13 Sanering Steendijkpolder gaat in augustus van start Turkse scholieren behalen 'Opstap-diploma' Rotterdams Dagblad Nog geen geld voor eeuwigdurende controle Van Eijk directeur van fusieziekenhuis Jaloerse klusjesman sloeg bewust op schouder body-builder Woningbedrijf Vlaardingen inventariseert wensen van huurders PLN-flats Inbreker opgepakt Mishandeling bij bushalte Brandstichter aangehouden Heikraan valt om 'College haalt zijn eigen geloofwaardigheid onderuit' Inspreken over Voorjaarsnota '96 Waterweg Donderdag 9 mei 1996 Door Ben van Haren Vlaardingen Een groot deel van de bewoners van de zeventien PLN-flatblokken heeft de afgelo pen dagen zijn woonwensen gede poneerd bij huisbaas Stichting Woningbedrijf Vlaardingen. Lidy Knoop van de afdeling bewoners zaken hoopt volgende week op een rijtje te hebben waarnaar de voorkeur van de huurders uitgaat. Die gegevens zijn maatgevend voor de verdere planvorming van het woningbedrijf. Haar eerste zorg is de organisatie van de her huisvesting van de bewoners van de vier te slopen blokken met 180 flatwoningen. „De reactie is aanzienlijk groter dan de 35 procent, die normaal by enquêtes wordt geteld. We heb ben hier grote stapels formulieren liggen, die we de komende dagen gaan sorteren." vertelt Knoop. Haar eerste indruk is dat de ant woorden op de vragen naar de woonwensen van de huurders sterk varieren. „Ze zijn heel ver schillend, maar toch gaan vrij veel mensen akkoord met het voorge stelde plan. Dat vinden wij niet zo verrassend, want uit eerder on derzoek wisten we al dat negentig procent van de bewoners van de drie eerst te renoveren blokken akkoord gaat met ons basisplan en de bijbehorende huurprijs." Het basisplan gaat uit van nieuwe kozijnen, dubbel glas, veel isola tie, verbeteringen in keuken en douche, nieuwe balkon- en gale- ryhekken, afgesloten portieken met intercom, betegeling van de trappenhuizen en betere beveili- Schiedam De politie heeft in Schiedam de man aangehouden, die ervan wordt verdacht vrijdag ochtend een inbraak te willen ple gen. Hij werd door een buurman gezien. Omdat de inbreker bij het inslaan van een ruitje zich had verwond, brachten bloedsporen de politie bij de woning van de verdachte. Maar daar was de in breker a! weer gevlogen. Gisteren is hij alsnog aangehouden. Hij heeft de poging inbraak bekend, alsmede het helen van een gesto len auto. Vlaardingen Een 16-jarig meisje uit Spijkenisse is gistermiddag bij het station Vlaardingen-Oost mishandeld. Een onbekende vrouw sloeg haar zonder enige aapleiding met een plastic tas in het gezicht In die tas zat vermoe delijk een zwaar voorwerp, want het slachtoffer liep twee diepe snijwonden en een hersenschud ding op. Schiedam Een 34-jarige Schiedammer is gisteravond op aanwijzing van boze omstanders in zijn woning aangehouden. De man zou op het Edisonplein bij zijn buurbrouw brand hebben ge sticht. Ook zou hij de bewoonster al diverse keren hebben lastigge vallen. Gisteravond was in de woning van het slachtoffer tegelijkertijd een brand en een fikse waterlekkage. De brandweer heeft de brand be streden en de lekkage verholpen. Er deden zich geen persoonÈjke ongelukken voor. De buurman zat vanmorgen nog vast in een poli tiecel voor nader onderzoek. Schiedam In de Hoofdstraat in Schiedam is gistermiddag rond 16.00 uur een heikraan omgeval len. De machinist, die op tijd uit de machine kon springen liep geen verwoningen op. Tijdens het onderzoek van de arbeidsinspec tie kwam naar voren dat de man niet bevoegd was de heikraan te besturen. