13 'Rijk vervalt in oude fout met doortrekken A4' Schiedamse bakker steunt Sparta met etalage 1 Gemeenteraad Maassluis keert zich tegen OZB-verhoging Rotterdams iagblad Insprekers vinden dat Rijkswaterstaat gevaren volksgezondheid negeert Gemeenteraad: steun voor fusie diensten -OE m Frits Brouwer voorzitter van CDA Wethouder wil doorgaan met enquêtes over afsluitingen Mannen betrapt Controle van bromfietsers Glazenwasser valt van ladder RÜMElJN Uw regiomakelaar - Oud-Beijërland, teOH86-619300^Alblasserdam,. tel. 078-6912266: Waterweg Woensdag 15 mei 1996 Door Carel van der Velden Schiedam De milieu-effectrapportage (MER) over de A4 tus sen Delft en Schiedam moet over, omdat in deze studie van Rijkswaterstaat geen rekening wordt gehouden met de volks gezondheid. Dat betoogden verschillende insprekers in Schiedam gisteravond in een vol wijkcentrum De Blauwe Brug tijdens de hoorzitting over de trajectnota van de al der tig jaar in discussie zijnde rijksweg. Onder meer recent onderzoek van de Universiteit Wagemngen naar de relatie tussen wonen langs een snelweg en de longfunctie van kinderen bleef buiten beschou wing m de MER Inspreekster M. Riesthuis uit Delft noemde het 'onverant woord' dat in Nederland de ge zondheid wordt opgeofferd voor de bereikbaarheid van de steden per auto. „Recent onderzoek toont aan dat kinderen een grote re kans op chronische tucht- wegaandoenmgen hebben als z.e binnen een straal van driehon derd meter van een rijksweg wo nen. De longcapaciteit van kinde ren naast de rijksweg blijkt ook kleiner te zijn." De A4 is gepland langs de zeer kinderrijke nieuwbouwwijk Tant- hof in Delft. Ook in Gioenoord en Holy wonen veel kinderen langs het dijkhchaatn, dat is bedoeld voor de aanleg van de ontbreken de schakel van zes kilometer in de snelweg A4 tussen Amsterdam en Antwerpen In de studie erkent Rijkswater staat dat de volksgezondheid met zwaar heeft meegewogen m de MER-studie, die juist bedoeld is om op het vlak van de leefbaar heid randvoorwaarden voor de aanleg van de snelweg te formule ren. Als gevolg van gebrek aan kennis is het volgens Rijkswater staat met mogelijk een deugdelij ke relatie te leggen tussen milieu belasting, gezondheid en gezond heidsbeleving. Volgens inspreker E Verhaar van de Veiemgmg tegen Milieubederf (VTM) houdt Rijkswaterstaat zich hiermee van de domme. „Sinds het vergelijkend onderzoek tus sen inwoners van Vlaardingen en het Groningse Vlagtwedde weten we dat de longfunctie van mensen in de Randstad sneller verslech tert dan in schone gebieden. Uit andere onderzoeken weten we dat blootstelling aan stikstofoxiden leidt tot een verminderde long functie En we weten dat benzeen leukemie kan veroorzaken." Uitgangspunt van de MER-studie is dat de verkeersafwikkeling tus sen Rotterdam-en Den Haag moet verbeteren. Op dit moment is ai het wegvervoer aangewezen op de A13, die dichtslibt als gevolg van het groeiende autoverkeer. Tus- 1 sen 1986 en 1994 groeide het ver keersaanbod op deze weg met 32 proeent Meer asfalt -is de enige remedie, meent Rijkswaterstaat. In de stu die wordt de milieuschade van de nieuwe A4 en een eventuele ver breding van de bestaande A13 met elkaar vergeleken. Omdat de milieu-effecten elkaar niet veel ontlopen, heeft de dienst een voorkeur voor de A4. De verkeers stromen worden in dat geval beter gespreid. Met die voorkeur wijst Rijkswa terstaat in de MER-studie een al ternatief in de vorm van een nieu we sneltramverbinding door na tuurgebied Midden-Delfland af. Becijferd is dat deze vorm van openbaar vervoer met in staat is de groei van het wegverkeer tus sen Den Haag en Rotterdam te keren. Inspreker C. H. Munmk was het