14 Junkiebond ziet niets in experiment 'Ik hoop dat jullie kinderen rijke ouders krijgen' Erfpachters Schieland willen duidelijkheid oyer taxaties Hoogbouw hogeschool is klaar voor opening Bakkerij-overvaller handelde uit lafheid Ook pleintje bij Lijnbaan op de schop \C:UM fill Verslaafden naar kazerne om af te kicken; daarna verblijf in 'Boezemsingel' 'Geen behoefte aan enquête over de tweede Maasvlakte' Stadsregio is niet bang voor 'leegloop' 'Dependance van Dijkzigt aan stadsrand' Duitse excuses na interland Onderzoeknaar babylijkje zit muurvast Rotterdams Dagblad Donderdag 9 mei 1996 Ooit het hoofdkantoor van Unilever, nu thuisbasis van de hoge school. Foto Peter de Jong/Cor Vos Rotterdam Bouwvakkers waren gistermiddag laat nog volop in de weer om hoog op de voorgevel van de gerenoveerde hoogbouw de let ters 'Hogeschool Rotterdam Omstreken' te plakken. Met een optreden van de Pacific Enterpri ses Theater Spektakelgroep en diverse toespraakjes vond van middag de officiële opening plaats van de toren, die samen met de al opgeknapte Jaagbouw het Museumparkcomplex van de hogeschool vormt. Het voormalige hoofdkantoor van Unilever is zodanig aangepast en verbouwd dat het de komende de cennia voldoende faciliteiten kan bieden voor het verzorgen van ho ger beroepsonderwijs. Twee colle gezalen zijn verrezen waar vroeger garages waren. In het elf verdiepingen tellende gebouw zijn grote en kleine ruimten ge maakt voor onderwijs en admini stratie. Daarnaast vinden studenten en aankomende studenten in het pand voorzieningen als studen tenvoorlichting en het steunpunt allochtonen. In het gebouw heeft de Informatie Beheer Groep een steunpunt gekregen, waar stu denten terecht kunnen met vra gen over onder meer de studiefi nanciering. Ook de Open Univer siteit, die afstandsonderwijs ver zorgt voor volwassenen met be hulp van schriftelijk cursusmate riaal, heeft een vestiging in het pand. Heel handig is de 'flappen- tap' naast de hoofdingang. De Hogeschool Rotterdam Om streken kocht het voormalige Unilevercomplex in 1989 voor 25 miljoen gulden. Het architecten bureau EGM kreeg de opdracht het complex in drie fasen te ver bouwen. In de eerste en tweede fase werd de laagbouw aangepakt, waarvan de kosten bijna 22 mil joen bedroegen. De verbouwing van de hoogbouw'en het verbin dingsgedeelte, die architect E. van Erk voor zijn rekening heeft genomen, heeft 14,5 miljoen ge kost. Bij de renovatie van de hoogbouw zijn alle dragende wanden wegge haald. De tweede tot en met de tiende verdieping zijn geheel nieuw ingedeeld. De begane grond heeft een grote hal gekre gen en de entree is meer centraal gesitueerd. Op de eerste verdie ping is een kleurig restaurant ge maakt Door Donald Bax Rotterdam Hij noemde zichzelf een lafaard. Michael B,, zo werd allengs duidelijk, was een 'ge maakte' overvaller. Iemand die zich -om zijn dagelijkse portie heroïne en cocaïne te kunnen be kostigen - bakkerijen al- doelwit uitkoos. Omdat daar in de regel slechts een vrouwelijk perso neelslid werkte, zodat risico op verzet tot een minimum beperkt bleef. In oktober en november vo rig jaar sloeg B. (27) aldus zeven keer zijn slag en leden twee po gingen schipbreuk. In alle geval len ging hij identiek te werk De winkelbediende werd met een mes(je) bedreigd en moest vervol gens de inhoud van de kassa af staan. De buit -4300 gulden - ging in z'n geheel op aan verdo vende middelen. Michael koos vooral de