4 Alleen in Israël: een gekozen premier Homerische vergelijkingen en tabloid-achtige teksten Schiebroekse Park Medici Tommei vreest de beschuldigende vinger Rotterdams Dagblad Examens '96 Rotterdams Dagblad Donderdag 23 mei 1996 Onder eindredactie van Annemiek van Oosten, tel.: 010-4004358 Dat het spreekwoord 'Wiens brood men eet, diens - woord men spreekt' ook in 1996 nog steeds toepasse- lijk is, bleek overduidelijk uit de ingezonden brief van de heer P. de Raat in het Rotterdams Dagblad van 18 me). Om hardnekkige geruchten een halt toe te roe pen, verzorgde de deelgemeente op donderdag 9 mei een rondwandeling door het Schiebroekse Park. spe ciaal bedoeld voor de verontruste leden van het actie comité Behoud Schiebroekse Park. Gelet op deuiterst negatieveen onterechte kritiek, die de heer P. de Raat van de Samenwerkende Bewoners organisaties (SBO) rich tingdit comité afvuurde, wil ik de heer Van Dalen en zijn mede-companen compli menteren voor het krachtige signaal dat zij lieten uit- A gaan richting het dagelijks bestuur van onze deelge- - meente. Eveneens siert het de heer Van Dalen, dat hij wat zijn bronvermelding betreft de uiterste discretie m acht heeft genomen. Het door hem beoogde doel is in eik geval bereikt: het dagelijks bestuur heeft daad- werkelijk getoond de klachten van haar burgers seri eus te nemen. Wat de heer De Raat met zijn brief wilbereiken, is mij een totaal raadsel. Maar iemand te pas en te onpas de kroon van het hoofd stoten, lij kt mij een standpunt dat een bewonersorganisatie (m dit geval de SBO) zeker niet siert. Vraagje aan de heer De Raat: wat heeft de SBO sedert haar oprichting (buiten het samenwerken) daadwer- kelijk voor de bewoners gedaan Is het niet zo, dat de SBOisopgerichtdoormensendiedoomiemandgeko- zen zijn? En dat de SBO, ondanks dat het democra tisch functioneren ernstig in twijfel moet worden ge- trokken, toch volledig door de deelgemeente Hille- gersberg/Schiebroek wordt gesubsidieerd. Vanuit dit licht bezien, is het ronduit schandalig te noemen dat het juist een bewonersorganisatie moet zqn, die elke vorm van verzet indezedeelgemeentede kop tracht in te drukken. En zich dan ook duidelijk manifesteert als een organisatie die niets meer of minder blijkt te zijn dan een verlengstuk van het deelgemeentelijk func tioneren. Mebeer De Raat, ik zou als ik u was in het vervolg toch maar voorzichtig zijn met het leveren van kritiek op •i mensen die daadwerkelijk opkomen voor zowel hun, als andermans belangen. De SBO kan wat functione- ren betreft aan onder andere het Schiebroekse actie comité' een goed voorbeeld nemen. A.F.v.Leeuwen, Rotterdam Het Amerikaanse bureau dat verantwoordelijk is voor decontrole'opvoedingsmiddelenenmedicijnen,staat toe dat door een dochteronderneming van Johnson Johnson ontwikkelde Aids-test op de mekt wordt gebracht. Deze ontwikkeling wordt lang niet door ie dereen juichend ontvangen. Het gaatnamelijkom een soort doe-het-zelf-testdie via een gratis telefoonnum mer anoniem kan gorden gekocht voor veertig dollar. Mensen, die willen weten of ze drager zijn van het vi rus dat Aids veroorzaakt, sturen namelijk een zelf-af- genomen bloedmonster naar een laboratorium van Confide HIV Testing Service. Vervolgens krijgt men na het noemen van een unieke testnummer, in alle anonimiteit, telefonisch, de uitslag te horen. Met de anonimiteit van de procedure hebben de critici geen problemen. Wel is men, terecht, van mening, dat het bij deze problematiek erg belangrijk is dat de betrok kenendoor medisch geschoolden worden begeleid, en na een positieve uitslag, opgevangen worden. Enkele jaren geleden heb ik aan den lijve ondervon den, dat er in Nederland medici actief zijn, die niet minder lichtzinnigoverdeAids-problematiekdenken dan de FDA en Johnson Johnson. Middenin eenex- 1 treem warme hooikoortsperiode kwam ik, een beeld schermwerker die geplaagd werd door een hardnekki- ge