niet met die conclusie eens: „Het sneltramaltematief dwars door Midden-Delfland is niet serieus onderzocht. Rijkswaterstaat heeft alleen bekeken wat het effect van een sneltram tussen NS-station Schiedam/Rotterdam-West en Den Haag CS 20U zijn. Maar zo'n verbinding is natuurlijk geen se rieus alternatief voor de automo bilist. De cijfers zien er beslist heel anders uit als mensen vanaf het toekomstige metrostation Vijfsluizen direct in de sneltram naar Den Haag kunnen stappen." Van de zestien insprekers plaat sten de meesten vraagtekens bij het rijksbeleid, dat volgens hen groei van het autoverkeer in de handwerkt. „De aanleg van nieuwe wegen is dweilen met de kraan open zolang het rijk geen daadkracht laat zien by het beteugelen van het auto verkeer," stelde inspreker M. Swart namens GroenLinks- Scniedam. „Met het doortrekken van de A4 vervalt het rijk tn een oude fout" Schiedam F. J. J. Brouwer is door de ledenvergadering van het CDA benoemd tot voorzit ter van de afdeling Schiedam van deze partij. Brouwer zit een geheel vernieuwd bestuur voordat uitzeven personen be staat. De leden C. van Dalen (secretaris) en P. den Ouden (penningmeester) nemen an dere belangrijke posities in het bestuur in. Het nieuwe bestuur beschouwt haar benoeming ais 'de afsluiting van een woelige periode'. Brouwer fungeerde het laatste halfjaar reeds als bestuurlijke rots in de branding van het CDA, dat het zonder volwaar dig bestuur moest stellen sinds september 1995. De dagelijkse leiding van de partij stapte toen op uit onvrede over de handelwijze van de ruziende raadsfractie. In een gerezen conflict rond raadslid T. Schoenmakers wees de toenmalige fractietop een door het bestuur voorge stelde bemiddelingspoging af. Uit onvrede over de opstelling van met name de toenmalige fractievoorzitter D. Baart en zyn vervanger N. Gelderblom- Hupse gaf het bestuur er de brui aan. Uiteindelijk kwam de bemiddelingspoging er toch, maar nu op gezag van de Ka-, merkring Dordrecht. Oud-mi- nister Van Dijk onderzocht het conflict en trok de conclusie dat het door een whisky-inci dent' in Zweden in opspraak geraakte raadslid Schoenma kers mocht aanblyven. Zyn plan om Schoenmakers te ver zoenen met zijn tegenstrevers Baart en Gelderblom liep ech ter spaak. Beiden stapten op als raadslid. De commissie onder leiding van Van Dijk raadde de afde ling verder aan zo snel moge lijk een nieuw bestuur te be noemen. Vijfmaanden na dato is die aanbeveling nu overge nomen, al keert het bestuur niet terug in de oude samen stelling zoals Van Dijk had ge wild. Van het vroegere, uit acht per sonen bestaande bestuur ke ien alleen G. Sels-Speyer en Brouwer en Den Ouden terug. J. Crama, B. Kemmer, R, ten Doop, H. Küic en H.C.M.M. Janssen zien af van een terug keer in de bestuurlijke top van het CDA in Schiedam. Secreta ris Van Dalen en de heren Ha- leplioglu, Kolenbrander en Rosman zijn de 'echte' nieuw komers in het bestuur. Voorbijgan gers staan speciaal even stil voorde Sparta-etala- ge bij bakker Van der Krogt In Schiedam. Toto Koel Dijkstra Schiedam In Rotterdam wordt al jaren gesproken over een moge lijke verhuizing van het roem ruchte Sparta naar Capelle. maar waarom komen de rood-witten ei genlijk niet in Schiedam voetbal len? Na het betreurde vertrek van eerst Hermes DVS en later SW uit het betaalde voetbal is er in Schiedam in elk geval veel steun voor de naaste buren van het Kas teel. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de etalage van bakker Van der Krogt, die met het oog op de bekerfinale zijn hele etalage 'Spartaans' heeft ingericht. Het spontane idee van de bakker trekt veel bekijks in het Broers- veld, de winkelstraat in de oude binnenstad. Van oudsher telt Schiedam veel Sparta-supporters en die hopen van ganser harte dat de 108-jaar oude club morgen de 'gloeilampen' van PSV in de pan hakt. Desgevraagd liet wethouder Haf kamp (sport, ruimtelijke orde ning) overigens onlangs weten dat hij nog nooit had nagedacht over de mogelijkheid Sparta in de toekomst in Schiedam te laten voetballen. De club wil wpg uit het nabije Spangen omdat de accom modatie verouderd is. Er wordt gestudeerd op een verhuizing naar Rivium, maar veel Sparta- supporters zyn geen voorstander van een vertrek naar 'de andere kant van de stad'. Schiedam zou Sparta een alterna tief kunnen bieden door een ter rein voor een nieuw stadion be schikbaar te stellen aan de Paral lelweg, op een paar honderd me ter afstand van het huidige Kas teel. Op bedrijventerrein Schieveste is bouwgrond en par keerruimte beschikbaar en de plek ligt in de directe omgeving van NS-station Schiedam-Rotter- dam/West. Hafkamp zegt op voor hand geen tegenstander van het idee te zijn, al stelt hij één na drukkelijke voorwaarde. „Als ge meente subsidiëren we geen be taald voetbal. Dat was met SW ook de beleidslijn." Imago Communicatie-deskundigen me nen dat Schiedam haar imago flink zou kunnen oppoetsen door Sparta naar de stad te lokken. Staat Schiedam nu bekend als een 'voetbalvijandige gemeente', met een befaamde voetbalclub binnen de grenzen klinkt de stadsnaam ineens weer wekelijks in alle huiskamers. Sparta in Schiedam kan ook symbolische meerwaarde hebben, menen zij. Feyenoord is al jaren synoniem aan het grote en rijke Rotterdam. Met Sparta in de stad zou Schiedam zich eenvoudig kunnen verkopen als het kleinere, doch veel slimmere broertje van de Maasstad. Door Jelle Gunneweg Maassluis Een forse verhoging van de onroerende-zaakbelastmg (OZB) in 1997 met veertien pro cent kan niet door de beugel. Daarover zijn de Maassluise frac ties het unaniem eens, bleek gis teravond tijdens de behandeling van de Vooijaarsnota in het stad huis. „Ik snap niet dat het college dit nog voorstelt als dekking van het begrotingstekort. By motie heeft de raad zich vorig jaar okto ber toch overduidelijk tegen een OZB-verhoging uitgesproken," verwoordde raadsnestor J. F. Scheerstra (WD) de ongenoe gens. D66-Cractievoorzitster L.G. van Duyn-Camfferman haakte hierop in: „Een verdere verzwaring van de woonlasten zonder toelichting wat de noodzaak daarvan is, is niet aan de orde." Ook P. Hoogen- raad (PvdA) reageerde namens de oppositie verontwaardigd: „Hoe kunt u dat nou voorstellen? Ik denk weieens: heeft u nooit over leg met uw eigen fracties?" Wethouder financien L. Wesenha- gen verdedigde het voorstel, met de stelling dat er gezien het drei gende tekort op de begroting 19S7 van 2,1 mihoen gulden nu een maal keuzes gemaakt moeten Vlaardingen De gemeenteraad van Vlaardingen heeft gister avond ingestemd met de fusie van de diensten Stadswerk en Milieu. Met het samengaan beogen bur gemeester en wethouders een be tere efficiency te bereiken. Veel werkzaamheden van beide dien sten hebben raakvlakken. De nieuwe dienst, die zo'n 300 mede werkers gaat teilen, moet per 1 ja nuari 1997 een feit zijn. Alleen GroenLinks stemde tegen de fusie. Fractievoorzitter B. E. van der Velde vreest dat de mi lieutaken het ondergeschoven kindje worden. Wethouder K. van der Windt probeerde die angst weg te nemen. Volgens hem heeft het milieubeleid binnen de ge meente Vlaardingen vaste voet aan de grond gekregen en zullen de taken niet ondersneeuwen bij de collega's van gemeentewer ken, zoals Stadswerk vroeger werd genoemd. Zorgvuldig De overige fracties stemden in met het voorstel. Wel waarschuw