13 Theater Zuidplein in de rode cijfers Bedrijven melden zich voor proef produktieheffing 'Voordeur van Rotterdam' geïnspecteerd Haastige atleet vergooide Olympisch kansen rolstoeler Rotterdams Dagblad Tegenvallers door hogere kosten en mislukte voorstellingen Tevredenheid over aanpak 'CMI-ramp' Lagere erfpacht hoogheemraadschap E Cic 2—e \?\a cU Internationale politiebazen in Rotterdam 100.000ste bezoeker in mega-bios Toeritdosering verplaatst files Erasmusspeld uitgereikt aan Rein Wolters Negenhonderd miljoen voor werk in steden X UI Rotterdam Zaterdag 11 mei 1996 Rotterdam Behalve de Rotterdamse Schouwburg zit ook Theater Zuidplein fors in de rode cijfers. Over het afgelopen jaar heeft 'de Schouwburg van Zuid' 426000 gulden meer uit gegeven dan was begroot, terwijl het aantal bezoekers onder de verwachting bleef. Dit tegenvallend resultaat wordt veroor zaakt door gestegen personeelskosten en een aantal mislukte voorstellingen. De commissie Kunstzaken die de jaarcijfers gisteren moest toetsen was er met blij mee en vond dat er nu snel een duidelijke discussie moefVorden gevoerd over de po sitie van de verschillende theaters en op welk publiek zij zich dienen te richten Zo had Theater Zuid- plein meer cabaretvoorstellingen en muziektheatervoorstellingen moeten brengen, maar in plaats daarvan heeft het theater meer aandacht gegeven aan multicultu rele voorstellingen, die relatief minder publiek hebben getrok ken. Zo moet in de toekomst de vraag worden beantwoord of Zuidplein zich meer moet richten op het multiculturele aanbod of op het amateurtheater. Een vraag die sa menhangt met het 'probleem' van de ontbrekende middelgrote zaal in Rotterdam, waar amusements- en cabaretvoorstellingen kunnen worden gebracht a la de Kleine Komedie in Amsterdam Maar daarvoor moet weer eerst duide- ïijkheid komen over de toekomst van de bestaande Luxor-zaal, die als zodanig zou kunnen gaan functioneren. Pas als deze stoe lendans tot een goed einde is ge bracht kan ieder theater aan een duidelijke programmering en een eigen gezicht werken. Intussen gaat het niet goed met Zuidplein en met de Schouwburg. Door Peter de Lange Rotterdam Binnen enkele we ken kan m Rotterdam een experi ment van start gaan met de pro duktieheffing, een revolutionaire manier om de arbeidskosten te verlagen en daardoor werkgele genheid te scheppen. Tien bedrij ven met samen ongeveer 450 werknemers hebben zich er voor aangemeld. Het wachten is op het besluit van het college van burge meester en wethouders over de garantstelling van twee miljoen gulden „De zaak staat op scherp. Ligt het coüegebesluit er, dan kunnen meteen beginnen," zegt een gemeentelijk woordvoerder. In het experiment worden de be lastingen en sociale premies die de werkgever voor zijn personeel mopt betalen, vervangen door een hening op het emdprodukt. Van die heffing wordt de premie (dui zend gulden) betaald die de werk gever ontvangt voor het aanne men van nieuw personeel. De re gels worden toegepast met terug- RotterdamPolitiechefs uit de hele wereld komen maandag en dinsdag in Rotterdam bij een om te vergaderen over or- ganisatie-crirrünaliteit en fijn mazige politiezorg, Het con gres van de International Asso ciation of Chiefs op Police dACP) is georganiseerd door de regiopolitie Rotterdam- Rijnmond, de politie mt Balti more (VS) en uit Hajdu in Hon garije. Het is het eerste keer dat ookpohtie-topfunctionaris- sen uit Oost-Europa meepra ten. De 250 deelnemers zijn af- nstig uit dertig landen. .j.et orgamsatiMriminaliteit wordt niet alleen zware, geor ganiseerde misdaad bedoeld maar ook misdrijven gepleegd door legale instellingen en be drijven. Fijnmazige politiezorg is een onderwerp dat nu in veel landen aandacht krijgt. Het doel van het congres is het .verbeteren van de van de cri minaliteitsbestrijding op inter nationaal terrein. Het congres wordt in Rotterdam gehouden vanwege de strategische lig ging "ar. dit vervoersknoop punt. Minister Dijkstal opent het congres maandag. werkende kracht tot 1 januari van dit jaar. Accountantsbureau KPMG begeleidt het