vestigin gen van bakkerij Klootwijk in het centrum en het noorden van Rot terdam uit. Eén filiaal was in vijf dagen tijd zelfs twee keer uitver koren. Het Roof Coördinatie Team (RCT) van de politie zette twintig man op deze zaak. Het 'moorkopteam', dat in een aantal bakkerijen een agent had gesta tioneerd, had snel succes. Op 16 november, toen Michael bij een overval op een bakkerij aan de Berkelselaan 292,50 hadbuitge- maakt, werd de student politieke economie in de kraag gevit „Ge lukkig," slaakte Michael gister ochtend een zucht van verlich ting. Zowel rechter mr. E. W. Koning als officier van justitie mr. P. P. A M. Note .uoom veroor deelde met stemverheffing de kleinerende reacties van dc ver dachte. Beiden confronteerden hem uitgebreid met de gevolgen voor de slachtoffers, die in Mi chael allesbehalve een vriendelij ke overvalle- hadden gezien. „Ik verkeerde op die momenten in een roes," antwoordde Michael. „Omdat ik uitsluitend met mezelf bezig was, heb ik me nooit gereali seerd wat dit voor de meisjes moet hebben betekend." De in Beigie geboren Michae' zei voorts bin nenkort vanuit zijn cel in het Haarlemse Huis van Bewaring een excuusbrief te zullen schrij ven aan alle winkelbediendes. Uit het psychiatrisch rappuil kwam nèar voren dat Michael een superieure intelligentie bezit Een opgewekte, vrolijke jongen, vrij wel altijd breed lachend. Maar ook iemand die nooit de problemati sche gezinssituatie goed had kun nen verwerken. Nadat hij al op jonge leeftijd had geëxperimen teerd met marihuana en lsd - om de saaiheid van zijn bestaan te verdrijven - koos hij doelbewust voor een serieuzere verslaving toen zijn huwelijk op de klippen was gelopen. Na twee jaar was Mi chael bijna schoon, maar greep hij toch terug naar de heroïne en de cocaïne. In augustus vorig jaar was Mi chael in geldnood geraakt, omdat hij niet langer aanspraak kon ma ken op een studiebeurs. Hij had nog een kleine hoeveelheid ach ter de hand in een spaarpotje, maar dat was by lange na niet vol doende om in zijn behoefte te voorzien. Wandelend door de stra ten in Bergpolder en het Liskwar tier, viel het Michael op dat bak kerijen zich uitstekend konden lenen voor een overval. De eerste de beste overval -in de rustige Berkelselaan - leverde hem met een 450 gulden op en vormde de aanzet tot de één maand aanhou dende terreur. Het Openbar Ministerie hield geen rekem.,6 met de verdere in houd van de rapportage. De offi cier van justitie verwees naar de intelligentie van de verdachte en meende dat deze op basis" daarvan in staat moest zijn herhaling te voorkomen. Mr. Notenboom wilde ook niets weten van een voor waardelijke straf gekoppeld aan een therapeutisch programma. Hij eiste een onvoorwaardelijke gevangenisstraf voor de duur van vier jaar. Michaels raadsman mr. R.P. Meijer verzette zich met klem te gen deze zienswijze. De verdedi ging haalde onder meer aan dat de rapportages wel degelijk rep ten van een opname in de thera peutische gemeenschap van het Boumanhuis. Volgens de advo caat moet vermeden worden dat Michael straks zelfstandig in de maatschappij terugkeert en dan - allerminst denkbeeldig- de vorm van een ongeleid projectiel aanneemt. „Alleen na een behan deling die een dwangmatig karak ter heeft zal Michael zich beter staande kunnen houden," waar schuwde mr. Meijer. Dat was ook de wens van de ver dachte. „Ik weet dat wat ik heb ge daan niet is te tolereren," zei Mi chael in zijn