9 W Vlaardingen cultuurstad op losse schroeven Nieuw leven voor Sehiedamse ondernemersclub Digitale Stad snel weer 'opgebouwd' Landman wint surfwedstrijd figenda Ondanks regen toch drukke eerste Lentemarkt Roteb kraakt eigen mini-containers Gemeenteraad zet vraagtekens bij hoge investering Betere afhandeling van meldingen bij politie Vissers op de bon Eigen paraplu teruggekocht Kortsluiting verwoest winkel Mannen houden vrouw gevangen Tieners gewond bij aanrijding Kroegbaas betrapt fiS&S-ïS*** •al%<'55s!L*ï<F 'HF "-:v v,i:» Rotterdams Dagblad Maandag 20 mei 1996 Door Jan Rozendaa] Vlaardingen Tijdens een zater dag er. zondag gehouden milieu- controle m Vlaardingen hebben vijf vissers proces-verbaal gekre gen. Ze hadden de benodigde ver gunningen niet in hun bezit Een eigenaar van een hond kreeg eveneens een boete omdat zijn hond niet aangelijnd was en het baasje zelfs geen riem bij zich had. De controle op de zogeheten 'groene wetgeving' werd uitge voerd door de politie, medewer kers van het hoogheemraad schap. het recreatieschap en de Hengelaarsbond Vlaardingen en omstreken. Vlaardingen Een 22-jarige in woonsters van Maassluis heeft za terdag 35 piek betaald voor haar eigen paraplu. De vrouw had vori ge week haar paraplu aan haar fiets laten hangen by NS-station Maassluis-Centrum, waarna de pju was gestolen. Omdat het een bijzonder exemplaar betrof, stel de de vrouw een bericht op met het verzoek baar paraplu terug te bezorgen. Hierop werd ze gebeld door een onbekende vrouw die verklaarde het ding tegen een be- drag van honderd gulden terug te willen geven. Na veel gepraat stemde de eigenaresse uiteinde lijk toe in een ontmoeting op het station Daar kreeg zij tegen beta ling van 35 gulden haar emotio neel waardevolle bezit weer terug. Hoek vin HollandDe felle brand, die in de nacht van donderdag op vrijdag m een sportkledingzaak in de Hoekse Rietdijkstraat woed de, is hoogstwaarschijnlijk door kortsluiting ontstaan De winkel, Robbies Store, brand de vrijvel geheel uit en zal voorlo pig gesoten blijven. De brand ontstond achter in de sportkbdingzaak en sloeg via ver laagde plafonds door naar de aan- grenzeide winkels. De brandweer wist he. vuur redelijk snel onder •controU te krijgen. De aanliggen de pansen liepen water- en rook- schadeop. Zowel een wooninrieh- tingszaik als een supermarkt moest caardoor enkele dagen hun deuren voor het publiek gesloten houden De Baiismarkt zou, zoals op maandsg gebruikelijk, vanoch tend om 11.00 uur weer opengaan. De Wconhoek verwacht vanaf morgen weer klanten te kunnen ontvangen. Vlaardingen -—Een37-jarige vrouw uit Vlaardingen is zondagavond rond 22.00 uur door drie mannen bedreigd en korte tijd vastgehou den. De mannen dwongen de vrouw in de Peperstraat in Vlaar dingen mee te lopen naar hun au to. Na een korte rit door de stad werd de vrouw zonder dat ze is beroofd of mishandeld vrijgelaten op de Gedempte Biersloot. De politie heeft de mannen nog met kunnen vinden. Schiedam Twee Sehiedamse kinderen van 10 en 11 jaar zijn zondagmiddag gewond geraakt toen zij op de Westerkade in hun woonplaats dooreen personenwa gen werden aangereden. Het 11-jarige meisje is met een hersenschudding en een gebro ken bovenbeen opgenomen in het Sehieland Ziekenhuis. De 10-jan- ge jongen is met een hersen schudding opgenomen in het Sophia Kinderziekenhuis. De twee slachtoffers staken tij dens het spelen de weg over en werden door de passerende auto mobilist geschept. De politie is een onderzoek gestart naar de snelheid waarmee de automobi list reed. Schiedam De eigenaar van een café aan de Vlaardingerdyk in Schiedam heeft