11 'Vermogenspositie Noordvest zorgelijk maar niet hopeloos' Rotterdams Dagblad Vijf jaar celstraf en tbs voor moord op oma Duitse aannemer gepasseerd bij aanbesteding Steendijkpolder Maassluise Groene Hoek schooïvoetbalkampioen 1996 'Ouderen komen in de verdrukking' Bewonersvereniging maakt herrie over uitnodiging voor huiskamergesprekken Zuidbuurt Jaarresultaat sociale verhuurder 13 miljoen lager dan begroot Benoeming Van der Pol wordt politieke klucht Man steelt twee fietsen Politie pakt winkeldieven Keuken snel uitgebrand Man bedreigd en beroofd Vissers bekeurd Kluis asiel teruggevonden Kleurkopieën tof A3 (Laser) Marijke Tas Numansdorp 01 86 - 65 25 06 Grootformaat kopieën Vrijdag 10 mei 1996 Waterweg Door Pieter Vermaas Schiedam Door een aantal forse financiële tegenvallers is 1995 niet het jaar geworden waarop Woningstichting Noord- vest vooraf had gerekend. Terwijl een positief jaarresultaat van vijftien miljoen gulden was begroot, bleef de teller eind 1995 steken op slechts 1,8 miljoen. Dat blijkt uit het jaarver slag 1995 dat Noordvest gisteravond presenteerde. Het eigen vermogen van 29,5 miljoen negatief is nu teruggebracht tot 27,7 miljoen negatief. Drie tegenvallers hebben flinke bressen geslagen in de financiële huishouding van het in 1994 ge- privatiseerde Noordvest. Een niet ontvangen gemeentelijke bijdra ge zorgde voor een gat van 5,6 mil- joen. Nog eens vijf miljoen liep_de~~ sociale verhuurder mis door het niet realiseren van de verkoop van portiek- en galerijflats. Daar naast bleek de uitvoering van groot onderhoud aan woningen veèl te laag geraamd. „Onze ver mogenspositie is zorgelijk, maar niet hopeloos," concludeerde C.W. de Kievit, sectorhoofd be drijfseconomische zaken van Noordvest. Door de tegenvallers heeft de sociale verhuurder het tijdpad, waarin men verwacht uit de rode cijfers te raken, inmiddels moeten bijstellen. Noordvest wil zich er wel voor inzetten, in de ko mende jaren zestig procent van de woningen onder een huurbe drag van zeshondérd gulden per maand te houden. Eind 1995 vol deed nog bijna tachtig procent van de woningen aan dat criteri um. Betere berichten kon de verhuur der melden over de huurachter stand. Door een aangescherpt huurincassobeleid liep dat per centage terug van 3,7 procent naar 2,7 procent. Behalve een terugblik op 1995 kondigde Noordvest gisteravond ook nieuw beleid aan. Zo studeert men op 'tweede kans-beieid' voor uitgezëlte huurders; In overleg met de gemeente moet dit worden gerealiseerd. Verder wil de sociaal verhuurder zorgtaken afstoten: dit jaar wordt het huidige alarme ringssysteem in de. Heyermans- flat vervangen, door een nieuw systeem. Een op de ouderenzorg gerichte organisatie moet daarbij voor professionele opvang zorgen. Graffiti Verder moeten, complexbeheer ders de leefbaarheid in en rond de woningen vergroten. De huis meesters moeten meer gaan in- spelerrop~kIëme irritaties zoals aangebrachte graffiti. Ook moe ten bewoners hen tegen een klei ne vergoeding kunnen inhuren voor kleine reparaties, zonder dat de servicekosten hierdoor stijgen. Een experiment voor dergelijk complexbeheer start binnenkort in Groenoord-Midden De presentatie van het jaarver slag vormde gisteren een onder deel van een openbare verant woording van het beleid van Noordvest tegenover bewoners verenigingen en andere belang stellenden. Nieuwbakken Noord- vest-directeur J. Feijtel erkende reeds veel kritische geluiden te hebben opgevangen. •„Maar in de toekomst zullen we Maassluis De rechtbank in Rotterdam heeft donderdag twee inwoners van Maassluis veroordeeld tot vijf jaar cel en tbs wegens de doodslag op de 89- jarige grootmoeder van één van de twee. Tijdens een roofoverval bracht het tweetal de vrouw in hun woonplaats vorig jaar op 12 juni om het leven. Twee weken geleden eiste de of- ficier van j ustitie acht jaar cel en opname in een