14 Rotterdamse sport krijgt bijna negen miljoen extra 'h I Actie tegen 'enge stoffen' Eastman Johan liet een spoor van geestelijke vernieling achter Nog dit jaar start bouw topsporthal en honkbalstadion Laatste lik verf voor Erasmusbrug PTT speurt naar oorzaak storing bij kaartverkoop Stadsregio stelt bedrijven gerust Actie mbo-studenten tegen korting beurs Groen licht nieuwbouw psychiatrisch ziekenhuis Schone Maas-delegatie op bezoek bij vervuilers Nieuw afdeklaag voor Zeilingwijk Gouderak Heroïne in slaapkamer Agent gewond Onwel in ladingtank Celstraf voor bezoeker van jongensbordeel Overal nieuwe stroomhuisjes Rotterdams Dagblad I j Dinsdag 21 mei 199G Rotterdam De Kamer van Koophandel hoeft niet bevreesd te zijn voor een lastenverzwaring als gevolg van de zogenaamde omslagheffing, waarmee het ver- stedelijkingsbeieid Vinex deels moot worden bekos tigd. Volgens de Stadsregio Rotterdam wordt de hef fing opgelegd aan gemeenten die bouwplannen ont wikkel en. niet aan het bedrijfsleven. Het regiobe stuur meent dan ook dat de concurrentiepositie van de Rijnmond er niet op achteruitgaat. De regioraad wil voorkomen dat er in sommige geval len een dubbele heffing wordt opgelegd. Het mag niet de bedoeling zijn dat in gevallen, waarbij terrei nen van functie veranderen, omslag wordt geheven over de bedrijfslocaties en dan ook nog eens over de woningbouw waarvoor die bedrijven het veld moeten Rotterdam Studenten in het middelbaar beroeps onderwijs (mbo) in Zuid-Holland gaan actie voeren tegen de plannen van minister Ritzen (onderwijs) om te korten op hun beurs. Deze week worden op tal van mbo-scholen in de provincie acties gehouden. Daar bij worden zo veel mogelijk handtekeningen verza meld onder een petitie 'die zich keert tegen het voor nemen van de bewindsman. De petitie wordt op een nog nader te bepalen tijdstip aangeboden aan de commissie onderwijs van de Tweede Kamer. Hoe de acties eruit zuilen zien, is nog onduidelijk. Stakingen van leerlingen worden echter niet uitge sloten. Onlangs maakte Ritzen bekend dat hij volgend jaar dertig mihoen gulden minder wil uitgeven aan stu diefinanciering voor mbo-studenten. Tot 2000 moet dal bedrag oplopen tot 200 miljoen: dat komt neer op een korting van twintig procent. Op dit moment zijn er circa 190.000 studenten in het mbo. Aan hun stu diefinanciering wordt nu ongeveer één miljard be steed. Rotterdam Het Delta Psychiatrisch Ziekenhuis heeft groen licht gekregen voor een nieuw gesloten verblijfvoor patiënten. De bouwvergunning is onder weg. zo is de directie gemeld. Enkele "hoge ambtena ren van het ministerie van Volksgezondheid hebben de situatie kort geleden zelf in ogenschouw geno men, waarna de toezegging voor nieuwbouw alsnog volgde. „Er is enorme blijdschap," zo verwoordt directeur Patiëntenzorg J.B. Bakker de gevoelens in het zie kenhuis. „Er is meteen gebak rond gegaan. Het heeft ook allemaal lang genoeg geduurd." De nieuwbouw is hard nodig omdat de bestaande op vang voor deze groep patiënten hopeloos verouderd is. De 84 patiënten hebben onderdak in paviljoens die uit het begin van deze eeuw stammen. De slaap zalen tellen acht tot twaalf bedden, die slechts met een gordijn zijn afgeschermd. De patiënten moeten vanwege hun ziekte in een af gesloten paviljoen zitten. Ze zijn te ernstig ziek om met thuiszorg of begeleid wonen verder geholpen te worden. Acties Voor hen had er driejaar geleden al nieuwbouw moe ten zijn, maar het ministerie van Volksgezondheid lag, vooral om financiële redenen, steeds dwars. De investering van negen miljoen gulden dreigde kort geleden helemaal van tafel te verdwijnen. Diverse acties waren