zaterdag een pro- ces-verbaal gekregen in verband 'met een overtreding van de Drank en Horecawet. De man had voor de tweede maal zijn kroeg langer open dan zijn vergunning hern toeliet. Agenten zagen hoe bezoekers via de achterdeur het pand betraden. Toen zij meeliepen troffen de dienders binnen twaalf drinken de gasten aan. Vlaardingen De kandida tuur van Vlaardingen om in 1999 cultuurstad van de pro vincie Zuid-Holland te zijn staat op losse schroeven. Een groot aantal partijen in de ge meenteraad blijkt huiverig te zijn voor de financiële verplichtingen die de gemeente zich daarmee op de hals haalt. Vlaardingen moet zelf 500000 gulden investeren. „Dat is de op brengst van twee procent onroe- rende-zaak-belasting" stelde C.A.E. de Jonge van de SGP/ RPF/GPV nuchter vast. „Dan is voor ons de keuze snel gemaakt.'' Ook op andere partijen wil het en thousiasme van cultuur-wethou der K. van der Windt niet over slaan De SP en GroenLinks zijn ronduit tegen De hoge bijdrage schrikt ook het CDA af. De WD zegt 'nog geen definitief nee te willen laten ho ren', maar een half miljoen lijkt fractievoorzitter A T.G.M. de Lange vooralsnog 'met verant woord'. Hij drukte de wethouder op het hart geen onomkeerbare stappen te nemen voordat hy met de gemeenteraad heeft overlegd. De PvdA neigt er naar de eigen wethouder te steunen, maar zet toch ook viaagtekens bij de finan ciering Jaarlijks wordt een gemeente in Zuid-Holland door het provincie bestuur verkozen tot cultuurstad. Een jaar lang worden tal van cul turele festiviteiten gehouden, waarbij ook de plaatselijke ver enigingen extra mogelijkheden krijgen om voor het voetlicht te treden. De provincie steekt daar vijf ton in en verlangt dat de be treffende gemeente dat ook doet. Daarnaast kunnen er nog spon sors worden aangetrokken, zodat er in de praktijk meestal zo'n an derhalf miljoen gulden ^schik baar is „Daarvoor krijgt Vlaardingen dan de kans zich goed te presenteren. Voor de promotie van onze stad kan dit heef veei opleveren. Vlaar dingen komt dan eens anders in het nieuws dan door de files of een milieu-incident," aldus wet houder Van der Windt. Maandag 20 mei SCHIEDAM Café 'De Unie'. Jazz-competitie, 20.00u. VLAARDINGEN Natuur- en milieucentrum 't Hof. Cursus bloemschikken met wilde planten, 19.30u. Rietzeilers. Alge mene ledevergadenng, 20.00u. ROTTERDAM Zaal De Unie. De openbare ruimte van Rotterdam, 20.30u. Dinsdag 21 mei SCHIEDAM Geraniums, druivenplanten, pluimvee, honing, vlinders én tuinkabouters. Alles wat ook maar enigszins met het voorjaar on tuinieren te maken heeft, was te koop op de Lentemarkt in Vlaardin gen. Het initiatief van deze activiteit ligt bij de bewoners van de Markt rondom de Gro te Kerk. Zij willen meer leven in de brouwerij in het historisch zo'n beetje waardevolste plekje van Vlaardingen. De le vende kerststal, die vorigjaar vlak voor Kerstmis werd ge houden, was de eerste activi teit waarmee de Vereniging Historische Markt Vlaardin gen naar bu'rten trad. De be wonersorganisatie is vastbe sloten vaker publiek naar hun voordeur te trekken. „Te den ken valt dan aan een boeken markt of iets met oude am bachten. Geen braderie in elk geval, daar zijn er al zo'n tien per week van," aldus bewo ner Mar de Baan. De Lentemarkt en de Kerst markt krijgen wat hem betreft hoe dan ook een vervolg, maar dan moet volgend jaar het weer wel iets beter wor den. „Het zonnetje hebben we nu een beetje gemist, waardoor de drie terassen op het plein onbezet bleven. Door de regen vluchtten de mensen de kroeg in, dat geeft toch een minder sfeer volle aanblik." Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Hoek van Holland„Doet u maar aangifte by de politie dat uw mi ni-container gestolen is. Dan krijgt u van ons vanzelf weer een nieuwe Dit advies kregen zo'n zestig inwoners van Hoek van Holland van medewerkers van de Rotterdamse ophaal dienst van huisvuil (Roteb), na de mededeling dat hun contai ner was verdwenen. Afgelopen weken werden vele tientallen mini-containers by de Roteb als vermist opgegeven. De benadeelden meldden in de meeste gevallen de vermissing ook bij het politiebureau. Sinds kort weet men daar dat er zeker niet altijd sprake was van dief stal. Gebleken is dat de Roteb regelmatig zelf de eigen contai ners vernietigt. De groene plas tic containers verdwijnen sa men met het huisvuil in de kraakwagen. Niet opzettelijk overigens, maar door een tech nisch mankement. Wanneer de wielen van de container vastlo pen, raakt de automatische arm van de kraakwagen van slag. De container wordt dan niet ge leegd, maar gaat in zijn geheel de wagen in. De gebruikers van de containers hadden dat meestal niet in de gaten. Als ze later op de dag tot de ontdekking kwamen dat hun mini-container was verdwenen, dachten ze dat er sprake was van diefstal De kwestie werd 'opge lost' toen iemand op het laatste moment zijn container aanlever de en die met de inhoud en al zag oplossen in de vuilniswagen. Toen de Hoeker daar ophelde ring over vroeg, kreeg hy van de Roteb-medewerker te horen dat zoiets door een foutje in de tech niek wel vaker gebeurde„Maar als u aangifte van vermissing doet bij de politie, is er niets aan de hand. U hebt dan snel weer een nieuwe container," stelde hij de man direct gerust De betreffende inwoner, zelf po- litie-agent van beroep, voelde er niets voor om valse aangifte te doen. Hij maakte 'de zaak' bij zijn superieuren aanhangig, waarna de politie het opnemen van aangiften van vermiste con tainers heeft gestaakt „Vanaf nu mag de Roteb 2yn eigen pro blemen oplossen. Op deze ma nier kunnen wy niet meer uit maken wanneer er wel of geen sprake is van diefstal," aldus een politiewoordvoerder. Inmiddels is duidelijk dat ex cir ca zestig containers op deze ma nier zyn vernietigd. Door het als diefstal af te doen, hoefden de medewerkers van de Roteb geen verdere verantwoording af te leggen en werd deadministra- tieve rompslomp'aan;de politie overgelaten. Dat is nu voltooid j verleden tijd.. Door Carei van der Velden Schiedam—Winkelier C. Coppens is de nieuwe voorzitter van de Verenigde Sehiedamse Onderne mers (VSO). Deze Sehiedamse af deling van de vereniging M£B- Nederland leidde de afgelopen ja ren min of meer een slapend be staan, maar het kersverse bestuur wil een vaste stek in het Sehiedamse overlegcircuit ver overen. 'Lobbyen voor onderne mersbelangen,' ziet beddenverko per Coppens als de belangrijkste taak In het eerste beleidsplan dat on der zijn verantwoordelijkheid is verschenen, vraagt Coppens aan dacht voor de concurrentiepositie van het bedrijfsleven. Het VSO maakt zich daar om verschillende redenen zorgen om. In de eerste plaats is er de constatering dat de economische ontwikkeling in het Rijnmondgebied de laatste jaren achterloopt by hetdelyk ge middelde. In Schiedam kampen ondernemers volgens het VSO bo vendien met extra handicaps: de gemeentelijke lasten zijn er veel hoger dan in andere gemeenten. Heffingen Precieze cijfers heeft Coppens niet voorhanden, maar als oud gediende in de Sehiedamse on dernemerswereld heeft hij in zijn portemonnee gevoeld dat de ge meentelijke lasten en heffingen de laatste jaren enorm zijn geste gen. „De tarieven zyn de op één na hoogste m de regio, Met name de