laatste woord. „Een straf is dus meer dan redelijk. Maar ik moet ook aan mezelf den ken. Ik wil de zekerheid hebben dat ik, als ik onverhoopt weer in een rotsituatie beland, er dan veel beter mee overweg kan." De rechtbank doet woensdag 22 mei uitspraak Rotterdam De Rotterdamse Junkiebond ziet niets in het ex periment met de Strafrechtelijke Opvang Verslaafden (SOV), waarmee na de zomer zal worden gestart. Volgens woordvoer ster N. Storm lijkt het initiatief teveel op het eerder gestrande 'autokraakproject', dat ook uitging van een keuze voor drugs gebruikers tussen celstraf of een hulpverleningsprogramma. „En alles wat daarop lijkt, zal opnieuw mislukken," zegt ze. Het Rotterdamse experiment, waarvoor reeds vier miljoen be schikbaar is gesteld door de Rijks overheid, loopt vooruit op een wetswijzinging op basis waarvan criminele verslaafden worden ge dwongen deel te nemen aan zo'n programma. Eerst dienen de be trokken gebruikers af te kicken in 'n oude kazerne in Ossendrecht, waarna ze onderdak krijgen in het politiebureau aan de Boezemsin gel. Als die periode achter de rug is, keren ze terug in de maat schappij. Eerst is de keus van deelname nog aan de verslaafden; in de loop van 1997 2ai dat niet meer het geval zijn. „Wie nu van de drugs afwil, kan niet worden geholpen, omdat er al tijd lange wachtlijsten zijn. Je moet echt haast dood zijn, wil je nog binnenkomen bij de hulpver lening," zegt Storm. Ze vraagt zich af waarom er niet meer geld wordt besteed aan bijvoorbeeld reclassering en extra plaats bij hulpverleners. „Wie nu de bajes uitkomt, moet het zelf uitzoeken. Ik ken iemand die op vrijdag clean naar buiten kwam, en een week later al weer verslaafd was." De Junkiebond is ook boos dat de hulpverlening -zonder dat de verslaafden het zelf wisten- al bezig is met het 'selecteren' van kandidaten vop: het project. In een brief aan liet Boumanhuis is dit kenbaar gemaakt. „Het is te gek voor woorden dat verslaafden op deze manier op die lijst terecht zijn gekomen," stelt Storm. Naast de verslaafden zelf hebben eerder al juristen hun vraagtekens gezet bij het SOV-projekt. Het voormalig politiebureau aan de Boezemsingel gaat dienst doen als 'nachtverblijf voor ex-ver slaafden, die m Rotterdam lange tijd voor veel overlast zorgden. Het gaat om ongeveer 25 perso nen die overdag.onder meer scho ling krijgen of werken. Na het ver blijf in»het bureau, dat eerder dienst deed als tijdelijke verblijf plaats voor aangehouden drugs- runners, zullen ze onder begelei ding worden gehuisvest in de stad. Weinig last Peelraadsvoorzitter E.M. Tim- mers-van Klink van Kialingen- Crooswïjk denkt dat omwonen den weinig zullen merken van het verblijf van de ex-verslaafden. „Als ze hier terecht komen, dan kunnen ze al uitzicht hebben op een baan, op een woning, dan gaan ze echt niet meer weglopen," luidt haar mening. „Het is met in m'n hoofd opgekomen om mede werking te weigeren. Want waar moet je die mensen dan naartoe sturen? Naar Delfshaven soms, waar ze al genoeg problemen heb ben?" De bewoners van de Boe zemsingel, die gisteren van de plannen op de hoogte werden ge steld, reageerden in eerste instan tie gelaten op de komst van de nieuwe "gebruikers' van het oude politiebureau. „Als het net zo rustig blijft als de laatste tijd met die Victor-kianten is er niets aan de hand," zegt woordvoerder K. van Daalhuizen. „Er hoeft echter maar iets te ge beuren, en dan slaat de vlam in