het gevolg. Zo werden er onder meer handtekeningen verzameld, kamerleden uitgeno digd en werd de publiciteit gezocht. De leiding van het ziekenhuis hoopt dat snel de aan besteding kan volgen en dat nog voor de bouwvakan- tie de eerste bouwkeet kan worden geplaatst. „Daar mee komt ook een einde aan de onzekerheid bij zowel patiënten als verpleging," verzekert Bakker. Het ziekenhuis heeft nog een kort geding overwogen tegen het ministerie. „Daarmee waren we al redelijk ver." aldus de directeur Patiëntenzorg. „Mogelijk heeft dat ook meegespeeld." De delegatie uit de Tweede Kamer zou morgenmid dag een bezoek aan Delta brengen om zich op de hoogte te stellen van de woonomstandigheden al daar. Dan zouden medewerkers van Delta ruim dui zend handtekeningen overhandigen met het verzoek bij partijgenoot minister Borst aan te dringen op op heffing van de door haar afgekondigde bouwstop. Dat bezoek is afgezegd. Rotterdam Medewerkers van het Project Onder zoek Maas (POM) brengen in juni per schip een be zoek aan een aantal Belgische en Nederlandse ste den die bekend slaan als vervuilers van de Maas. Be doeling van de tocht is plaatselijke bestuurders te overtuigen van de noodzaak hun verontreinigende lozingen op de rivier te staken. De Maas is voor Rot terdam en omgeving de belangrijkste leverancier van drinkwater. Op het programma staan bezoeken aan Namen, Luik. Maastricht, Venlo en 's Hertogen bosch. Het POM, in 1992 tot stand gekomen op initiatief van Rotterdam, is een samenwerkingsverband van 19 steden. Het project heeft tot doelstelling de kwaliteit van het Maaswater te verbeteren. Rond het jaar 2000 zou de rivier zo schoon moeten zijn, dal het water met weinig kosten kan worden gezuiverd tot drink water. De huidige kwaliteit van het Maaswater is slecht. Op het POM-schip wordt een tentoonstelling inge richt die bezoekers wijst op de noodzaak de water kwaliteit te verbeteren. Gedurende de reis zullen wa termonsters worden genomen, die ter plaatse kun nen worden geanalyseerd. Ouderkerk De Zeilingwijk in Gouderak in de ge meente Ouderkerk krijgt een nieuwe afdeklaag. Om te voorkomen dat het al jaren in de bodem zittende gif zich verspreidt, wordt de over het terrein gelegde asfaltiaag vernieuwd. De plek staat hoog genoteerd m de top tien van 's lands meest vervuilde plekken. Het karwei wordt verricht in opdracht van cfe provin cie Zuid-Holland. De uitvoering staat onder toezicht van de Grontmij en wordt verricht door het plaatse lijk aannemingsbedrijf Baas. Door John Bunte Rotterdam Wethouder Den Oudendammer heeft bij zijn col lega-bestuurders een kleine negen miljoen gulden losgekre gen voor een viertal sport- en recreatieprojecten waarmee nog dit jaar een aanvang zou moeten worden gemaakt. Het gaat o"m de bouw van een topsporthal in de Stadion-Driehoek, een nieuw honkbalstadion voor Neptunus en het opknappen van het Oostelijk Zwembad en het Van Maanenbad. Het Rotterdamse college van bur gemeester en wethouders heeft vorige week tijdens een meer daagse retraite het gemeentelijk investeringsprogramma doorge licht. Omdat er nog een aanzien lijk bedrag in de pot voor dit jaar resteert weid bekeken welke pro jecten dit jaar reeds groen licht zouden kunnen krijgen. Het is de bedoeling het gewijzigde investe ringsprogramma in september in de gemeenteraad vast te stellen. Voorafgaand hieraan worden de nerijkingsvoorsteilen m de diver se betrokken raadscommissies besproken. Zoals het er nu naar uitziet mag Den Oudendammer dit jaar in de sector sport en recreatie 8.9 mil joen gulden extra besteden. Voor de nieuwe topsporlhal is 2.2 mil joen gulden beschikbaar, voor het