experiment. Het systeem is uitgedacht door de Nunense econoom P. van Elswyk, die het heeft gepresenteerd als het ei van Columbus om kostbare 'weeffouten' in de sociale en fisca le wetgeving te herstellen. Bedrij ven worden niet gedwongen over tollig personeel naar huis te stu ren (met een uitkering die de ge meenschap veel geld kost), maar krijgen juist een bonus als zij meer mensen aannemen. Berekeningen van het Centraal Plan Bureau hebben uitgewezen dat de produktieheffing inder daad een geweldige stimulans voor de werkgelegenheid kan be tekenen. Ook de vakcentrale CNV verwacht veel van het idee. Ondernemers zijn minstens zo enthousiast, blijkt uit de stroom aanmeldingen. Het heeft de ge meente Rotterdam geen enkele moeite gekost tien bedrijven te vinden tïede proef willen uitvoe ren. De namen van deze bedrij ven, die verspreid zijn over de he le stad, worden bekend gemaakt zodra het college zijn fiat heeft ge geven aan Ret experiment. De gemeente aarzelt nog een elf de onderneming tot de deelne mers toe te laten. Het bewuste be- dryf heeft vijfhonderd werknc mers in dienst, wat betekent dat de plaatselijke overheid zich voor een groter bedrag dan de geplan de twee miljoen gulden garant moet stellen. Financiële steun van de rijksoverheid is niet te ver wachten, laat de gemeentelijk-1 woordvoerder weten: „De discus sie met het Rijk over dit idee is vruchteloos geweest Den Haag heeft er geen belangstelling voor." Volgens bedenker Van Elswijk van de produktieheffing is de Rot terdamse proef niet allereerst be doeld om werkgelegenheid te scheppen. „We willen vooral we ten hoe de bedry ven er mee om gaan. Of er op deze manier meer werkgelegenheid ontstaat is voor ons niet eens een vraag. Dat staat gewoon vast." Met name Zutdplem heeft in 1995 een slecht jaar gehad en is achter gebleven by iedere prognose. Di recteur J. Kraan had met veel ver weer op de kritiek, anders dan dat de personeelskosten waren geste gen, een stroomstoring voor twee mislukte voorstellingen had ge zorgd en nog wat van die tegen vallers. Een goedkeuring voor zijn beleid kreeg hij dan ook met. Voorlopig wordt het extra tekort bijgeschreven by de negatieve re serves, waardoor het theater voor 225.000 gulden m de min komt te staan. Anders ligt dat bij de Schouwburg, die er m slaagt ho gere bezoekerscijfers te trekken dan welke schouwburg m den lan de ook, en dat met een program ma van hoog artistiek niveau zon der geheide kassuccessen. Echter door het gedeeltelijke vertrek van het RO Theater is de Schouwburg een aantal voorstellingen misge lopen en beeft de gaten daarvan moeten vullen met het opera-bud get. De commissie stemde er mee in dat die extra twee ton voor meer opera-voorstellingen m Rot terdam wordt gebruikt om het te kort van de Schouwburg binnen de perken te houden. Directeur Wim van Krimpen van de Kunsthal kreeg lof toege zwaaid voor zijn plan voor een Kinderkunsthal in het Museum park met een loopbrug naar het Sopipti Kinderziekenhuis. Tweeëntwintig meter breed, acht meter diep en ruim tweehonderd meter lang: het dokwaarin één van de twee gebogen deuren van de stormvloedke ring in de Nieuwe Waterweg wordt geïnspecteerd. Als midden volgend jaar tfe werkzaamheden aan de 'voordeur van Rotterdam' klaar zijn staat het dok vol water. Nu koint de drooglegging goed van pas voor de laatste controles aan de onderzijde van de enorme keringwand. Foto Arthur Bastiaanse/ANP llgg'# Theo Geve: 'Ikheb vier jaar vo~ Dijkstra D^ar Herman Andriesse .uetsgetraind. Atlanta was waarschijnlijkmijnlaatstekans.'FotoJRoei Schiedam—Rolstoeler Theo Geve uit Schiedam is sinds de mara thon van Rotterdam, bijna twee weken geleden, een illusie armer: de 40-jarige roelstol-atleet mist door toedoen van een haastige lo per mogelijke deelname aan de Olympische Spelen. Geve werd zondag 28 apnl even voorbij het Poortgebouw m de draal naar de Parallelweg omver gelopen door een loper, die zojuist had geunneerd langs de kant van de weg. Geve: „Ik lag op kop en had net een gaatje geslagen met de rest. Voor ik het wist, viel ik op de stoeprand en stuiterde vervol