de pan. En dan ben ik de eerste die aan de bel zal trekken." studenten proberen be grip te kwe ken voor hun financiële si tuatie: 'Je hoort vaak dat studenten netzo makke lijk hebben, maar de meeste men sen hebben er geen idee van hoeveel we krijgen en wat we a ernaar moeten uitge ven. Foto Peter de Jona'CorVos Rotterdam„Iedereen moet kun nen studeren," vindt de man die door twee studenten op het Bin nenwegplein staande is gehou den. „Tenminste, als het kind daar aanleg voor heeft en er zin in heeft. Maar: niet spelen in de klas. Wel hard werken." Geduldig beantwoordt de man de zeven vragen die deel uitmaken van een enquête. De vragenlijst is door de Algemene Rotterdamse Studentenbond opgesteld om de man en de vrouw in de straat be wust te maken van van de finan ciële situatie van studenten. „Je oort vaak dat studenten het zo makkelijk hebben," vertelt Floor ter Wal, studente van de Pedago gische Academie van de Hoge school Rotterdam Omstreken. „Maar de meeste mensen hebben geen idee hoeveel wij krijgen en wat we allemaal moeten uitge ven." „Volgens mij 650 gulden," pikt de geënquêteerde een antwoord uit de multiple choice opgave over de basisbeurs. Fout. Een uitwonende student krijgt 425 gulden. Ook als het om de gemiddelde huurprijs van een studentenkamer gaat, antwoordt hij verkeerd. Dat is niet 327, maar 425 gulden. „Wat voor mogelijkheden heeft een student om nog aan geld te komen?" wil de vragensteller weten. „Pikken," glundert hij ondeugend. Van geld lenen wil dman niet weten. Hij houdt een vlakke hand op ruime hoogte boven zijn hoofd. „Nee joh, dan zit je voor je het weet tot zover in de schulden." De ondervragers overhandigen de man een stencil met daarop de juiste antwoorden. „Dat ga ik thuis eens nalezen," zegt hij. En tot afscheid: „Ik hoop dat jullie kinderen rijke ouders krijgen!" Rotterdam De leden van de Rot terdamse gemeenteraadscommis sies voor de haven en voor ruim le lijke ordening voelen er niets voor mee te werken aan een telefoni sche enquête onder inwoners die zouden moeten zeggen of de twee de Maasvlakte wel of niet moet worden aangelegd, Zo'n onder zoek zou de rijksoverheid graag willen nugedurende een jaar wordt 'verkend' of er inderdaad een ruimtekort in de haven be staat en hoe dat moet worden op gelost. Ook leden van Provinciale Staten plus vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en maatschappelij ke organisaties zouden aan zo'n enquête moeten meedoen. Het idee komt van het Instituut voor Publiek en Politiek en van de Stichting Agora Europa. PvdA'raadslid R. M. van Middel koop wil graag met de bevolking communiceren, maar htf vindt ook dat een doorsnee-burger geen mening heeft over het feit dat de huidige Maasvlakte vol is en over de noodzaak van een tweede Maasvlakte. „Zo'n onderzoek past dan ook niet," zei hij. D66-fractie- leidster F. Ravestein staat op het standpunt dat ei gesproken moet worden met mensen, bedrijven en organisaties 'die direct bij deze 2aak zijn betrokken. „Maar niet met willekeurige burgers, want die weten het niet," is haar me ning. De vertegenwoordigers van de WD en het CDA sloten zich bij deze standpunten aan. Havenwethouder mr. J. H. A van den Muijsenberg heeft toegezegd dat hij z'n best gaat doen het en quête-plan 'bijgesteld' te krijgen. Hoofddirecteur mr. W, K. Schol ten van het Gemeentelijk Haven bedrijf heeft gezegd dat ook hij geen waarde hecht aan een onder zoek onder inwoners. „Iedereen