aan de Beverstraat in Rotter dam-Zuid- en Henk S. (40) - zijn club was gevestigd in een woning aan de Overblaak in het cen trum - tot respectievelijk zes en vijfjaar gevangenisstraf veroor deeld. De laatste maanden trok een keur aan klanten aan de (politie)rech- ter voorbij. De rij werd gisteren gesloten met onderanderendeboekhouderan nex bedrijfsleider van Henk S. en een Amerikaanse en een Franse bezoeker. De laatste liet de jongensbij hem thuiskomen inRijswijk en joeg er op die manier in anderhalf jaar tijdzp'nl20.000guldendoorheen. Door Donald Bax Rotterdam De klanten waren vrijwel zonder uitzondering van meer dan goede komaf. Een top ambtenaar van een ministerie, een boekhouder met een ouder wets en dus waardebestendig HBS-A diploma in de knip, een onderwijzer, een uit de bankwe reld afkomstige Engelsman, twee Amerikanen die een eigen bedrijf hadden en een Fransman die een hoge functie bekleedde bij een in Rijswijk gevestigde Europese in stelling. Stuk voor stuk mannen die het zich konden veroorloven om de nodige pecunia uit te trekken voor de bevrediging van bun sek suele gevoelens. Uit angst voor onbegrip over hun homoseksuali teit in hun nabije omgeving en om de eenzaamheid te verdrijven zochten zij hun toevlucht tot deze escapades. Volgens raadsman mr. P. J. Silvis van de Fransman Jean- Marc L. (35) was vooral de intole rante houding van de buiten wacht de oorzaak van hun stie kem in gang gezette moTele ver val. Iedere verdachte heeft conse quent verklaard nimmer geweten te hebben iets strafbaars te gaan doen op het moment dat hij een jongensbordeel binnenstapte. Schuldgevoelens over de wanda den die zij met de jongens hadden begaan - het gros was jonger dan zestien jaar- bekropen hen pas toen zij door de politie waren aan gehouden. Gezelligheid, ontspan ning, uiteraard gekoppeld aan een intiem tedere omgang -op meer waren de bezoekers niet uit geweest. De gevolgen voor de jongens zijn verschrikkelijk. Een aantal slachtoffers is in geestelijk op zicht volledig doorgedraaid, ande ren hebben heden en toekomst uitgestippeld op het pad van de (kleine) misdaad en weer anderen hebben doelbewust voor een 'loopbaan' in de prostitutie geko zen. Zowel politie als Openbaar Ministerie VTeest dat voor een flink deel van die jongens de kans op een goede toekomst door én de bordeelhouders én de klanten voorgoed de grond is ingeboord. Jean-Marc L. werd door officier van justitie mr. P. Oskam aange merkt als 'de grootste klant van het bordeel van Lothar G.' Met een salaris van achtduizend gul den netto per maand verkeerde hij ook in de positie om één tot twee keer per week een jongen te laten opdraven. L. - voorzien van de Europese ambtenarenstatus- heeft ongeveer vierhonderd keer gebruik gemaakt van een escort service. Hij moet ongeveer 120.000 gulden hebben uitgege ven aan die 'liefdes voor een nacht'. Zijn voorkeur, wist de aanklager, ging uit naar jonge jongens met weinig tot geen ervaring op sek sueel gebied. Ze moesten nieuw in het vak zijn, jong, blond en sportief. „Schokkend en smerig," sprak mr. Oskam, die een eis for muleerde van achttien maanden celstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk. „Als ik naar de gevangenis moet, vernietigt dat mijn leven en dat van mijn fami lie," huilde L. bij zijn laatste woord. „Als u my in het diepe duwt, kom ik er niet meer uit." Tegen de Amerikaan Richard B. (42) uit Salem, Massachusetts eis te de officier van justitie vijftien maanden gevangenisstraf, waar van vijf maanden voorwaardelijk. „Het OM in Rotterdam is fel ge kant tegen sekstoerisme. Daar moet paal en perk aan worden ge steld," sprak mr. Oskam. Boek houder en bedrijfsleider Fred van D. (46) hoorde eveneens achttien maanden eisen waarvan zes voor waardelijk. Jeannette A. (44) werd door justi tie vrijgesproken van de beschul diging dat zij haar destijds 14-jari- ge zoontje bij Henk S. tot prostitu tie had gebracht. Wel achtte het OM bewezen dat zij had toegela ten dat haar zoontje en Henk S. seks met elkaar hadden bedre ven. In haar geval kwam de offi cier met een eis van vier maan den, waarvan twee maanden voor waardelijk. De zaak tegen Johan van S. (35), die zijn huis beschikbaar zou heb ben gesteld om de jongste jon gens die bij