tbs-kliniek tegen de 33-jarige C. van der K. en zijn drie jaar jongere vriendin H. H. Het duo had bij een groot aantal autodealers in de Rijnmond na een proefrit het vervoermiddel gestolen. Beiden vreesden dat de politie hen daarvoor zou op pakken. Op de vraag van rechter mr. L. Goossens over het waar om van de roofoverval zeiden zy: „Om bij elkaar te kunnen büjven." De overvallers hadden een tele foongesprek opgevangen van het slachtoffer. Zij vertelde daarin aan een dochter 1500 gul den v-,or haar begrafenis te heb ben gespaard. De twee verdach ten woonden in bij deze dochter, de moeder van Van der K. Na de woning binnen te zijn ge- drongen, probeerden de ver dachten met een iri ammoniak gedrenkte doek het slachtoffer buiten bewustzijn te brengen. De vrouw, die was vastgebon den, kreeg de doek in haar mond gestopt en is daardoor gestikt. Met 1550 gulden, sieraden en j een bankpas vluchtten de twee met een taxi naar Rotterdam. Nadat zij drugs hadden ingesla- j gen, zetten de twee de reis voort naar Amsterdam. Na enkele da- gen in een hotel te hebben vér- bleven, vertrok het duo op gesto len fietsen' naar de TT in Assen. Hier zijn zij tien dagen na de overval aangehouden. Het OM" eiste vorig jaar septem ber tijdens een eerdere zittings dag twaalf jaar cel tegen beiden. Maar de rechtbank wachtte met uitspraak te doen en hield de strafzaak aan voor een onder zoek in het Utrechtse Pieter Baancentrum. Psychiaters ob serveerden het tweetal vijf we ken lang. Zij concludeerden dat beide overvallers tijdens het misdrijf verminderd toereke ningsvatbaar waren en achtten de kans op herhaling zeer groot. slagvaardiger worden en staat de klant centraal. We moeten open en punctueel zijn: afspraak is af spraak. Het is niet goed alsvhuur- ders weken lang op een antwoord moeten wachten. Daarnaast moet er sprake zijn van reëel overleg tussen de huurders en ons." Bij die laatste woorden ontstond gemor in de zaal. 'Eerst zien, dan geloven', leek menig huurder te denken. Heel wat positiever was wethouder A. Reijnhout, die het jaarverslag in ontvangst nam. Hij prees de .nieuwe, openbare ver antwoording van de sociale ver huurder en sprak van 'nieuw elan' en 'veelbelovende contacten'. Door Jelle Gunnevveg Maassluis Bij de keuze voor de uitvoerder van de bodemsanering in de Steendijkpolder heeft erva ring een belangrijkere rol ge speeld dan geld. Niet de laagste prijsaanbieder, het Duitse aanne mingsbedrijf Teerbau GmbH, mag de saneringsklus in dc Steendijkpolder-Zuid klaren, maar de combinatie Boskalis/He- ijmans. Teerbau bleek geen erva ring te hebben met bepaalde vei ligheidseisen die de provincie no dig acht bij een bodemsanering in een woonwijk. Boskalis/Heijmans heeft die ex pertise wel. De uitverkoren com binatie heeft eerder tot tevreden heid van de opdrachtgevers, pro vincie en gemeente, de sanerings operatie in de Vertowijk geklaard. Woonwijk Hier was dioxine in de grond ge vonden. Een deel van deze combi natie was eveneens betrokken bij de sanering van de haven in Maassluis. De provincie Zuid-Hol land, die de aanbesteding heeft geregeld, ontving dertien in schrijvingen voor de sanering van de wijk in Maassluis-West. De aannemerscombinatie Boskalis/ Heijmans was de op één na goed koopste bieder. Dit bod lag ruim twee miljoen hoger dan dat van Teerbau. De Duitsers, die sinds kort een vestiging hebben in Go- rinchem, dachten de klus voor krap vijftien miljoen gulden te kunnen uitvoeren. Zij konden echter niet aantonen dat ze eerder een bodemsanering in een woon wijk hebben uitgevoerd. Terwijl de provincie hier wel grote waar de aan hecht gezien de grootte van de operatie. Zie ook pagina 13: Nazorg sane ring blijft een probleem. De voetbal lers van de Maassluise basisschool De Groene Hoek met hun CUD. Foto Roel Dijkstra Maassluis Alsof ze de Europa Cup voor schoolvoetballers heb ben binnengehaald, zo trots