onroerende-zaak-belasting is de laatste jaren de pan uit gere zen." Ondernemers protesteerden tot dusver met of nauwelijks tegen de prijsopdrijving, waarvoor de laatste jaren in de eerste plaats de gemeentelijke overheid verant woordelijk is. „Ondernemers mopperen als de rekening bin nenkomt, maar zijn het een paar weken later vaak alweer vergeten. Het is belangrijk dergelijke zaken als collectief aan te roeren. We wil len er aandacht voorvragen en de discussie aangaan." Coppens is namens de midden stand sinds jaar en dag vertegen woordigd in velschillende over legorganen. Zijn meest in het oog springende functie is het voorzit terschap van het Centrummana gement, waarbinnen winkeliers, ambtenaren en makelaars samen werken aan de economische ont wikkeling van de Sehiedamse binnenstad, In deze club komt Coppens ook op voor ondernemersbelangen, maar de ene functie bijt de andere niet. „Zoals de naam al zegt komen we binnen het Centrummanagement alleen voor de binnenstad op. Er zitten ook ondernemers in andere delen van de stad, In de 's Grave- landsepolder cn op het Wilton-ter rein bijvoorbeeld. In de VSO wil len we ook voor die mensen als spreekbuis fungeren." Overleg v De VSO tel op dit moment 65 le» den. In potentie zouden dat er zo'n achthonderd kunnen wor den, al beseft Coppens dat de uit de schijndood herrezen vereni ging zich eerst waar moet maken. „De gemeente is in ieder geval po sitief over deze ontwikkeling. De overheid heeft graag één aan spreekpunt als het om onderne mersbelangen gaat." Op de eerstkomende ledenverga dering op 5 juni spreekt burge meester R. Scheeres voor de VSO over de economische mogelijkhe den van de stad. Bestuursleden van de ondernemersclub maken van die gelegenheid naar ver wachting gebruik om het stadsbe stuur te wyzen op een andere on dernemers-handicap in Schiedam: het ontbreken van de één-loketfunctie. Coppens: „Het komt voor dat een ondernemer met een ambtenaar praat en vertrekt met de gedachte 'de gemeente wil dit'. Een ge sprek met een andere ambtenaar kan later weer een heel ander beeld opleveren. Voor veel men sen is de gemeente een groot en log apparaat. Het is belangrijk dat er één ambtenaar komt die aan spreekbaar is voor alle zaken en eventueel goed doorverwijst. De lijnen dienen kort en snel te zijn. „Binnen het Centrummanage ment is dit pleidooi met zonder succes gebleven. Bouwaanvragen die vroeger zes weken duurden, kunnen tegenwoordig als aan alle voorwaarden is voldaan binnen drie weken worden afgerend. Dat is winst." Vlaardingen Bijna was er niets geweest om mee te openen. Het beeldscherm van Digitale Stad Vlaardmgen/Schiedam bleek na een laatste controle met een nieu we programmeertaal leeg. Met verdubbelde moeite en doorwer ken tot diep in de nacht kon de 'si te' opnieuw worden gevuld, zodat de opening vrijdag in de Openba- re Bibliotheek van Vlaardingen toch nog kon doorgaan. De Digitale Stad Vlaardingen/ Schiedam is een Internet in het klem', een elektronische ontmoe tingsplaats voor particulieren, overheid en bedrijven. Het net werk biedt tevens toegang tot het mondiale computernetwerk In ternet. Iedereen kan nu mbellen en rond neuzen m de pagina's met infor matie over uitgaansgelegenhe den, gemeentelijke aankondigin gen en activiteiten van de biblio theken van de twee gemeenten. Bedrijven hebben de mogelijk heid hun producten op het net aan te prijzen. Ook wordt er een discussiepagina gestart en is er een helpdesk voor technische moeilijkheden. De toegang is gra tis, de enige voorwaarden zijn een computer en een modem. De me dewerkers van Digitale Stad ho pen bovendien m de nabije toe komst