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. De dieselolie die bij het ongeluk uit de tank lek te, is door een gespecialiseerd be drijf opgeruimd ging van de bergingen. De kale huren stijgen hierdooi ongeveer met tachtig gulden en komen op 406 tot 475 gulden per maand, met servicekosten van 19 tot 36 gulden. By keuze voor een woonblok met aan te bouwen lift komt hier nog 25 gulden by, ter wijl by blokken waarin centrale verwarming en mechanische af- zuiging worden aangelegd de maandkosten met 70 gulden extra stijgen. De bewoners van de voor sloop aangewezen blokken in de Profes sor Rutgersstraat, die met aan het woonwensenonderzoek hebben meegedaan, krijgen een nieuwe uitnodiging op binnenkort te hou den mformatieby eenkomsten. Wie ook daar niet verschijnt of reageert, wordt tenslotte persoon lijk benaderd door Knoop. In september is de start van de eerste renovatie gepland van drie blokken aan de Dr. Wiardi Beckmansingel, Johannes Post- straat en Samuel Esmeijerstraat. Ze worden allen voorzien van lift en cv-installatie. Maassluis Week 34 staat in het geheugen van de medewer kers van de aannemerscombinatie Boskalis/Heijmans gegrift. Dan, op maandag 19 augustus om precies te zijn, begint de grootschalige saneringsoperatie in de Maassluise wijk Steen- dijkpolder-Zuid. In juni worden alvast de voorbereidingen ge troffen, waarna na de bouwvak het eigenlijke werk begint. De wyk is in de jaren zestig opge spoten met 1,8 miljoen kubieke meter verontreinigde baggerspe cie uit de Rotterdamse havens. Het vervuilde gebied, waarop tus sen 1975 en 1983 zo'n 850 huizen zijn gebouwd, is 23 hectare groot. Daarmee is de Steendijkpolder- Zuid in oppervlak de grootste gif- wijk van Nederland. In 1983 werd ontdekt dat het ha- venslib waarop de wijk is ge bouwd zwaar giftige stoffen als pesticiden en oplosmiddelen be vat. Maassluis heeft daarna jaren lang met het rijk gediscussieerd over de vraag of en hoe de Steen dijkpolder moest worden gesa neerd. Wethouder J. Storm heeft tijdens deze gesprekken met vier ministers aan tafel gezeten. Uit eindelijk was het een vrouwelijke minister. De Boer, die in juli 1995 een bedrag van 43,5 miljoen toe zegde voor de sanering. „Mis schien was dat wel het essentiele verschil, dat het een vrouw was. Zij is de enige die haar afspraken is nagekomen," vertelde Storm gisteren tydens de presentatie van de sc* onmaakactie. Maassluis draagt zelf twaalf mil joen gulden by. Hiervoor kan 1,30 meter vervuilde grond worden gegraven, in plaats van de 7C timeter die het rijk voorstoi sanering wordt in zeven fasen uit gevoerd. Begonnen wordt in het gebied tussen de Shawdreef. Dr. Albert Schweitzerdreef en Van 't Hoffdreef. De bewoners kunnen tydens de werkzaamheden m hun woning bly ven. Uitgangspunt bij de sanering is het voorkomen dat mens en dier met de verontreinigde stoffen in de bodem in aanraking komen en dat de verontreinigde stoffen zich verder verspreiden. Naast het aanbrengen van de 1,30 meter schone Teefiaag' in de tuinen en het openbaar groen, worden de kruipruimten onder de huizen ge ïsoleerd en geventileerd en de huisaansluitingen van kabels en leidingen in een sleuf schone grond gelegd. De wijk wordt ver der met een dramageleiding afge schermd. Negen pompputten moeten het grondwaterpeil om hoog pompen en, al dan met na zuivering, m het riool lozen. Tegelijkertya met de sanering wordt de wijk heringericht. Er is nog geen budget voor de eeuwig durende controle op de sanerings maatregelen en het onderhoud van de installaties. Het rijk heeft ook nog altijd geen geld beschik baar gesteld voor de sanering van de wijk Noord Nieuwlandsepol- der-Zuid, die met hetzelfde slib is verontreinigd. Zie ook pagina 15: Bewoners van Steendijkpolder huiverig voor saneringsoperatie. EnkeleTurkse scholieren gaven gister middag een spetterend optreden tij dens de fees telijke afslui ting van het Opstap-pro- ject in De Blauwe Brug in Schiedam. Foto Roel Dijkstra Schiedam Ze zitten nog maar net op schooi en gaan al met een diploma naar huis. Dat overkwam gisteren zestig Turkse kinderen van zes jaar oud uit Schiedam. De kinderen hebben samen met hun moeders deelgenomen aan het zo genoemde 'Opstap-project', een tweejarig leer- en spelprogramma voor kleuters en hun moeders. Na maandenlang knippen, plakken, lezen, puzzelen en leren, werd het project gisteren feestelijk afgeslo ten in wijkcentrum De Blauwe Brug in Schiedam. De grote inzet van de gezinnen werd beloond met een diploma, bloemen en een theatervoorstelling. De geslaagden kunnen dankzij het project, dat door het Onder- wijsvoorrangsgebied Schiedam (OVG) wordt uitgevoerd, beter meekomen op school. „Door het dagelijks uitvoeren van allerlei opdrachtjes, ontwikkelen