gens in het gras. De atleet kwam naar me toe, zei 'lui' en liep door." Geve orak zijn heup. Zyn rolstoel heeft voor ten minste 3500 gulden ichadc. De onfortuinlijke atleet zou dit weekeinde in Belgie meedoen met kwalificatiewedstrijden voor deelname aan, de Olympische Spelen m Atlanta Hij is gespecia liseerd op de 100,200 ir 1 me ter. Geve werd maana, .itsla- gen uit het ziekenhuis en ligt zich nu thuis te verbijten op de bank „Ik heb vier jaar voor mets ge tramd Atlanta was, gezien myn leeftijd, waarschynlyk mijn laat ste kansGeve beschouwt zich als een van de betere wheelers m Nederland. De politie van bureau Maashaven is op de hoogte van het incident maa^- kan verder niet van dienst zijn. De rolstoeler en zyn vriendin Cora Heesbeen proberen nu zelf de haastige atleet te achterhalen aan de hand van zijn startnum mer. RotterdamSuperbioscoop Pathé op het Schouwburgplein kreeg giste ren al de 100.000ste bezoeker Het bioscoopcomplex, dat anderhalve maand is geopend, zegt dat dit hoge bezoekersaantal mede te danken is aan een vrijkaartenactie samen met sen grote oliemaatschappij. De 100 000ste bezoeker arriveerde vrydagavond rond half zeven, werd ver welkomd met een glas champagne, bloemen en enkele vrijkaarten. Rotterdam De rampenbestrij ding tijdens de grote brand bij het bedrijf CMI Container Masters bv op 28 februari aan de Keilestraat is over het algemeen naar tevre denheid verlopen. Uit een evajuatie van de bij de rampenbestrijding betrokken diensten blijkt dat voornamelijk de f stanties die op het terrein van de ramp aanwezig waren - de brandweer, politie en het Haven bedrijfvoorop- zeer adequaat op de situatie hebben ingespeeld. De aiarmering en mobilisatie van personeel vond degelijk en snel plaats, wat tot gevolg had dat ie dereen tijdig op de juiste plek was. Verder wordt het in werking stellen van sirenes m Heyplaat en later Pernis, Hoogvliet en Spyke- nisse als een juiste beslissing ge zien. De brand brak rond elf uur 's ochtends uit in een loods van CMI. Vlak nadat de brandweer ter plekke was werd 'groot alarm' ge geven. Het vermoeden dat in de loods chemicaliën lagen, werd be vestigd door de verschillende kleuren van de rook. Diverse pro cedures werden in werking ge- Rotterdam Het hoogheemraad schap van Schieiand gaat m de toekomst rekening houden met te laag getaxeerde waarde van de grond. De verenigde vergadering van het hoogheemraadschap heeft besloten een overgangsre geling vast te stellen die dit moge lijk maakt. Het besluit houdt m dat bij meu- ,we erfpachtscontracten geduren de tien jaar een lagere erfpaehtca- non in rekening wordt gebracht dan op basis van de feitelijke grondwaarde gerechtvaardigd zou zyn De regeling is nodig omdat bij taxaties in 1994 en 1995 fouten zijn gemaakt waardoor de taxatie waarde lager uitviel. Daardoor zijn bij erfpachters verwachtin gen gewekt waaraan Schieiand nu tegemoet wil komen voor een periode van tien jaar Erfpacht contracten worden bij Schieiand afgesloten voor dertig of vijftig jaar De waarde van ue grond ia bepalend voor de hoogte van de canon RotterdamDoor het systeem van toeritdosering naar de A29 in Ba- rendrecht verplaatsen de files zich van de file naar de aanvoerwegen voor de oprit. Tot die conclusie komt Pro Auto, een stichting ter be langenbehartiging van de autorr obilist. Toeritdosering maakt deel uit van het Fileplan Rotterdam dat beoogt files te bestrijden. Op de opritten naar de autosnelweg worden de au to's met tussenpozen van enkele seconden één voor één toegelaten. Gehoopt was dat automobilisten hierdoor ontmoedigd worden dat ze de auto laten staan. Zo blijkt het niet te werken volgens J. Grashoff van Pro Auto. Hy volgde de toeritdosering .twee maanden en heeft twee punten van kritiek op het systeem Het licht springt nu tussen de vijf en de ne gen seconden op groen. Volgens Pro Auto stroomt het verkeer juist rustig de snelweg op bij een frequentie van drie tol vier seconden. Verder heeft Grashoff geconstateerd dat de toeritdoseringsinstallatie ook werkt als het verkeer op de s nelweg goed doorstroomt De voorman