deze modems met soft ware paketten tegen een redelij ke prijs aan te bieden. Voor de ge ïnteresseerden zonder computer worden publieke terminals m de bibliotheken van Vlaardingen en Schiedam geplaatst. Het is de bedoeling van initiatief nemers Ludo Baauw, Ed Egger- mont en John Knieriem om met de Digitale Stad, een ideele stich ting zonder winstoogmerk, de be reikbaarheid van de nieuwe digi tale informatiestromen voor de burgers te vergroten. De twee ge meenten hebben echter nog geen subsidie uitgegeven voor het pro ject. „We constateren dat de ge meente Vlaardingen wel enthou siast reageert, maar financieel niet bijspringt," zegt John Knie riem. Wethouder Kees van der Windt, die samen met de directeur van de Openbare Bibliotheek Schiedam A. Tijlof de opening van de Digitale Stad verrichtte, betreurt inderdaad dat de ge meente financieel nog niet in staat is in te haken. Maar hij be loofde dat de gemeente de ont wikkelingen op het net nauwlet tend in de gaten houdt. De ge- meentegids is intussen wel al be schikbaar op het netwerk. Digitale Steden zijn overgewaaid uit Amerika, waar op het Internet particuliere gebruikers zoge noemde 'free-nets' ontwikkelden. Op deze free-nets kunnen inwo ners toegang krijgen tot diverse bestuurlijke en maatschappelijke informatiebestanden van hun stad. Naarvoorbeeld van deze net werken ging in 1994 de Digitale Stad Amsterdam van start. In de eerste tien weken van haar be staan werden al twaalfduizend 'bewoners' geregistreerd. Onder tussen zyn er in Nederland meer dere digitale steden actief, onder meer in Leiden en Rotterdam. Café 'De Unie'. Jazz-competitie, 20.00u. Podium. Jamsessie oivRi- chard, 21.30u. VLAARDINGEN Holy. Excursie Rondje natuur in de stad, 19.30u. ROTTERDAM Rotterdams Conservatorium. Masterclass Brass, 10-OQu. Nfght- town. BummgSpear, 21.00u. Dizzy. Tom Van Dyck, 22.G0u. LuxorThea- ter. Ha me Jekkers, 20.15u, R'dams Centrum voor Theater. Het Ver langen/de Sade, 20,30u. Rotter damse Schouwburg. Kl.z. 2nd Skin, 20.30u. Gr.z. Dansgroep Knsztma de Chêtel, 20.15u. De Brink. Op Zoek, 20.30u. Zaal De Unie. Mind the Gap, 20.30u. ROTTERDAM Calypso 1: 'Sense and Sensibility' (a!) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15. Calypso 2: 'Casino' (16) dag. 8. Ca lypso 3: 'Antoma' (16) dag. 4-6.45. Calypso 4: 'Shanghai Tnad' (16) dag. 1.15-9.30. Calypso 2 Riksbio scoop: 'De Tasjesdief (al) dag. 12.45-3.30. Cinerama 1: The Ju- ror'(16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Ci nerama 2: 'Money Tram' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'Get Shorty' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 4: 'Dead Man Wal king' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 5: 'Lord of Illusions* (16) dag. 6,45-9.30. ma.di. ook 1.15-4. Corso: 'Cntical Decision' (16) dag. I.15-4-6.45-9.30, fmax Theater: 'Survival Island' (al) dag. beh.ma. 2- 4. The LsvmgSea' (al) dag. beh.ma. 3. do.vr.za.zo. ook 1. '12 Monkeys' (12) dag. 7.15-9.45. Venster 1: Fallen Angels' (12) dag. 8-10. ma. alleen 8. Venster 2: Teorema' (16) wo. t/mdi7.30. Ma: 8. 'Dersiebente kontinent' (16) wo. t/m za. 9.30. 'Benny's Video' (16)zo.di. 9.30. wo. 10, 'Menschen am Sontag' (16) wo. (22/5) 8. Lantaren 2: The White Balloon' (16) dag. 8. 