de kin deren zich* beter op het gebied van kennis en motoriek," aldus Jacob Boven van het OVG. Volgens hem Ieren de moeders dat zij meer in vloed hebben op de ontwikkeling van hun kind en voelen zij zich meer betrokken bij de school. De drempel om met een leerkracht te praten, wordt bijvoorbeeld lager. Boven spreekt uit ervaring. Het Opstap-project is in oktober 1991 in Schiedam als experiment ge start met 45 Turkstalige kinderen en hun moeders. Vanwege het succes besloot de gemeente Schiedam in 1993jaarlijks 122.000 gulden subsidie uit te trekken voor het project. Hierdoor kunnen elk jaar nieuwe Opstap-groepen van start. Omdat de animo onder Turkse gezinnen zo groot is, ver anderde het OVG twee jaar gele den de werkwijze. In plaats van het afleggen van huisbezoeken, werd overgestapt op groepsin- structie aan gemiddeld vier moe ders op de basisscholen van de deelnemende kinderen. De moe ders kregen wekelijks uitleg van een buurtmoeder over de uitvoe ring van het programma. „Door deze nieuwe werkwijze kunnen per buurtmoeder meer gezinnen meedoen en wordt ook de koppeling tussen het project, de gezinnen en de school ver sterkt", aldus Boven. Hij vertelt trots dat het Schiedamse project op enkele onderdelen beter scoort dan vergelijkbare projecten in an dere steden. „Slechts negen ge zinnen konden door omstandig heden het programma niet afma ken. Dat is landelijk gezien een erg laag percentage. Het succes ligt deels aan de werkwijze van het OVG en deels aan de intensie ve deelname van moeders en buurtmoeders." Naast een andere werkwijze sti muleert het OVG de allochtone gezinnen die meedoen, het pro gramma met hun kind uit te voe ren in de Nederlandse taal. „Nu komt het voor dat Turkse kinde ren pas op hun vierde jaar, als ze naar school gaan, met onze taal in aanraking komen. Dit kan beter zo vroeg mogelijk gebeuren. Dat is een van de redenen dat we in het nieuwe schooljaar beginnen met het 'Opstapje-project', voor moeders en kinderen van twee tot vier jaar," aldus Boven. Het pro ject gaat mogelijk ook voor Neder landse gezinnen van start. Een groep van negentien Schiedamse gezinnen sluit overigens op vrij dag 31 mei het Opstap-project af in De Triangel. Schiedam Directeur L. A. van Eijk van het Schieland Zieken huis is doer de besturen van de twee ziekenhuizen in Schiedam en Vlaardingen benoemd tot al gemeen-directeur van beide in stellingen, Van-Eijk wordt onder meer belast met de voorberei dingen van de bouw van een nieuw streekziekenhuis, dat vanaf 2002 de huidige zieken huizen Schieland en Holy gaat vervangen. Het gebouw verrijst naast NS-station Schiedam- Nieuwland. Het Holy Ziekenhuis en Schie land werken in de aanloop naai' een volledige fusie samen in de koepel SSVZ, de stichting Sa menwerkende Schiedamse Vlaardingse Ziekenhuizen. Bin nen deze stichting werken de besturen van Holy en Schieland nauw samen. Bij zijn bevorde ring is Van Eijk in dienst getre den van deze stichting. Na de volledigp samensmelting van de ziekenh- izen is het de bedoe ling d',t hij de leiding van het n>É» Are ziekenhuis op zich gaat ,nemen. In eerste instantie moet Van Eijk leiding geven aan een drie manschap, dat als raad van be stuur de directie van beide zie kenhuizen gaat vormen. Het trio wordt aangevuld door locatie-di recteuren, die de komende tijd worden benoemd in beide zie kenhuizen. In het Schieland is in de be stuurlijke top een gat gevallen door de bevordering van Van Eijk. In het Holy Ziekenhuis was de directeurspost al langere tijd vacant. De laatste directeur M. J. Rutgers was vanaf septem ber 1994 niet meer in het zieken huis te vinden na een conflict met de medische staf. Zijn taken werden na zijn vertrek overge nomen door een interim-mana- ger. De locatiedirecteuren worden belast met de dagelijkse leiding van de ziekenhuizen. Als voor zitter van de Raad van Bestuur wordt Van Eijk naast de bouw- voorbereidingen belast met het fusieproces. „Het is 2aak de goe de elementen van beide zieken huizen in de nieuwe organisatie te combineren," zegt Van Eijk, die onder meer een nieuwe orga nisatorische structuur op poten moet zetten. Vlaardingen