zijn de spelertjes van de Maassluise basisschool De Groene Hoek. Zc hadden gisteren ook wel reden om te showen met hun fraaie tro feeën. Tijdens de grote finales var. het sehoolvoetbaikampioenschap 1996 kwamen de amper 10-jarige Maassluise voetballers als grote winnaar te voorschijn. Nadat De Groene Hoek twee weken geieden al was gekroond tot kampioen van Maassluis, zette het talentvolle team ook de kampioenen van Rot terdam, Schiedam, Voome Put ten/de Hoekse Waard en Spijke- nisse opzij. Alle scholen uit de Rijnmond wer den door de Maassluizers verplet terd. Vijf grote overwinningen en met de doelcijfers van 21 voor en nul tegen, dat was ook voor de KNVB-afdeling Rotterdam, die de grote finales van het schoolvoet- bal organiseert, reden om het elf tal een flinke pluim te geven. „Dit hebben we nog niet eerder gezien. Een schoolteam dat zo. sterk is en zulk.mooi voetbal speelt.'' aldus een woordvoerder van de KNVB. Het team van de Groene Hoek be staat uit een mix van jeugdige VDL- en Excelsior M-spelers, die allen in de E-pupillen uitkomen. Eindstand: 1. Groene Hoek Maas sluis, 2. Spijkenisse, 3. Voorne Putten, 4. Hoekse Waard, 5. Rot terdam, 6. Schiedam. Door Leen van Ooijen Hoek van Holland Burgemeester W. Doorn-van der Houwen van Amerongen is weer kandidaat voor de deelgemeenteraad van Hoek van Holland. Misschien zou her-intrece er zelfs voor kunnen zorgen dat de rijen van de oude coalitie weer gesloten worden. Maar de aanschrijving van Doorn als deelraads-kandidaat is in feite niet meer dan een nieuw bedrijf in de politieke klucht die speelt rond de benoeming van CDA-er Cees van der Pol in de deelge meenteraad. Op 4 april had Van der Pol zijn geloofsbrieven moe ten deponeren op het deelge meentehuis. Volgens hem is dat op die datum gebeurd, maar pas na de afscheidsreceptie van Doorn. Zij bedankte als voorzitter van de deelraad in verband met haar benoeming tot burgemeester van Amerongen. Maar volgens de voorzitter van het centraal stembureau in Hoek van Holland hadden de papieren van Van der Pol tijdens kantoor uren op 4 april" binnen moeten zijn. De volgende dag was het Goede Vrijdag, gevolgd door de paasdagen, zodat de bescheiden van Van der Pol pas op dinsdag 9 april werden ontvangen. Te laat en dus werd aangenomen dat Van der Pol zijn benoeming niet aan vaardde. Dus werd mevrouw M. Prins-Hoekveen, de volgende kandidaat, aangeschreven. Zij moest haar geloofsbrieven aan bieden, werd benoemd en zou in de raadsvergadering van 9 april beëdigd worden. Burgemeester Maar Prins, bedankte direkt na haar benoeming en volgens de Kieswet moet dan weer worden begonnen met de bovenste, nog niet benoemde kandidaat van de lijst van het CDA. Dat was lijst trekker Doorn-van der Houwen. Zij is weliswaar burgemeester van Amerongen, maar woont nog een maand of twee in Hoek van Hol land. En dus mag zij nu bedan ken. Van der Pol is dan de volgen de op de lijst en als alles 'goed gaat, dan kan hij in de vergade ring van juli worden beëdigd. Door het CDA valt niet tc b2wij zen dat de geloofsbrieven op 4 april op het deelgemeentehuis waren. Van der Pol is overigens niet de eerste die dit overkomt. Aan het begin van deze zittings periode vergat de lijsttrekker van Hoeks Welzijn Leen Vreugdenhil om zijn papieren tijdig in te leve ren. Schiedam De Schiedamse frac tie van de PvdA is bang dat door de maatregelen die de Stichting Thuiszorg Nieuwe Waterweg Noord heeft genomen veel oude ren in de gemeente in de verdruk king komen. De fractie heeft het college van burgemeester en wet houders daarom door middel van raadsvragen aangespoord naar een oplossing te zoeken. Sinds 1 mei dit jaar worden aanvragers van zorg bij de Thuiszorg op een wachtlijst geplaatst en moeten zij het met een minder intensieve be handeling stellen. De Stichting Thuiszorg NWN heeft de maatregelen noodge dwongen ingevoerd. Volgens de stichting