honkbalstadion van Neptunus komt twee miljoen extra beschik baar, het Oostelijk Zwembad mag voor een miljoen gulden worden opgeknapt en voor de verbouwing van het Van Maanenbad komt 3.7 mihoen vrij. De plannen voor een topsporthal met drieduizend zitplaatsen wa ren aanvankelijk gekoppeld aan de verbouwing var het Stadion Feijenoord. Toen kwam de finan ciering niet rond. In het nieuwe gebouw komen diverse trainmgs- faciliteiten en ook zullen er eve nementen worden gehouden, waarvoor het Ahoy'-complex een maatje te groot is. Mogelijk geldt dit niet alleen voor sportgebeurte nissen. maar ook voor concerten. Voor een nieuw honkbalstadion aan de Abraham van Stolkweg was aanvankelijk een bedrag van drie miljoen gulden beschikbaar. Volgens Neptunus was dat echter volstrekt ontoereikend. Becijferd was dat de nieuwbouw, verder uit gewerkt door het architectenbu reau Jan Weeda, ongeveer het dubbele zou moeten gaan kosten. De afgelopen weken is al door di verse betrokkenen bekeken waar het eventueel nog Verantwoord' zou zijn te bezuinigen. Den Ou dendammer heeft inmiddels al wel twee miljoen gulden extra be schikbaar. Neptunus hoopt dat nog dit najaar met de bouw kan worden begonnen. Dan is de nieuwbouw namelijk in mei '97 gereed cn dat is net op tijd voor het World Port Tournament dat volgend jaar weer in Rotterdam wordt gehouden. Met het geld dat nu beschikbaar is zijn ook de twee zwem voorzienin gen in Oost (aan de Gerdesiaweg) en Noord veilig gesteld. Beide ba den waren ernstig verouderd en met name voor het Van Maanen bad in Noord dreigde sluiting en sloop. Na diverse acties van ge bruikers nam de Rotterdamse ge meenteraad enkele maanden ge leden een motie aan. waarin het college werd verzocht alsnog op zoek tg gaan naar geld voor de ge wenste opknapbeurt. Die noodza kelijke 3,7 miljoen heeft Den Ou dendammer nu m de knip. Rotterdam De politie heeft bij een huiszoeking in de Lemken- straat in Kleinpolder West negen kilo heroïne in beslag genomen. De verdovende middelen lagen op een kast in de slaapkamer. In de woning werd een 25-jarige vrouw aangehouden. Rotterdam Tijdens oefeningen in het Kralingse Bos is gisteren een politieman gewond geraakt. Hij viel tijdens het touwklimmen en kwam daarbij op z'n rug te recht. Het slachtoffer moest naar' het ziekenhuis worden gebracht. Rotterdam Een 35- en een 39-ja- rigbemanningslid van een aan de Oude Maasweg afgemeerde tan ker zijn maandagnacht tijdens werkzaamheden onwel geworden in een ladingtank. Beiden zijn op genomen in het Zuiderzieken huis. Rotterdam De rechtbank heeft de- Amerikaanse bezoeker Ri chard B. (42) van jongensbordelen in de Maastad veroordeeld tot een celstraf van één jaar, waarvan ze ven maanden voorwaardelijk. De zaak tegen de Fransman Jean- Mare L. (35) werd aangehouden. De rechtbank wil zijn persoonlijk heid nog laten onderzoeken. De 46-jarige bedrijfsleider en boekhouder van een sekshuis Fred van D. werd vrijgesproken. Volgens de rechtbank sloot hij zich pas bij de organisatie aan toen de uitbuiting van de jongens al bezig was en kan hij daarom niet worden vervolgd voor men senhandel. De 44-jarige Jeannette A die toestond dat haar 14-jarige zoon een relatie met de bordeel houder qnderhield, hoorde een straf aan van acht maanden waar van zes voorwaardelijk. Beetje bij beetje wordt de Erasmusbrug vervolmaakt. Nu het laatste brugdeel is geplaatst en er wordt gewerkt aan de definitieve verbinding tussen noord en zuid, krijgt de pyloon zijn toekom stige kleur: grijsblauw. Op de pyloon is daarvoor tijdelijk een speciale rails bevestigd waarlangs de schilders hun steigerbakjes laten glijden. Foto Victor van Breukeien