W2000 vindt dat het college van Vlaardingen zijn geloofwaardigheid onderuit haalt. De oppositiepartij baseert datp het feit dat de eigen bezuinigin gen niet worden gehaald, terwijl niet-gemeentelijke instellingen en organisaties het mes op de keel wordt gezet om de opgelegde be zuinigingen op te brengen. Dat is de grootste kritiek die W2Q00 volgende week zal uiten bij de behandeling van de Voor jaarsnota 1996. Gedoeld wordt on der meer op het terugbrengen van de eerder afgesproken bezuini gingen van één miljoen op de bi bliotheek, dat later -toen bleek dat dit niet haalbaar was zonder fors terug te gaan in de service verlening- met een kwart is te ruggebracht tot 750.ÖÖ0 gulden. En die zijn nog steeds niet volle dig ingevuld. W2000 vreest het college geen greep heeft op het proces van be groten en plannen. Daarin vindt de fractie het bewijs m het tekort dat op de begroting van volgend jaar is ontstaan. Begin aprii ver klaarde wethouder H. Roijers {fi nancien) dat hij licht zag gloren aan het einde van de tunnel. „Maar," stelt W2000, „twee we ken later bleek dat er een tekort is voor 1997 van 700.000 gulden. Een tekort, ondanks het feit dit er voor volgend jaar meevallers van in totaal 1,7 miljoen worden inge zet. Als daar geen rekening mee was gehouden, was het tekort op gelopen tot 2,4 miljoen." VV20Q0 vindt dat niet juist, omdat dj meevallers volgens de fractie eigenlijk hadden moeten worden ingezet voor tariefsverlagingen en vermindering van koriingen op subsidies instellingen en ver enigingen. De gevolgde aanpak bij de bezui nigingen is W20Ö0 ook een doorn in het oog. Fractielid L. F. M. ten Have: „Eerst worden organisaties ais het CJV, Scouting en andere instellingen tegen de schenen ge schopt door te zeggen dat ze hun subsidie moeten inleveren. Orfi meteen daarna te vertellen dat ze met hun in gesprek willen om te kijken hoe diezelfde clubs (min der) kunnen worden gesubsidi eerd. Die criteria hadden ze eerst op een rijtje moeten zetten. Dan waren veel frustraties bij al die vrijwilligers niet nodig geweest." Wijkbeheer Een ander kritiekpunt is de inzet van twee tot drie ton de komende jaren voor het wijkbeheer, wat W2000 'een speeltje van politici' noemt. Voor het wijkbeheer is Vlaardingen te klein. Dat is jets voor grote steden, vindt W2Q00. Steden als Rotterdam en Amster dam die wijken hebben die alleen al groter zijn dan Vlaardingen. Bovendien blykt uit enquêtes dat de Vlaardinger best te spreken is over de veiligheid en leefbaarheid van z'n wijk. De inzet van geld weegt niet op tegen de winst die daar nog valt te halen, vindt W2000. De fractie vindt dat er be ter geld kan worden ingezet voor de bestrijding van de harde ar moede waarvoor nog steeds geen duidelijk plan van aanpak ligt. W2000 voert zelf twee bezuini gingsposten op die bij elkaar twee miljoen gulden opleveren. Als eerste vindt de partij dat de Stich ting Welzijn kan worden opgehe ven. De organisatie van professio nele welzijnswerkers is te veel een eigen bedrijf geworden, die - om zichzelf in stand te houden - met projecten de boer op gaat. Het welzijnswerk zou zich moeten be perken tot bepaalde problemen, voor een bepaalde tijdJDit zou één miljoen op kunnen leveren. Als tweede bezuinigingspost (ook één miljoen) wordt de Stadsge hoorzaal geschrapt. W2000 hul digt het standpunt dat de theaters voor Vlhardingen in Rotterdam, staan. „Rotterdam krijgt daar ook geld voor. Vlaardingen niet. Be dacht moet worden dat we in een stad als Vlaardingen in het huidi ge tijdsgewricht niet alles kunnen h ibben. We kunnen niet alles subsidiëren. Wel wat hard nodig is," aldus VV20Ö0. Door Menno Haddeman Rotterdam/Maassluis Waar ja loezie om een vriendinnetje al niet toe kan leiden. Neem een schizofrene, jaloerse klusjesman en een 'aan anabole steroiden ver slaafde' bodybuilder. Laat ze elkaar ontmoeten in het huit o een gemeenschappelijke ke en er ontstaat hommeles. Dat <-• ruzie een aantal maanden gele den zo uit de hand kon lopen had echter niemand verwacht. Giste ren stond de jaloerse klusjesman terecht voor de Rotterdamse rechtbank op verdenking van po ging tot