meldden zich de laatste maanden zoveel cliënten dat de stichting de aanvragen niet meer kon verwerken. Een wachtlijst en een verkorting van duur van de zorg zijn volgens de directeur van de stichting 'zeer vervelend' maar onontkoombaar. De leden P. Groeneweg, M. Engin en G. Klepke van de PvdA denken dat door de maatregelen van de Thuiszorg het>r ouderen moei lijker word; ;uis te blijven wo nen. Ook vrezen ze dat er een flin ke toename van aanvragen ont staat bij andere voorzieningen voorouderen. Te denken valt aan projecten als de maaltijdservice en Tijdelijke Algemene Verzorging en Kortdu rende Opnamen. Als onderdeel van het flankerend ouderenbeleid worden de kosten deels betaald door de_gemeente Schiedam. In de beschikbare budgetten bestaat op dit moment in principe geen ruimte om een extia toeloop op te vangen. Het drietal is bang voor een zogenoemd dominosteen-ef fect, waarbij de mensen die niet langer worden geholpen door de Thuiszorg extra druk op deze voorzieningen veroorzaken. In een brief vragen de raadsleden b en w alternatieven te vinden voor het instellen van een wacht lijst en het beperken van de maxi male zorg bij de Thuiszorg omdat beide maatregelen voor het drie tal niet toelaatbaar zijn. Ze hopen op goed overleg tussen de ver schillende partijen in de ouderen- sector. „Als de Thuiszorg geld be spaart, kan dat er toe leiden dat el ders kosten ontstaan die de be sparing meer dan teniet doen. Daar moeten we voor uitkijken," aldus P. Groeneweg. Schiedam Een 23-jarige Schiedammer is aangehouden omdat hij twee fietsen heeft ge stolen. Agenten zagen de man op de Paulus Potterstraat in Schiedam met een tweewieler om z'n schouder fietsen en hielden hem aan. Hij bekende zowel de fiets waarop hij reed als die om zijn schouders te hebben gesto len. Tegen de man is proces-ver baal opgemaakt. Schiedam Vijf winkeldieven zijn donderdag tijdens koopavond in Schiedam aangehouden.. Een 49-jarige Schiëdamse werd in een winkel op het Frans Rietvetdpad betrapt door de bedrijfsleider toen de vrouw probeerde twee huishoudartikelen te ïen. Een 25-jarige Rotterdamse wilde in de Nieuwe Passage een ladys- have ter waarde van ongeveer zes tig gulden pikken. Verder is een 24-jarige man in het Hof van Spaland aangehouden omdat hij daar een flesje parfum wilde stelen. Op het bureau bleek de man nog een aantal boetes open te hebben staan. Op de Koe markt probeerden twee Rotter dammers, 42 en 38 jaar, tever geefs de tram in te" vluchten niet diverse gestolen goederen ais flesssen jenever én poloshiïts. Schiedam - De keuken van èen woning aan de Rhoönstraat in Schiedam is ïderdagavond rond 19.30 uur l .men korte, tijd volledig uitgebrand. De brand is ontstaan doordat de vlam in dé plan sloeg. Door de hevige, rook ontwikkeling is een parkiet in de woning omgekomen. Verder de den zich geen persoonlijke onge lukken voor. VlaardingenEen-jarige Vlaar- dinger is donderde "nacht rond 24.00 uur bedreigd c - de :Maas- sluissedijk in Vlaardingen! Twee onbekende mannen eisten geld van het slachtoffer. Bij de worste ling die daarop volgde wisten de daders de man zijn tas te ontfutse len. De twee mannen renden ver volgens weg in de richting van het centrum. Een buurtonderzoek door de politie heeft vooralsnog niets opgeleverd. Hoek van Holland Twee mannen zijn donderdagochtend rond 10.00 uur* in Hoek van Holland aange houden omdat zij een palingfuik hadden opgesteld in een sloot aan de Oranjedijk. De twee bleken niet in het bezit te zijn van een vergunning. Tegen hen is proces verbaal opgemaakt en het visgerij is in beslag genomen. Vlaardingen De kluis die dins dagnacht uit het dierenasielin Vlaardingen werd gestolen is leeg teruggevonden in een "sloot langs de Dijklaan/Jacob van der Wiht- straat in Vlaardingen. Bij de in braak in het asiel aan de Van Lin den van de Heuvellweg werden de ingesmetselde kluis en een