Rotterdam De Zuid-Hollandse Milieufederatie heeft bij het colle ge van gedeputeerde staten be zwaar aangetekend legen dc ont werp milieu-vergunningen voor de nieuw te bouwen fabriek' van Eastman Chemical Company in de Europoort. Het Amerikaanse concern gaat op de Kop van de Beer grondstoffen produceren voor zogenoemde PET-flessen. Volgens de Milieufederatie is Eastman van plan een reeks 'en ge', milieubedreigende stoffen in het water te lozen of i n de lucht ui t te stoten. De organisatie vindt dat aan het gebruik van deze-stoffen extra eisen moeten worden ge steld. De Zuid-Hollandse Milieufedera tie /egt stevig te zijn geschrokken van de voorlopige vergunningen in het kader van de wet milieube heer en de wet verontreiniging oppervlaktewater. De organisatie maakt zich vooral zorgen om de lozing van zogeheten ftalaten. pseudo-hormonale stoffen die verminderde vruchtbaarheid, ge slachtsverandering en misvor mingen van het nageslacht kun nen veroorzaken. Ook hikt de fe deratie aan tegen de mogelijke lo zing van organobromiden. stoffen die volgens de milieugroepering met de gechloreerde koolwater stoffen behoren tot de giftigste en slechtst afbreekbare stoften die bekend zijn. De federatie heeft grote moeite met het feit dal in de ontwerp-ver gunningen nauwelijks wordt m- gegaan op de schadelijkheid van deze twee groepen stoffen, dat geen nauwkeurig meetprogram ma wordt geëist en dal met wordt beschreven wat de beste technie ken zijn dc lozing van de sloffen tegen te gaan. Volgens de Zuid- Hollandse Milieufederatie staan de genoemde stoffen op een inter nationale zwarte lijst. Daarom moeten worden geeist dat East man de beste bestaande technie ken toepast om vervuiling tegen te gaan. Als het provinciebestuur onvoldoende rekening houdt met de bezwaren, dan overweegt de milieufederatie in beroep te gaan bij de Raad van State. Eastman begint woensdag 19 juni met dc bouw van dc eerste van twee fabrieken in dc Europoort. Daarmee is een investering van circa een half miljard gulden ge moeid. Als hoofdaannemers zijn het Haarlemse Fluor Daniel en Foster Wheeler uit Madrid aan ge- trokken. Door Donald Bax Rotterdam Het dossier puilde uit van identieke voorbeelden. Slechts het decor - in de trein of in de bus- wilde nog wel eens wisselen. Johan S. (19) kickte op jonge meiden, 't Liefst tieners, die nog niet voldoende in staat waren zich te verweren tegen diens on gewenst intieme opdringerigheid. Hij ging naast, achter of recht te genover z'n potentiële slachtof fers zitten, keek hen begerig aan en deed hen vervolgens de meest oneerbare voorstellen. Een enke ling werd ook nog betast door de geesteszieke verdachte. In alle ge vallen droop S„ afkomstig uit Rei- merswaal, met de staart tussen zijn benen af als de meisjes - veelal in paniek geraakt- lieten blijken niet gediend te zijn van die toenadering. Zelfs fechtcr mr. R. C. P. Haen- tjens etaleerde enige gêne toen hij gedwongen werd de passages uit de verschillende processen- verbaal letterlijk te citeren. Dat S. in staat van opwinding geraakte door zo'n confrontatie, dat hij wil de weten wat voor ondergoed de meisjes droegen, dat hij alleen al aan de gedachte seks te kunnen bedrijven 'gek' werd, dat hij er een prettig gevoel aan overhield als de meisjes hun angst de vrije teugel gaven, ,,'t Wemelt van dit soort feiten," schrok de rechter. Op het tot twee keer toe indrin gend gevraagde 'waarom' volgde niet meer dan een gevoelsmatig uren durende stilte. „Ik kan er ei genlijk geen verklaring voor ge ven. Ik weet het niet," mompelde S,, z'n hoofd naar de grond ge richt Meer duidelijkheid verschaften de verschillende rapportages