oogontstekingen aan hooikoorts leed, bij een GAK- arts terecht. Een mij totaal onbekende verzekerings- geneeskundïge - zo eentje waarbij iemand met een oogontsteking zich onverwijld dient uit te kleden - had me een aantal dingen te vertellen. Zo werd met klem gesuggereerd, dat geen enkele al lergie - en dat gold zeker voor hooikoorts - medisch gesproken in staat zou zijn om een irritatie of ontste- - king van de ogen te veroorzaken. Alweer medisch ge sproken zouden dergelijke aandoeningen Louteren al leen kunnen worden veroorzaakt door Aids, een aan doening, die, zoals de arts het subtiel formuleerde, „vooral voorkomt m de risicogroep, waar u volgens mijn inschatting toe behoort". Tot twee maal toe heb ik geprobeerd duidelijk te ma ken dat deze aanpak bij mij in het verkeerde keelgat schoot Dat ik vond dat het niet de taak was van een verzekeringsgeneeskundige om de seksuele voor keur van zijn 'verdachten' te scannen, en dat oogont stekingen heel vaak door allergieën werden veroor zaakt. De GAK-arts reageerde uiterst geprikkeld op mijn te genwerpingen. Op autoritaire wsjzewerd me medege deeld dat ik niet moest zeuren. Medisch gesproken zouden oogontstekingen vrijwel altijd door het Aids- virus worden veroorzaakt. Een homoseksueel-met oogontsteking diende zich ervan bewust te zijn, dat hij geen allergie- maar Aids-patiênt moest zijn. 4 Het getuigt van psychologisch inzicht, dat de arts me 'vervolgens twee dagen, de tijd gaf, om van de oogont- stekmgaftekomen en het 'doodvonnis' te verwerken. Ik heb van die twee dagen gebruik gemaakt om een klacht te formuleren over de tactloze handelwijze van de verzekeringsgeneeskundige. De opvang en bege leidingdoor de toenmalige huisartsheeftzich beperkt totde vaststelling,dathet „dapper,maar dom"was om een klacht tegen een GAK-arts in te dienen. Kortgeleden heb ik bij toeval een rapportage in han den gekregen, die de GAK-arts over me heeft opge steld voorde GMD. Hoewel hjjeraJtijd op is blijven ha meren volledig achter de eerder door hem gestelde diagnose Aids te staan, heeft hij - tussen de weder zijdse woedeuitbarstingen door- objectief vastge steld, dat er sprake is van 'een evidente hypochondere fixatie'. Misschien wordt het tijd dat de minister van Volksge zondheid, die2ich onder andere zorgen maakt over de psychologische gevolgen van de door Confide HIV Testing Servixee gehanteerde methode, eens maatre gelen neemuegen verzekeiingsgenecskundigen die blijk geven vaneen totaal gebrek aan tact, deskundig heid. psychologisch inzichten integriteit als het op de Aids-problematiek aankomt. Een hypochonder zou zich omtebeginnen niet hebben verzet tegen de totaal onverantwoorde wijze, waarop iemand als de verzeke ringsarts de diagnose Aids meende - en zeer waar schijnlijk meent - te kunnen stellen! Rob Bolman, Rotterdam Tekening Theo Gootjes Door Ad Bloemendaal Hoog bezoek, uit Italië heeft hij al gehad: radeloze christen-demo craten en vertegenwoordigers van de partij van Berlusconi die wil den weten of hij hun land regeer- baar kon maken. Maar de Israëli sche staatsrecht-specialist profes sor Uriel Reichman heeft nog geen remedie voor alle politieke kwalen. Eerst wil hij de levensvat baarheid bewijzen van een mede door hem ontwikkeld unicum: <de frkKistreekse verkiezing van een minister-president. Israël heeft op 29 mei de primeur. De Israëlische kiezer krijgt in het stemlokaal twee enveloppen: een gele en een blauwe. In de gele en velope stopt hij een geel formu lier waarop hij de naam van een van, de kandidaten voor het pre mierschap heeft aangekruist Een wit formulier, waarop hij zijn par tij-voorkeur kan aangeven, gaat in de blauwe enveloppe. Er is geen relatie tussen de twee ver kiezingen. Iemand die op het wit te formulier de Likud aankruist, kan op het gele aangeven dat hij Shimon Peres van de Arbeiders partij als premier wil. Net als in Nederland was het in Is raël tot nu de gewoonte dat het