van Pro Auto heeft zyn bevindingen meegedeeld aan minister Jomtsma, Hy dringt er by haar op aan om de afstelling van de verkeerslichten op vier seconden te houden. Ook wjl hij dat de in stallatie alictn In werking wordt gczctals dc verkeersstroom op de A20 stagneert. steld; centraal m de bestryding stond de coördinatie plaats inci dent (COPI), het regionaal opera tioneel centrum (ROC) en de ge meentelijke rampenstaf (GRS). De 'terugblik' op het incident leert dat deze drie 'kernen' niet optimaal met elkaar konden com municeren. Ze waren vooral aan gewezen op draagbare telefoons. Het duurde verder te lang voordat naar de stof 'looddichromaat' werd geze cht en die ook werkelijk werd gevonden en geanalyseerd. Verbazing is er over het feit dat pas na twee uur na het begin van de brand een eerste meting naar chloor plaatt vond. De organisatie van de publieksin formatie wordt 'met optimaal' ge noemd. Het eerste telefoonnum mer dat bekend werd gemaakt leidde tot overbelasting van een deel van het telefoonnetwerk van de GGD. Het duurde vele uren voordat een nieuw 06-nummer werd doorgegeven. De RET liet de metro doorrijden; bussen reden al naar gebieden die nog niet 'vry' waren gegeven. Het nadrukkelij ke verzoek van de politie om rijks wegen af te sluiten werd met ge honoreerd. De rampenzender Ra dio Rijnmond vervulde echter een j 'belangrijke en positieve' rol. Eén van de aanbevelingen is dat de diverse coördinatiecentra over even veel kennis en informatie moeten beschikken. Verder moet de communicatie tussen het stad huis en de deelgemeenten plus de wijkraden meer aandacht krijgen; er is gebleken dat op dit niveau op eigen houtje beslissingen werden genomen. Tijdens oefeningen moet meer aandacht worden be- stPpd aan 'spanningen' tussen acuut gevaar en gevolgen op de langere termijn Een punt van kri tiek is er uiteindelijk ook nog in de lichting van burgemeester Pe per. Een aantal officiële medede lingen aan de bevolking bleken in het begin 'met zo helder'. Geadvi seerd wordt dat hy deze berichten m het vervolg 'ononderbroken' voorleest. Eventuele persoonlijke toevoegingen moeten worden be waard voor persconferenties. RotterdamJournalist Rein Wol ters van het Rotterdams Dagblad heeft gisteren uitbanden van bur gemeester Peper de Erasmus speld ontvangen. De speld wordt toegekend aan mensen die zich lange tijd op sociaal en of cultu reel gebied verdienstelijk hebben gemaakt voor de Rotterdamse sa menleving. Rein Wolters, die in het Rotter dams Dagblad onder meer iedere zaterdag de rubriek Rotterdam van Toen verzorgt, is by de toe kenning van de Erasmusspeld speciaal geroemd voor zyn vrij willigerswerk. In dat verband noemt het gemeentebestuur on der meer het organiseren van re- unies voor verdwenen Rotterdam se straten, bestuursfuncties bij buurt- en speeltuinverenigingen, het promoten van het carnaval in Rotterdam en ae mzamelaetps voor goede doelei. als het familie huis van de Dr. Damel den Hoed Kliniek en het Ron Wichmanhuis voor aids-patienten Betrokken bij songfestivals heeft hy veel be ginnende - liesten een steun in de rug C^ecven, aldus het ge meentebestuur. Burgemeester Peper reikte de Erasmusspeld uit op de Croos- boot, waarvoor Rem Wolters even eens actiefis. Hij vierde aan boord van de rondvaartboot zyn 50ste verjaardag. Den Haag Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht inves teren m de komende vier jaar 900 miljoen gulden in groei van de stadseconomie. Doel is onder meer 36.000 arbeidsplaatsen te scheppen danwel te behouden. Het kabinet heeft vrijdag met dit plan van de staatssecretarissen Kohnstamm (Binnenlandse Za ken) en Van Dok-Van Weele (Eco nomische Zaken) ingestemd. De Grote Vier gaan met het geld bedrijfsterreinen aanleggen en verbeteren, de twee havens aan trekkelijker maken en het toeris me bevorderen. De stadsbesturen moeten nog deze maand concrete plannen indienen opdat het pro- 'i i1 jub van start kan gaan. De \an de werkgelegenheid in rokken i« sinds 1986 uaioorlyk achtergebleven bij de rest van het land

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1