die onafhankelijk van elkaar tot stand waren gekomen. Psychi aters, psychologen en reclasse ring spraken unaniem van een ge brekkige persoonlijke ontwikke ling. Ofschoon in fysiek opzicht volwassen, had S- dat stadium in geestelijk opzicht nooit bereikt. „Opvallend kinderlijk en naïef," Rotterdam De PTT kan de sto ring bij de kaartverkoop voor Ma- riah Carey nog niet verklaren. ..Het is een technische storing ge weest, maar wat het Dreeies was weten we nog niet. Dat wordt on derzocht," verklaart woordvoer der R. Passier van PTT Postkan toren BV. Door de storing in de verbinding met de PTT misten zeker vijf- a zeshonderd fans van de Ameri kaanse zangeres Mariah Carey een kaartje voor het eenmalige concert in Ahoy' op 17 juni. Velen van hen hadden de nacht doorge bracht bij onder meer de verkoop punten Ahoy', Rotterdams Dag blad <*n het postkantoor aan de Coolsingel. Toen de verbinding hersteld was. bleek het concert uitverkocht. H. van Amerongen van Ahoy' is goed kwaad over de gang van za ken. „Hier is het laatste woord niet over gezegd," klinkt het ver bolgen, „Het is weer een plaatse lijke storing, weer in Rotterdam. Vreemd is dat. Waarom steeds hier?" In februari worstelde Ahoy1 met dezelfde problemen. Dat was voor de optredens van Melissa Etheridge, de Amerikaanse rock- zangeres/gitariste. In oktober vo rig jaar stonden ook al muzieklief hebbers tevergeefs vele lange uren in de rij, weet men bij Ahoy'. Van Amerongen: .,Ik vind dat als de verkoop weer begint, dat dat dan voor iedereen moet zijn. Maar we krijgen dan te horen dat de zaak uitverkocht is. Dus blijkbaar werken de computers elders wel. Een kwalijke zaak. Want het is dus weer geen landelijke sto ring." De druiven waren extra zuur omdat Manah Carey slechts één concert geeft in de Rotterdamse evenementenhal. Haar populari teit is groot genoeg om meerdere zalen vol te kragen. „We hadden haar hier wel een week kunnen neerzetten." Bij Ahoy' heeft men slechts twin tig kaartjes kunnen verkopen. Toen viel de computerverbinding uit. De politie moest assistentie verlenen bij het sussen van de ge moederen. Van Amerongen: „We hebben de mensen nog vrijkaart- jes toegezegd voor het festival met al die truckers en motoren. Enkelen hebben dat aangeno men, de meesten zijn zeer teleur gesteld weggegaan." F. van Vugt van het Rotterdams Dagblad is de storingen ook meer dan beu. „Bij ons stonden zo'n 140 mensen te wachten toen de boel uitviel. Velen van hen hadden de nacht op de stoep doorgebracht, lis heb nog veertien kaartjes kun nen verkopen. Twee per persoon was toegestaan, dus na zeven klanten was het over. Wij kunnen dan riets meer doen, want we zijn dan helemaal afhankelijk van de PTT. En dat is behoorlijk verve lend." „Ja, de techniek heeft ons duide lijk in de steek gelaten," aldus Passier van de PTT Hij ontkent dat de storingen zich tot Rotter dam en omgeving hebben be perkt. „In Amsterdam was ook een storing. In Capelle aan den IJssel zijn nog 127 kaartjes ver kocht." PTT Postkantoren BV verkoopt 75 procent van de kaartjes via de postkantoren en verkooppunten als Ahoy' en Rotterdams Dagblad. Het resterende kwart wordt tele- fonisch aan de man gebracht. „Dat is een normale verhouding. Bij bijna alle concerten wordt die gehanteerd," aldus Passier. „En als er dan verbindingen uitvallen gaat elders de verkoop door. Nee, ik weet nog niet hoeveel verbin dingen zijn weggevallen. Maar ze ker, de klanten mogen zich gedu peerd voelen." Volgens de PTT-woordvoerder zal er altijd sprake n n van tumult als er meer liefh, >ers zijn dan kaartjes. Dat c* -.aker storingen zijn geweest, is hem niet bekend. „Sinds de Stones