staatshoofd na de verkiezingen de leider van de partij die de beste kans maakte een kabinet te vormen, tot formateur benoemde. In de regel was dat de leider van de grootste politieke groepering. Maar nu is de gekozen minister president automatisch ook de for mateur. Zodra er een officiële ver kiezingsuitslag is, krijgt deze 45 dagen de tijd om het parlement, de Knesset, een kabinet te pre senteren. Slaagt hij daar niet in, dan komen er binnen zestig da gen nieuwe premier-verkiezin gen. Als dezelfde kandidaat opnieuw wint en vervolgens wederom faalt bij het samenstellen van een rege ring mag hy zich niet meer kandi daat stellen. In het geval de Knes set de nieuwe regering van de hand wijst, komen er nieuwe ver kiezingen voor zowel de premier als het parlement. Dat geldt ook als de Knesset in een later sta dium een motie van wantrouwen aanneemt. In beide gevallen is een meerderheid van 61 van de 120 afgevaardigden voldoende. Politieke chaos In de meeste parlementaire de mocratieën die worstelen met het vormen van coalitie-regeringen, is wel eens nagedacht over de di recte verkiezing van de minister president als middel om de uit- voerende macht stabieler te ma- ken'. In Nederland was het ooit een voorstel van D66. Maar het is tot nu toe nergens in de praktijk gebracht. Tegenstanders van het systeem - in Israël te vinden binnen vrijwel alle politieke partijen- menen dat het de minister-president veel 'meer macht geeft dan hem in een parlementaire democratie toe komt. In de Verenigde Staten maakt het presidentiële systeem het mogelijk dat een Democra tisch staatshoofd regeert met een door de Republikeinen gedomi neerd Congres, maar in een parle mentaire demoeratie moet een minister-president het vertrou wen hebben van de volksverte genwoordiging. Veel Israëlische critici beweren dat de hervormingsmaatregel kan leiden tot politieke chaos in plaats van orde te scheppen. Is een land met een linkse minister-president en een rechts parlement, of an dersom -een mogelijk gevolg van het nieuwe systeem- met onbestuurbaar? En waarom zou het voor een gekozen premier ge makkelijker zijn een coalitie te vormen? Kieswetvernieuwer Reichman heeft de bezwaren al duizend keer gehoord. Er is geen sprake van dat het parlement straks weinig te zeggen heeft, meent hij, en er is geen kans op een dictatuur. Het nieuwe systeem verenigt naar zijn idee de beste elementen van de parlementaire en de presiden tiële democratie, met de nadruk op de eerste. Daarom noemt hij het, half gekscherend, een 'parli- dentieel systeem'. „De Knesset houdt het laatste Oudere en jonge bedoeïnen wachten tijdens een verkiezingsbij eenkomst in Rahatondereenportretvan premiers. Peresvande Arbeiderspartij op Zijn komst. Sim Hollander/Reuters. woord," zegt hij. „Het kan op ie der gewenst ogenblik via een mo tie van wantrouwen de minister president naai huis sturen. Maar als dat gebeurt verliezen de afge vaardigden hun zetels en komen er vervroegde algemene verkie zingen. Dat is het risico dat ze ne men. In de discussie over het sys teem gingen de meningsverschil len over de vraag met welke meer derheid zo'n motie van wantrou wen zou moeten worden aan vaard. Als het aan mij, en een aan tal collega's, had gelegen zouden er minstens 70 van de 120 Knes- setleden voor nodig zijn geweest. Dat zou meer stabiliteit hebben geschapen. Maar de Knesset heeft besloten dat een meerderheid van 61 genoeg is." Wat de andere bezwaren betreft stelt Reichman voor eens te kij ken naar het meest waarschijnlij ke scenario voor de dagen na 29 mei. De eindeloze kabinetsforma ties', waarbij kleine partijen het onderste uit de kan proberen te halen, behoren wat hem betreft definitieftot het verleden. 