den diverse woordvoerders ervoor dat het fusieproces zorgvuldig moet worden begeleid. Met name C. A. E. de Jonge (SGP/RPF/GPV) vroeg zich af of 'weer een proces' met een beetje te veel vraagt van de betrokken ambtenaren. Die hebben na het reorganisatiepro ces, de doorlichting waarby op tal van terrein bezuinigingen moes ten worden doorgevoerd, en de in voering van de 34-urige werk week de afgelopen jaren al heel wat voor hun kiezen gekregen. Voor veel opschudding zorgde gisteravond de te volgen procedu re bij de sollicitatie van de direc teur die de meuwe dienst moet gaan leiden. En dan met name het aanstaande ontslag van de direc teur Stadswerk, die normaal ge sproken de aangewezen man voor die post zou zyn geweest maar door b en w niet geschikt wordt geacht. De gemeente onderhan delt nu over een afkoopsom met de betrokken ambtenaar. Zie ook pagina 15: Ten Have haalt woede van hele gemeente raad op zich. worden. „Burgers kunnen niet langer meer worden ontzien. Daarvoor is de kaasschaafmetho de al te vaak toegepast." De PvdA ziet de financiële situ atie van de gemeente niet zo dra matisch. „Het door u genoemde bedrag is niet reeei, We zitten hoogstens met een probleem van tussen de vyf ton en een miljoen gulden, daarvoor moeten we een oplossing vinden. Laten we de be groting eens per post bekijken, een nieuw Programma op Hoofd zaken schrijven dus. Dat lijkt ons veel effectiever." Ook oppositie- genoot GroenLmks leek dit een verstandig voorstel. Herbezinning De andere fracties boden het col lege aan de 'tering naar de nering' te zetten. Een herbezinning op de gemeentelijke taken hoort daar volgens hen by. Scheerstra: „Blijkbaar is ons ambitieniveau te hoog en lopen we weg voor het maken van keuzes. Want hoe ver klaart u anders dat het meeij aren- perspectief steeds zo gunstig is, maar nooit waargemaakt kan wor den?" Naast de OZB-verhoging werd ook over enkele andere voorstel len van het college besproken. De raadscommissies Financien en Algemene Zaken Vinex vinden unaniem dat de VINEX-bydrage voor woningbouw m de Stadsre gio met voor de komende jaren vastgelegd moet worden. „By mo tie is vastgelegd dat we alleen de bijdrage voor 1996 zouden beta len, omdat het onduidelijk is wat we er voor terugkrijgen nu de Dijkpolder is afgevallen als wo ningbouwlocatie," sprak WD'er Scheerstra. De aangekondigde reconstructie van de Westlandseweg leverde meer verdeeldheid op. De WD hecht hier geen prioriteit aan en ziet het gereserveerde bedrag (een ton per jaar) liever besteed aan het ouderenbeleid, emancipa tie en cultuur. De SGP/GPV/RPF wacht liever de effecten van de uitbreiding van de Koningshof af. Alleen de PvdA toonde zich een warm voorstander. „Maar zoek naar creatieve oplossingen bij de financiering, op deze manier is de aanpak hoogstwaarschijnlijk te duur." De PvdA had het meeste kritiek op de Voorjaarsnota. Fractievoor zitter P. E. H. Kromdijk: „We zijn erg laat geconfronteerd met de tekst, terwijl we toch vaak geïn formeerd hebben naar de finan ciële stand van zaken van de ge meente. Er staan flink wat 'moet jes' tn die als vaststaand worden aangegeven door het college, ter wijl een aantal punten discutabel is. Gezien de vele suggesties lijkt het alsof het college er zelf niet uit komt bij het maken van keuzes. Ons voorstel is een verbreding van hqt college, dan is een meer afgewogen oordeel mogelijk." Lijnen Burgemeester Sierkenburg rea geerde dat de vooijaarsnota juist bedoeld is als gedachte,nwisse- ling, om de eerste lijnen uit te zet ten voor de begroting 1997. In de aanloop naar de behandeling in oktober, krijgt de raad in septem ber een rapportage waarin de nu door de fracties