doodslag. Het voorval speelde zich zo'n vier maanden geleden af in een wo ning in Maassluis. De 25-jange verdachte, een fijn-metaalbewer ker, was aan het werk in het huis van een kennis. Hij was bezig aan de badkamer toen zijn beste vriend, de bodybuilder, langs kwam. De verdachte had iets met hem te bespreken dus legde hij het werk neer. De klusjesman verdacht de body builder ervan met zijn vriendin te hebben 'lopen flikflooien' en wil de hem vragen of het waar was. Hij nam hem mee naar boven en onder het mom van 'kijk eens wat ik in de badkamer aan het doen ben' vroeg de verdachte zyn vriend hoe het zat. Toen de body builder ontkennend reageerde, werd de verdachte zo boos dat hij een stuk gereedschap pakte en zyn vriend er een flinke klap op de schouder mee verkocht. Wat er daarna gebeurde, komt ty dens de rechtszitting niet uit de verf. Volgens het slachtoffer is hij nadat hij door de klusjesman is geslagen opgesloten in het huis waar ze zich bevonden en be dreigd met de dood. „We maken hem af en dumpen hem in Dor drecht" zou de verdachte volgens het slachtoffer tegen de gemeen schappelijke kennis hebben ge zegd. Om zijn woorden te onder steunen zou de verdachte met een bijl hebben gezwaaid. Volgens de verdachte is er niets bijzonders meer gebeurd. Hij heeft het slachtoffer doelbewust op de schbuder geslagen en heeft daarna met hem zitten praten en vervolgens naar huis gebracht. Tot het 'afmaken' en het dumpen in Dordrecht' is het in elk geval nooit gekomen. Na, zoals het slachtoffer zegt, een flinke wor stelpartij tussen hem, de verdach te cn de gemeenschappelijke ken nis wist de body builder te ontko men. Doodslag Direct daarna heeft hy aangifte op het politiebureau gedaan en is de klusjesman aangehouden. Offi cier van justitie mr. G. Munnichs vindt dat de verdachte moet wor den veroordeeld voor poging tot doodslag. Volgens hem heeft de verdachte op het hoofd van het slachtoffer gemikt en kon de body-builder door vlug weg te draaien ccn fataio klap op zijn hoofd ontwijken. Ook het 'gevangen houden' van het slachtofer en het dreigen met de bijl zijn voor de officier vol doende aanwijzingen om de man te veroordelen tot een jaar gevan genisstraf. Hij voegt daar aan toe dat de verdachte ook geen onbe kende van de Maassluise politie is. De raadsman van de klusjesman mr. J. L. A. M. Ie Cocq- d'Armandville begrijpt niet hoe de officier het zo helder voor de geest kan krijgen. „Ik heb alle verklaringen gelezen, maar het is mij volledig onduidelijk gebleven wat er precies is gebeurd. Dat mijn cliént een ferme klap heeft uitgedeeld staat als een paal bo ven water. Maar dat hij daarmee op het hoofd van het slachtoffer heeft gericht is met waar. Ook heeft hij het slachtoffer nooit be dreigd met een bijl." De verdachte heeft, volgens zijn advocaat, in het verleden nogal wat teleurstellingen moeten ver werken. „Hij heeft last van een verlatingsangst wat ook de reden is dat hij zo boos werd op zijn vriend," vertelt de raadsman. „Ik pleit voor een flinke voorwaarde lijke straf zodat mijn cliënt gees telijk kan worden geholpen. Ik denk met dat het opleggen van een gevangenisstraf raadzaam is." De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak. Maassluis—Dinsdagavond 14 mei vergaderen de commissie voor al gemene en bestuurszaken en de commissie voor financiën'vanaf acht uur over de Voorjaarsnota 1996. Deze nota kan worden ge zien als een voorbereiding op de begroting voor het komende jaar. De op- en aanmerkingen die tij dens de commissievergadering en in de raadsvergadering van 28 mei worden gemaakt, kan het col lege meenemen bij het opstellen van de begroting voor 1997. Inwoners van Maassluis kunnen eveneens hun mening over de voorjaarsnota geven. Dat kan voorafgaand aan de vergadering van 14 mei. Exemplaren van de nota zijn voor een tientjq te koop in het informatiecentrum in de hal van het stadhuis. Het juiste adres-vooreen onvergetelijk feest! r Spijkenisse, GaHdijlc 43- fel ÖI81 -6-41988 Vborstra«it 54? Spijkenisse. Ol8ï-6l9066 Spijkenisse 'c OudsteHuys, Voorstraat-I 8.0LSj-423,4,S,T

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1