'Ik durf er heel wat om te verwedden dat de door het volk gekozen minis ter-president -het maakt niet uit of hij Peres of Netanyahu heet- al een paar dagen na de bekend makingvan de verkiezingsuitslag zijn regering rond heeft." „Stel voor dat Peres wint. Samen met Meretz en de kleine Arabi sche partijen kan hij dan om te be ginnen al rekenen op de steun van laten we zeggen 56 Knessetle- den. Er zijn genoeg partijen die koste wat kost in de regering wil len, omdat er daarbuiten niets valt te halen. Dat geldt vanouds voor de ultra-orthodoxe partijen, altijd tuk op geld voor hun institu ten. Maar bij deze verkiezingen gaat dat ook op voor specifieke be langenpartijen, zoals de immi grantengroepering van Nathan Sharansky en de 'Derde Weg' par tij, die zich keert tegen een ontrui ming van de Golan." Gematigd „Al die partijen rennen naar Pe res,1 om maar niet als laatste in de coalitie te worden opgenomen. Wie het laatste komt krijgt het minst, omdat de premier niet meer van hem afhankelijk is. Dat is een belangrijk verschil met het verleden. Ais Netanyahu wint, gaat het hetzelfde. Sharansky en de 'Derde Weg' kunnen immers ook met hem regeren.' Een linkse premier en een rechts parlement is volgens Reichman theorie omdat links en rechts elk nooit meer dan veertig procent van de stemmen krijgen. De rest gaat naar partijen die in principe met beide richtingen kunnen re geren. „De rechtstreeks door het volk gekozen minister-president heeft extra legitimiteit en ook dat is belangrijk. De oppositie heeft Rabin steeds verweten dat hij geen mandaat van het volk had voor het uitvoeren van zijn poli tiek.', De voorstanders van het systeem hebben van het begin af aan be toogd dat het een matigende uit werking zou hebben op de Israëli sche politiek omdat de kandida ten voor het premierschap stem men proberen te winnen in het centrum. Ze voorspelden een 'Amerikaans effect', waarbij radi calen geen enkele kans maken. Het heeft er alle schijn van dat ze wat dat betreft gelijk krijgen. Pe res en Netanyahu trekken om het hardst een gematigd gezicht. Heel netjes allemaal, maar de'verkie zingscampagne is de saaiste sinds mensenheugenis. Door Koos van Wees Staatssecretaris Tomme! (Volkshuisvesting) ziet de bui al hangen: de commissie-WBL wijst in zijn eindrapport vooral met een beschuldi gende vinger in zijn richting. Althans, zo vermoedt hij uit de beschrijving van de feitelijke gang van za ken van de WBL-problomatiek. Die was hem door de commissie toegezonden, om onnodige fouten er uit te halen. Deze week verscheen al het bericht dat Tommei van kleur verschoot toen hij die beschrijving las. De staatssecretaris en zijn ambtenaren hadden de con clusies van de commissie niet nodig om te weten wel ke richting die opgaan. „Conclusies vormen altijd een logische gevolgtrekking van het voorafgaande, zo verwoordde een commissielid deze week de ge bruikelijke gang van zaken. Als de reactie van Tommei als graadmeter mag gel den -hij weigerde aanvankelijk iedere verdere me dewerking- dan oordeelt de commissie vandaag veel harder over zijn rol dan hijzelf had verwacht. De toenmalige commissievoorzitter Hofstra had al la ten weten dat zowel Tommei als diens voorganger Heer ma schuld trof bij het oplopen van de miljoenen schuld van de Limburgse volkshuisvester. Ze zou den de zaken veel te lang op hun beloop hebben gela ten, waardoor de schulden van de WBL torenhoog konden stijgen. Maar omdat Hofstra die uitlatingen deed nog voordat Tommei en Heerma waren gehoord leek de commis sie zich te hebben gediskwalificeerd. Niemand zou de commissie nog serieus nemen, want die was be vooroordeeld, was algemeen de overtuiging. De commissie zag dat gevaar natuurlijk zelf ook. „De enige manier om dat te vermijden is een nog betert? onderbouwing van de conclusies en aanbevelingen^, aldus een commissielid. Die onderbouwing alleen blijkt nu dus al genoeg om Tommei in de gordijnen tejagen. Nu heeft de staatssecretaris ook meer te vrezen van het onderzoek dan zijn voorganger Heerma. Tommei (D66) is al langere tijd mikpunt van kritiek van de coalitiepartners PvdA en WD, die hem het liefst zo snel