hebben wjj geen boze reacties meer gehad." RotterdamVier Nederlandse architectenbureaus hebben van het energiebedrijf ENECG de opdracht gekregen om een nieuw transformator' isje te ontwerpen. De nieuwe huisjes volgens het winnende ontwerp zullen geleidelijk een ver trouwd beeld gaan vormen. ENECO, dat een miljoen klan ten bedient in de Rotterdamse en Haagse regio, wil in de toe komst voor het hele gebied een standaardmodel ter beschik king hebben. Ter vervanging en vernieuwing van de be staande-stations zullen er jaar lijks ongeveer veertig huisjes van het nieuwe model worden geplaatst. De vier geselecteer de architectenbureaus zijn MVRDV in Rotterdam, CePe- Zed in Delft, Claus Kaan in Amsterdam en Ben van Ber- kel, de ontwerper van de Eras musbrug. had een van de psychiaters gecon stateerd. En: „Een paranoïde in druk. Gestoord moreel besef. On gevoeligheid. Slechts uit op de be vrediging van zijn eigen behoef ten. Sterk wisselende stemming. Niet kunnen omgaan met tegen slagen. Uitbarstingen van emo ties. Grote kans op herhaling." „U," benadrukte mr. Haentjcns, „trekt een spoor van geestelijke vernieling achter u aan. 't Is hele- maal mis met u. Want niet alleen de meisjes die u benaderd heeft - sommigen durven zelfs niet eens meer met de bus of de trein te rei zen - zijn in dc war geraakt. Een aantal personeelsleden van een busmaatschappij heeft zich door uw gedrag ziek gemeld." Johan voelde er niets voor om door de rechter zo uitgebreid op zijn per verse gedrag te worden gewezen. Om er maar van af te zijn zei hij zieh niets meer te kunnen herin neren. Waarop de rechter steevast nogmaals door het dossier blader de en de bekennende verklarin gen van de verdachte voorlas. Goed komt De vraag is of het ooit nog goed komt met Johan. In 1994 werd hij voorwaardelijk tol zes weken tuchtschool veroordeeld. Voor de misdrijven die hij in de tweede helft van vorig jaar pleegde, gold nog de proeftijd van die straf. Vo rig jaar zag het gerechtshof in Den Haag in een 'buitengewone behandeling' -nadat Johan zich te buiten had gegaan aan afper sing, diefstal en bedreiging - het laatste middel om nog iets van Jo- hans leven te maken. Die straf werd pas op 23 april geëexecu- teerd, dus was het nog te pril om nu al over mogelijke vorderingen te kunnen spreken. Officier van justitie mr. L. L. Bon- sel zei in zijn requisitoir dat onder 'normale' omstandigheden eerl gevangenisstraf voor lange duur op zijn plaats zou zijn. „Maar dat* zou de behandeling die Johan thans ondergaat doorkruisen," al dus het Openbaar Ministerie. „En die behandeling is het meest ur gent. Gezien zijn geestelijke toe stand wil ik het strafrecht voor minderjarigen op hem van toe passing laten zijn. Daarom wil ik volstaan met een gevangenisstraf gelijk aan de duur van het voorar rest en moet Johan eerst die bui tengewone behandeling afma ken." Bagage In de praktijk komt die eis neer op tbs (ter beschikking stelling) voor jongere criminelen. Johans raadsman mr. D. J. Olie kon zich moeiteloos in het voorstel van de officier van justitie vinden. De verdediging schetste in een no tendop de problemen die Johan had gehad in de verschillende in richtingen en huizen van bewa ring. In De Hartelborgt, bijvoor beeld, was Johan volslagen on handelbaar geweest en was hij tenslotte op de zogenoemde 'very intensive care' geplaatst. „Ik vci- zoek u dan ook vriendelijk om Jo- har. verder zo min mogelijk baga ge mee te geven in zijn behande ling," smeekte de advocaat als het ware om het achterwege blijven van een gevangenisstraf. De rechtbank doet maandag 3 juni uitspraak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2