gemaakte opmer kingen en aangedragen sugges ties zoveel mogelijk worden ver werkt. Van een snelle beantwoor ding wordt dus afgezien. Tijdens de begrotingsbehandeling moe ten de echte keuzes gemaakt wor den. Vlaardingen Wethouder T.W. van der Steen (verkeer en ver voer) wil nog dit jaar een enquête houden over het openstellen van de busbaan op de Dillenburgsin gel in Vlaardingen voor het auto verkeer. Dat deelde hij gisteravond mee tijdens het overleg over de Voor jaarsnota 1996, Wel stelde hij als voorwaarde dat vooraf duidelijk dient te zijn dat er geld is voor uit voering van een eventueel be sluit. Of dat zo is. werd gister avond niet duidelyk. Met de voorwaarde komt de wet houder tegemoet aan de wensen van de PvdA. Deze partij vindt dat de mening van de omwonenden niet hoeft te worden gepeild als er toch geen geld is om de werk zaamheden te betalen die nodig zijn om de afsluitingen ongedaan te maken. De PvdA heeft daarbij de steun van de wethouder, maar vindt wel coa'itiepartner VVD op haar pad. A T. G. M. de Lange van de liberalen stelde 'er vanuit te gaan dat nog in deze collegeperio de op z'n minst de beslissingen over de overige afsluitingen wor den genomen. En dat er op z'n minst een aantal in uitvoering zal worden genomen', Bij de coalitie-onderhandelingen twee jaar geleden was het onge daan maken van de afsluitingen een heikel punt. De WD drukte haar wil door. In totaal werd er een lijst van acht afsluitingen op gesteld, waarvoor de komende ja ren per stuk steeds 300.000 gril den beschikbaar is gesteld. Inmiddels is het besluit tot het openstellen van de busbaan Pa- rjjslaan/Korhoenlaan genomen, wordt momenteel de mening ge peild over het Landje van Char* don, en is daarna de Dillen- burgsingel aan de beurt. Verder staan de Schiedamseweg, Antho ny Knottenbeltsingel, Emous- Voorstraat, Europaboulevard en Anna Paulownalaan-Beatrixlaan/ Holysingel op het lijstje. Terwijl de WD om een tijdsche ma vroeg voor de aanpak van de afsluitingen, trapte de PvdA op de rem door eerst de ramingen van de kosten te willen zien. Wethou der Van der Steen hield het gister avond bij de eerder genoemde aankondiging. Een motie van de SP verwierp hij. De oppositiepar tij vindt dat geld besteden aan verkeersontsluitingen niet kan op het moment dat op tal van subsi dies moet worden gekort. De SP riep in de motie op om alle activi teiten en voorbereidingen ten aanzien van het ongedaan maken van de afsluitingen voor on be paalde tijd op te schorten. „Dat is in strijd met ons collegeprogram en wijzen we dus af," aldus Van der Steen. Vlaardingen Omwoneftden van een pand aan de Vossiusstraat in Vlaardingen zagen gisteren twee mannen aan de deur van de wo ning morrelen. De politie kon de twee vervolgens aanhouden op de Dr. Wiardi Beckmansingel. Het duo had geen gestolen spullen bij zich, ook was er aan de deur van de woning geen braakschade te zien. Na op het bureau te zijn ver hoord kon één van de mannen we gens gebrek aan bewijs vertrek ken. De tweede werd gezocht voor een inbraak in Capelle aan den IJssel en is overgedragen aan de politie aldaar. Maassluis Tijdens een brom fietscontrole op de Westlandse weg in Maassluis heeft de politie vijf bestuurders bekeurd. Twee reden zonder helm, één negeerde voor de ogen van de agenten een rood verkeerslicht en twee ande ren hadden hun verhikel niet ver zekerd. Schiedam Een glazenwasser is gisterochtend op de Lange Nieuwstraat in Schiedam van zijn ladder gevallen. De onfortuinlijke man maakte een val van drie me ter. Met een gebroken hielbeen en een gebroken pols is hy naar het Schieland Ziekenhuis gebracht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1