mogelijk zien vertrekken. De bevindin gen van de commissie kunnen daarvoor een welko me aanleiding bieden. Voor het CDA, eveneens vertegenwoordigd in de commissie, fungeert Tommei als bliksemafleider voor Heerma, die overigens evenmin aan een scherp oordeel van dc commissie ontkomt. Bovendien, zoals een commissielid zei, lijkt het met het oog op de ver dere toekomst beter Tommei harder aan te pakken dan Heerma. Diens partij geldt als een constantere machtsfactor in de vaderlandse politiek dan Tom- mels D66. .Als je Heerma aanpakt komt dat straks als een boemerang naar je terug," zo heet het. Daarmee komt Tommet wel erg in het gedrang. De enige die hem nog enigszins in bescherming zou kunnen nemen is zijn partijgenote Versnel-Schmitz, tevens voorzitter van de commissie. Haar uitgangs positie is evenmin erg gunstig, omdat ze zelf jaren lang woordvoerster is geweest op het WBL-terrein en aanvankelijk zeer weinig animo toonde voor het par lementaire onderzoek. Versnel had dan ook nooit in de commissie moeten gaan zitten, roepen haar enti- Aan de zijlijn loopt de Tweede Kamer zich inmiddels warm. Want niet de commissie, maar de Kamer trekt straks de echte politieke consequenties uit de WBL- affaire. Richten alle pijlen zich op Tommei dan kan dat vrijwel zeker niet zonder gevolgen blijven. In dat geval treedt een ingewikk :ld scenario van af- en aan tredende 'paarse' bewindslieden inwerking, zo is de verwachting. De WBL-af.aire kan daarmee nog een ingrijpend vervolg krijgei i. 0pgencht2apnll991 Uit de statuten: Het Rotterdams Dagblad rs een onafhankelijks regionale Krant, zonder binding met enige levensbeschouwelijke organisatie, politieke partij of- belangengroepering De Krant stelt zich ten doel door middel van ijenchtgewng m word en beeld, analyse en achtergrondarttkele/fhaq'r, w lezers zo actueel, objectief en veelzijdig mogelijke informatie te verschaffen. Hoofdredactie: J. Pnns en LP. Pronk. rA Chef Central Desk: FJ. Eckhardt. Rubriekschefs: Eindredactie Vorm ^wng: R.U. van Zeelst. Stadsredactie Rotterdam: J.S. Booister, Editie Voorne-Putten. C.G. Buitendijk. Editie Waterweg. J A Rozendaal. Editie IJssel en Lek: M.E. Verwaaijen. Editie Regio Zuid: J.H.P. Geurens. Nieuwsdienst/Binnen/ buitenland: W.A. Kleppert, Cultuur Leven: M.J.F. Maas Economie. 8.V. Verkade, Illustratie: F. v. Someren. Informatiebeheer: Gj. van den,H£ Sport: P. Ouwerkerk. Corres pondenten in h et buitenland via Geassocieerd e Pers Diensten en The Independent (Londen). Boedapest: drs, J.W.M. Geitsan; BcntuP.G.W. v. Nuijsenburg; Brussel; A.B.C. KnolP J .A.M. Koopman; Gen ève: B, Kroon; Istanbul: dra J ,E. J.M. Lutz; Kaapstad: R. Hellmga; Moskou: H.B. Hoogendijk; Londen: JA Geleijnse; Parijs: C. van Zweeüen; Peking: Y. v.d. Heijden; Rome: dis E.J.A. v d. Unden;Tel Aviv: A P. Bloemendaal; Washington: JAM. de Bruijn. Door Jan Horstink en Rob Snijder Het Marnix Gymnasium, verscholen in het groen, is een statig, maar enigszins verou derd gebouw. Binnen biedt het een wat chao tische aanblik, maar dat komt omdat een deel van het gebouw is afgeschot in verband met de nieuwbouw die aan de achterzijde verrijst. Het gaat goed met dit categorale gymnasium; het leerlingenaantal stijgt. Blijkbaar zijn er veel ouders die hun kinderen graag naar de veilige omgeving van een degelijk leerinsti- tuut sturen. Docente klassieke talen Charlotte Tromp be vestigt dat beeld. „Het Marnix is een christe lijke school waar ook plaats is voor anders- en niet-gelovigen. We gaan hier op een gemak kelijke, kameraadschappelijke manier met elkaar om. Van zaken als vandalisme merken we hiei weinig, en dat waardeert men blijk baar." De examenkandidaten hadden gistermorgen net het vak Grieks afgewerkt. „Ik was zo snel klaar dat het opviel," lachte Godard de Ruiter (18). „De rest zat nog te schrijven. Ik heb alles nog maar eens nagekeken en toen ik ervan overtuigd was dat het klopte, ben ik maar weggegaan." Het