weet dat het Rotterdamse haven gebied vol raakt en dat er meer ruimte moet komen." Na het telefonische onderzoek zouden ronde-tafelgesprekken moeten worden georganiseerd. De resultaten -ouden in een ver slag worden gebundeld, dat uit eindelijk aan de regering en aan het parlement wordt verstrekt. De raadscommissie-leden voelen in principe wel voor dergelijke ge sprekken. Zie ook pagina Opinie Rotterdam Ongeveer vierhon derd erfpachters starten een juri dische procedure tegen het hoog heemraadschap van Schieland in een poging een eind te maken aan het nu al meer dan drie jaar sle pende conflict over hertaxatie van hun percelen. Schieland heeft gis teravond besloten de erfpachtca nons de komende tien jaar af te stemmen op de proeftaxties, zoals die in 1993 en 1994 zijn uitge voerd. Bij de hertaxaties in 1993 - voor het eerst gedaan sinds 1933- ble ken de grondprijzen zó drastisch gestegen dat erfpachters soms veertig keer meer gingen betalen dan voor 1993. Vervolgens werd tussen het hoogheemraadschap en de pachters een afspraak ge maakt waarbij kortingen en ge wenningsperioden werden vast gesteld. In 1995 laaide de ruzie weer op toen een andere taxateur - Ooms Makelaars, die dit jaar zo'n 80 percelen taxeerde- uit kwam op nóg hogere grondprij zen. Ooms hanteerde een andere manier van taxeren. Deze make laar ging uit van vrij verhandelba re grond in plaats van erfpacht grond en kwam daarbij op prijsverschillen van gemiddeld vijftig procent. Proef Erfpachter A Vuik: „Tn 1993 be taalde ik 587,- per jaar. Volgens de proeft., oties van de huisma kelaar van Schieland zou dat ƒ2400- worden. Maar volgens de taxaties van Ooms zou het uitko men op 3600,-," rekent hij voor. Volgens dijkgraaf J. J. de Graeff is de laatste methode evenwel de enige juiste, waardoor de erfpach ters zich opnieuw geplaatst zien voor een aanzienlijke stijging van de canon, de erfpacht die jaarlijks moet worden betaald. Maar om de erfpachters de tijd te geven aan die nieuwe bedragen te wennen, zal de komende tien jaar de oude - foute- taxatiewaarde worden gehanteerd. Na die tien jaar beta len de erfpachters veertig jaar lang de tarieven die zijn vastge steld door Ooms. Volgens erfpachter Vuik ziet het hoogheemraadschap zich gesteld voor het probleem dat bij de her taxaties in 1993 grove fouten zijn gemaakt. Voor 1993 was het schap al verkeerd bezig doordat het van af 1933 had verzaakt de taxaties te 'updaten'. Om te voorkomen dat het schap de komende vijftig jaar opnieuw volgens verkeerde grondprijzen canons herekent, weigert het schap de nieuwe taxa ties los te laten. Bij de totale opknapbeurt voor de Lijnbaan hoort ook het aanpakken van het pleintje rond de grote plataan en de oude poort van het Coolsingeï-ziekenhuis. Rond de boom komt een nieuwe, iets kleinere bak en daar omheen zal sierbestrating worden aangelegd. Op het pleintje komen ook weer bankjes te staan. Het enorme roestige anker dat er lag is verhuisd naar het Maritiem Museum en dat zal daar waarschijnlijk ook blijven liggen. Foto Peter de JongycorVos Rotterdam De Stadsregio Rot terdam verwacht niet dat meer gemeenten in navolging van Ro zenburg zulle- afhaken bij de voortzetting van het gezamenlij ke regiobestuur. Omdat de kader wet Bestuur in Verandering de Rijnmondgemeenten verplicht op een aantal punten samen te wer ken en er bovendien een unaniem besluit nodig is voor wijziging van het takenpakket, ziet het ernaar uit