Lothar G. en Henk S. werkzaam waren zich met .klan ten te laten verpozen, werd aange houden. Advocaat mr. P. H. P. van Vugt, justitie en rechtbank waren unaniem van mening dat Van S. eerst uitgebreid door een psychi ater moet worden onderzocht. De rechtbank doet dinsdag 21 mei uitspraak. De Retourette komt in aanmer king voor een Europese milieu- prijs, dus kan de gemeente Rot terdam niet achterblijven om het illustere voorbeeld van dé gebroe ders Ed en William de Block te volgen. Ook in Rotterdam wordt gedacht aan vijf retour shops, waar de wijkbewoners hun oud papier, fust, lege batterijen, oude schoe nen, lege melkpakken, afgedra gen kleding, plastic, medicijnen en kunststofflacons kunnen de poneren. Bij de Retourette in Schiedam- Zuid blijkt het te werken. De wijk bewoners van de Gorzen komen met tassen vol afval naar de Groenelaan en dumpen er oude verpakkingen, waarna ze aan de overkant de AH-supermarkt van de vindingrijke ondernemers De Block in gaan. De koppeling van retourcentrum en megakruide- nier blijkt goed te werken. De Retourette ziet er gezellig uit. Kindvriendelijk is het: er staan _,"b speeltjes, en als je een melkpak in de gleuf doet van een koeiekop, dan roept'ie boe. In de bek van Fredje de draak stop je het plastic afval en dan zegt 'ie iets leuks. Er staan meer interactieve dieren in de Retourette, zoals een dolfijn. Kinderen blijken het léuk te vin den om afval weg te brengen. In •een aanpalende ruimte worden exposities gehouden over milieu-, vraagstukken. Geregeld zie je filmploegen in de Retourette, want het initiatief krijgt veel be kijks én brede navolging. Gemeentebestuurders uit heel Nederland kijken hun ogen uit, ongelovig datde consument daad-, werkelijk.de overtollige verpak— kingsmaterialett komt terugbren gen. Ook iri het buitenland is gro te interesse ontstaan voor de Re tourette, in juni 1995 geopend door voormalig milieuminister Ed Nijpels. De huidige minister Mar- garetha de Boer en haar staf heb ben de Retourette getipt voor de Europese milieuprijs. En nu begint Rotterdam even.- eens met retourshops. De Roteb liet onlangs een tekening zien van zo'n milieutrefcentrum. Opval lend op de voorgrond stond een flipper. Dat deed heel Retourette- achtig aan. Dus stuurde William de Block alert een informatieve brief aan de in Rotterdam verant woordelijke wethouder Herman van den Muijsenberg. De Block wilde graag spreken over meer Retourettes, per slot van rekening staan ze ook al in Eerbeek, Baren- drecht, Londen Nunspeet, Ou de Tonge, Hulst en Nijkerk, En er~ zijn er veel meer op komst (je komt niet zomaar in aanmerking voor een Europese milieuprijs). Alleen al dit jaar gaan er dertig open, onder meer in Vlaardingen,f Groningen,Zaandam, Almere, Apeldoorn, Arnhem en Nieuwer- kerk aan den Ussel. Van den Muijsenberg heeftnu, twee maanden later, nog niet ge reageerd, maar dat komt mis schien door de collegecrisis en het 1 feit dat hij zich thans in de haven inwerkt. Hij is de Roteb er wel bij blijven doen. Niet duidelijk is "net of Rotterdam nu op de Retourette mikt of vrijmoedig omgaat met j een project waarop patentis ver-' - kregen. De ambtenaren die het weten kunnen, ze waren er giste- ren niet. Afgaande op de nota Af- valmanagement van de Roteb en op het feit dat Rotterdam een ach terstand in te halen heeft op het gebied van inzameling (denk aan het conflict met het ministerie over groente-, fruit- en tuinafval), mogen we gevoeglijk aannemen dat de Roteb van plan is alle nut tige ideeën te gebruiken. Er ver andert veel in deze sector. Vroeger kwam één of twee keer in de week de vuilniswagen door de straat en dat was 't. Daar is heel wat meer bijgekomen. De plan nen van de Roteb variëren van ex tra glasbakken en chemocartot grootschalige milieuparken en kringloopbedrijven, gericht op hergebruik van meubelen, ser viesgoed, huisraad, elektrische apparatuur en boeken. Er wordt gedacht aan een continue service, waarbij op wijk- en buurtniveau verschillende soorten afval wordt ingezameld. En dan zijn er nog het eenmaal per maand inzame len van papier eh karton en het eenmaal per kwartaal inzamelen van textiel. De Retourette kan het afmakertje zijn ir dit afvalbeleid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 5