is duidelijk dat Godard het examen wel erg gemak kelijk vond. Klasgenote Joela Quist (17 jaar en verre familie van de ar chitect) viel hem bij „Het viel mij vooral op hoe wei nig leeswerk er in het examen zat, vergeleken bij wat ik geoefend had. Drie fragmenten uit Ho meros' Odyssee en na tuurlijk juist een stuk over Penelope dat ik niet goed had voorbereid. Dat besloeg nota bene de helft van het examen!" Siddhartha Calor (al 20, ondanks zijn zeer jeugdi ge uiterlijk) vond het ook wel meevallen, on danks zijn zwakkere schoolonderzoekpresta ties. Hij hoopte er op een zesje mee te komen. Docente Charlotte Tromp, nadrukkelijk en mooi duidelijk articulerend, was het roerend met haar pupillen eens. „Het examen bestaat uit twee gedeelten. Teksten die voorbereid zijn in het examenjaar en een vertaalop dracht aan de hand van een ongeziene tekst. Dat eerste deel was inderdaad heel erg ge- makkelijk. Zo'n vraag met een plaatje met drie goden erop afgebeeld, dat weten mijn tweede-klassers al. Dat vind ik jammer, want het doet eigenlijk niet vol doende recht aan alles wat je zo diepgaand en serieus hebt bestudeerd: stijlvor men, de Homerische ver gelijking, de receptiege schiedenis en de hele cul tuur-historische achter grond. Ook het tweede deel, een vertaling van 23 regels uit de Odyssee, was heel goed te doen. Nee, eer lijk gezegd: alle inspannin gen die de leerlingen hebben moeten leve ren, staan niet helemaal in verhouding tot het niveau van dit examen. Godard, Joëla en Siddhartha hadden er over duidelijk minder problemen mee. Een beetje lacherig verlieten ze de kamer van de decaan, die brommend zijn domein kwam heroveren. Tevreden Leraar Engels Adrie de Raaf van de Scholen gemeenschap Aquamarijn uit Maassluis toonde zich gistermiddag na afloop van het mavo-examen Engels een tevreden docent. Met name over de keuze van de onderwerpen was hij goed te spreken. Die stonden volgens hem 'dicht bij de leerlingen'. „Tekst 13 op D- niveau bijvoorbeeld, over telefonische hulp lijnen, is natuurlijk heel actueel. Daarnaast vond ik de examens goed opgebouwd, met een moeilijk middenstuk en een makkelijk einde. Ze zijn er volgens mij goed in geslaagd de verschillen uit te laten komen die er tus sen het makkelijkere en het moeilijkere ni veau behoren te bestaan. Het C-examen vond ik wat meer concreet, met tabloid-achtige teksten uit de Daily Mail, terwijl het D-niveau meer beschouwend van aard was. Daarvoor hebben de makers met name The Observer gebruikt. Nee, dit werk was voor de meeste leerlingen goed te doen." Computer Ook de invultekst over yuppies, 'Juggling out of recession', kon dit keer zijn goedkeuring wegdragen. „Die levert normaal gesproken voor leerlingen meer problemen op. Nu heb ben de meeste kandidaten daar naar eigen zeggen minder moeite mee gehad. Misschien dat de voorbereiding per computer daartoe heeft bijgedragen." Toch wees De Raaf nog op een klein minpun tje. „Die communicatieve teksten schieten" hun doel voorbij. Er wordt alleen maar naar de essentie van de tekst gevraagd. Het prakti sche aspect, toch het uiteindelijke doel, wakR r teveel vergeten. Het tekstje over het Ritzho^- tel was gelukkig wel heel concreet. Zo moe ten ze zijn: kort en heel praktisch. Daar heb ben leerlingen wat aan." Leuke teksten Jochen Braams en Nadja van de Berg (beide 16), beide D-kandidaten van het Aquamarijn, waren het met hun docent eens: leuke tek sten en niet al te moeilijk. Waar Jochen de antwoorden bij de gatentekst 'goed m kon vullen', daar kende Nadja de nodige proble men. „Dat vond ik van alle teksten de moei lijkste, daar heb ik weinig van begrepen." De tekst over de telefonische hulplijn sprak Jochen niet erg aan: te lang en weinig boei end. Eén zekerheid hebben beiden. Het examen Engels was het laatste in de rij: de vakantie is begonnen. Op 11 mei weten ze of ze geslaagd zijn. 1 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 4