ant woordapparaat gestolen. De poli tie is nog op zoek naar de daders. Door Ben van Haren Vlaardingen-— De uitnodiging van wethouder A Kool voor huiska mergesprekken in het kader van het project 'Allemaal Vlaardin- gers' is in dé Zuidbuurt slecht ge-' vallen. In een open brief aan de gemeenteraad schrijft het be stuur van de Bewoners"'ereniging PLN-720 geen behoefte te hebben aan 'een babbel met buren onder leiding van een sigaarrokende deskundige'. Ongemeen fel is de door voorzit ter A van Embden ondertekende reactie. Gewezen wordt op de strijd in de afgelopen tien jaar om de renovatie van het PLN-com- plex, waarin ook veel allochtonen wonen. „In deze jaren hebben wij veel moeite gedaan om allochtonen te betrekken bij onze activiteiten. Dit heeft er voor gezorgd dat bij onze leden onderling respect en verdraagzaamheid is versterkt. Wij hebben met een aantal mi grant enorganisaties met wisse lend succes activiteiten georgani seerd. In dit kader willen we de heer Erbas nog bedanken voor zijn inzet Te denken valt hierbij aan onze huiswerkklas, het barbe cueproject van de heer San, de MES-projecten etc. Deze projec ten zijn door beroepskrachten de nek om gedraaid. Het aantal al lochtone leden van onze vereni ging is in de afgelopen jaren toe genomen. Wij gaan op deze weg verder." 'Voor joker' Ergernis heeft een bijgevoegde brief van Welzijn gewekt met het advies om contact op te nemen met de daar werkzame I. Albaz. Hij wordt persoonlijk fel aange vallen. „Deze meneer heeft ons vier jaar geleden benaderd met tal van ac tiviteiten, die wij als vrijwilligers ten behoeve van allochtonen ge zamenlijk zouden gaan organise ren. Hij is geen enkele afspraak met.ons nagekomen, liet ons vele keren met potten koffie voor joker zitten en heeft ons onbeschoft be jegend. In debuurtbeheerperiode hebben wij huiskamergesprek ken voorgesteld en was deze me neer te beroerd om zelfs de moeite te nemen om af te bellen. Nu de gemeente een half miljoen wil be zuinigen wil deze meneer zijn nek redden over de rug van allochto nen en buurtbewoners." De brief aan de gemeenteraad eindigt met de mededeling, dat de bewonersvereniging doorgaat met het behartigen van de belan gen 'van al onze bewoners'. De ge meenteraad krijgt het advies met 'deze onzin' te stoppen. „Wij laten onze niet beledigen door dit initiatief en ook niet door sigarenrokers," schrijft Van Emb den namens het bestuur van de vereniging. I. Albaz van de Stichting Welzijn, geconfronteerd met de brief, ver zucht „Ik heb inderdaad een keer afspraken met die mensen ge maakt over activiteiten, waar niets van terecht is gekomen. Ik werd namelijk kort daarna ontsla gen door Stichting Welzijn, waar toen George Herders coördinator was. Deze mensen strooien met open brieven vol persoonlijke aanvallen en werken samen met Herders, die een jaar later is weg gestuurd bij Welzijn, waar ik na een jaar thuiszitten ben terugge keerd. Voor migranten in de PLN- wijk betekent de bewonersvereni ging niets. Eén keer is er iemand van hun vereniging verschenen in het Stedelijk Overleg Migran ten, we hebben hem nooit meer teruggezien." Chantage Albaz vindt dat de bewonersver eniging niet het mandaat heeft om namens allé bewoners van de Zuidbuurt te praten. „Inderdaad rook ik graag een sig aar. Dat -weet Herders. Maar ik laat me niet chanteren door de PLN, die is mislukt in het leggen van goede contacten met de mi granten in hun wjjk. Ik ga dus ge woon door met het project Alle maal Anders, zoals me dat is opge dragen. Ook in de Zuidbuurt, waar ik dagelijks van migranten hoor hoe zij over de PLN-vereni- ging denken." George Herders is tegenwoordig werkzaam bij de Nederlandse Woonbond, waarbij de bewoners- vereniging PLN-720 is aangeslo ten en voorzitter A van Embden lid is van de Vereningsraad. Her ders is zijn vaste adviseur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1