dat de Rotterdamse regioraad voorlopig in tact blijft. Mede vanuit die verwachting heeft het dagelijks bestuur onder voorzitterschap van de Rotter damse burgemeester Peper het aangedurfd om de regioraad voor te stellen het takenpakket volle dig in stand te houden. De ge meenschappelijke regeling van de achttien Rijnmondgemeenten stond op het spel. Nu hel kabinet te kennen heeft gegeven toch te willen streven naar een stadspro vincie voor de Rotterdamse regio, is er geen reden om wijzigingen aan te brengen in de samenwer kingsovereenkomst, vindt het da gelijks bestuur van de Stadsregio. Liefst ziet het dagelijks bestuur dat ook de taak om de weg vrij te maken voor dp «'Ladsprovincie in stand blijft. Maar onder de ver schillende gemeentebesturen wordt over een aantal taken uit eenlopend gedacht. Sommige ge meenten wülen alleen de wette lijk verplichte taken in regionaal verband uitvoeren, zoals de Vinex (verstedelijking) en verkeers- vraagstukken. Andere gemeen ten zijn wel bereid om ook niet- verplichte beleidsterreinen, in re gionaal verband te blijven be schouwen. Alle gemeenten heb ben er wel moeite mee dat de re gioraad niet rechtstreeks door de bevolking is gekozen. Rotterdam Het academisch zie kenhuis Rotterdam (AZR) moet een dependence krijgen aan de rand van de stad, bijvoorbeeld in het bedrijvenpark Brainpark of het Capelse gebied Rïvium. Bo vendien moeten bepaalde delen van het AZR en de medische fa culteit van de Erasmus Universi teit worden ondergebracht in an dere Rotterdamse ziekenhuizen. Alleen op deze manier kan de be reikbaarheid van wat wordt ge noemd het Erasmus Medisch Centrum Rotterdam (EMCR) in het centrum van de stad worden verbeterd. Die slechte bereikbaar heid wordt 'een bedreiging' voor het EMCR genoemd. Rotterdam Andreas Maier uit het Duitse Uberlingen/Bodensee schaamt zich diep. Hij schaamt zich diep voor zijn landgenoten, die twee weken geleden de vriendschappelijke interland Ne- derland-Duitsland hebben bijge woond en zich voor, tijdens en na de wedstrijd op grote schaal heb ben misdragen. Het ongenoegen zit de 29-jarige zo dwars, dat hij een brief heeft gestuurd naar.de Rotterdamseburgemeester Peper om zijn excuses aan te bieden voor zijn landgenoten. jMet afschuw volgde ik op de tele visie hoe Duitse hooligans vernie lingen aanrichtten in uw nieuwe voetbalstadion 'De Kuip' en in de binnenstad. Ik wil me bij u, bij de gemeenteraad van Rotterdam, bij de inwoners van Rotterdam, bij de vriendelijke fans van het Ne derlands elftal, bij de Nederland se bevolking en bij het Neder landse koningshuis verontschul digen," schrijft Andreas Maier. Het is Maier opgevallen dat het gedrag bij de voetbalwedstrijd niet de enige smet op het na-oor- logs Duitse blazoen is. Duitsers misdragen zich ook al tijdens va kanties in het buitenland, trou wens, altijd wanneer zij over de landsgrenzen komen weten ze zich niet te gedragen, schrijft hij bezorgd. „Het is een schande om Duitser te zijn," verzucht hij. Rotterdam Het onderzoek naar de identiteit van het babylijkje dat maandag in de Rijnhaven werd gevonden zit vast. Een op sporingsbericht, gisteravond op de televisie uitgezonden, heeft weliswaar zeven tips opgeleverd, maar veel bruikbare informatie 2it daar volgens de politie niet bij. De politie gaat nu opsporingsfol ders verspreiden door de hele stad. Ze worden opgehangen in openbare gebouwen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2