'Small Faces' (16) dag. 10. Lumfère 1: 'Cutthroat Island'(16) dag. 1.15-4-7,45-9.30. Lum/ère 2: 'Broken Arrow'(16) dag. 4-6.45-9.30. ma.dt. ook 1.15. Lu- mière 3: 'Strange Days' (16) dag. 5.30-8.45. ma,di. ook 130, Ltimiè- re 4: 'Heat' (16) dag. 8.30. ma.du ook 1-6.30. Pathé 1: The Birdcage' (al) dag. 11.00-1.40-4.20-7-9.40. Pathé 2: Toy Story' (at) OV dag. 6.05-8.10-22.15, ma.di. ook II.50-1.55-4. Pathé 3: 'Leaving Las Vegas (16) dag. 11.30-2-4.30- 7-9.40. Pathé 4: Things to do tn Denver'When you're dead. (16) dag. 11.25-2-4.35-7.10-9.45.Pathé5: '12 Monkeys' (12) dag. 12.40-3.30- 6,20-9.10. Pathé 6: 'Copycat' (16) dag. 3.35-6.25-9.15, ma.di. ook 12.45. Pathé 7: 'Up close Perso nal'(al) dag. 1.05-3.50-6.35-9.20. Rex: 'Public Affairi (18) dag. vanaf 12.00. s' Gravenzander Ja- ques van der Hout heeft het afgelopen weekeinde voor de kust van Hoek van Holland een deel van zijn achterstand in het Nederlands kampioenschap windsurfen goedge maakt. Tijdens de 'thuiswedstrijd' be- v landde Van der Hout zaterdag op de tweede plaats, ach ter Ramses Land man. Zijn voor naamste opponent in het uit zeven eve nementen bestaan de kampioenschap Stefan Gideonse eindigde zaterdag als derde. Van der Hout moet Gideonse nog wel voor zich dulden in het algemeen klas sement in de cate gorie lowwind. Als gevolg van het ont breken van voldoen de wind kreeg de's Gravenzander giste ren niet de kans zijn achtervolging door te zetten. Zaterdag kwamen er 53 surfers aan de start. Bij de vrouwen was Monique Dijs uit Zeist winnaar. Foto Oennes van der Wel/Roel J Dijkstra ft Vlaardingen Oplettende inwo ners uit Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland die een verdachte situatie melden by de politie, worden voortaan op de hoogte gehouden van de afloop van hun melding. De basiseen heid wil met deze nieuwe werk wijze de bereidheid onder'de be volking vergroten om zaken te melden. Het project is een uitvloeisel van een cursus kwaliteitsverbete ring in de basispolitiezorg, die enkele brigadiers uit deze regio volgen. Eén van de brigadiers bedacht in dat kader dat bij boe tes in het verkeer de politie niet meer zes weken moet wachten met het versturen van de reke ning. „Het is eerlijker naar de burgers toe om sneller te reage ren, zodat de overtreders zich de situatie nog helder voor de geest kunnen halen," aldus een voor lichtster. Een tweede initiatief van de bri gadiers is de checklist by mel dingen. Deze handleiding is be doeld om een melding zorgvul dig en volgens een standaard methode af te handelen, In het verleden werd door de werkdruk nogal eens vergeten een melder in te lichten over de afloop van de zaak. De nieuwe procedure moet ervoor zorgen dat het poli tiepersoneel attenter reageert op dergelijke situaties. Uiteraard wordt de melder al leen over de afloop ingelicht, als hij of zij daarop prijs stelt. Met deze nieuwe procedure hoopt de politie meer meldingen van bur gers binnen te krijgen. „Daar hebben we met elkaar baat bij," vertelt de voorlichtster. „Debur- ger krijgt, te weten wat er met zijn of haar melding is gebeurd en de politie krijgt hopelijk meer tips van de straat" Bloemetje Deze week heeft de politie de eerste 'deelnemer' aan dit pro ject in de bloemetjes gezet. Dankzij het telefoontje van de oplettende inwoner uit Maas sluis, kon de politie op 12 mei een man uit Tilburg aanhouden die verdacht werd van het stelen van kleding uit een kledingcon- tainer aan de Uiverlaan. De man is op het bureau verhoord, maar ontkent' de kleding te hebben gestolen. De politie heeft het verhaal in een proces-verbaal vastgelegd en dit ter beoordeling naar justi tie gestuurd. De oplettende in woner was zeer verrast door het bloemetje, dat hij uit handen kreeg van projectleider M. Rijs- dijk. Eind 1996 wordt een tussenbat- - lans opgemaakt van deze nievK we samenwerking tussen de 'po- litieen de bevolking. In het eer ste halfjaar van 1S97 worden de resultaten bekend gemaakt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1